Gemengde Berichten. gierkiiieuws Schooluieuws. ZEINDIING it echtzaken Uit de Tweede Kamer. Goes. Bij den uitgever Talsma ver schijnt een blaadje, in't belang van den arbeid voor 't Groene Kruis, enz. De uit gever-redacteur heeft zich de medewer king van ettelijke geneesheeren verze kerd. Het blad heet „Steunt elkander". Goes. Door de Besturen van de Zuid-, West-, Noord- en Nieuwe West-Kraaiert- polders werd 8 Maart j.l. aanbesteed de levering van 1100 M3 Duitsch onderhouds- grint, waarvan te leveren 1040 M3 franco op den wal tusschen 1 April en 15 Juni a. s. op de haven aan den Zuid-Kraaiert- polder te Nieuwdorp en 60 M* op de haven van den Schengepolder. Ingeschreven werd doorP. Meeusen te Dordrecht a f2.13 per M' en W. Wis- kerke te Nieuwdorp a f2.17 per M1 aan haven Zuid-Kraaiertpolder en f2,37 per M3 aan haven Schengepolder. Gegund werd de levering aan P.Meeusen voor den door hem ingeschreven prijs. Sint riaartensdijk. In de Maan dag gehouden vergadering van den ge meenteraad werd de H. O. vastgesteld op een bedrag van f 3568,545, het kohier op de hondenbelasting op f 160. Op een adres van den heer J. Tazelaar arts alhier om zijn jaarwedde als geneesheer van f600 te brengen opflOOO werd gunstig beschikt Aangezien het weezen-armbestuur in zijn laatst gehouden vergadering besloot een zoodanige subsidie aan de gemeente te verleenen, wordt de gemeentekas door deze verhooging niet bezwaard. Door den straatreiniger was een verzoek ingediend om zijn wedde te willen bepalen op f 7.50 per week, terwyl dan de gemeente eige nares zou blijven van de straatmest. De raad ging op dat verzoek niet in, doch besloot op voorstel van den heer M. Groe- newege den straatreiniger een jaarwedde toe te kennen van f100 benevens de straatmest. Aan den gemeente-veld wachter werd een belooning van f25 toegekend, wegens zijn bemoeiingen in 't jaar 1909 bij het op gemeentegrond leg gen van suikerbieten. Bij het einde dei- vergadering werd door dhr. W. Kloet mee gedeeld, dat hij zich bezwaard gevoelde langer lid van den gemeenteraad te blij ven ^n derhalve zijn ontslag wenschte te nemen. Zijne bezwaren komen hierop neer, dat hij meent zich steeds meer schuld op den hals te halen,hoe langer hij lid van den raad blijft. De heer Kloet is niet te overtuigen, dat hij in dezen even vrij uitgaat als zijd collega s en blijft bij zijn besluit, hij is zelfs nog bereid de kos ten op een nieuwe verkiezing vallende, zelf te dragen en zal zijn verzoek schrifte lijk indienen. St, riaartensdijk. Door ingelanden van de 4-polders Oudeland c.s. van het waterschap „St.Maartensdijk" werd heden vergaderd met het doel een beslissing te nemen omtrent de keuze van motor kracht welke in den bestaanden wind watermolen zal worden geplaatst. Betref fende deze zaak werd in de eerste plaats voorlezing gedaan van het rapport van den heer Lako te Wageningen, wiens advies volgens besluit der vorige inge landen-vergadering zou ingewonnen wor den. Genoemde heer gaf in zijn rapport de voorkeur aan een petroleum-motor. De meerderheid van het "Waterschaps bestuur was echter een afwijkende mee ning toegedaan en beval een zuiggas motor aan. Voor de vergaderde inge landen scheen het in dit geval moeilijk een keuze te doen. Bij de stemming over de vraag zal het petroleum of zuiggas zijn staakten dan ook de stemmen. De dijkgraaf had toen volgens het reglement de beslissing in handen en verklaarde zich voor zuiggas. Er wordt derhalve geplaatst een zuiggasmotor. Thans moest nog beslist worden wie de leverantie der Machine zou opgedra gen worden. Ook hieromtrent was het advies van den heer Lako ingewonnen. Waaraan het lag weet ik niet, doch ook omtrent dit punt was de animo niet groot om het ingewonnen advies te vol gen, want bijna de helft der leden stemde in het geheel niet en de andere helft koos de firma, die door