NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No 30.5 1909. Woensdag 29 September 23e Jaargang* HISTORISCH CHRISTELIJK- Van huis uit. Bulteulandsgh Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. 1 DE JONGE-VERWESTv te Goes F. P. D'HUïX te Middelburg. Tengevolge van de steeds grooter wordende oplage van ons blad, verzoeken wij H.H. Adverteerders de advertentiën zoo vroeg mogelijk in te zenden; vooral voor de nummers, die Vrijdags en Zaterdags verschijnen, gelieve men te zorgen, dat de annonces vóór 12 aar in ons bezit zijn, wyl anders j plaatsing in de 1ste editie van dat j nummer niet kan verzekerd worden. DE ADMINISTRATIE. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN Yfeï: Zij die zlcli met 1 Oct. a.a op ons liliid abonnecren, oiitvnn gen liet tot 1 Oet.a.a. gratis, De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de ge- bruikelijke plaats.j Niels ia bestendig hier beneden. De eene menach gast, de andere komt. De eene theorie wordt gehuldigd, de andere wordt ala verouderd ter zijde gezet. Tel- kena en telkena heeft er wisseling plaats Btaan er weer andere personen op, die weer nieuwe wetten meebrengen. Geljjk in zooveel meer, ia men ook in de paedagogiek, de opvoedkunde, reeds meer malen van theorie veranderd en nemen de mannen van het vak nog een verschillend standpunt in en gaat men nit van verschil lend beginsel. Lang heeft men van de plak veel heil verwacht, en zocht men door het gevoel tot het verstand te brengen. Daarna heeft men de plak verbannen en zoo oor deelde men, dat de wijze prediker en spreu kendichter Koning Salomo bitter achterlijk was, waar hij leerde „die zijn zoon lief heeft, zoekt hem vroeg met kastijding". In tellectueel moest 't alles, bloot verstande lijk moest de jongen geleid. Daarna vroeg het zinnelijke naast het geestelijke, hier en daar vóór en bovsn het geestelijke zijn rechten terug en al deed de plak niet weer zijn intocht in de school, heel de opvoeding en het onderwijs werd toch zóó, dat met het zinnelijke, met het gevoel meer reke ning werd gehouden. Dit hangt samen met heel de wereld- en levensbeschouwing onzer dagen, die over wegend realistisch is, dit wil zeggen op het zien- en zinlijke als de realiteit zich richt en deze als de eenig zekere werkelijk heid aanmerkt. Yandaar de groote plaats aan het aanschouwelijk onderwijs in de op voeding ingeruimd. Men moet, beweren paedagogen, bij de kinderen beginnen met zien en tasten, en daartoe aangevangen met wat nabij en in hunne onmiddellijke omge ving is van huis uit l Ofschoon deze geestesinriohting en we reldbeschouwing ia haar geheel eeue on- bijbelsoke en goddelooze is, en alzoo de stemmen, die ook in de opvoedkunde aan het geestelijke de hoofdplaats willen in ruimen, en met het «Woord» en met het «Geloof» in dat Woord bij het kind den aanvang willen maken, ter dege gehoord moeten worden; tooh is er een heerlijk element van waarheid in dat nadruk leggen op de aanschouwing en op dat „van huis uitin de opvoeding. De mensob bestaat niet alleen uit geest, maar uit ziel en li chaam. En al Btaat de ziel het hoogste, het lichaam heeft in tijdelijk opzioht des niettemin den voorrang. Ook is het geeste lijke niet eerst, zegt ae Apostel, maar het natuurlijke, en daarna, op dat natuurlijke, als basis, het geestelijke. Leerlingen wekken, maar voorbeelden trekken, en van huis uit moet men be ginnen. Dat geldt op elk gebied en telkens weer. Van huis uit, neemt het leven van het kind zijn loop. Van uit het huisgezin worden de stammen gevormd, [het volk geboren en gebouwd. En de indrnkkeD van huis uit medegebracht, behouden heel het verdere leren door, hetzij dat men jeugdig wordt weggenomen, hetzij dat men frisoh en groen blijft tot in den grijzen ouderdom, een zeer belangrijke beteekenis- En niet alleen wat in huis is gehoord en geleerd blijft ieder nabij, vooral ook wat schier onbewust in huis, van huis uit is gevoeld en ervaren, wordt nimmer meer vergeten. De indrukken, langs de zenuwen des gevoels der jonge ziel toegekomen, I leggen vaak een plooi in het karakter, die heel het leven bij blijft. Ze drukken de ziel een stempel op, dat in den loop der jaren nooit weder geheel en al uitslijt. En daarom hangt