IEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 223. 1909, Vrijdag 25 Juni. 23e Jaargang. CHRISTELIJK- uil he pms. BoMastlandseb Overzicht. HISTORISCH 1 i n Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JGNGE-VERWEST, te Goes Tengevolge van de steeds grooter wordende oplage van ons blad, verzoeken wij H.H. Adverteerders de advertentiën zoo vroeg mogelijk in te zenden; vooral voor de nummers, die Vrijdags en Zaterdags verschijnen, gelieve men te zorgen, dat de annonces vddr 12 nar in ons bezit zijn, wijl anders plaatsing in de 1ste editie van dat nummer niet kan verzekerd worden. DB ADMINISTRATIE. F. P. DV.UIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA UN VAN Wie zich met 1 Juli op ons blad abonneert, ontvangt 't tot dien datum gratis. Hoe men oud wordt. In het Ned. Tijds. van Geneeskunde kondigt de heer N. Voorhoeve een sociaal- statistische studie van Alfred von Lindheira aan Saluti Seneotutis. Die Bedeutung der mensohliohen Lebensdauer im modernen Staato. Tot nu toe verschenen 3 hoofdstukken, waarvan de beide eerste een o venicht geven over de nieuwste onderzoekingen naar den levensduur van planten en diereD, en over meueohelijke sterfelijkheid handelen. Voor al de sterfelijkheid ea de doodsoonakeu in de middeleeuwen in Duitsohland worden behandeld en er wordt op geweien, dat de verhoogde levensduur in den tegenwoordi ge!) tijd, die uit deie onderioekingen blijkt, het gevolg ia van de verbeterde hygiënische toestanden en het toekennen van meer waarde aan een mensohenleven, In het 3de hoofdstuk wordt een statistiek medegedeeld van 705 personen, ouder dan 80 jaar, te Weenen onderzocht, met een ge middelden leeftijd vtu 851 jaar. Te meer belangrijk is deze statistiek, omdat tot nu toe een systematisch onderzoek lioh niet over een zoo groot aantal personen uitge strekt heeft. Alleen psychisch normale per sonen werden onderzocht en wel uit de meest uiteenloopende kringen en levensom standigheden. Met dit statistisch materiaal traoht schrijver een antwooid te geven op de vraag, welke zijn de levensomstandig heden onder welke een groot aantal per sonen een hoogen lecfljjd bereiken. Het meerendeel der onderzoehte personen bevond zich in de Weener ziekenhuizen en behoort tot de armere bevolking, een min derheid is samengesteld nit de z.g n. betere kringen. Er blijkt nu, dat meer vrouwen een hoogen leeftijd bereiken dan mannen. Van gunstigen Invloed op een laag leven zijn het behooren tot een familie, waarin hooge ouderdom veel voorkomthet huwelijk borstvoedingarbeid en wel 100 lang moge* lijk voortgezet. Geen invloed hebben: leven op het land of in de stadzorgen, mits een vroolijk humeur bestaat; matig alcohol en tabaksgebruik, (zelfs is matig alcohol gebruik voor oude mensehen aan te be velen); vroeger doorgemaakte ziekten, mits zij do werkkracht niet hebben doen afnemen. ODgunstigen invloed hebben; weelderig leen, hat verlies van het gezicht of van de bewegelijkheid, daar beide den arbeid bemoeilijken, resp. onmogelijk maken Verder blijkt nog, dat gemengde kost de beste is; dat het verlies van het gehoor van weinig invloed op den levens duur is, in tegenstelling met het verlies ▼an het gezichtdat onder Israëlieten een hoogen leeftijd meer voorkomt dan bij niet-Israëlieten. Turkije. Generaal Dsjavid Pasja, die met drie regimenten infanterie en eenige bataljons tegen de oproerige Albaneezen opgetrok ken was is, in strijd met de officieuze Temekwingen