NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 140. 1910. Dinsdag 15 Maart 24e jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH Gemengde Serfehten VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. Gelijkheid tusschen Openbare en Bijzonder Onderwijs. VIT DE PROVINCIE, S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers B 0)02*. Dat er tusschen het openbaar en bij zonder onderwijs nog een groote klove ligt op het] stuk der gelijkheid, toonen niet alleen de officieele cijfers, maar vloeit rechtstreeks voort uit de wet op het Lager Onderwijs. Er is geen gelijkheid ten opzichte van het Rijk en nog veel minder van de ge meente. Dit toonen ons de volgende gegevens De openbare onderwijzer kan aans- spraak maken op wachtgeld, de bijzou- dere niethet Rijk geeft voorschotten (art 48 der wet op het L. O.) aan de ge meenten voor de onderwijzersalarissen, voor de surplus-onderwijzers, voor de vergoeding voor woninghuur, voor de 75 pCt. voor scholenbouw en grondaan koop, de]_bijzondere school moet die voorschotten derven. Dit is hij de bekende late uitkeering der Rijkssubsidie, een zeer groot inconvenient voor menig schoolbestuur tijdelijke tekorten en extra rente-uïtkeering, voor tal van onderwij zers uitstel van salarisverhooging en dus een blijvend financieel nadeel Het Rijk verstrekt aan de gemeenten zoo noodig, buitengewone subsidie voor den bouw van nieuwe of den verbouw van bestaande schoollokalen en onder wijzerswoningen en de aanschaffing van schoolmeubelen voor de nieuwe lokalen (art. 53>, aan de besturen niet. In 1906 heliepen die bijdragen f472130, zijnde notabene meer dan J5 van het totale be drag aan de gesubsidieerde bijzondere scholen. Een belangrijker punt is de steun, dien de Gemeente biedt aan de openbare school. Deze steun is niet gering. De Gemeen tehulp is grooter dan de .Rijksbijdrage. Laten wij achtereenvolgens de posten mogen noemen a. de Gemeente past bij het salaris alles, wat boven het wettelijke minimum gaat b. de Gemeente betaalt uit eigen kas de volle salarissen der onderwijzers, die boven het surplus aanwezig zijn c. de uitgave voor woninghuur voor 't hoofd der school tot een minimum van f 150 (in Amsterdam bedraagt dit f 400) d. de Gemeente betaalt minstens f 25 voor tegemoetkoming in de woninghuur voor de gehuwde onderwijzers boven 28 jaar; e. de Gemeente betaalt 75 pCt. voor scholenbouw f. idem de kosten voor onderhoud en verbouwing van schoollokalen g. de voorziening in leermiddelen, schoolmeubelen, vuur, licht en schoon houden h. de volle kosten, die het onderwijs aan kinderen beneden 6 jaar bedraagt. XLIH. Wapenschouwing De tijd begint weer op te korten, slechts enkele maanden, en wij worden weer ter stembus geroepen om onze provin ciale vertegenwoordigers te kiezen. Voor men ten strijd gaat, is het noodig zich te overtuigen of de wapenen in orde zijn. Maar dat niet alleen! Goede wapenen op zichzelven geven niets als de dicipline ontbreekt en men geen goede aanvoer ders heeft. Wil men kans van slagen hebben, moet gewerkt worden naar een wel overlegd plan en een vast beginsel. Nu is het niet onze bedoeling om een plan aan te geven. Dit past niet aan een gewoon soldaat. Dat alles recht te zetten laten wy aan onze officieren, aan onze mannen die gehard zijn in den strijd. Maar wat wij wel willen is tot getrouw heid en plichtsbetrachting aansporen. Onze antirevolutionaire kiesvereenigin- gen moeten vergaderen, personen op de lijst brengen, dat er