Kerknieuws UIT DE PROVINCIE. Tcrneuzen. (Donderdagavond had de Chr. Jongel. Vereen. «Bidt en Werkt" afd. van den Ned. Jongelingsbond het genoegen haar eigen lokaal «Bethel", feestelyk te mogen openen. Na het zingen van eene „Bede" door de Chr. Zangvereen. «Looft den Heer', die de plechtigheid met het zingen van eenige liederen, waaronder ook een «Welkom" opluisterde, opende de voorzitter, dhr. van Dijke met een ge bed da vergadering om daarna in een bezielend woord een woord van dank te laten hooren aan allen die meegewerkt hadden om dit sohoone lokaal te kunnen verkrijgen, een woord van dank aan God bovenal, die deze Jongel. Vereen, zoo rijkelijk had gezegend en daarna ook een woord van dank nogmaals aan de Koningin Mouder die door Haar milde gift toonde ook vóór Chr. Jongel. Vereen, een hart te hebben. Spreker stelde voor H. M. de Koningin Moeder een telegram te zenden van dank en hufdetuiging welke mede- deeling ontvangen werd met het zingen van 't Wilhelmus. Spreker gaf echter ook een woord van vermaan tot zijne mede leden en een woord van opwekking, waarna hij ten slotte eindigde met allen te danken die in werkelijken of iguur lijken zin hadden medegewerkt tot den op bouw van dit Bethel. Na den voorzitter werd nog bet woord gevoerd door dhr. J. J. Kense, Eere-Voorzitter der veree niging. Ds. Timmermans, die de mede-op- riohter dezer vereeniging was geweest. Ds. van Dis van Zaamslag, en dhr. J. Ver- oouteren, lid der Commissie van Advies, Alle sprekers hadden een woord van ge- lukwensoh, maar ook een woord van vermaning tot de Jongelingen en tot allen Ds Reams, van Hoek, die ook als spreker zou optreden, was door ongesteldheid ver hinderd. Het spreken werd afgewisseld door zingen der zangvereeniging of ge meenschappelijk gezang. Ten slotte werd door allen aangeheven t ,'k Wil U o God, mijn dank betalen*, waarna Ds Timmer man mot dankzegging eindigde. Moge de wensoh vervuld worden, dat dit gebouw werkelijk een «Bethel1 zy voor allen die er inkomen tot in lengte van dagent Sckoolriieiiwg ïtechtszaken. Gemengde Berichten. het oog op het gevaar voor oholera-bc- emetting niet te doen doorgaan. De heer Raysoh heeft het honden der meeting dringend ontraden. Ia verband daarmede heeft het dage- lijksoh bestuurder S, D. A. P. besloten de kiesreohtmeeting van 19 Sedtember niet te doen doorgaan. (Het Volk.) Staten-Oeneraal. Bij Koo. besluit van 8 dezer is bepaald Art. 1. De tegenwoordige sitiing der Staten-Generaal sal worden gesloten op Zaterdag 18 September 1909, des namid dags te 3 uur. Art. 2. Oeze minister van binnenlandsohe -.*ken wordt gemaohtigd zioh op het in artikel 1 vermelde tijdstip te begeven naar ue Staten-Generaal, ten einde in eene ver- eenigae vergadering der beide Kamers de Zitting in Onsen naam te sluiten. (Stot.) Voorzitter Eerste Kamer. By Kon. besluit van 8 deser is benoemd tot voorzitter van deEerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de sitting die sal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1909, J. E. N. baron Sohim- melpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid in die Kamer. Breukeien. Bij de verkiesing (nieuwe sittingsjaar) van een lid derTweede Kamer in het district Breukeien sijn gisteren officieel oandidaat gesteld de heeren dr. H. J. Doude van Troostwijk (ohr.-hist.)inr. F. H. de Monté VerLoren (antirev.); mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuyleu (lib.) en mr. i. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdasleyn (r.