en. (OES. lots. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Pakhuis CHRISTELIJK- Iets i ie Staatsbspotijf. HISTORISCH !HA1S. lagd ooehet, jer echt de ioudster ïeid VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed.- S. J DE JÖ'NGE-VËRWEST, te Goes f. P. P'HUIX te Middelburg. ZJJ die zieh met X Oct. a.m. op ons blad abooneeren, ontvan gen bet tot 1 Oot.a.s. gratis. FEUILLETON. De herroeping van het Edict van Nantes. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT IIE PEES. MumeiilancL EERSTE KAMER. UIT DE PROVINCIËN Kapelle. Donderdagavond 23 Sept. werd door Heeren Kerkvoogden benoemd tot Koster de heer G. Lepoeter. elburg* V <wi [- -)■ - P^^^üïïvT' I i ..^w lor P. VAN i dij k. en oud, big trindweg bij jevraagd )rgelfabriek, stober leclit 3R, fest- inecht 3E, Ritthem, .BRASSER, ie uw- en r wordt in klein gezin Tasch buiten bieid. van de Ter mmmer 247. IsTHUMA vriendinnen) me", Bigge- vest Goes* fEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAK De minister van financiën droeg Dinsdag in de zitting der Tweede Kamer zijn mil joenenrede voor. De Staatsbegrooting ook deze: oyer 1910 bevat de volgende Hoofdstukken Hoofdstuk I Huis der Koningin. II Hooge ooileges van Staat. III Buitenlandsche Zaken. IV Justitiè. V Binnenlandsohe Zaken. VI Maiine. VII Nationale Sohuld. VII b Financiën. VIII Oorlog met Vesting- begrooting. IX Waterstaat. X Landbouw. XI Koloniën. XII Onvoorziene uitgaven. Daarna volgen de Wet op de Middelen. Eer deze alle door de Tweede Kamer zijn afgehandeld, zal 't wel eind December vezen. Wij kunnen natuurlijk niet alle posten der verschillende begrootingen nagaan. Bij //Justitie" is f 40000 uitgetrokken om een algemeene herziening van de be zoldiging der ambtenaren bij het gevange niswezen te kunnen bewerkstelligen. Een bedrag van f 15.000 is uitgetrokken ten einde mogelijk te maken dat het par ticulier initiatief ten behoeve van den bouw van gestiohten, uitsluitend of mede bestemd voor de opneming van regeeringe- kinderen van Rijkswege geldelijk werde gesteund. Die steun zai naar 'e ministers oordeel moeten bestaan in het verstrekken gedurende eene opvolgende reeks van jaren van een jaarlijksohe tegemoetkoming in hetgeen de betreffende vereeniging ver schuldigd zal zijn ter kwijting van eene behoorlijke' rente over door derden onder renteverband verstrekt kapitaal en regel matige aflossing van de hoofdsom. Bij hoofdstuk //Binnenlandsohe Zaken" is onder anderen uitgetrokken 2 ton voor het vakonderwijs. Voorts een som van f5000 voor steun voor de voorbereiding door gemeentebesturen en vereenigingen, van voorziening in de behoefte aan drink water- En f 60000 voor de opriokÜDg van een kweekschool voor vroedvrouwen te Maastricht en f 100000 voor aankoop van terrein voor een nieuw Rijks-krankzinni- gengestioht (Harderwijk?) Men is 't er in Frankrijk over eens, tot welke belijdenis men moge behoorec, dat de herroeping van het edict van Nantes en de vervolging der Protestanten het land veel kwaad hei ft gedaan. „Het was een nationale ramp en niemand verdedigt deze onpolitieke, onzinnige daad," zegt een Fransoh sohrijver. „Men vraagt zioh af hoe de man, die het besluit redigeerde, dit treurige werk heelt kunnen volbrengen, zonder dat de pen hem uit de hand viel. Men staat verbaasd, dat in eene aeuw, waarin de Fransohe beschaving zulk een glans afwierp, in een tijd, waarin Des- oartes aan 't hoofd stond van eene door luchtige school en men op het tooneel de treurspelen van