NIEUWSBLAD VOOR ZEELAP. No. 144. 1910. Zaterdag IS Maart 24e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'KUSJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LANDBOUW. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1^5. Enkele nummers B 0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 r-egels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ^ent, Bacteriën-entstof. Het was voor den landbouw een belang rijk moment, toen prof. Hellriegel voor ongeveer 25 jaar te Berlijn zijn ontdek king van de symbiose der vlinderbloemi gen of leguminosen bekend maakte. Hier door werd opeens het raadsel opgelost hoe deze planten het stikstofgehalte van den bodem kunnen verbeteren. Onder symbiose verstaat men die verschijning in de natuur waarbij twee soorten van organismen, die overigens niets met el kander te maken hebben samen gaan leven. Dit samenleven gesehiedt gewoon lijk zoo, dat de beide organismen erbij winnen.In het onderhavige geval dringen zekere bacteriën door de wortelharen in de wortels der vlinderbloemigen en ver oorzaken daar woekeringen der wortel cellen die door de bekende knolletjes reeds van buiten aan de planten te herkennen z|jn. Bij de symbiose nu van deze bacteriën en de leguminosen, halen de bacteriën de stikstof uit de lucht en zetten die in eiwit om, dat zoodoende gemakkelijk door de planten kan worden opgenomen. Deze op hun beurt scheiden weer stoffen af, die voor de bacteriën noodig zijn, zoodat planten en bacteriën elkaar wederzijds helpen. Uit boven staande volgt dat die planten het best gedijen, die de meeste bacteriën resp. knolletjes bezitten. Met deze ontdekking van Hellriegel was nu wel de zaak ver klaard maar hiermede was nog niet aan gegeven hoe men het best de bacteriën in den gond kon brengen, en het duurde geruimen tijd voor dat deze kwestie bevredigend was opgelost. Vooral prof. Hiltner te München heeft zich op dit gebied onderscheiden en reeds een achttal jaren geleden was het vraag stuk theoretisch opgelost. Men noemde de verkregen bacteriën-kuituren „Nitra- gin". Ze bestonden uit de bacteriën die wij boven beschreven hebben op een gelatine voedingsbodem. De praetische waarde van deze kuituren was nog ge ring en er waren honderden proefnemin gen noodig voordat men een practisch goed bruikbaar product in den handel kon brengen. De eerste kuituren waren niet houd baar, moeilqk verzendbaar, gaven geen sterke werking enz. Maar nu heeft men eindelijk een product verkregen dat aan alle eischen voldoet. Nitragin wordt te genwoordig in flesschen verzonden, het is houdbaar gemakkelijk in het gebruik, en geeft een sterke vermeerdering van den oogst. Enting met Nitragin is dus steeds ten sterkste aan te raden en Nitragin is vooral van groot gewicht bij het in kuituur ne men van woeste gronden, of van gronden waarop een of ander gewas niet recht groeien wil. Brengt men in het laatste geval de bacteriën die bij de gewenschte leguminosensoort hooren in den grond, dan is men zeker dat de oogst dit keer wel zal slagen. Er vallen nu nog eenige opmerkingen te maken De bacteriën zijn voor iedere legumi nosensoort verschillend, zelfs zijn eenige bacteriënsoorten elkander vijandig. Zoo zijn klaver- en erwten, erwten en wikke-, serradella- en klaverbacteriën elkaar vjjandig, en wanneer men dus op een akker, waarop men een vorig jaar klaver zaaide, een volgend jaar erwten of serra della wil verbouwen, dan zal dit dus niet gelukken. Slechts wanneer men de erwten of het serradellazaad met het daarvoor bestemde Nitragin ent, zal de oogst