-kath.). Voor het thans nog loopende zittingsjaar sijn geen oaudidaten opgegeven. Ook een beoordeeling. Dr. Bronsveld eindigt een kritiek in de Kroniek van de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" op den nieuwen gouverneur-generaal van Nederl. Indië eu den nieuwen minister van Koloniën aldaar«En nu zyn wij niet Bon der zorg, dat de beide «gereformeerde* heeren, in wier handen thans het bestuur over O.-Indië zal komen, zich niet zullen kunnen weerhouden, om de plannen der Gereformeerde Kerken in onze Oost boo veel mogelijk in de hand te werken, en de andere protestantsche Kerkgenoot schappen en belangen met koelheid te bejegenen. We herinneren ons nog wat de heer Keuchenius in dat opzicht gedaan en beproefd heeft. Wjj erkennen „met oot moed en berouw", dat aan de godsdiensti ge verzorging van Indië tot heden zeer veel heeft ontbroken, maar, dit is geen reden, om ,op te treden alsof er niets goeds werd gedaan, en gedaan wordten de «Gere formeerde Kerken" alleen in staatzynJava te kerstenen. Wjj zijn dus over het optre den van de beide genoemde volbloed anti revolutionaire en fanatiek-gereformeerde heeren niet zonder zorg, en hopen, dat te genover heiden en mohammedaan hun christenhart sterker zal spreken dan hun gereformeerd kerkelijk standpunt*. Het ware niet overbodig den geachten Kroniekschrijver te vragen wat minister Keuchenius wel voor kwaads heeft ge daan en wat dr. Bronsveld zoo bevreesd doet zijn voor bevoorrechting of achteruit zetting op 't terrein der Zending f Wij kunnen thans mededeelen dat,in dien de cholera niet verergert, degroote manoevres doorgaan. Zy worden in twee divisies gehoudenom Arnhem en om Amersfoort. Oorspronkelijk was het plan na afloop dezer gescheiden divisie-manoeu vres een groots gecombineerde legeroefe- ning te houden. Hiervan is echter wegens het oholera-gevaar, dat de rivier, die de beide landstreken scheidt, zou kunnen op leveren, voor ditmaal afgezien. (N. Vt Christelijke verzorging van krankzin nigen. Gisteren werd te Utrecht de jaarverga dering gehouden van de Vereeniging tot Christelijke verzorging,van krankzinnigen, onder voorzitterschap van Prof. L. Linde boom van Kampen. De voorzitter opende de vergadering met een toespraak, waarin hij wees op het bijzonder karakter dezer vergadering, waar deze samenvalt met het 25 jarig bestaan, welk feit in de middag vergadering zou worden herdacht. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het totaal der geldleeningeu bedraagt f 4,260,000, waarvan tot en met 1908 is af gelost f 367.000. De bouw van de kliniek voor de medische faculteit der Vrije Uni versiteit zal vermoedelijk het volgend jaar voltooid worden. In de vacature wijlen den heer B. M. den Beer werd tot bestuurslid gekozen de heer H. Bosch Kzn. te Rotterdam, terwijl herko zen werden als zoodanig de heeren G. A. Bosch, dr. H. Franssen, mr E. J. A Thues- sink van der Hoop van Slochteren en F. Tulp. In de middagvergadering sprak prof. Lindeboom een gedachtenisrede uit, waarin h(j allereerst de geschil denis besprak van het ontstaan van de vereeniging, daarna het oog vestigde op de uitbreiding vau de vereeniging en van haar arbeid, aooals die thans ie, en uit het verleden en heden eokele wenken putte met het oog op het nieuw in te treden tijdperk. Des avonds werd een dankstond ge houden. Zeeland's Proeftuin. Ten einde ieder in de gelegenheid te stellen, thans nu de boomen met vruohten beladen sijn, mededeelingen overdefruit- ouituur te ontvangen, zal de Rijkstuin- bouwleeraar voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant in den Proeftuin voor