Raoine, de blijspelen van Molière toejuiehte, zulk eene barbaarsoh- heid kon voorkomen. De galeistraf te deoreteeren tegen brave lieden, die vol gens de krachtige uitdrukking van Brune- tière (/sioh aan niets hadden schuldig gemaakt, maar niet lafhartig het geloof van hunne vaderen, van hunne kindsheid en van hunne keuze wilden vertrappen," met dieven en moordenaars eenige der Voor de reorganisatie van de kweek school voor machinisten te Amsterdam wordt f40000 gevraagd. Van de door het Rijk gesubsidieerde ambachtsscholen worden 14 voor verhoo ging van het subsidie in aanmerking ge bracht; ouder anderen Bergen op Zoom en Zierikzee. Bij Hoofdstuk «Landbouw" trok het vol gende onze aandacht De proef met opleiding van vrouwelijke landjeugd voor de taak welke de vrouw in de landelijke huishouding heeft te vervul len, heeft aanvankelijk zoo goede resultaten gegeven, dat het aanbeveling verdient op den ingeslagen weg voort te gaan. Het ligt daarbij in de bedoeling zomercursussen te geven aan de landbouwwinterscholen welke daarvoor in aanmerking komen en tevens rondgaande curussen van korten duur in landbouwonderwijs te organiseeren voor vrouwen en dochters van kleine landbou wers en landarbeiders. Voorgesteld wordt aan de Vereeniging ter bevordering van de Pluimveehouderij, enz. steun te verleenen door het uittrekken van f3000 vooraanstelling vaneen consu lent voor de pluimveehouderij. Voor het steunen van het vereenigingsleven op het gebied der veefokkerij wordt f 10.000 meer uitgetrokken. Ook voor steun voor klein- veefokkerij, enz. zijn meer gelden uitge trokken. Voorgesteld wordt te voldoen aan het verzoek om het Rijkssubsidie voor het zui- cocculentschzp in Zeeland met f1000 te verhoogen, ten einde daardoor aan den zui- velconsulent 'n adsistent ter zijde teBtellen. Gelden zijn uitgetrokken tot uitbreiding en verbetering van het practisch onderwijs in veeverloskunde aan des Rjjfeeveeartsenij- schoolen in verband met de nadere rege ling van den pbytopathologischen dienst. Het ligt in de bedoeling eene op eenvou dige wijze ingerichte telling in zake het grondgebruik (aantal, grootte en rechts vorm der bedreven) en den veestapel te houden. Omtrent de inrichting dezer telling wordt o. a. medegedeeld, dat alle personen die minstens 5 Aren land in gebruik hebben of vee houden, door een door den burge meester aan te wijzen persoon zullen wor den bezocht. Aangenomen kan worden dat dit in den regel de veldwachter zal zijn. Voorgesteld wordt een jaarlijksch sub sidie van f 7000 te verleenen aan de Kon. Nederl. Landbouw vereeniging,die, naar de minister opmerkt, volgens hare statnten zich ten doel stelt in de eerste plaats han delend en organiseerend op te treden op het terrein van het landbouwtentoonstel lingswezen. eerlijkste mannen van ons eerlijk volk gelijk te stellen, dat stond gelijk met door een revolutionairen maatregel de begin selen van de maatschappelijke orde omver te werpen 1 De beer Georges Hérelle, hoogleeraar, heeft een dik boekdeel uitgegeven vol documenten uit dien treurigen tijd. Er is o. a. een lijst van galeiboeven, veroor deeld «om redenen van geloof", door den heer Hérelle gevonden in Champagne en Pioardië in oude kerken en huizen. Er zjjn processen-verbaal, die in 't verkort een sprekend beeld geven van de menschen en dingen. Die menschen behooren grooten- deels tot den middenstand, voor een deel tot de bijna-behoefligen. Er zijn arbeiders in zijden stoffen te Vitry, «wolkammers" te