NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 139. 1910. Maandag 14 Maart 24e jaargang CHRISTELIJK- HISTORISeH VERSGH1JNT ZESMAAL PER WEEK S. J. DE JONGt-VERWEST, te Goes F. F. D'P.UÜJI, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN I^LrSOKOUW. VIT DE F HO VING IE, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02*. UITGAVE DER EIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '-enp BD II. Wij hebben bij de bemesting der spinazie eenigszins uitvoerig stilgestaan, omdat het een groente is, welke in enorme hoe veelheid voor de markt geteeld wordt, schier J bij iedereen op tafel komt. Niet alleen_;door de tuiniers van beroep, maar ook door bijna iederen bezitter van een tuin of tuintje wordt deze groente geteeld, zoodat bijna iedereen er belang bij heeft, hoe hij het best de [grootste hoeveelheid spinazie zoo vroeg inogelijk'kan verkrij gen. Juist in den tuinbouw komt het er op aan, om zoo snel mogelijk te kunnen telen, in de eerste plaats, om voor de groenten een flinken marktprijs te kunnen bedingen en in de tweede plaats, om van hetzelfde land meer dan éen gewaste hebben. De proefnemingen op de spinazie hebhen aangetoond, dat voor deze groente Chilisalpeter een uitstekend hulpmiddel is, om den groei te bespoedigen. Doch dit geldt niet alleen voor de spinazie maar ook voor alle andere groenten. Dit blijkt dui delijk uit de proefnemingen op kool te Koedijk, eveneens medegedeeld in het reeds genoemde verslag der Rijksproef velden. Ben der proefvelden werd verdeeld in 8 perceelen, ieder groot 25 Are. Om nu de lezers niet al te veel lastig te vallen met cyfers,willen wij volstaan met op te geven hoeveel kooien, (als eerste vrucht werd vroege bloemkool genomen), le soort op elk perceel gesneden werden vóór 1 Aug. Op perceel I, bemest met 14' 3 K. Gr. chili ondergewerkt 20 kooien. Op perceel V bemest met 14'2 K. Gr. chili niet ondergewerkt 34 kooien. Op perceel II bemest met 19 K. Gr. chili ondergewerkt 34 kooien. Op perceel VI bemest met 19 K. Gr. chili niet ondergewerkt, 54 kooien. Op perceel III bemest met 12 K. G. zwavelz. ammoniak, ondergewerkt, 8 kooien. Op perceel VII bemest met 12 K. G. zwavelz. ammoniak, niet ondergewerkt, 18 kooien. Op perceel IIII bemest met 16 K. G. zwavelz. ammoniak, ondergewerkt, 21 kooien. Op perceel VIII bemest met 16 K. G. zwavelz. ammoniak, niet ondergewerkt, 25 kooien. Deze tabel laat duidelijk zien, dat het chilisalpeter gunstiger heeft gewerkt dan de zwavelz. ammoniakde perceelen bemest met chili brachten vóór 1 Aug. 142 bloemkoolen der le kwaliteit op, tegen de met zwavelzuren ammoniak bemeste maar 72 kooien. Het chilisal peter bevorderde dus een snellen groei en wel der te meer, naarmate er meer van aangewend werd. Ook leeren wij uit deze proefneming, dat het chilisal peter beter gewerkt heeft, wanneer het niet ondergewerkt werd. Gaarne zouden wij meer over de proefnemingen met een chilisalpeter-bemestïng op kooien, schrijven, doch voor ditmaal achten wij het beter, om de aandacht te vestigen op eene zeer interessante proefneming met chilisalpeter op tuinerwten. Deze proef werd genomen op lichten zavel grond te Rockanje m 1906. Hetgeheele proefveld was in 1905 bemest metstal- mest, waarin tien aardappelen verbouwd waren. Ziehier, wat de uitslag was van de bemesting met chili. Op dit proef veld werd door eene bemesting met 2 K. G. chilisalpeter per 42 Ma oppervlakte eene meerderopbrengst van 11 K. G. erwten (Wonder van Amerika) verkregen, alzoo per H. A. 2130 K, G. Deze erwten