er zoo uiterBt veel aan dat „huis". Het is een bemoedigend verschijnsel, wanneer wij mogen ontwaren, dat er onder ons volk meer medeleven met de publieke zaak ontstaat, dat het jongere geslacht van ohristelijken huize ook mee aan de politiek gaat doen. De publieke zaak verdient ook het hart van het publiek. Hoe zal ous Christenvolk bidden voor wat niet weegt op het hartEn hoe zal wegen op het hart, zoo men er geen kennis van neemt en niet meeleeft? Als dus onze mannen de opgedane be zieling voor kiesvereeniging, propaganda- club en Patrimonium niet verliezen, als ze met verlangen hun oourant, niet een zoogenaamd neutraal blad,maar een orgaan onzer partij, in handen nemen om de aotu- eele politiek te volgen en om in de be ginselen politiek te worden onderricht, als zij in dagen van stembusstrijd vol vuur zijn voor den strijd der beginselenals ze niet gaarne de vergaderingen van kies vereeniging, propagandaolub en Patrimo nium verzuimen, dan is dit voor ieder rechtgeaard belijder onzer beginselen een oorzaak van groote blijdschap, dan is dit met het oog op de donkere toekomst, die voor ons ligt, een reden om kalm onzen weg te bewandelen. Echter onder een beding indien dit al niet geschiedt ten koste van het huisgezin en zoo vooral niet het van huis uit worde vergeten. Want op de kiesvereenigiDg ij veren en zijn eigen huis niet wel regeeren, dan gaan we nog hard achteruit. Antirevolutionair, dit is naar Gods ordi nantiën, ook in het huisgezin, zie daar de leuze onzer partij. Een flink man voor onze partij, dat is van groote waarde, maar een man, die als een Jehu ijvert voor de partij en zijne roeping van pro feet, priester en koning in zijn gezin ver waarloost, breekt meer af, dan hij opbouwt. De eenheid van het huisgezin moet niet slechtsuitkomen wanneer vader, moeder en kinderen om den disoh zijn gezeten, maar ook merkbaar zijn in geestelijk opzioht. Op den man rust de verplichting, zoo veel het in zijn vermogen is, ook zijne vrouw en opgroeiende zonen en doohteren naar hunne bevatting op de hoogte te brengen van wat de liefde en belang stelling heeft van zijn hart, zoodat ook wat het politieke leven aangaat, zij eèniger- mate op de hoogte zijn en kunnen mede leven en medebelangstellen. Verstaat de man hier zijn taak, dan zult ge zien hoe groot de invloed is, die ook de vrouw bij de stembus uitoefent, al werpt zij niet een biljet in de bus. Men ijvert in onze dagen voor vrouwen kiesrecht. Men wil de vrouw het recht van invloed op de pulieke zaak ook gunnen en versohaffen. Alsof zij deze niet kon uitoefe nen en niet uitoefende zonder den eobt onvrouwelijken gang naar het stembureau te maken. In het huisgezin en onder hare kinderen is de vrouw in haar kraoht, bij het stembureau, op de tribune en in de volksmeeting valt ze uit haar rol en de eerbied en bewondering die haar wordt toegedragen, verandert in minachting. In haar gebrek aan gematigdheid maakt ze zioh belachelijk, evenals de man dit doet, als hij met de huishoudsohort voor in de keuken of in de kinderkamer de vrouwe lijke functies verricht. God heeft gemaakt alle dingen naar hun aard en zoo heeft hij gemaakt man en vrouw. En daarom zjj onze leuze niet, open de vrouw den weg ."-TTiKr naar de stembus, maar: laat de vrouw in een eigen gezin, als huisvrouw, als hulpe en kroon van den man hare heerlijke en eervolle plaats, door God haar beschikt, innemen. Op het huisgezin komt het in de aller eerste plaats aan. Van hnis uit moet het gaan. In het huisgezin, dat reoht staat naar Gods ordinantiën vullen man en vrouw elkander aan. En uit dat huisgezin behoeft men de vrouw niet uit te halen, om haar een gezegenden invloed te doen uitoefenen ook op de publieke zaak I „Van huis uit" en „antirevolutionair ook in het huisgezin'', laat dat meer en meer in beoefening komen. Laten de ouders door hun woord, door hun voorbeeld, door hun huisregel invloed op de kinderen uitoefenen, dan zal de man zeer zeker waardig zijn plaats in den politieken strijd innemen, maar dan ook zal het huisgezin een kweekplaats zijn voor de antirevolutio naire beginselen onder de jeugddan zullen er degelijke anti-revolutionairen worden gevormd. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst 1 28 September 1909. Invloed der pers. De Duitsohe sociaal-demokraten hebben op hun congres heel veel behandeld, waar mede we het niet kunne» vinden. Maar er zijn toch een paar dingen gezegd die ten zeerste onze belangstelling ver dienen. In de eerste plaats heeft de voorzitter Singer in zjjn siuitingswoord een opwek king tot de «Genossen« gericht, om alle niet sociaal-democratische kranten uit den kring der arbeiders gezinnen te verbannen. Als in ons land ten behoeve van de chr. pers een dergelijke oproeping werd gedaan, zijn de sociaal-democraten er wel eens als de kippen bjj geweest om te spreken van «dompers-taktiek", die vrije ontwikkeling beletten wilde. De Duitsche «roode broe ders» leeren ons, dat die taktiek nog zoo kwaad niet is En inderdaad, wanneer het gelukt door de pers invloed te kragen op de massa, dan zijt ge een schrede nader tot de zegepraal van uw beginsel. De macht der pers is in Christelijke» kring maar al te zeer en al te lang onder schat. De socialisten verstaan beter wat eisoh is van goede strjjdtaktiek. Zjj steunen hun kranten, abonneeren zich op en adver- teeren in hun politieke pers. En ze bestrij den de niet socialistische uit alle macht. Op dat, punt zijn we nog veel te verdraag zaam. Veel te laks en veel te onverschillig. De goeden niet te na gesproken- Moge het Duitsche voorbeeld den Neder- landschen Christenen tot leering zijn. De Nederlander Verkiezingscijfers. Mr. Tasman geeft in „De Vragen des Tijde" een oversioht van het siemmen- aantal, uitgebracht op de versohiliende partijen in 1905 en 1909. Hij vindt, na rekening te hebben ge houden met de districten, waar het Kamer lid bij enkele oandidaatstelling werd ge kozen 1905 Roomsoh-Katholieken 70.275 Antirevolutionairen 143.196 Chrutelijk-Historisohen 67.590 Rechterzijde 1909 Roomsoh-Katholieken Antirevolutionairen Christelijk Historisohen Rechterzijde 1905 Liberale Unie Vrijzinnig- Democraten Oud-Liberalen S. D. A. P Katholieke Volkspartij Linkerzijde 281.061 76.647 161.477 71.067 van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. 309.191 103.424 56.688 51.401 65.541 440 277.494 1909 Liberale Unie155.615 Vrijzinnig-Democraten 54.947 Oud-Liberalen27.912 S. D. A. P82.523 S. D. P542 Linkerzjjde 281.539 Men ziet uit deze cijfers dat Links in 1909 slechts 4045 stemmen is vooruitge gaan en Rechts 28130 stemmen. De Oud-Liberalen gingen, volgens deze becijferingen, met 23.489 stemmen ach teruit. Rotterd. Revolutie en Reformatie. Men spreekt dikwijls van de overeen komst tusschen de Revolutie en de Fefor- matielaat ons beproeven ze in het kort aan te geven. De Revolutie gaat uit van de souvereini teit van den menschde Reformatie van de souvereiniteit Gods. De eene laat de openbaring beoordeelen door de redede andere onderwerpt de rede aan de geopenbaarde waarheid. De eene ontbreidelt de persoonlijke mee ningen de andere leidt tot de eenheid des geloofs. De eene verslapt de maatschappe lijke banden, tot zelfs die van het gezin, de andere haait ze toe en heiligt ze. De Reformatie zegeviert door martela ren, de Revolutie handhaaft zich door gru welmoorden. De Revolutie komt op uit den afgrond de Reformatie daalt van den hemel. GROEN v. PRINSTERER. Engeland. In een rede te Bristol heeft Keir Hardie de leider der arbeiderspartij, gezegd, dat de drankhandel de conservatieve partij tot den strijd om de begrooting dwong. De branders en slijters hebbon die partij een ultimatum gesteld, dreigende dat zij haar hun steun zouden ontndmen, indien zij de begrooting zonder meer wet lieten wordeD. Keir Hardie zei, dat de arbeiderspartij de begroolicg, maar niet de liberale partij steunde, omdat zij dien Bteun niet verdiende De arbeiderspartij voelde veel voor enkele beginselen van de begrooting. Bij de ver kiezing zal zij echter haren eigen gang gaan. Overal waar zij maar kans heeft, zal zij eigen oandidaten stellen om de twee andere partijen of een van beide de neder laag toe te brengen. Keir Hardie voorspelde, dat zijne partij, die nu over 34 mandaten beschikt, met 60 of 70 in het Lagerhuis terug zou kee- ren. Hoe het de andere partijen ook ver gaan mocht, de arbeiderspartij zou een toenemende asaoht blijken, in Eogelaid zoowel als in