BiniieiiiandL üerknieuws Scliooliiieuws Rechtszaken. over slaat- ah staathuishoudkunde heeft geschrevenals trouwe landsdienaar, wiens veeljarige loopbaan hem steeds hetzij als lid der Volksvertegenwoordiging, of als minister, of ais medewerser in de ontelbaar- vele ocmmissiën van allerlei aard en soort waar de heer Lokman president of lid van was, deed zien in zijn mooien, eerlijken rustelooxen ijverin al die funotiën beeft de nieuwe minister van Staat xioh gegeven met al de schitterende qualiteiten van geest en van hart, hem geschonken. Na xulk een oarriëre is de minister-titel niet anderB dan ten volle verdiend. Dat betwist gelijk gexegd niemand. Doch wel kan zulk eene onderscheiding, al past xij volkomen den ermee-begiftigde, andere „indrukken en gevoelens" ver wekken dan hier 't geval was. Iets anders is 't nog of men hem de eore hem tebeurt gevallen »eeht gunt*, dan wel koeltjes erkent, dat hij haar waard is Zeker Maar toch Ik bedoel slechts te zeggen, dat de sym pathie, welke men vrij algemeen voor den heer De Savornin Lokman koestert thans weer zoo duidelijk aan den dag is gekomen. Men weet hij is niet „gemakkelijk" oen omgang. In het vuur der opwiuding ■•an hij soherpe, driftige woorden zeggen. Mxar wel is diep en algemeen het besef, .a. sleoht8 roerselen van hooge en nobele natuur dezen man gansch zijn rijk en wel- i> ,teea leven door hebben beheersoht. Al wat naar gekonkel en intrige zweemt, al wat „klein en gluipend of sluipend van .aktiek wordt, is dezen man gaosohelijk- rieemd. Hij moge den tegeDSiandersoms verwoed te lijf gaan, De Savornin Lokman heeft als »ohevalier sans peur et sans reuproche"1) nocit anders dan ridderlijke wapens en ohevalereske strijd - methodes gebruikt. //Beentje-liohten" en geniepig-verraderlijke t.uca versmaadde iitj te alleu tijde. En waar hij gevoelde dat ook zij, die hum 't minst sympathiek waren aie 't allerverst van hem a'-Btaan, gelijk hadden, daar aarzelde Lokman geen abcoude om daar ruiterlijk voor nit te komen. Gelijk voor hem de vraag, welke tactiek hei zekerst en 't snelst naar de zege zou leiden, nooit den doorslag gaf. Mensohen ais De Savornin Lokman hebben, natuur lijk, ook de „déiauts de leurs qualités".*) Een daarvan, nl. van de „défauts", als men 't zoo eens noemen mag, is zekere onbuigzame halsstarrigheid, die geen duim breed gronds prijs geeft, óók al ware zulke concessie niet in oontliot met de eisoheD van „karakter,, of eer. Dooh zulke figuren hebben ook eene liefde voor onschendbare zelfstandigheid een onverwinlijken weer zin tegen al wat „dwang" is, die vaak genoeg in butsing komt met de lessen der slimimge, ook wel eens sluwige „politie- kerij'M... Voor deze laatste is een Leh man siellig niet geschikt. En verschillende aigcmeen bekende feiten uit het verleden van den nieuwen minister van Staat Kunnen getuigen van de gevolgen dezer I uharaiouie I De mau, die aaast Kuyper, de hevige troebelen van den kerkelijnen strijd mee laakte; die, zij aan zij met den anti rev. leider, strijd voerde; zich eindelijk af scheidde, eigen groep vormde vervolgens weer toenadering betoonde; geworden tot invloedrijkste van aiien toen Reohls aan ua winnende hand kwam, den premier van 1901 de hand boren bet hoofd hield Deze figuur bleef voor velen een „raadsel". Dooh overheersohend werd al meer het bosef, a&t in de ziel van deD militanten, onstuimigeD, hoog-intelligenten man geen plaats, ooit, was voor iets wat naar het nypooritisohe of het „taotisohe" in lageren zin lijkt. En do heer Lohman mag er van over tuigd zijn, dat ook zij, die