Zeeland, in den Wilhelminapolder, aan wezig zijn op Zaterdag 11, Donderdag 16 en Zaterdag 18 September a. s., telkens van twee tot vijf unr des namiddags De toegang ia vrij voor ieder belang hebbende of belangstellende. Bij kon. besluit is, op grond dat hij geacht wordt onmisbaar le sijn voor het gezin, ontheffing verleend van den werkelijken dienst, welken hij ingevolge art. 109 der Militiewet 1901 gehouden is te volbrengen, aan den militiepliohtige L. K. Schipper te Tholen van de lichting 1909 tot 23 Mei 1910; en is op denselfden grond opnieuw ontheffing van den wer kelijken dienst verleend, thans tot den 13 Maart 1910, aan Jacob de Rijke te Oosterland. Hoedekenskerke. In de reads verga ring van Woensdag, ingevolge art. 49 der Gemeentewet, waren tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De herkosen leden Louisse en Den Dekker worden beëedigd en nemen zitting. Daar na komt in behandeling de gemeentebe- grooting voor het jaar 1910. Na artikels- gewijse behandeling en toelichting van den voorzitter wordt ïy met algemeene stem men vastgesteld, zooals zij den Raad is aangeboden. Bij de daarop volgende rondvraag wijst da heer Den Dekker B. en W. op de vuile sloot bij bakker Ver burg. Hij sou deze gaarne overdekt zien. De voorzitter antwoordt, dat deze toestand B. en W. wel bekend is, maar de sloot in het najaar onmisbaar is tot berging van bet slik uit de Kaaistraat, dat te dun is om verder vervoerd te worden. Ia overdekken daarvan ziet hij weinig heil. Weth. Verbeek vraagt of dhr. Den Dekker wel weet, dat zij vroeger gedeeltelijk over dekt is geweest, maar dat dit aanleiding tot allerlei onaangenaamheden. De voorzitter zegt de zaak nogmaals by B. en W. ter sprake te zullen brengen. De heer Walraven wijst er op dat door de vele regens een gedeelte van het pad langs dea grintweg naar Kwadendamme is weg gezakt. De voorzitter zegt toe den ge- meentekantonnier te sullen gelasten de zaak in orde te brengen. Hij zegt daarna nog, dat, waar deze gemeente een haven plaats is, er ook kans is dat vaa uit Rotter dam schippers binnenkomen, lijdende aan oholera aziatioa. Hij heeft dienaangaande reeds eenige maatregelen voorgesohreven en ook den toestand van hetgeen de ge meente voor de verpleging van eventueele lijders „bezit, nagegaan. Dit onderzoek heeft geene schitterende resultaten opge leverd, veel vereisoht verbetering en aan vulling. Hij heeft daarom reeds een en ander aangesohaft, en vraagt daarvoor aan den Raad een blanco orediet. Hiertegon blijkt geenerlei beswaar te bestaan, en wijst de weth. Groenewege er nog op, dat het wenaohelijk is, om eventueele lijders niet naar het ziekenlokatl te doen over brengen, maar een houten tent te laten opslaan by de haven, dat kan de timmer man met zijne knechts in een paar uur doen en dan behoeven de lijders niet ge deeltelijk door de kom der gemeente vervoerd te worden. De vergadering wordt daarna gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Emmen H. de Groot, te Eosohede te Mastenbroek (toez.) H. K. Queré, oand. te Westmaas. Aangenomen naar Bellingwoide door H. R. Boerma te Niebert. Opvoedingsgesticht vanwege de Ned. Herv. Kerk. De oommissie tot voorbereiding vcor dit gesticht, tot de oprichting waarvan de Synode der Ned. Herv. Kerk in haar zit ting van 20 Augustus 1907 heeft besloten, heeft aangekocht ongeveer 40 heotare heidegrond, gelegen aan den grintweg tussohen het station Maarsbergen en het dorp Leersum, op ongeveer 20 minuten afstand» van deze beide plaatsen en niet ver van Doorn,Driebergen en Woudenberg. Aan