vertegenwoordigden eene waarde van f504, zoodat na aftrek der bemestings- kosten een winst overbleef van f464 per H. A. Wij vinden deze proef zoo merkwaardig, omdat het hier een vlin derbloemig gewas geldt en omdat het geheele proefveld het voorgaande jaar eene flinke bemesting met stalmest had gekregen. Toch blijkt het chilisalpeter uitstekend gewerkt te hebben Gaarne zouden wij nog meer mededeelen, o. a. omtrent de gunstige gevolgen eener be mesting met chilisalpeter op gewassen, welke geteeld worden óm hun zaad, bijv. Oost-Indische kersalsmede op bloemen. Ons bestek laat dit echter nu niet toe, later hopen wij hier wel eens op terug te komen. Stijging van de melkgift door dren ken met goed water. i In een deel der Hamburger Marsch werd tot kort geleden al het vee met hard ijzer houdend water gedrenkt.aNadat men het geregeld water verstrekte uit de bronwa terleiding, steeg de melkgift bij elke koe met een1/» L. Bovenstaande vonden wij in De Veld bode. Dit is ook een aanwijzing om voor een drinkwaterleiding te zijn.Een halven liter per koe, dat is meer dan zy[aan waarde opdrinken zou uit de waterleiding. KOLONIËN. Oud-kapt. Fanoy. In sommige Indische bladen wordt be zwaar gemaakt tegen de benoeming van kapt. J. J. R. Fanoy in een zelfstandig» betrekking bij het armwezen in Indië. Men rekent dit den gouv.-gen. Idenburg aan en het Hand. zegt erover Maar den heer Idenburg zijn toch ge noegzaam de negatieve capaciteiten van den heer Fanoy bekend, om te kunnen vermoeden, dat hij ten opzichte van dezen nog eenige bijzondere verwachtingen zou koesteren. Maar afgescheiden daarvan, had, dunkt ons, de alles behalve fraaie rol, die de be trokkene als zoogenaamd Atjeh-hervor- mer speelde, om in de zitting der Tweede Kamer van den 5en November 1908, daar voor openlijk aan de kaak te worden ge steld, den toenmaligen Minister van Kolo niën, thans gouvern.-generaal, Idenburg, moeten weèrhouden den heer Fanoy voor eenig officieel gunstbewijs in aanmerking te doen komen. De maatregel is gelukkig slechts een tydelyke en behoort naar onze meening hoe eer hoe beter te worden te niet ge daan, indien de heer Idenburg niet den indruk wil vestigen, dat „getuigen" al leen den man reeds aanspraak geeft op de officieële gunst, ook al verzetten zich daartegen karakter- en andere eigen schappen van den betrokkene. De Banier echter toont aan, niet het minst steunende op geschriften van den heer Fanoy, waarin hij zich zeker een heftige tegenstander getoond heeft van de politiek van minister Idenburg, dat de benaming partijpolitiek, welke ook het Soerabaj. Hbld. bezigde, onjuist is. Aan het Bat. Nbl. weet men nu mede te deelen, hoe de zaak zit. De heer Fanoy had, nog in militairen dienst zijnde, geweigerd op een Zondag dienst te doen. Dies werd hy ontslagen. Aangezien het echter een zaak van weinig gewicht betrof, waarvoor hij gecomman deerd was, mocht de dienstweigering hem niet zoo zwaar aangerekend worden. En dit overwegende, gaf de nieuwe Gouverneur-Generaal hem een plaats in civielen dienst. Een benoeming om des geloofswille derhalve, zegt het blad. Middelburg. Blijkens het verslag van de Commissie der Hulpbank alhier bedroeg het aantal der op borgtocht verstrekte voorschotten in 1909 68 tegen 65 in het vorige jaar, terwijl het cijfer ,der ter leen verstrekte gelden f4720 bedroeg tegen f 5630 in 1908. Deze voorschotten werden verstrekt aan 44 inwoners van Middelburg, 10 van Vlissingen, 1 van Domburg en 2 van Serooskerke. 