NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No 304, 1909 Dinsdag 2.8 September 23e Jaargang* HIST0RIS6H CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK E JONGE-VERWEST, te f. P, D'HUIJ, te Middelburg Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Rechtszaken* IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. ?rijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02'. sssw&UHüksaaai Zij die zich mot 1 Oct. a.s. op ons Irlml abonneeren, onfvnn gen liet tot 1 Oct,a.s. (jrutis. 27 September 1909. Blijkens het verslag in de Midd. Crt. onze verslaggever verzuimde dat te melden hebben in de vergadering van den pol der Walcheren tegen het voorstel van het dagelijksch bestuur met verplichte betaling van tol op Zondag gestemd deheeren Koene, Cysouw, DeVisser, Louwerse, H.W.Allaart, J. Kodde, P. Melis, Gerlach van St Joosl&nd en J. Kodde. Hiermede was het voorstel van den heer Gerlach van St Joosland om by de eerstko mende tolverpachtiog in de voorwaarden een artikel op te nemen dat heffing van tol en ontvangst van tolgelden op Zondag ver biedt, met 12 tegeh 9 stemmen verworpen. Een dei gelijk voorstel viel een vorig jaar met 11 tegen 10 stemmen. Den heer Gerlach van St Joosland komt een woord van hulde toe voor zijn poging om de Zondagsrust ook in het gebied van den polder Walcheren meer tot haar recht te doen komen. Gaarne hadden we gezien dat, al was het er maar een, van zijn mede'standers hem was bijgevallen. Het voorstel van den voor zitter om er maar niemendal van te zeggen, omdat we toch wel weten hoe ieder der heeren er over denkt, was al te naïef. Dis cussie strekt altijd om elkander te overtui gen of te sterken. Dien weg had men zich niet moeten laten afsneden. Bovendien was het onderwerp 't alleszins waard. Nu werd op het voorstel »la mort sans phrases* fden dood zonder praatjes) toegepast. Hetgeen zeggen wil we zullen er niet over discussiëeren, we znllen het afmaken door onze meerderheid van stemmen. Du commissarissen moeten zich in deze fuik niet meer laten vangen. Er sehynt geknoeid te zijn met de stembiljetten in *t kiesdistrict Gulpen by de jonhste Kamerverkiezing. Tegencaadi- daat van het gekozen aftredend lid Ruya de Beerenbrouck was de heer Paul Brou wers. Nu hebban twee kiezers per adres aaa de Tweede Kamer meegedeeld dat voor die verkiezing gebruikt zijn stembiljetten die wel waren volgens het model voorge schreven bjj koninklijk besluie van 9 Jan. 1901. De afwijking bestaat hieriudatop die biljetten in plaats van de woorden „Stembiljet. Stemming ter verkiezing van" staat Stembiljet. Verkiezing van enz." en dat in plaats van Kon. Besl. van 9 Jan. 1901 zou vermeld zjjn Kon. Besl. van 26 Febr. 1907. Zoodat volgens adressant opzettelijk vervalsching van stembiljerten moet heb ben plaats gehad om te zorgen dat, indien onverhoopt de heer Brouwers de meerder heidhad, vernietiging der stemming aan te vragen. Nu werd de zaak blauw blauw gdaten omdat de heer Rays de door auto riteiten gewensebte, was gekozen. Of de onderstelling juist is, moet de Tweede Kamer morgen uitmaken. In een schrijven uit Curapro in de Nieuwe Courant wordt ingenomenheid be tuigd met de benoeming door de Venezo- laansche regetring van Leyba tot consul van dat land te Willemstad (Gurapao) Hij is geboren Curapaonaar doch heeft jaren te Caracas gewoond. In een der vroegste re voluties tegen Castro raakte hij gecompro mitteerd sn werd door Castro verbannen. Als een verklaard vijand van Castro heeft hij daarna zjjn passieve houding ten opzichte van de politiek laten varen en zich aangesloten by de talrijke uitgewekenen, die op middelen bedacht waren om hun land van de drukkende heerschappij van