NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No 8 1909, Zaterdag 9 October 24e Jaargang- SHRfSTELUK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. IIInil0Bl;L!ld6 S„ -1 DE JÖNGE=¥ERWEST, te F, P.. DSHÖLJ„ te Middelburg; Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT Dfi IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25, Enkele nummers 0,021 m Da sohsndelijke, door De Standaard aldus gesigraleerde „lastercampagne" le gen dr. Kuyper wordt rusteloos degelijks in nagenoeg de heele Linker pers voort gezet. Bet folk vooral is sterk in 't richten van persoonlijke aanvallen. In strijd met 't gewekte vermoeden dat zij nog meer te berde wil brengen, sohrijft zij nu: „De aanklacht ia onzerzijds gepubli ceerd, volledig, zondar terughouding van wat dok dat voor staving noodig waa. Als dr. Kuyper de waarheid en niets dan de waarheid ter verdediging wil aanvoeren, dan heeft men onzerzijd i geen enkel doku- ment meer te wachten. Probeert hij echter zich er uit te liegen, dan zou hqt kunnen zijn dat zaken die thans geen bateekenis hebben, ze door zijn beweringen krijgen. Aan dr. Kuyper zelf de beslissing of hij op zijn vordediging die toch komen moet, reeds bij voorbaat de verdenking w>l doen rusten dat ze door nieuw materiaal weer zal kunnen worden gewraafc t". Is 't niet schandelijk den staatkundigen tegenstander, die zich tegen haar aanval len heeft te verdedigen bereids te verdenken dat hij zal willen lieg in Maakt zulk een snurker het daardoor niet moeilijk aan den beschuldigde om te autwoorden De zin der Wet. De Risicobank schrijft In September 1906, alzoo thans drie jaren geleden, trof een werkman van een onzer aangeslotenen een ongeval. Sinds een twee tal jaren reeds verricht de man weer zijn gewonen dienst zijn volledige werk zaamheden en ontvangt hij volledig loon als te voren. Maar nog eteeds door is hij in 't genot eener voorloopige rente. Overwegende of 't nu eindelijk niet eens tijd werd dat de R. V. B. hiermede ophoudt, deden we naar dit geval onderzoek. En we vernamen dat die voorloopige rente nog een paar maanden zou doorgaan, waarna de rentetrekker opnieuw geneeskundig zou worden onderzocht. In den zin der wet zóó werd gezegd kan hij nog niet als volkomen hersteld worden beschouwd, o. a. werd hem kort geleden door den dokter het dragen van een kniekons voorgeschre ven. In den zin der wet Sinds twee jaar zijn werk volledig ver richten en volledig loon ontvangen. De Ongevallenwet verzekert hem „tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hem in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen". Die «geldelijke gevolgen* zijn niet aan wezig, al reeds sinds twee jaar. Toch een renteuitkeering. In den zin der wet Waaruit alweer blijkt dat „de zin der wet" niet deugt. Met Leven van deze week bevat, onder meer, een uitvoerig artikel over het niet-herkozen Kamerlid Van Kol, met eenige goed geslaagde afbeeldingen. De redacteur van het blad heeft ook met den heer Van Kol gesproken. Aan het verslag van dit gesprek ontleenen wij het volgende „En spijt het u, dat u uitgevallen is „Neen, rond uitgezegd, ik ben er niet rouwig om. Het wordt anders zoo'n sleur. Thans kan ik weer de wieken vrjj uit- slaan. Eerst ga ik, over een paar weken al, de zittingen van het Turksohe parle ment bijwonen. Den president hiervan, een jong Turk, wou men iu ons land gedurende de Esrste Vredesconferentie maar liefst het land uitzetten, toen hij xioh over z'n tyran kwam beklagen. Ik nam het voor hem op. En nu heeft hij mij uitgenoodigd hem te