No. 97. 1910. |s s rhristelijk- NÏEUWSBLAB historisch VOOR ZEELAND. Maandag 24 Januari 24e jaargang I" a CS p» St o co CO ot if CJq aq VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. F. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes te Middelburg. P. D'HUIJ, PRIJS DER ADVERTENTIËN DIT DE PROVINCIE. (T+- a> <s Cu £0 <*5 CO CO £rr Oq i-rt W t3 0Q CD 3 O >-s CD 3 <Z3 O. CD f» 3 p p 3 2. Nj c-T. CD CD £J X <r*- P CD O p -o Cu >-ï CD P P O 3 Pr- c-*- t— CD CH- CK5 O 3 P- CD 3 JANSE 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,02K UITGAVE DER l'IRMA EN VAN van 1—5-regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. '20 Jan. 1909. De Goesche Crt. doet in haar no. van heden een verhaal waar bovan staat be trapt". Zij verhaalt dat wy een bericht van haar hadden overgenomen zonder vermel ding der broD, en dat wij door haar daarop attent gemaakt nog denselfden avond die vvergissing" hadden hersteld. Ofsohocn 't sop de kool niet waard is willen wij gaarne hierop antwoorden dat de Goesche Crt. zich vergist. Ie. Nooit nemen wij een berieht nit dat blad over, zonder den naam van de bron er onder te zetten. Wordt 't een enkele maal verzuimd dan is 't een door ons over 'thoofd geziene omissie van den zetter. Dit was ook 't geval met 't door haar gesignaleerde be richt. 2e. Die omissie van den zetter ontdekten wij pas Maandagavond 5 uur, dus na af drukken van oi-.ze eerste editie, en herstelden baar, dooh verzuimden dat te »oorrigeeren«, zoodat wij eerst na 't afdrukken de zetfou ten vonden- In ieder geval 't verzuim was hersteld. 3e. Wat de Goesche Qrt. van coïncidentie bazelt, is heelemaal mis. Wij zien ce Goesche Crt. nooit 's avonds, want wij zijn er niet op geabonneerd. Wij ontvangen dat blad pas den volgenden morgen te ongeveer 9 uur. Trouwens de Zeeuw drukt haar stads editie geregeld af voor er sprake is van rondbrenging der Goesche Crt. Aan derge lijke kleine middelen om gebruik te maken van een eonenrreerend blad op den avond dat ons blad verschijnt doen wij niet mee. Bedoeld verzoek van de Goesche Crt. lazen wij dan ook nüt Maandagavond maar Dinsdagmorgen. 4e. Hetgeen de Goesche Crt. in de drie laatste alinea's van haar epistel aan ons adres sohrijft, is dan ook - wy zullen er niet meer van zsggen - totaal onverdiend. Het i/vrije" woord. Wij lezen in «De Voorhoede Ja, daar hebben de heeren sociaal-demo craten altijd den mond vol van de vrijheid van het woord op andermans vergade ringen. Maar op hun eigen vergaderingen 01 moest niet onlangs te Delft Mr. Troel stra zelf door den sociaal- demooratisohen voorzitter eener openbare vergadering tot de orde geroepen worden om de onwaardige wijze, waarop hij een debater afpoeierde En hoe ging 't in de sociaal democratische Kerstvergadering te Amsterdam f Een debater (Wijnkoop) kon daar nau welijks het woord voeren. „Een golf van verzet steeg nit de verga dering op, en had do voorzitter niet zoo krachtig ingegrepen ongetwijfeld ware op deze socialistische vergadering het reoht van vrije meeningsniting vermoord". Aldus lezen wij in 't bijblad van «Het Volk", «Hat Weeklad» (7 Jan. 1910). En dezelfde soc.-dem. schrijver vervolgt: „Laf was het van de vergaderiig van eenige duizenden, op te staan en te tieren te gen één man. En niet minder dan schending msg het heeten, een onzer socialistische lie deren te gebruiken om dit misdrijf het smo ren van het vrije woord, te volvoeren. «En Troelstra, de man, die de macht en het prestige bezat, om de vergadering tot rede te brengen, toonde helaas niet hoog ge noeg te staan, om van haar te eischen, dat ze ®$n tegenstander de vrijheid van het woord zou laten*. Ziedaar de vrjjheid van het woord in een sociaal-democratische veigadering, waarin Mr. P. J. Troelstra als redenaar optreedt. Serooskerke (W.) Gisteravond hield de vereeniging tot onderlingen finantiëelen steun by ziekte en sterven van varkens, haar algemeens vergadering. Nadat de voorzitter de vergadering met een wel komstgroet geopend en da secretaris de notulen gelezen had en deze onveranderd goedgekeurd waren, werd door den secre taris een kort overzicht gegeven van de werkzaamheden van 't bestuur en van den toestand der vereeniging over 1909.Hiernit bleek, dat het aantal leden 145 bedroeg, waarvan 12 in 1909 geen varken hadden bezeten. Niet éen varken was uit nood ge slacht, doch 12 varkens waren hun eigen dood gestorven en daarvoor was dus uit- keering gedaan. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de oi tvangsten, met inbegrip van het batig slot over 1908, bedroegen f 383,32,, de uitgaven f 195,75,, alzoo een batig slot von f187,50. Met het oog op het goed slot werd besloten,om elke 3 maanden 1 maand vrijstelling van contri butie te geven, tot zoo lang de kas dit toe laat. De aftredende bestuursleden Chrieti- aanse en Meijera werden met bijna algem. stemmen herkozen, terwijl in de plaats van P. Wattel Az., die bedankt had als lid, als bestuurslid gekozen werd A. Honterman. Verder werd nog besloten, om de leden, die in een geheel jaar geen varken hebben ge had, nog als lid te beschouwen tot het vol gende jaar en daarna niet meer. Niets meer te behandfelen zynde,wordt de vergadering door den voorzitter met eene dankzegging voor de tronwe opkomst der leden gesloten. Rilland Bath. By den landbouwer C. Overbeeke (Anna Mariapolder) zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag 19 een den ontvreemd en in dienzelfden nacht by den 1 jjnwachter Jacs- Moerman 6 konjjnen en 2 kippen. Daders onbekend. Nieuwdorp. Donderdagavond, 20 Jan. vierde de Jong. Vereen, op Geref. grondslag te dezer plaatse haar jaarfeest. Behalve het meerendeel der begunstigers, behalve de af gevaardigden van Jongedoehters- en Kna- penvereen., woonde ook de Eere-Voorzitter, ds. G. DoekeB en de vroegere voorzitter dhr. M. C. Deurloo de vergadering by. Ongeveer half 7 werd de samenkomst door den ^voorzitter, W. Smit, geopend door te laten zingen Psalm 119 vers 5, waarna hij voorging in gebed en vervolgens voorlas Ps. 119 vers 1—16. In zyn openingswoord wees hij er op, hoe 1909 een gewichtig jaar was ook voor de Geref. Jongelingschap. De geboorte van Prinses Juliana, de Cahynherdenking, de victorie, behaald by den stembusstrijd, de bondsdag te Scheveningen en de rede van ds. Konwenhoven dit alles stemt tot dank aan God, tot loven en tot prijzen. Hy eindig de met allen aan te moedigen de kracht, die er uitgaat van het Evangelie, toe te passen op elk levensterrein, tot lof van Gods Naam. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er in 't afgeloopen vereenigingsjaar flink is gewerkt, dat het ledental steeg tot 24 en dat het aantal begunstigers 54 bedraagt. De penningmeester koD, ondanks de vele uitgaven, nog een batig saldo constateeren van f37,31. En ;de bibliothekaris deelde ons mede, dat de bibliotheek thans 192 nummers telt, be nevens de bronnen, diejden leden bij de be handeling der verschillende vakken ten dien ste staan. Behalve de gelnkwenschen van Kerkeraad, Jongedoehters- en Knapenvereen. werden tal van voordrachten ten gehoore gebracht van allerlei aard en twee samenspraken op gevoerd, getiteld «Eén praatje" en »Een, die meeviel». Vier opstellen werden geleverd, te weten 1. »Des jongelings idealen* door S. Melse2. »De Maecabeeën* door H. Dek ker Jz.3. De roeping der J.