NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No19. 1909. Vrijdag 22 October 24e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH 3 3 mr. L. van Andel. UN DUISTERE ZAAK. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. OE JöNgE-VERWEST, te Goes f. 'P. D'HUIJ', te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTÏÊN Tengevolge van dè steeds grooter wordende oplage van ons blad, verzoeken wij H.H. Adverteerders de advertentiën zoo vroeg mogelijk in te zenden; vooral voor de nummers, die Vrijdags en Zaterdags verschijnen, gelieve men te zorgen, dat de annonces vóór 12 unr in ons bezit zijn, wijl anders plaatsing in de 1ste editie van dat nnmmer niet kan verzekerd worden. DE ADMINISTRATIE School en Huis E TWEEDE KAMER, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,2b, Enkele nummers 0,02'. U-TOAVE DER FIRMA EK VAK van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cemt Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de herstemming te Middelburg blijft door ons aanbevolen De couranten sullen er wel voor zorgen, dat uien van alles op de hoog'e wordt gehouden. Er aijn dan ook bes.ist gebeur tenissen t' meiden soms, die niet nalaten kunnen een diepen indruk op 's mensohen hart te maken. Daar hebt ge nu weer die geschiedenis met die/, anarchist in Spanje. Wat al tongen xijn daardoor los geraakt 1 Hoevele pennen in beweging gebracht 1 Met goede en kwade middelen soekt wen de aandacht op deze zaak levendig te houden. Niet zonder reden denken ook wij er aan. We zullen voor zeker geen oordeel over de gebeurtenis zelf vellen. Zoo iets zou ons ook niet passen. Neen, we denken aan dien onge lukkige, omdat 't een verbreider en aan hanger is geweest van zeer verderfelijke iedeeën. We lazen zeker wel de geloofs belijdenis van dezen man. Daarin werd nu in *1 g »bed geen besef van een boven- aardfcch" oiïcht gevoeld. Het was een Goriveraoh'end belijder, een stof aanbidder. Het was een a'beidr r in eigen kraaht. B n trotaoh gsan op eigea wijsheid. M t kcal leelijks bewoordingen werd er geleeraard, dat de mereeb alles weet, alles doet en alles kan. Deze man stond met zijn stelsel niet alleen. Dat toont ons zeer duidelijk 't gewoel in vele plaatsen. Betoogingen om den vermoorde te huldigen zeggen 't u, dat tnssoken die betoogers en den vereorden „martelaar" niet zulk een groo- te s v..,»', v >k stellingen zich bevinden 1 Naar verluid wordt, en wat, haast een publiek geheim schijnt te xija, zouden ook vele onder wijzers der jeugd meedoen met zulk onzalig gedrijf. Ze verhelen 't in 't geheel niet, dat ze socialist of ook anarchist zijn. Nu maakt 't tooh een heel slechten indruk, als ge een opvoeder der jeugd met allen ernst en gioote toewijding ziet lezen in „Het Volk". Het wekt beslist wantrouwen in den persoon des meesters. Als hij zulke diep ongelukkige theorieën aanhangt, dan weten we 't wel, wat hij den kinderen zal leeren omtrent gezag en vrijheid. We kunnen dan begrijpen, dat onzen kleinen heel wonderlijke gevoelens daaromtrent worden ingeprent. Hoe zal men tooh eigen lijk goed kunnen verstaan, wat gezag be duidt en wat vrijheid beteekent, als men 't geloof miskent. Nu, als ge de heeren aio socialist willen zijn en onderwijzer, eens vraagt, wat zij daar wel onder geloof ve staan, ze zullen u op alles wijzen be halve op den Bijbel en behalve op God. Ze maken maar iets van geloof. Ze maken er zooveel leelijks van, dat de eenvoudigste christen gevoelen kan, dat zij den Schepper en den Hersohepper verachten. Neen, zulk een man, die zoo iets durft aannemen, kan nooit een vertrouwde meester zijn. Hij mag onze kinderen niet hebben. We bren gen ze in 't hol van den leeuw. We helpen dan mede om onze kinderen afvalligen te doen worden. Ze zullen zoo beslist tegenstanders van onze kerk worden. Het navolgend geslacht xslzoo zeker vervreemd van God en Godsdienst raken. Als ze nu zulke onderwijzers op de school ontmoeten, dan is 't tooh inderdaad niet moeielijk om te toonen, dat wij van zulk eene school niet gediend willen zijn. Dooh dan is 't ook tevens een soh«rpe aanklacht tegen de schooi, die zulke onder wijzers duldt. Men moge dal vrijheid of met nog veel ongelukkiger naam neutrali teit noemen. Hot is zeer zeker eene vrij heid