UIT IJE pers. BinneulaucL UIT DE PROVINCIE. üerkuieuws Sctiooliiieuws Rechtszaken, Gemengde Berichten. Ier» vóór 1817 niet in Ëuropa kwam.' tn dit jaar begon de eerste groote oholera- epidemie, die aioh spoedig over Engelsoh- en Nederlandsoh-Indië uitbreidde en zioh langzaam westwaarts naar Perzië en Arabië begaf. Ook Egypte werd bozooht, dooh Europa bleef nagenog vrij. In 1823 was deze epidemie geëindigd. Spoedig echter, reeds ia 1826 werd zij door een tweede gevolgd die elf jaar geduurd heeft en aioh over de geheele wereld heeft verspreid. Uitgangspunt was ook ditmaal waer Engelsoh-Indiö. Pelgrims brachten later van uit Mekka de xiekte naar Tur< kije en Rusland over (1830). Eén jaar later werd ook Duitsohland en het volgend jaar Nederland bezocht (1832). In het zelfde jaar reeds kwamen gevalleu voor in Noord-Amerika. Tot 1837 bleef de ziekte in Europa woeden overal vielen de slachtoffers in grooien getale. De derde wereld-epidemie begon in 1816, bereikte Rusland in 1847 en verspreidde aioh in 1848 over geheel Euroda, waar zij, vooral in 1848, ook in ons land zeer sterk woedde. Deze epidemie heeft, nu eens veel minder wordend, dan plotseling weer op- flikkerend, tot 1860 gewoed. Toen kwam er een pauze, die sleohts enkele jaren duurde. Want in 18"4 was er eon nieuwe epidemie uitgebroken, gaande van Iodië naar China en Japan. Dank zij de moderne vervoermideelen en hot meer intensieve verkeer, dat aioh ontwikkeld had, kon nu de cholera sneller reizen en zij had sleohts één jaar noodig om van uit Iudië naar Egypte en Algiers te komen, vanwaar zij Middellandsehe Zee overstak en binnen enkele weken geheel Zuid-Europa aan- tsstte. Van hieruit werd ook Rusland, waartoe de cholera zich klaarblijkelijk bijzonder voelt aangetrokken, bezocht. Ons land werd evenmin gespaard en in 1866 begaf de cholera zich via Rotterdam naar Engeland. In 1870 scheen de epidemie tot bedaren te komen. Maar men had buiten Rusland gejekend, dat zoo langzamerhand als oholera-broeinest met Engelsoh-Indië gaat wedijveren. Van uit het Czarenrijk begon de gevreesde ziekte een tocht door Europa en bleef daar nog drie jaar woeden. Tot 1884 werd Europa met rust gelaten. In dit jaar kwamen gevallen voor in Zuid- Europa. Aanvankelijk scheen het of deze epidemie, die ook weer van Iudië afkomstig was en zich in Azië sterk nitbreidde(Japan, China, Ned.-Indië, enz tot Zuid Europa beperkt zou blijven. In 1889 kwamen dan ook geen gevallen meer in Europa voor: in 1890 weer verscheidene in Spanje, in 1891 echter bleef Europa vrij. Haar ook ditmaal zon de verrassing uit Rusland komen. De cholera die snel langs de groote verkeers wegen Zuid-Europa had bereikt,maar daar niet verder kon,had nog een ouden beproef den weg om het beschaafde werelddeel te bereiken.Via Perzië naarRusland gekomen, deed dit land opnieuw als verspreider dienst. Zwaar heeft Rusland onder deze opilemie geleden. Men schat het aantal cholera-dooden in dat land gedurende 1892- 1894 op 800,009. Bekend is hoe van Rus land uit vooral Hamburg door deze epide mie is aangetastook in ons land kwamen enkele gevallen voor." Thans kan de geschiedschrijver beginnen met den zesden cholera tocht, la Europa gekomen in 1907, sterk gewoed in Rusland vooral inSt.