in wereldbe schouwing 't scherpst van hem verschillen, doordrongen zijn van die achting, dien eeroied voorzijn hoog en ongerept karakter. De nieuwe minister van Slaat is geen redenaar van eenige bekoring en sleohts uiterst zelden mengt de heer Lohman wien 't overigens niet aan >spirit« ont breekt, iets als een »mopc in zijne rede. Daarvoor heeft hij, geloof ik, veel te veel gevoel voor het ook uiterlijk statige en achtbare, dat een lid der wetgevende maeht past. Een duf en saai Kamergeleerde, een ongenaakbare pedant is De Savornin Lok man heelamaal niet 1 Wie hem van nabij kent; wel eens 'n onderhoud van wat laDger adem met den heer De Savornin Lohman mocht voeren, blijft Z.Ex. vóór xioh zien als een beminlijk, heusoh en verre van vervelend man. Integendeel 1 De vriende lij ka expressie van die eerlijke, sohraodere oogen trekt u aan. En zoo De Savornin Lohman er al niet de man naar is on, zien snel te fraterniseeren, nog veel minder „;:noacailleereu" I van stugge hoog heid of koude ongenaakbaarheid is bij item geen sprake. Te oprecht en te ronduit van aard om te willen verheugen door vertoon van zoetige kwasi-gemeenzaam- ii waarvan de fijner-gevoelende 'ton- ree e tuoh snel genoeg bespeurt, mist hij ook de neerbuigende, zich angstvallig op eisiaod houdende minzaamheid van een J Löeil. Lohman doet zioh voor gelijk i„ i u T meent. Waatdig, weiwifiend, vriendelijk; zonder poging om zioh anders te doen zien aan de omstandigheden 't meebrengen. Juist dat ongekunstelde, D. i. een ridder zonder vrees of blaam. -) JL>. i. de gebreken zijner deugden. volkomen-eohtegepaard mei de waardig heid, welke ods volk „an fond" toch zoo noode mist bij hen, die tot de eereten behooren. juist deze eigeneohappen hebben De Savornin Lohman doen worden een der populairste mannen onder de oudere mannen-van-Staat 1 Mooi en waar, zeggen wij. Waar is de figuur, die beschreven wordt, en mooi is de beschrijving. Kuyper, Lohman, Mackay mogen nog vele jaren als minister van staat beschik baar blijven om, in eventueel# gewichtige omstandigheden, door de Koningin geroe pen, Haar en den lande met woord en daad te dienen. Zij toch behooren tot die »ouden« bij welke wisheid ia. De afgetreden gouverneur generaal. Omtrent generaal Van Heutsz bevatte De Standaard reeds vroeger 'n hoofdartikel waaraan het volgende is ontleend Vijf jaren heeft hij die hooge positie ver vuld, heeft hij Indië bestuurd met krachtige hand. Werden de hoofdlijnen voor dit be stuur vastgesteld in overleg met de minis ters van Koloniën, misschien wel volgens hunne aanwijzing, de uitvoering van dit program kwam gohee! voor zijne rekening. Met zijn aftreden slait zich de laatste periode van het tijdvak, waarin het Neder- landsch gezag in den geheelen archipel werd gevestigd Te laatste vijfjarige bestuursperiode nu zag de voltooiing van dit aangevangen werk Met groote energie en met veel beleid werd op schier alle eilanden van de buitenbezit tingen den inlandschen bestuurders ge toond, dat de geest van laisser faire laisser passer had plaats gemaakt voor een krach- lig en doelbewust willen. De „Compagnie'' was ontwaakt en wilde gehoorzaamd zijn, opdat door die gehoorzaamheid de ware be langen der inlandsche volken zouden wor den gediend. Op de hoogvlakte bij het Tobameer en in de Zuid-ooster afdeeling van Borneo op Celebes en in de Molukktn; op Soemba en op Bali werd daadwerkelijk ingegrepen als 't moest met den sterken arm en steeds met dit succes, dat de grondslagen voor een geregeld bestnnr werden gelegd. Niemand anders dan Van Heutsz had dit