van de allerslechtste soort. De harten onzer kleinen zouden dan met knellende banden gebonden worden. Het is een ver moorden van alle heilig gevoelen. Wat zou 't dan baten of vader en moeder zich al verschuilen willen achter de veront schuldiging, dat de kinderen thuis iets anders leeren I Ter gelegener tijd zal 't blijken, dat onze kinderen al te gretig zulke onwaarheden zich hp.hh«n de „achterlijken" gerangschikt. Er ontstaat een schier onherstelbare verwijdering tus- sehen de Guders en de kir deren. En wat de gevolgen zullen zijn? Dat zeu t ons zoo menig huisgezin, dat, vroeger liefelijk ver- 6enigd, nu ruw uit elkaar geslagen werd. Dst toont zoo menig verwoest leven. Daar van kunnen getuigen zoovele ouders, die eens met heerlijken oudertrois op hun kin deren neerzagen en na in smartelijke droefheid aan de hunnen moeten denken. Ouders, bewaart uw kinderen voor de afgoden dezer eeuw! O. L. 20 October 1909. Met genoegen lazen wij dezer dagen in een Roomsch blad dat ook bij de R. C. de lust begint te ontwaken om progaganda te maken voor Zondagsrust en Zondagsheili ging* Een der leiders van de Kath. Sociale Ac tie hield er een warm pleidooi voor. Wii hopen dat onze Roomsche landge- nooten dit ter harte zullen nemen. Dat de Roomschen van de «strenge" Zondsgsopvatting der Calvinisten niet ge diend z\jn, kunnen wij plaatsen Zij zijn er r iet in opgevoed. Maar dat zij den Zondag voor zoowat alle mogelijke vermaken ge bruiken, is weer een ander uitersteen daartegen mocht hun pers wel eens een woordje zeggen. In een der in onze provincie verscho nende R. K. bladen viel 't ons op dat in het no. van gister weer vele /an die Zondags berichtjes voorkwamen. Kuitaart. Belgische visschers komen 's Zondags hengelen op „de Vogel". Terhole Zondag had een begrafenis plaats met muziek. Stoppeldijk. Zondag hadden wij kermis, druk tot laat in den avond. Graauw. Zondag kwam hier een lucht ballon neervan alle kanten belangstelling. Hoek. Eenige schutters op weg naar Graauw hadden Zondag een ongeluk met 't rijtuig toen zij naar de schieting gingen. Nieuw Namen. De kermis was Zondag wegens 't ongunstige weer slecht bezocht. Oud Arenberg. Zondag brachten drie muziekgezelschappen hier een bezoek ter opluistering der kermis. Sluis. De katholieke fanfare van Heijst Wij zouden wel willen vragen of "t geen tijd wordt dat ook in die streek de R. C. pers eens op wat meer Zondagsrust en Zondagsheiliging gaat aandringen. V Vrije Universiteit. Hedep, den 20en October, was het weer de gedenkdag der Vrije Universiteit. De overdracht van het Rectoraat greep laats door het aftreden van Prof. Dr. W. Geesink, en het optredm als Rector van Prof. Dr. H. H. Kuyper. Da redevoering van Prof. Geesink was rijk in opvatting en naar inhoud, en als altijd in den vorm keurig. Ook de Annalen der* Universiteit waren belangrijk en moedgevend voor de toe komst. Langzaam, maar gestadig, zet de Vrije Universiteit zioh uit. Het getal harer hcogleeraren nam gaandeweg toe, en het getal studenten, hoewel nog veel te laag, zoo men het met dat der Stedelijke Uni versiteit vergelijkt, heeft zich to jh in deze 30 jaar van haar bestaan, steeds uitgebreid. Bij haar stichting heeft men om het opko men van de Vrije Univers teit gelachen. Nu reeis vertegenwoordigt ze een kracht. Gelijk men weet, is, toen de jongste wijziging van de Hooger Onderwijswet aan de orde was, o. m. tegen dit ontwerp aangevoerd, dat, werd het aangenomen, de faeuiteiten der Staatsuniversiteiten allengs zouden ontvolkt worden. Ook de Vrije Universiteit kon nu diplomeeren, en Van dit diplomeeringsreoht der Vrije Universiteit zou worden gebruikt gemaakt door veien, die de te zware studie aan de Openbare Universiteiten schuwden. Vooral in Leiden werkte men met dit bot verzinsel bij de stembus. Thans reeds zien men hoe ook van deze stembuslegende weer niets overblijft. De studiën aan de Vrije Univ> rsiteit zijn niet lichter, maar eerder zwaarder dan die aan de Rijks Universiteit. Men kan er niet op Stellingen promoveeren, en voor de pro- paedeutisohe studiën zijn hooger eisohen gesteld. De uitkomst toont dan ook, dat er geen sprake van is, dat de stroom der minder ijverigen zioh naar de Vrije Universiteit zou keeren. Het getal studenten