-Petersburg in 1908 en en 1909. Augustus 1909 vijf-en twintig gevallen te Rotterdam Beginselen en personen. Het Friesch Dagblad wijst op het gevaar, dat iedere partij loopt om de beginselen bjj de personen achter te stellen. Zjj bewijst dit door te wijzen op de liberale partij. Maar, vraagt het Friesch, Dagblad Gsat de rechterzijde gehéél vr;j uit 'k Spreek nu niet van de Lehmann- kwestie. Hierbij was tot nog toe de hou ding var. de Rechtsche pers correct. Zij doet aan 't kabaal tegan dr. Kuyper niet mee en wacht met vertrouwen nadere op helderingen. Alleen had die houding bij niet weini gen ter Rechterzijde wat minder koel kunnen zijn. De Rechterzijde zou, naar den mensch gesproken, zonder den arbeid van dr. Kuyper, nooit geworden zijn, wat ze nu is. In 1905 is minister Kuyper smadelijk verjaagd, omdat hij pal stond voor de politieke grondgedachte, waar uit de Rechterzijde leeft. Dies heeft zij een eereschuld aan hem, waarvan echter weinig gemerkt wordt Dokh we laten dit nu rusten. Iets anders komt ons voor den geest. 'tWas de roomsche Maasbode, die dezer digen naar aanleiding van hetgeen er in en om Breukelen gebeurt, scherp uitvoer en zei, dat dit alles te danken was aan jonge politieke drijvers, die geld kunnen laten rollen en, hoewel nauwelijks een dertig jaar, langs de raggen der kiezers naar boven willen klimmen. En de Stichtsche Courant zei even bij tend kort, dat het beslist niet de Room- sohea in Breukelen zijn, die een eigen cftndidaat willen, maar dat het 't gewroet is van enkele Utrechtsche heeren,die het heele relletje aan den gang brachten. Om persoonlijke reden natuurlijk Dit uit het roomsche kamp. En ook onder ons wordt er wel eens raar opgekeken, als de politiek zoo vaak voor onze mannen de belofte des tegen- woordigens levens blijkt te hebben. Zoo onder de vrienden hoort men wel eens vertellen, wat er al niet gedaan wordt om van den politiekenboom appels te plukken. Daarmee bedoelen we niets oneerlijks of oneervols laat men dit goed ver staan Met alle eerlijke middelen mag een ieder zijn eigen vooruitgang en die van zijn kinderen, broeders, neven en vrien den zoeken. Maar er is gevaar aan verbsnden. Dat de beginselen geen doel meer zijn. Dat ze eenvoudig middel worden. En moge, om dit gevaar te verminde ren; in onze partij 't getal klein blijven van hen, die geheel van, voor, in en om de politiek bestaan. Zulke mannen loopen 't méést gevaai De vereenigde vergadering der Staten- Generaal is Dinsdag 21 September om kwart voor één bijeengeroepen. Een zeer belangrijke vraag wordt be handeld in een Rotterdamsohen brief van het te Antwerpen verschijnende weekblad Neptune, nl. deze Hoe komen de schippers aan drinkwater? Het is waar gaat de sohrij ver voort van jongs af zit bet er bij den schipper in, zijn drinkwater over boord te roheppen maar er zijn tegenwoordig schippers die onder den invloed der meer hygiënische denkbeelden anders willen. De omstan digheden beletten hen evenwel en zij moe ten wel, zooals zij altijd gezien hebben, ook doen. In tijden als deze praat men van de domme en eigenaardige schippers, die maar rivierwater blijven drinken. Maar ■vit vergeet, dat men in normale tijden de schippers daartoe dwingt. Daarom heeft men ook niet het reoht op de schippers te smalen, zoolang men hun niet de ge legenheid geeft, steeds behoorlijk drink water te verkrijgen. Het behoeft niet voor niets. De meest ontwikkelde schippers willen wel een matigen prijs betalen. Eu de andere schippers zullen hun voorbeeld langzaam aan gaan volgen. Het moet een taak van de haven, van het gemeentebestuur dus, worden geaoht, de schippers daarin tegemoet te komen en als men dat doet, zal men in tijden van oholera (en typhus) niet beangst be hoeven te zijn, dat de schipperij voort durend een groot gevaar voor verspreiding der ziekte blijft opleveren. Wanneer de gemeente een enkele