TWEEDE KAMER. UIT DE PROVINCIE. Merknieuws Scfrooieiieuws iiecSttzakeis. Gemengde Berichten. onderwijs? Dat deze vraag niet over bodig is in ons land met zijn groote ver scheidenheid van gelooven en richtin gen, behoeft wel niet te worden aan getoond, en zeker allerminst bij de uit breiding welke de schrijver aan het van overheidswege beschikbaar gestelde godsdienstonderwijs gegeven wil zien behalve Bijbelsche geschiedenis, ook 'leerstellig godsdienstonderwijs*. Aan wie de keu ie der richting waarin dit onderwijs gegeven moet worden? Ver moedelijk aan de ouders, aan wie de schrijver in 't algemeen in de school vooreen belangrijk deel «zeggenschap» gegeven wil ziendas aan de meer derheid dezer. Maar hoe nn gezorgd voor de minderheden die hanne kinde ren niet een godsdienstonderwijs in die meerderheidsrichting wenschen te doen volgen? Wij mogen aannemen dat de schrij ver, die tot het bijwonen van het gods dienstonderwijs geenerlei dwang wil op leggen, bedoelt dezen de vrijheid te laten om hun kroost elders het gods dienstonderwijs te doen verstrekken, maar is 't overeen te brengen met de erkenning van gelijk recht voor de be lijders van alle godsdiensten, dat de zorg voor het godsdienstonderwijs, waar toe de schrijver de overheid moreel ver plicht acht, zich slechts uitstrekt over de kinderen eener toevallige, in -aantal misschien kleine meerderheid van de ouders der leerlingen van ééne school? En wat wordt er van den plicht van den Staat om voor de godsdienstige op voeding der kinderen te zorgen, als de kleinere helft der bevolking van één school, immers de minderheid, in dit opzicht aan haar lot wordt overgelaten? Dan wil de schrijver dat, behalve het door hem bedoelde godsdienstonderwijs ook de Bijbel op school wordt gelezen in streken met een Roomsche bevolking zou dan van zulk een voorschrift dispen satie kunnen worden verleend. Blijkt hieruit, zegt de Arnhemiche, Blijkt hieruit zeker zonneklaar dat de schrijver van godsdienstdwaog volstrekt afkeerig is, wat eohter blijft er hierbij dan over van het algemeen voorsohrift dat „bijbellezingen, naar 't boven bespro ken godsdienstonderwijs" behooren te worden opgenomen onder de verplichte leervakken verplicht kraohtena de leerplichtwet Of moet men hier aan een minder juiste uitdrukking der ge dachte denken en is bedoeld, dat ze behooren geraDgsohikt te worden onder de vakken, welke volgens art. 2 der wet onder het lager onderwijs te begrij pen zijn Als de geheele schoolbevolking Roomsch is, zal blijkens de laatst aangehaalde zinsnede dispensatie gegeven worden voor het vak: bijbellezen, maar hoe als slechts eene meerderheid der leerlingen Roomrch is? Ook dan natuurlijk zal van het volgen van dit verplioht(?) leervak vrijstelling worden verleend, maar dan zou toch ook de billijkheid tegenover de minderheden eener protestantsohe schoolbevolking, wat de godsdienstige richting betreft, moeten meebrengen, dat ook zij de gelegenheid verkregen hunne kinderen eene van overheidswege ver strekt godsdienstonderwijs in hun rich ting te doen volger. De rechten eener vrijzinnig godsdien stige minderheid blijven tooh dezelfde, onverschillig of zij staat tegenover eene roomsche dan wel tegenover eene ortho- dox-protestantsohe meerderheid. Begrij pen wij de bedoeling van den schrijver goed, dat wij die zouden misverstaan achten wij allerminst uitgesloten, dan komt het ons voor, dat zijne deok beelden, volgens welke men komen cou tot een stelsel van openbare gezindte- sobolen, praotisoh wel toegepast zouden kunnen