NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No Donderdag 28 October 24@ jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH urr m püks. TtËÜLAirË87'~ BiltcilaBdsck Overzicht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK ~JONGE=YERWEST„ te Goe§ f. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bjj dit nummer behoort een By voegsel fs IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25, Enkele nummers 0,02J. UITGAVE DER FIRMA KW VAN van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 een*. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 27 October 1909. Mr. v. Andel is in Middelburg III tot lid van den gemeenteraad van Middelburg gekozen. Een mooie overwinning waarmee wij de antirav. partij te Middelburg geluk wetisohen, zoowel om den oandidaat, als om 't feit dat door deze verkiezing de nederlaag van 1903, toen mr. Dieleman, een niet minder kundig en schrander man dan de nu gekozene, in datzelfde district zoo smadelijk werd uitgeworpen. Overigens is deze overwinning voor een deel ie danken aan de onthouding der sociaal demoeraten. Bij de stemming op 19 dezer sohijntte zijn uitgemaakt dat het district in zijn meerderheid links is, en dat het er in de naaste toeBkomst zal gaan tussohen anti revolutionairen en sociaal democraten. Dat is geen aangename boodschap. Maar 't feit is zoo. Middelburg III zwenkt al aseer naar den rooden kant. Het prachtige cijfer, door mr. v. Andel bij eerste stemming behaald, zal ook wel mede vruoht zijn van zijn groote popu lariteit bij alle partijen. Laten onze vrienden in III maar voort gaan met de krachten te ordenen. Er bleven ook nu nog ruim 200 kiezers thuis. Natuurl'Jk kunnen nog wel een honderd tal sooiaal demooratisohe stemmen op den heer Boudewijnse zijn overgegaan. In ieder geval blijft 't noodig de thuisbli vers op te sporen, en voorzoover zij niet tot de 8. I). A. P. kunnen gerekend worden, te trachten hun steun voor 't vervolg te winnen. Dat het bestuur der soo. demooratisohe kiesvereeiiiging onthouding aanraadde, was uit 't oogpunt van taktiefc, naar wij kunnen inzien, volkomen juist Wij laten echter bet uitgesproken motief voor 't geen het is. Maar de overweging zal ook wel „geluid" hebben dat 't voor de S. D. A. P. in de toekomst vrijwat moeilijker zal zijn een zittend vrijzinnig democraat dan een zittend antirevolutionair te verdringen. Had men nu den heer Boudewijnse in den Raad gebracht, men had er hem waarschijnlijk nooit weer uitgekregen. De Raad telt thans 12 liberalen en vrijzinnig democraten, 1 sooiaal democraat en 4 antirevolutionairen. e Japan. Gisier meldden wij onder onze telegram men den moord op den Japansohen prins Ito, die te Karbin is vermoord. Hij heeft na de schoten, op hem gelost, nog 20 minuten geleefd, De Koreanen, die gister gevangen zijn genomjn, hebben bekend, dat zij in Tsat- sakua waren gekomen om den moord op Ito voor le bereiden. De moordenaar heeft in zijn verhoor bekend, dat hij te Charbin was gekomen om prins Ito te vermoorden. Hp had zijn vaderland willen wreken. Ito had tjjdens zijn verblijf in Korea eenige personen, die hem den moordenaar na stondeD, terecht laten stellen. Ito's lijk, gedekt met kransen van den Russisohen minister Kokoftsof en van het spoorwegbestuur is Zuidwaarts vervoerd. Het spoorwegbestuur liet het lijk langs de geheele lijn passende eer bewijzen. Eenige personen en de particuliere secretaris van den Japansohen hofminisfer bleken licht gekwetst. Op prins Ito moeten in Korena zelf, terwijl