genoemden grintweg zullen de ge bouwen verrijzen Daar bet ontwerp van den heer C. B. Posthumus Meijes, archi tect te Amsterdam, die reeds 9 jaren ge leden voor de synode een ontwerp had gemaakt voor eeD kleiner gestioht voor eea soortgelijk doel. Deze plannen zullen aan de beoordeeling der regeering worden evergelegd, ten einde voor de Hitvoering, behoudens de goedkeuring der Kamers, een subsidie te verkrijgen, daar bet hier voornamelijk regeeringskinderen zeer bepaald jongens geldt, met wier plaat sing de regeering dringend verlegen is. Mooht deze subsidie verleend worden, dan zal er eohter nog eeu zeer aanzienlijk kapitaal noodig zijn, dat uien hoopt te r nden uit vrijwillige bijdragen dooi be middeling der provinciale commissies of indien 't niet anders kan uit geld- leeningen, waarbij de oommissie hare hoop vestigt op rijke diaconieën en vooral op weeshuisbesturen, i ie over ruime middelen te beschikken hebben en die dikwijls ook *c9r verlegen zitten met jongens, die in hunne inriohting niet kunnen blijven en voor welke deze nieuwe stichting voor o o ge veer 200 verpleegden dus ook een uitkomst zijn zal. tibld De lessen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zullen op 23 dezer geopend worden met een toespraak van den pro rector, prof. dr. J. Woltjer. De Unie oolleote bracht dit jaar op te Souburg f 84.56'. I .A.TS OBOÜW Gedurende de maand Augustus 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 16 gevallen van vlekziekte onder de varkens, waarvan 3 (3) te Hoek, 4 (2) te Middelburg, 5 (5) te N. en St. Joosland, 3 (3) te O. en W. Sou burg en 1 (1) te Zuiddorpe. De cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan onder wier vee de ziekte voorkwam. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens overtreding politie-verordening te Vlis- singenA. R44 j„ tapper, Vlissingen, tot f5 b. ten behoeve der gemeente Vlis singen, s. 1 d. h. diejstal: J. F. v. d. B., 13 j., J. J. v. K., 13 j., A. B., 14 j., N. E. C. M., 15 j., en J. v. d. B., 11 j., allen zonder beroep, Middelburg, de le en de 5e ieder tot f3 b. s. 1 week tuchtschool, en de 2e, 3e en 4e ieder tot f5 b. s. 14 d. tucht school huisvredebreukP. A. d. B., 26j.,h.vr. van M. K., zonder beroep, Oost-en West- Souburg, tot f 10 b. s. 10 d. h. eenvoudige beleedigingR. D. D., 33 j zonder beroep, Graauw, tot f 5 b. s. 5 d. h. feitelijke aanranding van de eerbaarheid P. T., 33 j., arbeider IJzendijke, tot 1 m. gev. straf beschadiging, vernieling, mishandeling en b'dreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht M. L., 34 j., S. 8.. 24 j. en A. W. d. M., 37 j., allen tijmaD, Hans- weert (Kruiningen), ieder tot 1 w. ge vangenisstraf bedelarijJ. P. L., 56 j., schoenmaker, 's Gravenhage, gedetineeid te Middelburg, tot 12 d. h.en landlooperijW. L., 28 j., sigarenma ker, M. K., 27 j varensgezel, en J. v. H., 59 j,. stoker, beiden zonder vaste woonplaats, allen gedetineerd te Middel burg, ieder tot 12 d. h. VrijgesprokenA. d. B., 13 j., aonder beroep, Groede, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen. Bij besohikking van bovengsnoemde reohtbank is rechtsingang verleend met last tot iustruotie der zaak en met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde iu de saak tegen F. d. M., 27 j., roossol- vissoher, geboren en wonende te Philippine, beklaagd van poging tot moord, gepleegd op 31 Augustas j.l. Spoorwegongeluk te Qoes. Ter openbare terechtzitting van de arron dissementsrechtbank te Middelburg werd heden (Vrijdag) behandeld de zaak tegen J. W 29 j., lijn