NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 136. 1910. Donderdag 10 Maart 24e Jaargang epaard GHRISTELIJK- HISTORISCH JONATHAN MERLE. t echt ers ts, echt. burg Moot, 00 bos- op VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S. J. DE J0N6E-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. Binnenland. Nisse. Donderdagavond hield de Wol eerwaarde heer Ds. Stegenga van Wol- fertsdyk voor de afdeeling der vereeni ging tot christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland alhier eene rede die met onverdeelde aandacht werd aan gehoord. Naar aanleiding van Hebreen 13 vers 3 heeft hij op zeer bevattelijke wijze onze roeping omtrent de verzor ging van krankzinnigen op christelijke wijze, aangetoond en voorts gewezen op het heerlijke dat er in is om te mogen medearbeiden aan dit werk, en ten slotte de hoorders opgewekt om gewillig te geven. De voorzitter der afdeeling was dan ook aller tolk toen hij den spreker den dank der vereeniging bracht voor zijn uitstekend geschikt woord van op wekking. es J. DE e weg 67, nden oud, POPPE, oud 10 RSE, te op, bjj GE, 1 b u r g. uen, en "OUTSE, landauer, abel, een of 12 per en. Door op. Stalhou- het tele- 0*1011 v A't. te Mid- et loop Veere. nd dekerke. ke. ISSE— lf Maart RQO te SS ER, acobstr., p- A. nde en AGEN, MENT, evraagd n Hoef- Smid, h IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,02®. UITGAVE DER FIRMA ÜN VAN van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent SSSfi!S5t2S2Q t .r=u.v eau 9 Maart 1910. Uit 't bericht in ons voiig no. omtrent de demonstreering van de vierwielige brancard van ,'t Groene Kruis is den lezer opnieuw duidelijk gebleken, van hoe onberekenbaar nut deze vereeniging is. Hare brancards, ligtenten, ijskasten, couveuse, enz. stelt zij gratis beschik baar voor leden van aangesloten afdee- lingenen tegen een vergoeding ook voor niet-leden der afdeelingen, en voor leden van niet-aangesloten afdeelingen. Die ijskasten te Kruiningen en Hein- kenszand voorzien in een groote be hoefte van onze krankenook de con- veuse voor zwakke zuigelingen velerlei verricht de vereeniging en stelt zij zich voor verder, in stéeds meerdere mate, te verrichten in 't belang van den ontsmet- tingsdienst. Een en ander moge een aansporing zijn om door toetreding als lid tot een der aan gesloten afdeelingen, of door toebrenging van nog niet aangesloten afdeelingen tot de vereeniging Zuid-Beveland van 't Groene Kruis deze uitnemende vereeni ging te steunen. Wij wekken daartoe op. Wij stellen, zoolang de voorraad strekt, voor belanghebbenden verkrijgbaar, een of meer exemplaren van „De Amerikaan- sche Kruisbessenmeeldauw" door dr. J. Ritzema Bos. Mogen de gezamenlijke maatregelen tegen deze ziekte gezegend worden laat een iegelijk zich ook hierin in den weg stellen om, kon 'tzijn, deze ziekte te be strijden, voorzoover dit den menschen mogelijk is. Ook hier geldtis er een kwaad in de stad (op het veld) dat de Heere niet doet. Doch de middelen ter ontkoming aan dat kwaad mogen steeds, in diepe afhanke lijkheid, worden ter hand genomen. Dit na te laten zou God verzoeken zijn. Men sla derhalve de handen ineen. De Bond van Nederlandsche Onderwij zers is niet sociaal-democratisch, heeft men ons altijd voorgehouden. Toch heeft men het van sociaal-democratische zijde luide toegejuicht dat diezelfde Bond bij monde van zijn door allen ter vergadering toegejuichten voorzitter echt sociaal democratisch deed. En wee die afdeeling 39 st, Goes. Hij ging dien middag naar eeneoude weduwe, die hij diep ellendig gevonden had. Hij had de woorden des Levens gebracht en in hare groote dankbaar heid gaf zij elke week een stuiver van haar klein inkomen aan de kerk: het gaf haar een gevoel alsof zij persoonlijk meehielp aan het liefdewerk van Merle. Zij kwam hem dien dag met groote vreugde tegemoet. Iemand had haar een gulden gegeven. „Ik gaf 60 ct. aan Betsy (hare dochter)zft heeft heel wat mondjes te vullen, en 20 ct. heb ik ge houden om zaad te koopen, dan is er nog 10 ct. voor het onthouderswerk en 10 ct. voor de lichten in de kerk En de arme ziel zat den heelen [Winter in het donker omdat zij te arm was om eene kaars te koopen I Maar daar wilde zij niets van hooren. „Ik ben nu niet bang als het donker is, mijnheer," zei zij. „Het is nu licht voor mij. Ik