Schooi a sesnvs iiecitiszakeii* Gemengde Berichten, zelf. De salons zijn prachtig versierd en verder vervaardigd door de tirma H. F. Mutters 4 Zoon te 's-Gravechage, welke firma op dit gebifd reeds meermalen be wijzen heeft gegeven van solied en dege lijk werk. Oe ruime eetzaal, die zioh uit strekt over de geheele breedte van het sohip, is een groote en luohtige zaal en daar kunnen 93 personen plaats vinden. De rookfalon is eveneens luxurious in gericht en is voorzieD van alle mogelijke oomfort. E?n eleotrisohe ventilator zorgt er voor dat deze salon geen benauwend vertrek zal vinden, dat men daarentegen in een aangename en prettige atmosfeer zijn sigaartje zal kunnen rooken. Waar de Vliasinger-route zoo herhaalde lijk door vorstelijke personen wordt geko zen voor de overtocht van of naar het conti nent, zijn op deze boot wederom prachtige vorstelijke kajuiten gemaakt, die in alle opzichten weelderig zijn ingericht. Behalve 'n groote zitkamer bevatte deze vorstelijke afdeeling ook een slaap- en badkamer. Verder bevatten de booten verschillende hutten voor de commandant, officieren en machinisten. Ook mag wel vermeld worden dat de passagiers op het promenadedek, dat 195 voet lang is, gelegenheid hebben zich wat te vertreden. Voor den dienst der posterijen en draad- looze telegrafie zijn ook afzonderlijke ver trekken ingericht. Dat de nieuwste reddingsmiddelen be nevens de noodige booten aan boord ziin, behoeft eigenlijk geen afzonderlijke ver melding zoo laat het zich ook wel te be grijpen, dat deze booten voorzien zijn van onderzeesche kloksignalen, welke seintoe- stellen bjj mist zulke uitstekende diensten kunnen bewijzen. De nieuwe schepen zijn de eerste schroef- booten welke de «Zeeland* in dienst heeft. Bet zjjn dubbelschroefstoomschepen, die ongeveer 10.000 P.K. kunnen ontwikkelen, welke bij geladen schip een vaart van 22'/» mijl moeten verzekeren. Zooals bekend znllen de nieuwe schepen het volgend jaar in de vaart worden ge bracht. De zusterschepen zijn gedoopt «Oranje Nassau en «Mecklenburg*. De tegenwoordige nachtbooten «Koningin WilL .luaina*, «Koningin Regentes* en «Prins Hendrik* zullen dan in de dagdienst voor zien, terwijl de tegenwoordige dagbooten «Nederland*, «Duitschland* en «Engeland* dan nit de vaart zullen worden genomen. Nader bericht. De nieuwe mailboot „Juliana" is heden hier om 1 uur aangekomen. Overgeplaatst van Rotterdam naar lerseke de heer Kloprogge, klerk bij de post- en telegrafie, van 1 Sept. tot 1 Mei a.e. Hoedekenskerke Naar wij vernemen zal ook in deze gemeente in het jaar 1910 een proef worden genomen met het telen van bloembollen. Cholera. Als aan valling van het bericht, dat in verband met de elders voorgekomen choleragevallen, met het oog op de ep han den zijnde kermis te Zierikzee, kermisrei zigers en kramers, die deze kermis zullen bezoeken, een bewijs moeten overleggen, dat in de plaats waar zij de laatste maand hebben vertoefd, geen cholera is voorge komen, diene nog, dat de schepen, die met de kermis daar komen, niet in de binnen haven komen mogen, maar in de buiten haven moeten blijven liggen. Voorts, dat door het dagelyksch bestuur dier gemeente aan de politie gelast is, bij aankomst van booten of trams direct te onderzoeken, of bij een der reizigers een verdacht ziekte geval zich heeft voorgedaan en mocht dit zoo zijn terstond de vereischte maatregelen te nemen. Ce politie bewaakt den weg van Tholen naar Bergen-op-Zoom voor eventu eel vervoer van visch. kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bleiswyk, E. Warmoltste Jutphaas; te Moerkapelle, S. van Dorp te Zegveld. Aangenomen naar Groot Ammers door W. Zijlstra te Bruchem naar Zeist door F. Ch. Geerliug te Joure. Bedankt voor Oostvoorne door K. Nobel te Kcdichein voor Wyhe door H. H. C. Brucherus Cleveringa te Noorddjjk. Emeritaat aangevraagd door A. ten Have te Eemnes Buiten en dr J. Groene- wegen te Delft. Geref. Kerken. Tweetal te lerseke L. van Loon te Kou- dekerke en T. J. Rispens te Werkendam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Charlois, C. Pieneman te Grandrapids (N.