den heer Lako in de derde plaats was aanbevolen. Verder werd als volgend punt aan de orde gesteld„Ontslag van den tegen- woordigen watermolenaar". Om dit punt te behandelen scheen de ambitie by de leden ook al niet groot, waarom na eenige diskussie maar besloten werd dit voorstel van de agenda af te voeren en den watermolenaar, watermolenaar te laten. Hij krijgt nu een nieuwe instruc tie en moet zijn oude woning verlaten om een nieuwe te betrekken, die voor hem gebouwd zal worden. Verder be sloot de vergadering nog een geldlee- ning aan te gaan van f 10.000 tegen een rente van hoogstens 4V« pCt. Wissenkerke. De Afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond hield Maan dagavond in het gebouw van Chr. be langen hare 7de jaarvergadering. Na lezing en bespreking van Ps 121 dooi den Eere-Voorzitter kwam eerst het ver slag van den Secretaris. Hieruit bleek, dat het ledental in 1909 van 80 tot 91 is gestegen, der begunstigers van 19 tot 23. Om de 14 dagen kwam men dezen winter, zooals gewoonlijk, geregeld by elkaarover het algemeen waren de vergaderingen gezellig en opbouwend en was de opkomst bevredigend. Twee lezingen werden gehouden een door ds. L. Ilymans van Koudekerke over Chris tendom en vermaken, en een door den Egre-Voorzitter ds. H. Smelt over het Spiritisme. Van de werkzaamheden van het Mannenkoor, uitgaande van den Chr. Werkmansbond, werd verslag uitgebracht door den heer A. de Gussinklo. Dit koor opgericht 12 Jan. 1909 bestaat uit 17 leden, kwam in den winter iedere week, in den zomer om de 14 dagen bij elkaar het stelt zich ten doel verbetering van het kerkgezang. De leden kwamen ge regeld op, maar geklaagd werd over gebrek aan belangstelling bij de overige leden van den Bond en over het feit dat niet meerderen tot dit koor toetraden. Uit het verslag van den Penningmeester van den bond, die aan de beurt van aftreden was maar met algemeene stem men werd herkozen, bleek dat 1 Jan. 1909 in kas was f 14.87 dat de ontvang sten in den loop van het jaar bedroegen f58,80 en dat de kas 1 Jan. 1909 was ingekrompen tot f 1.29'. Daar zal dus bezuinigd moeten worden, maar de vraag is hoe? Beter is het met de kas van het Ondersteuningsfonds bij ziekte. Uit het verslag van den Penningmeester van dit fonds bleek, dat ontvangen is in 1909 aan contribution f 455,13, en uitgekeerd aan zieken f 207,20, zoodat er 1 Jan een batig saldo was van f247.93. Dit ver meerderd met hetgeen in kas was, maakte dat het boekjaar sloot met een batig saldo van f 1082,03. Na de versla gen en rekeningen werd er nog menig hartelijk woord gesproken, voordrachten werden gehouden, het Mannenkoor gaf enkele nummers ten beste, en meer dan één Psalm- en Gezangvers werd door de vergadering aangeheven. Het geheele samenzijn had dit jaar een bijzonder opgewekt en aangenaam karakter en dankbaar en voldaan keerden stellig allen huiswaarts. Colljnsplast Maandagavond hield de afdeeling Colijnsplaat der vereeniging Volksweerbaarheid hare jaarvergadering in de openbare school. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het aantal leden van 49 op 38 gekomen is en dat de inkomsten met het goed slot van 't vorige jaar, zynde f9,115, f21,61' bedroegenen de uitgaven f 15,92, zoodat het goed slot thans bedraagt f 5,69'. Besloten werd 5 excemplaren van het feestnummer uit te geven wegens het 10-jarig bestaan van Volksweerbaarheid aan te schaffen en aan de schietvereeniging »Wilhelmina« alhier eene subsidie van f 7,50 te verleenen. Als bestuurslid werd de heer A. de Pree Az. gekozen, die deze benoeming aannam. Daarna volgde het verslag van den secre taris der schietvereeniging alhier, waaruit bleek dat het aantal leden 26 bedraagt, waarvan 22 aan de schietoefeningen heb ben deelgenomen, die van half Maart tot begin October gehouden worden, terwijl er des winters wegens het ontbreken