NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 245 1909 Woensdag 21 juli, 23e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGt-VERWEST. te Goes F. P. DVUIJ, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN T. Manse. Middelburg 1. Mr. L. van Andel. Jhr. mr. E. P. Schorer. Tcb gevolge van de steeds grooter wordende oplage van ons blad, verzoeken wij ll.H. Adverteerders de advertentiën zoo vroeg mogelijk in te zendenvooral voor de nummers, die Vrijdags en Zaterdags verschijnen, gelieve men te zorgen, dat de annonces vddr 12 nar in ons bezit zijn, wijl anders plaatsing in de 1ste editie van dat nummer niet kan verzekerd worden. DE ADMINISTRATIE. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. BJ-JEES3-: UITGAVE DUR FIRMA LvN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent. A'len worden opgewekt om te stem men in Vlissingen I A. Huson, S. A. Luitwieler. Vlissingen lil. Middelburg lil. 21 Juli 1909. Uit fanatiek Zierikzee. In de jongste zitting van den gemeente raad (de Raad telt 11 linksche en 2 reohteolie leden) werd door den heer Da Crane (k.) eenquaestie ter sprake gebracht, uit welke blijkt hoe exclusief liberaal daar de laden van't burgerlijk armbestuur zijn. Die heeren daar ulden geen mannen van andere riohting in hun college. Van arm bestuur beeft volgens hen niemand ver stand dan zij en hunne vrienden, naar de bekende spreekwijs (nul n'aura raison hors nous et cos amis I) Wij lezen in 't raadsverslag in de Hieuwsbode Bij de omvraag beklaagde ziek de heer De Crane, in verband met het bedanken van den heer Boone voor de benoeming tot regent van het Burgerlijk Armbestuur, dat dit College steeds per sonen van één riohting ter benoemiig voordraagt. Dit heeft hem vaak onaan genaam aangedaan. Spreker heeft met éatt der hoofden van het Burgerlijk Armbestuur hierover gesproken,maar daarcpgeen bevredigend antwoord outvaugen, En hij had dit punt wel vroeger in deu Raad te berde gebracht, maar wetende, dat het College van het Burgerlijk Armbestuur zeer ge voelig is, en gauw met ontslagneming dreigt, zoo heeft hij, daar hij de moei lijke werkzaamheid van het Burgerlijk Armbestuur zeer waardeert, dit nage laten. Af aar hij kan nu niet langer zwijgen, en geeft in overwegirg om ook eens personen van andere'riohting to benoemen. Bet Armbestuur koBt jaarlijks a»n de gemeente f 120^0 f 14000. Tot dit bedrag diaken a-.m iu&ezetenen bij. Vandaar dat hij het niet onbillijk acht, indien in genoemd College ook eens personen van een andere riohting zit ting Gaman. De voorzitter heeft toen geantwoord, dat 3. en W. een voord raeht doen op aanbeveling van 't Burgerlijk Armbestuur (wat omes inziens lout ishet moet geen voordracht maar een aanbeveling zijn 1) en de heer v. d. Bout waarsobuwde om taoh vooial niet af te wijken van een aanbe veling van het burgerlijk armbestuur 1 Maar de heer Engelberts (a) liet zich hierdoor niet afschrikken. Het verslag zegt verder De heer Engelberts begrijpt, dat het zeer moeilijk is personen te vindeD, die ™°r hst lidmaatschap van het Burger lijk Armbestuur geschikt zijo, maar men moet dat toch niet te veel zeggen, want q»n komt men onder den druk van genoemd College. Hij wou zioh dan er ook niet aan storen, al bedankte ook bij sfwijfeiDg van de voordracht het geheele Armbestuur. Zoo het waar is, dat bij bet doen van een aaobeveliaj' te weinig gelet wordt op het