worden in de grootere gemeen ten, maar in kleine gemeenten, gehuchten en buurtschappen aast ééne eohool voor alle kinderen in dj schooljaren, iu de toepassing nog al bezwaren ontmoeten en tot onbillijkheden aanleiding geven zoudeD. De Arnh. Crt. maakt slechts voorloopige opmerkingen en spreekt als haar vocr- loopig oordeel uit, dst de schrjjver ons zou terugvoeren naar de dagen van voor heen, ;oen er een Staa+skerk was en er bevoorrechte godsdienstige gezindten be stonden. Het onderwerp, onze lezers weten het, is niet bepaald nieuw. Het toont wat ernstige misgreep begaan is in 1878 en daarvoor en daarnahoe de openbare school al meer in haar onbruikbaarheid aan den dag komt. Maar ook is het toch wsl een verblijdend teeken, dat de oogen er hoe langer hoe meer voor opengaan, dat mat de huidige openbare sohiol ons volk hoe langer hoe meer geestelijk ve. wildert. (De Standaard.) Zonder ons over de algemeene uitvoer baarheid van 't bovenstaande uit te laten in gemeenten waar 't uitvoerbaar is, bestaat 't geen de schrijver wenscht, al sinds jaren op de openbare school 1 willen wij gevraagd hebben, hoe in een 3chool bijbslach onderwijs zal kunnen ge geven worden door een onderwijzer gelnkkig althans naar wij hopen, een nit weinige 1 van 't type als in Frietch Dagblad beschreven wordt door den heer P. Nienwenhnis te Dokknm. Genoemde heer schrijft, »wat (hij heeft) ondervonden op de Openbare School te N. in Friesland, omstreeks 1901. »Daar was nl. een onderwijzer, die kon geen uur in de school wezen zonder de neutraliteit te schenden. Zoo ging hij b.v. aan de kinderen eens vertellen, toen we eon opstel hadden over zoogdieren Jullie zijn ook zoogdieren en toen de kindereu vreemd opzagen, zei hy ja, ja, kijk maar niet zoo raar, want jim heb ben toch ook aan de pappen vanjemeai gezogen. Aan ons, die van Christelijken huize waren, werd ons in de school de naam gegeven van 'de Bijbel van het Westen.* «Genoemde onderwijzer vertelde ons eens in de school>Toen Maria ten hemel zon varen en ze al een heel eind in de lucht was, kwam zij weerom, want zij had haar klompen vergeten''. Een ande re maal maakte hij bespottelijk het ver haal van Jona in de walvisch en zei dat dit niet gebeurd kon zjjn. Weer een an dere maal zei hij »Die flauwe soldaat je- spelerij beteekent niets, want oorlog krij gen we toch nooit, en het geld dat daar voor noodig is. is allemaal weggegooid geld." Blijkbaar kon hij zijn anti-mili- tarisme niet voor zich honden." Zitting van Vrijdag De beraadslaging over Marine wordt voortgezet. De heer Boi protesteerde tegen den aan draag der heeren v. Twist en v. Zijp op den minister ter behartiging van de zedelijke belangen van den matroos. Die heeren wil len van den minister een opper-dominé maken. De minister bedenke, dat hij bij Marine te maken heeft met mensohen van allerlei richting. De heer Thomson maakte ernstig beswaar tegen 's ministers beleid. Hij doet niet veel aan hervormingen. Hjj zit daar ook zoo ge makkelijk, omringd door zijn 60 getrou wen I en wordt hij aan reohts lastig geval len over de «ohr. rechtsbeginselen" dan krijgt hij weer steun van links. In dezen trant ging de spreker voort, en besprak vervolgens de oenonnr-eironlaire die slechts in besloten vergaderingen over vlootbelangen. Spr. had 't ook over het Krupp-monopolie, en gewaagde van veel te hooge sommen, waarop dit onze schatkist zal te staan komen, Er zal in besloten ver gadering wel meer van gezegd worden. De minister van marine begon zijn beant woording ernst en jool dooreengemengd. Aan