keuze gedaan kan worden, 't Is nu nog de tijd. Straks komen de werkzaamheden op het veld, die alle aandacht in beslag nemen. En wie nu weet, hoe sober het bezoek der vergaderingen is des winters wanneer er toch gelegenheid te over is, die kan wel begrijpen hoe groot de actie is wan neer men druk arbeid heeft, 't Is ook niet goed wanneer in overhaasting ge handeld moet worden.Dat kan niet anders zijn dan tot schade voor de zaak, die wij zoo gaarne dienen, zooveel mogelijk is. En daarom roepen wij nu reeds„Alle hens aan dek". Wij moeten niet de over tuiging bij ons laten post vatten dat het wel gaan zal. Wie dat denkt zal ont nuchterd worden. Nu reeds zeggen wij dat de strijd zwaar zal zijn in dezen zomer, 't Is voor de vrijzinnigen er alles aan gelegen om de le Kamer weer naar hun hand te zetten. En wij zullen hun dat ook niet kwalijk nemen. Maar wij voegen er aanstonds bij, dat wij met alle geoorloofde middelen die ons ten dienste staan, zullen strijden voor het behoud van onze Rechtsche Provinciale Staten. Dat is eisch van ons beginsel. Dat beginsel willen wij toegepast zien op alle terrein van het leven, daarvoor gaat onze strijd. En wee den lakschen en laf- hartigen broederen die van verre staan, die onzen strijd zoo ontzaglijk veel verzwai'en, zoo niet doen verliezen. En dat nu zagen wij zoo gaarne anders en dat kan ook anders worden wanneer ieder zijn roeping verstaat. Wanneer fflen doordrongen is van de gedachte dat niet alleen stoffelijke belangen op het spel staan, belangen van meer of minder, die daarom ook hun waarde hebben, maar dat de aanstaande Pro vinciale Statenverkiezing ook een zaak is van een ernstig beginsel, wanneer men daarvan overtuigd is, dan kan de zaak recht komen. En het is een zaak van beginsel, 't Is niet zoo onschuldig als veien meenen, dat alleen Provinciale belangen daar den doorslag geven. Die Provinciale Staten kiezen ook de leden der le Kamer. Er is nu eenmaal een politieke zijde aan, hoezeer wij dat anders zouden wenschen. En zoolang den toestand zoo is, hebben ook wij dien te aanvaarden. Onze taak is te zorgen dat Eerste en Tweede Kamer Rechts blijven. Verviel dit, en werd de le weer Links, dan was de 2e vrijwel vleugel lam geslagen. Dit alles bij elkaar geno men, is oorzaak dat wij aan de wapen schouwing herinneren. Blijkt het mate riaal niet dienstig, er kan nu nog ander worden aangeschaft. Met omzichtigheid kan de veldtocht georganiseerd worden, ja, kan alles tot in bijzonderheden ge regeld. Wanneer nu maar aangepakt wordt, kunnen wij met vertrouwen de toekomst tegengaan. Wanneer in oor logstijd even vöor of tydens den slag, nog krijgsraad gehouden moet worden is dit een ongunstig teekeD. Laat dat voor ons op politiek terrein een baken in zee zijn, dat het niet noodig is, dat onze voormannen op het laatste oogen- blik nog krijgsraad moeten houden om dat zij het terrein niet voldoende kennen. Om dat te voorkomen wijzen wij in alle welwillendheid op de Wapenschouwing C. H. Hiddelburg. Zaterdagavond tusschen acht en elf uur heeft men alhier ingebro ken ten huize van de K. aan den Seisweg. De bewoners waren te acht uur uitgegaan en kwamen te elf uur thuis en ontdekten toen dat in een der vertrekken een secre taire was opengebroken en uit een der laden daarvan een bankbiljet van f60 was Weggenomen, terwijl ook een stukje boter vermist wordt. Een in hetzelfde vertrek staand kabinet, waarin voor een paar honderd gulden aan gouden sieraden is opgeborgen, was ongeschonden. De dief of dieven hebben zich toegang ver UITGAVE DER BIRMA IiN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent schaft door het uitlichten van een raam, waardoor zij in de woonkamer kwamen, van waaruit zij zonder hindernissen hun verderen tocht door 't huis konden voort zetten. Om ongeveer negen uur heeft een der omwonenden eenig geraas gehoord en vermoedt men, dat toen de inbraak geschied is. De politie is met het geval in kennis gesteld en het onderzoek is direct begonnen. 