-Am.). Goes Aan de R. H. B. S. zjjn na gehou den herexamen nog bevorderd tot de 9de klasse C. J. van Dyke, W. F. v. Riet en I. Fh. F. v. d. Plasschetot de 4de klasse H. v. d. Veen tot de 5 Je klasse J. Tollenaar. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens het loopen over een anders grond waarvan de toegang verboden is J. G. B., J. C. G., L. V., S.J.,A. K. S., P. L., H. L., J. d. B., P. D., J. F. N., M. J. H. en L. H., f l b. s. I d. h., nacht rumoer C. J. H. du G. f2 b. s. 2 d. hE. C. S., Ostende, f2 b. s. 2 d. h., overtreding jachtwet H. M., Aagtekerke, f lO b. s. 3 d. h. met verbeurdverklaring van de vier eenden, bevel tot uitlevering of de geldswaarde daarvan ad f2 s. 2 d. h., het bevisschen van een anders visch- water zonder vergunning J. A. G-, Terneuzen, f S b. s. 2d. h., het visscben in een anders vischwater zonder rischacte en zonder vergun ning 10. C. v. E., Tarneuzen, 20. M. R., Ter- neuzen en 30. J. S., allen tot f 2 maal f 3 b. s. 2 d. h. voor den 2e beklaagde en 1 week tuchtschool voor de ie en 3e beklaagde, met verbeurdverklaring van de zegen, beve' tot uitlevering of de geldswaarde daarvan ad f3 b. s. 2 d. h. voor de 2e beklaagde en t week tuchtschool voor de te en 3e beklaagde, over treding drankwet S. W. v. G., f lO b. s. 14 dagen tuchtschool, 10. niet voeren letterteeken en nummer op een schip van de gemeente waar het thuis behoort, en 20 niet bijdraaien van zijn schip als het doorzocht moet worden J. F. M., Veere, f5 b. s. 2 d. b. en f lo b. s. 5 d. h., het bij zich hebben van een wapen op den openbaren weg J. v. E-, f 3 b. s. 1 week tuchtschool, niet vertoonen van een rijbewijs van een motorrijtuig C. L. J. H., Breda, 2 maal 1 d. h., als bestuurder te snel rijden met een motorrijtuig en niet doen stilhouden van zijn motorrijtuig op bevel G. de J., Middelburg, 2 maal f3 b. s. l4 d. tuchtschool voor Iedere boete, het doen rijden voertuig zonder licht A. J. G.,* f 1 b. s. 1 d. h., rijden rijwiel zonder licht, A. M-, Goes, f 1 b. s. 1 d. h-, J. W., f 1 b. s. I d. h., rijden rijwiel zonder bel J. W., Middelburg, £2 b. s. 1 d. h., doen gebruiken van een hondenkar zonder nomraer van inschrij ving A. J. de J., f 1 b. s. 1 d. h., het op een rijwiel meer personen vervoeren dan waarvoor het bestemd Is H. L. van der W-, f I b. s. I week tuchtschool, een hond niet vasthouden aan een stevig touw of ketting G. C* de R., f I b. s. I d. h., het plaats nemen op een voertuig P. K., Grijpskerke tot eene berisping, J. B., Koudekerke, f I b. s. 1 week tuchtschoolals marskramer zijn waren uitventen zonder kennis geving M. M. J. de G., zonder bekende woon of verblijfplaats fl b. s. 1 d. h., op het bolwerk buiten de paden zich bevinden F. S., Middel burg f 1 b. s. ld. h., het zwemmen op een verboden plaats C. J., P. J. Q,, J. P. v. d.V., ieder tot f 1 b. s. I week tuchtschool voor den 2en en 3en beklaagde en 4en dag h. voor den ten beklaagde, zonder noeezaak rijden over een klinkerpad J. M., Westkapelle, f I b. s. 1 d. h., W. S., Middelburg, fl b. s. 1 d. h., dronkenschap bij herhaling gepleegd, C. M., Middelburg, f3 b. s. 2 d. h., dronkenschap J. V., Biggekerke, f 2 b. s. 2d. h., J. J. d. N., f 3 b. s. 2 d. h., I. N. M., f 5 b. s. 3 d. h., dronkenschap tweemaal bij 4e herhaling ge pleegd P. A. F., tet 2 maal 1 week hechtenis, dronkenschap D. J. B., f 3 b. s. 2 d. h., L. I., £3 