elk ander land. Servië. Het nieuwe Servische hofstatuut, dat door den KoniDg, den Kroonprins, den metropoliet, den minister-president, den voorzitter van de Skoepsjtina enz, is go- teekend, zal dadelijk na de opening van de Skoepsjtina aan dat lichaam ter goed keuring worden voorgelegd. Het omvat 25 artikelen. Een ervan luidt: De leden van het koninklijk huis mogen slechts zoovele schulden maken als het vierde deel van hun jaarlijksohe apanage bedraagt. De regeering is van plan, een half mil- lioen dinars (franos) te verschaffen om daarmee de schulden van den vroegeren troonopvolger prins George te be'alenen hem verder een apanage van 120.000 di nars toe te keDnen. Het blad Zvono heeft een iel artikel tegen deze plannen. Het met bloed ver worven vermogen van de Servische boe ren mag, zegt zij, niet aan een nietsdoener en een moordenaar worden uitgeleverd, om het door hem te laten verkwisten. Marokko. Nauwelijks iB Boe Hamara onschadelijk gemaakt of het schijnt dat Moelai el Ke- bir opnieuw als pretendent komt opdagen, Hij zou weer door verschillende stammen zijn uitgeroepen. Elders loopt het gerucht, dat de Roghi niet is gevangen genomen, maar een pseudo Hamara. De eohte (of een pseudo) Boe Hamara zou zioh aan het hoofd van 5000 man bevinden in de om streken van Tazazij «ouden in naam van den Roghi Taza bezetten. In elk geval schijnt men lang te kunnen waohten voor in Marokko de rust is hersteld. Voor eiken bedwongen pretendent komt er weer een nieuwe. Eerst Moelai Mohamed, toen Moe lai el Kebir, daarop Kiltani, vervolgens Boe Hamara en nu weer een pseudo Boe Hamara. Zoo blijft men aan den gang. Stukken van den Gemeenteraad van Middelburg. Naar aanleiding van het verzoek van da Middelburgsche huishoudschool om subsidie uit de gemeentekas stellen Burg. en Weth. voor daarop afwijzend te beschikken. De commissie van financiën kan zich daarmede niet vereenigen en stelt zioh voor het gevraagde subsidie van f 300 'b jaara te verleenen. Op het verzoek van de Vereeniging voor Handelsonderwijs om een subsidia van f 660 voor een drie-jarigen cursus iu handelson derwijs stellen Burg. en Weth. in zoovar voor gunstig te beschikken dat een jaar lijksohe subsidie verleend wordt tot een be drag van 10 pCt. der gewone uitgaven tot een maximum van f 300. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel. J. F. Houtens vraagt van de gemeente een stukje grand in de Lange Gortstraat in erfpacht. Burg. en Weth. stellen voor dit verzoek in te willigen en den prijs te bepalen op 10 cents per M2, zonder eeniga korting. Ten opzichte van het adres van W. Hu- bregtse e.a. betreffende de aanslagen in da inkomsten belasting en de adressen betref fende progressie en kinderaftrek van da christelijke werkliedenyereeniging Luctor et Emergo, de afdeeling Middelburg van den Christelijk nationalen werkmansbond stellen Burg. en Weth. voor daarop afwij zend te beschikken. De commissie van financiën vereanigt zich daarmede. Ingevolge het raadsbesluit van 31 Maart om de reohtspositie der ambtenaren en werklieden der gemeente in twea verorde ningen te regelen hebben Burg. en Weth. twee ontwerpen gemaakt, walke zij over leggen. UIT DE PROVINCIE. Wemeldinge. Zaterdag vergaderde de raad. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen was een dankbetuiging van dhr. v. d. Weiff voor de verhooging van zijn traote- mentvan dhr. C. van Oosten ontslagaan vrage tegen 1 October als ambtenaar van den burgerlijken stand. Besloten werd met 4 tegen 3 stemmen in de verordening op het berijden van mt tors, automobielen en rijwielen in deze gemeente „het berei den der Wilhelminastraat met motor en automobielen geheel te verbieden. De ver ordening op auto's, motors en rijwielen werd vastgesteld. De gemeentebegrooting 1910 werd aangeboden en zal door de raadsleden eerst worden onderzocht. Aan M. Vleugel en J. J. de Ridder werd af schrijving verleend van Bohoolgeld. Met het oog op het voorgevallene met de laatste verkiezing van een wethouder is het voor stel van B. en W. om het reglement van orde te wijzigeD, goedgekeurd. Door het bedanken van den heer v. OoBten als ambtenaar van den burgerlijken stand

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1