van een geschikt lokaal geen oefening met het flobertgeweer gehouden worden. Er wer den door sommige leden goede vorderin gen gemaakt, zoo zelfs dat door éen lid in 19 oefeningen 1007 punten met 26 rozen geschoten werden, dat is gemiddeld 53 punten per oefening. Ook by het Juliana- feest alhier werd door de leden in de kom der gemeente een schietwedstrijd gehou den, waarin elk lid een prys kon behalen. Nadat de voorzitter de aanwezigen be dankt had voor hunne opkomst, werd de vergadering gesloten. Coltynsplaat De heer M. G. Riemens alhier, die pas benoemd was als tijdelijk opzichter aan de uit te voeren werken in den Oud-Noord-Bevelandpolder, is nu be noemd tot buitengewoon opzichter bij het Hoogheemraadschap Delfland met ingang van 15 Maart a.s., standplaats Monster. De Ring „Bergen op Zoom en Om streken" van J. v. op. Ger. Gr. hield Maandag 7 Maart een vergadering in het Miiitair tehuis te Bergen op Zoom. De op komst was bevredigend. Nadat de voorzitter, na een kort ope ningswoord gesproken te hebben, waarin vooral de pas aangeslotene vereeniging van Vrederust een hartelijk welkom werd geheeten, de vergadering verder met ge bed had ingeleid, werd de aandacht der aanwezigen bepaald by enkele onder werpen, welke allen duidelijk werden uiteengezet. Ook de Ver. van Vrederust, die het onderwerp „Iets over het huis gezin", behandelde, gaf blijk van een meeleven in de organisatie. Ook aan het debat werd druk deelgenomen. Vr. F. Boon, van Vrederust sloot, op verzoek van den voorzitter, deze uitmuntend ge slaagde vergadering met dankzegging. Moge deze vergadering weer een stap zyn op den weg, die honen leidt naar onze bondsidée Ko tgene. Bij Koninklyk Besluit van 19 Februari 1910 is opnieuw f 10 Rijks subsidie voor de Ambachtsteekenschool voor Noord-Beveland verleend. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oud-Beierland door J. H. F. Remme te Vinkeveen. Geref. Kerken. Beroepen te Marken, H. Popma, cand. te Appingadam. Bedankt voor Epe door G. H. v. Kasteel te Oppenhuizen. Te 's-Gravenhage slaagde voor de nut tige handwerken mej. M. de Bree te Mid delburg en te Breda de dames Chr. en M. Bakker te Vlissingen. Aan de universiteit te Utrecht slaag de voor het candidaats theologie le deel B. ter Haar Romeny. In November jl. werd in een buitenge wone vergadering van het bestuur van het Nederlandsch Zendelingsgenootschap medegedeeld, dat voor de de geraamde uitgaven voor 1909, groot f 137,000, nog bijeengebracht moest worden f 58000. Daar het bestuur meende te mogen reke nen op de ontvangst van f 18000, zou het vermoedelyk tekort zijn f40.000. Thans wordt medegedeeld, dat dit tekort, door het ontvangen van groote en kleine gif ten uit alle deelen des lands, bijna is aan gezuiverd. Het vermoedelijk tekort voor 1909 zal slechts f1000 bedragen. De Hooge Raad heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van F. S., koopman te Vlissingen, door het Hof te 's Gravenhage wegens het voortgezet misdrijf van heling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Aangevoerd was, dat niet is gesteld of bewezen verklaard, dat de goederen door misdrijf verkregen waren, doch al leen, dat de requirant wist, dat ze ge stolen waren. De Hooge Raad oordeelde, dat het cassatïemiddel afstuitte op de in cassa tie onaantastbare uitlegging der dag vaarding van den rechter die over de feiten heeft geoordeeld, volgens welke uitlegging ïs ten laste gelegd niet slechts dat beklaagde wist dat de goederen door misdrijf verkregen waren, maar dat ze dit ook Inderdaad waren. Het beroep werd dus verworpen. Bij beschikking van de arrond. rechtbank te rilddelburg is verwezen naar de openbare terechtzitting de zaak tegen L. A. S., 32 jaar, assuradeur, ge boren en wonende te Vlissingen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg als beklaagd van verduis tering, Als