NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 217. 1909 Vrijdag 18 Juni, 23e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Tariefsherziening. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JÖNGt-VERWEST. te Goes F. P. D'HiKJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Tengevolge van do steeds grooter wordende oplage van ons blad, verzoeken wij H.1I. Adverteerders de advertentiën zoo vroeg mogelijk in te zenden; vooral voor de nummers, die Vrijdags en Zaterdags verschijnen, gelieve men te zorgen, dat de annonces vóór 12 uur iu ons bezit zijn, wijl anders plaatsing in de 1ste editie van dat nummer niet kan verzekerd worden. DE ADMINISTRATIE. Ook ia Frtnktljk begréép de ïègééring, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. PrijS per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA LN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 «'ent. Wie zich met 1 Juli op ons blad abonneert, ontvangt 't tot dien datum gratis. (81 o t.) Natuurlijk geldt ook hier de regel, dat de vetstandige tijd en wijze waarnemen zal. Nooit is onzerzijds om wijcigiug van het tarief van invoerreobten gevraagd, om de protectie zelf. Een industrieel leven, dat uit zioh zelf krachtig genoeg is, om zich zonder overheidsbescherming staande te houden en aan buitenlandeche concur rentie het hoofd te bieden is een ideaal. Overheidshulp en overheidsbescherming wijst altijd op zwakheid. Maar nu is bet eenmaal zoo dat onze verschillende indus trieën niet alle sterk geboren worden. De meeste hebben óf in den aanvang, óf bp den voortduur noodig beschermd te wor den tegen verdervende invloeden uit den vreemde. En het afweren van die invloeden kan de Overheid doen, en dat moet ze doen, zal het productievermogen van ons volk geen schade lijden. Zeker, er zjju op dit oogenblik indus trieën, gelijk de Twentfche textielindustrie, die geene bescherming meer vraagt, maar als we in de geschiedenis nagaan, hoe deze nijverheid tot de tegenwoordige sterkte is gekomen, dan blijkt, dat ze iet bare opkomst in bijzondere mate van de bescherming, vooral in Indië, geprofileerd heeft. Zonder het befehermend schild der Oveiheid zou er van eene krachtige tex tielnijverheid in Twente geen sprake ge weest zijn. En wat nu met deze nijverheid zoo gunstige gevolgen gehad heeft, zou allicht met andere industrieën geprobeerd kunnen worden. Verleden jaar hebben we uit bet ver slag van onze Nijverheid eene lange reeks van klaohten opgenomen, die alle hierop neerkwamen, dat onze nijverheid eener- zijds overstelpt wordt door de buitenland- aohe productie en anderzijds belemmerd wordt bij hare pogingen tot uitvoer. Van vrijhandel is in oas laad geen sprake, men kan hoogstens spreken van eei> een zijdig stelsel van vrijen invoer, waarvan onze nationale arbeid ai de nadeelen on er- vindt Meer en meer gaan dan ook de oogen open voor de gevolgen van het volgehouden dogma der vrijzinnigheid, dat in ons tarief voor invoorreehten is be lichaamd. Zeer duidelijk is dit onlangs nog aan getoond in eene broohnre van jhr. Van Citters. Met cijfers aan de werkelijkheid ont leend wees hij aan, dat ons tegenwoordig tarief niet alleen technisch verbetering behoeft, maar ook aangevuld en gewijzigd moet worden tot bescherming van onzen nationalen arbeid. De grondslagen van ons tegenwoordig tarief zijn 5 pCt. der waarde voor volledige fabri katen. 2 A 3 pCt. voor fabrikaten, die voornamelijk dienen, als hulpmiddelen bij dp nijverheid, of die hier verder worden bëwerkt; en vrijstelling voor eerste levensbehoeften en grondstoften. B j de uitwerking van deze grondrege len is men evenwel tot de zonderlingste uitkomsten gekomeD. Of een artikel voor luxe gebruikt wordt, of tot de dagelijksoha behoeften behoort, komt niet in sa-inserking, voor fabrikaten is het recht 5 i Cl-, voor automobielen zoowel als voor kaarsen. Zeildoek, Iter stijfsel, ateenen, dakpannen enz. komen vrij binnen, ze worden nog niet eens onder de halffabrikaten opgenomen. Fabrieks- landbouw- en stoomwerktui gen worden beoordeeld naar de bestem ming. Gaat eene draaibank naar eene fabriek, dan is ze vrij, gaat ze naar eene werkplaats, dan komt er 5 pCt. op. Een blaasDalg voor eene eenvoudige smederij is belast, die voor eene fabriek is vrij. Al wat door stoom wordt of kan be wogen