det laatste dagen bij Ipek en Jakowa volkomen verslagen. De Alba- neezen hadden den pas Pelcsi bezet en Dsja il slaagde niet, hen daaruit te ver drijven. De Turken verloren 14 officieren en 350 man, o. a. den jong-Turkoohen leider Kiamil Bei. De opstandelingen tellen 14000 man. Zij verwittigden de Turken dat rij de wapens niet zullen neerleggen alvorear hun volko men zelfbestuur is Vtfrieend en alle ge vangenen in vrijheid zijn gesteld. Vrees voor een militaire dictatuur Een Turksoh politiek persoon, wiens naam niet genoemd wordt, deelde aan den Atheensehen correspondent van den Neto- York Herald mede De invloed van generaal 8 hefket-pasja en andere legeraanvoerders wordt steeds kleiner. De werkelijke heheorsoher van den toestand is generaal H»ss»>R*za-pasja, de grootmeester der artillerie, die met 40 andere jonge officieren zijn wil weet door te zetten. En daar het geheel' bezettings leger onder hunne be veler- s'aat, behan delen deze officieren het .lo<g Turksohe comité en het parlement met verachting, en dringen zij aan op inbeeh enisnerning van een aantal personen, die zij gevaarlijk voor dan Staat achten. Zoowel de grootvizier Rusatin-Hilmi- pasja als generaal Mahmoud Schefket-pasja, hebben gepoogd ami dit mil 'aire comité tegenstand te bieden,maar zonder resultaat, Ouder voorwendeel ze te bevorderen heeft de regeering gepoogd deze officieren over te plaatsen naar verschillende, uit elkaar liggende garnizoenen, mnar ook dit mis lukte, daar voor de, bevordering bedankt werd. Zij hebben een Ijjst opgemaakt van 280 peisonen, die zij verbannen willen zien als staatsgevaarlijk; op deze lijst komen ook de namen van eenige ministers en van den Sjeik-ul-Islam voor. Zjj zijn fel gekant tegen het parlement, dat zjj een schadelijke instelling aobten zij wen- sohen daarentegen een militair kabinet, en een offijieele militaire diotatuur. In hoeverre deze mededeelicg van het New-Yorksobe blad juist is, kau voor het oogenblik moeilijk worden beoordeeld. De Kretenser quaestie. In het Engelsohe Lagerhuis vroeg de heer Lynch aan de Regeering, of zij eenig verzoek had ontvangen van de Turksohe regeering voor de verdaging der terug roeping van de vreemde troepen van het eiland Kreta, en of in verband met de mogelijkheid van onlusten, het niet wen- sohelijk zou z:jn het besluit tot die terug roeping te herzien, daar de omstandigheden zeer veranderd zijn sinds het genomen werd. Namens de regeering antwoordde de heer Pease, dat de regeering het geno« inde ver zoek had ontvangen. Doch de regeering achtte het niet wensebelijk de belofte, meer dan een jaar geleden aan de be volking van Kreta gedaan te schenden. Bovendien is er ook geen reden het besluit te herzien, daar voor het behind der rust zal worden gezorgd In de Kretenser wateren zullen oorlogsvaartuigen blijven, om de Turksohe vlag te beschermen, de rust te handhaven en de Mubemedanen op het eland te beschutten voor mogelijke aanvallen. De Turksohe Jeni Oazetta maldt, dat de Porte sedert aan de vier beschermende mogendheden eeh nota zond, xraariti zjj verklaart: dat de Xretensers of Grieken in Juli, als de mogendheden hunne troepen hebben teruggeroepen, waarscbij ïlijk een poging tot annexatie van het eiland bij het koninkrijk zullen ondernemenzulk een daad kan de Porte echter niet toe staan, en in het bedoelde geval zon zij zelfs voor een oorlogsverklaring niet terugdeinzen. Tevens verklaart de Porte rich bereid, onderhandelingen