natuurlijk menschelijk gespro ken slagen. Ten slotte zij nog vermeld, dat niet alleen het zaad, maar ook de grond met Nitragin geënt kan worden. Daar de prijs van het product zeer laag is, kan een enting van het zaad steeds ten zeerste worden aanbevolen en het zal interessant zijn, bij den oogst de verkregen resultaten te vergelijken. De firma R. Kupsch Abas, te Am sterdam, heeft den alleenverkoop van Nitragin voor Nederland en Koloniën verkregen. Daar kan men steeds] nadere inlichtingen omtrent toepassing, prijzen enz. vernemen. UIT DE FROV1JSCIE De commissie, welke voor de prov. Zeeuwsche vereeniging „het Groene Kruis" rapport zal uitbrengen over de beste wijze, waarop de tuberculose in de provincie Zeeland zal kunnen worden be streden,bestaat uit deheeren jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, voorzitterider ge-, zondheidscommissie te Middelburg; ds! N.'M.jde Ligt, voorzitter van de afdeeling Middelburg van de Zeeuwsche Herv. Dia conessen-inrichting te MiddelburgJ. C. van,.der Harst, apotheker te'Middelburg,; dr. B. Vaandrager, arts te DomburgM. Noordijke, notaris te Colijnsplaatds. Siemelink te Goes A. J. Hoorweg, arts te Heinkenszand; P.j.M. Dikkenberg, arts te ZuidzandeJ. Doyer, arts te Aardenburg mr.H.Polvliet, secretaris der gezondheids commissie te ZierikzeeC. E. Liesker, arts en lid van.de gezondheids-commissie (zetel Hulst) te HontenisseC. E. Plugge arts, voorzitter van het hoofdbestuur van de prov. Zeeuwsche vereeniging „het Groene Kruis" te Oost- en West Souburg mr. P. S. Witteveen, lid van het hoofdbe stuur van „het Groene Kruis" te Vlissin- gen en dr. W. J. van Gorkom, secretaris penningmeester van de Ned. centrale ver eeniging tot bestrijding der tuberculose te 's Gravenhage, Tot rapporteurs van deze commissie zijn benoemd de heeren Hoorweg,.Plugge, Witteveen en van Gorkom. Co!ijnspIaaf.*De heer A. van Diermen, surnumerair ter inspectie te Middelburg, zal 80 Maart a.s. overnemen het kantoor van den Rijksontvanger, alhier. Terneuzen. Heden middag kwam iemand met hond en kar van de zooge naamde (ronde putten) gemeente Axel langs het kanaal gereden teneinde schelp- visch uit de zee te gaan halen. Halfwege Terneuzen en Sluiskil moest de voerman een kleine boodschap doen, en daar het hard waaide en regende raakten hond en kar in een ondeelbaar oogenblik in het kanaal. Gelukkig voor den man kwam D. d. W. bierhandelaar uit Terneuzen daar juist met zjjn poneij en kar aangereden, die dadelijk met zijn paard hulp bood en hond en kar weer op het droge bracht. Nu het was meer dan tijd ook, want de vier voeter had niet veel meer te goed, dat er van schelpvisch halen niet veel meer kwam is te begrijpen. Kloetinze. Door Heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier werden giste ren verpacht de ongeveer 200 gemeten bouw- en weiland, aankomende genoemde kerk. W aren leden der kerk tevens hoof den van gezinnen, zeven jaren geleden in de gelegenheid om twéé perceelen te pachten, thans had men door het toene men van het getal pachters, de conditie gesteld, dat een lid der kerk tevens hoofd van een gezin, niet meer dan één perceel mocht pachten, tegen een prijs van niet hooger dan 36 gulden het gemet. Deze be paling heeft tengevolge gehad, dat het houw- en weiland voor een zeer matigen prijs is verpacht, en iedere pachter op een enkele uitzondering na, hoogst voldaan was. Wanneer men nu nog in aanmerking neemt, dat ook zij, die niet tot de kerk be hoorden, en die grond van de kerk in pacht hadden, in de gelegenheid zijn gesteld, om hun