NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No 15, 1909. Maandag 18 October 24e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH EEN DUISTERE ZAAK. Mr L. VAN ANDEL. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wad. X Uitgave der firma DE JONGE-VERWEST* te Goes F. P, D'HUIJ. te Middelburg. Inspectie der verlofgangers van de Landweer. Vrijdag den 26 November 1909 voor de lichting 1903, des voorm. 8 nnr -1904, 9 1905, 10 1906, 11 1907, nam. 1 en op Zaterdag den 27 November 1909, vooi de lichtingl909, des voorm. 8 uur en» 1908, 9,30 4 FEUILLETON. UIT DE PROVINCIE. PRIJS DER ADVERTENTIËN taengde Berichten, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p, 1,25. Enkele nummers 0,02E, EN'VAN Burgemeester en Wethouders van Goes geven by deze kennis aan de hier geves tigde verlofgangers van de Landweer dat het onderzoek, vermeldt in artikel 29 der Landweerwet, In deze gemeente zal gehonden worden op 16 October 1909. In Middelburg III wordt gestemd voor een lid van den gemeenteraad in de vaca- tnre-Schorer. De plaatselijke a.-r. Kiesver- eeniging deed een goede kenze. Onze candidaat is een in alle opzichten geknipt man voor den Raad. Zijn bekende be kwaamheid en rechtsgeleerdheid deden hnn reeds vroeger een zetel verwerven in den Raad van Gerkum en de Staten van Znid-Hollanden zonder zeker misleidend geschrijf van vrijzinnigen kant, toen hij tegenover Pierson N. G. als Van Andel L. werd aangediend, zon hg reeds in 1905, ook nog voor het district Oorkum ter Tweede Earner zijn afgevaardigd. Nog pas gewerd hem de koninklijke onderscheiding van, op voordracht der Rechtbank, tot rector in de arrondissements rechtbank te Middelburg benoemd te worden. Ook in andere function gaf hij blaken van bedacht zame voortvarendheid en bescheiden be slistheid. Schoon nog maar enkele jaren in Middelburg, is hij er reeds lang ingebur gerd. Door zijn gemakkelijken omgang zoowal met aanzienlijken als met de «kleine luiden» heeft hg aller achting gewonnen. Zoo een, dan zal deze rechtsgeleerde een waardig opvolger van wijlen jhr mr Schorer kunnen zijn. Wij zijn hem dankbaar dat hij zich beschikbaar stelde. Eens geestrs met de Christen-werklieden, is hij hun manen zijn rnimte van blik op 't heele volksleven in al zijn geledingen, stempelt hem tot den candidaat naar het hart van allen. In den Raad zal hij de belangen van Middelburg Zij was uit Munster in Duitsohland ge boortig, en hoewel de justitie nog altijd meer gedaohte op de dienstmeid dan op deie vrouw had, zou ze weldra ook in ver hoer moeten komen. Opzettelijk draalde dar het gerecht mede om te zien hoe of Heidrien zich houden sou. De moord van juffouw Tommei en het verdwijnen van de mei> Maria konden haar niet onbekend ge- bleer zijn. Zij was oe eenige* vr uw, die daa wel eens aan huis kwam. Waarom hiel ze zioh zoo stil, en kwam se ook niet bij e Justitie, om aangifte te doen van al watnaar eenigsziss zou kunnen dienen om hetgerecht een spoor aan te wijzen om de misadigers te betrappen Waarom bleef zrj so zorgvuldig schuil en kwam ze bijna bat huis niet uit, terwijl zij vroeger zoo dibrijls op straat was Eenige dagen liet de ïs'itie haar met de grootste nauwletton- hei bespieden, en toen werd deze vrouw fzevas pas 28 jaar en had twee kleine kin- deBn) gedagvaard, omdat er een bedenke lijke schijn tegen haar gerezen was, dat ze ter minste eenig medeweten van de misdaad hal, om op het Stadhuis, tot het afleggen vet een verklaring, voor de heeren van der Gerechte te verschijnen, Adas moest den vrouw, Hendriena Wotfers, dan in het verhoor genomen wor