hij daar resident generaal was, herhaaldelijk aanslagen zijn beproefd, maar ze werden telkens door de waak zaamheid der Japansohe politie verijdeld. Die was natuurlijk te Charbin niet aan wezig, en de Russische politie Zal op de komst der Koreanen niet voorbereid zijn geweest. De prins bereikte den leeftijd van 68 jaar. Wij meldden gister dat hij als arme jongen tot hoogen rang opgeklommen was. Dit is mis. Niet hij maar zijn groote Chi- neesehe tegenstander Li Hung Chang is dit geweest. Ilo was uit de hoogste krin gen voorgekomen. Ferrer. Da Nederlander schrijft Ferrer is doodgeschoten. De Spaansohe regeeriug heeft zich geen vrees laten aan jagen. Voor nationale of internationale betoogingen is zij niet geweken. De eenige bijna, die op werkelijk ge- paste wijze voor Ferrer heeft geijverd, was zijne dochter, maar zij kon niet goed maken, wat de onhandigheid van anderen bedierf. Van militaire rechtspraak in het alge meen zijn wij geen bewonderaars. Haar doel is dikwijls meer vreesaan- jaging en het stellen van afschrikkende voorbeelden dan het handhaven van het reoht. Een soldaat van Walienstein, die eens veroordeeld was, om te worden opge hangen, riep op het laatste oogenblik zijn veldheer toe, dat hij onschuldig was. „Des te beter", antwoordde Walleastein. Hoe zullen de schuldigen niet sidderen, als zelfs de onsehuldigen. niet veilig zijn! Een dergelijk standpunt wordt dikwijls door militaire rechters ingenomen, maar wie kan nu op goede g onden beweren, dat er onregelmatigheden hebben plaats gehad en dat Ferrer onschuldig veroor deeld is? Alles is geheim toegegaan. Zij, die mee- nen te moget oordeelen, hebben de stukken niet gelezen, de getuigen en de pleidooien niet gehoord en hoe willen zij dan een oordeel vormen Het gaat thans, zooals vroeger in de zaak van de gebroeders Hoogerhuis, toen ook maar ieder man, die geheel buiten het proces had gestaad over het vonnis een oordeel meende te kunnen vellen. Het komt ons dus voor, dat de agitatie ten gunste van Ferrer minder op louw is gezet, omdat hij onschuldig, dan wel omdat hij socialist was. Wij staan hier dus weer voor een staaltje van solidariteit, dat op zichzelf aohtens - waardig zijn kan, maar onmogelijk goed gekeurd kan worden, wanneer het beginsel in praotijk wordt gebracht, om ook slechte mensohen aan de welverdiende straf te onttrekken. Wat er in Barcelona gebeurd is, was werkelijk zeer erg. De gebeurtenissen liggen nog verseh in het geheugen. Wij behoeven er dus niet meer aan te herir neren. Moord, brandstichting, plundering, op roer, aanslagen op het vaderland in moeie- lijke oogenbiikken, niets heeft ODtbroken tan als Ferrer werkelijk bij dat allesj en der raddraaiers is geweest, mag zijn hoe danigheid van socialist niet als vrijbrief gelden. Niet alles mag als agitatie-middel wor den aangegrepen en de socialisten zelf m seston begrijpen, dat zij zieh door zulk agiteeren meer kwaad doen dan goed. Elke partij moet eene partij van orde zijn, maar mannen, die misdrijven door socialisten gepleegd jgeen misdrijven meer noemen, plaatsen zichzelf buiten en tegen over de wet De socialisten moeten niet ervaren, dat zy door groot gedruisch en dreigend optre den het reoht in zijn loop kunnen stuiten. Wie kaatst moet den bal verwachten. Wie het gezag aanrandt, moet geen groot misbaar gaan maken,als het zioh verdedigt. Laten zij, die de overheid in oen arm val len, als zij het zwaard der gerechtigheid wil doen nederdalen, liever bijtijds het zwaard der ongerechtigheid tegenhouden