water- boot aanschaft, die 's morgens en 's mid dags volgens een bepaalden weg alle havens doorvaart en de schippers, die een afgesproken sein geven, van drinkwater voorziet tegen den kostenden prijs (van water, exploitatie en afschrijving van de boot), dan kost dat de gemeente eenige duizenden guldens om zoo'n boot aan te schaffen en de zaak is in orde 1 Doodendans. De volgende geestige arlequinade lezen wij in de (groene) Amsteidammer Zeventien September. Het was een publiek geheim, dat de heer Van Kol niet geheel ongevoelig is voor het spiritismemaar wat hij nu in den meest letterlijken zin uitspookt, gaat over het griezelige heen. Het kost altijd bekommernis, vóór de dooden van de Junislagvelden goed en wel onder den grond liggen en blijven; het lukt nooit, ze heelemaal er onder te houden denk aan dominee De Visser, die in 1905 met zooveel moeite was toegestopt, en die nu op de nominatie staat om president van de Kamer te worden doode Kamer leden zijn roerige lijken; pas heb je met maobt en kracht de eene grafzerk weer va8tgemetseld en gekramd, of er komt beweging ia een andere, en bij zommige duurt het jaren, eer ze voorgoed tot rust zijn gebracht. Maar zoo erg als nu is het nog nooit geweest. Tot nog toe wurmde ieder voor zieh, en liet de anderen betobben maar Van Kol-xaliger, van wien toch al was te vreezen, gezien zijn robuste persoon en zijn natuurdriftige kracht, dat men last van hem zou krijgen, brengt de strijdmiddelen van het moderne proletariaat in de dooden- wereld en laat hetallen voor éen, ésn voor allen, schallen door de graven. Met zijn steenkoolwetje, dat symbool van ver rijzenis uit den zwarten dood tot het vurige leven, agiteert hij onder den grond, en Vrijdag let op den dag der booze voor- teekenen 1 zal het ontzette Nederland getuige zijn van een tafereel, dat het merg in ons gebeente moet doen verstijven. Het ergste is, dat het zoo natuurlek zal schijnen. De heer Rësll zit in den voorzit- tersstoel en grijpt naar het reglement van orde de abonnee van de tribune zegt tot zichzelfhet is altjjd zoo geweest, en het zal altijd zoo bleven. De twee gebroeders Van den Bergh zitten als parkiet vogeltjes stil in een bankje die hebben zeker een familiezaakje, denkt de abonnee. De heer Henneqain heeft het volle gewicht van zyn opgeruimde vrijzinnigheid hoog in de lin kerzijde geplant, de heer Lucasse het volle gewicht van zjin somber calvinisme hoog in de rechterzijde allebei Zeeuwen, merkt voor de zcoveelste maal de abonnee op, maar wat een antithese I De heer Plate schurkt zich vergenoegd, terwijl hij voor z'n bankje staat te luisteren naar de nieuw ste argumenten voor den vrijhandel, die N. G. in zijn vacantiereis heeft opgedsan hij wrijft zich prettig de handen en krabbelt met de gestrekte wijsvinger drie, vier keer achter zijn oor en het hart van den abon nee zwelt van trots op deze koryfeeën der liberale staathuishoudkunde. De heer Rejj- ne stapt van zijn plaats en kijkt omhoog in het rond, welk publiek straks de eer zal hebben, zjjn kernachtige redevoering te hooren de abonnee heeft voor de zoo- veelste maal schik in ziin ronde gebrilde oogen, in het ronde hoofdje op het ronde rompje met de ronde armpjes, op de ronde beentjes, het eenige rechtlijnige aan den heer Reijne is immers het sluike haar dat van zijn achterhoofd valt en denkt hij moest zich toch eens laten knippen, die Reijne. Van Kol heeft licks en rechts en voor en achter zieh zeven en-dertig folian ten opgestapeld hij heeft de fok erbij op gezet, en excerpeert met groote haast het eene dikke