NIEUWSBLAD VOOS ZEELAND No. 60, 1909. Donderdag 9 December 24e jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg.- PRIJS DER ADVERTENTIËN Een Franschman over de lintjesquaestie. Snippers uit de oude doos. OUDELANDE. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. 533S Niet meer dan noodig was schreven we over »de lintjesquaestie We kennen nn eenmaal de bedoeling, waarmee deze quaes- tie door de tegenpartij wordt opgeblazen, •n de anti- revolutionaire party stelt meer vertrouwen in het hart, de consciëntie en het karakter van zijn beproefden leider dan in de bolle wangen van blazende te genstanders. Toch willen we even het woord geven aan een Franschman, Del tour,: die een werk schreef over Neder land, en daarin ook van de lintjesquaes tie gewaagt. Hij schreef aldns „Twee jaar geleden kreeg deheerFal- lières, president der Fiansche republiek, bezoek van dr. Kuyper Hij begroette hem met deze vriendelijke woorden „Deer ifi hij, onze waarde dr. Kuyper, voor wien wij allen hier in Frankrijk zoo veel genegenheid en eerbied koesteren.* Deze woorden werden gericht tot (een man, die tot over de grenzen van zijn land wijd en zijd behead is, en dien de vreemdeling, .niet betrokken bjj den bin- nenlandschen strijd en staande buiten den invloed van (politiek meeningverschil en partijhaat, beter waardeeren kan, daar hij in hem, weet te zien den eminenten, unie ken man, het moderne genie van Neder- •Jand. ïfc overdrijf nietin de geschiedenis zal de figuur onvergankelijk zijn van dezen hooggeleerden, met onuitputtelijke werk kracht begaafden man, van dezen man van de daad, de personificatie van mo- reele en politieke rechtschapenheid. Ik weet, dat men in den laatsten tijd dr. Kuyper op dat punt aanvalt. Maar ik [reken het mij ten plicht luide uit te spreken, dat het schreeuwend onrecht is, de oprechtheid en de goede trouw van dezen man in twijfel te willen trekken. Ik sta als sohrijver van dit werk op vol maakt onpartijdig standpunt; ik ken geen enkele der politieke groepen in Nederland -, het is de onpartijdigheid alleen, die mij er 364 DOOK SCALDIS. III. Toen zioh dan eindeljjk tz> Oudelande eene ■elfstandige gemeente vormde en men een kerkenraad kon benoemeD, wendde deze zich in 't voorjaar van 1590 tot de classis en verzocht ,/om ook bediend te mogen worden met de prediking des Godd. Woords». Aan dit verzoek werd bereidwillig vol daan en bij olass. besluit van 30 April van genoemd jaar, werd vastgesteld dat de ge meente zon bediend worden door de predi kanten van Baarland en Ellewoudsdijk en later, van af 1596, door dien van laatstge noemde plaats alleen.(*) In deze combinatie dienden nu nog elf predikanten, totdat bij besluit der Cl. van 1 Oct. 1659 Oudelande eene zelfstandige ge meen te werd, en ds Jodocut van Laren alleen te Ellewoudsdijk werkzaam bleef. Tweemaal bestond er vrees dat de ge meente hare zelfstandigheid zou verliezen. Bij resol. der Stalen van Zeeland van 7 April J1682, werd 0. a. bepaald, dat „door afsterven, beroep of verlies van den predi al Hoe wonderlijk de oude vaderen soms met hunne leeraars omsprongen, hooren wij uit een besluit van de parochianen van Oudelande, ten opzichte van den tweeden dienaar in de combinatieJoos de Neve, 1596—1604 „Die van Oudelande", zoo hooren wij uit de Class, acta, „klagen over hem en hij wordt daar' op afgedankt den 4 Oct. 1604". Door beide gemeenten werd hij, naar schijnt, »afgedankt«, want reeds in Nov. kwam zijn opvolger Nat ha- l' jiaelClaassen voor beide plaatsen In dienst. toe drijft te verklaren, dat, zelfs onder de tegenstanders van dr. Kuyper, zelfs onder hen, die