NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 91 1910. Maandag 17 Januari 24e Jaargang GHRISTEUJK- HISTORISCH KOOP sknecbt 3RLING hondster Gemengde berichten. ider tbode. elburg fcOTD )NSB, M i d- i.s. ht Dode DSTEE VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PROVINCIE. Zaamslag. Dezer dagen werd alhier een tweede bietenbond opgericht met 20 leden, de bedoeling is om bij verkoop van bieten zooveel mogelijk met de eerste opgerichte bond zamen ie werken. Een weegbrug met losplaats zal waarschijnlijk bezuiden de kom van het dorp worden aangelegd. 1% r0 lusweg, perc. Dec. 1909. 5r 20 Januari kantore van LOEFF. ieoht aart enoodigd bij Wagenmaker, )aar, bij J. raagd rman. rke (W.) by A. VOS, echt OELEN Jr., INGE, raat, Goes. ïuls. Adres elburg. elb. leeftijd, •ouwepolder. Oostsingel, vroeger n de G. G., in goede be- n Be Zeeuw 5IERIKZEE. Zierikzee. 5 6 7 8 i9 !0 1 !2 !3 54 5 7,30 7,30 7,30 7,36 7,30 6,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,- 66 7,30 6,30 8 7,30 59 7,30 iO 7,30 7,30 1,30 1,30 1,30 1,30 2,- 1,30 1,30 2,- 2- 2,- 2,- 2,- 3,- 2,- CHELDB". 1310,10,— '410,30 11,— 510,— 11,— 611,— 10,— 17 7,- 9,- 18 7,30 10,— 19 8,30 10,— 10 8,30 10,— L 9,- 11,— een datum is reede getal ii ÏOTTERDAM 's Zondags, an Vlissingen terdam 8 uur. 'erwest, Goes, B> IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1.25. Enkele nummers <102*. UITGAVE DER FIRMA LN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent Nu aan het werk I De a.r. Kiesvereecingen in onze provin cie mogen ditmaal wel oppassen. Straks bij de verkiezingen, wanneer 't op een paar stemmen aankomt, en onze oandi- daat met die paar stemmen uitvalt of in de minderheid blijft, zou 't jammer zijn wan neer blijken moest dat die paar stemmen hadden kunnen worden uitgebracht door mensohen, die door verzuim der Kiesver- eenigingen ongewaarsohuwd of onbemerkt gebleven, nu van de Kiezerslijst waren ge bleven. Daarom niet minder ernstig nu de taak opgevat dan bij de stemmingen. Nu bet loopgiavers- en pontonnierswerk goed gedaan om straks den strijd met een gerust geweten te kunnen voeren. Alle geestverwanten bezocht, die voor 16 Mei 25 jaar werden of hopen te worden, en geprobeerd hen wegens huur of loon of spaarbankboekje, of examen op de Kiezers lijst te krijgenen de loonkiezers die 't reeds jzjjn, nog eens herinnerd, dat zij elk jaar opnieuw en dus ook nu weer, zioh moe ten aangevenen wel tussohen 1 en 15 Februarien de belastingkiezers nog eens aangemaand om voor of op 1 Februari hun belastingschuld bij den Rijksontvanger te doenj; en alle hierboven genoemden nog eens gewaarschuwd dat de gemeentebelas ting op 1 Maart ten volle moet zijn betaald. Wat 't aanvraagformulier aangaat dat de aspirantkiezer moet teekenen en dooreen lid der Kiesvereeniging kan worden inge vuld, dat formulier is op 't secretarie te be komen. Aan alle gemeentehuizen zijn zij aanwezig en moeten ruimschoots worden afgegeven.Dit laatste wel niet op grond van een wettelijk voorschrift,maar dan toch van een ministrieelen raad en wensoh, die men ten gemeentehuize wel niet zal willen ver- onaohtzamen. Dat er van 't op tal houden of brengen van ons vriendental op de Kiezerslijsten nogal wat afhangt, kan blijken uit 't feit, dat w jj in dit jaar staan voor een belangrijke Staten verkiezing. Aftredende Statenleden zijn in de districten Middelburg de heeren J. Blum en nr A. A. de Veer (beiden anti-rev.) en H.P.den Bouwmeester (lib.) Vlissingen de heeren A. Loois en G. van de Putte (beiden antirev.) Ooesde heeren W. Kekebeeke en J. N. Elenbaas (beiden lib.), M. de Jonge Jz. en mr C. Lueasse (beiden antirev.) Zierikzeede heeren mr A. J. F. Fokker, B. Giljam en mr H. O. Moolenburgh (allen lib); Sluisde heeren ar F. J. N. van Dam, mr P. G. J. Hennequin en J. A. Neeteson (allee lib.); Rulstde heeren