boek na het andere, en de abonnee van de tribune verbeeldt zich, dat h^j den levenden Van Kol voor zich ziet, zooals hjj den levenden Voorzitter en den levenden Pierson, den levenden Blooker en den levenden Schokking zal meenen te aan schouwen. En niet alleen de toekijkers van de kooien omhoog, maar ook de heusohelijk levende Kamerleden, de heeren die hun mandaat zagen hernieuwd, op wie de ver antwoordelijkheid rust voor de naaste toe komst van het land, ook zij zullen in den noodlottigen waan verkeereD, dat zij de hand drukken van levenden,van mensohen, van vlee8oh en van bloed, van politici, met plicht- en eergevoel. Als de heer K-telaar ouder gewoonte pïaals neemt naad Jen hoer Ni-iting, zal hij misschien, hes» van terzijde sansiende, het hoofd schudden en verzuchten dat het met Piet weer minder goed schijnt te gaan, maar hij zal den levenden Piet naast zieh wanen. Jean Beckers met zijn zuidelijke levendigheid zal bij den bedaagden Zijlma een gemoedelijk boerenpraatje komen ma ken over den slechten stand van de veld gewassen, maar hij zou zijn hart uit zijn lijf schrikken, als men hem vertelde dat hij sprak met een spook. En zoo zal het een algemeen handen drukken en keuvelen zijn de dooden zullen zieh niet verraden, en de levenden zullen geen ge vaar beseffen, alleen, zij zullen huiverig worden, koude rillingen langs hun rug voelen loopen, opmerken, dat het tooh een graftombe van een zaal is, die vergader zaal, en dat de kilte van de sohoonmaak er nog hangt, en de een voor, de ander na, zullen ze wegglippen door de klap deurtjes, de reohtsohen naai rechts, en de linksohen naar links, naar de koffiekamer, om wat warms in het lijf te krijgen. En wij weten, hoe het gaat, nietwaar, als de heeren eenmaal in de koffiekamer zijn, dan haalt alleen het eleetrisohe belletje voor een stemming ze terug, als er niets ergers 'gebeurt, en de heer Borgesius niet zijn Zocdagsohen hoogen hoed opzet, en straks het Binnenhof oversteekt, uit de verte gevolgd door den heer Lohman, het wijze staatsmanshoofd in gepeinzen gebo gen, op zijn beurt gevolgd door den altijd jeugdigen marine-jonker Van Wassenaer, die een romannetje gaat lazen op de Witte, op zijn beurt gevolgd door de stemmige vrienden die elkander nooit verlaten Van Wijnbergen en Van Nispen, de twee zuilen van de jong-kat'iolieke politiek. op hun beurt gevolgd door Thomson op de fiets Als er een schaap over de brug is, dat spreekwoord is zoo droevig waar voor onze wetgevende vergadering. En dan be gint in de vergaderzaal het afgrijselijke de doodendans. Zoolang het nog bij het mijnwetje blijft, zal althans de schijn worden bewaard. Van Kol zal betoogen, dat het onderste boven moet, hij zal zieh een oogenblik heftig verontwaardigd too- nen, bij de gedachte, dat de millioenen soha's van den ^ooem aan eenige win zuchtige kapitalisten in de armen zouden worden gesmeten, en in het vuur zijner rede den heer IJzerman met een paar van zijn folianten naar het hoofd gooien. Maar de altijd opgeruimde heer IJzerman zal ze vriendelijk ontvangen en er op gaan zitten. De heer Lely zal een pleidooi houden voor ingrijpende staatsbemoeiing, en de heer Pierson zal over de economi sche gevolgen van staatsexploitatie een bezielende rede houdon, waarvan de oon- olusie te loor gaat, omdat het nu eenmaal in Pierson's karakter ligt, het (tot van zijn zinnen op te eten, en met zware vuist slagen op de le; senesr de vergadering te overtuigen dat hij het bij het reoh'e einde heeft. De heer Blooker zal aandringen op maatregelen tegen den inijnworm en het