verschil van religie, want dit woord vindt hij beter dan richting, dan is het in het vervolg gewensoh', dat daarmede wel rekening gehouden wordt. En uit dit oogpunt ondersteunt hij het verzoek van den heer De Crane. Da meerderheid van den Raad zon toch niet graag mede willen gaan met de opvat'ing, dat in het Burgerlijk Armbestuur slechts be paalde personen zitting mogen hebben. De heer de Crane voegde er nog een zachte vermaning aan 't adres van het buTgeriijk armbestuur aan toe. Wij merken alleen op dat de Raad altijd buiten een aanheveling om gaan, en daarmede hoegenaamd geen majesteits schennis pleegt. Zoo deed nog onlangs de Raad van 's Bear Arendskerke. En op dezelfde wijze werd jaren geleden door den Raad van Goes de heer J. M Kakebeeko in 't burger lijk armbestuur gekozen. En niemand zal beweren dat deze keuze geen beste ia ge weest. Hoeren van 't Burgerlijk Armbestuur van Zierikzee, achter uw bergje wonen ook menschen. Heden wordt een algemeen geliefd en geaoht man ten grave gebracht. Het is mr. O. H. graaf van Limburg Stirum, overleden buiten zijn vaderland, waar hij herstel van gezondheid zooht, doch die niet mocht vinden. Slechts 54 jaar moohi hij oud wordeu. De zon zijnB levens was ter Dauwernood ter middaghoogte geklommen, of de dood maaide hem weg met zija onverbiddelijke zeis. Hoe herinneren wij ons dien kleinen, bleeken man, toen wij hem voor 't eerst hij was toen nauwelijks meerderjarig! op het Zendingsfeest te Boekenrode ontmoetten. Hij had het Heilige Land bezocht en de eilanden van den Oost Indischen Ar chipel. Als liberaal, soo verhaalde hij, was hij er heen getogen. Door den Heere zalven gewonnen voor de blijdschap des Evan gelies was hij teruggekeerd en hij ge waagde er vaa met groote geestdrift. Welk een belangrijke verzameling voor werpen uit de Heidaawereld meegebracht, toonde hij ons. Honderden hingen aan zijn lippen, en zagen met bewondering tegen den jeugdigen „Graaf" zoo noemde men hem bij voorkeur op. Sinds werd bij door onze dissentieerenie vriendeu telkens weer voor de Tweede Kamer eandidaat gesteld. Een enkele stem werd, ook in 't district Goes, na 1886, op hem tegenover onzen Lohman uitgebracht. Tot eindelijk, in de verwarring van '94, Liberalen en Roomsobe anti-Takkianon saam, door een smaldeel onzer partij ge holpen, hem in de Kamer brachten «n gelijk wie hem kenden niet tegenviel hij zioh aansloot bij de Christelijk Historische partij. Deze aansluiting belette hem echter niet, dal hij ook de antirevolutionairen een goed hart toedroeg. Een gezindheid die er allengs op verbeterde, naarmate de Christelijk- Historisohe partij met te vaster zin zich aansloot bij de Reohtsobe coalitie. Nog in 1907 bij de Statenverkiezing in 'i district Goes (de herkiezing eer heeren Mulder en Noordijke, en de verkiezing van de heeren Dekker en Wmdergem) zond de nu overledene, met een h&rtelijken groet, vanuit Godesberg eea flinke giit aan een onzer a.