groote werk kunnen voltooien. Alleen hij, die zelf in Atjeh had getoond hoe bij beleid volle aanvoering de kracht eener kleine troepenafdeeling kon worden verveelvou digd, kon de verantwoordelijkheid dragen voor deze uitgebreide militaire actie, zon der uitbreiding van het Indische leger. Vestigde of herstelde dit krachtig mili taire optreden ons gezag, zonder meer zou dit optreden geen blijvende kracht hebben gehad. Daartoe moest het worden gevolgd doer een juiste oiganisatie van het bestuur. Onderwerping tooh was sleohts middel het rechtvaardig besturen ea het leiden tot welvaart en ontwikkeling was doel van ons optreden. Nu stond van Heutsz voor de keuze moest in de streken, die ods gezag erkenden, direct bestuur worden ingevoerd, moest het bestuur daar recht streeks door onze ambtenaren worden ge voerd if moesten de inlandsche zelfbe sturen worden in stand gehouden en door goede leiding voor hunne nieuwe taak worden bekwaamd P Het eerste stelsel werd verworpen, het tweede aanvaard. En terecht. Zoo alleen tooh kon met de historie en met de eigenaardige ontwik keling der verschillende volken naar eisoh worden gerekend kon een overmatig duur, op Westersohe leest geschoeid bestuur voor die streken worden vermeden, kon de inlandsche bevolking daadwerkelijk worden getoond, dat de drijfkracht van ons optreden niet lag in zucht tot machts uitbreiding of vermeerdering van rijkdom, mAar in de erkenning van een onsopge- lcgdeu plicht om baar geestelijk en stof- lelijk welzij a te behartigen. Grondslag van onzo bemoeienissen met die xeltbeBtu rea was de terzijdestelling van het bij alloo geldend beginsel, dat de financiën van land en vorst één zijn en allereerst en aller meest strekken om de behoeften en grillen van den vorst te bevredigen. Door de instelling van laudsobapskassen werden de inkomsten van den vorst ge seheiden van de geldmiddelen van het land, en kwamen oveal belangrijke fondsen beschikbaar tot bet nemen van maatregelen en het uitvoeren van werken in het alge meen belang. De bestuursperiode van Van Heutsz gaf ons dus het slot van de vestiging van ons gezag in den geheelen Archipel. Groot verzet is niet meer te verwachten; de grondslagen voor eene vreedzame ontwik keling zijn gelegd. Natuurlijk is nog niet (..lies geëffend zal nog wel moeite worden ondervonden met hen die, door de nieuwe orde van zaken gesohaad, daartegen in willen gaan maai over het geheel is het groote werk voltooid en zullen de opvol gers van Van Heutsz kunnen voortwerken op het gelegde fundament. H erin ligt naar ons inzien de groote verdienste van Van Heutsz; in deze actie toonde hij zioh veldheer en staatsman ging hij doelbewust deD weg, dien bij zien afge Jakend zag De aandacht die hij moest schenken san de volken op de grenzen van ons direct bestuurd gebied, belette hem niet om ook met zorg Se waken voor de be langen van het overige deel van Indië. Uit dun aard der zaak moest echter ait reel van zijn werkzaamheid weer voort- houwend zijn op hetgeen reeds ter band was genomenal verloochende zich bij dien arbeid ook niet de voortvarendheid, die wel tot de meeBt kenmerkende eigen- sohappen van Van Heutsz behoort. Voor handel en verkeer toonde hij een warm hart. ZijD wij wel ingelicht, dan is het aan zijn persoonlijk ingrijpen te dan ken, dat de pianDen voor de Soerabaaisohe haven en vaarwaters gekomen zijn op den weg, die tot oplossing leidt. Voor verbe tering van de Semarangsohe haventoestan den werden helacgrijke voorstellen aan hangig gemaakt. Verkeerswegen werden op groote sohaal door geheel Indië