dea tiran te verlossen. Zoo wordt beweerd, dat hij allerminst vreemd was aan de revo lutie, welke onder leiding van den generaal Rolando op touw gezet werd,naar men zegt w aansluiting aan de destijds verwachte krijgsverrichtingen van ons land tegen Castro. Na da welgeslaagde staatsgreep van Go mez werd de heer Leyba door dezen terug geroepen. Bij kwamalzoo ca een achtjarige ballingschap, waarvan de vele bitterheden den heer Leyba niet bespaard bleven, te D tfacas aan en onderscheidde zich daar do jr zijn kiesche houding bij dezen voor menigeen verderfeljjken overgangvan de moreele en stoffelijke ontberingen der ballingschap tot den overvloed vanaard- sche goederen in de onmiddellijke omge ving van een zegevierenden volksbevrijder. Des heeren Leyba's optreden als consul kan er veel toe bijdragen om do betrekkin gen tusschen de naburige republiek en deze kolonie in gezonde banen te leiden, indien ook de Venezolaansche regeering hiertoe wil medewerken. De Minister van Justitie zal bevorde ren dat do dezer dagen goedgekeurde ge wijzigde Kinderwetten met 1 November in werking komen. UIT DIS PIMJVINCIB. Middelburg. In de Zaterdag alhier ge houden algemeeue vergadering van het polderbestuur van Walcheren is het gewoon dijbgeschot voor het jaar 1910 bepaald op f 14 per hectare schotbaar en f 5.80 per hectare vijjland. In een daarna door com missarissen gehouden vergadering zijn op gemaakt voor twee vacatures als raad.Voor do vacature P. Melis, bestaat de aanbeve ling uit de heeren P. Melis, S. Louwerse en K. Allaart en voor de vacature- Van Wes ten uit de heeren L. Cysouw, H. W. Allaart en J. de Visser. i. In Augustus werden uit Zeeland naar België gezonden 1325 K G. oesters tegen 727K.G. in de maand Jiili.Ge- durende de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg de uitvoer naar België 553 798 K.G. tegen 186.286 K.G. in hetzelfde tijd vak van 1908. Een niet onbelangrijk ver schil dua. In Augustus werden uit Zeeland ia het geaeel verzmdon 11.908 K.G. en wal uit Yerseke 6775 K.G., Bruimsse 3205 K.G, Vlake 893 K.G., Tholen 40 K.G. en Kr»b- beiidyke 35 K.G. Van 17 tot 23 Sept werden van Yerseke verzonden 445.000 levende oesters. Verder 800 K. G.f mosselen en 3343 K.G. kreukels. Iers. en Ih. Crt. Tot opziener Ie kl. bjj de visscheryen op de Schelde ou Zeeuwsche Stroomen is bevorderd W. E Beekman, thans 2e ki. Vlissingen Zaterdagmiddag omstreeks half twee had in de Molenstraat alhier een treurig ongeluk plaats. Doordien mej. Joosse met hear rokken aan eeu brandend petroleumtoestsl blaef hangen vatten haar kleeren vlam. Iu haar angst vluchtte de ongelukkige, die geheol met vlammen overdekt was, de straat op. Van alle kanten werd zoo spoedig mogelijk hulp verleend en slaagde men er in het vuur te blussohen. Zij was echter zoo ernstig gewand dat men hsar meer dood dan levend in haar woning bracht, waar de doktoren Duyvis en Merokens de eerste hulp verleenden en op hun advies de vrouw ouaaiddelijk naar het gasthuis moest wor den overgebracht. Zij werd door de politie per brancard daarheen gevoerd en stierf aldaar binnen enkele uren. Het begin van brand dat in huis ont was wörd spoedig geblueeht. De echtgenoot van mej. J, die onder officier is bij de marine en thans in Indië vertoeft, keert cp het laatst van dit jaar naar huis. VlissCrt.) Ovezand. Bsnoemd tot zetter van 's Rijks belastiuge», vacature M. Rijk,Jz, de Heer L. Goense. Ovezand. Een knecht van den land bouwer J. G. heeft het ongeluk gehad ouder een hooihark te geraken toen zijn paard op hol sloeg. Da gn volgen zijn'van dien aard dat aan hersenschudding bij den knecht wordt gedacht. UITGAVE DER FIRMA ër Weder een bewijs te meer om tooh