perceel vooreen zeer matigen prjjs in te pachten, dan is het zeker niet te veel gezegd, dat heeren kerkvoogden in dezen een woord van lof toekomt. Vogelmoord. Waar broeden in Zeeland de zoo talrijke Schollewaars, die daar buitendijks worden opgemerkt? Voor eenige jaren bevond zich in het zuidelijk deel van Zeeland, op een weiland hij een boerenhoeve een groep olmenboomen, waarin jaarlijks een kolos sale kolonie schollevaars hare nesten bouwde, om vandaar uren in den omtrek de toch al niet rijke vischwateren van hunne geschubde bewoners te ontlasten. Een vijftal jagers hield toen opruiming onder deze kolome in den broeitijd en eens werd een formeele moordpartij gehouden. Op een goeden morgen werden eerst een tiental oude vogels naar beneden gehaald door hagelkorrels en alle, die vluchten konden, gingen onder een oorverdoovend gekrijsch aan den haal, de jongen aan hun lot overlatende. Deze, niets van de zaak begrijpende, kwamen een voor een buiten het nest op de takken zitten en werden met een karabijn-kogel gedood. In som mige boomen waren wel een dozjjn nes ten; de boomen zelf lijken gekalkt dooi de uitwerpselen. Op dien morgen werden geschoten325 schollevaars, terwijl nog meerdere zeker vooral oudere vogels elders waren neergekomen. Uit het oogpunt van dierenbescherming zal zeker zoo'n afmaking van 325 vogels veroordeeld worden. N. Bott. Ct. In de jongste vergadering van den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteuzen polder Borsselen is beslo ten om in de bestekken van uit te voeren werken bij de waterkeering op te nemen eene bepaling waardoor de aannemers zullen verplicht zijn om ter plaatse van uitvoering aanwezig te hebben een z.g.n. verbandtrommel voor eerste hulp bij on gevallen op den voet als bij de jongste aanvulling der veiligheidswet voor fa brieken en werkplaatsen is voorgeschre ven. M. C. De St. Crt. no. 64 bevat eene opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekte, voorgekomen in de week van 9 tot en met 15 Maart jl. In Zeeland kwamen voor vier gevallen van diphtheritisen wel een te Aarden burg, een te Goes, een te Ylissingen en een te Westdorpe, en vier gevallen van roodvonk, nl. een te Heinkenszand, een te St. Maartensdijk, een te Poortvliet en een te Wolphaartsdijk. De St. Crt. no. 64 bevat de statuten van de Jongelingsvereeniging op Gerefor meerden grondslag Herman Faukeél, te niddelbUTg. Het doel der Vereeniging is, om door verschillende middelen, elkander te stich ten en te oefenen in de leer, die tot de Godzaligheid leidt. Kruiningen. Gister heeft hier een ern stige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige Kruiningsche jongelui en een paar van buiten de gemeente. Een van deze laatsten ontving een zeer ernstige snede over den neus, zoodat dat lichaamsdeel nagenoeg af was. De politie maakte ver baal op. Wissenkerke. In de j.l. Donderdag gehouden raadsvergadering was wegens ernstige ongesteldheid afwezig de heer W. Nieuwdorp. Na door den secretaris te zijn binnengeleid werden de twee nieuwe raadsleden de heeren A. van Hee en W. de Jonge beëedigd en nemen deze na door den Voorzitter te zijn gelukwenseht met hun ne benoeming onder dankbetuiging zit ting. Daarop wordt overgegaan tot de be noeming van een wethouder in de vaca ture van den heer J. W. van Nieuwenhuij- zen. Uit de]daarvoor gehouden stemming bleek dat met 8 stemmen gekozen was de heer J.:.C. Schippers te Kamperland, ter wijl 1 stem was uitgebracht op den heer S. J. De Regt en 1 briefje in blanco. De heer Schippers wordt door den Voorzitter met die