NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 20. 1909. Zaterdag 23 October 24e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH mr. L. van Andel. Het Verschil. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S. .1 B£ JÖ.NGË¥ÊRWEST, te Goes f. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Binnen!, ind. UIT DS PROVINCIE. ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,026. Voor de herstemasiog te Middelburg s blijft door ons aanbevolen Er heerseht bij soauaige antiievolutio- narnen misverstand omtrent het verschil tussoben antirevolutionairen en de Chris- ielijk-historiaehen. Zij «ueenen dat anti revolutionair en Geref jrmeerd esnerzijds en ohristelijk-histori oh en Hervormd anderzijds begrippen zijn, welke elkaar volkomen dekken. Dit zeggen berust op een misvatting. Er zijn immers duizenden antirevolutio nairen, die leden zijn der Hervormde Kerk. Minister Talma, mr. De Veer, de heer Blum, om slechts eeu drietal namen tt noemen, zijn goed antirevolutionair en tevens Hervormd. Omgekeerd is Mr. Lob man, de parlementaire leider der Ohriste- lijk-historisohen, lid van een Gereioi meerde kerk. Waar de feiten zóé duidelijk spreken, kunnen wij er gerust hst zwijgen toe doen. Dooh wnt is dan het verschil tussohen antirevolutionair en ehristelijkhistorisoh f Ja dat is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Een der meest op den voorgrond sprin gende verschilpunten betreft de verhouding lussehen kerk en Staat; en nu wil, helaas! het geval, dat er juist op dut punt onder ons antirevolutionairen, nog geen goed goed doordacht en nauwkeurig om lijnde overtuiging als gemeenschappelijk goed besiaatterwijl ook het begrip chris telijk historische unie voor 't oogenblik althans nog vrij zwevend is. Ën geen wonder t De Christelijk histo rische Unie h een samensmelting van niet minder den drie groepen De vroegere vrij-antirevohitionsirec, do christelijk- hiatorifohec a la dr. De Viseer en de FrieschCbristeiijkhisforisohen oftewel Hoe- demakerianei!, wier leider mr. Sehokkicg geweest is. Deze drie groepen, elk met eigen in zichten ea idealen, vormen nu samen de Christelijk-historisehe Unie. En zoolang nu nu niet duidelijk en nauwkeurig vast staat, wat de Christelijkhistorisohe Unie wil; welke hare beginselen zijr en hoe zij die op ons staatsbestuur wil zien toe gepast is - het onmogelijk om helder en duidelijk het principieel verschil tussoben ons en je ohristeiijk-historisohen te for muleeren. Dit gevoelen de christelijk-historischer, zelf ook wel. Daarom hebben ze gepoogd om althans eenige gesehilpunten tussohen hen en ons aan te wijzendoch het eigenaardige is, dat ze zich daarbij telkens vergisten, Zoo hebben zij, vooral die 't eens zijn met dr Hoedemaker, ons toegevoegd„Gij laat artikel 36 der Ned. Geloofsbelijdenis los wij houden het vast 1" terwijl het een notoir feit is, dat zij evenmin als wij het in zijn oorspronkelijken zin begeeren te hand haven en dat wij evenmin als zij hét vol komen loslaten. Toen hebben ze gezegd//Wij zoeken het heil van héél het Volk en gij niet 1" Dat was alweer mis. Immers hebben wij, antirevolutionairen, geen andere bedoeling en geen ander ideaal dan ons gansche volk in aanbidding te lei den tot Cf jd-Almachtig en Zijnen Gezalfde. Neen, ook daarin schuit het verschil niet En zooals we zeiden zoolang het begrip christelijk historisch nog zoo weinig omi^nd en de antirevolutionaire overtui ging omtrent de verhouding van Kerk en Staat nog niet vastgelegd is kan niemand het principiëel verschil l ues eken beide par tijen nauwkeurig onder woorden brengen. De Nederlander heeft zelfs wel eens ge zegd, dat een vereeniging tusschen de chriatelijk-hisiorischen en de antirevolutio nairen in de toekomst mogelijk is. Door dit alles wordt het duidelijk,dat het principiëel verschil tusschen ons en de chriutelyk-historischen waarljjk niet zoo maar voor de hand ligt Laten we na dit geconstateerd te heb ben een drietal geschilpunten aanwezen tusschen de chr.