's Gravenpolder. Vrijdagavond 1,1-! is de volks-leesbibliotheek weder gesloten. Gedurende deze winter zijn 530 boeken ter lezing afgegeven. Ontvangen is met kas saldo ad f1864 adfl8.64s van het vorige jaar inbegrepen f29.26s, uitgegeven is f 16.65, goed slot alzoo f 12.61®, hetgeen voor onderhoud en aankoop van nieuwe boeken bosteed zal worden. Hoedekenükerke. In de vergadering van Ingelanden van het Waterschap Hoedekenskerke van 7 dezer werd be sloten over te gaan tot begrin'tlng van eenige wegen. De keuze daarvan werd aan het Bestuur overgelaten. Naar men ons verzekert besloot dit bestuur in zijne vergadering van 12 dezer daarvoor de volgende wegen aan te wijzenle. de Waanweg vanaf de haven over 775 M. 2e. de Vrouwen weg vanaf den grintweg naar 's Gravenpolder tot aan den dam bij de woning van B. Verbeek (105 M.j 3e. de Signitschedijk vanaf de woning der Wed. J. J. Walraven over eene lengte van 250 M. en 4e. de Haverhoeksche weg vanaf den grintweg naar Kwadendamme tot het Ketelaarwegje (255 M.) In totaal alzoo over eene lengte van 1385 Meters. Beetgenomen. Eenigen tijd geleden kwam een koopman aan een boerderij onder Haarlem met de vraag of er iets ouds te koop was. De boer antwoordde ontkennend, toch ging de koopman bru taal naar binnen, waar zijn oog dadelijk op een ouderwetsche kast viel. Is die te koop", vroeg de koopman. „Wat die waard is, geeft gij er toch niet voor", was het antwoord. „Nu, laat eenshoo- ren", vervolgde de koopman, en het wederantwoord was: die moet vierhon derd vijftig gulden opbrengen. Na eeni gen tijd kibbelen, loven en bieden, zou de koopman eigenaar worden voor vier honderd vijf en twintig gulden. Maar nu kwam de teere kwestie op het tapijt, de betaling. De koopman zei „Je begrijpt, ik heb zooveel geld niet in den zak, dus wat nu waarop de boer antwoord de Jik behoef je niet te vertrouwen, dus geef maar een flink handgeld, waarop de som van vijftig gulden wederkeerig goed gevonden werd. „Jawel", zei de koopman „maar als gij mij niet ver trouwt, behoef ik het jou ook niet .te doen, wat krijg ik nu tot pand?" En de koopman gevat„Ik kom de kast toch zoo spoedig mogelijk halen, geef mij maar een deur tot pand dan koopt toch niemand ze en ik ben gerust. De boer stemde toe, en de koopman ver trok met de deur. De boer wachtte al week op week totdat het maanden waren, maar de koopman kwam niet weerom, j Nog niet zoo heel lang geleden kreeg deze boer weer bezoek van een koopman i en weer iets te koop tot ook de kwes- i tie van de kast te berde kwam. De boer zei zoo, „hu wie mij honderd gulden geeft voor de kast zonder deur kan ze j voor mijn part krijgen, ik heb er al genoeg verdriet van gehad." Spoedig was de koop met dezen koopman geslo ten voor vijf en zeventig gulden. Direct werd betaald en de kast op een wagen geladen. En zoo kwam de oude kast voor honderd vijf en twintig gulden in het bezit van den eersten koopman, van wien de tweede een betaalde handlan ger was. Te Winschoten