raadsman is aan den beklaagde toe gevoegd Mr. Stieger, advocaat en procu reur te Goes. Beginnen wij met de mededeeling dat na een nog drie maal gevoerd gesprek tusschen den heer v. Doorn en den minis ter 't derde wetsontwerp van den minister van justitie, thans in behandeling, name lijk tot regeling der griffie recten zonder hoofdelijke stemming is aangenomen. De waarnemende minister van justitie kon hierop rust nemen; en trad zyn col lega de minister van financien naar voren om de bestrijding aan te hooren van zyn wetsontwerp tot het verleenen eener Rijkstoelage voor een te beroepen 17en predikant te Rotterdam. Een dood eenvoudig zaakje waar een geweldig probleem en een lang stuk histo rie aan vast zat. Het probleem is dat van de scheiding van Kerk en Staaten het stuk historie is de Fransche Revolutie, de naasting der kerkegoederen door den Staat in de Bataafsche Republiek, de ver goedingsdecreten van Koning Lode wijk, artikel 168 der Grondwet van 1848, later art. 171 der Grondwet van 1887. Kamer discussies. Amendement-Donner 1883. Motie-Donner 1884. Een stuk historie in een paar woorden, maar loopend over een tijdperk van haast een eeuw I Iets van 't probleem, en iets van de historie kwam nog wel even om een hoekje glurendoch over 't algemeen waren de Kamerleden nog al wys en gingen niet diep op de quaestie in. Trouwens op mr. de Beaufort en dr. de Visser na, waren 'took geen van al len diepgaanders die 't voorstel te be strijden of te verdedigen hadden. Dr. Roessingh, de antieke moderne dominé die uit den ouden tyd 't mo derne fanatisme tegen de „doodc" recht zinnigheid heeft overgehouden, vond dat 't niet noodig was, Rotterdam heeft geld genoeg en 'tzijn altegaar recht zinnige predikanten en voor de vrijzin nige gemeenteleden doet men niets, men laat geen plaats open voor een modern predikant. Overigens vond Spr. 't een gevaarlijk praecedent stellen. De heer de Beaufort, de jurist-histo ricus, had juridisch-historische bezwa ren. Bezwaren waarnaar te luisteren viel. Immers ook onzerzijds is herhaaldelijk in de Kamer op 't onbillijke van de be staande verhoudingen gewezen, en zulks ook op juridische en historische gron den. Onrecht in 't verledenbevoor rechting in 't tegenwoordige, dit is nog de indruk, en terecht is herhaaldelijk door de antirevolutionaire pers, niet door de antirevolutionaire club1 op verandering aangedrongen. Er viel dan ook te luisteren naar 't betoog van den heer De Beaufort. De quaestie zit zoo. Na de confiskeering der klooster- en kerkegoederen door den Staat heeft Koning Lodewijk by wijze van vergoe- ding verleend, hetgeen later, in de grondwetten van 1815, 1848 en 1887 is vastgesteld geworden en gebleven. Zie art. 171 G. W. B. hetwelk bepaalt |„De traktementen, pensioenen en andere inkomsten van welken aard ook, thans door de onderscheidene godsdienstige gezindheden of derzelver leeraars genoten wordende, blijven aan dezelfde gezindhe den verzekerd. „Aan de leeraars, welke'tot nog toe uit 's Lands kas geen, of een niet toerei kend traktement genieten, kan een trakte ment toegelegd of het bestaande vermeer derd worden". In het eerste lid is dus uitgedrukt bestendiging (door Staatstoelagen) van den bestaanden toestand (nl. den in 1815 bestaanden toestand). En in het tweedé lid wordt de mogelijk heid geopend dat de Staat ook boven het fixum van 1815 zal gaan. Inderdaad is dit laatste in den loop der jaren vaak geschied. Er werd op de begrooting van Financiën (vroeger gehee ten Financiën en Eeredienst) telken jare een zekere som gebracht voor nieuwe toe lagen aan de kerkgenootschappen en daaruit putten de Ministers van Finan ciën dan naar hun beste oordeel. Totdat in 1883 de heer Donner bij amendement de Kamer deed uitspreken, dat voortaan de Kamer over iedere nieuwe tiaktements- verleening zou beslissen. En nu legde