B. Dumoleyn, J. A. van Rompu, A. Moerdijk en J. F. A. M- van W nesberghe (allen kath.) Tholende heeren fi. J. Tichelman en A. Hollestelle (beiden antirev.) Van deze aftredenden zijn er 12, die tot een der Reohtsche partijen behooren. Slaagde nu de tegenpartij erin, bijvoor beeld in Tholen, ons twee zetels weg te kapen, en verspeelden wy, bjjv. in Vlissin gen, ook nog een zetel, dan zouden de Staten van Zeeland op het doode punt staanen zouden de aftredende gedeputeerden Blum, Rompu en De Jonge en het Eerste-Kamsrlid Hovy, bij trouwe opkomst van alle partijen, niet anders dan bij het lot kunnen herkozen of misschien ook wel uitgeworpen worden. De party verhouding is 24 Rechts, 13 Links. By niet-herkiezing van 4 der onzen werd de verhouding 20 Rechts en 22 Linksen was de Rechtsche meerderheid voor lange jaren weg. En dit nu zou, onder meer, jammer zjjn, met 't oog op de Reohtsche meerderheid in de Eerste Kamer, en de niet-herkiezing ten gevolge hebben van het uitnemende a. r. lid den heer Godin de Beaufort, die, zelfs naar bewering der liberale pers, tot de bekwaam ste Kamerleden behoort, en met den heer v. Nierop de krachtigste financieële speciali teit geldt; en evenzeer de uitwerping van 'ti andere a. r. Zeenwsche lid Hovy, die zich op 't gebied van Zending en Sociale qnaes- tiën een verdienstelijk lid der Kamer toont. Zal dit alles in gewenschte richting zoo blijven, dan is nu krachtige en wakkers voor bereiding noodzakelijk. «Heerlijk" Jachtrecht. De redactie van het Dagblad van Noord- Brabant richt een open brief aan den Minis ter van Landbouw,aan welke missive wy bet volgende ontleenen Op Moergestel rnst het heerljjk jachtrecht. Dat is nu uitgemaakt in hoogste instantie. Het is een recht, dateerende van 1300, zegge en schrijve den jare dertien honderd, over gegaan van geslacht op geslacht op geslacht en in de twintigste eeuw door de boeren van Moergestel betwist. Tevergeefs echter be twist. Want de oude papieren hebben de geldigheid van dat heerlijk jachtrecht vast gesteld, en de boeren, die van hun velden moeten leven, die zaaien om te kunnen maaien, moeten dulden, dat het wild van den heerljjken jaohtheer de jonge vrucht afknaagt, en dat de jager met zjjn gevolg van rakkers en honden de velden plattrapt, als deze, na een slechten zomer als die van het vorige jaar, nog een laatste Bnee hooi beloven. Hangende het proces en ook daarvoor hebben de boeren zich tegen dewildplaag min of meer krachtig verzet. Proces-ver baal volgde op proces-verbaal. Het werd een heel stapeltje daar op de griffi van de recht bank te 's Hertogenbosch. Wjjl echter het heerlijke jachtrecht niet vaststond, ont brak de grond voor eene vervolging es zijn de processen-verbaal zonder gevolg gebleven. Intusschen is, als gezegd, het hangende proces ten gunste van den jachtheer beslist. Is dus uitgemaakt, dat er boven het gewone twintigeeuwsch eigendomsrecht van den boer nog 'n ander recht bestaat, het hoog- heidsrecht van haas, konijn en fazant, het recht van deze lieve diertjes op levens onderhoud ten koste van den armen boer en ten voordeele van den rijken jachtheer. Jagen, Excellentie, is een nobele sport, nitgeoefend ter ontwikkeling vhn de beste eigenschappen des mens iheljj ken lichaams. En der ziel,laten we dat ook maar aannemen. Voor 'n oogenblik jachtenthousiasten zjjn.