hem het hevigst verwensohen, ik in Holland nooit iemand heb ontmoet, die hem ervan dorst verdenken, anderer mild dadigheid ten eigen bate te hebben aange wend. Die geschiedenis van zoogenaamden lintjeshandel, waarmee men hem nu te lijf gaat, zijn vijanden voorop, blij als ze zijn iets te hebben gevonden, dat een smet schijnt op zijn reputatie, die ge schiedenis, waar komt ze eigenlijk op neer Wel, het is zeer eenvoudig. Hoor maar. Na den Transvaalsohen oorlog bevinden zich een groot aantal Nederlandsohe krijgsgevangenen op St. Helena, en missen de middelen om naar hun geboorteland terug te keeren. Men heeft oreral erg met hen te doen, en 't zegevierend Engeland verzet zich niet tegen hun repatriëeren, maar er denkt er niet een aan, hun de mid delen ertoe te verschaffen, is overigens daartoe ook volstrekt niet verplicht. Er doet zich een rijk Amsterdammer van hooge maatschappelijke positie op, die den titel draagt van oonsnl-generaal van Grieken land, en die aanbiedt de zeer belangrijke kosten van het repatriëeren der gevangenen voor zijne rekening te nemen. Knyper, destijds aan het bewind, draagt hem voor tot het ontvangen van de minst hooge der Nederlandsohe onderscheidingen, ridder in de orde van Oranje Nassau. Toorwaar, men had ze voor minder groote verdienste kun nen verleenen. De gedecoreerde, die de politieke mee ningen der Kuyper-partij deelt, stort sub- sidiëu in de verkiezingskas dezer partij. Wat steekt daar voor kwaad in Als geoorloofd aangenomen, dat er een ver kiezingskas bestaat en dat het geld een rol speelt bij verkiezingen, wat is er dan voor onzedelijks in, voor de partijkas gelijk anderen het ook doen, de subsidiën aan te nemen, die een geestverwant wenscht te storten. Comedie, namelooss huiehelarij 1 Hen, die hun jeugd, ja hun leven offeren voor de zegepraal van een politiek denkbeeld, kant van Oudelande, deze vacature niet meer vervuld zou woiden, maar blijven van nature een conditie evenals vóér 1625 is ge weest." Gelukkig echter werd die resol. later iugetiokken. Bij vertrek van ds la Motthe hier van 1763 tot 1'767 naar Kloetinge werd het gerucht verspreid, dat de gemeente bij Baarland zou gevoegd worden. Dientengevolge werd vanwege den ker- keraad en een groot deel der gemeente een rekwest ingediend bij de Staten om die combinatie te voorkomen. Ook de classis onderstaande dit verzoek met een afzonder lijke missive, daarin aantoonende, dat „nn de kerk van Oudelande zeer bouwvallig was, de Ambs. Heer wellicht pogingen zou aanwenden om dit kerkgebouw te doen sloopen en deze gemeente alsdan met die te Baarland te doen combineren, smeekende dat de Staten zulke zouden afweren en mid' delen beramen tot herstel van de kerk en alzoo de gunstige resolutiën van H. E. Mog. van 31 Juli en 27 Nov. 1659, ten opzichte van het afzonderlijk bestaan der gemeente Oudelande genomen, voortdurend in stand te doen blijven." Bij dit verzoekschrift werd de opgave ge voegd dat „de gemeente 125 lidmaten telde en gevolgelijk op eene bevolking van tus- sohen de 200 en 300 zielen van den Geref. godsdienst kon geschat worden." Op deze rekwesten werd gunstig beschikt, werd de kerk, zooals wij reeds hoorden, ge heel hersteld voor den dienst en bleef de gemeente, tot op onze dagen, geheel zelf standig. Als eersten predikant vinden wij geboekt HIERONIMUS VAN ZUNDER of van Sunderen, zooals we zijn naam elders lezen. Als prop. bij de Cl. van Z. Beveland werd hij 20 Sept. 1655 te Osseniiee beroepen, en aldaar bevestigd 7 Nov. door zijn voorgan- hen bewondert men, hen zet men op een voetstuk, eu als er nu iemand optreedt, tevreden met