de heer De Beaufort deze motie zoo uit dat 't hier een compromis gold tusschen de partijen onderling en tusschen de Kamer en de Regeering om nu verder de zaken zoo te laten. Dit bestreed dr. De Visser op z(jn beurt door te betoogen o. a. dat het amendement-Donner wel een zekere vas te traditie had doen ontstaan maar dat de lyn van die traditie was „omgebogen" door Minister De Meester in diens aan vrage voor Glanerbrug niet op grond van nieuwe vorming, maar omdat Gla nerbrug zoo ver lag van Enschede. On der Minister Kolkman had men daarna de gevallen van Nij verdal en Overdinkel gekregen, waarvan dat van Nij verdal zeker geen nieuw-vorming betrof. En nu zou men opeens captie maken op subsidie voor een nieuwen predikant te Rotterdam Dat was toch niet billy k. En dat de motie Donner in 1883 een zeker compromis bedoeld heeft, zóó namelijk, dat in't vervolg eigenlyk geen nieuwe subsidies zouden worden gegeven dan voor predikanten in geheel nieuw ontstane plaatsen, werd door Minister Kolkman betwist met de bewering dat Art. 171 tweede lid zóó was uit te leg gen Men (de Staat) moet geven „naar behoefte". Ook de heer Heemskerk, anti-revol. lid voor Rotterdam IV, verdedigde 't ontwerp. Ten slotte ging de Kamer èn met 't behoefte-argument èn met 't billy kheids- argument mee. De heer v. d. Velde, vice- voorzitter der a. r. Kamerclub, zelf Ned. Hervormd en derhalve wel niet te ver denken van tegeningenomenheid, maakte zich tot tolk van de principieele be zwaren zijner partij tegen den be staanden toestand, en van haar plan, om, wyl zij zich op dit standpunt plaatst dat elk geval afzonderlijk moet beoordeeld worden, 't voorstel te hel pen aannemen. Met 47 tegen 21 stem men ging 't voorstel er door. Het was Rechts tegen Links met dit verschil dat de Rotterdamsche Liberalen Borge- sius en De Klerk met de heeren Patijn en Lïeftinck zich bij Rechts aansloten. Eigenlyk is er over deze quaestie veel te veel gepraat. Men behoort zyn kruit te sparen tot by de Grondwetsherzie ning. Alsdan kunnen de Linksche partyen die voor scheiding van kerken staat zyn en de antirev. partij die met den heer Lohman de financieele schei ding tusschen den Staat en de Kerk genootschappen voorstaan hunne bezwa ren tegen art. 171 doen gelden. Maar dat had nu niets met 't subsidie-voor- stel inzake deze nieuwe predikantsplaats te maken. De heer v. d. Velde nam hier 't eenig juiste standpunt in. Ons kroonprinsesje. In de laatste weken maakt Prins Juli ana in gezelschap van een hofdame en een verpleegster dagelijks een toertje dooi de Scheveningsche boschjes. De zomer- sche dagen van den laatsten tyd veroor loofden het neerslaan van den kap van den koninklijken landauer en velen heb ben dan ook hierdoor een goede gelegen heid gehad omJuliaantje te zien. Voor afgegaan en gevolgd door twee recher cheurs op ry wielen, die vooral met het oog op automobielen, deze tydig moeten waarschuwen, reed het Koninklyk rijtuig hedenochtend stapvoets door de Verhoull laan. Officieren op hun morgenrit deden tijdig hun paard front maken en brachten den militairen groet. Oude heeren, ge pensioneerden op hun dagelyksch wan delingetje, groetten met een glansvol blij de aandoening op het gelaatdames met bonnes en kinderwagens op weg naar den Bataaf keken met verrukking naar het aardige gezonde kindergezichtje, dat uit 't witte mutsje te voorschijn kwam en met groote kijkers zat rond te staren. By eiken groet vatte de verpleegster het handje en zoo beantwoordde Juliaantje wuivend de stille huldebetuigingen. „O, 'tis een schat 1" hoorden we som mige dames opgetogen uitroepen. En vrouwen kunnen 't weten, die hebben ver stand van klein goed, (N. Ct.) Reeds 26 Febr. jl. is te öoede- reede de koekoek gezien en gehoord, dat is circa 4 weken vroeger dan in 1909. Het nut van den politiehond. Donderdagavond half zes miste