de reohterzijde verweet hij dat zij hem zoo weinig vertrouwen en genegenheid schenkt.' Overigens betrof zijn antwoord grootendeels de aanmerkingen en aan klachten van den heer Thomson het ant woord scheen inderdaad onbevredigend. Buiten verwachting, betoogde hij, was het door een onvoorziene ontdekking (van kardoezen van schietkatoen) tooh mogelijk geworden bij de Kortenaer's rookzwak buskruit te gebruiken, xoodat de (door de Kamer verleden jaar afgestemde) omwape- niug dier schepen achteraf onnoodig is gebleken. Maar de heer Thomson interrum peerde, dat men bij de landmacht reeds zes jaar m t die 'ontdekking" bekend was geweest. Ook bleek dat de minister niet bij zijn collega van Oorlog of bij de deskundigen had geïnformeerd omtrent de mogelijkheid van dit kruid te gebruiken. In zjjn gister voortgezette rede heeft de minister van marine zjjn belnid verdedigd tegen de aanvallen van Links doch of hij er in geslaagd ia recht te praten dat hij geen gebruik gemaakt heeft van bij de landmacht reeds jarenlang bekende techni sche ontdekkingen en alleen geraadpleegd heeft m6t Krupp, met passeering van alle Hollandsche deskundiger Wat de censuurs-circulaire aangaat, wil de minister de vrijheid van spreken niet aan banden leggen.Over een andere samen stelling der preekenbuadels de tegen woordige zijn van moderne d Jminee's 1 zal de minister gaarne met den heer v. d. Voort v. Zjp in overleg treden. De kweek van godsdienstzin meent de minister moet uitgaan van het particnlier initiatief. M. A. de Ruyter zou, dit toorende, allicht gezegd hebbenop mijn adminiraalschip en op mijn vloot ging zjj uit van mij en mijn officierep. De Kamer zal eerlang te beslissen heb ben over een motie, welke nitspreekt de wenschelijkheid van iu voering der handels- boekhouding op de marine werven,waar de minister, gelijk hij bereids verzekerd heeft, ook voor is. In de avondvergadering kreeg de! be- grookisg van Landbouw een benrt. De heer Schaper behandelde het Landbonwrapport der Staatscommissie. De heer Lovink werd door vele anderen betoost,- en de minister kreeg er een waarschuwing bij van den heer v. Foreest, om b(j de benoeming van een opvolger zich niet te laten beheereohen door de politiek. De heeren Bos en Tydeman hadden het over de oprichting van vakvereenigingen, die door staatsgeld gesteund anderen uit sluiten zoodoende, zei laatstgenoemde, zal het in sommige provinciën voor kleine minderheden steeds moeilijker worden zich te handhaven. Mooi gezeid van een geest verwant van den grooten liberaal die in 1877 nog sprak van de minderheden maar te onderdrukken. Maar toen waren die minderheden Christenen, die in de cons ciëntie geroepen waren hunnen kinderen Chr. onderwijs te doen geven. Nuzjjnhet liberalen. Maar het zij met genoegen gecon stateerd minister Talma ging ook met deze verdediging der minderheden mee. Hij verklaarde niét te znllen meewerken aan 't subsidieeren vanwege 't Rijk van zulk jjvereenigingen,welke anderen uitslui ten van de stoffelijke voordeelen van haar lidmaatschap. Natuurlijk werd er nogal wat gegrold over de Roomsche geitenfokvereeniging. De heer Vorsterman v. Oyen sprak in zijn maidenspeech een warm woord voor de verdelging van de groene kikvorsohen, en bescherming van de bruine- en boom kikkers de heer v. Nispen vroeg bestrij ding van de voortteling der nonvlinders. De minister heeft de sprekers blijkbaar naar genoegen beantwoordwant d alge meene beraadslagingen werden terstond na zijn antwoord gesloten. Positief als hij steeds is, heeft hij