11 personen ontvingen dit jaar het voorschot voor het eerst11 ontvingen tweemaal een voorschot. Uit Vlissingen werden 12 aanvragen toege staan tot een bedrag van f 1430, tegen 15 aanvragen met f 2130 in 1908. Onder de aanvragers waren 49 gehuwde man nen, 2 ongehuwde mannen, 3 ongehuwde vrouwen en 3 weduwen. Het bedrag dei- voorschotten liep van f300 tot f20. De terugbetalingen bedroegen in het geheel f 25.647.75 met inbegrip van hetgeen dooi de borgen werd betaaldde uitstaande posten op 31 Dec. f 7251 of f 28.75 minder dan ten vorige jare Er hadden 44 beboe tingen plaats (tegen 62 in 1908) waarvoor een bedrag van f 10.50 ontvangen werd 4 opvorderingen van de borgen werden ge daan tot een bedrag van f482.50. 29 posten werden aangevraagd voor huis houdelijk gebruik, 39 tot gebruik in handel en bedryf. Op akten van pen sioen werden 254 voorschotten ver strekt tot een bedrag van f20.901. Er werden 28 voorschotten meer dan in 1908 verstrekt tot een meerder bedrag van f 4182. Het aantal personen aan wie een voorschot verleend werd, bedraagt 69 en wel te Middelburg 39, Vlissingen 26 en 1 te Arnemuiden, Zoutelande, St. Laurens en Westkapelle. Het bedrag der gezamen lijke voorschotten was f3272 meer dan het vorige jaar. De winst- en verliesreke ning wees aan een ontvangst van f 478,94 en een uitgaaf van f200,54. Einde 1909 trad als lid der commissie af de heer P. W. H. de Kan deze werd herkozen. Vlissingen. Heden, Zaterdagmiddag, te 2.30 werd op de werf der Kon. Maat schappij „de Schelde" alhier met goed gevolg te water gelaten het voor reke ning van den heer Nico Haas te Rotter dam in aanbouw zynde s.s. „Sophie H." waarvan de kiel werd gelegd op 6 Octo ber 1909. De laatste beletselen werden weggenomen door mevrouw S. Haas Davidson, echtgenoote van den reeder. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte tusschen de loodlijnen 825' 0" breedte 47' 0"holte 24' 3"diepgang 20' 0"laadvermogen 5100 ton. Het schip is een vrachtboot van het ééndeks type en gebouwd onder toezicht van bureau Veritas. De stalen romp is geconstrueerd volgens het Isherwood- systeem d.w.z. met langscheepsche span ten en dekbalken. De ruimen zyn voor dien van stalen midscheepsche langschot- ten en zijn overigens geheel vry van stutten.' De ruimte onder het brugdek is voor lading ingericht. Boven op het brugdek bevinden zich het salon en de verbly ven voor commandant en officieren, terwijl het logies van de bemanning vooruit in de lak is. Aan ieder der vier luiken, die toegang geven tot de ruimen, is een stoomlier geplaatst. De twee mas ten zijn ieder van 2 laadboomen en een inschuifbaren top voorzien. De machine, van het triple expansie systeem, met cilinders van 23128 en 64 Eng. duim diameter en 42 Eng. duim slag is ontworpen om 1500 P.K. te ont wikkelen by ongeveer 70 omwentelingen per minuut. Tot de hulpwerktuigen in de machinekamer behooreneen 150- tons ballastpomp een donkey voedings- pomp voor hoofdketels met voorwarmer een donkey ketel voedingspomp en een 10-tons verdamper. De benoodigde stoom wordt geleverd door twee enkelvoudige vlampijp-ketels werkende onder een stoomdruk van 160 lbs, en met een gezamenlijk verwarmend oppervlak van 4000 vierkante Eng. voet. De deklieren ontvangen hun stoom van een grooten verticalen donkeyketel met een verwarmend oppervlak van 600 vierk. voet. Machine en ketels staan in de werkplaatsen gereed om in het schip te worden opgesteld. Koudekerke Donderdagavond werd er op 't Zand (gem. Koudekerke) een ver gadering gehouden door het bestuur der anti-revol. kiesvereeniging te Koudekerke op welke