-historischen en ons. Ie. Teiwyl wij God dankeD, dat Hij ons dr Kuyper als partijleider geschonken heeft willen de christelijk-historischen van Kuy- pers leiderschap niets weten, hetzij om politieke, hetzij om kerkelijke redenen. Onwil om zich door dr Kuyper te laten leidenziehier een sterke, zoo niet de sterkste band, welke de christelijk histori- schen van alle gading samen snoert. 2e. Dr Hoedemaker heeft eens zoo lazen we in een onzer bladen het ver schrikkelijke woord gesproken op een jaar vergadering van de vrienden der waarheid: „Jan Rap en zijn maat, dat is voor mij de Kerkr Daarin lag zijn belijdenis van de zoo genaamde Volkskerk. Eu die belijdenis werkt nég na ia de Christ. Hist. Unie. Daarin zijn nog velen, die niet begrijpen kunnen dat een Volkskerk en een Belijdend kerk elkaar volkomen uitsluiten. Veu daar, dat zij zich niet willen losmaken van //Jan Rap en zijn maat". De kloof, welke faua scheidt van de famme liberalen zoeken te overbruggen met den mantel hunner liefde tot de volkskerk. A toos genegen zijn om tegen die liberalen te lonken en te knipoogen. Ea als zij moeten kiezen tussohen hun opvatting van de volkskerk en de ongerepte zuiverheid der beginselen, bi/na verkeerd zouden kiezen en de zui verheid der beginselen het geringste achten. Bij de antirevolutionairen daarentegen, of zij Hervormd dan wel Gereformeerd zijn, staat het vast dat een belijdende volks kerk een vierkante cirkel is. Een volsla gen onmogelijkheid. Zij erkennen, dat tusschon die beiden moet gekozen worden en zij kiezen voor de zuivere belijdenis. De //Volkskerk" schrikt hen af. En inplaata van „Jan Rap en zijn maat" in hun kring op te nemen of ook maar eenigen invloed toe te kennen, stellen zij sioh liever op een apart gecreëerd terrein om van daaruit, uit de ongerepte zuiverheid der beginselen, op het volk in te werken en het, (mocht het zijn,) in zijn geheel te leiden tot den Christus Gods. De bovenbedoelde Christ. Histörisohen hunkeren bijv. nog altoos naar een Chris telijke staatsschool, terwijl wij, antirevo lutionairen, daarvoor doodelijk bevreesd zijn Als 3e verschilpunt noemen wij het feit, dat er in de Chr. Hist. Unie over het algemeen, wst de sociale wet.evia en den volksinvloed aangaat, eeu, zij 't ook steeds zwakker wordende conservatieve strooming loopt, terwijl bij ons antirevo lutionairen, een frissohe Christelijk demo cratische bries waait, zoodat wij ook in tegenstelling met de Christ. Historische» de meeste kleine luiden onder enzs leden tellen. 22 October 1909. De Tweede Kamer besloot nu reeds ten derden male om het ontwerp tot ver- hoogicg van den drsnkaoegn' van de dag orde af te voeren. Voor de derde «oaal. Hetgesohiedde jaren geleden onder minister Pierson, later onder minister Da Meester. Nu weer onder mi nister Kolkman. Dat zal wel de laatste maal wezen. Want uitstel is geen afstel. Bij de Staatsbegrooting komt't ontwerp ter sprake. Zoolang de quaestie van drankaccijns- verhooging aan de orde is, hebben wij er ens steeds voor verklaard. Wij hebben minister Pierson en minister De Meester gesteund. Derhalve doen wij 't ook