de heer Hofstede te Almelo zijn 9-jarig zoontje. Na den geheelen avond gezocht te heb ben, wendde de [ongeruste vader zich tot mr. Gerlings aldaar, met de bedoeling de hulp in te [roepen van diens politie hond Max. De heer G. was echter niet thuis, waarop de politieagent Oly op zich nam de opsporing van het knaapje te beproeven, 't Jongetje Avas het laatst gezien bij de kiosk nabij het station. Daar liet men Max ruiken aan een kieltje, dat de jongen 's morgens had aangehad, en de hond vond dra het spoor, volgde dit over de spoorlijn tot de woning van den kastelein Niemeyer, waar hij eenige malen om het huis snuffelde, zonder resultaat. Later bleek, dat de jongen daar wel degelijk geweest was. Max liep vervolgens terug naar den overweg, maar werd daar, zeker door de drukke passage, het spoor bijster. Men heeft toen verder de stad doorzocht en kwam tegen circa half vier in den mor gen bij de fabriek der firma H. ten Gate Hzn. en Co., aan het Kanaal, waar ge woonlijk eenige ledige wagens van den grossier Polak staan. Deze wagens waren reeds te voren zonder succes onderzocht. Nauwelijks kwam Max met zijn bege leider [bij de voertuigen of do hond sprong er direct blaffende tegen op, en na nauwkeurige inspectie werd het knaapje, goed verborgen onder een hoop ledige zakken en gerust slapend gevonden. Het misdrijf op de Nicolaas Witscn- kade te Amsterdam. Het Hbl. kan omtrent deze zaak nader nog het volgende mede- deelen Gebleken is dat de „tante", door wier toedoen het meisje in betrekking kwam op de Nicolaas Witsenkade, geen werkelijke tante was, maarde moe der van den eveneens aangehouden vrij er der dienstbode! Het heette volgens deze »tante", dat het meisje nog nooit gediend had. Volkomen in [strijd hier mede is het feit, dat verschillende stad- genooten uit eigen beweging bij de politie zijn komen verklaren, dat het meisje bij hen voor korter of langer tijd in dienst is geweest. Wel is juist gebleken de bewering, dat het meisje sedert kort wees was. Haar moeder was reeds eenige jaren geleden gestorven, haar vader is half November overleden. De dienstbode had te Amsterdam slechts een oom en tante wonen. Het laatst heeft zij daal den tweeden Kerstdag doorgebracht; na dien tyd heeft men er haar niet meer gezien, 't Blykt nader dat zij reeds Woensdags vóór Kerstmis op de Nico laas Witsenkade is in dienst genomen. Het vinden van een gouden arband bij het meisje, welk sieraad in elk geval Woensdags vóór het gebeurde nog in het bezit der overledene was, [is voor de justitie van groot belang. En wel daar om, omdat het haar in staat zal stellen in elk geval tegen de dienstbode een aanklacht wegens diefstal te formulee ren, wanneer het niet mocht gelukken ten aanzien van het gebeurde op den bewysten Zaterdagmorgen voldoende bewijsmateriaal tegen de verdachte bij een to brengen. Op het „Heike". Als een bewijs, hoe noodzakelijk het is, dat de rijkspolitie streng de hand houdt aan het voortdurend visiteeren van de bewoners van het beruchte Ruc- phensche „Heike", kan dienen, dat Zon dag by visitatie van de welbekende C. de B. en G. S. te Sprundel op hen een aantal valsche sleutels werden bevonden. Beiden waren aan het rondscharrelen op het Vorensche Eind en werden door do politie aangeroepen om stil te staan. Zij gingen toen zitten en trachten de sleu tels in het zand te begraven. C. de B. heet in de wandeling „de spectiemaker", G. S. »klaverde vrouw" beiden zijn be ruchte typen. Te 's Qravenhsqe werd gisteravond op de straat een dame plotseling onwel in de woning binnengedragen bezweek zy. Ook werd aldaar Zondagochtend half 6 een vrouw schreeuwende op 't plaatsje achter haar woning gevonden terwyl haar kleederen in brand stonden. Een buurman dempte de vlammen, doch de vrouw was zoodanig verwond dat zij nog dieneigen dag aan de gevolgen overleed. Te Leur reden drie