NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 290 1909 Zaterdag 11 September 23e Jaargang* CHRISTELIJK- HISTORISCH A. HU SON. Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wer S. J JONGE /ERWEST te Goes F. P. D'HUIJ. te middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ÏEDEREN WERKDAG DES AVONDS. ?rïjs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA ES,' VHssingen. Voor de herstemming op 14 dezer blyft de door ons meest geschikt geachte Candi das! de heer 55ij die zif'U met 1 Oct. ji.h. op oun l>lad abonneeren, ontvan gen hot tot 1 Oot.m. gratis. 11 September 1909. S. C. Ribent heeft in een cerwaid stukske in de Ooesche Courant ons van antwoord gedienddoch hij deed 't in ïoodanigen vorm dat wij er maar niet verder op in zullen gaan. De man kan een groot geleerde, een hoogst bekwaam medicus zijn, een „scri bent" is bij niet, en van logica verstaat hij maar weinig. Hij haalt van alles en nog wat over hoop, haspelt allerlei zaken door elkaar, geeft „noodeloos" onjuistheden ten beste, en dat alles op een zoo arroganten toon, dat wij 't hem van harte nazeggen„met hem is niet te disputeeren''. Hetgeen hij aan 't slot van zijn philip- pioa aan 't adres van onze collega de N. Zeeuwsche Courant zegt tussohen twee haakjesgeheel ten or rechte dat nemen wij dan ook met eenige wijziging over, maar aan Ribents adres. „Op uw artikel in het (liberale) blaadje zal ik niet antwoorden. Dat gesohiijf is al te dwaas, liet zulk een journalis<(?) een polemiek te begint en lijkt me on vruchtbaar en noodeloos". Chr. Nat. Werkmansbond. (Slot.) Vergadering van Woensdag. De morgenvergadering werd geopend met Ps. 68 10 waarna de Voorzitter P. J. Hahuijsen, voorging in gebed. Thans komen aan de orde de voorstel len inzake sociale wetgeving. Het voorstel Amsterdam staat in ons vorig no. Het voorstel Zwolle vraagt po gingen om te geraken tot pensioneering van 65-jarigen. Het voorstel 't Zand om zioh in beginsel uit te spreken voor staatspensioneerng en vervolgens het hoofdbestuur op te dragen deel te nemen aan alle aotie, welke ge voerd wordt tot het verkrijgen daarvan. Het hoofdbestuur steunt de voorstellen van Amsterdam, behalve het eerste, ont- kent de mogelijkheid van het voorstel Zwolle en ontraadt het voorstel 't Zand. Thans wordt over de 2e, 3e en 4e stel ling van 't voorstel Amsterdam van ge dachte gewisseld. Rotterdam drong erop aan uit te maken of men sturen wil in de richting van het voorstel Zwolle dan wel in die van 't voorstel 't Zand. De Voorzitter acht dit niet noodig, daar men moet afwachten wat de regeering wil. Van Hekkenberg vraagt, of men het voorstel 't Zand niet tegelijk moet behan delen. De Voorzitter zegt dat het voorstel 't Zand niet zal kunnen behandeld worden, daar die afd. hier niet vertegenwoordigd is. De afgev. Den Haag verdedigt het voor stal Amsterdam. Wat betreft stelling 3 hy gelooft dat het nuttig is, dat er by Minister Talma met kracht wordt aangedrongen op het in 't leven roepen van de wet op de in- validiteits- en ouderdomsverzekering, wat het laatste aangaat liefst op 65 jarigen leef tijd. Dr. J. Th. de Visser juicht van harte de stellingen van Amsterdam toe, te meer om dat deze voorstellen ia de lyn bleven van invaliditeits- en ouderdomsverzekering, geheel in de lijn der wet Kuyper. Ieder die in de laatste maanden de arti kelen in de Voorzorg heeft gevolgd weet welk standpunt Spr. inneemt in deze, Spr. wil een gemengd