worden komt vrij binnen, en zoo zien wij jaarlijks allerlei machines, waar aan voor millioenen arbeidsloon zit, ons land binnenkomen voor groote en kleine eleotrisohe instal'atier, motoren cdz. Natuurlijk steen, meer of minder be werkt is vrij, maar deze vrijdom van rechten uit te breiden tot de meest kost bare marmeren schoorsteenmantels is tooh verre van wijs. Aan den anderen kant zijn enkele in dustrieën weer beschermd en we kunnen zieD, dat deze bescherming gunstig werkt. Verduurzaamde levensmiddelen b. v. worden belast mot f25 de 100 K.G of 25 ot. per K.G.gevolgonze fabrieken voor verduurzaamde levensmiddelen heb ben de kans gekregen er boven op te kom on. Onze bierbrouwerijen bloeien dank zij de bescherming door een invoerrecht van 15 tot 23 pCt. Onze sigarenfabrikanten genieten eene bescherming van ongeveer 10 pCt. en nie mand zal beweren, dat tengevolge van den verslappenden invloed der bescherming deze industrie kwijnt. Zoo is er meer te noemen. Inderdaad is hier een terreiD, waar de Overheid hare aandacht wel eens op mag vestigen. Boven alles heeft ons land behoefte aan versterking van zijn voortbrenhiagsver- mogen. Het getal werkloozen is in de laatste jaren schrikbarend toegenomen en zou nog grooter zijn had<i°» niet vele arbeiders over de grenzen heul geaoeht. Het getal nationalifeilsbewijzen, jaarlijks door de Commissarissen der Koningin af gegeven is de beste maatstaf voor het toenemend gebrek aan werk in ons land. Deze cijfers zijn voor de jaren 1903 tot 1907 1903 15.749 1904 19.254 1905 20 658 1906 30.385 1907 49 018 En waar zijn deze mensohen heenge gaan Naar landen, waar, tengevolge van de vrijhandelspolitiek der regeering alles even goedkoop is P Geenszins, maar voor het overgroofe deel naar Duitsohland, waar de regeering tijdig maatregelen genomen heeft, om het economisch leven krachtig te maken. Men late zioh dijs niet door den boeman van dure klompen en dergelijke van de wijs brengen. Er is meer dan overvloedige reden om van de regeering te vrageD, dat zij ont- werpe zoodanige belemmerende bepalingen voor den invoer van bewerkte artikelen uit het buitenland, dat de Nederlandsohe industrie aan de buitenlandsohe het hoofd kan bieden. Patrimonium. 17 Juni 1909. De uitspraak van de Middelburgsche Courant. Deze redactie is verstandiger dan haar 1 öoescHe zuster. Zij zegt haar indruk, die overigens dezelfdeis, een beetje anders. Wij lezeo daar: Wat zullen nu de gevolgen van die over winning der coalitie wezen Dat wij weer jaren achteruit zijn. Dat van een herziening der grondwet geen sprake zal wezen, evenmin als van algemeen kiesrecht. Dat flinke her vormingen op sociaal gebied tot de vrome wenschen zullen behoorenmeer dan waar schijnlijk ook ten genoege van vele zich noe mende liberalen, die nu, ook uit tegenzin voor verbeteringen op dat terrein, omdat die allicht geld kosten, aan de overwinning der rechter zijde meewerkten. De Kuyperpartij zal nu grooten invloed uitoefenen, maar de Katho lieken hebben in de Kamer ook een over wegende macht en zullen wel opkomen tegen buitensporigheden der Calvinisten. Daarom gelooven wij ook niet dat dr Kuyper, die den Roomsehen niet welgevallig is, als minister zal optreden. Het huidige kabinet zal wel blijven. Voor ons, vrijzinnigen, neemt dit alles echter weinig of niets weg van de onaangename gewaarwording, dat Rome en Dordt ons land zullen regeeren. Wij gaan nu in volle vaart den weg der reactie op. Dat kan voor ons vader land een harde les worden. Van ons stand punt zouden wij zeggenhoe harder hoe liever. Des te eerder komt, hopen wij, een krachtig verzet. Men ziet wel; iets kan op hetzelfde neerkomen, en tooh veel netter gezegd zijn. Overigena mag als eigenaardigheid wor den geboekt dat de MiddMurgsche Cou rant vreest dat van Grondwetsherziening mets komt, en de Nieuwe Rolterd. Crt. dat er wel wat van komt; en dit door beiden even gevaarlijk en slecht gevonden wordt. Voorts blijkt weer dat de Middelburgsche Crt. nog steeie rondloopt met haar beken de wiggetje in de hand. De „Katholieken" worden bereids opgezet tegen de „Calvi nisten". De Nieuwsbode van heden bevat een in gezonden stuk van den heer De Muralt, „mede in opdracht van vele anderen", aan //de redactie van den Nieuwsbode den heer Waale te Zierikzee", waarin hjj den heer Fr