aan te kneopan over waarborgen voor de autonomie van Kreta. Zij verzoekt de mogendheden die bij het nemen van besluiten betreffende Kreta wel te wille» overwegen, van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 «ent, iedere regel meer 10 '•ent. cornts a De belastinghervorming in Duitschland. De Rijksdag heeft de belasting op de waardevermeerdering van onroerende goederen aangenomen. Voor stemdende geheels rechterzijde, het centrum en de Polen. Oos'enrjjk- Hongarije. De crisis in Hongarije houdt aan. De au diëntie van Wekerle bij den Keizer-Koning had gisteren plaats. Wekerle deelde den Keizer mede, dat hij gaarne zal medewer ken tot het invoeren van geordende toe standen in Hongarije, doch dat hjj dit on mogelijk acht, wanneer niet enkele militai re concessies aan Hongarije worden gedaan. De Keizer antwoordde, dat hij niet in staat is, zulke concessies toe te staan. Toen verklaarde Wekerle, dat hij ook later niet in staat zal zjjn andere voorstel len aan den Keizer voor te leggen, zoodat hij persoonlijk es namens het geheele ka binet, om spoedige ontheffing uit de regee- ringsposten vroeg. De Keizer antwoordde, dat hjj binnen enkele dagen zijn beslissing zal mededee- len. Als opvolger van Wekerle wordt alge meen de oud- minister Lukacz beschouwd, hoewel de onafhankelijkheidspartij moeite doet, de kabinetsformatie aan Kossnthte doen opdragen. Het wordt te Pest onmogelijk geacht dat de coalitie behouden blijft, na alles wat in de laatste maanden geschied is. De onder handelingen tussohen Lukacz en Kossuth over de vorming Aan een kabinet der onaf- hankelijkbeidspartij worden voortgezet. Zouden die niet tot een resultaat leiden, dan zou de Kroon beBloten zijn, tot parle- mentsontbinding en een beroep op het volk. De partijen in de groote steden hebben de stembug-overwianingen vrij kalm ge vierd. Alleen te Rotterdam was nogal geestdrift. D. de Klerk, de populaire libe rale candidaat, met kleine meerderheid herkozen, werd bejubeld in het hotel Coo- mans, de heer Verheij eveneens. De Reoht- sohe partijen vierden feest in het Verkoop lokaal met vrouwen en kinderen. De N. B. C. schrijftDe groote zaal was stampvol, en de politie moest vele honderden terug wijzen. Dezen gaven op het Oostvestplein uiting aan hun vreugde door het zingen van de stichtelijke liederen„Aan U, o Koning der eeuwen", en„Voor God en Kerk, Vorstin en Vaderland", Aan welke liederen de op oraDjepapier gedrukte teketaande talrijke personen, die in het Verkooplokaal geen plaats hadden kunnen krijgen, werd uitgereikt. Tusschen deze liederen klonk herhaaldelijk het minder stichtelijke ii Weg met de socialen, Leve Willemien". Binnen in de groote zaal scheen aan de groote geestdrift geen einde te znllen komen, toen het bekend werd, dat aan mr De Jong in distriet V en aan dhr Heems kerk in district IV de overwinning ten deel was gevallen. Beide gekozenen, dia aanwezig waren, werden,nadat het gejuich en gejubel einde lijk wat bedaard was, allereerst toegespro ken door ds Van den Berg, waarna door de heeren De Jong en Heemskerk het woord werd gevoerd. Dankbaar werd herdacht de mooie over winning, in de distrioten IV en V behaald, en den kiezers dank gezegd voor het in de gekozenen gesteld vertrouwen. Nog vele toespraken volgden, welke telkens met fanfares van het muziekkorps, dat op het tooneel had plaats genomen, eu door applaus van de honderden man nen, vrouwen, kuapen en meisjes werden begroet. Groot was de