staat een abrikozen- boom in een tuin van den heer Hart in bloei. Geen keus. Bij de jongste stemming voor Gemeen teraad te Tiel had één kiezer zijn biljet niet overeenkomstig de "Wet ingevuld. De invulling was echter van dien aard, dat zij niet zonder uitwerking op den voorzitter bleef. Want deze las„Geen keus. Zend andere stalen". Een menschenvriend. Men schrijft uit Beek In den heer Maritz van Craijenstein die voor eenige weken overleden is op zijn villa „Bronhuizen", heeft Beek een edel weldoener, 'n groot philantroop verloren. Tijdens zijn leven gaf wijlen de heer Maritz van Craijenstein menig bewijs van zijne liefdadigheid en behulpzaamheid jegens zijn evenmensch, die in nood ver keerde. Wonder is het derhalve niet, dat de overledene bij groot en klein te Beek en Ubbèrgen en in den omtrek hoog stond aangeschreven als een liefdadig man, bij wien men niet te vergeefs om hulp aan klopte. Waren zijn weldaden gedurende zijn leven ontelbaar, na zijn dood treedt weer even duidelijk aan het licht, wat de heer Maritz van Craijenstein voor zijn medemenschen, heeft over gehad. De vol gende legaten zijn door den overledenen grijsaard bij testament vermaakt: f 10.000 aan de Protestantsche Kerk alhierf 5000 aan het R. K. Oudemannen en vrouwen huis alhier f 5000 aan de Protestantsche armen f 5000 aan het Beeksche Zieken fonds. Dan heeft de overledene nog drie huizen vermaakt aan drie zijner huurders. Het personeel is door den heer Maritz van Crayenstem geenszins vergeten en uit de milde giften blijkt de hechte band,die hier meester met knecht of dienstbode ver bond. Ieder van het personeel kreeg een huis. De dienstbode en de vaste tuinman kregen samen een woning plus nog het noodige kapitaal, dat hun een onbekom merd bestaan verzekert. Alle werklieden, die bij den overledene in dienst zijn ge weest, ontvangen voor ieder dienstjaar f 100, wat voor sommigen een som van f 2000 tot f 3000 beteekent. Zelfs de losse arbeiders ondervinden de milddadigheid van den heer Maritz en ontvingen geld sommen van eenige honderden. Vele legaten zyn nog niet eens bekend gewor den. Dat deze giften de arbeiders met groote dankbaarheid vervullen voor den .hooggeschatten man spreekt van zelf. Niet licht zullen de Beekenaren den voor- maligen grijzen bewoner van Bronhuizen vergeten. Mochten meerdere zulke wel doeners der menschheid opstaan Geld. Te Delft werd het vorige jaar Juli een aan het postkantoor ontvangen post wissel niet door den geadresseerde ont vangen, en toch was het geld uitbetaald. Een administratief onderzoek leidde tot niets. De politie werd in de zaak gemoeid en thans is het haar gelukt, een hulp besteller, die destijds in dienst was, aan te wijzen als den man, die zich den wissel had toegeëigend. Hij stelde daarop valschelijk een endossement en deed het geld door een zijner huisgenooten ont vangen. De zaak is in handen der justitie. De justitie te Zutphen is Zaterdag te Apeldoorn geweest in verband met de schouwing van het lijk een er gehuwde vrouw uit Hoenderloo, wier overlijden het gevolg zou zijn van het nietverlee- nen van herhaaldelijk ingeroepen genees kundige hulp. Iemand, die onbekend wenscht te blijven heeft aan de commissie voor de restauratie van de St. Janskerk te Qouda een bedrag van f 10,060 geschonken, meer speciaal tot restauratie van het zuider transsept-raam no. 23, de Voet- wassching voorstellende. Geen sterke drank meer. Door de Ned. Herv. Kerkvoogdij te Ter Kaple Akma ijp, (gemeente Uitingeradeel,Fries land) Is de eenige dorpsherberg aange kocht, met het doel deze te maken tot een koffiehuis. Daarmede is dan de laatste «vergunning" in deze gemeente verdwenen, en geen sterke drank meer te krijgen. Een hartstochtelijke rooker. 