-r. Kiesverenigingen tot dekking der kosten. Mr. O. J. R. graaf van Limburg Stirum liet, ten behoevo van 't Zendingswerk, de Christelijke school, d8 aotie der antirev. en Chr. Historische KiesvereenigiDgen, de Weezenverplegiag en allerlei anderen pki- lantropifoh^n arbeid nooit tevergeefs bij siofo aankloppen. Op alle t srrain waar hij door persoon lijke kennisneming overtuigd werd van het noodzakelijke, gaf hij niet alleen zijn galdelijkcn steun, maar gaf hij zichzelf; en wel gsheel. Zijne levensbeschrijving van mr L W. C, Keuoheinius blijft voor de antirevolu tionairen, en voor alle Christenen, die gelijk eenmaal deze twee, hart hebben voor onze Indië en voor de Zending, een boek van onschatbare waarde. Ook wij wensehen daarom de nage dachtenis vau mr. O. J. H. van Limburg Stirum te eeren. Het is een tijdje geleden in een onzer plat- teiandsgemeenteraads vergaderingen ge beurd dat een der raadsleden onder de be raadslaging der vroede vaderen was inge dut, zoodat de kop van zijn pijpje de tafel raakte de voorzitter bij het aflazen van zijn naam hem deed ontwaken met de vraag: X, je bent er immers voor Pende ontwaakte magistraat hierop zrju«voor!" deed weerklinken. Nu behoeft dit geval niemand te erge ren want onze raadsleden op da dorpen zijn in den regel zeer vroeg op, en, zoo zij een weinig op leef ijd komen, is hun nachtrust ook niet zoo zwaar en lang, dat zij over dag niet wel eens, tegen hun wil, in den dut zouden raken. Maar dat iets dergelijks in Den Haag ook wel eens een Raadslid overkomt, sobijnt erger. Immers die heeren sijn over't algemeen mannen met jonge, frissohe kracht, en lang niet zulke vroegopstaacders als onze geachte dorpelingen. Het is tenminste dezer dagen een ge meenteraadslid in Den Haag overkomen dat hij bij een gewichtige stemming pre sent en tooh absent was. tiet Volk van 8 Juli beschrijft dit, na tuurlijk hoogst zeldzame, feit aldus Toen de secretaris den naam van den heer Van der Kemp afriep, kwam er geen antwoordonze edelachtbare was ingedut! Zijn achterbuurman Deen, gaf hem een duw in den rug en fluisterde" hem, zoodat vrij op de tribune het kon den faooreo, toe, dat hij vóór moest stemmen. En werkelijk hoorden wij dan ook even daarna den heer Van der Kemp met vaa schrik nog bevende slem vóór roepen, tot groote hilariteit yan al zijn medeleden en van ons uit den engelenbak". Laat ons hopen dat 't bij één zoodanig feit blijft. Het zou bij gewichtige stemmingen wel eens kwaad kunnen. Altijd verondersteld dat 't feit waar is wat wij natuurlijk nietkunuen beoordeelen. Dezer dagen vroeg een liberaal fabri kant in Twenthe, na den uitslag der Kamerverkiezingen, aan een zijner onder- hoorigon Hoe komt 't tooh dat de Noord- Brabanteohe en L'mburgsohe induatrieelen allen voor protectie zijn, en deOveiijael- sohe allen voor vrijhandel P Dat kan tooh niet uit politiek zijn De aangesptokene bleef het antwoord sohuldig. Wij zouden zoo zeggen zou de vraag niet ietwat verkeerd zijn gesteld Dat de Noord-Brabanders allen voor verhooging van 't tarief op de invoerrechten zijn, is geen bewijs dat zij tot eiken prijs »proteotie" willen. Te Rotterdam zijn onder de (liberale) leden der Kamer van Koophandel, ook enkele niet-vrijhaadelaars, of liever voor standers van een billijker flseaal tarief voor invoerrechten; dooh daardoor zijn zij nog geen proteotionisten. Een hunner is de heer Jaoobson. Wjj kunnen geen ander antwoord geven. Maar wij willen nog wel even in her innering brenger, Jat toen vier jaar gele den de Rechterzijde in de Tweede Kamer in de wiaderhe'd was gebracht, zoodat er geen Tariefsverhooging kon komen, de buitenlandsche ble ien een juichtoon hebben aaogehaven, omdat Nederland nu voortaan zou blijven zorgen voor de buitenlandsche fabrikanten en li >t Parijsehe Journal des Debats, 't bezworen «gevaar" der tariefs- verhooging