b. s. 2 d. h., J. J. v. d. V. f3 b. s. 2 d. h., C. J. C., f2 b. s. 2 d. h., P. W., zonder bekende woonplaats thans in het huis van bewaring te Middelburg, f 1 b. s. 1 d. h., 10. dronkenschap, en 20. opgeven valschen naam M. E. I., Middelburg, £2 en f 5 b. s. en 5 3- h. Bekrachtigd zijn de vonnisen gewezen den 8sten en 15en Mei 1909 tegen C. v. H., Middel burg, en A. G-, Domburg,tegen welke vonnissen de beklaagden waren gekomen in verzet. Weggelaten plaatsnaam is Vlissingen. Raad van beroep. (Ongevallenver zekering Middelburg). Io de heden (Maandag) alhier gehouden openbare terechtzitting van dien raad had de uitspraak plaats inzake F. X. H Sas van Gent, waarbij de beslissing van de Rijksverzekeringbank werd vernietigd en aan klager een voorloopige rente werd toegekend van 58'/» cent per werkdag en zulks met ingang van 24 Mei 1909 inzake J. J. Rouwepolder, waarbij eveneens de beslissing werd vernietigd en aan klager, met iDgang van 10 Mei 1909, een rente werd toegekend, waarvan het bedrag werd bepaald op 2611 oent per werkdag inzake L. van de B. Assenede België, M. S. Iarseke en J. M. Middelburg q q werden de be slissingen van de Rijkverz. bank bevestigd en aan de klagers de vordering ontzegd inzake C. L. Terneazen werd klager niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep, voor zoover die vordering een tijdelijke uitkee- ring betrof en deze voor hel overige ont zegd inzake L. B. Vlissingen, werd kla ger niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering, voor zoover déze wijziging der hem toegekende rente betrof en voor het overige werd de vordering ontzegd bij beschikking werd A. S. Dinteloord in zijn beroep niet ontvankelijk verklaard en C. L P. Kamperland in zijn beroep onge grond. Cholera. Ook Amsterdam heeft nu een cholera- lijder, en wel een olieventer, die te Duivendreeht was geweest en daar ge dronken had uit 't Merwedekanazl. Hij is in de barak opgenomen. Zijn gezin is geïsoleerd. Nog sohijnt aangetast een garnalenvis- soher te Pernis en een weduwe te Rboon, die beide water uit de Oude Maas ge dronken kebben. Ook een vissoher te Hoogvliet is aangetast. Het ziektegeval te Driebergen bleek geen cholera te zijn. Vrijdagavond zijn 27 veldartilleristen uit de kazerne te Ede gedeserteerd. Zij hebben zioh Zond.en Maandag weer aangeboden. Een man te Delft, die in beschonken toestand moeite met zijn vrouw had, greep in woede het geweer, dat by als landweer- plicbtige bezit en loste een schot op zijne «rouw, dat zy echter wist te ontwijken. De kogel kwam terecht by een buurmar.ineen legerstede met slapende kinderen, die ech ter ook ongedeerd bleven Den roekeloozen landweerman is verbaal aangezegd. Een arbeider te St. Johannesga SrhoterUad) viel met de borst op een landhek en bezeerde zioh zoo ernstig dat hij er aan bezweek. Z Exo, dr A. Kuyper,wordt eind dezer week nit 't buitenland in Den Haag lenig verwacht. Vtijdag is te Boxtel zwaar geboeid binnengebracht, A. H., die te Gemonde den gepens. militair van het O. I. leger Hozemans, met voorbedaohten rade ver moordde. De moordenaar was na een vei- woede jaoht, in de boseohen, door 20 politiemannen roei behulp van speurhonden gevangen genomen. Om kwart voor twaalf Vrijdag voormid dag waren 30 maiéohaustées en rijksveld wachters in politiek te Gemonde op klop jacht, toen zij den bewusten dader eens- Maps zagen loopeu uit de woning van zijn broer in het nabijgelegen botch. Direct v» erd het geheele bosoh omsingeld, toen eensklaps de politiehond van rijksveld wachter Seuien op een hal ven meterafstand aa den dader saosloeg, waarop deze op sprong en zioh direot door de nabij zijnde politiemannen omsingeld ziende, zonder eonige verdediging overgaf met de woor den hier heb je mei