nogeens gezegd dat hij zioh zjjne staatkundige belijdenis niet schaamt, wat natuurlijk niet wegneemt dat hij 't belang van 't gansohe land hoopt te dienen. De lengenpraaljes der Linksohe pers als sou er tussohen den minister en den heer Lovink quaestie hebben bestaan, werden tegelijk door don minister nog eens flink onder handen genomen. Beiden de minis ter en de heer Lovink hebben zichzelf en elkander afgevraagd hoe komt men er tooh aan Hoe komt men er tooh aan I Vraagt men dat nog in een eeuw die zoo rijk is aan «kleine mensohen" De secretaris der vereeniging Handel - belang te Middelburg, de heer F. Kenle- mans schreef in «De Middenstandsbond" een 'In Memoriam" aan de nagedachte nis van wijlen den voorzitter A. A. Mes. De vereeniging verzond een afdruk van d't met piëteit geschreven woord aan hare leden, en plaatste 't portret van den be treurden ontslapene voorin. Wij maken hiervan met ingenomenheid melding. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van a.s. Donderdag te half 4, is aan de orde ie. stukken2e. Verzoek van vereeniging »Het Volkshuis* om subsidie3e. id. van de Vereeniging 'Vlissingen Vooruit* om adhaesie- betuiging aan een adres betreffende aanleg van een weg langs den Scheldedam4e. Vaststelling 3e suppletoir kohier hondenbelas ting 1909 Af- en overschrijving van posten op de begrooting I9096e. Aanvragen om afschrijving en gedeeltelijke teruggaaf van hoofdeijlijken omslag en schoolgeld; 7e. Ver zoek van F. Duijnhouwer ter verkrijging van gemeentegrond in erfpacht aan den Westhaven dijk tot opslagplaats van kelen, klinkers, enz. 8e. Id. M. Buitendijk om aanwijzing van rooilijn voor te bouwen woningen aan den Poelweg V »weg naar de R. K. begraafplaats*; 9e. Id. van Brusket e.a. om verbetering van de los- en laadplaats aan de haven, tegenover de gasfabriekie. Id. van A. Jacobs om gedeel telijke ontheffing van de voorschriften hem gegeven bij Raadsbesluit van 25 Mei 1909 inzake rioleeren van een sloot langs adressant's bouwterrein aan de M. A. de Ruijterlaan en de P. Heinstraat. 11e. Drinkwaterleiding »Zuid Beveland*; 12e. Verzoek van J. Korstanje Cz. e.a. ter verkrijging van straatverlichting aan den straatweg naar Kloetinge13e. Wijziging Gemeentbegrooting I910; 14e. Verzoek van W. J. M. Bitter, om overneming van de Prinses Julianastraat door de gemeente; 15e. Id.van J. Torbijn om overneming door de gemeente, in eigendom en onderhoud, van een strookje grond, gelegen voor adressant's woning, wijk D no. Ö2u 16e. R clame tegen den aanslag in den H.O., ie suppletoir kohier 1909. Ieraeke. In de Maandagavond gehouden raadsi eigadering was een verzoek om salarisverhoogingvan den aannemer der ge meentereiniging. Omdat dit te laat was in gekomen om door B. en W. behandeld te worden, werd het aangehouden. Vier adres santen om ontheffing van hoofdelijken omslag, kregen een gezamenlijke vermin dering van f 13.95 drie anderen kregen afschrijving van schoolgeld, samen f 2.60. Een ander werd vrijgesteld van hondenbe lasting, omdat hg zijn hond slechts 3 weken gehad bad. De resetting van 't Burg. Arm bestuur werd vastgesteld met eindcijfers groot f 7560.60Vz en f 6862.50, goed slot 1 1198.04l/z. De begrooting werd goedge keurd met een bedrag van f 6755.12'/«. A. P. Gebraad verzocht, dat de gemeente hem, de hem niet toekomende helft eener ge dempte en gerioleerde sloot achter zijn woning gratis zou afstaan hij zou zelf voor een erfafsoheiding zorgen, en steeds opgra ving, als die noodig was, toestaan. Het ver zoek werd van de haDd gewezen. Van