een deelhebben aan de politieke overwinning op een manier, in overeenstemming met zijn minder held haftig temperament, in overeenstemming met zijn middelen, iemand, schenkende 't meer en meer zenuw van den oorlog wor. dende geld, dan is men veroi twaerdigd en speelt men opl Het gebrek aan logica is van dien aard, dat wij hef bijna aan gebrek aan oprechtheid zonden toesohrjjven, en we zullen dan ook niet langer bij deze tegen strijdigheid stilstaan. Er zijn zulke sohoone bladzijden in de geschiedenis van dr. Kuyper. Voor hem, die de historie der laatste ja ren in Nederland heeft kannen nagaan,valt een verassend feit te constateeren, nl. dat het land een tijdperk van bevrediging is ingetreden en dat het leven der natie zich is kunnen gaan richten op de bevordering van het welzijn der verschillende volks klassen. Aan wien heeft men dit tijdperk van welvaart te danken Aan dr. Knyper. In dit land, dat sinds eenwen revolution- naire kiemen in zich draagt, zoowel in reli- giensen als in politieken zin, stonden de anarchistische krachten op 't punt tot 'n uit barsting te gerakenen men bedenke, dat Nederland, zoodra het overgeleverd zou zijn aan de revolutie, onmiddellijk tot zelfs zijn bestaan verliezen zouwant de dag na dien van het uitbreken eecer Nederland sohe revolutie zou het land door Duitsch- land zien bezetten,en weldra zou het geheel verbrokkeld zijn. Het ligt dns,zelfs van Fransch standpunt besohouwd, in de lijn van een goede, voor uitziende politiek,in Nederland, het régime goed te keuren, dat wij ten onzent conser vatief zouden heeten, het régime, dat zoo ver mogelijk elk gevaar verwijderd houdt van vreemde inmenging in genoemd land. Ik ben van meening, dat het denkbeeld om op dezen bodem eene verzoening te hebben willen tot stand brengen tnsschen Katholieken en Protestanten, op dezen bodem, die bet terrein was van hnn stryd ger ds W. Noliettoen in dienst te lerseke. Vandaar werd hij herwaarts beroepen, bij approb. der Cl. van 1 Oct. 1659. Den 6 Oot. d.a.v. werden twee gedeputeerden van hier benoemd om naar Osteniste te reizen, en zijn ontslag te verzoeken, wat hem dan ook gegeven werd. Hij trad alhier in dienst op het gewone traotement, zooala dit door de Staten van Zeeland was vastgesteld. Onbekend is het of hij van hier vertrok- ke», of overleden is; zeker is het evenwel dat zijn opvolger, 30 April 1678 in zijne plaats beroepen is. Negen en twintig op volgers had ds. van Zunder tot op onze dagen. Van enkelen hunner loont het de moeite wel, wanneer wij iets omtrent hen, uit de voorhanden beseheiden nagaan 't zij uit hun privaat leven 't zij het feiten geldt, die tijdens hun dienst te Oudelande voor- 1 vielen. - - Toen wij indertijd de werkzaamheden der voormalige rederijkerskamers en de verschillende volksvermakelij kheden in Zeeland bespraken, vernamen wij ook dat or op vele plaatsen, door kerkenraden en predikanten, soms ijverig werd opgetreden, om aan de ongebondenheden bij die feesten, zooveel mogelijk paal en perk te stellen en dat vele deelnemers er aan, zioh zelfs eene kerkelijke oensure op den hals haalden. Ook bier, te Oudelandetrad men vaak streng tegen die feesten en hunne deelne mers op. De kerkelijke aota, zoowel die van de gemeente, als vooral die van de classis, weten er ons verschillende staaltjes van te vertellen. In beide bescheiden willen wij een kijkje nemen, om met een paar voorbeelden aan te halen, hoe kerkenraad en parochianen over deze zaken daobten, en hoe zij soms met elkander in !t strijdperk traden. Huismoeders van het tegenwoordigs Ou- delandewjj zullen dan o.a. hooren, hoe uwe voorgangsters