neo-malthusianisme, de heer Nolting op minimumloonen en meximumwerktijden, zoowel voor de arbeiders boven als onder den grond, in zijn gekuisoht hoog haar- lemmerdijksoh. Dan zal de voorzitter hij heeft zoo vaak met dat bijltje gehakt niet bemerken dat er op verre na geen leden genoeg zijn om een wettig beBluit te nemen, maar naïef aan de vergadering in overweging geven, het wetsontwerp aan te nemen zonder hootd lijke stemming. En aldus zal worden aangenomen. En dan verdwijnt het laatste restje ver antwoordelijkheidsgevoel voor eigen eer en naam en voor het welzijn der natie, bij deze ziel- en gewetenlooze mensoh- versohijningen. Dan wipt van den eenen kant het Rotterdamsohe Van den Berg-je op de ministerstafel, met de schitterende kraaloogjes en van den anderen kant hst Amsterdamsohe Van den Berg-je, met de zwaarmoedige fluweel-oogenin sier lijke wendingen naderen zij elkander, en dansen, de pinken ineengeheoht, een eleganten geisha-dans. Dan klimt de jolige IJzerman op zijn tafel, en begeleidt ze met een Javaansehe melodie. De heer Van Deventer trekt zijn jas uit, springt ook op de tafel, en probeert de tweede stem te zingen. De jongeling Blooker, door het onderwerp geroerd, kraait met heftige gesticulaties en met groote stappen heen en weer loopend door de zaal, een geweldige redevoering uit tegen den handel in blanke slavinnen. Reijne, zijn jeugd gedachtig, wipt al maar haasje over over den sohuddebuikenden heer Van Gijn. De heer Pierson neemt zijn jaspanden op en trippelt in den pas van drie, met afgezakte bril, naar het voorzittersgestoelte, om den heer Rösllte groeten. En aan de rechterzijde zit de heer Sobokking in zijn e^ntjs met loddi r- oogen in een droevige stemming uit den treure te neuiiëo: Toe tooh schipper, vaar mij over, met ontzettende uithalen. Maar als de heer Mees op het afdak van de perstribune spring!, en met zijn geweldige bromstem roept, dat hij een vtoolijk wijsje wil zingen, buldert Van Kol, dat het tijd wordt voor ernstige za ken, en dat men den Lekdijk moet door steken, om aan te toonen dat de Stelling van Amsterdem een muizenval is, en de heer Lely springt hem aanstonds bij, be veelt het plan aan, als een eerste-rangs ingenieurswerk. En de voorzittershamer valt; aldus besloten! Dan begint in ijzige stilte het werk der afbraak. De heer Lu- oasse stelt voor, de galg in onze strafwet te herstellen. De voorzittershamer valt. Aldus besloten. De heer Pierson stelt voor, alle invoerrechten af te schaffen. Aldus besloten. Da heer Plate, de Ongevallen wet in te trekken. Aldus besloten. De heer Nolting, die trots alles opbouwen wil, vraagt een spoorweghalte bij de Am sterdamsohe gasfabriek. Hij wordt uitge jouwd. Laat mij ten minste een waterweg bouwen van Dordrecht naar zee, schreeuwt de heer Van Gijn. Plate vraagt het woord. Maar Sam van den Bergh is hem al voor geweest, en vraagt intrekking van de Boterwet. Aldus besloten. Zoo gaat het voort, tot de heer Röall zelf zieh opricht in het voorzittersgestoelte, en met een stem, zoo rauw als men nooit van hem heeft gehoord, de vergadering toeroept Ik verklaar het Nedrlandsohe waterstaats recht voor afgeschaft, en zijn hamer den heer Reijne naar het hoofd smijt, die juist verzekert, voor geen gezag meer te willen bukken. Wij moeten dien seventienden September niet hebben. Daar komen ongelukken van. Middelburg. Tot agent van politie 3e klasse alhier zijn met ingang van 24 Sep tember benoemd N. de Witte te 's-Heer Arendskerke en L. Bal te Bruinisse. De agent Be klasse A. van den Ende is be vorderd tot de 2e