Hoe meer de anarehie het hoofd opsteekt, des te kraohti ,er moet de reactie zijn en daarom kunnen wij nog niet inzien, dat de Spaansche regeering verkeerd heeft ge handeld. De Parijsche socialisten, die nu genade vroegen, hebben zelf vroeger geen genade gekend. De communards van 1871 fusilleerden de generaals Leoomte en Clement Thomas, die niets anders op hun geweten hadden dan dat zij de discipline streng hadden ge handhaafd. Zij vermoordden bovendien, in koelen bloede en zonder vorm van proces, tal van priesters en andere gijzelaars, die zeker on- sohuldig waren en aan wie niets ooit ten laste is gelegd, maar nu zij zelf de klappan krijgen, schreeuwen zij moord en brand. Zulk een meten met tweeërlei maat werpt eet) eigenaardig licht op de rechtsbegrippen die de socialisten er op na houden, en kan slechts dienen, om lij alle eerlijke men sohen hun invloed te verminderen. Wij kunnen dns de terechtstelling van Ferrer niet afkeuren, mits blijke dat hij zich aan een misdrijf, waarop de doodstraf staat, heeft schuldig gemaakt Anders zou toch die executie afschuwe lijk zijn. Zij, die niet genoeg oefening kunnen nemen om een natuurlijke we king der ingewanden te bekomen en zij, die een zittend leven hebben, behooren Foster's Maagpiilen het vertrouwbaar genees middel voor* maag en ingewandsziekte te gebruiken. Foster's Maagpiilen worden gemaakt uit zuivere wortels en kruiden en versterken de, spierwanden, zoodat de vergane stoffeD uit het lichaam afgevoerd worden,^ Foster's Maagpiilen wekken de lever op evenals de maag, de zenuwen, en het geheele spjjsvertejingsstilselze voor komt aambeien en ontstoking der inge wanden. Ze genezen trage lever, indtgestie, galaehtigheid, misselijkheid, verstopping, hoofdpijn, afwisselenden eetlust, -erarmd- bloed en elk kenteeken van lever-, maag- en ingewandsziekte. Overtuigt U, dat D de eehte Foster's Maagpiilen krijst, voorzien van de.hand- teekening van James Foster op elke doos. (Iuhoud 50 stuks.) Deze pillen zijn te Goes verkrijgbaar bij de Firma Nathan Emanuelen te Mid delburg bij den Heer Joh de Roos, Vlas- markt K 157 k f 0 65 voor één of f3,60 voor zes doozen. Gemeenteraad van Goes, Dins dagavond van 7'hII uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Donner. Na vaststelling der notulen, en mededee- ling der ingekomen stukken worden achter eenvolgens vastgesteld: het le suppl kohier hondenbelasting, groot f70; en kohieren schoolgeld school A en Meisjesschool over 1909—1910, resp. bedragende f 1278 en f1720. Een aanvraag om afschrijving van plaat selijke belasting, en een af- en overschrij ving begrooting 1909 worden toegestaan. M, Sohrijver verzoekt om aan de Piet Heinstraat te mogen bouwen achter derooi- lijn, vastgesteld bij Raadsbesluit vau 25 Mei 1909. De heer Fransen v. d. Putte zou 't oor spronkelijk versoek niet hebben toegestaan; 't gewijzigde, op grond van 't naschrift in 't advies van den gemeentebouwmeester, vindt bij Spr. geen bezwaar,nu de afwijking van 8 M. tot 1 M. is teruggebracht. Maar Spr, vraagt hoe groot zal de afwijking zijn f Hoe flauwer die is hoe beter. De voorzitter zegt, dat men zioh houden zal aan de rooilijn zooals degemeentebouw- meester die heeft aangegeveD, dus hoog stens 1 M. De heer Fransen v. d. Putte neemt hier mee genoegen. W. Kok vraagt om aanwijzing van rooilijn voor te bouwen huizen op een perceel aan den 'sHeer Hendriksk.dijk. De heer Kakebeeke verbaast zioh dat B. en W. op 't advies van den gemeente- bouwmeester zijn ingegaan om daar ter