Nettaneourt, horlogemakers te Vassy, klompenmakers eu kolenbranders in Ary- onne, kuipers en wijnbouwers in Cham pagne, schoenmakers, tuinlieden, knechten en meiden. Zij leefden iu vrede bij hun dageiijksoh werk, tot de vervolging van hen helden maakte of lafaards, martelaars of afvalligen. Velen aarzelden niet, zooals Brunetière zegt, „de banden te verbreken, die hen verbonden aan alles, wat waarde aan 't leven geeft." Louis de Marolles, die nogal //oonseiller dn roi" heette en ontvanger was te Sainte- Menehould, leefde als een vredig burger van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. De historie van een bericht. De Indische Pers is niet bijster kies keurig, dat is bekend, vooral niet wanneer zij kans ziet op de niet-vrijzinnigen af te geven. Op dat gebied is men in onze Oost een 50 jaar ten achter. Een fraai staaltje daarvan bood het Bat. Nieuwsblad, hetwelk het volgende berioht opnam Zaterdag kwam te Batavia het berioht, dat de heer lden burg als gouverneur- generaal in Indië terugkeert. Zondag was er, als gewoonlijk, dienst in de Kwitangkerk, waar de heer Idenburg vroeger wel eens stond. En zie, lang vóér de dienst-een aanvang zou nemen, stroomden de bezoekers toe en vulde hei nederig godshuiB zioh met geloovigen van diverse pluimage, waaronder tal van officieren, in groot tenu, die anders nimmer opgemerkt werden De Nieuwe Ci. nam het berioht over, met de aanteeekenicg De Kwitangkerk behoort aan de ge reformeerde kerk en word tot dusverre alleen door Calvinisten bezocht. Aange zien deze gemeente te Batavia niet bijzonder groot is, is die kerk gewoon lijk slecht bezet. De Stand, vestigde intussohen de aan dacht op het feit dat de malligheid van het Bat. Nieuwsblad reeds terstond was tegengesproken door De Getuigehet blad van Ds. Weijers te Batavia, 't welk spot tend schreef: Nieuwe Kwitangbrillen Op het redac tie-bureau van het Bat. Nieuwblad be vindt zioh een Kwitangbril, die 's Zon dags de Kwitangkerk vol geloovigen van diverse pluimage doet zien, waaronder tal van iffioieren in groot tenue. Het nummer van 17 Augustus vergat er bij te voegen waar die brillen verkrijg baar zijn. We houden ons echter ten zeerste voor een aanbevolen. Niettegenstaande deze tegenspraak ook aan Het Volle kon bekend zijn, voorzag dit waarheidlievende blad de Indische leugen nog van het volgend commentaar Het drukke offioierenbezoek aan dit kerkje, zoodra de gereformeerde christen Idenburg tot gouverneur-generaal is be noemd, opent een rijk verschiet van huichelarij onder het Dieuwe bewind. Of de historie hier eindigt weten we in die stad met zijn vrouw en zss kinderen. Er was in den heelen omtrek geen eer biedwaardiger familie. De heer Gommeret, schoonvader van de Marolles, was een «beroemd magistraat van de stad Sedan* en stond op zeer goeden voet met den maarschalk de Faber. Niets deed voor zien dat de heer de Marolles, op meer dan vijftig jarigen leeftijd, het kleed der galei boeven zou moeten dragen en zjjne dagen eindigen in bet bagno. Den 2en September 1685 met zijne geheele familie gearresteerd »om reden van godsdienst*, werd hij met haar te Straatsburg gevangen gezet >in een vier kanten toren, te midden van de rivier de I1L. Later naar Cbdions-sur-Marne overgebracht eu aan de strengste gevan genschap onderworpen, werd, hij den 9en Maart 1686 veroordeeld tot «levenslangen dwangarbeid op de galeien*, terwijl zijne bezittingen werden verbeurd verklaard en «aan den Koning vervallen.