bezoeken. Dan ga ik langs de Afrikaausohe kust van de oude wereldzee uen Islam bestudeeren. Eu tenslotte ga ik voor een flinke studie reis naar Indië. Zoo ben ik weer onder dak tot over vier jaar, om dan met frissohen moed het werk te hervatten." „Dus dan denkt u weer gekozen te worden." „Daarop hab ik goede hoop 1" 'sHeerenloo en Groot Emaus. Onder leiding van den voorzitter des bestuurs, den hoer W. te Gussinklo van Aaitec, is gisteren te Utrecht dejaarlijk- soha vergadeting gehouden van de Ver- eeniging tot opvoeding en verpleging van Idioten en achterlijke kinderen ('s Heeren- loo en Groot Emaus). Uit het verslag van den secretaris bleek dat op Groot Emaus voor achterlijke ver waarloosde kinderen in dit jaar de school kon wordeD geopend. Het subsidie van het rijk maakte zulks mogelijk. Thans reeds zijn eei- hoofdonderwijzer en een onderwijzeres van bijstand aau de school werkzaam. Groot Emaus biodt thans plaats voor 50 patiënten. Uitbreiding is intusscheD zeer noodig. De resultaten van den arbeid stemmen tot dankbaarheid en geven moed voor de toekomst. Een dames-oomité, dat werkzaam was om de inkomsten van Groot Emaus te vermeerderen, was met gunstig resultaat werkzaam. Een bedrag van bijna f3000 kon worden afgedragen. Wat 's Heerenloo betreft vermelde het verslag dat ds. Koster het voorzitterschap heeft neergelegd. De uitbreiding van 's- Heerenloo hield het bestuur ernstig bezig. Twee nieuwe paviljoenen zijn thans bijna gereed, waardoor het getal patiënten dat op 's Heerenloo verpleegd kan worden, 825 bedraagt. In gezinnon (tie zieh in de omgeving van 's Heerenloo vestigeD, zullen iu het vervolg patiënten kunnen worden verpleegd. Een boerenplaats van oiioa 30 Hectaren werd voor f16,250 in de onmiddellijke na bijheid van 's Heerenloo aangekocht. Het bestuur besloot aan de jaarvergadering voor te stellen op Lozeuoord de nieuw aange kochte boerderij een Idiotengestioht te bouwen voor 500 idiote meisjes, 's Heeren loo zal dan uitsluitend bestemd zijn voor idiote jongens. De nabijheid van 3 ge stichten allen uitgaande van dezelfde ver- eenigicg, zal financieel de exploitatie zeer ten goede komen. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat voor 'sHeerenloo in 1908 is ontvangen en uitgegeven een bedrag van f 93,700.89met een batig saldo van f237.44. Voor Groot Emaus bedragen de ontvang sten en uitgaven f 7176.03 met een nadeelig saldo van f859.345. De belans der veieeniging wijst een activa en een passiva aan van f 424.838.095. De rekening van het suppletieionds van 's Heerenloo wijst een nadeelig saldo aan van f 1000,38s Op de hoofdzakelijkheid om dit tekort zoo spoedig mogelijk aan te vullen wordt door den secretaris ge wezen. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren ds. F. C. Koster en mr. R. baTon van der Boroh van Verwolde. Tot leden van de commissie van oontróle werden benoemd de heeren J. Das Dz. van Utrecht, B. Goosens, van Harderwijk en van der Meij te Utrecht. Tot plaatsvervangend lid de heerA.P. Versluijs te Steen wijk. De oommissie van oontróle had de re keningen over 1908 nagezien en alle in orde bevonden. Het bestuur werd gede chargeerd. Het voorstel van het bestuur tot het bouwen van een gestieht op „Lozenoord" voor 500 idiote meisjes en het aaDgaan van eer a leening groot f 100,000 worden aangenomen. Op voorstel van het bestuur wordt art. 11 der statuten in dien geest gewijzigd dat de oudste in dienstjaren der directeu ren lid uitmaakt van het bestuur. Na bi - spreking vau enkele zaken in het belang van den arbeid der