den, om te ontdekken, of zij wellioht niet en haar burgers met conscientieuse ge trouwheid behartigen, en zyn roeping ook als Christen-vertegenwoordiger vervullen. Ons dunkt het moet ons eene eere zijn Dinsdag als éen man in het vuur te gaan voor dezen beproefden candidaat, i Evenals tot hiertoe blijft de Regeering naar de toepassing van Christelijke rechts beginselen streven. Openingsrede 1909. Op elk terrein van het leven ontstaan verhoudingen, en die verhoudingen zijn niet aan mensohelijke willekeur overge laten, maar te regelen naar wederzijdsohe rechten, waarover aan God de beschikking staat. In dien zin nu opgevat,omvat Christe lijke rechtsbeginselen volstrekt niet alleen onze rechtspraak, maar wel terdege ge heel ons burgerlijk en staatkundig leven, en liggen wat we plegen te noemen de gezagsbeginselen, er vanzelf in opgesloten. Zijn ze derhalve in dezen zin en geest ook in de Openingsrede bedoeld, dan sprekea se geheel hetzelfde uit als //Chris telijke grondslagen van ons volksleven", en is alleen een ander beeld gekozen om geheel dezelfde zaak uit te drukken. De Standaard. Bij elke door den wil van den mensohe- lijken wetgever es das niet onmiddellijk door God self vastgestelde regeling, hebben wij te onderzoeken of deze ii overeen stemming is met de eeuwige, onverander lijke ordeningen Gods, met de Christelijke beginselen. Waar wij, onder meer, geloo- ven dat God liefde is, dat wij allen kin deren Gods zijn, dat wij dus niet tot elkaar mogen zeggenben ik mijns broeders hoeder, dat de monogamie is een instelling Gods, dat God ons verbiedt te stelen of te begeeren eens anders goed enz., daar heb ben wij te onderzoeken of eenige wet of instelling of handeling met die beginselen strijdt, en zoo ja, die naar die beginselen te vervormen. Wij kunnen de bedoelde zinsnede dan ook slechts zóè verstaan, dat bij geheel hei regeeringsbeleid en de ontwikkeling des rechts, rekening dient te worden ge houden met de beginselen door bjjzondere openbaring van Gods wil tot ons gekomen en in ons volksbewustzijn bevestigd. De Nederlander. het een of ander van de gepleegde gruwel daad wistal was het maar mogelijk, dat men door haar kon te weten komen waar heen Maria Leunink, de dienstmid, ge vlucht was, of waar die was gebleven Want zeker was het, dat Hendrien dikwijls met Maria omgang had en er tussoben deze twee een zekere vertrouwelijkheid bestond; dat hadden de buren al dikwijls opgemerkt. j*"'Zoo versehe sn dan die vrouw voor den Hoofdofficier van Justitie en twee schepe nen om een gerechtelijk verhoor te onder gaan. Hoofdzakelijk werd door haar op de voor gestelde vragen het volgende te kennen gegeven //Zij had juffrouw Tommei, en ook de dienstmeid Maria Leuaink heel goed ge kend want zij placht met aardappelen en soms ook met visoh daar aan de deur te komen ook had zij wel eens boolsohappen voor de juffrouw gedaan en voor de meid de straat schoongemaakt. Zij wilde ook wel bekennen, dat zij het was, die de goederen, die haar vertoond werden, in de Bank van Leening had gebracht." Dit zou ze maar aanstonds zeggen, zeide zij, wwant als de personen uit die Bank met haar werden ge confronteerd of ter herkenning worden ont boden, dan zouden die zeker dadelijk ver klaren, dat zij hef was, die dat goud en zilver daar hal verpand en dus wilde zij maar aanstonds de ws rheid zeggen. Zij had ook dat zilver bij den ziversmid verkochtdcoh dit alles ter goeder trouw en op verzoek van de meid Maria. Want deze was voor eenige De Standaard zoekt aansluiting aan de Troonrede van 1905. De Nederlander aan die van 1888Rekening