den- zelfden A. P. Gebraad en 2 anderen was later een verzoeksohrift ingekomen, waarin gevraagd werd om een erfafsoheiding van gemeentewege,evenals aan L de Koeijer en de wed. Sonke was gegeven, die tooh even min al i adressanten, grond aan de gemeente hadden afgestaan De voorzitter (de bnrge- meester) bracht in herinnering, dat deze pleitgrond krachteloos was, daar genoemde De Koeijer en erven Sonke wel grond had den afgestaan. Hij stelde voor afwijzend te beschikken, hetwelk werd aangenomen. Nu kwam in behandeling een verzoek van C. Stobbelaar, om aan hem een gedeelte van het buitenbeloop van den havendijk te ver huren, om daarop een loods te bouweD, tot berging van steenkolen en materiaal voor zijn stoomboot. De heer Bom gaf in over weging de plaats voorde loods zoo te kiezeu dat zoo noodig ook anderen voor een derge- lijken bouw iu aanmerking konden kernen. Het verzoek werd ingewilligd tegen een huurprijs van 25 oent per M* en met 3 maanden opzeggen van beide partijen. Van A. v. Velzen was een verzoek ingekomen, om hem een hoekje grond aohter zijn sohuur groot 117 oA. te verkoopeu voor een totaal prijs van f 15. Evenals in 1907 toen Van adressant hetzelfde verzoek .was ingeko men, stelden B. en W. voor, afwijzend te besluiten, wijl f 15 te lage prjjs is voor 9 Bi- roeden in 1907 hadden zij f 50 gevraagd. De jaad besliste overeenkomstig het voor stel, tevens B. e 1 W. tot nadere onderhan deling machtigende. In het vorige jaar is een wijziging voorgesteld in de politiever ordening aangenomen ter bevordering der reinheid in en bij de oesterputten, en 0. a. bepalende, dal huisgenooten van iyphus- lijders niet bij de oesteroultuur werkzaam mo {en zijn. Nu kwam niet lang daarna een geval van typhus voo' bij P. van der Endt, en deze leed door de genoemde bepaling schade, daar het een gezonden zoon buiten werk zag gesteld. Voor deze schade ver zocht nu Van der Endt bij request een tegemoetkoming van gemeentewege. De Werkmansvereeniging verzocht vroeger reedt in algemeenen zin om schadevergoe ding voor werklieden die in hetzelfde geval verkeerden. Dooh tevergeefs. Ook nu meen de de raad, dat dergelijke steun niet op den weg der gemeente lag, zoodat het verzoek werd afgewezen. Dooh zij besloot, na lang durige discussie, aan oesterkweekers en alle andere werkgevers te verzoeken, om gezinnen, die door besmettelijke ziekten in het lijden komen, door verzekering of door het in het werk nemee der gezonde huisge nooten zooveel mogelijk te helpen. Daarna werden de heeren 0. Harloog en M. van Stee Fi., aftredende leden van 't Burgerl. Armbestuur, opnieuw gekozen. Van D. v. Stee Sr., eigenaar van den zijkant van den Breeweg, werd een gedeelte van dien zij kant, lang 147 M., gekocht tegen f 1.50 de strekkende roede, samen f 60. Omtrent de deelneming aan de Waterleiding-Maat schappij werd het gewone besluit genomeD: mede te werken, wanneer voldoende rijks- steun kan worden verkregen. Biermede was ie agenda voor de openbare vergade ring afgehandeld. Koudekerke Maandagmiddag verga derde de Raad der gemeente alhier in de op nienw geverfde raadszaal waarin nn ook een nieuwe klok was aangebracht die met haar helderen slag de gezellig heid zeer verhoogde. De Burgemeester is Voorzitter. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Ingekomen is een verzoek van enkele bewoners van den Tramsingel en nieuwe Vlissingsche weg tot plaatsing van 4 lantaarns. Aangezien de raad reeds berloten had daar nog een lantaarn te plaatsen, wordt dit verzoek voor kennisgeving aangeno men. Voorts is ingekomen een schrijven van het. Bestuur der Vereeniging „Vooruit" te Vlissingen inhoudende het verzoek ad hesie te betuigen aan een adres dat ver zonden zal worden aan bevoegde autori teiten om een rijweg te verkrijgen naast de spoorlijn over den dam der Ooster- schelde ten einde de Prov. N. Brabant, en Zeeland, door een flinken rijweg te verbinden. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. De heer De Lange merkt op, dat, mocht or een nieuwe polder ingedekt worden bedoelde weg welke f 100.000 zon moeten kosten, geheel doelloos zon wezen. Na dat de Voorzitter gezegd had dat men door zijne instemming te betuigen met dit adres, zich alleen uitsprak over de wenschelijkheid van een verbindingsweg, en niet over de wijze waarop znlks moest worden uitgevoerd werd met algemeene stemmen besloten dit verzoek in te wil ligen. Nog is ingekomen een schrijven van den Directeur der Posterijen en Telegrafie inhoudende goedkeuring van een genomen besluit waarbij op nieuw de uren gere geld zijn. Te beginnen met 1 Jan. a.s. zal het kantoor alhier geopend zijn op de vroe gere gemeenteuren. Voorgelezen wordt een schrijven v.;n hetBestuur der chr. bewaarschool alhier Daarin werd dank gezegd voor de ver leende subsidie, en tevens bericht dat niet kon worden voldaan aan de voor waarden door den Raad gesteld (n. 1. in het volgende jaar alle veranderingen waar van de begrooting f900,— was, aan te brengen) maar dat de school zou worden vermaakt naar de gestelde ei- schen, en voorts nog eenige veranderin gen zonden aangebracht worden, tot een bedrag van f 500. B. en W. stellen voor de voorwaarde te handhaven, en zoo de voorwaarde niet nagekomen wordt de subsidie met f50 te verminderen. De Heer Boone vraagt welke motieven B. en W. hadden voor dit voorstel, daar toch alle veranderingen welke vroeger beloofd waren zouden worden aange bracht, zij het ook niet alle in 1910. De Heer Contant stelt voor, de voor waarde te stellen dat de school in 1910 zal veranderd worden an het huis in 1911, en f 100 subsidie te ge :en voor een jaar, flzoo werd besloten. De Heer Boone stemde tegen. De Voorzitter deelt mede det een houten beschutting zal worden aangebracht aan den waterbak op het Groentje. Voorts dat de klok welke is aangekocht f 22,25 kosten vraegt of de Raad zich wenscht uit te spreken over het al of niet wen- schelijke van het plaatsen van een mu ziektent door de gemeente, wet op de vorige vergaderingen door den Heer Con tant is ter sprake gebracht. De Wet houder De Witte is van meening, dat zoo iets beter kan gedaan worden door een vereeniging, kan deze de kosten niet dragen, dan stond haar nog de weg open om aan het gemeentebestuur subsidie te vragen. Da Heer Contant meende dat door B. en K. wel een onderzoek kan wordt n ingesteld naar de kosten, op dat men dan gemakkelijker zijn stem zou kunnen uitbrengen. Het bezwaar van den Heer De Witte deelt hjj niet, daar het op tal van plaatsen ook door den gemeenteraad wordt gedaan. De Heer De Witte stelt voor hier niet verder op in te gaan, tot een verzoek dienaangaande uit de Gemoente bij dm Raad inkomt welk voo r stel met alge meene stemmen wordt aangenomen. De rondvraag levert niets bijzonders op waarop de Voorzitter de vergadering Sluit. Middelburg. Gisterenavond ontstond in de Segeerstraat alhier een vechtpartij tus sohen een viertal bij de politie minder gunstig bekend zijnde personen en den com missaris van politie, die eerstgenoemden aanmaande zioh ordelijk te gedragen. Van beide zijden vielen