vereeniging, wordt de vergadering gesloten, Ontlast. Nu het met onze Rijksfinanciën spaak loopt, de vette jaren uit hebben, en de magere zioh aandienen, poogt men weer stemming te makes tegen den steun door het Rijk verleend aan de Vrije Seholen. UIT<JÜVE DER FIRMA EN VAÏ-Ï Art. 185 van de BegrootiDg voer Bin- nenlandsohe Zaken vreagi zes millloen driehonderd vijftigduizend gulden voor da Vrije seholan, en dit nekt 't budget,, zoo heet 't dan. Kon men die 6 '/2 uillioen in kas hou den, hst tekort zou op verre na niet zoo onrustbarend zijn. Wij zijn 't dus, die het budget bezwa ren, en de belastingbetaler moet wel verstaan, dat de nieuwe of verscherpte belastingen grootendeels overbodig zonden zijn^ indien wij de kas niet plunderden. Hier nu sta ais onomstootelijk feit tegenover, dat de publieke kas door de Vrije school in geen enkel opzicht be zwaard wordt, maar integendeel wordt ontlast. Volgens het jongste Verslag ons door de Regeering medegedeeld, werd op 15 Januari 1908 de openbare Lagere School bezeoht door 312.272 jongens en door 250 915 meisjes. Saam alzoo 563.187 kinderen. De Vrije scholen 138.221 jongens en 177.867 meisje», wat esn totaal geeft van 316.088. Bestond de Vrije school niet, dan zouden derhalve Rijk en Gemeenten nog moeten voorzien in het noodige om 316.088 meer kinderen op de Openbare school onder dak te brengen. Nu werd blijkens de Jaarcijfers in 190T aan het Openbaar Onderwijs door de Overheid in to'aal ten koste gelegd een bedrag van 25 1miilioen gulden en ont vangen 2 V4 miilioen, soodat de zuivere uitgaven bedroegen 23 miilioen, d. i. over 563.187 kinderen geslagen, nog iets meer dan f 40 per kind. Moest nu de Overheid naar dien maatstaf ook voorzien in de behoefte van de 361.088 kinderen, die thans ep de Vrije School gaan, zoo zou uit de Overheidskas hiervoor bovendien te betalen zijn 141 mii lioen gulden, of, zoo men de kosten voor inspectie euz, buiten rekening laat 131 miilioen. Thans betaalt het Rijk ons aan subsidie f 6.350,000. De Vrije school ODtlast alzoo het Over heidsbudget met zeven miilioen gulden. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 een?. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Kaast de Maasbode". Natuurlijk poogt het rocmsoh-katholieke Centrum, ook na den gevallen uitslag in B:eukclen, nog te betoogen, dat er van roomeohs zijde verstandig is opgetreden. Vooral de bladen in Rotterdam k ij gen nog een reprimande. Die weten er volgens het Centrum niets van. Zoo sohrijft het Centrum»Er zullen wel bladen zijn, die zieh niet willen laten overtuigenvooral te Rotterdam schijnt men op meer dan een redactie bureau over deze zaak te kunnen sohry ven zon der er iets van te weteD, maar voor wie wil zien, is de zaak nu geheel duidelijk". Maasbode en Rotterdammer kunnen dezen scheen aantrekken Iutussehen komt nu na de stembus een tweede roomsoh-katholiek orgaan feitelijk verklaren, dat het nevens da Maasbode positie kiest. Da Hsagsehe Residentiebode schrijft na melijk De meening, door velen gedeeld, dat het rechtsche district Breukelen eigen lijk den Katholieken toekwam, is geble ken onjuist te zijn. Onder die omstandig heden kunnen we niet ai te zeer treuren behalve om den persoon descandi- daten dat het district Breukelen, het welk door de anti-revolntionairen bezet was, niet met liberale hnlp aan de Katholieken is gekomen. Allicht hadde onder die omstandig heden Breukelen het begin eener brenke gegeven in de coalitie. Ware de meer derheid van rechts bij eerste stemming Katholiek geweest, dan zou onze meening