} Maar jagen geeft ook aanleiding tot het doen van voordeelige zaakjes. Eenmaal een is een, doch tweemaal «wee is vier, Excellentie. Als een haas, door 'n ander wordt gevoed en grootgebracht, dan is dat voor dengene, die het beest nemen mag, een voordeeltje. Twee hazen brengen echter twee voordeeltjes, vier zelfs vier. Is het wonder.dat de heeren jagers op het heerlijk jachtveld van Moergestel wild gingen «zetten». Uwe Excellentie zal mis schien weten, dat zulk wild zich snel voort plant welnu, het leefde van den boer, dat eerste,tweede,derde en vierde geslaoht hazen en fazantende heerljjke jaohtheeren zetten er wel het wild neer, maar vergaten het voedsel ervoor te verstrekken. Daar moest de boer maar voor zorgen. De boer heeft zich toen verzet. «Rel letjes te Moergestel* werd een vaste rubriek in de bladen. Als de heeren kwamen jagen, werden ze vergezeld door een troep ketel muziek makende boeren, die de haasjes en fazanten opschrikten en voor zich uitdreven. De procureur-generaal te 's Hertogenbosch waarschuwde de politiezooveel mogeljjk door de vingers zien. De menschen kalmee- ren. Geen strergheid. Veeleer, toegevend heid. Heeft de procureur generaal gevoeld, dat het niet aangaat een heerlijk jachtrecht uit de veertiende eeuw met den sterken arm te verdedigen in onzen tijd f Intussnhen is toch de politie er aan te pas gekomen. Een boer van de »Vrjje Hoef kreeg op 'n goeden dag bezoek van hetjacht- gezelschap en haar ketelmuziek makend ge volg hjj dreigde den jager met een riek, zoo deze het wagen zon op het land van de Vrjje Hoef te komen. De boer is veroordeeld door de Bossche rechtbank. Tot gevangenisstraf Excellentie. Woensdag kwam hy voor het hof. Waarom zjjt gij in hooger beroep ge komen vroeg de president. Beklaagde had die vraag niet voorzien, hjj aarzelde een oogenblik. Maar toen eenvou dig en klaar: «omdat ik dacht, dat het zoo niet konniks gedaan te hebben en dan in de gevangenis.» De getuig n kwamen op. Boeren utt Moergestel, die hadden meer gedaan aan de relletjes.» Een der raadsheeren zeijullie bent de schande van Moergestel. Getuige haalde de sohouders op. Een ander Oproermakers zyt ge. Weer een beweging van »och kom.« De president vroeg herhaaldelijkhebt gjj eenig begrip van de Jachtwet. Telkens dezelfde ontkenning. Zie Excellentie, dat is juist de kwestie. Zy, de boeren van ons platte land, zjj mo gen van de voorvederlijke gebruiken nog zooveel hebben overgehouden, eenig begrip van een recht uit de dertiende eenw, hebben zy kinderen van negentien honderd en zoo veel toch niet. De beklaagde is in beroep gekomen, om dat hy niet begrypen kan misdaan te hebben De relletjesmakers snappen er niets van, dat zij de schande zijn van Moergestel. Zij voelen het niet als een beleediging als men hen soheldt voor oproermakers. Als hun ge vraagd werd, wat zij daar deden op het jacht veld, dan klonk hetons land verdedigen 1 Run land, Excellentie, hun eigendom 1 Wat is dat voor 'n recht, dat nog aanspraken geeft op den eigendom van een ander f Een recht uit de middeleeuwen, uit den tyd van de lijfeigenschap en der heerendien sten. Maar een recht, dat wij in onze2oe eenw niet meer begrypen kunnen. Een recht dat reeds lang afgeschaft zon zijn, als de Ja- gerkommissie niet zoo treuzelde. Maak er toch een eind aan Excellentie. Middelburg. In de Raadsvergadering van Woensdag 19 Januari te 2 uar worden be handeld onderstaande zaken: 1. Notulen. 2. Stukken. 3. Verzoek eervol ontslag Onderwijzer J. Steijn. 4. Benoeming Voorzitter Burgelijk Arm bestuur. (Aanbevolen wordt Jhr. C.J.J. A. van Teijlingen). 5. Rekening Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1909. 6. Wijziging begrooting Godshuizen l9ro. 7. Voorstel B. en W. tot het plaatsen van een lantaarn aan den Noordweg. 8 Idem naar aanleiding van het verzoek van den Walcherschen Turnbond om een Gymnastiek lokaal der Gemeente te mogen gebruiken. (B. en W. adviseeren afwijzend wijl er geen geschikte lokaliteit beschikbaar is en 't gebruik van school- tokalen zijn bezwaren heeft). Goes. Omstreeks het einde dezer maand zal met het stoomschip «Oranje" hier te lande nit Indië terug komen de sergeant der infanterie Kant, die zich in Insnlinde zoo door dapperheid onderscheidde dat hem het Ridderkruis der Militaire Willemsorde werd eoegekend. Voor zijn in aienst treden woonde dhr. Kant in Goes, waar