plaatse een breedte van 4 meter toe te staan. De toestand van genoemden dijk doet zien dat zoo gering een breedte niet beantwoordt aan de eisohes. Op de wei van v. Baaien is ook gebouwd, en daar is 't ook 4 M., maar men kan er ook niet dan stapvoets passeeren. Er is veel gerij en passage en veel geloop van kinderen. Vier meier uit 't hart van den dijk is te weinig. Spr. wil er 6 meter van maken, met dien verstande dat de bewoners er ook geen hekken mogen plaatsen. De voorzitter zegt dat in de stad de ruimte van huis tot huis 4 M. is; als 't nu daar breeder wordt zal het Rijk allioht de kosten van onderhoud niet op zieh willes nemen. Het is daar Rijksgrond. De heer Kakebeeke zegt het is daar niet de stad, maar een toegangsweg tol de stad. Het is een verkeerd standpunt om zioh door vrees voor het Rijk te laten leiden, als zou die niet voor de trottoir en water- afloop zorgen. Trouwens laten de bouwers dat xelveii doen. Die krijgen de vergunning dus dienen zij ook de lasten te dragen. Het is verkeerd om dezen men sohen allerlei faciliteiten te gunnen en de gemeente op kosten te jagen. jj De voorzitterAlle kosten zijn steeds voor rekening der bouwers. Maar hier is 't niet toe te passen. Het is een Rijksweg. Het onderhoud zal dus niet aan de ge meente komen. In dien geest is aan be woners van den 's Heer Hendrikskinderen- dijk herhaaldelijk door B. en W. geant woord op adressen om bestrating, enz. De heer Kakebeeke zegt wij hebben wel het reoht van voorschrift. Staat 't in de verordening niet dan wordt 't tijd dat deze gewijzigd wordt. Bovendien ziet spr. in de toekomst daar een tram verrijzen door den weg te smal te maken, bemoei lijkt men daar ook weer de plannen daartoe. De heer Fransen van de Putte steunt 't voorstel om cit laatste argumentdat wij ruimte moeten hebben voor een tram. Daarom moet den ondernemer worden opgelegd alle voorschriften van 't Rijk op te volgen. Alle verbindingsmaatregelen komen dus voor rekening van den bouwer. De heer Pilaar is er ook voor, doch vindt 6 M. als eisoh wat bezwaarlijk. Hij stelt voor 5 M. De heer Dekker vond 4 M. ook wat weinig; dooh na raadpleging met den gemeentebouwmeester die o. a. we?s op den Julianaweg was zijn bezwaar wegge nomen. Nu blijkt dat er maar 6 meter overblijft. Spr. wil echter den Raad niet terstond laten beslissen, en stelt voor aan houding teneinde de portee van 't voor- stel-Kakebeeke nader te ondei toeken. Wanneer een zaak als deze in den Raad komt is er overleg geweest tussohen den bouwer en den bouwmeester. Nu gaan wij anders beslissen, terwijl niet zijn ge hoord de meest belanghebbendende bou wers. Men wil ze stellen voor een fait accompli. De heer Kakebeeke is tegen uitstel. De deskundige der gemeente heeft met de belangen der geme' nte te rekenen, niet met die der bouwers. Die zouden als meest belanghebbenden moeten geraadpleegd Met hun particulier belang heb'ien wij niet te rekenen. Wij zijn 't openbaar belang. De heer Dekker zegt dat men dit wel kan zeggen, maar de Raad heeft de be langen der gemeente en der gemeente- naren beiden te behartigen, en tot deze laatsten behooren de bouwers. Wij doen overigens niematd schade met uitstel. Het voorstel tot aanhouding wordt ver worpen met 9 tegen 3 stemmenv. d. Leeuw, Dekker en v. d. Vod. Het voorstel-Kakebeeke eisoh 6 Meter. wordt verworpen met 8 tegen 4Holl- mann, Fransen v. d. Putte, v. d. Venen Kakebeeke. Het voorstel-Pilaar5 M. wordt aan genomen met 7 tegen 5 Hollmann, Dek ker, v. d. Bout, Hamer en Risoh. Het