in Leiden leed niet, maar klom nog, en de Vrije Uni versiteit moet nog steeds haar matig cijfer voor lief nemen. Ook hier heeft de uitkomst de verzinning? De Kamer besloot de aooijnsrerhooging bij de Siaatsbegrooticg te behandelen. Daarna begon de behandeling van het ontwerp betreffende zekerheidstelling ras gemeenteambtenaren en van de daarmee verband hondeode wijziging van de Ge meentewet. Deze ontwerpen beoogen hoofd zakelijk het vergemakkelijken van zeker heidstelling dooroolleotievezekeiheid (door eene vereeniging) en het verruimen van dan kring van personen, die als gemeente-ont vangers kannen worden besonoawd. Twee quaesties deden zioh daarbij voor, waarvan de eene betrof den omvang van de borg' stelling, en de andere de contró-le van Gedu- puteerden over de kassen van de gemeente ontvangers. In sake de te vorderen borgstelling stelde de Commissie van Rapporteurs voor de te vorderen borgstelling te bepalen op een twintigste in plaats van 0| een tiende van de ontvangsten en een maxiw urn van f 12,000 te bepalen. Het voornaamste argu ment daarvoor was, dat het anders alleen voor vermogende personen mogelijk zou worden om gemeente-ontvanger te worden. De minister voerde hiertegen aan, dat, als men de zekerheid te laag ging stellen, de gemeentebesturen wellicht juist zonden gaan zoeken naar vermogende ontvangers, op wie zij immers nog verhaal konden heb ben buiten de borgstelling. En in elk geval vond de minister een maximum van f25000 buitensporig laag voor groote gemeenten als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, ei s,, waar de gemeente-ontvangsten in de müli- oenen loopen. Het amendement werd verworpen met 48 tegen 26 stemmen. Inzake de oontrdle door ged. staten werd bepaald, dat die zioh ook zou uitstrekken over de klassen van gemeentebedrijven een amendement van de C. v. ft., dat de minister overnam. Maar de heer Treub o. s. wilden gedepu teerde staten tot die meerdere oontrdle ver plichten, een onschuldig amendement, zooals de heer Treub beweerde; doch dit was't niet, want 't raakte de verhouding tussohen gemeenten en gedepnteerden en liet inci denteel, zonder voorafgaande raadpleging der gedeputeerden zehcd, en zonder voor afgaande wijziging der provinciale wat een nïé Zij was toen nog negentien gulden aan hem schuldig gebleven, welke som zij hem beloofde, vast en zeker deze week nog te brengen, omdat z\j familie boven Leiden had wonen, die haar op haar dringend ver zoek wel wat leenen zoudenwant zij wist geen raad, zeide zy, wanneer het Zondag werd en haar man had zyn Zondagsche pak nog niet terug; dus dat moest zy even eens van dat geld inlossen. Aan den anderen kant was er by een huiszoeking ten huize van den slager, en ook in de kelderwoning van den schoen lapper, niets hoegenaamd van geld of ge stolen gouden of zilveren voorwerpen,even min als in de woning van Hendrien, te ontdekken. Waar was dat geld en goud dan ge bleven Of waren er nog andere mede plichtigen Zeer raadselachtig was de geheele zaak. De vier gevangenen werden in hechtenis gehouden. Echter hadden ze het niet kwaad, maar kregen goed eten en drinken en wer den fatsoenlijk behandeld. Op Hendrien was hot meeste vermoeden,en daarom wer den er met nauwkeurigheid bijzonderheden verzameld van haar gedrag en van hare omgeving in die dagen. Uit deze nasporin gen bleken de volgende feiten, welke wij uit de afgelegde verklaringen van de buren Thans laten wij volgen een uittreksel uit het getuigenverhoor, hetwelk voor de Heeren van den gerechte plaats had. De overheid mag het zwaard niet tevergeefs dragen, en in deze treurige zaak werd door haar met den meesten ijver en met de groot ste scherpzinnigheid alles onderzocht wat nuttig en noodig kon zijn, om de tot nog toe verborgen gebleven boosdoeners te ont dekken en aan het zwaard der gerechtig heid over te leveren. Dus kwamen dan een aantal gedagvaarde personen op,die in de nabijheid van de plek waar de gruweldaad had plaats gehad, of wel iu oen omtrek van de woningen der verdachten woonden. Wat het getuigen verhoor van den slager, zijn vrouw en den schoenmaker betreft, daarvan willen wij thans spieken. Het voornaamste is thans het verhoor van de persoon op wie nu het meeste vermoeden was, namelijk vrouw