uit de 17e en 18eeeuw, zioh van honderd jaren,-- een geniaal idee wa=», dat op zichzelf verdient den man onsterfe lijk te maken, in wiens brein het oprees, en hem hoog op een voetstuk te plaatsen, als den eersten zoon van zijn vaderland, niet slechts geniaal ontwerper, maar ook knap uitvoerder Wijs mij een tweeden man, van even wonderbare geleerdheid, die in perfectie vijf talen spreeK t en schrijft,die de auteur ia van een heele bibliotheek vau bij de tweehon derd dselen, een man van aolie in het parle mentaire leven, energiek regeerder, en die, na het bewind te hebben neergelegd, om ringd is gebleven door de vereering van gansch Europa. Ik voor mij ken slechts éen zoo'n man en dat is dr. Kuyper. Herinner u ook, dat de vertegenwoordiger van een klein land bij het trotsohe Albion, dat verklaard had niet te zuilen dulden, dat eene vreemde mogendheid zioh met de kwestie van den Boerenoorleg bemoeit, met eene nota dorst aankomen, die tot gelukkig gevolg heeft gehad de onderhandelingen, die nitgeloopen zijn op den vrede van Ver- eeniging, die aan dezen vreeselijken krijg een einde maakte. Den dag, waarop de aigemeene staking, als vervolg op de spo rwegstaking, moet uitbreken, waarop, van zes uur 's morgens af zij een feit zal zijn, vindt deze minister met merkwaardige snelheid van handelen het middel om 's nachts al èe politieke leiders, die zioh aas zijn zijde scharen, te doen optreden,voldoende militaire maoht te mobiliseeren, om de voornaamste stations van het land te bezetten, en zioh de mede werking te verzekeren van de professoren, de ingenieurs en de studenten der Poley- teohcische School te Delft, die op het unr van de proclamatie der staking ieder op een machine staan, zoodat de verbindingen ge handhaafd blijven. Kuyper is nu 72, en hij draagt de jaren met lust. Hoewel voor 't oogenblik staande buiten 't bewind,blijft hij deelnemen aan de politieke actie. Daaraan beeft een genie behoefte, hij kan niet werkeloos toezien. Welnu 1 Indien bet ongeluk wou, dat er zelfs niet ontzagen om aan het in ons oog zoo wreede gansknuppelen en vogel schieten mede te doen. Hoewel wij de goede eigenschappen van de oude dagen dankbaar herdenken, wen- sehen we toch dien „goeden ouden tijd", met zijn veelal ruwe zeden en gewoonten, in geenen deele terug. Welnu, gedurende den dienst van den tweeden predikant, ds IZAAK LANGEN- BERG die, ais prop. bij de Cl. van Waleh. alhier werd benoemd 80 Mei 1678, en te dezer plaatse overleed 6 Sept. 1689, werd de strijd, over de volksvermakelijkheden, tussohen den kerkeraad en enkele leden der gemeente geopend. Den 19 Dec. 1679 kwam er n.l. bij de classe te Goes een missive ter tafel van vijf lidmaten alhier, zich beklagende »dat hun predikant hen nu reeds voor de tweede maal achtereen van het Avondmaal afhoudt omdat ze, als boogschutters naar oude ge woonte op hunne plaats, den vogel van de steng afgeschoten en hunne vrouwen de gans geknuppeld hebben, zonder 't plegen van superstitie, ligtveerdigheden, dronken- schappen, enz., terwijl alle vorige predi kanten, deswegens geen ongenoegen of mishagen getoond hebben", De kerkeraad rapporteerde den 5 Maart 1680 aan de classis >dat van de vijf elechts twee lidmaten onder censure zijn gebleven, omdat deze niet wilden beloven zich voort aan te onthouden van gaaischieten, gans knuppelen en het ongeschikt loopec langs de straten met vaandelen,vedelen en andere onhebbelijkheden", (sic Da liefhebbers van die spelen zaten ech ter niet stil, want enkele schutters, dienden den 2 Juli 1631 de schriftelijke vraag bij de classis in»of die ezercitien in zichzelve