minister Kolkman. Hij wil den aoeijns per hectolitergedisiil- leerd ad f 50 pot sterk, nu bepaald op f 63, met f27 verhoogen, en derhalve brengen op f90. Nu de Staat er moeilijk voor zit en ver meerdering van inkomsten hoogst nood ÜffÖAVtf DEK FIRMA En VAN i—iBh—— van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cene, Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 'isnssB&mmimBimBmam&mmBmmmiammsmmman i BP zakelijk is, verdient 't toejuiching dat de minister de drinkers en de dronkaards 't eerst aanpakt. Klagen lij dat hun borrel te duur wordt, welnu, dat zij hem staan la'en. Klagen zij dat de kastelein er te veel water bij doet, welnu, hoa me r water, hoe beter voor hen. Hier is een belasting waar niemand schade van behoeft te hebben. Maar als er dan eens niemand meer drin ken wil Dan zal de volkswelvaart ongemeen zijn verhoogd en de minister er sioh op kunnen beroemen, dat er kracht van zijn ontwerp is uitgegaan. Ein kracht meer waard dan goud, ook al komt er geen oent door in 's Rijks schatkist. Den negentienden vbd Wijnmaeadt, omtrent den middag, overleedt tot Leiden Jacobus Arminius, hebbende lang gaen qaijnea sen een siekte, varoorsaekt door veel arbeits, gestaedig sitteu, ook veele queliingen en droefheijtten deele wegens de soheuriDg n der Christenen, die van 't Pausdom gescheiden, naer Reformatie stonden, en meest om onnoodige saeken oueenig waeren ten deele wegens 't geen hem selven wedervoer, om dat hij de waerheit en vrede, soo hij meinde, wilde bevorderen". Zoo verbaalt Geraerdt Brandt in zijn «Historie der Reformatie* het overlijden van dezen geleerde, die den stoot gegeven heeft tot de aotie der remonstranten tegen de gereformeerde leer. Op den 200-jarigen gedenkdag van den dood van dezen- Leidsehen hoogleeraar heeft de Rotterdamsohe predikant Stolker hem herdacht. En nu op den SOOsten gedenkdag van zijn sterven heeft prof. Groenewegen in een talrijke vergadering van geestverwanten dezen geestelijken vader der tegenwoordige Remonstrantsoh «gereformeerden* en der vele Remonstran ten die nog in andere kerkgenootschappen, 't zij onder den vrijzinnigen, 't zij onder den reohtzinnigen naam, gevonden worden, gehuldigd. Hetgeen hem om zijn onberispelijken levenswandel en nobel karakter zeker toekwam. Maar ook hierom alleen. De gewijzigde boterwet treedt 1 Jan. 1910 in werking. Het vertrek van den gouverneur- generaal Idenburg ter aanvaarding van de reis naar Ned.-Indië kenmerkte zieh he denochtend aan het Holl. Spoorstation door een grooten toevloed van autoriteiten, vrienden en kennissen die den benoemden opperlaudvoogd een afscheidsgroet wilden brengen. De heer en mevrouw Idenburg kwamen even 9 uur op het perron, alwaar da rainistei van koloniën, de heer De Waal Malefijt, reeds aanwezig was. In het half uur dat de gouverneur-generaal nog voor zie1- had werd hij van alle kanten met handdrukken begroet. In don uitgebreiden kring der velen, die porsoon- lijk afstand kwamen nemen, werden op gemerkt al de ministers op dien van financiën na'die van buiteniaudsohe zaken was vergezeld van graaf Van Limburg Siirum, gezant en ohef van 's ministers kabinetverder graaf Van Bylandt, voor zitter der Tweede Kamer; de ministers van staat Kuyper, Lohman en Maokav de oud-voorzitter der Tweede Kamer Röellde voormaligs ministers vioe-ad- miraals Ellis en Rüell, Bergsma, De Marez Oyens, Loeff en Kraus; de staatsraden Harte, Van Gennep en Élias; de Kamer leden Van Velzen (Eerste Kamer), Van Viiat, Brummelkamp, Duymaar van Twist, Van Vlijmende oud-Kamerleden Pijn- aoker Hordijk, Kielstra en Van Deventer de Commissaris der Koningin Patijnde burgemeester baron Sweerts; deoud-gou- verneur-generaal Rjoseboom; de Japansehe gezant bij ons hofde directeur van het Kabinet der Koninginde gep. vioe-admi- real Stokhuijzen luit.