honden mat het Christelijk bewustzijn der natie 1 Waarom zouden niet beide opvattingen in het huidig regeeringsbeleid tot hun recht knnnen komen Zéé ver staan zij toch niet van elkan der af. Wij herinneren dat Maandag de Ten toonstelling der Utrechtsche Zendingsver- eeniging te Middelburg geopend wordt. Prof. Valeton hoopt Maandag de openings rede te honden. Zij er een drnkke opkomst. En voorts, wie belang stelt in 't werk der Z3nding, en van deze Zendingsvereeniging, die zal zeker van de gelegenheid tot ken nismaking met zoo velerlei op de Zending en onze broeders in de Oost betrekking hebbende, prohteeren. De Utr. Zendings vereeniging heeft financieelen steun noo- dig, zij is dien steun waard. Haar arbeid en de nood der heidenen roepen om uit breiding- Wie de Tentoonstelling bezoekt draagt daartoe zijn steentje bjj, en ver meerdert tegelijk zijn kennis van den Zen- aingsarbeidmoge veler Zendingsijver door deze Tentoonstelling bevorderd wor den. Vrijdagmiddag is de 60-jarige eier boer De Kraker te Neuzen in den hals getroffen door een revolverkogel, die 5 centimeter doordrong. De wond lijkt niet gevaarlijk. De politie zoekt naar den dader. Vermoedelijk moet hier aan onvoorzich tigheid worden gedacht. Middelburg. Vrijdag vergaderden alhier onder leiding van den gedelegeerde van den sohoi lraad mr P. Dieleman, dj schoolbesturen, onderwijzers en onder wijzeressen in het 12e district (Zeeuwsohe gedeelte). De vergadering was goed bezocht en de aan de orde gestelde punten lokten een leerrijke en aangename gedachten wisseling uit. Besloten werd zoo mogelijk de ver gaderingen om beurt te Middelburg en te Goes te houden. In de morgenvergadering werd een referaat gehouaen door den heer K Wielemaker, hoofd der Chr. school te Biggekerke, over: /tNa-examen". Op dit met veel belangstelling aange boorde referaat volgde eene interessante discussie en ten slotte werd een motie dagen tot haar gekomen en had haar die goederen wezen brengen, onder voorgeven, dat haar juffrouw op dat oogenblik erg om contant geld verlegen zat. Niet de minste argwaan, zoo verklaarde Hendrien verder, was bij haar opgekomen zelfs niet, toen de meid zeide, dat zij in den loop van eenige dagen nog wel meer goud en zilver van de jufihouw zou krijgen, om dat voor haar stilletjes te gaan beleenen,want de juffrouw had een hee' bijzonders zaak aan de hand, waar veel geld voor noodig was en daar niemand van mocht weten. Dit wa gebeurd Vrijdag den 30 Septem ber, zoo wat in het middagu ur. Den volgen den morgen, in de vroegte, was Hendrien, zoo vertelde zij, naar het huis van de weduwe gegaan, en had aan de meid Maria het geld, dat jee voor het verkochte en be leende goed gekregen had, ter hand gesteld. Het bedroeg een som van een een veertig gulden en veertien stuivers. De meid had haar die veertien stuivers laten houden, zeggende„Dat is voor uw moeite, Hen drien, ik zal dat bij de juffrouw wel goed maken, en die zal er natuurlijk niets op tegen hebben, dat ik u een fooitje voor uw boodschap geef." Maar wie kan haar schrik besohrij ven too zeide zij - toen zij den anderen dag, dat was dien Zaterdag, door twee buurvrouwen werd aangeroepen, welke tot haar zeiden „Hendrien heb je ook al dat verschrik kelijke nieuws gehoord f De juffrouw daar Maria uw kennis bil dient, juffrouw Tom mei op de Braak, is vermoord. Toen was van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. aangenomen uitsprekende de wensehelijk- beid dat onze Chr. onderwijzers het na- exatnen, althans in den liohteren vorm zouden afleggen. In de middagvergadering was de hootd- sohotel