tinkel dankt „voor de krachtige wijze waarop hij de candidatuur van mr I'atijn verdedigde en tevens de vrijzinnige beginselen diendeDe hoop wordt er bij uitgesproken dat hjj nog dikwijls „voor de beginselen der vrijzinnigen zal opkomen". Wy hebben nog nooit in verkiezings dagen iemand voor f/de vrijzinnige begin selen" hooren opkomen. Die beginselen zijn ook bij de jongde verkiezing in De Nieuwsbode steeds achterwege gebleven; tenminste van verdediging door wien ook hebben we niets gemerkt. Wel is er met straatvuil naar onzen can- didaat gegooid. Indien dit somwijlen „vrijzinnige begin selen" zijn, dan is oen felicitatie daarvoor geen eere. Het klinkt dan ook zoo maldo Nieuws bode enbeginselen I Wanneer een partjj in de minderheid geraakt dan is 't aardig hare manoeuvres te volgen bij herstemmingen, en na den uitslag de versohillende soorten van blijd schap te zien, die zioh op haar gelaat aftekenen. Zao herinneren wij ons de nanbevelirgeD, die het conservatieve //Dagblad voor Zuid' Holland en 's-Gravenhsge" bij de Kamer verkiezing in 1877 deed uitgaan, en hoe blij dit blad was na de herstemmingen met de verkiezing van marigen door haar bestreden, althans niet aanbevolen can- didaat. Liberalen, anti-revolutionairen, Koom- sohen en conservatieven werden met eren groote warmte door haar naar voren ge schoven, en zij was even blij, bijvoorbeeld met de verkiezing van den liberaal Patijn in Gouda, ala met die van den anti-revo lutionair Biohon van IJselmonde in dat zelfde district; liberalen als Roëll, anti revolutionairen als Teding v. Berkhout, conservatieven als Ir,singer en Katholieken van beiderlei richting werden door haar gelijkelijk aanbevolenzoodat zij tenslotte 't méést v'au alleh fev'redën was. Een herhaling hiervan ziet men in de vrij Libera'e Nieuwe Courant. Zij beveelt thans aan öe vrij Liberale, unie-liberale en vrijxinnig-demooratisohe candidates, uitgezonderd Treub, (die nogal zoo krachtig met haar de stnafspensionee- ing fopperij der Liberale Unie heeft be streden) en Thiel. Warm vooral is hasr aanbeveling van den driekwart republikein Ketelaar, en den ohristelijk-historisohen v. Lannep. Voor Ede beveelt 't blad Sohimmal- penninok aau, die „een bekwaam en geaoht lid der Christelijk-historisohe Kamergroep" zal zijn tegenover de sooiaal-demoeraten beveelt zij de Christelijk-Historisohen aao, dooh laat de kiezers vrij inzake de anti revolutionairen („Kuyperianen noemt zij die). Dit alles doet 't blad om „Kuyper te we ren" en de positie van het Kabinet Heems kerk te sterken! Wij schrijven hier hot slot van zijn para doxaal betoog over: vHet ministerie Heemskerk heeft dit is gebleken veler sympathie. Wel nu, geen enkele kiezer die bij da her stemmingen op een vrijzinnigen candi- daat zijn stem uitbrengt of, da eerste maal rechts gestemd hebbende, zich thans onthoudt, handelt daarmede nu meer tegen dat Kabinet. Integendeel, men kan er zich van verzekerd houden dat, hoe geringer het succes der antire volutionaire herstemmingen, die Woens dag de grooto meerderheid der 36 geval len uitmaköD, wezen zal, des te vaster het ministerie zal staan, des te zekerder het zal kunnen regeeren in den geest, waarvan het bij zijn optreden in Maart 1908 een gelukkig getuigenis aflegde. Moge dan op indrukwekkende wijze de kiezers van allei gezindheid medewer ken om, nu de eerste stembus eenmaal duidelijk voor een bswind van rechts gesproken heeft, de Regeering tot het, vervullen van de toen jegens het land afgelegde belofte in staat te stellen: tl Het, Kabinet wil trachten door de tos passing zijner beginselen zooveel mogelijk bevrediging te schenken.1"' De indruk van dit misleidende siot wordt, gelukkig 1 geneutraliseerd door de vileine opmerkingen aan 't adres tier antirevolutionairen. Zoo sohiijft het blad „De Kuyperpartij mag geeD positie inne men welke aan haar leider de feitelijke heerschappij over de coalitie verzekert." Zij moet »de medewerking van het mati gende element tier Ohristelijk-historisohen niet kunnen missen". De herstemmingen mogen „ddirin geen wijziging ten gunste van de antirevolutionaire partij brengen eu aan de Christelijk-historisohen niet de maohtige evenwiohts-positie ontnemen, welke de 11de Juni hun bezorgde". In Ede »gaat het om de versterking van het Cbristelijk-historische element