Nabij de tweede brug op de lijn Nijmegen 's-Hertogeobosch viel gisler- morgen een remmer uit Nijmegen van den trein toen hij he' sein wilde doorgeven. Ernstig gewond viel hij tegen een der pijlers van de brug, waar bij gelukkig spoedig gevonden werd, daar hij anders ongetwijfeld door den volgenden sneltrein overreden zou zijD. De moord te Koekange. Omtrent deD driedubbelen moord te Koe- kaDge (De Wijk) in Drenthe, leest msn nader De wachtmeester der marechaussees te Meppel, De Jonge, die zioh na 't vernemen van den moord ïd 't Koekmngerveld, dade lijk derwaarts begaf, heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld Bet gelukte hem niet eenig spoor of eenige aanwijzing van de daders te ontdekken. De hut waar het misdrijf gepleegd is, ligt eenzaam in het veld. De heer H- de Vries, te Meppel, die daar eenige bijenkorven heeft staan en ze wensohte te verplaatsen, bad Donderdag op de markt aldaar met den verslagere H. Bakker afgesproken, dat deze daarbij zou heipen. Toeu de Vries omstreeks half 10 vooimiddag bij de hut kwam, zag hij tot zijn bevreemding terwijl de hond en eenige kippen op het erf liepen dat vóór de ramen couranten hingen, alsof de bewoners nog tejbed waren. In huis gegaan zag of hoorde hij niemaod, alleen lag in de woonkamer alles overhoop. Denkende dat de meid aan de wasch zou zijn, ging hij naar buiten, dooh ook hier vernam hij niemand. Daarna ging hij naar den bijen stal van den verslagene, verwaohtende dezen daar te zullen vinden. Op weg daarheen bemerkte hij in een slootje net lijk van den herdersjongen, dat er afgrij selijk uitzag. Toen wist hij wel hoe het er bij stond. Gelukkig want hij was nog alleen kwam toen een rijtuig aanrijdeD, waarin de dokter uit De Wijk, die naar binnen ging en daar de beide andere lij ken vond. Onmiddellijk werd hierna de burgemeester van De Wijk mei het voor gevallene in kennis gesteld. Uit een bezoek gebracht aan de plaats, waar de misdaad is voorgevallen, bleek aan de red. v. de Meppeler Crt. De woning, waarin de misdaad gepleegd is, ligt op 'n uur gaans afstand van Koekange, vlak bij de grens der gemeente Eohten. Toen wij er kwamen, stond een veldwachter bij den ingangen een brigadier der rijksveldwachters, met eenige andere veldwachters, onderzocht het terrein in den omtrek. De herdershond lag stil op 'n hoop aarde en hief van lijd tot tijd een klagelijk gehuil aan. De woning zelf ziet er weinig bewoonbaar uit. De hoofdingang 'n ouderwetcehe, met 'n deur in twee stukken, waaraan alleen grendels, toegang geeft tot een ruimte, die dient als turvenbergplaafs. In den hoek bij de deur stond het sohopje van dea seheper. Links van deze ruimte is het woonvertrek, 'n Lage deur door en we waren in de kamer, 4 bij 4, waar een ontzettende wanorde heersobte. De ingang bevindt zioh aan den linkerkant, vlak bij den wand, waarin twee bedsteden zijnin de bedstede het dichtst bij de deur sliep de knecht, in de tweede sliepen de 50 jarige seheper en de 30 jarige huishoudster, Hendrika Bierman, gesoheiden vrouw van een spoorwegarbei der te Staphorst. In den wand tegenover de deur zijn twee lage ramen, half bedekt door gore gordijntjes. Tussohen deze beide ramen bevond zioh de sohonw, waar een stapel turf lag. Tegen den wand, waarin de deur is, staan twee groote ouderwetsehe kasteD, midden in de kamer een roodge verfde tafel, waarboven 'n lamp hangt. Ia den hoek tegenovergesteld aan die waar de deur is, was de gewone zitplaats van den seheper, 'n eenvoudige stoei. Over den vloer lag van alles, kussens, goed uit de linnenkast, huishoudelijke voorwerpen. Op de tafel stond da petroleumlamp, uit den hanger gehaald. De lijken waren al over gebracht naar de school te Koekange. waar ze geschouwd zijn, en nu