'tWas in de jaren, dat Frederik Wil lem IV op zijne reis door de westelijke provinciën even te Wezel vertoefde. De voorstellingen en de parade waren vlug afgeloopen en de Koning had nog een half uur over vóór zijn vertrek. De kleine vesting met haar sprekend Nieder- _Rijnsch karakter had weinig interes- "sants, waar zou men den koning mede bezig houden De commandant der stad had een goeden inval. Majesteit, da oudste man van het rijk woont hier in Wezel Ik verzoek u, mij bij hem te brengen. De oude Gompertz was destijds 106 jaar oud, gewoonlijk zat hij in zijn leu ningstoel te rooken, terwijl hij gezond van lichaam en geest, 'in alles, wat er om hem gebeurde, levendig belang stel de. Men had hem het bezoek van den koning aangezegd, en toen de vorst binnenkwam, stond hij op. De Koning verzocht hem weer te gaan zitten en in formeerde met blijkbare belangstelling naar de bijzondere aangelegenheden en de gezondheid van den ouden man, die van zijn kant, zonder de minste verle genheid, de hem gedane vragen beant woordde; daarbij hield hij zijn pypjein den mond. Ik zou u zoo gaarne een aanden ken van mij geven, zeide de koning bij het afscheid nemen, vertel mij eens wat zoudt gij gaarne hebben Majesteit, antwoordde de oude man, ik dank u voor uw goede bedoeling, maar ik heb, niets meer te wenschen. Zoo iets was den Koning nog nooit overkomen, verbaasd sprak hy den grijs aard aan Wat, hebt gij niets te wensehen On mogelijk, bedenk u maar eens, geen sterveling is zonder wensch. Het oog van den oude dwaalt over het gevolg des konings, men kan het hem aanzien, dat hij toch een wensch heeft, maar hij durft hem niet goed uit spreken. Eindelijk komt hy er toe Majesteit, begint hij aarzelend, de dokter wil, dat ik eiken dag een uur op den vestingwal ga wandelen. Dan moet ïk op een pas of wat 't kruitmagazijn voorbij en dan roept me altijd de schild wacht daar al van verre toe „pijp weg Ik loop heel langzaam en dan gaat de pijp geregeld uit. Wanneer Uwe Maje steit mij een genade wil bewijzen, wil dan last geven, dat men mij rustig laat rooken ik zal 't doen, alleen maar zoo, dat de pijp niet uitgaat. j Rooken was van jongs af mijn grootst genot. "De Koning is geheel verbluft door dit waardig verzoek. Dus is dit uw eenig verlangen Ja, Majesteit, en ik zou gelukkig zijn, wanneer U dat wil toestaan. Van dien dag af mocht de oude Gom pertz op zijne wandeling rustig door rooken. I Yan deze gunst heeft hij nog twee jaar genoten en hy is toen in den ouderdom van 108 jaar gestorven. Geen uniform. Een voor de gemeente Hoorn bij het korps pontonniers te Dordrecht inge deeld milicien, geboortig uit Friesland, weigert de militaire uniform aan te trek ken. Wel heeft hij de krygsartikelen on derteekend, maar zich in het soldaten pak te steken weigert hij uitdrukkelijk. De zaak is naar den krijgsraad verwezen, i -Een eigenaardig geval kwam te Veld hoven dezer dagen voor. Niet minder dan 7 bewoners ontdekten, toen zij 's morgens hun venster openden, een klein zakje met geld er in. Het bedrag was niet overal even groot, en wisselde af van 10 cent tot twee gulden. Geen nieuwe vergunningen. Meer dan 3000 meerderjarige ingezete-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1