stelsel n. m een verplich te en eene niet verpliohte verzekering. Nooit mag de ouderdomsverzekering worden ter hand genomen, voor de inva'i- diteitsverzekering, De wet-Kuyper zag dit zeer goed in. Spr. geeft een kleine wijziging in 't voor stel Amsterdam in overweging en stelt daarom voor 1. De Chr. Nat. Werkmansbond spreekt bij vernieuwing als zijn beginsel uit dat hij by voorkeur de ziekteverzekering buiten wettelyke regeling om uit het eigen initia tief ziet opkomen en geregeld. Blijkt echter, met het oog op het geheel der verzekeringen van Staatswege te rege len, een wetsontwerp op de ziekteverzeke ring noodig dan dringt hy er by de regee ring op aan a. dat deze zioh zooveel mogelijk aan- sluite aan de bestaande uit de maatschappij zelf opgekomen fondsen b. dat de kosten van ongevallen tot nog toe gedragen door Staat en Werkgever niet grootendeels goschoven zullen worden op den hals van hen die gedwongen zullen worden tot deelnemen aan de Ziekteverze kering. Verder de stellingen 8 en 4 van Amster dam. De secretaris is het niet eens met dr. De Visser, en wenscht de zaak zoo te regelen dat het particulier initiatief niet gedood, maar versterkt worde. De heer Broen zegt, dat 't hoofdbestuur meende dat de stellingen van Amsterdam eigenlijk uitspreken wenschen van he Program. Het voorstel van dr. de Viseer is in strijd met art. 32 van dat program. Dr. de Visser bestrijdt dit, wat tot een uitvoerige discussie leidt, waarna Amster dam den eere-voorzitter dankt voor z'n hel der betoog en zegt er mede accoord te gaan. Dr. de Visser brengt ten slotte de vol gende wijzigingen aan in zijn voorstel „ge let op het onvoldoende karakter der onder linge ziekteverzekering, en met bet oog op het geheel der verzekeringen doze conclu sie aangenomen met 84 tegen 38 stemmen. De punten 3 en 4 van Amsterdam worden hierop aangenomen. Zwolle twkt zijn voorstel in. Dat van 't Zand wordt voor kennisgeving aange nomen. Thans komen aan de orde de voorstellen inzake de ongevallenwet. Voorstel Rotterdam De Christelijke Nationale Werkmans bond dringe bij de regeering aan op her ziening van de ongellenwet ten gunste van den arbeider. De afgev. van Rotterdam verdedigt dit voorstel en toont aan, dat deze wet zeer vele leemten heeft. Sliedreoht en Amsterdam steunen het voorstel Rotterdam. Den Hangj wensoht eene commissie te benoemen, die deze zaak zal onderzoeken en verschillende gegevens te verzamelen, om deze uit te werken, en dan bij de regeering op herziening aan te dringen. Dr de Visser zegt, dat Udding van Am sterdam den goeden weg aanwijst, nl. een oommissie te benoemeD, die aantoont, dat de ongevallenwet onrechtvaardig is en onvolledig werkt. De voorzitter stelt voor dat benoemd wordt eene oommissie tot onderzoek. Dit wordt aangenomen. Dr de Visser stelt voor dat benoemd worden de heeren de Haan en v. d. Pluim, uit Rotterdamdeze heeren stellen voor dhr. Leemans, van Sliedreoht, er bij te benoemen. Alzoo geschiedten alle drie nemen de benoeming aan. Nn komt aan de orde de quaestie Ar beidscontract. Utrecht wil de Centrale Commissie voor de Statistiek onder de leden van den Werkmansbond gegevens doen verzamelen over de werking en toepassing van dat oontraot. Amsterdam wil het bestuur opdragen, het initiatief te nemen om in zoo uitgebreid mogelijken kring een adresbeweging aan de Regeering op touw te zetten, met het doel de Regeering te verzoeken over te gaan tot het instellen van een