-gen. Kool, comman dant van 't veldleger; de gep. generaal Staal van het Tndiseh leger; onderscheidene dienende en oud Iadlsohe hoofdambtena ren, opper- en verdei e officieren, zoomede de ohefs der afdeelingen aan het depar tement van koloniën. De heer Idenburg bedankte ieder voor hun vriendelijkheid en belangstelling. Dames, onder mej. welke Kuyper, boden mevrouw Idenburg bloemen aan. Een talrijke menigte op het perron was getuige van het hartelijk afscheid. De bovengemelde stoet volgde den gouverneur tot aan den trein en nadat deze zieh in beweging had gesteld wuifde men de vertrekkenden met handen en hoeden toe. Den heer Idenburg was 't aan te zien dat hij zeer getroffen was door deze uitingen van hartelijke sympathie. N.R.G. Volgens het Provinciaal verslag over 1968 verminderde het aantal openbare scholen in Zeeland met 2, tengevolge der opheffing van scholen te Sl. Jansteen en te Zierikzee- Het aantal der bijzondere scholen ver meerderde met 8, n.l. te Ou--Vosmeer, Vrouwenpolder (Gapinge) en Wolphaarts- djjk. Op 31 December 1908 bedroeg het aantal apenbare scholen 162 en bijzondere 78. Het getal leerlingen op de openbare dagscholen bedroeg 26640 (14265 jongens en 12375 meisjes./ en op de bijzondere dag scholen 9649 (4574 jongens en 5075 meisjes). Ter openbare terechtzitting der ar rondissementsrechtbank te Middelburg van 29 Oetober a.s. zal worden behandeld de, zaak tegen H. G. M. H. d. H., 24 jaar, i zonder beroep, geboren en wonende te I Wondelghem bij Gent, beklaagd van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. In deze zaak zyn vanwege het O. M. 5 getuigen gedagvaard, waaronder één als deskundige terwijl de heer mr. P. Diele- man, advocaat en procureur te Middelburg, als verdediger zal optreden, r- Deze zaak betreft het op 21 Juli 11. te Schoondjjke plaats gehad hebbend autemo- biel ongeluk, waarbij de onbez. rijksveld wachter C. L. v. d. Abeel zwaar lichame lijk letsel heeft bekomen door indrukking van de borstkas. In de week van 13 tot en met 19 Oetober ziin in Zeeland voorgekomen 11 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te St. Annaland, 1 te Domburg, 4 te Middelburg, 1 te Oostkapelle, 1 te RetranchemeDt, 1 te Sluis, en 1 te Stavenisse10 van diphthe- ritisWaarvan 1 te Aardenburg, 1 te Axel, te Goes, 1 te Hoek, 1 te Hontenisse, 2 te Hulst, 1 te Si. Jansteen, 1 te Neuzen en 1 te Vlissingen. Te Oud Vossemeer heefi Woens dag 1.1. de Raad met algemeens stemmen de jaarwedde van de telephoon-kantoor- houdster, mej. C. A. de Grasff, verhoogd van f 150 tot f 200. De S. D. A. P. te Middelburg besloot in hare vergadering van gisteren avond met eenparigheid zieh bij de a. s. herstemming tussohen de heeren Mr. L. van Andel en C. Boudewijnse voor lid van den gemeenteraad in district III te onthouden en derhalve den kiezers die op hun oaudidaat hun stem uitbrachten te adviseeren aan dezen strijd niet deel te nemen. Bij de stemming stond hetv. Andel 346; Boudewijnse 231L. Onder dijk 178. Middelburg. De korporaals-fourier M. Bakker en J. Potter van het 2e bat. 3e reg. inf., alhier in garnizoen, worden op 27 dezer aangesteld tot sergeant bij het 3e bat. van het regiment te Bergen op Zoom. Het volgend jaar zal de bekende St Lievens Monstertoren te Zierikzee weder om eene vernieuwing moeten ondergaan