vreugde over het winnen van de distrieten IV en V, en in de gesprekken, die tusschen de redevoe ringen werden gehouden, kon men het hier en daar vernemenThans IV en V gewonnenover vier jaren alle 5 distrioten aan rechts. nsismiHiii lismaan Eu toer tegen 9 uur de horden op het podium 60 reehts en 40 links aanwezen, steeg er één lang en blij gejubel op uit de eivolle zsal. Fanfares klonken en op nieuw volgden toespraken, waarin groote dankhs h id werd neergelegd over de sehorn- overwinning, door reehts bij deze verkieriBgen bevochten. De herstemming in Den Haag. Mem h *ft ons Centraal Comité er een verwijt - au gemaakt dat 't doer zijn ad vies de herkiezing van Troelstra heeft mogelijk gemaakt. Ten onreehte, en mis- schioa wel even ten onreohte als dat sommige Hnaitsehe Herv. predikanten de j verkiezing «au Ter Laan in Den Haag indirect aouden veroorzaakt hebben. Tooh verdient o,» aandacht hetgeen men uit Den Haag aan de Standaard meldt: Aan de Herv. predikanten te dier stede was de vorige week officieel gevraagd hun Dnam te willen geven voorplaatsing onder een aanbeveling van onzen candi daat in I, den heer Joh. Krap. Door enke len hunner werd de toestemming slechts schoorvoetend en voorwaardelijk, door anderen werd zij niet gegeven. Van een predikant, die nog wel kort geleden bij zonder warm voor Oranje gepreekt heelt en daarbij ogen de sooiaal-demooraten is te velde getrokken, kwam het volgende karakteristieke antwoord in z/Het doet mij leed, dat ik aan uw ver- eerend verzoek niet kan voldoen. De Kerk bode neemt wel advertenties op, maar kiest als blad geen partijen ik zelf heb altijd geweigerd, verkiezingsadvertenties te on derteekenen. Ik wenseh van dien regel ook nu niet af te wijken. Spreken voor de verkiezing heb ik ook nog nimmer gedaan. »Laat u dit niet verdrieten, lo zijn er wel betere mensohen om zich in die zaken te begeven, en wier woord meer beteekent 2o aeht ik het veel beter, dat een predikant zioh niet met verkiezingen inlaat8o komt de heer Krap er waarschijnlijk toeh4o is er niets aan verbeurd, wanneer hij er niet komt; 5o is het alleszins billijk wan neer ook de socialisten in de Kamer ver tegenwoordigd zijn. Zjj hebben 82060 stem men Hitgebraoht, en nog niet één lid ge kozen". gedaan. Ik constateer dat u thans zelfs oom- missie van onderzoek heeft geweigerd. Hdbld De uitslag der herstemmingen. Ziehier den stand der partijen ia de Tweede Kamer vöór en na deze verkie zingen 0 Ot P P BS.| De candidatuur-Staalman. De heer Staalman heeft, Dadat zjjn verzoek tot het beneeman vau een oommissie, die had na te gaan of hij schriftelijk verklaard had zioh reehts te zullen scharen, door de vrijz. kiesvereeniging Helder" was afgewezen, san den oud-Minister De Meester het vol gende telegiam gezonden Het is u nekend dat vrijzinnige kiesver- eeniging -rijn oandidatuur krachtig bestre den beefs met bewering dat ik mij voor Statenzeiel eerloos heb verkocht aan Room- sohen er anti-revolutionairen, waar rat, aote zou berusten hjj Roomaohen. Ik noemde dat schandelijk laster. Door ons is aangeboden benoeming scheidsgerecht van vijf leden, buiten wecerzijdsche besturen. Het onder zoek van bedoeld schrijven bij Roomsohen, op voorwaarde dat ik of u zioh publiek zal terugtrekk'-n als oadidaat, al naar gelang ouder verzoek vrijzinnigen u of mij in gelijk stelt. Dat aanbod door bestuur vrijzinnigen afgewezen. Ik doe dit thans persoonlijk aan u, overtuig dat u zal weigeren door