Staat»- Etquêle iaat de werking en toepassing va" de Wet op het Arbeidscontract. Het Hoofdbestuur ontraadt aanneming van beide voorstellen, maar stelt voor aan een oouimiasie uit zijn midden op te dragen een onderzoek in te stellen bij de Bonds leden, naar de werking van het arbeids contract en daarover een rapport samen te stellen. Amsterdam lioht zijn voorstel toe en verwondert ziek dat 't bestuur de aanne ming ontlaadt. De voorzitter ïegt, dat de minister niet bereid zal wezeD een Enquête te doen instellen, daar deze wet nog slechts een jaar oud is. Amsterdam gaat hier niet mede aoooord. Een Staats-erquête wil ze en dan tegelijk eene oommissie uit het hoofdbestuur, dan werken die samen. Rotterdam dringt aan op vergemakke lijking van het verkrijgen eener aote van onvermogen bij geschil tussohen dienst personeel en patroons; wat te Rotterdam door den Burgerlijken Stand vaak wordt geweigerd. Dr. De Visser zegt dat die klacht door de afd. Rotterdam moet overgebracht worden bij den Raad dier gemeente. Het Praeadvies van het Hoofdbestuur wordt ««ingenomen met algemeene stem men, behalve Amsterdam. Voorstellen inzake Tienurige arbeidsdag. Enschede wil aan het Hoofdbestuur op dragen er bij de Regeering op aan te dringen, dat de 10-urige arbeidsdag bij de wet worde geregeld. De afgevaardigde van Enschede verde digt dit voorstel op grond van Art. 8 van ons Program van W easohen en zag gaarne bij de regeering er op aangedrongen dat niet te veel niizonderingen worden ge maakt. De heer v. Ooij zegt, dat hij met ver wondering heeft gezien, dat tegen de motie Schaper is gestemd door dr. De Visser, terwijl deze later in de VoorzoTg het Program van Wenschen uiteenzette. Tooh meent Spr. dat om deze eeae afwijking dr. De Visser niet uit den Bond behoort te treden. Hij is en blijft de man van onzen Bond. (Applaus.) Dr De Visser zegt, v. Ooy en de vergade ring hartelijk dank voor het hernieuwde vertrouwen. Het speet hem deerlijk dat hy in de Kamer door dhr Schaper is genoemd een decoratief aanhangsel van den bond. Doch als morgen aan den dag dezelfde kwestie in de Kamer aanhangig wordt ge maakt, zal spr dezelfde mening toegedaan zyn als toendaar spr heeft geleerd dat het voor den werkman kwaad is wanneer hem zaken worden voorgespiegeld, die ieder weet dat niet kunnen worden verwezen lijkt Toen de motie Aalberse in de kamer was aangenomen, kreeg hy arbeiders bij zich, die hem vroegen»Dominé krygen we nn den 10 nrigen arbeidsdag voorde verkiezing of daarna". Dat komt omdat men het verschil niet kent tnsschen een motie en een wetsontwerp Voor een motie is het goedkoop stemmen, die sorteert geen effect. Doch als een minister voorstelt de invoering van den 10 nrigen arbeidsdag, dan is er een wetsontwerp en daar zal spr vóór stemmen,maar tegen dergelijke moties zal hy stemmen, dat zijn verkiezings balletjes, w»ar hij nooit aan mede zal doen. Hy heeft aangedrongen by de regeering op een degelyk onderzoek, naar een arbeids duur voor volwassen arbeiders. Er is een dringend onderzoek hoog noodig door de regeeringdsarop heeft hij steeds aange drongen. Er is geen wet op de regeling der arbeid, alleen is er een regeling voor vrouwen en kinderen, en dan nog maar in de fabrieken. In Frank ijk hseft zelfs een socialitische Miaiéter deza wet nog niet durven indienen. Spr. is echter sterk voor een 10-urigen arbeidsdag; hij wenscht niets liever. Wat zou met zeggen als die wet werd in gediend en