loof den Heere, Die mij ge red heeft en velen met mij Merle ging op zijn terugweg langs de nieuwe kerk, waarbij de nieuwe pastorie van Westbrook komen zou. En hij dacht dat het toch eigenlijk niet zulk'n dwaas idee geweest was van den admiraal om hier den man, die reeds bemind was, te beroepen. Als er een ander kwam welke het waagde Ossendorp af te vallen. Zij ging in den hoek In Het Volk van 25 Febr. wordt verhaald van het optreden van den bekenden Her mans, ex-redacteur van De Roode Duivel te Zeist. Letterlijk staat er: (Door hem) werd het optreden van de afdeeling Zeist van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers met haar tegen Ossendorps rede gerichte motie naar verdienste gebrand merkt. „Naar verdienste gebrandmerkt"omdat men het niet met den man eens is,die met zijn z.g. absolute neutraliteit de natie van haar Koningin en Vorstenhuis wil ver vreemden. De Rijksverzekeringsbank en een harer debiteuren. Van een stuwadoors-firma te Rotter dam, heeft zoo schrijft men van daar aan de „N. Ct." wegens opgeloopen achterstallige premies de Rijksverzeke ringsbank op dit oogenblik niet minder dan drie en negentig duizend gulden te vorderen. Bij deurwaarders - exploot heeft het Bankbestuur thans (begin Maart) execu toriaal beslag laten leggen onder derde firma's op hetgeen deze aan bedoelde stuwadoorsfirma schuldig mochten zijn, maar dit kan op zijn hoogst enkele dui zenden guldens beloopen, daar de firma wel gezorgd heeft dat degenen onder welke beslag zou kunnen worden gelegd, weinig of niets meer aan haar te betalen hebben. De firma zal zich nu vermoedelijk ont binden en weer voortwerken onder een anderen naam. Het achterstallige premie bedrag blijft oninvorderbaar en het spel begint opnieuw De betrokken personen hebben de Rijks verzekeringsbank eenvoudig om den tuin geleid. Drie stuwadoors-patroons waren gezamenlijk aan achterstallige premies plus rente over een klein halfjaar aan de Rijksbank schuldig een bedrag van bijna f70.000. Het Bankbestuur liet zich toen vinden tot het maken van een schik king met een „Maatschappijwaarvan het volle aandeelenkapitaal door drie (andere) personen was „genomen" en die zich bij notarieele akte verbond als hoofdelijk medeschuldenaresse voor al de premies zou er voortdurend wrijving zijn. Hij had het van zijn standpunt uit betreurd hij" bekeek nu het andere standpunt. Arme dominé I Uw geheele mooie toelage kan de twee dubbeltjes niet vergoeden, die nu Merle's hart hadden verward harten zijn geen sieraden, die men weggeeft, hier heen en daarheen. „Als ik die nieuwé was," dacht Merle, zou ik dan niet in de verzoeking komen om Jonathan Merle te haten HOOFDSTUK XVIII. Mijnheer Clarice rustte niet voordat hij Merle zelve gesproken had. Het gesprek eindigde, zooals te ver wachten was, en zij waren er niet juist nader door tot elkaar gekomen, ofschoon zij elkanders kracht voelden. Het was voor mijnheer Clarice ontzaglijk onaan genaam iemand te ontmoeten, wiens overtuiging niet wilde wijken voor de zijne en Merle had bevonden, dat Clarice wereldscher was dan hij verwacht had. „Wat wil die van je vroeg juffrouw Merle, toen hij weg was. „Mij dominé laten worden van de' Engelsche kerk, moeder „Jonathan De oude vrouw keek alsof zij een afgrond voor hare voeten zag gapen. „Wel, moeder, ik ben 't niet van plan I" „Zie je wel, dat het niet goed was om naar Merchfont naar de kerk te gaan?" zei zij verwijtend. die door drie eerstgenoemde heeren aan de Bank verschuldigd waren of zouden worden. Die schikking betreffende geleidelijke aflossing der schuld was van den volgen den inhoud: De schuld vanffiSjOOO.zou worden^af betaald met f 100 per week ge- durende£het eerste jaar, f 250 gedurende het tweede, f 500 gedurende het derde en f 1000 gedurende volgende jaren. Het eerste jaar zou dus ongeveer de rente dei- schuld worden afgedaan, het tweede jaar f 7000 plus de rente, het derde jaar en het vierde jaar de rest der schuld. Aan lankmoedigheid met dezen beruchten werkgever heeft het dus waarlijk niet ontbroken. Die lankmoedigheid is natuurlijk be tracht omdat men vreesde anders het geld niet.te zullen krijgen intusschen... men krijgt het nu óók niet en men kon weten mét welke menschen men in dezen te doen had. Duidelijker dan ooit komt dan ook door dit voorval uit, dat de bevoegd