klasse. Middelburg. De najaarszitting van het polderbestuur van Waloheren is bepaald op 25 Sept. a.s. te half elf. Men schrijft uit Zeeuwsoh-Vlaanderen; Door het koude, regenachtige weer van de maand Augustus en van de eerste dagen van September, zijn de beetwortelen in vergelijking met andere jaren veel in groei ton achter. De biet is nog klein en niet diep in den grond gedrongen. Ook het suikergehalte is nog laag. Dezer dagen werden op een Belgische fabriek aan de Nederlandsche grens eenige beetwortelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen onderzocht. Deze hadden een suikergehalte van slechts 7 percent,terwijl verleden jaar omtrent dezen tijd bet gehalte meestal 12 tot 14 peroent was. Als het weer droog en vooral warm blijft, zullen de beetwortelen nog veel kunnen groeien en zal ook het suikerge halte aanmerkelijk kunnen verbeteren. Io alle geval zal de eampagne dit jaar zeer laat moeten beginnen. (Hetgeen bier uit Zeeuwsoh-Vlaanderen gemeld wordt, geldt ook voor de bieten elders in onze provincie, niet het minst op Zuid-Beveland). Gedurende de behandeling van eene zaak met gesloten deuren van de arrondia- sements Rechtbank te Middelburg werd de substituut-officier mr. K. W.V. van Lith de Jeude, plotseling ongesteld. Nadat de heer Lith, die tjjdelijk zonder kennis was, op het parket was bijgekomen, kon hjj per rijtuig naar huis gsan. Bg beschikking dar arrondissements rechtbank te Middelburg is, met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde naar de openbare terechtzitting verwezen de zaak tegen den te Moerbeke (België) gebo ren en wonende A. V, 28 jaar, werkman thans te Middelburg gedetineerd, beklaagd van diefstal. Hot Bestuur der vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, heeft met algemeene stemmen zgnen voorzitter,ds. J. H. Doneer, verzocht met 1 Januari definitief de geestelijke lei ding op de stichting »Vrederust" op zich te nemen. Ds. Donner heeft tijd van beiaad verzocht. Een zwemmend hert. Op den 18 Augastus kwam aan de noordkust van het eiland Schouwen, aan de zoogenaamde Oase, een hert aanzwem men, dat met behulp van een boot door eenige dijkwerkers werd opgevangen en gestald in de schuur van een dijkopzich- ter, aldaar tot tijd en wijle soms belang hebbenden zieh zouden aanmelden. Het dier was wel erg schuw, maar blijkbaar zoo vermoeid, dat de werklui het ten slotte konden vermeesteren. Opmerkelijk was het, dat eenige dagen te voren bjj St Phi- lipsland aan de schorren van den Prins Hendrikpolder, alias Slaakpolder, mede een hert was opgemerkt, dat evenwel direct vluchtte en, voor zoover ons bekend, niet meer werd opgemerkt. Thans wordt medegedeeld uit Duiven- dijke, dat een sohrij ven is ontvangen van den directeur van Artis, waarin vermeld wordt, dat met de stoomboot «Willem IU", die op den hierboven genoemden datum te IJmuiden aankwam, voor onsen Dieren tuin een hert aan boord moest zijn, dat evenwel verdwenen was. Ingeval de verdwijning op dien dag is opgemerkt aan boord,dan ligt voor de hand dat het dier reeds in de Noordzee over boord is gesprongen en, zoo sohrijf; mtu aan de »Z N dan moet dit geschied zijn op de hoogte van het vuursehip»Sohouwen- bank", daar het anders onmogelijk aan de Oase in het Brouwershavensche gat zou kunnen aangekomen zijn. Zeer groot is dan toch reeds de afstand, die het dier zwem mend moet afgelegd hebben en is hel uit houdingsvermogen om te zwemmen bjj dit dier verbazend groot geweest. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lienden,W.Westhof te Har- denberg. Aangenomen naar Bolsward door J. L. N. Zillinger Molenaar te Abbekerk. Overleden te 's-Gravenhage, oud 27 jaar, ds A. H. Couvee, predikart te Oude- mirdum Geref. Kerken. Beroepen te Roden, J. Scholtens te Hin delopen. Bedankt voor Den Helder door D. Hogen- birk te Nederhorst den Bergvoor Oldekerk door K. Bakker te Klasinaveen. De heer W. F. C. van Helsdingen, theol. cand. aan de V. U., verzocht aan de »Rott.« te melden, dat zijn adres is H. Rd. 18, Leiden. De datum van 24 Sept., waarop het grafmonument van wjjlen prjf. Biesterveld op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Am sterdam zal worden opgedragen aan diens familie, is thans definitief vastgesteld. Als sprekers zullen daar bjj het woord voeren prof. dr W. Geesing en prof. dr H. Bavinck, terwijl do heer ds Bouma uit Middelburg namens ouderlingen en leerlingen even eens het woord zal voeren. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Nieuwpoort, G. Kluuperte 's-Gravenmoer. Aangenomen naar Hilversum en bedankt voor Enschedé door H. J. L. de Vries te Groningen. Te Utrecht slaagde voor het examen politie-diploma voor het gewone diploma de heer Th. d' Olieslager te Axel. Het hoog-militair-gerechtshof heeft be vestigd het vonnis van twee maanden ge vangenisstraf, wegens desertie den milicien H. te Vlissingen opgelegd door den krijgs raad te 's Gravenhage, tegen welk vonnis hjj appèl had aangeteekend. Door den Hoogen Raad werd gisteren behandeld het cassatieberoep van W. J. J. C., pachter van de buffetten in de wacht kamers van het Staatsspoorwegstation te Vlissingen, door kantonrechter en recht bank te Middeburg tot geldboete, subsi diair hechtenis, veroordeeld wegens het toelaten dat er zonder vergunning in ds wachtkamer 3e klasse van genoemd station sterkedrank in het klein werd toegediend. Requirant had persoonlijk geen vergunning maar voor het bewuste lokaal was indertijd vergunning verleend aan den vroegeren pachter der buffetten (Reuser) van wien de buffetten waren overgegaan op do naam- looze vennootschap Zeeland, waarvan de tegenwoordige requirant van cassatie direc teur is. Deze zou nu als zetkastelein van Reuser zijn opgetreden. De Spoorweg maatschappij zou hebben toegelaten, dat de vroegere pachter (Reuser) nog het vergun- ningsbedrjjf in de wachtkamers van het station te Vlissingen bleef uitoefenen en namens hem nu werd dit gedaan door requi rant. De kantonrechter en de rechtbank oordeelden deze verdediging niet afdoende o. a. uit overweging dat het vergunnings recht een persoonlijk karakter draagt. Mr P. Dieleman, advocaat te Middelborg, ontwikkelde op grond van de gevoerde ver dediging twee cassatiemiddelej, waar bjj verschillende artikelen van de Drankwet als door kantonrechter en rechtbank ge schonden werden voorgesteld, en waarbjj hij er o. a. den nadruk op legde.dat hier een vergunning aanwezig was voor het loka.l. Advocaat generaal mr Rethaan Macaré zal 27 dezer conclusie nemen. Bij de firma Kikkert te Vlaardin- geti is nit^ de brandkast een kistje me f 149.000 aan geld gestolen. De Duilsche sociaal democratie. In de bijeenkomst te Leipzig gehondeo van het congres der sooiaal-demooratisohe partij in Duitsohland deelde Singer, de rooizitter, mede, dal het partijbestuur be sloten heeft, behalve de reeds verstrekte 20,000 mark nog 30,000 mark uit de par tijkas ter beschikking van de stake» in Zweden te stellen. Molkenbuhr, de secretaris der party, deelde mede, dat ook de opstandelingen in Spanje door de partij geldelijk onder steund zijn geworden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2