aan gelegd of gebouwd. Voer de scheepvaart onder Nederlandsohe vlag zocht Van Heutx nieuwe baneD, Krachtens zijn roeping had hij eeu opea oog voor di belangen der inlandsche bs- volkiig: landbouworediet, pandhuisregie, inlandsche landbouw en nijverheid, onder wijs. Wat dit laatste aangaat mag wel worden herinnerd, dat hij den grondslag legde voor een eigenlijk gezegd volks onderwijs. Met dessasobolen moge vóór Van Heutsz hier of daar een proeve zijn genomen, als stelsel voor volksonderwijs werden zo eerst door hem aanvaard, en hierdoor gaf hjj een op'casing aan een der moeilijkste problemen van koloniale poli tiek. Vooral mag in dit blad wel dankbaar worden gememoreerd, dat Van Heutsz steeds toonde hei groote belaDg te erkennen van het bijzonder-, met name ook van het Christelijk onderwijs, dat hij door doelma tige subsidie-regeling hielp bevorderen. Ook in andere opzichten toonde hij dec arbeid der Christelijke missies te waar- deeren. Van slechts weinig landvoogden is het bestuur zoo scherp eu heftig beoordeeld als van v. Heutsz.Weinig gouverneur-generaals hebben blootgestaan aan zulke felle, per soonlijke,dikwijls laatdunkende en onwaar dige critiek als de zftrodende bewindsman. Zonder oorzaak Natuurlijk niet. Wie een werk ter hand neemt, als Van Heutsz volvoerde, moet daarbij in strijd komen met allerlei persoonlijke en particu liere inzichten en belangen, en zich alleen daardoor reeds vele vijanden maken. Hij moet wel in botsing komen met allerlei autoriteiten en autoriteitjes, die zich mis kend, gegriefd en gekrenkt achten. Boven dien; niemand volvoert zulk een groot werk zonder ziek wel eens te vergissen. En onder het microscoop van den vijand wordt een vergissing zoo spoedig een font of gebrek. Van Heutsz heeft zich natuurlijk wel eens vergist in de keuze van personen; misschien ook wel eens in de kenze der middelen. Maar dan toch niet veelvuldig. Herhaalde lijk stelde de nitkomst zijn bedillers in het ongelijk. Van Hentsz heeft menschelijke gebreken waardoor hij velen ontstemd en geërgerd heeft; en die vel-n hebben hem niet ge spaard. Maar door al dat opgejaagde stof heeft hij zich den blik niet doen verduisteren op het doel, dat hij vast in het oog had gevat. Hij ging den weg van zijn plicht, zooals hij dien zag. En later, als al het persoonlijk bittere is voorbijgegaan als het kleine,dat cu zoo graag op den voorgrond treedt, door den afstand niet meer wordt gezien als de blik algemeen minder beneveld zal zijn door de stof, en het oordeel billijker dan zal worden erkend dat de zich nu sluitende bestuursperiode bladzijden vult, die tot de schoonste van onze Koloniale geschiedenis behooren, en dat de man, die daarvan het middelpunt was, aanspraak hoeft op de dankbaarheid van Nedetland en Indië samen. Breukelen Bij de stemming voer een lid van de Tweede Kamer zijn uitgebracht 592-3 geldige stemmeu. Hiervan verkregen dr- H. J. Doude van Troostwijk (chr. hist.) 886, mr. F. A. de Monté ver Loren (anti- rev.) 1507, mr. F. L. S. F v. Tnyll van Sa rooskerken (lib 1050 en mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn (r. k.) 2480 stemmen. Zoodat herstemming noodig is tusschen Wijkerslooth en Ver loren. LIT DE PKOYINCïE. Goes. Op de Dinsdag gehouden tentoon stelling van zaaigranen vanwege de socië teit van Landbouw en Handel behaalde voor ruwarige Essex de heer J.W- Romejjn te Ouwerkerk den lsten prjjsIe prijs ver beterde Wilhelmina tarwe dezelfde2e prijs idem firma v.d.Bosch Co te Goes; le prijs Groninger wintergerst dezelfde2e prijs Zeeuwsche wintergerst dezelfdele