besprekende, uitriep >ln zooverre ka men wij buitenlanders om niet anders dan van harte verheugen over dezen uitslag'". Een uitspraak die ook te denken geeft. De liberale pers {Het Handelsbladvoorop heeft weer een ni' ut middel gevonden om dr Kuyper te bekladden, en tegelijk den burgemeester van Gen Haag, baron Sweerts als >man van rechts" te kijk te zetten. Zij vertelt namelijk dat baron Fweerte inder tijd tot burgemees'?r van Den Haag be noemd is els libers'alen zelfs als voor waarde gesteld had dat in zijn plaats te Arnhem een liberaal zou benoemd worden. Maar nu heeft burgemeester Sweerts een paar jaar daarna, geld gegeven voor de atrijdkas van het antirev. Centraal Comité on sinds werd b'o genoemd als toekomstig Commissaris der Koningin in Gelderland, 'n benoeming die lang op zich liet wachten, door dr Kuyper zegt men aangedron gen, in De Standaard zijdelings aanbevolen werd door baron Sweerts als „man van rechts" aan te dienen, ten elotte door De Tijd bestreden w< rd en dank zij minister Heemskerks ons.fbmkelijkli.8id, niet heeft plaats gehad. De beschuldiging nu luidtSweerts heeft Kuyper gelijmd met geld voor de a r. propaganda Kuyper heeft Sweerts hierop als «man van Hechts" gequalifleeerd en Sweerts heeft met Kuypers hulp tevergeefs gsprobeerd Commissaris in Gelderland te worden. Nu heeft dit on zes inziens niets van een lak leggen, ook al meet de liberale pers het nog zoo breed uit. De gevallen doen zich herhaaldelijk voor dat menschen, die zich verbeeld hebban de liberale beginselen te zijn toegedaan, by nader inzien en meerdere ervaring zwen ken en ten slotte in het antirev. kamp aan komen, waar zy, natuurlijk niet in de gele deren, maar dan toch in de loopgraven goede diensten verrichten. Let wel, deze menschen zyn nu niet, wat men noemt „bakaerd", maar ze hebben b.v. op de hooge, verantwoordelijke plaats, waarop ze geplaatst zyn, en vanwaar ze de dingen heel en anders zien dan met name van een bestuurstafel in de openbare ver gadering eener liberale kiesvereeniging, een anderen kijk gekregen op de volksbe langen en het gevaat leeren inzien van een mogelijke overwinning der soe'aal demo cratie met haar naaste buur de vrijzinnig democratie. Te verwonderen is het dan niet dat de zulken meer heil zien in het veld wionen der Rschtsche beginselen. Zoo zijn er hon derden en, zijn ze vermogend, en willen ze niet naar buiten als «man van Rechts" openbaar worden, dan steunen ze de strijd- kas, en bevelen in eDgen kring de Recht- sche candidaten aan. Haast ieder district kan u zulk» aan wijzen. In zeker Zeeuwsch district hebben we eea bestuurslid eener Vrijzinnige Kieaver- eenigiag gekend, die geregeld op de anti revoluties aire candidaten stemde. Komer zulke menschen nu later openlijk tot ons over, gelijk bijvoorbeeld ia 1870 en daarna de v. d. Borehs,;de v. Dedenas, de Poaipe's en meer anderen die wij hier niet allen behooren te noemen, dan is ons dit natuurlijk wel aangenaamdooh nie- mand zal ons beletten, wanneer hier en daar een enkele staatkundige Nicodemus j ons zijn bijdrage geeft tot dekking der konten voor de verkiezing van onzen oan- didaat, dergelijke gift aan te nemen. leve anders is natuurlijk of wij bij voor keur eeu candidatuur dierzuiken naar voren sohuiven. Wij hebben in zoodanig geval nog nooit verkeerd, doea zouden raden willen om 't «geen nieuweling", dat in de kerk