het referaat van den heer Laans- ma, hoofd der Chr. school te Oostkapelle, over: „Gezag en Vrijheid". Z.Ed. behandelde het gezag van den onderwijzer over het kind enz. Ook dit referaat ontlokte verschillende vragen en opmerkingen die door den inleider werden beantwoord. Nadat nog de op de agenda voorkomende punten waren behandeld werd de ver gadering door den voorzitter te half 5 gesloten, en zeker was het een woord dat aller instemming had, toen Z.Ed. allen maar vooral de heeren Wielemaker en Laansma dankte voor het op dezen dag gehoorde. Us. Boeijenga ging hnn ten slotte voor in dankzegging. Bij Kon. besluit is goedgekeurd, dat J. M. van Oostrom Soede, burgemeester der gemeenten Groede en Nieuwvlief, is be noemd tot tijdelijk secretaris dier gemeen ten en is toestemming verleend aan J. J. van der Hooft, secretaris der gemeente St. Kruis, om te Aarden burg te wonen. Cllnge. Ter gelegenheid van de kermis te Belgische Clinge ging een echtpaar van hier Zendagavond daarheen om te dansen, en, naar Zei. meldt, eens goente kermissen, een kind van ongeveer twee maanden on verzorgd achterlatend. Eerst laat in den avond keerden pa en ma huiswaarts, hopende hun kind nog slapende te vinden. Ze vonden het ook slaponde, maar tot bei der schrik bleek het een slaap te zijn, waaruit het nooit weer zou ontwaken. Het kind had zich doodgeschreid. Vryaagvoormiddag ging de vrouw van Ch. L. alhier melken en bond de koe de beide achterste pooten samen, opdat het beest zou stilstaan. Geplaagd wordende door vliegen, wilde de koe zich verplaat sen, waardoor ze omver viel met het onge lukkig gevolg dat vrouw L. vry ernstige kneuzingen opliep. Breskens. Alhier zal een Chr. school worden gesticht op het in erfpacht uitge geven gedeelte der oude begraafplaats. Te ljmuiden is de vorige week een staking uitgebroken onder de opva- zij vreeselijk en sterk beginnen te beven. Zij had toen in eens bedacht, hoe leelgk de geschiedenis voor haar loopen kon, en, hoewel ze eerst er nog erg over dacht, naar den Officier van Justitie te gaan, om daar te vertellen wat zij op last van Maria had wezen doen, toch had ze het nagelaten, toen ze hoorde op haar vraag waar Maria, de meid, was, „dat deze in eens verdwenen was," omdat zg bij zich zelve toen zoo ging overleggen„wanneer de heeren van 't gerecht hooren, dat je voor die meid ge stolen goed hebt weggebracht, dan konden ze u op presumptie ook wel eens aanhou den, tot zoolang als die meid terecht was. Uit vrees daarvoor, want ze had twee kleine kinderen, en haar man was den heelen dag van huis en op zijn werk en kon op de kleine schapen niet passen, als zij in de ge vangenis zat, en dat alleen maar nn ze een boosaardig schepsel onwetend van dienst was geweest," uit vrees daarvoor, had zij zich maar stil gehouden en de zaak op haar beloop gelaten „omdat het kwaad, hoe ver borgen ook, toch uitkomt 1" Volgens haar beëedigde verklaring had zij niet meer dan veertien stuivers van Ma ria, de meid, gekregen voor die boodschap pen. Haar armoedige toestand, want haar huisraad en haar kleederen waren allen zeer schamel, duidde dan ook aan, dat, in dien vrouw Wouters, zooals Hendrien van haar mans kant heette, zelfs in de verte medeplichtig aan den diefstal was ge weest, dat zij dan daar wel beter bij geva ren was, wat het deelen van den roof be renden van stoomtrawlers. De afdeeling van den zeemansbond telt er 650 leden. Een onderzoek door Het Hand. bij een reedei heeft aan 't lieht gebraoht dat de matrozen en stokers f 60 's maande ver dienen de voeding in het loon berepen is; de opvarenden vrij