* Hij kwam in hoogei beroep tegen dat vonnis, hopende te Parijs reohters te vin den, die konden «vonnissen en geene diensten bewijzen". Men bracht hem daar heen in een gevangenwagen, die doet denken aan de karren van Fouquier-Tin- ville, waarmede de ongelukkigen, die hij had aangeklaagd, naar de guillotine wer den vervoerd. Het eene schrikbewind ge niet. Maar we vreezen Laster blijft gemakkelijk hangen. Aldus De Nederlander. Wij voegen er bij dat indien er hui chelaars zijn, hiervan nooit een verwijt kan treffen aan gouverneur-generaal Iden - burg, maar aan de heeren, die, meenendc hem te believen, plan hebben naar de geref. kerk te gaan, waartoe Z.Excellentie behoort. Ons bericht uit Breubelen in or 8 no. van gister was niet juist, wat de stem - mencijfers aangaat, dewijl die cijfers uit twee onder districten ontbraken. De cijfers zijn zóó de Wijkerslooth 2625, De Monté 1772, v. Tuy'l 1670. Doude 953. Totaal 6420 van de 7758. (Bij de algemeene verkiezingen van dit ja»r werd de heer J. H. de Waal Malefijt Tantir.) zonder stemming gekozen. Bij de algemeene verkiezingen in 1905 werd de heer J. H. de Waal Malefijt (antir gekozen met 4248 stemmen tegen 1825 op dr. H. P. Kapteijn (Unie-lib.) Bij de algemeene verkiezingen in 1901 verkreeg de heer F. J. A. M. Wierdels (r.k.) 1944, de heer J. H. de Waal Malefijt (antir) 1765, mr. H J. Doude van Troost wijk (chr.-hht.) 903 en dr. W. P. Ruijsch (Unie lib.) 780 stemmen. By de herstem ming werd toen de heer J. H. de Waal Malefijt (antir gekozen met 3111 stemmen tegen 2357 op den heer F. J. A. M. Wierdels (r.-k.).) Anti revolutionaire Kamerclub. De leden der Tweede Kamer beboorende tot de anti-revolutionaire partij hebben zich vereenigd tot een Kamerclub, waarvan voorzitter is dr. A. Kuypertweede voor zitter mr. H. A. van de Veldesecretaris L. M. Duyrmaer van Twistpenningmees ter jhr. M. H. W. van Asch van Wijck. Katholieke Kamerclub. De Katholieke Kamerolub heeft, naar Het Centrum meldt, in haar Dinsdag ge houden vergadering tot voorzitter, vioe- vooriitter en penningmeester herkozen de heeren mr. Loeff, Van Vlijmen en mr. Boisius. Zooals bekend is, behandelde de Kamer Woensdag en Donderdag de ontwerpen van den minister van justitie strekkende om een einde te maken aan den achter stand van werk aan de rechtbanken. Maatregelen er tegen zijnde mogelijk heid dat een zaak in plaats van door de lijkt het ander. Zijn beroep baatte niet. Men hield hem twee maanden gevangen in de Conoierge en veroordeelde hem toen opnieuw tot de galeistrat. Hij werd aan andere galeislaven geketend en moest met hen te voet, onder de hoede van een stok bewaarder, de lange reis afleggen naar Marseille. Men begrijpt het lichamelijk en zedelijk lijden van de mannen, jonge mannen, maar ook grijsaards, vastgeklon ken aan de ergste boosdoeners, gedwongen om te roeien, blootshoofds, met ontbloote schouders onder de brandende zon en in den regen, gesoholden, geslagen door de waardige dienaren van Zijne Majesteit. Zij weiden ziek. Men ontketende hen dan als zij halfdood waren en wierp ken op een bos stroo in de gevangenis. De ge lukkigsten waren wie ooor een vroegen Jood uit het lijden werden verlost. De heer de Marolles werd vijf jaar gemar teld. Hij stierf den 17en Juni 1692 in een gevangenis van het fort Saint-Nicolas en werd begraven door zes gevangen Turken. Hjj had van eenen lotgenoot, ook om den geloove vervolgd, vernomen, dat zijne vrouw en kinderen veilig waren. Hij zeide toen«Ik verzeker u, dat ik nu nooh ketenen, nooh pijnen