voorzichtig met paarden om te gaan. Men meldt uit llansweert dd. 25 dezer Vrijdag reeds vertoonden zioh bij den kleermaker en barbier C. Fiipse alhier verschijnselen, die dokter Kolff van Oos- terwijk er toe deden overgaat, de faeoa- hën op te zenden voor een baoteriologisoh onderzoek. Heden weid het resultaat daar van bekend. De lijder schijnt in aanraking te zijn geweest met eet» Belgischen schip per. Het huis wordt reads van gisteren af streng bewaakt om de bewoners geïsoleerd te houden. De ambtenaren, belast met de klaring van schepen, gaan voort inet nit- reikiug ven waarschuwingen betreffende maatregelen van voorzorg. Hedenmiddag zijn vier personen, onder wie 2 kinderen van dea eholeralijder Flipse, in observatie overgebracht naar de rijksziekenbarak. Ook de broeder, die ia de woning was gegaan en die deze niet mag verlaten, zal naar de barak worden gebracht. Tod be hoeve van de gemeente wordt uit Utrecht een barak aftezonden. De Middelb. Crt. meldt, dat de patiënt beterende is. N. R. C. De winterdienst op de spoorwegen geeft da volgende wyzingen in den treinen loop voor wat betreft de Zeeuwsche lynen en naaste aansluitingen Richting Vliseingan—Roogsndaal. Met do 'reiiioö van 6.25 en 7.07's morgens uit Vlissingen, arriveert men reeds te 11.35 te Amsterdam. De trein van 9.10 uit .Vlissingen vertrekt voortaan 1 miuuut vroeger uitWoensdrecht Bergen op Zoom en Wouw en komt daar door ook 1 minuut vroeger aan te Roosen daal en Breda. Met den trein van 7 u. 's avonds uit Vlis singen is men alsdan om 9.32 te Rotterdam D. P. en te Amsterdam W. P. om 11.06. Richting Roosendaal—Vlissingen. De trei» die te 11,49 's morgens te Vlissingen arriveert,vertrekt voortaan 2 minuten vroe ger uit Wouw. Verder ongewijzigd. Do trein van 12.04 's middags aankomst Vlissingen, vertrekt alsdan uit Breda 1 mi- ruut later, dus om 10,1. Da trein van 3.40 uitRoosendaal,vertrekt 3 minuten later dan thans uit W ouw en komt 6 minuten later te Bergen op Zoom aan. Verder alles ongewijzigd op de S, S. Richting Neuzen--Mechelen. De trein vau 8 25 's avonds vervalt. Verder geen verandering. Richting MechalenNeuzen. De trein van 7 31 's morgens vervalt. Voorts ver trekt de laatste trein alsdan om 6.03 uit Mechelen in plaats van 6 04,Verder onver anderd. M. C. Gapinge. De sohietvereeniging „Prins Hendrik" alhier, hield Zaterdag onder be gunstiging ven mooi herfstweer (een enkel frisoh regendropje in den namiddag) haar jaarlijksohen huishoudel. schietwedstrijd. Alle leden waren op hun post en den geheel en dagdoch vooral iu den namid dag, en meer nog tegen hel uur vau sluiten beksmpte men elkaar om niet alleen met aere doch ook vooral met een blinkende en klinkende overwinning sis no. 1 nit den strijd te komen. Door velos mesr vooral door enkelen was er voor gezorgd dat mat eenigen goeden wil en medewerking vau allen de dsg een aangenaam karakter kon dragon wat dan ook ruimschoots het geval was. Geen enkele wanklank werd vernomen ea algemeen was de roep»nu alles zoo prachtig is ingericht kan het wel niet «aders of Gepinge's schietverecniging zal steeds meer bloeien* 11 Die roep was reeds bewaarheid in den loop der laatste tijden toen het ledental mei bijna een derde was vergroot. Niet weinig had daartoe bijgedragen het succes op den Bondskorps wed strijd van den Zeeuwsohen Soherpsohuttersbond „Pro Pa- tria" waarvan „Prins Hendrik" zioh een waardige afd' eling wil haetin. De daar van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 een*. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. gewonnen wisselbaksr was met de reeds vroeger behaalde medailles op het terrein en hadden door de van elders gekomen belangstellenden veel bekijks. Een ieder was vol lof over zulk een pronkstuk en menigmaal werd de wensoh geuit hem eenmaal als primitief eigendom ie mogen beschouwen. Daarvoor echter is heel veel takt en ij ver noodig, daar voor aleer zulks het geval ishij óf 3 achtereenvolgende malen moet zijn gawonuen óf 5 maal in 't gehsel. Den leden zij dus gezegd oefent u soherp om daartoe te kunnen geraken. De uitslag was als volgtPersoneel geweer (Marga), afst. 15 Meter, maximum 60 punten le P. de Bue 57, 2e J. Franoke 57, 3a P. v. Molenbroek 55, 4e As. van Maldegem 55, 5e W. A. Vos 55, 6e Cbr. Vevhage 54, 7e M. Dingemanse 54, 8e Jao. v. Maldegem 54, 9e A. Mesu 54, 10e W. Kesteloo 54, lie C. Vos 54, 12sG. Wisse 58, 13a P. Dingemanse 53,14e J. Versluijs 53, 15e B. Wattel 52, 16a J. v. Slooten 62, 17a K. de Nood 52,18e A. Dingemanse 51, 19e A. We»tdorp 51, 20e Joh. Vos 51, 21e J. C. Sturm 51, 22e J. Verhage 49, 23e P. Delbeke 48, 24e P. Wisse 47, 25e C. v. Maldegem 46 en 26e L. Wisse 21 punten. Personeel buks, afst. 12 M., max. 100 p. le C. Verhage 93, 2e W. A. Vos 88, 3e P. v. Molee broek 88, 4e K. do Nood 87, 5e B. Wattel 86, 6e Joh. Vos 84, 7e W. Kesteloo 83, 8e G. Wisse 83, 9e M. Din- gemavife 83, '10e P. Wisse 81, lie A.West dorp 80, 12e, J. Verhage 79, 13e L.Wisse 78, 14e J. Versluijs 78, 15e C. Vos 76 en 16e A. Mesu 75 punten. Personeel Cylinder, afst. 12 M. rosx.GOp.: le W. Kesteloo 55, 2e A. v. Maldegtm 55, Se W. A. Vos 53, 4a C. Verhage 51, 5e J. v. Maldegem 50, 6e J. Franoke 49, 7e G. Wisse 49, 8e Joh. Vos 46, 9e K. de Nood 44 en 10e L. Wisse 43 punten. Op de personeele baan werd de rozen- prijs, eeu gravure in lijst, geschenk van den voori. dhr. A Mesu, behaald door W. Kesteloo met 5 rozen. De poedelprijs, een geschenk van een onbekende, viel ten deel P. de Biie. Op de Geluksbasa waren prijswinners le K. de Nood 60, 2e C. Verhage 58,3e P. v. Molenbroek 56, 4e J. Verhage 56, 5e P. Dingemanse 56, 6e M. Dingemanse 56, 7e J. Franoke 55, 8e W. A. Vos 55, 9a P. Wisse 55, 10e A. Dingemanse 55, lie A. Westdorp 54 en 12e B. Wattel 54 punten, Op de vrije baan Geweer waar op 3 Bobotskaaren werden afgegeven afst. 15 Meter en max. 36 punten war«.D prijs winners: le B. Wattel 2 m. 3^ en 1 na. 85, 2e J. Verhage 2 m. 36,3e C. Verhage 1 m. 36 en 3 m. 35, 4e W. Kesteloo 1 m, 36, 1 m. 35 en 4 m. 34, 5e P. v. Molen broek 1 m. 36, 3 ra. 34, 5 na. 33 en 3 ra 32, 6e Jao. v. Maldegem 1 m. 36, 3 m. 34, 5 m. 33 en 1 m. 32, 7e P. Dingemanse 1 ra. 36, 3 m. 34 en 2 m. 33, 8e A. Dingemanse 2 m. 35, 9e A. van Maldegem 1 na. 35, 1 m. 34 en 3 m. 33, 10e A. Westdorp 1 m. 35, 1 m. 34 en 1 s». 33 punten. Op de vrije baan Geweer werden 264 kaarten versohoien. Op de vrije baan buks waren prijs- winner, nasx. 100 p., afst. 12 Mle J. v. Maldegem 97, 2a A. v. Maldegem 95, 3e Joh. Vos 93—9190, 4e W. Kesteloo 93—91—89, 58 A. Dingemanse 91, 6a O. Verhage 90—90, 7e J. Verhage 90—86, 8e G. Wisse 90 84, 93 A. Westdorp 8886 en 10a P. v. Molenbroek 88—85 punten. Daarop werden 118 kaarten ver schoten. Op de vrije baan cylinder waren prijs winners afst. 12 M. max, 60 punten le W. Kesteloo 57—55, 2e J. Verhage 57 50—43, 3a P. v. Molenbroek 57—50, 4a B. Wattel 5553, J. v. Maldegem 55—40, 6e K. de Nood 55, 7e G. Wisse 54, 8e P. Dingemame 53—52—50, 9e A. v. Malde gem 5352, en 10e J. Franoke 53 p. Db prijsuitreiking zal plaats hebben op Maandag 27 Sept alsdan hoopt het be stuur met zijne leden gezellig bijeen te zijn. Men meldt ons uit Biggekerke Zaterdagavond had alhier een ongeluk j taats, wat met 't oog op de vele kinderen, die op 't dorp spelende waren, nog ge- zogend afliep. De auto van mevr. M. uit Vlissingen reed een paar maal om 't dorp. Juist op het oogenblik, dat de zion van ii en landbouwer P. Kr. met een 5-jarig paard, bespannen voor de veldgang, aan kwam rijden, komt de auto er vlak voor. Hierdoor schrikte het paard 100 hevig, dat het op hol sloeg. De geleider moest de leidsels loslaten. Alles was 't werk van een oogenblik. Juist op een hoek, waar 'c paard zijn loop kwijt raakte, kwam het met zulk een kracht tegen het huis van den timmarman I. G. aan gevlogen, dat het met een geweldigen smak achterover viel. De deskundige verklaarde sohedel- breuk. 