nog zijn ouderB en andere familieleden verbljjf houden. Middelburg. Onder het vee van den landbouwer A. Cornelissen Sr. op den Se- geersweg alhier heeft zich een vermoede lijk geval van miltvuur voorgedaan. Voor- loopige maatregelen ter vookoming van uitbreiding der ziekte zyn genomen. In cverleg met den plaatsvervangenden districte-veearts is bevolen dat door be doelden landbouwer geen melk mag wor den afgeleverd. Vlissingen. Nogmaals lurinneren wij aan de lezing op 18 dezer van prof. P. A Diepenhorst over het interessante onder werp :,De commune van Parijs. Zeker znllen velen nit de omstreken, vooral uit Koude kerkeen Souburg, opkomen om deze leer rijke lezing te hooren. Gereserveerde plaatsen kosten f 0,25, andere plaatsen zijn vrjj. Wie eenigszins kan verzuime daarom niet prof. Diepenhorst te hooren. Ons blad bevatte er indertijd een uitge breid verslag van, toen de prof. deze lezing ook in Goes gehouden had, en zelfs vrjjzin- nihen dezelve openlijk prezen- Rlllsnd-Bath. Gisteren is alhier ge sticht eene afdeeling van de Zeenwsche Landbouw Onderlinge- Dit is de eerste in deze provincie. Heden Zaterdag zijn te Bergen op Zoom voor het front van den onder com mando van den majoor jhr. v. Spengler staanden troep beëedigd en geïnstalleerd de Reserve Tweede Luitenants Juten en Koopmans. O. en W. Souburg. Alhier is men op West Souburg met het graven voor een nienwe gasleiding begonnen,wat voorzeker de bewonerB aldaar ten goede komen zal. Aansluiting volgt aan Vlissingen langs de westzijde van het kanaal. O- en W. Souburg. Alhier werd by een ingezetene in onze gemeente het vol gende schayven ontvangenWil goed uwe kippetjes verzorgen, daar we ze a. s. Don derdag komen halen. Datmen hier niet erg mee was ingenomen valt te begrijpenmen meende dan ook dat best was de politie te waarschuwen en de kippetjes op den zolder te brengen. Zaamslag. Door het Ryksteleioonkan- toor alhie zijn in den loop van 1900 verzon den 534 en ontvangen 694 telegrammen. Landbouw Onderlinge". De St. Crt. no. 10 bevat de Koninklijk goedgekeurde slatnten vac de Vereeniging „Onderlinge Landbouw-Verzekerings - Ver as niging voor Bedrijfsrisico „De Zeenwsohe Land boa w-Onderlinge" te Middelburg. Zij is aangegaan voor den tijd van 29 jaar te rekenen van 4 Ootoher 1909 en vangt hare werkzaamheden ten opzichte der ver eeniging aan op 1 Januari 1910. De vereeniging heeft ten doel de verzor ging en de schadeloosstelling van arbeiders en, in een bepaald geval, van hunne nagela ten betrekkingen, indien deze arbeiders voor leden der Vereeniging landbouwwerk- zaamheden verrichten en ten gevolge van die werkzsamhe 'en, door een ongeval wor den getroSenen de bevordering en de uitvoering van al die maatregelen, welke kannen rtrekken tot opheffing of verminde ring of meerdere verdeeling van het be drijfsrisico, zoowel voor de leden der Ver eeniging als voor hunne arbeiders, voor zoover het onderwerpen betreft, die by besluit van de algemeene ledenvergadering binnen de bemoeiingen der Vereeniging worden getrokken. Borssele. In de raadsvergadering van Donderda waren sleehts 5 leden tegen woordig. Met algemeene stemmen werd tot gemeente-geneesheer alhier benoemd dr van Beunrngen van Helsdingen Castrienm (de 2 andere sollicitanten hadden zioh terugge trokken) Besloten werd een dokterswoning te laten bouwen voor plm. f 5000. De voor- zitte- vroeg den raad om B. en W. te mach tigen een geldleening aan te gaan van f5006 tegen 4'/a pCt. Dhr de Regt vroeg of znlks niet kon tegen 4 pCt, hetgeen de voorzitter ontkennend beantwoordde. Daarna werd besloten met den benoemden geneesheer te onderhandelen om zioh te verbinden 2 3 jaar hier te blijven en f 400 huishuur per jaar te betalen. Op een verzoekschrift van J. Boone en anderen om een flets» en voet pad aan te leggen van den Monsterwegnaar den Steiger werd besloten daarmede een proef te nemen en het grintslijk daarheen te vervoeren. Een tweede verzoekschrift van G. Mol Az. e. a. om de beplanting langs den Monsterweg tiet meer te doen plaats heb ben wegens de onkosten en de schade aan de daarlangs gelegen landerijen en den grintweg, vond geen instemming doordat de voorzitter opmerkte, dat de beplanting moet geschieden volgens een vroeger genomen besluit en stelde daarom voor de eigenaars te maohtigen bet plantreoht af te koopen, waartoe werd besloten. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1909 werd uitgebracht en voor kennis geving aangenomen. Daarna werd overge gaan in besloten vergadering tot het behan delen van twee reclames Hoofd, omslag. tfoesche Crt.) Oudelande. Naar wij vernemen zal a. s. Woensdag 19 Januari des avonds te half 7 de Ghr. Zangver- «Hosanna" van Baarland eene uitvoering geven in de Herv. Kerk alhier. Baarland. In de Vrijdagavond gehou den vergadering der Antirov- Kiesver. zyn respectievelijk tot voorz. en secr. gekozen dhr; G. de Jager en F* Elenbaas Johz. Ook zal binnen enkele weken dhr. H. Wolzak voor de ver. optreden met het onderwerp »De doodstraf." Zierikzee. By de gisteren gehoudene stemming van een lid van den gemeente raad werd gekozen de candidaat der libe rale kiesvereniging, de heer L. Doeleman, met 446 van de 745 stemmen. De heer A. Timmerman (a. r.) bekwam er 299. De antirevolutionairen verliezen daar door den eenigen door hen bezetten raads- zetel. De Raad bestaat nu weer gelijk van ouds sinds menschanhengenis nit 12 vrijz. en 1 katholiek. Als kantoren waar de Nederlandsohe pasmunt, mits voor niet minder dan vjjftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden inge wisseld tegen rijksdaalders, guldens enhalve guldens, zjjn aangewezen: de Nederland- sche Bank te Amsterdamde kantoren der betaalmeestersen in Zeeland de navolgen de kantoren der directe belastingen, invoer rechten en accynzenAxel, Goes, Hans- weert, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastin gen en accjjnzen). Vlissingen (invoerrechten en accijnzen), en IJzendyke. Vlag van H. K. M. Prinses Juliana. Het Stsbld. no. 358 bevat een besluit van den 8Bten November, houdende vaststelling van de ondersoheidingsvlag voor H. K. H. Juliana, Prinses van Oranje Nassau, Herto gin van Mecklenburg. Deze vlag is een langwerpige vlag van oranje kleur, waarvan de hoogte s/s van de lengte bedraagt, driehoekig uitgesnede over V» van de lengte van de vlag in vier vakken verdeeld door een staand vierarmig kruis van Nassansoh blauw, ter breedte van 'isvan de hoogte der vlag. het midden van het kruis liggende op van de lengte der vlag, gere kend van de broekzyde in het midden van het kruis een medaillon van oranje kleur, ter middellijn van u van de lengte van de vlag, waarop geplaatst Ons wapen zooals dit is vastgesteld by het Koninklijk besluit van den lOden Juli 1907 (Staatsblad no. 181), nader gewijzigd by het Koninklyk besluit van den 18den Juli 1909 (Staatsblad no. 271); bet schild gedekt met de Koninklijke Kroon; in het bovenste oranjevak aan de broekzyde een jachthoorn van azuur, ge snoerd en geopend van keel, beslagen van zilver (Oranje); in het onderste oranje vak aan de broekzyde een aanziende stierenkop met afgerukt halsvel van sabel, gehoornd van zilver, getongd van keel en gekroond met eene driebladige kroon van goud (Meck lenburg.) Ret afscheid van Burgemeester van Leeuwen. Uit Amsterdam meldt men Vanmiddag had ten stadhuize in de bur gemeesterskamer, de laatste door mr. van Leeuwen geleide vergadering plaats van het college van B. en W. Na afdoening der werkzaamheden bood de oudste wethouder, de heer F. F. A. Delprat, mede uit naam van zyne ambtgenooten, de heeren dr. N. M Josephus Jitta, mr. Z. van den Bergh en inr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1