Wouters. Zij werd, nadat alles behoorlijk onder zocht was wat de getuigen verklaard had den, door de rechters tegenover die opge roepen getuigen gehoord, zonder te weten wat de opgeroepen getuigen al van te voren onder eede verklaard hadden. Op die wijze konden de beeren van 't gerecht nagaan of die getuigen hunne vroegere verklaringen gestand bleven doen, en of ze in overeen stemming waren met hetgeen Hendrina zou verklaren. --MVr-Vi. Vv.vPJvi U-SdrtSU j&feXS, OUT- stieeks elf uren, geen mensoben meer dan zij, gevangene, en haar man en kinderen in haar kelderwonmg, zooals inen die te Am sterdam noemde, waren geweest. Antwoord Dat er dien avond niemand als zij en haar man en kinderen in haar wo ning zijn geweest,behalve een jongman,die daar was blijven eten, en dat zij niet tot elf uur gewoon was op te blijven. Een burgerman en zijn vrouw, thans als getuigen door de rechters opgeroepen zijn de, verklaarde even als zij dat reeds tegen over de rechters afzonderlijk gedaan had den, dat zij omstreeks elf uren en nog wel later een luid gesprek, en wel van mans- en vrouwenstemmen in de woning van de gevangene hebben gehoord. GevraagdOf er niet op dienzelfden avond laat een vrouwspersoon in haar woning bitter geweend heeft en heeft uit geroepen vis dat nu voor al myn goed doen AntwoordNeen, dat er niemand bij haar in haar woning op dat nar was. De hierboven bedoelde burgerman en vrouw zeggen integendeel de gevangene aan, dat zy zeer duidelijk een vrouwspersoon heb ben hooren weouon, en tot verscheidene malen toe hebben hooren nitroepen„Is dat nu voor al myn goed doen 1" GevraagdOf datzelfde vrouwspersoon dat zoo kermde en weende, ook niet uitge roepen heeft en wel ook verscheidene zega neetc, niemand dan zy, haar man en haar kinderen thuis was en dat dit dus ook niet zoo gebeurd was. De bedoelde burgerman en vrouw houden echter vol, dat zy zeer duidelijk deze aan- roep:ng van den Heiland hebben gehoord, doch natuurlijk niet weten wie de persoon was, die zoo deed. Gevraagd: Of er niet kort daarop een angstig geschreeuw en gekerm in haar woning geschiedde. Antwoord: Neen, dat dit onwaar is, want dat zij reeds lang naar bed was. Dezelfde man en vrouw verklaren nn weder dat zij duidelijk een naar gekerm en geween hebben gehoord op den bedoel den tyd en ook dat zy kort daarna weder hebben hooren kloppen hetgeen zy ook goed hooren konden, omdat zy in de gang woonden, die op die plaats van de ge /en- gene vrouw Wouters uitkwam. Weder werd er gevraagd of Maria Leu- nink, de dienstbode, niet op Donderdag, veor dat deze gruweldaad plaats had, bij haar was geweest en of de dienstmeid niet gewoon was meermalen by haar aan huis te komen P AntwoordDat Maria wel eens by haar geweest was, maar niet dikwijls. En tooh was het waar dat het meisje op dien Don derdag bij haar was geweest, zeide Hen drien, maar niet lang. GevraagdOf zy niet op Zondagavond, tweeden October, bloedig water met een dagsavonds wel haar wo^.u^ UUDkV ÜOUOUU- gemaakt, en zooals gewoonlijk, het voile water misschien vijf of zes emmersnaar buiten heeft gedragen en in de goot heeft gestort. Een paar andere getuigen, die ook in de nabijheid van de plaats woonden, waarop ook Hendrina's woning uitkwam, en die dus goed konden zien wat er by haar ge beurde, verklaarden integendeel, dat zy beiden, de moeder en haar dochter, des Zondagsavonds hadden gemerkt, dat er bloedig water inde goot op het plaatsje was en dat Hendrien een poosje later naar bu ten kwam en met een bezem haar plaatsje afboende en afspoelde, terwijl de beide getuigen opmerkten, dat er nog meer bloedig water door de goot kwam aanloopen. Weder kwam er een andere getuige, een buurvrouw van de gevangene, die het een en ander had opgemerkt,'t welk bezwarend voor vrouw Wouters wss. Er werd opnieuw aanHeudrieu gevraagd Of er geen twee pakken goed, beiden van nog al grooten omvang op hare plaats had den gelegen opMaandagmorgen den derden October Zy antwoordde,dat zij zioh dat niet zoo precies kon herinneren, maar dat hst wel kon wezen. In dat geval zouden het zeker kleederen van haar man en kinderen ge weest zyn,die gewasschen moesten werden en door haar zoolang aldus waren ingepakt. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1