geldt, ook 'in de sUatkunde toe te passen. Wij zouden over de quneatie die aohter 't tot een quaes',ie opgeblazen geval-Sweerts iigt nog wel een en ander in 't algemeen willen oprat rken doeh bewaren dat liever tot later. Alleen merken wij op dat, reeds eenige jaren geleden, een Hagenaar, goed bekend in de stedelijke regeeringskringen aldaar, ons verzekerde dat, wat minister Kuyper toen nog niet schijnt te hebben geweten, burgemeester Sweerts te Den Haag »man van Rsohts" was; een mededeeling die wij 't vorig jaar in De Spiegel zagen her haald. Wat ons betreft, niets verbaast ons meer natuurlijk afgedacht nog van de genade Gods die den mensoh wederbaart en hem zoo roept ook op staatkundig terrein Zijne eere te leeren zoeken dan dat er zoovelen zijn die, zij 't ook alleen langs den weg van waarnemen en naden ken. niet allang tot de, zij 'tooksleebts verstandelijke, overtuiging, kwamen dat, in de tegenwoordige omstandigheden, bij 't gevaar dat vau de Rooden dreigt, en uoet Frankrijke waarschuwend voorbeeld voor oog>n, steuubieaing aan de immers zeer dure I verkiezingspropa ganda der Ani.irevulutionuairen en Chris telijk Hislonsehen dringend noodzakelijk is. Trouwens deze laatse partij heelt reeds honderden uit deu Liberalen hoek tot zieh getrokken, wier oogen voor 't roode ge vaar of voor de deugdelijkheid der Chris telijke Historisoha beginselen waren open gedaan. En niemand heeft 't recht aan die leiten ook maar één enkele onderstelling van lagere orde vast te knoopen. De opstijging van Latham j.l. Zondag (waarom die proeven toch altijd op den Dag des Heeren!) met zijn monoplaen aan de Noord-Fransohe kust nabij Calais, ten einde het kacaal naar Dover over te stekeD, is een grooteohe daad, een biijk van koenen duif, een werk van groote beieekenis en vèr strekkende gevolgen geweest. Wèl werd het doel slechts ten halve bereikt en moest de koeue luohtzeevaar- der halverwege den tooht opgeven Maar 't bewijs dat het kan is dan tooh geleverd, en velen zullen na hem opstaan om zijn werk te verbeteren en dan scheiden geen zeeën en afstanden de volken meer, nooh belommeren zij meer dc onderlinge oom- munioatie. Een ooggetuige van de opstijging schrijft «Na een half uur van koortsachtige span ning, verschijnt de groote prachtige vogel hoog boven de klippen. Zender aarzelen, zonder wankelen, trekt hij op meer dan honderd meter hoogte zeewaarts. De torpedojager schiet, luidt met de sirene gillend, pijlsnel de hooge zee op. Hij, daar boven hem, speelt met hem, trekt snel als de stormwolken langs den granwen morgenhemel. Zeven minuten ik ben iotuseohen de klippen opgeklommen kau men beide volgen, dan verdwijnt de vlieger als een stip in den morgennevel. Eea lange rookstreep geeft de riohting van den najagenden torpedojager aan. Ik heb het prachtigste schouwspel gezien, dat men zioh denken kan. Lathtm's vlucht beduidt de triomf van den monoplane. De etyl, wsarin hij vloog de stabiliteit van de machine, die zonder de minste schommelingen als een arend door het luchtruim trok, stelt alles in da schaduw, wat ik tot nu toe in vliegkunst te aanschouwen kreeg" Welke schoone gaven en machtige talen ten zyn den mensoh der 20e eeuw gesohon- ken. Hij viel op 18 K.M. van de Fransche kust af in zee, doordat de motor zijner vlieg machine weigerde. Een sleepboot pikte hem ongedeerd op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1