in kisten stonden, verzegeld. Het lijk van den ouden man werd gevonden liggend op den grond in den hoek bij zijn stoel, mei afgesneden hals en de sporen van 'n hevigen slag aan 't ahoofd. Zijn stoei lag omgeworpen in dien hoek, en zal wel in de worsteling zijn omgevallen. De witte tegeltjes aan den wand in dien hoek en eenige 2 meter hoog hangende poroeleinen borden waren be spat met bloed, als was er 'n breede straal tegea aan gespoten. De vrouw had gelegen tussohen de tafel en den hoop turven. Nog werd gevonden een bezemsteel, het lijk werd gevonden daarboven op liggend. De bijbehoorende bezem stond tegen den hoop turven in het andere vertrek, vermoedelijk is die door de eerste kijkers op den vloer liggend daas gevonden en aan den kant gezet. In de bedstee van den seheper lag het beddegoed dooreen gehaald, en 't was dui delijk, dat de moordeaaar(s t) ook nog gewoeld hebben in 't bedstroo, om te zien, ol soms daar geld verborgen «as. Of 't daar was is niet bekend. In de bedstee van den kneoht zagen we een gat in den buitenmuur, niet groot genoeg echter om er door te kruipen 'n paar steeren ware' er niS maar de anderen zaten blijkbaar te vast. Op de tatel lag de blijkbaar ge ledigde portefeuille van den seheper, en stond 'n doos, waarin een zilveren oorijver, dat niet meegenomen is, denkelijk daar er een naam in staat. Tusschen de beide bedsteden hangen twee klokken. Die 't dichtst by de bedat.-,» van den scheper hangt, staat stil up dertien minuten voor twaalf,en hangt scheef Waar schijnlijk is de bsdsteedeur daarentegen geslagen en geeft de klok dus den tyd van de misdaad aan. Hoe de misdaad zich heeft toegedragen is uit deze gegevens met eenige zekerheid op te maken. De scheper was Donderdag naar Meppel geweest en had daar 62 scha pen verkocht(eenige dagen te voren 43.) Hy keerde met donker hniswaarts een vrouw, die aan 'n pad woont, had hem ge hoord, 't zy dat hy 'n deuntje neurde, 't zy dat hij in zich zelf sprak, 't was beide mo gelijk, zei ze ons, daar de oude man nog al vroolijk van nature was, vaak in zichzelf liep te zingen en anders toch meestal sprak, hierop dacht. Op den weg naar huis heeft htj L0£ gesproken met een van zyn beide zoons die op 'n kwartier afstands wonen. Alken is hy naar huis gegaan. Het is niet duidelyk of de menschen a) Daar bed waren toeu de moordenaar in 't huis k wam of nog in de kamer. De man had niets aan dan on dergoed, de vrouw 'n lijfje en een rok, 'n blauwe gestreepte broek van de vrouw lag voor de bedstede op den grond. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat ze reeds te bed waren, in verband met het late nar (het was by twaalf) en ook, omdat de bedsteedenr met kracht moet zijn open gegooid, dtnkelyk door hen zelf, toen zij iemand in de kamer hoorden. De moorde naar zal ook wel gewacht hebben, tot de bewoners naar bed waren - in de eenzaam heid behoefde hy zich niet te haasten, hij kon zijn schandelijk werk 't makkelijkst verrichten, wanneer hy de menschen in bed overviel. Het eerste is blijkbaar de man vermoord. Deze lag 't verste van de bedstee af.Terwijl de moordenaar met den scheper worstelde, schijnt de vrouw er in geslaagd te zyn den bezemsteel te bemachtigen, en heeft ver- moedelyk gepoogd den scheper te helpen. Het knechtje, Jan Winters, 'n achterlij ke jougen van 21 jaar, 'n klein ventje, dat er nit zag alsof hij 16 was zal toen, door 't lawaai gewekt en na gezien te hebben, wat er gaande was, eerst gepoogd hebben, onopgemerkt te ontsnappen, door een gat in den buitenmuur te breken, en toen dit niet gelukte, moet hy wel de bedstee uitge sprongen 6n naar buiten gevlucht zijn. Ver is hij echter niet gekomen. De moordenaar, vermoedelijk reeds met de beide andere slachtoffers gereed, heeft