-V. tegenover de Kerk" door P. Dekker Wz. en 4. »Vader- landsliefde* door N. Baljs. De consumptie liet niets te wenBchen over den dienenden Martha's een woord van dank voor hunne hulpvaardigheid. Toen 't middernachtelijk uur reeds lang was verstreken sloot broeder Geschiere deze welgeslaagde vergadering met dankzegging, nadat vooraf nog was gezongen Ps. 68 vers 10. Welvoldaan keerden wy allen huis waarts. Onze Bruiaieser oorrespondent schrijft: Voor het eerst in 1909 vergaderde onze gemeenteraad- De voorzitter houdt voor ditmaal een openingsrede. Spreker noemt het een groot voorrecht dat geen der raadsleden door den dood is weggenomen, hij hoopt dat het den Raad moge gegeven zijn met lnst en ijver de belangen der gemeente te behartigen. Onze gemeente heeft vele belangen, ver volgt spreker, en vele komen er hier aan de orde, ik hoop dat wij die mogen behartigen tot aller tevredenheid zonder in persoonlijk heden te vervallen, maar eer draohtelijk samenwerkende. De tor-stand onzer plaats is niet moedgevend, en wanneer wij zien op de malaise zoowel in het vissohers-als ook in het landbouwbedrijf en de daarmee ver bandhoudende winkelnering,dan vragen wy ons af, wat zal er van komen Wij hopen dat 1910 moge zijn voor ons persoonlijk, gezins- en gemeentelijk leven een gelukkig jaar en ook een jaar van stof felijke welvaart. Op deze rode volgde een plechtige stilte, de voorzitter zegt niets, sis 't ware om de leden gelegenheid te geven te antwoorden, dooh daar geen der heeren zich geroepen acht zijn voorzitter nieuwjaar te wensohen krijgt d« secretaris het woord om de notulen to lozen. De notulen worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mee dat kasopname is gehouden, er is over f 4136.13 wat overeen komt met de getoonde geldvaardon. De havenmeester verzoekt een gratificatie van f50, wordt besloten .ie toe te staan, te betalen in twee termijnen. De heer F. G. van den Berg, onlangs her benoemd tot lid van deoom missie tot wering van schoolverzuim, bericht dat hij zijne be noeming aanneemt. Van de andere heeren is nog geen bericht ingekomen of zy hunne gewichtige betrekking zullen blijven ver vullen. In den breede wordt er gedebatteerd over te verbeteren wegen en te dempen slooten. De oonolnsiën van het debat zijn dat de ge- meenteopziohter het begrooteD meet, dan zal er verder over worden gesproken. De voorzitter stelt voor 21 af- en over schrijvingen tot een bedrag van f 550,70s goed te keuren. Met algemeene stemmen besloten. Een overschrijving voor 1910 ten bedrage voor f 3,836 wordt goedgekeurd. De voorzitter schorst de vergadering. Wat er na de heropening nog is voorge vallen is schryver dezes nog onbekend. Colijnaplaat. In de Vergadering van Ingelanden van den Oud-Noord Beveland- polder, Vrydag gehouden alhier, waren te genwoordig 30 ingelanden. Het voorstel van het Bestuur tot het maken van een inlaagdjjk vanaf dykpaal 8 tot dykpaal 12, werd aangenomen en ook het voorstel tot het maken van een strandhoofd over de as van peilraai XX 71 en het leggen van kraag- stnkken ter weerszijden van het zeeëind van dat hoofd, werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd een leening aan te gaan, ter bestrijding der kosten voor bovengenoemde werken, waarvan het eerste geraamd wordt op f 14000.- en het andere op f34000.- Op de aanbevelingslijst ter be noeming van een gezworen, in de plaats van den heer P. C. W. Swemer die tot dykgraaf benoemd is, werden geplaatst lo LP. v. d. Weele, 2e G. N. C. Israel en 3e M. v.d Weele allen alhier. Nieuwdorp. Dinsdagavond werd de ge wone jaarljjksche vergadering gehouden van het varkensfonds Onderlinge Hulp. Herkozen werden als leden van toezicht A. v. Antwerpen en L. v. d. Berge. In het afgeloopen jaar zijn drie leden geschrapt wegens vertrek en omstandigheden vier nieuwe leden werden weer opgenomen zoo dat het aantal leden nu bedraagt 33. Er werd uitgekeerd aan: voor afgemaakte var kens, loon van bode en penningmeester te zamen f 68,87.De ontvangsten 1909 bedroe gen f124.66, een goed slot van f 55,79. Het batig saldo van 1908 was f 288,70, dit za men met slot 1909 bedraagt de som van f344.49. Hiervan werd nog afgenomen f 22.30° voor de geschrapte leden, zoodat na in het spaarbankboekje is ingeschreven de som van f 322,19. Om lid te worden is de