benoeming geluk gewenschten uitgenoodigd de 2e wethouderszetel in te nemen. De heer Schippers verklaart schroomvallig deze betrekking te aan vaarden wegens de werkzaamheden daar aan verbonden in verband met de drukte in zijn eigen zaken, doch lettende op de vele stemmen op hem uitgebrachtwenscht hij dat vertrouwen niet te leur te stellen, en .verklaart hij, onder dankbetuiging daarvoor, de benoeming te aanvaarden, en aan de uitnoodiging van den voorzitter gevolg gevende, als wethouder zitting te nemen. Daarna worden de notulen voorge lezen waarbij de heer Schippers de opmer king maakt dat 'tniet de bedoeling is, schepen ven 125 ton, zooals de notulen aangeven, maar schepen van 150 ton in den drukken tijd in 't najaar niet tot de haven toe te laten. Van deze opmerking wordt nota genomen. Medegedeeld wordt dat al de leden der Commissie tot wering van schoolverzuim hunne benoeming hebben aangenomen, dat het raadsbesluit der vorige vergadering tot wijziging der begrooting van 1909 Is goedgekeurd en dat de Rijksbijdrage voor 'tonderwijs voor 1910 is vastgesteld op f 6750. Voorts dat de verslagen van de Plaatselijke school commissie en de rekening en het jaarver slag van de Ambachtsteekenschool voor Noord-Beveland b|j de raadsleden zullen worden rondgezonden. Daarna wordt de vergadering geschorst tot behandeling van het kohier van den Hoofdelijken om slag voor 1910. Na heropening wordt bij de gewone omvraag het lid de Regt op zijne hiertoe bekrekkelijke vraag aan den voorzitter, ingelicht, dat het ver bod van het mennen van paarden door jongens beneden 14 jaar bij gemeen te-verordening is geregeld en, zoo hij daarin wjjziging wenscht, hij daartoe een officieel voorstel bij den Raad dient in te dienen. Waarna de vergadering wordt gesloten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bruinisse. Voorzit ter de heer S. Hage, Burgemeester. Alle leden tegenwoordig. De notulen worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mee dat de heeren Bastiaanse hunne respectieve benoemin gen onder dankbetuiging aannemen en de Commissaris der Koninging machti ging tot bijbaantjes verleent. De nieuwbenoemde klokkenist aan vaardde onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen zijn betrekking. J. Ockerse Hz. vraagt en verkrijgt af schrijving van het Havengeld wegens den verkoop van zijn vaartuig. De voorzitter deelt mee dat Ged Staten ter beantwoording van een desbetreffende vraag verwjjzen naar art. 213 alinea 2 van de Gemeentewet, alsmede dat Van Popering geen gebruik gemaakt heeft van zijn recht om zijn schadevergoeding na verloop van 8dagen te eischen.Spreker vraagt of een der heeren bezwaar heeft het proces in openbare zitting te be handelen, aangezien geen der heeren en ook de voorzitter geen bezwaar hebben, bl|jft de zitting openbaar. De voorzitter leest voor een ingewon nen advies van Jhr. De Ranitz advocaat te 's Gravenhage waarin genoemde jurist zeer heslist aan de gemeente ontraadt om in hooger beroep te gaan. Wethouder Elenbaas, dan zullen we er in moeten berusten. De voorzitterHet advies is positief, en naar mijn meening zal de Raad wel doen dat advies aan te nemen, want de Raad heeft zich borg gesteld dat de op volger van Kastelein, Van Popering zal betalen. (De heer Van Popering genoot inder tijd f250 toelage van de gemeente en f250 van zijn opvolger, voor het laatste was de gemeente borg, de huidige ont vanger betaalt het eenvoudig niet corr.j De heer v. Vessem. Kan de Raad dat toestaan zonder goedkeuring van Gedep. Staten. Er is nooit aan Gedep. Staten