gebruik hebban van visohvoorschotten waar die noodig blijken nimmeT woi dags sleehts bij hooge uitzondering wordt blijken nimmeT worden geweigerd 's Zon- looge uitzondering w uitgevaren; 'sZaterdags middags sleohts schepen vertrekken, die den vorigen dag binnengekomen zijnde manschappen ver zekerd zijn tegen ongelukken en invali diteit zonder premiebetaling; en desohepen gewoonlijk ongeveer 30 uren binnen zija, gedurende welken tijd de bemanningen van eiken dienst zijn vrijgesteld. De stakers eisohen echter een nndere samensteling, voedingbetere loonregeling en vrij van uitvaren op Zondag. Door bemiddeling van ds. Creutzberg hebben stakers en reeders afzonderlijk, en in oommissie gezamenlijk vergaderden bestaat er eenige knns op toonadering. De voorstellen der reeders aan de sta kende stoomtrawlerrissobers luiden als vol .tlo. bemanning en kok. De reeders verbinden zioh gedurende de 6 winter maanden met 4 matrozen te varen. Het staat hnn eehter vrij gedurende de zomer maanden met minstens 3 matrozen te va ren. Hierbij merken we ob dat thans reeds op het meerendeel der trawlers met 4 matrozen wordt gevaren. Als kok zal steeds worden aangenomen ren bevaren persoon boven 16 jaar, die een gage an minstens f50 per maand zal genieten. Evenwel zullen ook oud-leerlingen der Vissoherij- sohool onder 16 jaar kannen worden ge plaatst, mits na afgelegde proeven van bekwaamheid. Üeze zullen dan een gage tussoben 25 en 40 gulden ontvangen per maand. 2e Loonsverhooging in den vorm van v! ije voeding kan niet worden toe gestaan daar de loonen reeds zeer hoog zijn en het bedrijf geen verhooging toe laat, wel willen wij overwegen wat te doen is om de regeliDg der voeding te verbeteren. 3e. Geen uitbetaling van loon in herbergen en op verlangen wekelijks voorschotten, wordt toegestaan. Eveneens pnnt 424 ui en vrijaf na iedera reis, beh judens na korte reizen van ten hoogste vier dagen. 5e. niet uitvaren na Zaterdags middags 12 uur en gedurende den Zondag. Dit wordt toegestaan onder voorbehoud dat dit niet zal gelden voor bovengenoem- treft. Een onderzoek bjj haar in huis bracht niets bijzonders aan het lioht, en de rechters konden zich wel verklaren, dat z$ er tegen op gezien had, om de daarboven genoemde geldige redenen, zich aan te geven. Er werd daa door de Justitie beslo ten, vrouw Wouters weder op vrije voeten te stellen, en alle pogingen aan te wenden om er achter te komen, waar de maid Maria gebleven was. Als men dat wist, dan zon deze wel meer bijzonderheden kannen ver tellen en zouden de misdadigers wel spoe dig opgespoord zijnwant alleen zou za het wel niet gedaan hebben. Hendrien werd das op vrije voeten ge steld, maar toch liet het gereoht haar nauwkeurig in het oog honden of ze some de stal niet wilde ontvluchten, of wel, of ze soms bjj den een of ander nog niet wat liet uitlekken, waarop de Jnetitia vat kon krijgen. Zulke menschen, vooral eane vrouw uit dien stand, wanneer zjj in eene geruchtmakende zaak betrokken zijn, spre ken daar dikwijls met buren en bekenden over, knnnen niet zwijgen, en praten, zoo als men dat noemt, lichtelijk haar tong voarbijze vertellen soms meer aan parti culieren, dan dat ze aan den Rechter doen, en laten zich soms een uitdrukking ontval len, die, ter kennis van de Justitie komen de, aan deze een draad in handen geeft, om het geheele kluwen der misdaad, hee inge wikkeld ook, te ontwarren Onder het voor zienig bestuur Gods is er op die wijze dik wijls een misdaad dcor de boosdoeners zelve aan het licht gebracht. Wordt rem.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1