middel van zoo -uigen laster de overwinning te be halen, V rsoek dringend terstond draad- berioht aan mij, zoo mogelijk met opgave uwer beide scheidsmannen. De heer D j Meester antwoordde telegra- phieob „De verkiezingsstrijd gaat voor mij niet over personen maar over beginsel. Uw voorste! reeds daarom onaannemelijk." De heer Staalman seinde toen weer Uw ontwijkend antwooid ontvangen. Uw verkiezing wordt hier door bestuur der vrijzin gen bevorderd door brutalen laster. Dat her ft u kunnen lezeu in verkie- zingsoouront en circulaires. U was aan uw eer en aaan» - enobuldigd dat middel reeds lang publick af te wijzen. Pat beeft u plet Anti-revolutionairen Katholieken Ghrietel.-Historisohen Rechterzijde Unie-Liberalen Vrij-Liberalen Vrijz.-Demooraten Vrijzinnige Sooiaal-demooraten Linkerzijde 15 23 8 26 25 9 12 8 49 60 11 24 21 3 9 4 5 11 8 3 44 33 11 7 7 51 40 11 De anti-revolutionaire partjj heeft 9 zetels gewonnen, dooh één zetel, dien van Ede, aan de ohristelijk-historisehen moeten afstaan. De Roomsoh-Katholieken hebben al huu zetels behouden, geen enkelen verloren, geen enkelen gewonnen. Ook het getal sooiaal-demooratisohe zetels is niet ge wijzigd, doeh deze partij verloor het in drie oude distrioten Enschedé, Hoogezand en Sohoterland, (Van Kol, Ter Laan en Van der Zwaag), won drie nieuwe zetels iu Amsterdam IX, Zaandam en 's-Giaven- hage I (Vliegen, Days en Ter Lssd). De drie vrijzinnige partijen hebben de verliezen onderling verdeeld. De Unie liberalen verloren, evenals de Vrijzinnlg- demoeraten, drie zetels dus betrekke lijk het minst. De zwaarste verliezen hebben de vrij-liberalen te boeken. Zjj toch verloren 5 zetels: Amsterdam VII (Blooker) Oostburg (Hennequin), Utrecht II (Roéll), Rotterdam IV (Plate) en Haar lem (v. Styrum). De unie-liberalen winnen Hoogezand, Helder eu Sohoterland (3) dooh verliezen Amsterdam II, Enkhuizeo, Kampen, Rot terdam V, Gorinchem, Zascdam, (6). De vrijzinnig-democraten verliezen 4 ze tels: Amsterdam VIII en IX, 's Graven- hagel en Den Helder, doch winnen I, Oostburg. De anti revolutionairen verliezen I, Ede, doch winnen 9 zetels: Amsterdam VII en VIII, Enkhuizen, Eosoh ide, Gorinchem, Kampen, Rotterdam IV en V, Utrecht II. De christelijk-hiatorischea verliezen niets, doch winnen Amsterdam II, Ede en Haar lem, (3). In de oude Kamer hadden zitting en zijn niet opnieuw gekozen: dr. Lely, dr. Bloo ker, Nolting van Deventer, Van Kol, Lim burg, Van Styrum, Plate en Röall, terwjjl in de oude Kamer zitting hadden, doch om verschillende redenen niet opnieuw voor een zetel in aanmerking wenschten te ko men: de heeren v.Gjjn.Van Citters, Pierson, Sehokking, Z. v. d. Bergh, Reyrse, Lucasse, Hennequin, 8. van den Bergh, Mees, Van der Zwaag, De Boer en Zijlma. Als nieuwe leden kornet iu de Kamer de heeren Snoeck Henkem&os, Middel berg, De Vlugt, Vliegen, De Kauter, Schimmel- pennincir, Orsterbaan, Elhorst, Van Len- nep, Rink, Van Lyndeu van Sanden- burg, Blum, Vorsterman van Oyen, Heems kerk, De Jong, De Meester, Coljjn, Van Hoogstraten, Duyi, Teenst a. Van deze allen is alleen de heer Rink reeds vroeger Kamerlid ge veest; de andere 19 doen er voor het eers' hun intree, of schoon de heer De Meestt-r er vroeger na tuurlijk als Minister menigmaal tegen woordig is geweest. De heeren De Visser m De Meester, beiden in twee districten gekozen, znllen moeten kiezen voor welk cFstriot ze znllep opteeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1