klappen en slechts door dat de commissaris assistentie van agenten kreeg gelukte het twee der belhamels naar het bureau over te brengen. Zoo reeds boven gemeld is, zijn ook de twee anderen bekend en zullen allen wel hun verdiende straf krijgen. De commissaris was verplicht van zijn wandelstok gebruik te maken en sloeg deze stuk. f£x Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Somaren door A. H. Claassen te Uitgeestnaar Oudenhoorn door A. W. Feenstr#, cand. te Alfenaan den Rjjn. Bedankt voor Hoevelaken door C. J. Leenmans te Utrechtvoor Spaarndam door J. N. Seuljjn, cand. te Muiderberg. Geref. Kerken. Beroepen te Langerak, J. S. Schaafsma, cand. te Grootegast. Aangenomen naar Wezep door H. Schoe- makers te Hollandscheveld. Bij de examens in het boekhouden te Amsterdam afgenomen var wege de ver eeniging van leeraren in het boekhouden zjjn nog geslaagd voor boekhouden dhrn P. L. Abrahamse, J. L. J. Struijk en J. F. Felies, van Vlissingen, en D. van Gelder, van Middelburg. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen middelbaar onderwijs Fransch acte A mej. A. D. G. Noest te Antwerpen. In de zaak van A. N., landbouwer te Goes, door het kantongerecht aldaar tot geldboete veroordeeld wegens het doen rijden over eens anders grond, waarvan de toegang door den rechthebbende op voor hem blijkbare wijze verboden was, conclu deerde de advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad gisteren tot verwijzing der zaak naar de rechtbank te Middelburg, op grond dat op onwettig getuigen-bewijs is reoht gedaaD. De nitspraak is bepaald op 8 Jan. Bij beschikking van de Arrond. Rechtbank te Middelburg is J. V.| 24 j. werkman, geb. en wonende te Middel burg en aldaar gedetineerd, beklaagd van poging tot doodslag in den avond van 20 Nov. jl. te Vlissingen gepleegd. Tegen J. V., 32 jveldarbeider, gr b. te Hoedekenskerke, wonende te Hein- kenszand, uit andere hoofde alhier gede tineerd, is een bevel van voorloopige aan houding afgegeven als verdacht van on zedelijke handelingen met zjjn 12-jarig dochtertje. Te Hoogka'spel is een landman Zaterdagnacht te whter geraakt (vermoe delijk gegooid) en verdronken.— Te'sGra- ve.ihage is in 'tN oordeinde een oude man die de straat wilde oversteken, dooh strui kelde, door een automobiel overreden en aan de gevolgen gestorven. Schipper Kooistra met aardappelen van Harllngen op reis naar Den Haag is op de Zuiderzee tengevolge van den storm omgeslagen en met zjjn knecht verdronken. De R. K. kiesvereeniging Ons Reoht en Ons Belang te IJselstein heeft Zoudag candidaat gesteld voor bet lidmaatschap van de Tweede Kamer jhr. mr. J. B. L. C. C. de Wijkerslooth de Weerdesteyn, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, met 91 van de 96 uitgebrachte stammen. De Stichtsche Ct. meent te weten, dat het besluit van de Centrale A. R. Kies.ereeoi- fitg in het district Wijk bij Duurstede, bij de verkiezing voor [een lid van de Tweede Kamer met een eigen oandidaal uit te ko men, eeu voorloopig karakter draagt. Door het bestuur van de federatie der S. D. A. P. ii besloten geen deel te nemen aan de Kamerverkiezing in het district Wijk-bij Duurstede. Men schrijft uit Katwijk aan', het F ad.Volgens loopende geruchten zullen hiar eerstdaags drie politiebeambten, waar onder een inspecteur van politie, hun ont slag nemen. Gedurende het badseizoen kreeg een hooggeplaatst Dnitsoh politie ambtenaar een geschil met een hotelhouder, welke twist zoo hoog liep, dat de hotelhou-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2