prijs Pétkuzer rogge dezelfde ;2e prijsPrins Heinrich rogge dezelfde; 2e prijs Witte .Monarch de heer S. Paul van 's Gravenpol der. G. Crt. Bij ministerieel besluit is Joh. Schot Hzn., schipper uerde klasse bi; de vissche- rijpoiitie cp de ScholdeenZeenwsche stroo men, met ingang van 1 October, bevorderd tot schipper der tweede klasse. Ongeveer een jaar geleden had te Stekene tusschen eenige personen eon ernstig gevecht plaats, waarbij gebruik werd gemaakt van messen en zekere T. C. aldaar in den rug gestoken werd. Tjuge- volge dier verwonding verkeerde C. smds dien in een min of meer ziekely ken toestand en overleed hij Zondag jl. In verband hier mede kwam Maandag het parket van Den- dermonde ter plaatse en werd een nader onderzoek ingesteld. M. C. Kapelle. In de Maandagavond gehouden vergadering van het kerkbestuur is het tractement van den beroepen predikant met f200 verhoogd. TTit de voordracht voor voorlezer en voorzanger in de vacature ont staan [door het ontslag nemen van den heer W.K. C.8chrier,en bestaande uit de keeren D. Mallekote, P. Minnaar en L. Vreeke, werd benoemd de heer L. Vreeke, terwijl geplaatst werden op de voordracht van kos ter de beeren G. Lepoeter, J. Kloosterman en J. Reijerse. Door tusschenkomst van den corres pondent A. le Clerq te Kruiningen is door de Brandwaarborg-Maatschappij voorZee- land gevestigd te Middelburg, aan de brandweer van Kruininge en Hansweert een premie toagekeud van f35, vour het fü-ik optreden bij den plaats gehad heb benden brand van 14 op 15 dezer in de zeil makerij van de firma Gebr. Ribbens te Hansweert, waardoor grootere schade is voorkomen. Middelburg. Woensdagavond 8 uur hield de afdeeling Middelburg-Vlissingen van de Nederlandsohe Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden eene vergadering in de soo:ëteit „Si Joris", waarin de heer J. Baas, van Zaandam, eene uiteenzetting gaf van 't nut van organisatie van den kantoor- en handels bediende. Na ÏDgeleid te zijn door den voorzitter, de heer J. P. Kügeler, waarbij esD nistorisoh overzicht werd gegeven, eu 't Hcllaodsoh vrezen op den voorgrond werd gesteld, God de eere te geven, die Hem toekomt, gaf de boer Bja-, eene vurige uiteenzetting van 't wezen en nut van de Christelijke vak vereeniging, waar vooral an de neutrale zijde veelal gewerkt wordt tot verslapping van den ijver voor Gods geboden en ieder die zich bij een neutrale vereeniging aansluit, hoewel hij zioh Christen noemt, gelijk een hond is, die niet bast, wanneer de eer zijns Meesters wordt aangerand. Gewezen werd op de op initiatief dezer afdeeling tot stand gekomen handels-avond school voor vakonderwijs, op de waarde der Zondags rust, op de vele misstanden die er nog zijo, maar bovenal op het noodige vao samenwerken tegen den op komenden onohristelijken geest. Alle aan wezigen gevoelden 't nut van samenwerken en steeg 't ledental tot een 20 tal. Moge de God des Vredes in alles leiding geven èn aan bestuur èn aan leden, en Zijne Apostel-arbeid, door den Heiligen Geest alleu toebereiden tot werkelijke Godlovers, ook op 't terrein van 'i sociale leven, dan zal Zeeland zien de vrucht van Christelijke vakorganisatie, opdat 't ge tuigenis uit de patroons komen m'n chris telijke arbeiders zijn de beste. Deze vrucht bekrone 't werk van den ijverigen propagandist, de heer Baas, en het bestuur der afdeeling die steeds blijken gaven immer werkzaam te zijn tot nut van 't algemeen. Middelburg. Gedurende de afwezigheid van dea Majoor Provinoiale-adjudant in Zeeiand Umland voor indeeling van de najaarsploeg