daar enkele balklagen waarschijnlijk door ijzeren balken zullen moeten worden ver vangen. Gebleken is, dat de hoogste balk laag (50 M. boven den grond) door onder- dom zeer vergaat en op een paar plaatsen afgerot is. Deze eiken balken zijn ongeveer 12 M, lang en 70 bij 45 c.M. dik,zoodat men zich eeue voorstelling kan raskon van de reusachtige eikeboomen, die omstreeks 1500, toen de toren zijne tegenwoordige hoogte bereikt had, geveld z\jn om zoo danige stukken hont te leveren. Die boo mers waren toen reeds zeker 4 4 5 eeuwen oud, zoodat de daaruit gezaagde balken den eerbiedwaardigen ouderdom van bijna 1000 jaar hebben bereikt. Openbare vergadering van den ge meenteraad te Bruinlsse op Donderdag avond 21 Oct. Voorzitter de heer S. Hage, burgemeester. Alle leden present. De secretaris leest de notulen die zeer uitvoerig zijn. De voorzitter dankt Z.Edele voor zijn activiteit. De notnlen worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat de brand kast is vervoerd zonder dat iemand daarbij eenig lichamelijk letsel heeft bekomen. (Gelach in de stampvolle zaal.) De voorzitter leest een schrijven van dhr Bolier,waterbouwkundige,houdende mede- deeling, dat Z.Edele aan den raad voorstelt hem voor zijn bemoeiingen in zake de sluis- kwestie te betalen l3/io pCt van de aanne mingssom, verdeeld als volgt voor het ont- ■«prp 'V. p(Jt, voor't bestek st/iw pCt, voor de begrooting 3(/ioo- Ter illustratie verwijst de heer Bolier naar sommen zooais die vroeger door de gemeente zijn uitgeloofd voor havenwerken in 1890 en 1902. De voorzitter. De vraag is nu moet de heer Bolier het werk maken voor l'/io prooent, te rekenen tot den dag der aan besteding. Indrukwekkende stilte. De voorzitter. Dan stel ik voor het werk aan Bolier op te dragen. Wordt aangenomen. De lieer v. Vessem onthoudt zieh van stemming. De voorzitter. Wij hebben aan den Mi nister medegedeeld dat de Raad het werk op zieh zal nemen, en aan Ged. Staten advies gevraagd, hoe de rechtsgrond in deze materie zal zijn te regelen. Heeft iemand der heeren nog iets te zeggen in het belang der gemeentel Wederom stilte, alleen de hoofden be wegen zich. De voorzitter. Mijne Heeren dan sluit ik de vergadering. Zoo'n openbare zitting, dat is niet de moeite waard dat je er naar toe gaat, zeiden we tegen elkander, en na een half unr in de sober verlichte raadszaal ge weest te zijn, stonden wij weer buiten in den donker. Middelburg. Gisteren avond werd de Zendingstentooastalling sedert 18 October alhier gehouden, gesloten. Tegen 10 uur verzamelden zieh de leden van het comité met allen, die op de een of andere wijze geholpen hadden, zieh op het podium van de groote Sohuttershofzaal, terwijl de talrijke aanwezigen zieh daarom heen sohaarden. Als voorzitter van de afd. Walcheren van de U'reohtsohe zend in gs vereeniging richtte ds Hij mans van Koudekerke het woord tot de dames en heeren, die de tentoonstelling hadden voorbereid en ver der hunne kracht hadden gewijd om deze te doen slageahij constateerde met blijd schap dat de bruto opbrengst rnim 1600 gulden bedroeg; hij sprak de hoop nit, dat deze tentoonstelling ons 't zendingswerk meer nabij zou hebben gebracht, dat de bede „Uw koninkrijk kome" voortaan meer ernst zou worden. Oök ds Jonker sprak nog eenige op wekkende woorden. Zendeling v. d. Roert vertolkte den dank der B.B. zendelingen en zendelingkwee- kelingen voor de gulle ontvangst hem te beurt gevallen en sprak don wensjh uit dat de afdeeling Walcheren eerlang een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1