werker, geboren te Wemel- dinge, wonende te Biezelinge. Deze lynwerker wordt beklaagd, dat hij op 1 Juli 1909 opihet stationsterrein te Goes als beëedigd spoorwegbeambte belast met de leiding van het vervoer van eene lorrie 0 7er den spoorweg, terwyl de op de dienst regeling voorkomende sneltrein D 83, die niet stopt te Goes, ieder oogenblik kon worden verwacht, en zoowel het inrijd- als het uitrydsein voor den trein op veilig waren gesteld, roekeloos bovenbedoelde lorrie heeft trachten over te brengen op bet spoor, waerop hij wist, dat genoemde snel trein elk oogenblik kon pasaeeren en reeds die lorre met twee wielen op dat spoor had gebracht terwyl de beide andere wielen nog in het zand stonden, toen genoemde sneltrein in volle vaart naderde, de voorste locomotief van dien trein de lorrie greep, in stukken reed en meesleurde tot een vol genden wissel, die tengevolge daarvan werd verbroken,waardoor die w'ssël is om- geslagfn en de tweede locomotief van den sneltrein met den daaraan gekoppelden bagagewagen zyn ontspoord. Ia deze zaak werden van wege het O. M. zes getuigen gedagvaard, waaronder een als deskundige. Als verdediger trad op mr. J. Adriaanse. De eerste getuige, C. Hermes, beëedigd ploegbaas te Ka; elle, was belast met het brengen van telegraafdraden met bedoelde lorrie van Biezelinge naar Viake en van daar naar Goes en heeft het opzicht over de lorrie aldaar overgegeven aan den be klaagde. Toen hij in de loods bij het station was gegaan, werd hjj geroepen en zag dat de lorrie stuk was en de trein gederailleerd. Getuige vermoedt, daar da tweede locomotief op een dood spoor ge- loopen is, dat de wissel bij het overijden der eerste locomotief, met de in stukken gereden lorrie, is omgeslagen Getuige beeft beklaagde niet opgedragen om de lorrie naar de andere lijn over te brengen, hij heeft hem alleen opgedragen door te rijden naar het station Goes en d in weder terug te keereo. De verdediger vroeg, welke woorden getuige gebruikt had tegen beklaagde. De getuige weet de woorden niet meer. Beklaagde zegt, dat deze woorden ge luid hebben „Ga jelui nu maar naar bet perron om die draad te lossen". Beklaagde meende terug te moeten gaan naar de loods, waarin zijn ohef wasover de terugreis is niet gesproken. De tweede getuige,W. Hermes, hrlpweg- arbei der tefKapelle, heeft uit het bevel van den eersten getuige niet begrepen, dat de lorrie op een andere lya moest geplaatst worden, wel heeft beklaagde hem gevraagd te helpen aan het overbrengen van de lorrie van lijn 2 op lyn 1. Toen zij met het over brengen bezig waran werd het sein op vei lig gezet en zeida bekl.«Het sein staat veilig". Getuiges verklaringen wijken eenigs- zins af van die door hem afgelegd voor den rechter-commissaris. Getuige zegt niet meer te weten, wat hy hem heeft gezegd. Volgens het verhaal heeft hij hem ver klaard, dat beklaagde gezegd heeftAls wij ous haasten kunnen wij de lorrie nog op de derde lyn brengen. Na laug verhoor door den president en eeu der rechters zegt beklaagde dat het wel waar kan zijn. De substituut-officier van justitie wees getuige op zijn eigenaardige hooding, zeide hem, dat hy zijn onmiddellijke inhechtenis neming zju eiechen en nam hem een lang verhoor af. Beklaagde houdt vol, dat toen hij van lyn 2 naar 1 ging hst sein onveilig stond, eerst toen hy op lwas werd het veilig getrokken. Volgens bekl. dient 't sein om de arbeiders te waarschuwen. Zy zelf behoeven niet om den tyd tc denken. De derde getuige, B. Verboom, rangeer der te Kloetinge, heeft gezien, dat door de stuk