gelegenheid opengesteld tot 1 April. Door het bedanken van den bode C. Cas- tel werd in zyn plaats benoemd P. Braam- Kamperland. Heden avond werd de 3e jaarlyksche led en vei gadering gehouden voor bijzonder lager onderwijs op Ger. grondslag. De voorzitter J. C. Schippers opende de bij eenkomst met een toespraak, liet zingen Ps. 68 vers 10, las voor Ps. 115 en ging voor in gebed- De Tice Seer. J. C. Kramer gaf een over zicht over de werkzaamheden van het afge loopen jaar. De penningmeester C. M. de Lange bracht verslag nit over de uitgaven en ontvangsten van 1909 en kon de verblij dende mededeeling doen dat de ontvangsten de uitgaven overtroffen zoodat .r op 31 Dec. 1900 een batig saldo in kas was van f 116,22, Oadertusschen werden de boeken door een 2-tal leden J. M. Noordhoek en M. Filius na gezien en in orde bevonden. De aftredende bestuursleden voorzitter en vice-voorzitter J. C. Schippers en J. W. Lamain werden her kozen en namen hunne benoeming weder aan. De vice-voorz. het woord verkrijgende sprak een woord van dank tot den voorz. voor al de moeiten en zorgen welke door hem besteed werden in het belang der school maar ook in dat van het onderwyzend personeel. Sprekers doel was niet menschen te ver goden, want dit past ons Christenen niet. Toch willen wy onze waardeering en erken telijkheid hier in deze vergadering uitspre ken en bewijze dat wy alden arbeid,aanjdeze zaak door den voorzitter steeds gedaan niet gering achten maar op hoogen prys stellen. Met den wensch dat het den Heere moge behagen hem nog lang als voorzitter in ons midden te mogen zien. Voorts sprak spie ker nog een enkel woord tot de onderwijzers over de onderlinge verhouding als bestuur, waaruit duidelyk werd dat steeds het goede voor elkander gezocht werd. De voorzitter dauktes preker voor den uit gesproken wensch, en gaf hierop het woord aan het hoofd der school dhr. Conmou welke een woord tot de Ouders der schoolgaande kinderen sprak alsmede ook tot de leden der vereeniging welke geen kinderen op school hadden. Spreker deelde mede dat hij den kinderen op school een blaadje had medege geven hetwelk ten doel had eenigen gelde lijken steun te verleenen aan het hulpfonds Barnabas in betrekking tot weduwen en weezen van die Onderwijzers welke voor 1906 door overlijden hunne Echtgenooten en kinderen in behoeftige omstandigheden ach tergelaten hadden. Door middel nu van die kindren welke een kleinigheid gaven hoe gering ook zou menig leed en ellende kun nen verzacht worden en een groot tekort ge dekt worden. Ten slotte niemand meer het woord verlangende sloot de voorzitter deze aangename vergadering en werd door Ds. Baay met dankzegging geëindigd. Karaktervorming. Over dit interessant onderwerp hield ds D. Pol op uitnoodiging van de jongelings- vereeniging op geref. grondslag Prediker 12 la te Koudekerke eene lezing voor een klein aantal personen. Onder orgelbe- geh iding werd met het zingen van Ps. 25 vers 5 de vergadering aangevangen, daarna ging de spreker de vergadering voor in ge bed en de voorzitter, 8. Simonse, las ons voor Psalm 25. Spreker begon met ons voor te houden de verschillende karakters die zich in de menschenwereld vertoonen. Daar er nu in de versojillende karakters een disharmonie nitkomt, moeten die karakters worden gevormd. Ons ideaal moet «ijn karaktervorming. Te betreuren is het dat dit onder christenen met name door de geref. jongelingen uit het oog wordt ver loren. Vandaar dat nog de klacht van prof. N. Beets geldt over karakter-schaarschte. Daarom achtte spreker het een groot voor recht persoonlijk de geref. jongelingen op te wekken tot 't vormen van hun karakter. Esn drietal hoofdpunten werden dienaan gaande ontleed. 1. Wat onder karaktervorming is te ver staan. 2. Op welke wyze zij moet gesc ieden. 3. Van welke waardy ze is.