voorstel van B. en W. aldus ge- wyzigd wordt aangenomen. A. Jacobs vraagt om wijziging van de rooilijn, vastgesteld bij Raadsbesluit van 25 Mei 1909, met betrekking tot te bou wen huizen aan de Piet Heinstraat en de Ruij terlaan. Toegestaanwaarop aan de orde komt een voorstel ran B. en W. in verband met de voorschriften van het bestuur van nde Breede Watering bewesten Ierseke", betreffende het rioleeien van een sloot door A. Jacobs. Op een vraag om inlichting van den heer Hollmann antwoordt de voorzitter dat B. en W. inzake't verleggen der heul door de Breede Watering als voorwaarde gesteld, de meerdere kosten voor rekening der gemeente nemen zouden. De heer Hollmann keurt 't zeer af dat als een verzoek komt om te mogen bouwen, de gemeente de meerdere kosten voor haar rekening neemt. Dat is geen zuiver stand punt. Was 't een misverstand, dan is 't iets anders. De heer F. d. Bout legt uit hoe de zaak iu eikaar zit. Eerst zou Jacobs daar ter plaatse de sloot rioleeren behoudens rech ten van derden. Van de Breede Watering wisten B. en W. toen de voorwaarden nog niet. Maar na eenigen tijd was de eisch dat de heul verlegd werd, doch dat konden B. en W. niet toestaan. Jacobs ging er op in. Maar een sluis verleggen en ginds nog eens rioleeren vonden wij onbillijk. Toen is van B. en W. verlegging van het heultje gevor derd en demping der sloot met bnizen van 80 cM. Op 't eerste konden wij niet ingaan en toen is Jacobs voorgeschreven, kis u het heultje niet verlegt, dan een rioolbuis van 40 cM. Dus Jacobs werd op kosten gejaagd; en toen meenden B. en W. dat 't meerdere voor rekening der gemeente behoorde te komen. De heer Dekker zegt het zon veel royaler van B. en W. geweest aijn, wanneer zy ge zegd hadden wij zijn te hard van stal geloo- pen. Wij namen krasse maatregelen, en wij moesten door gaan. Wjj konden er niet van afwijken. Spr. heeft er vroeger al voor gewaarschuwd, en toen werd er gezegd de zaak is in orde De Voorzitter zegt dat Spr. hier op 't ter rein der besloten vergadering komt. Da heer Dekker zal er dan verder niet over uitweiden. Hij heeft trouwens geen feiten genoemd. Het is jammer dat er zoo veel in beskten vergaderingen wordt afge daan. De zaak staat nu zoo dat wij Jacobs om een reden die niet opgaat vergoeding moeten geven. B. en W. hebben in deze zaak een verkeerd standpunt ingenomen het kan jnist zijn, maar het is niet behoor lijk aan den Raad voorgelegd. Onder pro test daar tegen zal Spr. voor 't voorstel van B. en W. stemmen- De heer Kakebeeke legt uit waarom hij er juist tegen is dat de gemeente die kosten voor een deel op haar rekening neemt. Ja cobs is nu eenmaal te hard van stal geloo- pen. Hij heeft geen overleg gepleegd. Dat deed Kok wel, o. a. met de polderbesturen. Die weet waar hij aan toe is. Maar Jacobs heeft niet afgewacht de feiten waarvoor hij nu is komen te staan. Nu die kosten wat hoog zijn, zou de gemeente er in bijdragen 1 Spr. zal er zioh krachtig tegen verzetten. Er zijn fouten begaan. Spr. laakt 't zeer dat de finanoieele oommissie aan dit voorstel steun verleent. Zij heeft 't echter niet eens in co mité besproken, er derhalve misschien voor geadviseerd, zonder precies te weten waar 't om ging. De heer Fransen v. d. Putte zegt, er zijn foulen begaan, zegt men; maar.door de Breede Watering niet. Ook door B. en W. niet. Die handelden wel onvoorzichtig. De eenige, die de fout maakte, is Jacobs zelf. Daarin heeft de heer Kakebeeke gelijk. Bet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1