heid van de Bank om vooruitbetaling van premie of althans storting van zekere cautie te vorderen, in de wet moet wor den opgenomen. Ziehier dus weer een onderwerp voor een partieel wijzigings wetje. Het jaarverslag der Rijksbank over 1908 vermeldt, dat van 1203 werkgevers de premie over verschillende betalings perioden, tot een gezamenlijk bedrag van f22,295,26'li oninbaar moest worden ver klaard. De premieschuld van de eene, bo ven aangeduide firma is bijna een ton Behalve dat zulke wetsontduikingen uit algemeen oogpunt ontoelaatbaar zijn en het tekort der Rijksbank doen aan zwellen, zijn zy tevens een ernstige be nadeeling van de solvabele werkgevers in hetzelfde bedrijf. Niet alleen toch zul len zij schade lijden door verhooging van premie, maar bovendien wordt hun de mededinging met een firma, die schoon nu tijdelijk in het nauw gedreven, er toch telkens wel weer iets op vindt om op nieuw te beginnen, uiterst moeilijk ge maakt. Immers zulk een firma kan 20 a 30 pCt. goedkooper werken dan haar concurrenten, daar zij de premie niet be taalt en niet betalen zal zoolang het Bankbestuur geen afdoende maatregelen neemt of nemen kan. VII DE PROVINCIE. Middelburg. In de gisterenavond ge- Jonathan legde haar nogmaals uit, dat hij er geen plan op had, maar zij ging weer aan haar werk, diep ongelukkig en bezorgd over wat er nog wel meer zou kunnen gebeuren. De dingen gingen hun dagelijkschen gang en het scheen Merle een droom, dat hem ooit gevraagd was zijn werk neer te leggen. Het eenige wat er van over was, was een zekere koelheid in admiraal Hargrove's manieren. Niet lang daarna ging de admiraal met Ermyn naar Londen tot definitieve rege ling harer zaken. Zij logeerden bij zijn broer en mevrouw Hargrove vertelde hun van een dominé, die uit een dei- koloniën terug gekomen was en die of rust of slechts een kleine dorpsgemeente op zich mocht nemen. Mijnheer Hargrove nam informaties met het gevolg, dat hij den dominé, mijnheer Silverton, aanbood te Westbrook te komen, wat aangenomen werd. Ermyn vertelde het aan Merle, toen zij uit Londen terugkwam en zij hem toch over iets anders wilde spreken. Haar nichtje Helena wilde de kook school te Medlar bezoeken en Ermyn zou haar daarheen brengen en halen. Mevrouw Hargrove uit Londen had haar nu aan de hand gedaan dat Ermyn mis schien door die lessen ook te volgen, later in contact kon komen met al die halve dametjes die nu zoo niet te berei ken waren voor haar. Merle vond het een prachtig plan, maar Ermyn kon niet alles doen, les nemen in huishoudelijke houden vergadering der Slagerspatroons- vereeniging „Luctor et Emergo" alhier is tot stand gekomen een onderlinge slachtvee-verzekering, waarbij ook de verkooper in de gelegenheid wordt ge steld zyn vee te verzekeren, tegen even- tueele afkeuring ontstaan door inwen dige gebreken, tegen de volgende pre mies j voor ossen, vaarzen en stieren fl, voor koeien f2, voor varkens f 0,40, voor vette kalveren f 0,25, voor schapen, f0,25 en lammeren f0,10. De verzekering treedt in werking 1 April a. s. Ook zal de koninklijke goed keuring op de statuten worden gevraagd. Tot bestuursleden zijn gekozen de hee ren J. Botting, P. de Ruiter, H. F. Mink en P. de Pagter. Het kapitaal is verze kerd, tot de vereeniging traden 4 nieuwe leden toe. Oostkapelle. Vrijdagavond waren de leden der Chr. Zangver. „Halleluja" te dezer plaatse saamgekomen om met be gunstigers en verdere geïntroduceerden te herdenken het tweejarig bestaan der vereeniging. Te zeven uur opende de voorzitter, de heer S. K. Laansma, deze vergadering,verzocht te zingen Ps. 6810, heette allen welkom en ging voor in 't gebed. Hierna verzamelden allen zich, na uitvoering van een harer zangnum mers, rond een feestdisch, waarna de secr. verslag uitbracht, waaruit o. m. bleek, dat het ledental thans 38 bedraagt. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de financieele toestand der ver. thans gunstig mag genoemd worden. Hierna brachten de afgevaardigden van de Chr. Muziekver. en Schoolbestuur de geluk- wenschen hunner vereenigingen over, alsmede de ex-directeur, welken namens genoemde ver. nog een blijk van waar deering werd aangeboden, voor den velen arbeid aan deze ver. ten dienste gesteld. Door den thans fungeerenden directeur werd hierna een schoon gedicht ten ge- hoore gebracht. Verder werd deze avond met samenspraken en voordrachten als mede uitvoering der zangnummers, onder genot der noodige consumtie doorgebracht. Tot laat in den nacht was men gezellig bijeen, waarna men na aanhooren van een schoon slotwoord over de macht van het lied door den weleerw. heer ds Netelenbos en dankzegging door dezen, hoogst vol daan huiswaarts keerde. Meliskerke. Dinsdagvoormiddag ont- zaken, en twee middagen in de week bij Ellie komen. De Vrijdag zou dus moeten wegvallen met al zijn lange ge zellige gesprekken. Merle vond het natuurlijk goed, hij kon wel niet anders. Zonder dat zij er beiden het minste vermoeden van had den, was hunne vriendschap veilig door eene crisis heengekomen. Er komt vroeg of laat bij eiken vorm van liefde (be halve by die eene die het recht heeft al onze gedachten te vragen) de vuur proef !of zij bestand is tegen hoogere eischen, of dat zij dan uit den band schiet en in plaats een zegen te worden eenj vloek wordt. De eisch was hier gekomen in den vorm van het ontzeg gen der prettige bezoeken en er werd dadelijk aan voldaan. Merle had altijd geweten, dat het genot te groot was om te kunnen duren en hij dacht dat de verandering haar goed zou doen. Hij ging langzamerhand geheel op in zyn herderlijk werk hij kende waarlijk geen grooter vreugde dan zijne kinde ren in de waarheid te zien wandelen en juffrouw Vaughan, zijn goede engel en in veel zijne onderwijzeres, was ook een van zijne kinderen. Misschien viel de verandering Ermyn moeilijker dan hem. Behalve hem had zij niemand tegen wien zij zich uiten kon over wat haar op geestelijk gebied bezighield. Wat ging haar dat aan. Zij moest ook deze schuld van Guy afdoen en zij deed het. stond bij den landbouwer A. A. alhier een schoorsteenbrand, welke zich in den be ginne ernstig aan liet zien. Be gemeente veldwachter, daar juist aanwezig, wist met behulp van een en'ander den brand spoedig te blusschen, zoodaterger.isvoor- komen. Rilland-Bath. In de]] Maandagmiddag gehouden raadszitting, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd opgemaakt het kohier van den hoofdelijken^omslag [tot een bedrag van f 176,43 met een getal con- tribuabelen van 410tevens ook 't kohier van de hondenbelasting tot een bedrag van f 95,50het getal aangeslagenen, daarop voorkomende, bedraagt 49. Op het verzoek van mej. de wed. A. Augusteijn, tot het aanbrengen eener zinkput nabij hare wo ning ten koste van de gemeente, werd af- w ij zend beschikt. Na afloop gaven zich nog een 2-tal hoorders als lid op. De vergadering door den spreker met gebed geopend, werd ook door hem met dankzegging gesloten. Nisse. Voor, eenige weken trof den landbouwer J. Priem het ongeluk een zijner beste paarden te verliezen. Thans heeft dezelfde landbouwer het verlies van een ander paard dat hij eenige weken geleden had aangekocht. Ook den vrachtrijder Kallewaard trof heden het ongeluk een nog jong werk paard te verliezen. Gelukkig voor de betrokken eigenaars dat de schade eenigszins gedekt wordt door verzekering. Op een mooien Februari-namiddag was Tom Avis op het veld aan het werk, toen hij den dominé eenige akkers ver der zag op zijn weg naar Eschilton, een klein gehucht achter Broomhill. Hij gaf zijn werklui haastig zijne bevelen, en sprong over de klei en de heggen naar hem toe. Zij waren tot aan de grens van Broomhill genaderd toen een ver geroep van „HalloTom op een hek deed klauteren. Een dof geluid van hoef slagen kwam de laan af. Plotseling ging Tom door het hek en stond er buiten, een prachtig model voor eiken schilder, maar schijnbaar niet aantrekkelijk voor de voorbij galoppeerende jagers; zij keken ten minste allen den anderen kant uit en niet naar de flinke figuur met het opmerkzaam gelaat, waarop eene uitdrukking als van iemand die een experiment doet. Drie of vier lui knik ten Tom toe en eene dame groette hij en ontving ook een groet terug. Het laatste van allen kwam admiraal Hargrove. „Hei, Avis!" riep hij, „waarom ging je niet mee? Ik mis je gedurig tegen woordig 1" „Ik kan den tijd en het paard niet missen!" was het vroolijke antwoord. „Kom den volgenden keer dan, Tom. Alleen werken maakt een mensch suf. Laat die dominé van jou toch niet al te veel nonsens in je hoofd brengen!" (Wordt vervolgd)*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1