aangenomen, en het loon werd bekort Eerst moet ook dat worden vast van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. gesteld, want besnoeiing op het loon mag daarmede niet gepaard gaan. Daarom heeft Spr. gestemd tegen de motie Schaper. Spr. raadt aan bij de regeering ernstig aan te dringen op een onderzoek van ar beidsduur voor olwassenen om te komen tot regeling van den arbeidsduur. De Voor zitter dankt Dr. De Visser voor zijn helder betoog. Hij geeft de overweging om te stemmen over het voorstel Enschedé of het voorge stelde van Dr. De Visser. Broen vraagt of bet Wetsontwerp Kuy per destijds niet sprak van een 10-nrigen arbeidsdag, dcch die later in de prnllemand ging. Mocht in de komende periode de re geering niet alleen de werkgevers naar de oogen zien, maar iets voor de arbeiders doen. Alkema dankt ook Dr. De Visser voor zyn heldere uiteenzetting van zijn standpunt, hij zal dit in zyne afdeeling me de dealen. De afgevaardigde van Den Haag stemt toe dat de vakorganisatie in Nederland nog veelte wenschen overlaat, maarmeende dat door een wet cp den tienurigen-arbeidsdag meer aaneensluiting zou worden verkregen. Hy stelt voor de a wensch van Enschedé op te nemen onder de wenschen in het pro gram. Amsterdam stelt voor: >de Jaarverga dering gehoord de bespreking over wette lijke regeling van een 10-nrigen arbeidsdag dringt er by de regeeriDg ernstig op aan een onderzoek in te stellen naar de arbeidstijden in Nederland, om daarna zoo spoedig mogelijk by de Staten Generaal in te dienen een wetsontwerp hetwelk den 10 unr arbeidsdag regelt". Dit voorstel wordt aangenomen, zoodat hierdoor het voorstel Enschede vervalt. Rotterdam stelt voor de houding van Dr. de Visser inzake de 10-uren motie in de Kamer goed te keuren. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen (Ap plaus). Dr. de Visser dankt voor dit vernieuwde bewijs van vertrouwen en hoopt zijn krach ten te blijven wijden aan den Bond. (Ap in de nn volgende voorstellen komen verschillende andere sooiale aangelegen heden ter sprake. VHssingen vraagt bij de Regeering aan to dringen tot het maken van een wet tot regeling der huisindustrie. Het Hoofd bestuur stelt voor de Regee ring in kennis te stellen met de wenschen in ons program vervat. VHssingen vereenigt sioh met het prae advies. AangenomeD. Sliedreoht wensoht dat de Bond zoo spoedig mogelijk de noodige stappen doe om te komen tot uitvoering van de 3e alinea van art. 20 in verband met art. 12 van ons Program, zoodat op de werken onder beheer van het Departement van Waterstaat niet meer op Zon- en Chr. feestdagen wordt gewerkt. Zoo het noodig blijkt dringe hij ten spoedigste aan op aanvulling of verandering van art. 86 van de Algemeene Voorschriften voor de uit voering en het onderhouden van werken onder beheer van het Departement van Waterstaat Handel en Nijverheid. Het Hoofdbestuur steunt dit voorstel. De vergadering kenrt het praeadvies goed en machtigt het hoofdbestuur tot het doen van de noodige sfappen. Bols ward stelt voor om, gelet op de steeds toenemende werkloosheid ten platte landeen op de noodzakelijkheid dat de Bond ook 41 zyne aandacht wijdt aan de be langen der kleine af deelingen, het Hoofd bestuur in zyn geheel of door middel van werkverschaffing, in de eerste behoef*en der leden en hunne gezinnen te voorzien. Het gunstig preadvies van het Hoofdbe stuur wordt aangenomen. De vergadering geeft zyn ontstemming te kennen dat de