mannen in een karretje toen plotseling het paard schrok en het water inliep. Een hunner sprong nog intijds van de kar, doch de andere, een landbouwer en een arbeider ge raakten mede te water en kwamen om. De geredde jonge man was een zoon van den verdronken landbouwer. Te Helmond is in een boekdruk kerij de zuster van den directeur die iets aan de pers wilde verrichten door een kamwieltje by de haren gegrepen en let terlijk gescalpeerd. Te Deventer is een 18-jarige kruideniersbediende door het nemen van een te korten draai met zyn fiets in de haven geraakt en ver dronken. Een 13-jarige knaap te Ber gen op Zoom in de brikettenfabriek be zig met schelpen te malen, kwam met de hand zoodanig in aanraking met de machine dat deze is afgezet moeten wor den. Te Enschedé geraakte een 12- jarige knaap die met zyn kameraden verstoppertje speelde op het rangeerter rein van het spoor tusschen JJde buffers van een stootblok en een rangeerenden wagon bekneld, Hy stierf aan de daarbij bekomen inwendige kneuzingen! Te Nederweert is Zondag een landbouwer by een vechtpartij zoodanig met messen gestoken dat hij aan de gevolgen is over leden. Op telegrafisch verzoek van de justitie te Leeuwarden is recherche te Rotter* een logement, een w met vrouw en twee ganger, die per sto naar Amerika wilde van frauduleus bank eischers waren hem Royale boeven. De beide boeven D terdam, en zijn 23-, nadat zy teGroninge weduwe f 450 aan b stolen, met den eer gen per 2e klasse na; Zij stapten echter te huurrijtuig lieten z Meppel, alwaar in h afgestapt. Beiden v\ bedelaar bij genoei kwartje. Bij den liee kochten zy een pracl ring, by den heer koffer, en de vrouw 1 mooien hoed voor f 1 van den heerVoortlu zij naar Zwolle, en sier Wolthuis, die v rijtuig bestuurde, f; gearresteerd. Hoog water. doorbraak van den gisteren de afdeeliiq tot de gemeente 's- ecn goed deel overs De waarde vai Gisteren hadden kiezingen plaats vc raad (gemeenteraad twee partyende p ralen, en de gome; of conservatieven, districten was alle bericht kwam dat i candidaton evenvee bekomen, en dus o men noodig was. E van af. Van de 120 waren al 119 geko: 6ü tegen 59. De uit de schaal naar link overslaan. Bij over de conservatief één komen dan de de li houding in den R en 59 lib. pp I v Dundöidsg Goes, door not. Pi oh ff mnière, 2 bu-i penant- en andere Dilitsoh cardeweit, Vrijdag kvtatiendamm Neervoort voor ervoi schuur, erf en water, WeinelJisige, 10 nur bij C. dn bruine merrie oud 10 dragende end 7 en 6 oud 7 jaar, 1 her veul? 1 »os ruin oud 4 jaar, 3 ea 2jaar, 1 zwarte merrie oud 1 jaar, 1 jaar, 40 stuks hoornv K. 8., 4 vette varkent 5 loopvarkens, 1 rijb eenden en 4 gaDZ»n, 3 op ijzw en assen, een een driewielskar, 'n le 8 verschillende ploej appel ploeg, 10 verkor egge, roibioek, 2 sloepl dorscbmachine, geeg windmolen, snjj molen krach', Pt-eijnmolen (sj pen te snjjden), zware i molen, m resxolen, Cl vleeschblok en hui;rag Heinkenszan 10 uu- bij A de Kn 2 zwa te menios,11 er rms, 11 on 4 jaar, (de li 17 stuks hoornvee, 3 a 2 loopvarkens, 60 kij eenden, 2 menwagen Utrechtsch waganlj», 2 ploeg, landbouw en hooi, stroo, btertepeon Biggokerke, h; not. Struve 1,6160 H kerke. En 4710 cA bou W estkapelle, Vei huls* goit, 10 ki timmermans- en djjk aardappelzakken, marq del En om half 2 in he een huis, schuur en tni de Slurf. Cortgene, door J. Heyusdijk 1 uur ïu'n, oud 12 jaar, zw dragend) oud 11 jaar, mot veulen, oud 8 (Bilgisch ras) oud 4 8 o-njarige ossen en stieren (flol'andsch r; tige zeug, rasbeer, ton voo,'kar, 'ilbury, menw esse tweeschar, 2 Oj p'oeg, 5 egg n, rolblo Zaterdag 1 Nieuwdorp, voo Pilaar 10 uur, b'i llod Nieuwe Weotkraaijerpo cA. bouwland. En om span als lier ruinpaar en 16 jaar, 1 zwart 13 j; ijzoren assen, 3 ploeger enz., kookstel, kachel, b

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2