vergadering de geestverwanten Zandtenaren genoodigd waren ten einde te geraken tot organiseering van de anti revolutionairen op dat deel dei- gemeente. De voorzitter van de Koudekerksche kies vereeniging, de heer Ten Brink, met wien nog drie anderen van het bestuur tegen woordig waren, opende met gebed de samenkomst, waarna zijn Edele in 't licht stelde de noodzakelijkheid van een orga nisatie, omdat 't Zand tot heden van uit het dorp moest worden bewerkt, wat in aanmerking genomen de krachten die er zijn, volstrekt niet noodig behoefde te zijn en alleen te wijten was aan den ongeor ganiseerden toestand waarin 't Zand leeft. De centrale kiesvereeniging «Walcheren* betuigde hare instemming met het pogen van Koudekerke en de voorzitter van de centrale, ds Bouma, beval de zaak in een aangenaam speechje warm aan. Het ge volg was dat al de aanwezigen van 'tZand zich er mee vereenigden en er een zooveel mogelyk zelfstandige, anti-revolutionaire kiesvereeniging werd opgericht met aan vankelijk achttien leden. Dat er nog een andersoortige vergadering werd gehou den, [was oorzaak dat er niet meerderen opgekomen waren. Echter hadden eeni- gen hun medewerking toegezegd, zoödat we stellig op 25 kunnen rekenen om te beginnen. Een commissie van voorberei ding werd benoemd om de gedragsregelen bij gemeenteraadsverkiezingen vast te stellen met de kiesvereeniging van 't dorp en om de verdere organiseering ter hand te nemen. Die commissie bestaat uit de heeren (alphabetisch) W. B. Kroeze, W. Louwerse, A. Maas, L. Schuman en J. Wouters. De vergadering die onder de voortreffelijke leiding van dhr Ten Brink en door de bezielende tegenwoordigheid van ds Bouma een zeer gewenscht verloop had, werd door ds Bouma gesloten. Ruste Gods zegen op dezen arbeid Biegekerke. Na eene lezing, gehouden door den heer Zwagerman, zuivelconsulent voor Zeeland, over de verbetering van het Geitenras, werd eene vereeniging opge richt, waar aanvankelijk 18 leden met 40 geiten zich aanmeldden, en voorzeker meerderen zich zullen aanmelden, waar voor de gelegenheid opengesteld werd. Bestuursleden zijn dhrn. Z. Zachariasse, C. Dingemanse Pz., Abr. Koene, K. Janse Lz. en P. Janse. Donderdag had te Neuzen op een voudige wy ze de begrafenis plaats van den heer P. Moes, lid van den gemeenteraad en lid van de Provinciale Staten. Behalve door familieleden en vrienden werd de baar gevolgd door het gemeentebestuur met den gemeenteraad, de leden van het Burgerlijk Armbestuur en een deputatie van de brandweer. Bij de groeve herdacht de heer ds Timmerman den overledene, wiens heengaan niet alleen in den kring der zijnen, maar ook in vele daar buiten een ledige plaats zal laten. In de Woensdag te Borsselen ge houden vergadering van den dykraad der waterkeering van den calamiteuzen pol der Borssele werd goedgevonden de in de vorige vergadering vastgestelde om schrijvingen der in 19011911 uit te voeren gewone en buitengewone werker, zoodanig te wijzigen, dat wordt tegemoet gekomen aan de door Ged. Staten geop perde bedenkingen. De raming der gewo ne werken wordt daardoor verhoogd met f 2775.05 en die der buitengewone werken (verhooging zeedijk) met pl.m. f 1573.55. Vastgesteld werd de omschrijving van uit te voeren oeververdedigingswerken voor de Noordnol (raming f 15.886) en genomen werd een besluit tot vaststel ling van het djjkgeschot voor 1910-1911 ad f 32.142.03'. Met het oog op de in 1910—1911 uit te voeren werken werd besloten aan Ged. Staten vergunning te vragen om in het loopend dienstjaar geen gelden