der liohting 1909, zullen diens diensten worden waargenomen door den kapitein K. G.A. Muller van het 3e Reg. Iuf. Door den heer Commissaris der Ko ningin is aan den heer Mr. F. A. Ebbinge Wubben te Hulst op zijn verzoek met ingang van 1 October a.s. als lid van de gezoDdheidsoommissie, zetel Hulst, eervol ODtslag verleend. vTsschekij. Men schrijft nit Zeeland aan de N. R. G. In de vorige maand was onze verzending van oesters naar België niet zeer groot; toch overtreft de uitvoer verre dien van de maand Juli van dit jaar. In de laatste da gen is er eehter van Belgische zijde veel vraag gekomen naar oesters van eeste kwa liteit, zoodat onze verren iing in de maand September zeer belangrijk zal zijn. In de vorige maand werden uit Zeeland naar Bel gië gezonden 1325 kg. oesters tegen 727 kg. in de maand Juli van dit jaar. Inde eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg onze uitvoer van oesters naar België 553,798 kg. tegen 186,286 kg. in hetzelfde tijdvak van 1903. In de vorige maand werden nit deze provincie in het gtheel verzonden 11,908 kg. oesters en wel uit lerseke 6775 kg., uit Bruinisse 3205, uit Vlake 893 en uit Krabbendijke 35 kg. Bovendien wer den nit Bergen-op-Zoom verzonden 40 kg. oesters. Philippine. De handel in mosselen blijft levendig. In de laatste acht dagen werden van hier per spoor naar België en Frankrijk gezonden 3025 balen mosselen tegen 5 a 6V, francs per baal naar kwaliteit. Aan de haven werden door Nederlandsehe en Belgische venters opgekocht 2190 H.L. mosselen. In d vorige maand werden hier gelost 1,349,200 kg. mosselen. Volgens de Belgische statistiek werden in die maand uit ons land in België gevoerd 3,799,141 kg. mosselen tegen 3,318,282 kg. in, de maand Juli van dit jaar. Wij verzonden dit jaar reeds 16,868,637 kg. mosselen naar België. In Zeeuwsch moteelzaad was niet veel handelwijl gisteren eenige banken in de Ooster- en Westerscbelde zijn open gesteld voor het halen van mosselzaad wacht men eerst den uitslag af Enkele tonnen werden verhandeld tegen f 1.40 a' f 1.60 per ton. In broei nit de Zuiderzee ging niets om. Garnalen golden f 2.75 a f 2.85 per mand. Er werden 32 manden naar het buitenland verzonden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vrouwepolder (toez.), W. Kroese, cand. te Woikum te Hillagom en te Oud-Beierland, fl. H. van Ameide te Schipluiden. MHdelburg Door het beetnnr der ver eeniging van Vrijzinnig Hervormden alhier is tot koster van haar in aanbonw zijnde kerk in de St Pieterstraat benoemd de heer A. van Riel alhier. Naar de Dordr. Crt. verneemt ie een door ruim 150 manslidmaten te Dordrecht onderteekend verzoekschrift verzonden aan het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land, waarin verzocht wordt het bij dat be stuur ingebrachte bezwaar en appel tegen de uitspraak van het clatsicaal bestuur vaa Dordrecht in de zaak van den naar Dor drecht beroepen predikant ds J. Keiler te Bleskensgraaf, met den meesten spoed ia een speciaal voor die zaak te beleggen ver gadertng, wel te willen behandelen. Geref. Kerken. Drietal te Oosterend (A)G. Ch. Aalbers te Tzummarum, C. J. v. d. Boom te Hantum en J. C. Rullmann te Garijp. Beroepen te Sellingen, B. Lamberts te Avereestte mmer-Compascnum, L. Tonkens te Langeslag te Zweeloo, L. H. Duin te Uelsen (graafschap Bnntheim). Aangenomen naar Gees (Drente) en be dankt voor Acblum door G. A. Langhout, cand. te Surhnizum. Door de classis Leiden is, na afgelegd peremptoir examen, tot de evangeliebedie ning toegelaten de heer H. 8. Bouma, cand. te Middelburg en