gevoel en mij aldus bevind in een staat waarin ik God niets meer te vragen heb." Zijne vrouw en kinderen waren naar Holland gegaan. Of rechtbank door een rechter wordt bereoht en pensröneering op 65 jarigen leeftijd. Dit ontwerp is indertijd door de Kamer verworpen, dooh door den Minister, ge wijzigd, weer ingdiend, en door de Tweede Kamer aaugenomen. De Eerste Kamer moet nu beslissen. Enkele leden bleken nu voor 't ontwerp gewennen, sommigen weifelden, velen spraken of waren er tegen. De heer 't Hooft was er tegen wegens de ongrond wett'gheidde heer v. d. Biesen vond het ontwerp verderfelijk en eerst genoemde waai schuwde de Kamer, iu naam van hsar prestige, om zioh niet, ter wille van wat ook, tegen haar overtuiging in, door den minister te laten bepraten. De minister beantwoordde de sprekers uitvoerig, eu ontkende dat de Grondwet, die de eenvormigheid van het recht wil, door deze ontwerpen zou zijn geschonden. Ten slotte stelde de minister de portefeuille- quaestie, wat zeggen wil. hef mes op da keel. Hoeveel leden voor deze bedreiging dat de minister bfj verwerping ook van deze ge wijzig ie ontwerpen zou heengaan, zijn gezwicht, weten wij niet. Maar het wetsontwerp werd aasgenomen; het 2e deel met 28 tegen 15 stemmen, het le zon» der hoofdelijke stemming. De minister werd door vele leden, ook uit de tegenstem mers, gefeliciteeid met dezen uitslag. Benoemd, met ingang van 8 October a. s. tot kommies bij 's rijks dmote be lastingen ter tijdelijke standplaats Sas van Gent, de heeren J. Sonke, te Waarde en M. Ruster, te Rilland. De benoeming van den heer L. Vreeka tot voorlezer gesohiedde niet door Kerk voogden, maar door den Kerkeraad. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor Rijksklerk 2e klasse bij het dienstvak registratie en domeinen slaagde de heer A. Willemse, Rijksklerk ter di rectie der registratie en domeinen te Middelburg. Middelburg. Donderdag werden in het Polderhuis door het polderbestuur van Walcheren uitgeloot 8 -stuks obligatiëu elk van f 1000 volgens art. 7 van het oon versieplan van 3 Maart 1856, en wel de nos 665, 373, 533,614 a en 405,744, 117 en 307en van de geldleening, groot i 80.000, van 1900, de nos 40 en 18. In de week van 15 tot en met 21 September 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 2 gevallen van typhus er febris liever zij waren daarheen gedreven door de Fransohe politie. Maar eer men hen toestond het land te verlaten, bad men hen gearresteerd, alles ontnomen en ge- Een ander, Daniël Aubert, van Vitry le Francais, werd in December 1686 door de ieohtbank, «parlement", van Metz tot de galeien veroordeeld. Hij moest roeien op de Viofile Réale en stierf in 1701 in 't hospitaal, na een heldhaftig gedragen martelaarschap van twee en twintig jaar. Hetzelfde parlement veroordeelde tot levenslange galeistraf David Marlot van Montbóliard, omdat hij getracht had vluch telingen over de grens te helpen. De familie Varnier uit Vitry werd in September 1686 gearresteerd op'toogen- blik waarop zij zou gaan vluchten. Het hoofd van het gezin ging naar de galeien en „stierf in de ketenen". Zijne vrouw en zijne dochter werden tot levenslange opsluiting veroordeeld. De uittocht van zeshonderd dniiend Fransohen, die werden verdreven door de opheffiBg van een vredestichtend edict, heeft Frankrijk van vele uitstekende krachten beroofd. Velen gingen naar ons land, naar Zwitserland of over den Rijn. Nederlander -o—

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1