eene andere geweest zijn. Om aan onzen candidaat niet te scha den, hebben wij deze beschouwingen vóór de stemming voor ons gehonden. Nu de beslissing gevallen is, meenen wij ze onzen lezers niet te moeten onthouden. Let wel op den aanvang van dit stukske „De meening, door velen gedeeld, dat het reohfsche district Breukelen eigenlijk den Katholieken toekwam, is gebleken onjuist te zjjn". Kras gezegd 1 Ons zelfs te kras. Ook blijkt de Residentiebode er niet blind voor, welke treurige gevolgen een over winning van den roomschen oandidaat bij de herstemming in Breukelen kon gehad hebben. Ons verheugt deze kijk op de zaken ten zeerste. Het been komt nu wel weer in het lid. En dan herhalen we ten slotte: door overleg kan in de door vele roomscnen gewenechte richting wel iets bereikt wor den, maar niet door kaper-politiek. Rotterd, Uit bet district Breukelen zelf wordt Dog aan de Tijd gesohreven Wie trouwens mocht gedacht hebben, dat er in hst district gisteren eenige ani mositeit zou hekbeu geheersoht tusschen de strijdende partijen, waarvoor van buiten af door de liberale pers en haar teeke naars geducht was gewerkt, kwam al evenzeer bedrogen uit. Gisteravond heb ben wjj, vóór het bekend worden van den afloop, ons nog even naar de hoofdplaats van het distriet begeven. Er was wel eenige belangstelling, maar minder dan op 22 September. De men- 8ohen praatten er nauwelijks over en de groote aardigheid was, datVer-Loren het Ge-Wonnen had. De krekels m h:t gras zongen nog luidruchtiger dan de Breuke laren. Er was volslagen rust in den ouden rustigen Mernistenhemel. Klingelend rolde af en toe een rijtuig aan met een stembus uit een afgelegen district en op het Raadhuis zaten de heeren van het stembureau luchtigjes over de dingen van den dag te praten oordeelend dat men bu.ten het district Breukelen meer drukte maakte var de herstemming dan daarbinnen. De speculatie op de kerkelijke hart stochten is mislukt en vreedzaam als tus schen de Katholieken en Protestanten in de Minahassa ging het ook toe onder de mannen van Breukelen. Aan de Rechterzijde is met dezen uitslag geen sehade berokkend. De Katholieken in het district, eenmaal een besluit geno men hebbend, hebben hun oandidaat met eere uit den strijd gebracht en zijn in ondervinding rijker, dat de vrees van al wat liberaal is voor een Katholiek nog niet is uitgeziekt. Het gebeurde zal geen kwaad bloed zetten tusschen de oude bondgenooten en als straks in het Utreohtsohe deel van het district, een verkiezing moet plaats hebben voor de Provinciale Staten, dan zullende katholieke kiezers daarvan ben ik over- tiigd aan den oandidaat der Christe- lijk-Historisohen al hun stemmen geven. Voor de liberale partij valt bij het ge beurde geen garen te spinnen. De Bloemendaalsche advocaat Mr P. Tideman. Onder het. opschrift De Bloemendaalsche Alcibiades lezen wij in het Centrum, doch knippen het uit de Rotterdammer De heer mr P. Tidemam is blijkens zijn hoog wetenschappelijke practijken en daden van den j oogsten tijd een man, die voorbeschikt lijkt om zioh als een andere, Tidemacsohe Alcibiades, in den lande berucht en, nu ook op meer daad- tastelijke wijze daar buiten, als „van het hondje gebeten" bekend te maken. De Bloemen daalsohe weledelgestrenge was voor weinige maanden nog dood on bekend en slechts een simpel kleinen kring van ingewijden kon profiteeren van zijn juridische metamorphosen en verge zichten. Tot plots een in trant en stijl geschreven Volks-artikel hem ook voor meer wijdioher gemeente aanschouwen deed als