gereden lorrie de meerbedoelde wissel is omgeworpen, waardoor de tweede loco motief op verkeerd spoor gereden is. De vierde getuige H. Meynsbergenrangeerder te Goes, heeft de lorrie niet zien overbren gen,doch wel gezien, dat hy met twee wie len op lijn I stond. De volgende getuige A. M. Heuff, dis tricts inspecteur te Breda, zegt dat van 1 et rijden met 'n lorrie een schriftelijke mach tiging vereischt wordt.Volgens dezen des kundige had bekl. met de lorrie voor den overweg moeten rydon. Op lijn 2 mocht hij niet blyven staan, daar binnen tien minu ten ook een tr in van de andere richting te wachten wae. Getuige kent geen voorsohrift, dat den stationschef gelast om tusschen het veilig zetten van het sein en het passeren van den trein nogm&als-de lijn te iuspeoteeren. De laatste getuige, de machinist G. H. PoDny reed op dan bewuster, sneltrein en verklaarde, dat het sein veilig stond, en deelde verder eenige bijzonderheden be treffende het CDgeluk mede. Beklaagde, hierna ondervraagd, ver klaarde, dat hij in 'n moeilyk parket stond en het ongeval niet gebeurd zou ayn, als de lorrie niet gederailleerd was. Hy erkent een fout te hebben begaan, maar meent niet roekeloos te zyn geweest. Het O. M. eischte tegen beklaagde een hechtenisstraf van één maand. Moord bij Ko change. Van bevoegde zijde zyn wy gerechtigd made te deelen, dat de bezwaren tegen den verdachte B. inzake den moord te Koe bange zoo bezwarend zijn dat de officier van justitie termen gevonden heeft zyn voorloopige aanhouding te requireeren en de verdachte zoo spoedig mogelijk naar As sen zal worden overgebracht. (A. C Gemeenteraad van Dreumel. Een nieuw raadslid van Dreumel werd by zijn installatie door den burgemeester, naar het Centr. meldt, ongeveer als volgt toegesproken Indien ik u als nieuweling het welkom toeroep, dan heb ik daaraan toe te voegen, dat ik hoop, dat u gegeven moge zijn vele jaren in het belang der gemeente werkzaam te zyn, doch ge zult ondervinden, dat de betrekking van raadslid op den tyd en on der de omstandigheden, waarin gij dis aanvaardt, verre van gemakkelijk en benij denswaardig is. De schuldenlast der ge meente is groot, de kas der gemeente is uit geput en de hulpbronnen van de opgaande zware boomen nagenoeg uitgeput. De belas tingen weiden afgeschaft, dehniehouding der gemeente werd op weelderigen voet in gericht, de tering niet naar de nering ge zet. Immers de raed kon,gesteund door den gemeente aecretai is als man van administ. tie, buiten deu burgemeester. Naar m(n meening werd hoegenaamd niet gevraagd. Of ue gemeente te redden ia f Myn ant woord isJa, mits tot den oudeu toestand worde teruggekeerd en lasten ge- ha /en worden. Ik heb gemeend, opdat later niel aan u worde geweten, hetgeen hier is geschied, u dit nu te moeten zeggen. Ik heet u nogmaals van harte welkom. In 22 minuten aan tarwe lot beschuit. In hel Aaseribaansohe stadje Waitsburg staat de oudste molen van den staat Was hington. In deaen molen aijn onlangs beschuiten gegeten, die zeer aterkwaardig ontstaan waren. Toen men deze besohuiten uit deu bakovea haalde, wbb het namelijk pas 22 miuuten geleden sedert men het biervoor gebruikte tarwemeel als bloeiend koren op 't veld maaide. Men is bijna geneigd aan een grap te geleoven. De besohrijving aau 't arbeids proces overtuigt eohter vaa de mogelijk beid van dit kunststukje. Op een tarweveld, twee K.M. van den molen verwijderd, begon men om 9 u. 3 m. met de proef, die men geheel onvoor bereid nam. Om 9 u. 8 m. begon men het koren in dorsohmaohine te bewerken