hem vlug nagezet en niet ver van de woning achterhaald. Het lyk van het knechtje is gevonden in een diepe, droge eloot, op weg daarheen zyn bloedsporen gevonden,benevens een brood mes, onbevlekt en lucifers, zoodat hy dien kant nit gevlucht schijnt te zyn, met mede neming nog van 't mes tot zelfverweer,naar de sloot is gesleept en daar vermoord. Dit is met een worsteling gepaard gegaan wat bljjkt nit de verspreiding van het bloed Een stokje, nog versch gesneden, stak dicht bij zyn hoofd in den grond, voorts lag er een groote yzeren moer, niet geroest, die er dus ook pas schijnt gevallen te zyn, 't zij dat de knecht, 't zy dat de moordenaar die bij zich had.Den jongen is evenals d6n man een slag op 't hoofd toegebracht en da hals afgesneden. De moordenaar heeft alles in 'thuis overhoop gehaald, zooals wij reeds zeiden. Het voorwerp, waarmee de misdaad gepleegd is, is nog niet ontdekt. Waar het iyk van bet knechtje lag stond een scherp voetspoor in den met bloed gedrenkten zwarten grond,maar dit kan even goed zyn van hen die T lijk hebben opgenomen als van den misdadiger. Of er een of meer da ders zijn is nog niet te zeggen, een vermoe den bestaat er ook nog niet, al blykt vol doende dat hier geen vreemden zijn aan 'twerk geweest. Immers dan zoudn die wel last gehad hebben van den hond, en ook dezen hebben afgemaakt, 't Beest zit na kalm bij 'thuis, alsof er niets gebeurd is. Cook's poolreis. Iu ten zomer van 1907 is dr. Frederick Cook naar de poolstreken vertrokken. Vroeger was hy geneesheer bij de expeditie van Peary in 1891/92, daarna by de Bel- gioa-expeditie van 1897/98. Hij had oe- langwekkende publicaties gedaan over poolexploratie, waarvoor de Royal Geo graphical Society te Londen hem bekroon de met de zilveren medaille. Yele maanden had men vergeefs naar bericht van Cook uitgezien. De vrees be stond reeds dat hij het lot van soovelen had gedeeld en was omgekomen. Slechts ééo tochtgenoot vergezelde hem Randolph Franeke. Franoke keerde te St. John's op New- Foundland terug in October 1901 met de stoomboot van Peary, de Erik, en rappor teerde dat dr. Cook in Maart daarran voorafgaande was vertrokken. Men was in 1907 naar Groenland vertrokken met den schoener Bradley, eigendom van den mil iionair van dien naam, die een maand bleef óm walrusser en beren te jagen, terwijl Cook en Franoke aan land gingen met een draagbaar huis, provisie en verdere uitrusting. Cook's hoofdkwartier werd gevestigd te Annatck, twintig mijlen ten noorden van Beary's station te Etah, Men bleef er tot 3 Maart 1908. Op dien datnm aanvaardde Cook zijn tocht in de richting ven de Pool met twee Eskimo's en acht hondensleden, beladen met provi sie. Hij trok het North Water over, de zee-engte tussohen Groenland en Elles- merelacd, ov6r het ijs, en doorsneed Ellesmeieland in noord westelijke richting, tct Kaep Hubbard, zestig mijUn zuid-west den Kaap Columbia, het noordelijkste punt van dit land, vanwaar Peary lijn tocht door de Noordelijke Poolxee ondernam. Cook moet spoed gemaakt hebben en gunstig weder hebben gehad, om den af stand at te leggen in veertien dagen, want reeds 17 Maart sohreef hij aan Franoke dat hij was aangekomen, over het ïjb dacht verder te trekken, en terug kon zijn begin Juni. Mooht dit niet het geval wezen, dan moest Franoke zuidwaarts trekken, want hij bleef aan nog een jaar in de ijswoes tijn. Deze boodschap gezonden door middel van een Eskimo, bereikte Franoke eerst 7 Mei, en aa zyn lijd te hebben af^eweoh', vertrok deze mot twee jonge Eskimo's naar de Noordstorbaai, een alstaod van 600 mijlen, waar hij hoopte walvisoh- vaarders le vinden om bem naar huis te brengen. De tooht van Franoke is zeer moeilijk geweest. Sieoht weder, gebroken