't Prachtige dier moest worden afgemaaktnaar men vernam is het ver zekerd bij de Walob. Paarden verz. voor f 450. Ware het paard in zijn angstige vaart een weinig meer links of rechts op genoemd huis aangekomen, de gevolgen waren niet te overzien geweest, daar vlak voor de stoep van de timmermanswerk plaats de kinderen van genoemden I. G. speelden, of rechts wai het dier in de woonkamer terecht gekomen. Naar men zegt is de eigenares der auto in deze on schuldig, en heeft zij gezegd, dat de eige naar van 't paard bij haar aan huis zou saakomen. Aan den heer A. Standaart, Kerkor gelfabrikant te Rotterdam, is opgedragen den bouw van een nieuw kerkorgel in de Ned. Herv- Kerk te Grijpskerke. Vlissingen. Gisteren is op de Noordzee de hier thuisbehoorende Nederlandsohe loods- sohoener no. 3, aangevaren door het En- gelsohe stoomschip „Glenturres". De sohoe- ner bekwam zware averij en werd door het stoomschip hier op de haven gesleept. Op de Zaaigranen-tentoonstellingen te Amsterdam en te Rotterdam der Hol- landsohe Maatschappij van Landbouw werd de firma Van den Bosoh Go. te Goes bekroond met twee prijzen voor veredelde Zeeuwsche Wintergerst en een prijs voor Peitküiser Rogge en Prins Heinrioh Rogge. Kantongerecht te Goes. Ter terechtzitting van het Kantongerecht alhier van den 27 September 1909, zijn veroordeeld wegens Leerplichtwet: A. v. K. Goes f0,50 of 1 d. h., D. P. v. H. te Goes, J. F. te Heinkenzand, H. B. te Kapelle en H. M. Arendskerke, ieder f 1 b. of 1 d. h., L. R. en L. F. te Heinkenszand, W. B. te Colijasplaat, W. v. d. "W. en A. deB. te Wissenkerke, C. O. te R. Bath, P. S. te O verzan de, J. G. de F. te Cortgene, M. H. en C.P. te Yer seke, A. B. te Hoedekenskerke en M. A. B. te 's Heerenhoek, ieder f 2 of 2 d. h., P. M. te Heinkenszand, M. H. te Driewegen enM. S. te Yerseke, ieder f3 of 2 d. h., J. H. te's Graven polder en H. v. A. te Arendskerke, ieder f 4,of 3 d. h. Jagen zonder machtiging en verg.J. H. Lzn. te Yerseke 2 m, f 0.50 of 2 m. 1 d. h. met uitlevering geweer of f 1" b. 1 d. h. Zich met afdraaier in veld bevindenA. J. en J. B. M. te Woensdrecht ieder f5 subs. 3 d. h. Pogen met strik wild te bemachtigenC. d. J. te Hoe* dekenskerke, f 5 subs. 2 w. tuchtschl. Visschen zonder verg. P. B. te Goes f 3 sub. 2 d. h. Visschen zonder akte en verg. C. H, te Abtskerke 2 m. f 3 subs. 2 m. 2 d. h., cn uitlevering aalkorf off 0,50 sub. 1 d. h.,J. F. te Yerseke 2 m. f3 sub. 2 m. 2 d. h. en uitlevering net en paling of 2 m. f 0,50 of 2 m. 1 d. h. Trekdier onbeheer laten staan en overtr. trekhondenC. v. d. R. te Goes 3 m. f 0.20 subs. 3 m. 1 d. h. Trekdier onbeheeid laten staan en met wagen keeren op verboden plaats G. N., 's Heerenhoek, f 1, en f 2, subs. 1 en 2 d. h. Trekdier onbeheerd laten staan W. B., Ka* pelle, f 1 b. subs. I d. h. BurengeruchtJ. F. de P., C. L. F. B., C.D., Hansweerd, J. S., M. J. W. en C. de M., Borssele ieder f 2 sub. 2 d. h., Kippen op eens anders bezaaiden grond laten loopen: P. M., Abtskerke, J. M., Wemeldinge en C. M. Yerseke, ieder f 5 sub. 3 d. h., Paard op beplante grond laten loopen, J. J. J., Wissenkerke, f 5 sub, 3 d. h.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1