(Wezen,Wyze en Waardij). Het woord karakter ontleend aan he Grieksch wijst op een werktuig om te graveeren het beteekent zooveel als beeld of stempel. Zooals men ook spreekt van den stempel op een muntstuk. Het ia de kenmer kende eigenschap van een ding. Even als nu een stempel ingedrukt wordt op metalen, moet ook het karakter ingescherpt worden in den menschelyken geest, voornamelyk in onzen wil. Karaktervorming wordt geboren nit ge loof, en openbaart zich in ket belijden van Jezus Christus, en ia een oonsekwente wils kracht. Bij hen die leven enkel bij de stem ming uunner ziel, die van geen roeping van welken aard ook willen weten, maar ook van geen roeping tot het verwerven van een zedelijk karakter, vindt ge dan ook niet die bepaalde gestalte van het willende leven en de daaruit voortvloeiende oonsekwente handeling van den wil. uij zijn lijdelijk, lauw.Bij voorbeeld tegenover de christelijke beginselen drukken zy zieh nit alsof zij daar niets aan kunnen doen, ze zijn nu eenmaal zoo. Soms zelfs rechtvaardigen zij zieh door ie zeggen dat God hen zoo en op zulke wijze geschapen heeft en dat daaraan geen veran dering door den mensoh mag gesohieden. Doch die aldus redeneeren bedrijven karak- terzonde. Immers plicht is voor allen die le ven onder 't Evangelie en deelen in de ver- bondszegeningen des Heeren, die karakter- zonde in de kracht des Heeren te bestrijden en alzoo ons aangeboren karakter te ver edelen. M t karaktervorming moet van de wieg af worden begonnen, in het tijdperk der kinderjaren rust de taak der karaktervor ming bij hun kroost op de ouders. Maar dan moei ze doorgaan, totdat ze volkomen zij in het Nieuwe Jeruzalem. De karaktervorming moet gesohieden naar Gods Woord. Heel het samenstel der dingen oefent op des mensch invloed uit; daarom moet ge waakt worden dat 't karakter niet wordt ver dorven, zelfkennis is daar omnoodig maar voornamelyk kennis van Goddat werkt karaktervormend, dat kweekt menschen die leven in de vreeze des Heeren. En wanneer nu do karaktervorming geschiedt naar de Geref. Beginselen dan kweekt ze menschen, uit één stuk by wie hoofd en hart, belijdenis en wandel met elkander harmonieeren. Ook moet Reoht en liefde saam in het Karakter nitkomenLiefde in en door reoht; dat is naar Gods Woord, hetwelk spreekt van 't Recht Gods en de liefde van Christus, en in he. Kruis vsn Golgotha kruist zioh Goddelijke liefdeen Goddelijk reoht. (De heer A. Schout, secretaris der Ger. J. V., die ons dit verslag hetwelk wij zeer moesten bekorten zond, voegt er namens zijn Vereeniging en de overige aanwezigen een woord van dank aan toe voor den leer rijken, genotvollen avond. Red.) Krabbendijke. Donderdagavond verga derde te afdeeling van »Het Groene Kruis* in een der lokalen der openb. school tol het honden der jaarvergadering onder voorzit terschap van dhr. Geill. De verg. was goed bezocht (ruim 50 leden en nog al eenige van den Oostdyk). De notulen werden gelezen en goedgekeurd en het jaarverslag uitge bracht. De afd. nam 2 aandeelen in de lee ning van f 1000 voor het Groene Kruis op Zuid- en Noord-Beveland. De rekening gaf aan ontvangst het cijfer f 175,56 en in uitgaaf f 98,26 aan, terwijl het reservefonds f27,49 rijk is. De aftredende bestuursleden worden herkozen.Met het oog op de algemeene verg. van hetGroene Krnis op Noord- en Zuid-Beveland werd heelwat gesproken o< er aansluiting bij den Provin cialen bond, die ook subsidie van het rijk krijgt. De afgev. werd gemachtigd om voor aansluiting te stemmen. Als algev. werden bij aoolamatie gekozen J. Jaoobusse als le afgevaardigde en J. P. Krijger als plaats v. De voorz, deelde nu mede, dat hij het geld, dat hem was gegeven, toen hij dezen zomer 25 jaar geneesheer was, had besteed voor 2 draaiende houten ligtenten, die reeds in gebruik zijn en goed voldoen en dat hij deze ligtenten nu aan „Het Groene Kruis" ten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1