ongeoorloofd zijn? Zoo j?, dat dan de classis met den kerkeraad te zamen orde stellen tot mortificatie van zoodanige gilden, hetgeen voor Holland een gevaarlijke en kritieke tijd aanbrak, dan zouden zijn vijanden van heden de eersten zijn om hem aan 't bewind te roepen." TWEEDE KAMEK. Giateren voortzetting der Marine-be grooting, en een lang en blijkbaar zeer warm geheim zittinkje, waarin de heer Thomsom nog eens breedvoerig zijn pro test tegen de Kruppsche leverantie heeft toegelicht. Omtrent 't verhandelde in openbare zit ting valt weinig te releveeren- Alleen verdient melding dat een amendement Jansen tot schrapping van de twee tor pedojagers is verworpen bij stemming van rechts tegen links (behalve de heer Yan Karnebeek). Curieus zoo merkt Het Handbl. op dat ditmaal het voorstel tot Bchrapping uitging van iemand, die ten vorigen jare tegen stemde toen de heer Patyn precies hetzelfde voorstelde] De heer Thomson trouwens, die verleden jaar ook tegen stemde, had zijn oordeel thans eveneens gewijzigd. Wij mogen echter in dit verband niet onvermeld laten dat meerderen blijk ga ven van veranderde gezindheid, en wel bjj de stemming voor eene motie Dnymaer en Twist. Deze motie w«s een herhaling van de in 1907 door dezen zelfden heer ingediende, en door den heer 7. Kol on der den scheldnaam snertmotie afgemaakte en door de. Kamer met 41 tegen 38 stem men verworpen motie, waarin werd uit gesproken de wenschelykheid dat de ge huwde matrozen thuis eten. Toen was de motie bestreden door den minister met 't argument, dat de meeBte dezer mannen 't thuis minder goed in den kost hebben dan aan boord. Nu echter kon de minister dat argument niet bezi gen want de heer v. Twist wilde den maatregel nu slechts uitgestrekt zien tot de onderofficieren en zoo mogelijk min deren. Toch zon deze motie gekelderd zijn onder de slagen van den heer Lohman die ze zslven als dan gaarne zonden zien, met verzekering van daartoe ook dan te willen medewerken. En zyn ze in zicbzelven on schadelijk, waarom dan alleen te Oudelande en niet te Baarland, Kloetinge, Krmningen lerseke en meer andere plaatsen.En waarom zyn die daaraan tot uitspanning deelnemen zonder zich bijzonder te misdragen, of te verloopen in dronckenschap, enz. van het Avondmaal af te houden Hierop nam de classis den 7 Oct. het vol gende besluit„dat zij zal trachten, tot generale afschaffing van de schuttersgil den, alsmede dat de gecensnreerde leden van Oudelande weder ten Avondmaal toe gelaten worden, indien zij beloven dat alle débonche superstitie en ligtveerdigheid uit de oefening van hnn gilde te weren, als n.l. het loopen met vedel en vaandel, het knuppelen van de gans, dronckenschap,het beschenken van Koning en Koningin en dergelijke". En nu hooren we, uit de daarop volgende jaren weinig of niets van den stryd, maar ten jare 1700 toen ds WILHS. SPAN- DAW hier in dienst was schijnen de Oudelandsche schutters weer stouter ge worden te zijn. Nn hooren we dat den 7en Juli van dat jaar door den kerkeraad klach ten ingediend werden bij de classis over >het doorbrekend ringryden, vogelschieten bet vlijtig onderhouden der kermissen, het wellustig vieren der Paapsche gilden en dergelijke zeer verleidende werken des vleesches, die nu weder meer komen toe te nemen". By resol. van 13 Oct. nam nu de classis, naar ze meende, een afdoend besluit door te gelasten, »dat al deze spelen werden ver boden en de deelnemers er aan zouden ge censureerd worden*, met bevel, „dat deze resol. op den daaropvolgenden Zondag in de kerk moest afgekondigd worden". I (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1