regeering geen vertegen woordiger van den Bond of van Patrimo nium heeft aangewezen in de commissie van onderzoek. Rotterdam vraagtZal verhooging van invoerrechten bevorderlijk zijn aan den bloei der nationale nijverheid Dr. de Visser is noch protectionist, noch vryhandelaarhij is leek op dit gebied, doch hy zal steeds overwegsn het voor en tegen, wanneer op een of ander artikel in voerrecht of verhooging daarvan wordt voorgesteld. Maar de Werkmansbond doat beter zich er bniten te hondendaar da qnaestie niet te beoordeelen is zonder voor afgaand* ernstige stadie. Rotterdam is bereid dit punt van de agenda af te voeren. De qnaestie kan in de Voorzorg worden besproken. Den Haag vraagt: Wat kan de Bond doen tot verbetering van da positie der tninrabeiders (Heerendiensten). De afgevaardigde van Dqn Haag lieht deze vraag toe. De atd. had hierop gaarne een antwoord van de plattslands- afdeelingen. In de Voorzorg heeft zij dit meermalen gevraagd, dooh geen antwoord gekregen. Zijn er nn geen leden, die bij adellijke heeren werken en inlichtingen kunnen geven? Spr. hoopt, dat er binnen kort bij hen antwoorden inkomen. De voorzitter gelooft, dat dit (huis hoort in de Vakafdeelingen. De. afdeeling van Oostkapelle zegt dat de toestanden voor deze personen hier goed zijn. Zij hebben f 6 per weekdat is hetzelfde loon als 't geen de landarbeiders genieten, en er gaat nog wel wat tussohen kaai en sohip. Men moet bij dergelijke loonbesprekingen rekening houden met plaatselijke toestanden. De afd. worden verzocht nog iets mede te deelen in de Voorzorg. Rotterdam vraagt -. Wat kan er gedaan worden om onze kinderen de zomervaoantie te doen doorbrengen in een andere ge meente De afgevaardigde van Rotterdam lioht zijn vraag toe, dooh wil het voorstel aan houden tot het volgend jaar, dewijl er te weinig afdeelingen uit het centrum des lands vertegenwoordigd zijn. Dit wordt goedgevonden. By de rondvraag vraagt Zwolle of het niet mogelijk is de jaarboekjes voor f 0,05 verkrijgbaar te stellen. De voorzitter zegt, dat dit niet kan. Gouda vraagt of iedere afdeeling geen exemplaar kan krygen, zoodra een nienwe brochure verschijnt. Dit zou zyn in het belang van den brochurenhandel. Hier tegen is geen bezwaar. Rotterdam dankt Middelburg voor haar gulle ontvangst, en spreekt zyn beste wen schen uit voor den bloei dezer afdeeling. Geklaagd wordt dat 't hoofdbestuur niet tegenwoordig is geweest op de vergadering in zake de afschaffing van bakkersnacht- arbeid. De voorzitter zegt dat zedelijke en stoffe lijke steun is verleend. Het hoofdbestuur hoopt in het vervolg dergelijke vergade ringen te kunnen bijwonen. De voorzitter dankt de Middelturgsohe afdeeling voor de ontvangst, welke de ver wachtingen verre heeft overtroffen, en uitte zijn beste wenschen voor haar, de stad Middelburg en de provincie Zeeland, De voorzitter van Middelburg de heer Reudink beantwoordt den voorzitter en hoopt dat de afgevaardigden de aange naamste herinneringen aan die samenkomst zullen medenemen en het hen aansporen zal om later nog meermalen onze schoone stad te bezoeken. Hierop slnit de voorzitter de vergadering met dankzegging. Bij het bestuur van de S. D. A. P, is gisteren het antwoord van den hoofd- 1 inspecteur der volksgezindheid, dr. Ruysoh, ingekomen, op het verzoek om het verzoek om advies in de vraag, of er aanleiding was de Hvtgsohe kiesrechtmeeting met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1