ge vraagd voor f 500, wel voor f 250. De voorzitter. De Raad stelt zich borg als de nieuwe ontvanger niet voldoet, zooals dit in den brief van 10 Mei 1904 aan van Popering is omschreven. Nu is het niet nagekomen, dus de Raad is borg. De heer van Vessem. Ik geloof dat de Raad indertijd zijn bevoegdheid is te buiten gegaan. De voorzitter. Een goedkeuring van die borgstelling bestaat niet, doch daar vraagt men niet naar, men stelt zich op het standpunt dat de Raad zich heeft borg gesteld voor den nieuwen ontvanger. Pe heer v. Vessem. De ontvanger geeft het niet, en nu zou ik advies vragen aan Ged. Staten. e heer Hoogerheide vraagt of jhr. de Ranitz het geheele dossier gezien heeft. De voorzitter. Ja wel, alles. Ik heb altijd wel gezegd dat wij het proces verliezen zouden, omdat er in den brief van 16 Mei 1904 staat „zoodat u jaar lijks gedurende uw leven f500 zal uit betaald worden". De heer Jumelet. Die brief zat van 't begin af ons in den weg. De heer Hoogerheide. De Raad heeft indertijd gemeend dat de opvolger van dhr. KasteleiD Van Popering zou uitbe talen. De voorzitter. De Raad had zich nooit in die kwestie moeten mengen. WatK. en v. P. hadden willen afspreken dat moesten ze zelf weten. Maar nu is Van Popering alleen slimmer geweest dan heel de gemeenteraad. De heer van Vessem. Maar ik heb er altijd tegen gewaarschuwd. De voorzitter. De Raad dan met uit zondering van den heer van Vessem. De Raad heeft zich sterk gemaakt voor derden. Hij is nu borg tot het overlijden van Van Popering toe, Was de heer Boers zoo goed geweest het te betalen dan was de geheele geschiedenis uit geweest, maar Boers is het niet vei- plicht, het is een onvoorzichtigheid van den Raad geweest. De heer van Vessem. Kastelein zei als u mij benoemt dan zal ik 250 gulden geven. H|j mocht niets beloven maar toch deed hij het. De heeren Jumelet en Hoogerheide zijn het met den voorzitter eens dat de Raad er zich buiten had moeten houden. De heer van Vessem. Zijn zjj die aan v. Popering die f250 van zjjn opvolger gegarandeerd hebben niet persoonlijk aansprakelijk De voorzitter. Ik stel geen actie in tegen de leden van den gemeenteraad. Als ik niet gedwongen word dan doe ik het niet, want ik geloof dat de raads leden toen geheel te goeder trouw hebben gehandeld. De heer van VessemIk mag toch de fouten wel aantoonen, ik heb er toen voor gewaarschuwd, maar dan wordt er om ge lachen. De menschlievendheid komt nu uit de gemeentekas, en dan kan men al licht een goede man wezen. De voorzitter: Ik laat mjjn recht niet gelden, want ik geloof dat de leden ter goeder trouw handelden. De heer van VessemU kunt het aan Ged. Staten meedeelen. De heer Kastelein (thans burgemeester ergens in Noord- Holland, corr.) heeft geprobeerd de leden om den duim te winden. De voorzitterDe heer Kastelein is alleen niet schuldig en'ik geloof als hij hier wus gebleven, dat hij het altijd prompt zou be taald hebben. De heer van VessemDan zou hij het nu nog moeten betalen. Ik houd Kastelein lang niet zoo onschuldig als u. De voorzitter: Het pleit niet voor de activiteit van den Raad. De heer van VessemHet is een dom heid geweest. Ik heb er voorj gewaar schuwd en nu kan men licht menschlie- vend zijn. De voorzitterMen heeft gezegd me neer van Popering, wil je als 't u belieft ontslag nemen, op zekere voorwaarden. Maar men had moeten zeggen u hebt uw ontslag. Zondermeer. De heer Hoogerheide is het hiermee eens. De heer van Vessem Och toen zat het niet goed in de bovenkamer,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1