beroepen predikant te Hazerswoude. Daar zal hij Zondag 10 Oct. z(jn intrede doen, na bevestigd te zijn door zijn vader, ds L Bouma van Middelburg. De heer J. Hogerland, onderwijzer aan school C t i Zierikzee, heeft eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd tegen 1 Januari e.k. Te Utrecht behaalden o a. het politie- diploma J. Nagel kerke te Prinaenhage en C. P. v. Geelen te Middelburg. Te 's (Jravenhage hield gisteren de vereeniging „Gereformeerd Schoolver band" kaar algemeene vergadering. De voorzitter prof. dr. H. Bavinok wees er op, dat men nog niet is waar men wezen moet, maar dat de overtuiging tooh steeds meer veld wint, dat de gereformeerde scholen een eigen organisatie noodig heb ben, gelijk daaruit blijkt, dat reeds een 200-tal scholen bij ket schoolverband zijn aangesloten. Na eeoige bespreking werd het jaar verslag goedgekeurd. De heer Verwoerd, van Szssenheim, wees er naar aanleiding van het verslag op, dat de wijze van behandeling van het vraagstuk der ver houding van hoofden en onderwijzers in het Schoolverband niet goed, niet afdoend is. Deze zaak moet met meer doortastend- heid behandeld worden, opdat er eenheid en vastheid kome in den kring van het verbind. De voorzitter meende echter, dat de spreker te vroeg de resultaten van de overweging dier zaak in het verband wil hebben. De zaak moet aan de orde blijveD, maar de bedoeling v.an bet houden van een referaat daarover in een algemeene vergadering heeft niet de stiekking haar in eens ait te maken. Men beslist ever zulke dingen ook niet bij meerderheid van stemmen. Er moet xioh een oommnnis opino vormen. De districten moeten ove rigens de zaken behandelen, die op de algemeene vergadering aan de orde komeD, en ze kunnen dat vooraf doen, omdat de onderwerpen een jaar te voren bekend gemaakt worden. Alleen zóó hebben de referaten en de bespreking ervan het ge- wensohte resultaat. De heer J. C. Wirtx Czn. deelde in verband hiermede thans reeds mede, dat het volgend jaar door hem een referaat gehouden zal worden over School visitatie in den ruimsten zin zijn stellingen zullen zoo mogelijk vooraf gepubliceerd worden. Na eenige discussie, waarbij er op ge wezen was, dat bij vele onderwijzers zekere vrees voor het verband bestaat met het oog op de visitatie en dat het er dus vooral op aankomt, dat de visitatie zoo ingericht zij, dat die vrees ongegrond biijke, werd goedgekeurd het bestuurs voorstel tot vaststelling van de grenzen der nienw gevormde disrioteD. Goedgevonden werd voorts, dat de volgende algemeene vergadering gehouden zal worden te Utrecht. Een voorstel van een Amsterdamsob schoolbestuur, een commissie te benoemen tot onderzoek en uitspraak in eventueeie geschillen, ontetaan tnssohen bestuurders, hoofden van sonolen ea onderwijzers van bijstand, vaor zoover zulke gesohillen niet door de distriotsraden tot oplossing kunnen worden gebracht, werd na een kort woord van den voorzitter zonder discussie en stemming verworpen. Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteren in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen R. baron v. H. v. B bij vonnis van de rechtbank te Utreoht, d.d. 21 Mei j.l., veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf (geëisoht was 6 maanden) wegens oplichting, strafbaar gesteld bij art. 326 Strafrecht. Kortelijk zij herinnerd, dat de zaak betrof het doen breDgen, op 18 Januari j.l., van een aangeteekenden brief met aangegeven waarde van f 2000 (in twee bankbiljetten) ten postkantore te Utreoht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2