en drie minuten later stond het koren in zakken klaar. Nu was het de saak, de sakken, die samen 535 pond wogen, naar den 2 K.M. verwijderde molen te brengen. Zij werden nu op een automobiel van 30 paardekraoh- ten geladen, die met een snelheid van 40 K.M. in het uur naar Waitsburg tufte. Drie minuted later werd het koren reeds in den molen gewogen en begon men te malen. Vijf minuten later 9.19 u. versoheen het eerste meel. Onmiddellijk begon een bakker het deeg te mengen. Om 9 u. 21 min. werden de rauwe besohuiten in Jeen vooraf verhitten Gasolin oven geschoven. Vijf minuten later, dus 9 u. 26 min., haalde men ze weer uit den oven. Ze waren onberispelijk gehael volgens de regelen der kunst gebakken. Men verdeelde ze daarop onder de toesohouwers. De bladen te Bilbao pnblioeeren een brief van een Spaansohen soldaat, inge deeld bij het leger in Marokko, aan sijn ouders, uit welken blykt, welke ontbe ringen door het leger te velde worden geleden. «Onze ergste kwelling" zegt hy, »iB de dorst. Er is water genoeg, maar het is alleen te drinken, als men er een scheutje azijn bijveegt. De soldaten hebben den eetlust bijna geheel verlored, alleen de eieren in de oantine vinden nog grooten aftrek. l)e tabak wordt door bevriende Marokkaansohe stammen gesmokkeld en voor een spotprijsje overgedaan, wij dur ven ie eohter niet meer koopen, sinds zeven Boldaten na het gebruik van tabak, die blijkbaar vergiftigd was, zijn over leden. De enkele Rifbewoners, die zich vriend schappelijk jegens Spanje betoenen, doen dit uitsluiiead uit zuiver e.genbelang om dat huu land toevallig dioht bij het Spaan- iohe kamp ligt. Het laatste gevecht, waaraan ik deel heb genomen, duarde 36 uren en gedurende al dien tijd bleven wij zonder eten of drinken. Een oude bjjbel. De koniuklyke biblio theek te Herlijn is tegen den hoogen prijs van 100 000 mark eigenaar geworden van een der merkwaardigste oude manuscripten. Het is een By bel, dio behóórd heeft aan den Karolingischen Koning Lotharis, die in 825 in het Bei edictynenklooster te Prum trad, en het boek aan de monniken vermaakte. Biowsa lang werd 't bewaard in de archie ven van de berk van St. Maximus te Trier, en eindelijk werd hst eigendom van den bekenden Roomsch-Katholieken socioloog en schryver over kerkelyke onderwerpen, Jozef van Gërris. Van diens erfgenamen heeft nu de BerlVnschn bibliotheek het aangekocht, om het in haar gebonwen een blijvende rustplaats te verzekeren. Het boek is op perkament geschreven door monniken van een klooster by Tours en be vat 468 bladzyden. Da groote waarde zit hoofdzakelijk in de illustraties, die nog zoo friscb zijn, dat het ongelooflijk lijkt, dat zy reeds meer dan dnizand jaren geleden zyn vervaardigd. Gisteren is iemand uit Dinteloord in de Heinsohe Haven gegleden en verdron ken en is bij Lobith de 20-jarige knecht van schipper den Bnyser, schip Al legenda Johanna II. bij het anker opdraaien over boord gevallen en verdronken. Te Zaandam is een 7-jarig knaapje al spe lende in de Zaan gevallen en verdronken. Den 13m Augustus zou, naar de Transvaler (Johannesburg) meldt hst stof felijke overschot van den heer Cornelia Broeksma, die gedurende den oorlog het slachtoffer werd van de Engelsche krijgs wet, worden opgegraven en Zondagmiddag den 15en zou het uit de kerk van ds. Martens te Braamfontein herbegraven worden, De heer Broeksma, Hollander van ge boorte en destijds publieke aanklager te Johannesburg zegt het blad verder had hier een groot aantal vrienden. Hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2