ijs, ziekte. Hij moest zijn honden en sleden sohterlaten en in een kleine bout verder gaan. Zijn voedsel raakte op, zoodat men geruimen tijd geen ander eten kreeg dan rauw zeehondenvlee9oh, dat de jaoht sshafte. Toen bij aan Noordsterbaai kwam, wa ren de walvisohvaarders reeds verdwenen. Daardoor was hij genoodzaakt laags den- zelfden eileadigen weg naar Etah te trekken, wat weder een tooht vaa een maand kostte in allerlei ontbering. Ge lukkig kwam hij juist op tijd om met de Erik naar St. John's terug te keeren. Sinds Franoke Cook's brief ontving van Kaap Hubbard werd niets meer van den onverschrokken reiziger vernomen. Zijn vrienden meenden dat hij naar Etah sou terugkeeien, waar de Jeanie, een hulp sohip dor Peary-expeditie, dat 3 Augustus van St. John's is vertrokken, hen kon oppikken. De staking in Zweden verloopt. O. a. in de fabriek Erikson hebben 1250 werk lieden den arbeid hervat. De Patriote, een Katholiek Brusselsoh blad, schrijft, dat prins Albreeht uit Kongo- land is teruggekeerd met een seer slechten indruk van het vroegere bestuur. Het Llad verneemt dat hij verontwaardigd was bij het zien van de vreeseiijke verwoesting en slachting onder inboorlingen, die het stelsel van koning Leopold ten gevolge heelt gehad. Te Forohbeim bij Bamberg heeft een politiehond getoond wat hij kon. Buiten op een weg vond men dezer dagen 's ochtends vroeg een boerenarbeider geheel bewusteloos liggen, bloedende uit vele wonden. Het eenige, waaruit men aan wijzing van den dader sou kunnen krijgen was een gebroken stok. Toen de politie hond nit Bamberg was gekomen, werden de stukken van den stok weer op de plaats van den aanslag gebraoht. De hond nam, na er aan geroken te hebben, een kleinen zandweg, die naar een dorp in de buurt voerde. Daar bleef hij staan blaffen voor het huis van een oud maD, die er met zijn zoon woonde. Daar beiden als kalme fatsoenlijke menschen bekend stonden, was men overtuigd dat de hond zioh vergist had. Trouwens het had in- tussohen zwaar geregend, hetgeen het zoeken zooveel te moeilijker maakte, vond men. De hond werd naar het punt van uitgang teruggebracht, kreeg de stukken weer te ruiken en koos denzelfden weg. Nu ging hij in het dorp bij de pomp staan blaffen. Zijn begeleider kwam tot de slotsom, dat de moordenaar daar zijne handen had gewassohen. Waar zou de moordenaar huizes Ten derden male werd de hond naar de plek van den aan slag gebraoht, en ten derden male spoedde hij zioh naar het dorp, en nu blafte hij weer het huis van den man aan. Toen bleek, dat deze nog een zoon had, die elders woonde en nu daar in huis ver toefde. Deze werd gevangen genomen en bekende ten slotte den aanslag uit onde veeie te hebben gepleegd. Hij had wer kelijk zijn handen aan de pomp van bet bloed gereinigd. Toeu de sneltrein Domodosaola - Aro- na dezer dagen een 100 M. buiten het sta tion Fonda-Toce was gekomen, klonk plot seling de noodbel, zoodat de trein in het open veld tot staan gebracht werd. Onder de reizigers ontstond een paniekje,ze dach ten aan een ongeluk De treinbeambten lie pen heen en weer om nit te vinden wat er aan de hand was. Plotseling steeg nit een afdeelingle klasse een goedgekleede slanke heer met twee valiezen bij zich en vroeg heel beleefd waar de uitgang van het sta tion was. Dat kon zoo niet afloopen de be ambten wilden hem aanhouden en wegens het zonder noodzaak gebruik te hebben gen aak van hetnoodseia verbaliseeren Dat viel echter de beambten niet mede by dien energieken passagier, die op hun vragen waardig en beslist antwoordde «Ik heb niets anders gedaan dan waartoe ik als eer lijk mensch verplicht ben. Ik heb een kaar tje naar Fondo-Toce en moest natumrlyk in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2