op het grootboek te beleggen. M. C. Nisae. De gemeenteraad heeft 't voor stel tot aansluiting aan de N. V. Drink waterleiding aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Joh. Kloosterman, Bostelaar, Van Liere en de Winter. Tegen de heeren Nieuwenhuijse, Hirdes en Jacob Kloosterman. Zelandia, orgaan der Roomsche staatspartij in het district Hulst breekt als volgt een lans voor de candideering van een antirevolutionair in dat district ter vervanging van wijlen den a. r. heer Moes. Thans nu de wreede dood een dei- hunnen uit het gewestelijk bestuur heeft weggenomen, rust op ons de plicht van trouw, om den opengevallen zetel wederom door een Antirevoluti- onnair te doen innemen. Wij moeten nooit vergeten, dat het district Hulst slechts een klein ge deelte is van de provide Zeeland en dat Zeeland wederom een klein ge deelte is van het Ryk der Nederlanden. Wanneer wij, trouw aan de coalitie, zorgen, dat de opengevallen zetel we derom worde ingenomen door den man, naar de keuze onzer bondgenoo- ten, dan verwerven wij daardoor de verkiezing van onze eigene mannen in andere districten des lands. Slaan wij eens een blik over de Schelde, dan zien wy daar door de trouwe hulp der Anti-revolutionnairen den zetel van Beverwijk bezet door onzen Passtoors, dien van Haarlem mermeer door onzen v. Wichen, en onlangs gaven ons onze bondgenooten den zetel van Wy k by Duurstede terug, welke ons, doordat de coalitie niet hecht genoeg was, eenige jaren terug, was ontvallen. Aan de trouw der Anti-revolution nairen danken wy onze Katholieke ministers, aan de trouw der Anti-revo lutionairen danken wij tal van zetels in de Eerste en in de Tweede Kamer, ook die van Hontenisse, aan de trouw der Antirevolutionnairen hebben wy onze twee Katholieke leden in het Gedeputeerd College. Om eenige administratieve moeielyk- heden te ontgaan, welke de op 15 Mei a.s. in werking tredende nieuwe'kie zerslijst kan medebrengen, is het te verwachten, dat de verkiezing spoedig zal worden uitgeschreven, opdat de candidaatstelling, stemming en her stemming vóór dezen datum kunnen zijn afgeloopen. Maar of de verkiezing al dan niet spoedig zal worden uitgeschreven, op ons rust de eereplicht te bewerken, dat de door de Antirevolutionaire party te stellen candidaat zeker by eerste stem ming, zoo mogelijk by enkele candi daatstelling, worde gekozen. Middelburg. Op de gistermiddag ge houden vergadering van het Middelburg- sche Muziekcorps werd het jaarverslag over 1909 uitgebracht, waaruit bleek dat 't corps in 't afgeloopen jaar weer vele concerten heeft gehouden, waarvan 18 op het Molenwater. Uitgevoerd werden 72 nommers, waarvan 27 nieuwe.Het aantal leden daalde weder en bedraagt thans 683, ondanks de pogingen door :t bestuur aangewend tot uitbreiding; onder anderen door het geven van een contribuanten concert. Herinnerd wordt aan den opgerichten opleidings-cursus, waaraan thans T leden deelnemen. Goedgekeurd wordt de rekening van den penningmeester aanwijzende een ontvangst en uitgaaf van f 6864,53s en een goed slot van f606,01 tegen f524.20 in 1908. Onder de inkomsten komt een bedrag voor van f486.50, zynde de sub sidie van het BommeVan den Broecke- fonds over 19Ü8. Bij kon. besl. zijn benoemd tot rijks ontvanger te Colynsplaat C. Halff, sur numerair te Amsterdamtot adjunct controleur bij de grondbelasting te Zut- phen D, Norel, surnumerair te Middel burg tot voorzitter van het bestuur van den Annapolder J. de Korte te Kortgene j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1