ten koste van de Kuyper partij en wie onzer zou dan aarzelen? Tengevolge van allerlei gescharrel en geBohaoher met andere dis- trioten, heeft diar de antirevolutionaire partij zioh genoodzaakt gezien voor den zetel van haar gematigd lid Van Citters den fanatieken doleerenden predikant Ru dolph oandidaat te stellen, die op de ver- kiezingsmarkt reeds sedert ettelijke jaren onder den min ohristelijken naam vaD „de beul" bekend staat". Genoeg van dit alles. Hoe dankbaar zijn wij dat het ministerie- Heemskerk in 1908 voorden sirenen-zang dezer oude Kappeyueanen doof is gebleven, en dat de anti-revolutionaire party juist door deze aotiolerioalen uit de oude school zelfs nu nog 1 zoo fel wordt weerstaan. Wij vertrouwen dat niemand van Rechts door hun zuurzoet gevlei sioh aal lafen van de wys brengen. Rechts ging 11 Juni saam uit, en zal ook 23 Juni saam thuis komen. Geen genade. De vry-liberalen vinden in de oogen van -de sociaal-demoeraten geen genade. Het socialistisch partijbestuur adviseert: „Waar vrijliberalen in herstemming komen met den kerkelijken kandidaat, dienen onzas inziens de socialistische kiezers zich van Btemming te onthouden en wij wekken onze afdeelingen op, hen daartoe aan te sporen. Liep de stryd by de stembus voor ons tegen het klerikalisme, wy zouden hen moeten steunen; maar hjj loopt tegen het kapitalisme. By de herstemmingen moet voor ons de ekonomische en politieke ver heffing der arbeidersklasse den doorslag geven. Welnu, wy kennen geen beslis ter dragers van het kapitalistisch belang, geen verwonder tegenstanders van da- mokratie en sociale wetgeving dan de vrij-liberalen. Bij groote ekonomische konflicten in de groote havensteden en de Twentsche districten vindt men hen steeds tegenover de strijdende arbeiders, tegen welke zij hunne macht op de meest roekelooze wijze misbruiken. Zij zyn het, die in den Werkgeversbond en het door dezen gesubsidiëerde orgaan vanaf de aanneming der Ongevallenwet een voortdwenden strijd tegen de sociale wet geving voeren en hunne kandidaten wer den openlyk aanbevolen aan makelaars en huisjesmelkers als tegenstandera der Woningwet. Zij zyn het, die de bewe ging tot grondwetsherziening willen dienstbaar maken aan de vervalsohing van ons gansche parlementaire stelsel door de beteekenis der Tweede Kamer ten gunste der Eerste te verzwakken. Zy vor men in één woord de voorhoede der reak- tie in politiek en sociaal opzicht in ons land. Wy meenen, dat geen socialistisch kiezer de verantwoordelijkheid kan dra gen, voor deze lieden naar de stembus te gaan en daardoor hunne keuze door sen eigen direkt optreden te bevorderen. Het is ons niet onbekend, dat indien ns advies algemeen wordt opgevolgd, in enkele distrikten een kerkelijke zal worden verkozen, dien wy evenmin wen schen als den vry-liberaal; maar deze wordt dan niet door socialisten, doch door onze tegenstanders verkozen. Voor die keuze dragen wij dan geen verant - woordelijkheid; terwijl dat niet het ge val is, als door onze kiezers de vry-libe raal in de Kamer wordt gebracht." Zoo is het advies. Wjj zullen nu maar weer eens zien, wat komende week Woensdag in de practyk er van terecht komt. Rotterdammer Leerrijk. Men heeft Frankrijk wel eens genoemd het revolutionaire proefveld van Europa. En inderdaad is er geen land waar de re volutionaire theorieën zoo veelvuldig en consequent zijn toegepast als daar. Wat daar geschiedt is voor andere lan den dan ook leerrijk, zoowel ten goede als ten kwade. Daar kan men zien wat er terecht komt van een ontkerstend volk, dat den band der concientie verbroken en de lichten des he mels naar overmoedig zeggen van een der tegenwoordige ministers gedoofd heeft. Van Frankrijk geldt in'zedelyk religieus opzicht: „een schip op strand, een baken in zae." Maar ook voor de ontwikkeling der soci ale verhoudingen levert Frankryk een leerzaam voorbeeld. Wat er tijdens da jongste staking van de ambtenaren der post en telegrafie is voorgevallen, heeft oc k voor ons zijne beteekenis. In de eerste plaats, om de overeenkomst tusschen de Fransche poststaking en onze spoorwegstaking van 1903. De eerste staking brak uit, om vermeen de of wezenlijke grieven, de tweede staking was, als hier, een machtsuiti&g tegen de regeering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1