onbaatzuchtig meester-strijder voor alles wat mr Tideman in zijn onna speurlijk speurdersbrein als waar en billijk en rechtvaardig meende op te moeten vatten. Mr Tideman speurde en speurde om zijn haat tegen dr Kuyper bot te vieren hij speurde en speurde, maar snuffelde nog veel meer om uit zijn Bloemendaalsche verget elheid eens weg te komen en meer op den voorgrond te raken. Mr Tideman deed een ontdekking 1 Toen fluks een onthulling 11 Daar was onder Kuyper een grove lintjeszwendel gedreven. Daar was een juffrouw Westmeyer en haar potdichte advocaat mr Tideman. En dan Westmeyer ea Kuyper, en Kuyper en Lehmann, en Lehmann en juffiouw Westmeyer, hallo, wie gooehelt er nog eens mee, mr Tidemen belooft er onder mogelijke linksohe regeering stellig een lintje voor. Eu mr Tideman riep in zqn lintjes- nachtmerrie heel het linksohe kamp bijeen om al die lintjes-mannen eens danig te verminken. Eo dat alles duurt nog voort in een klaaglijk roepen naar een Kuyper- brochure, terwijl mr Tideman thans zweeg in zijn voorbereiding om steeds naar hooger te streven. Dit streven naar hooger, ge nomen in figuurlijke ea letterlijke geogra fische beteekenis. Maar in zijn ijver wie zal het hem verwijten streefde hij te ver om... in IJmuiden terecht te komen. Er deed zioh een aardig kansje voor om nu ook naar buitenaf bekend te wor- cen door middel van een Zweedsoh oor logsschip, de Bvalen. Wij leten hier het zakelijk rapport van de zaak volgen, zooais het werd opge- teekend door den kapitein-commandant van den Zweedsohen oorlogsbodem. Dinsdagochtend 21 September wilde het roer van den onderzeeëer Bvalen, die zioh op 25 Eugelsohe mijlen afstand van de Nederlandsohe kust bevond, niet meer werken. Op last van den ka. itein werd het anker uitgeworden, met het voornemen dat het sehip ten anker zou blijven liggen, totdat het roer hersteld was. Immers zag men in, dat het meeilijk ging met een gebrek aan he1" roer zioh naar de haven van den Hoek van Holland te begeven. De commandant verlangde een sleepboot teneinde het vaartuig naar den Hoek van Holland te sleepen. Aan den sol ipper van de Vlaardingsr zeillogger Alida werd ge vraagd, of deze een officier van de bvalen aan boord wilde nemen om hem te Hoek van Holland aan wal te zetten, opdat die officier aldaar een sleepboot sou kunnen bestellen. Op het bevestigend antwoord van den schipper zond deze tegelijkertijd een sloep om den offioier af te halen. De verzegelde koffer, waarmede de luitenant ter zee aan boord van de logger kwam, bevatte kleeren van dien effioier. De schipper van de Alida bood toen aan het Zweedsehe vaartuig met zijn boot naar den Hoek van Holland te sleepen, teneinde nog voor den naoht aan te komen. Op de vraag van den kapitein hoeveel het sleeploon zou bedragen, antwoordde de schipper dat daarover de reeders moes ten beslissen. Daar de commandant nog voor den naobt in de haven wilde zijn, accepteerde hij te worden gesleept. Mid delerwijl werden de reparatiën aan boord bewerkstelligd, zoodat de kapitein de voor waarde stelde dat hij de sleepboot ken gebruiken, totdat het roer zou sijn hersteld. Daar de wind ging 'iggen en de Alida in een slechten stroom kwam, stemde de commandant er in toe, dat de sleepboot voor anker ging liggen. Des avonds kwam het reserve roer gereed maar het kon wegens de ingevallen duisternis niet ge steld worden, zoodat het den volgenden dag in volle zee geplaatst werd. Terwijl daaraan gewerkt werd begon de Alida te sleepen. Toen brak de tros,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1