christelijk- NIEUWSBLAD historisch VOOR ZEELAND No. 214. 1909. 23e Jaargang. EEN KLINKEND METAAL Dinsdag 15 Juni. Tariefsherziening. ERSGHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S, J. DE JC NPc-VERWEST, te Goes F. P. DVU:;, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Pri.s per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Wie zich met 1 Juli op ons büad Abonneert, ontvangt 't tot dien datum gratlB. Met groote beslistheid heeft ons Ver bond op de laatste jaarvergadering aange drongen op eon zoodanige wijziging van ons Tarief van Invoerrechten, dat onze nationale arbeid een kans zou kunnen krij gen, orn zich meer en beter te ontwikkelen, dan bij de nu gevolgde handelspolitiek. Letterlijk staat er in punt 2 van ons ver kiezingsprogram, dat Patrimonium, ter be scherming van onzen nationalen arbeid, zoodanige belemmerende bepalingen voor den invoer van bewerkte artikelen uit het buitenland vraagt, dat de Noderlandsche industrie het hoofd kan bieden aan de bui- tenlandsche. Daartegen wordt nu van links ook b\j deze stembus weer alarm geblazen. Wel niet zoo geweldig meer als voor vier jaren,toen de dure klompen bijna eiken dag een begeerlijk strijdmiddel vormden tegen het kabinet- Kuyper, maar toch met vol doende kracht, om er rekening mee te houden. Blijkbaar heeft men deze wapenen voor de laatste dagen bebaard. De herinnering aan het succes van 1905 heeft moed gegeven om de meest verroeste pieken weer voor den dag te halen, ten einde het rechtsche leger er mee te keeren. We behoeven voor die dingen echter niet bang te wezen Als W9 ze maar goed be kijken blijkt wel,dat ze weinig kwaad meer kunnen doen. De punten zijn er af. Daarom wijst men van links niet met juistheid aan,waarin onze leuze van tariefs herziening falen zal, maar bepaalt men zich tot algemeenheden en dikke woorden. Vooral Het Vaderland, dat zich in eiken verniezingsstryd kenmerkt door felheid en verblinden hartstocht, ia nn ook weer gaan lospakken en beweert zoo maar bij haar nees langs, dat beschermende rechten niet ia 't belang van den nationalen arbeid zijD, maar „dat ze de werkloosheid vermeerde ren, de emigratie doen toenemen, de vlucht van de industrie belemmeren, de levensbe hoeftes duurder maken, de loonen doen dalen, den handel een blok aan het been binden,en het weerstandsvermogen van het volk verminderen". 39 FEUILLETON. door BUNA. Een poos lag de zieke met gesloten oogenplotseling keek hij op, en zag zyn zoon strak nan. „Ik zegen je zonde™ zij moge dan zijn, wat zij ia", zei hij, »waut zij heeft je hart zacht gemaakt. Geloof mij, wijn zood, de vergeving, die gjj mij nu schenkt is meer waard, dan je vroegere strenge deugdzaamheid". Op het hooren van die woorden werd het Henrik vreemd te moede, Lag er waar heid in? Kon uit het kwade iets goeds voort komen P Maar de graaf ging voort. »WiR gij van je stervenden vader een raad aan nemen P Doe niemand onrecht, verrijk je zelf niet op andermans kosten, ga niet om met valsohheid anders ontmoet gij bij het naderen van den dood een ij sing wekkende sohaar van geesten, die je aanklagen eD naar je grijpen 1" »Vader 1" riep Henrik opgewonden. „Verspil je medelijden niet aan mijik heb mijn lot zelf zoo gemaakt en klaag niet. Maar zeg mij nu eens, welke zonde gij begaan hebt?" Henrik vertelde in weinige woorden van het duel, wat hem er toe gebracht had en hoe daardoor zijne oogen geopend waren. „Er is een teer geweten voor noodig, Met zoo'n stelletje gevaren kunnen we het voorloopig wel doen. A's dat altenaas! zoo komt als Het Vader' land beweert, dan gaat ons lieve Nederland gewoonweg naar den kelder. Dan blijft er geen grassprietje groeien voor eenig koe beestje, dan is het gewoon uit met ods maat schappelijk bestaan. Wie dus onder den indruk mooht komen van dergelijke bewering, kan niet meedoen aan de gevaarlijke politiek van rechts, die het toelegt op den ondergang van het eco nomisch leven. Maar gelukkig is het zoo erg niet. 'fis slechts verkiezings-alarm van Het Vader land en bij elke stembuscampagne leert men beter op welke waarde hare argu menten in zulke dagen geschat moeten worden. Zelfs al tooit het blad zieh voor deze gelegenheid met de //elders opgedane ervaring", bet slaat niet meer in, want" de ervaring in ons eigen land opgedaan doet het leger dergeneD, die de nood zakelijkheid eener tariefsherziening toe stemmen, dagelijks groeien. Eq elders? Wa zullen Het Vaderland niet kwalijk nemen, dat het in gebreke blijft aan te wijzen, waar t,elders" te vinden is, en waar men er van terug- gekomen is, om de nationale industrie te beschermen. Wel weten we, dat zelfs in Engeland, het land van den zoogecsamden vrijhandel bij uitnemendheid, de groep, die den natio nalen arbeid door een tarief van invoer rechten bevorderen wil, voortdurend in kracht toeneemt. Het iB ook te kwaas om los te loopen, dat men van de Overheid bescherming vraagt voor allerlei belangen, maar dat men baar niet toelaten wil de levens bronnen van ons nationaal bestaan te besohenmen. Zoodra het aan dit laatste toe is, laten de linksche politiekers allerlei spoken opkomen, die later blijken slechts gelegen- heidsfantasiëen te zijn. We herinneren ons bijv. boe in 1897 in ons land een verwoede strijd gevoerd is over de graanrechten. Wanneer het meel per kilo anderhal- ven eent duurder werd zou dat eene meerdere nitgave van de volksklasse vor deren, die onmcgelijk betaald kon worden. Links won, de graanreohten bleven uit, om daarin zonde te zien", zeide zijn vader. z/Dat men zijn vroegere aanstaande uit zijn eerste jeugd liefheeft, en zijn medeminnaar in een eerlijken strijd doodt, wie kan daar nu iets slechts in zien „Ik houd het voor roekeloos en godde loos", antwoordde Henrik. „Je eisohen schijnen inderdaad siensche- lijke krachten te boven te gaan". »Dat kan zyo, maar ik kan 't mij zelf niet vergeven". «Hoe zal 'tje dko gaan P" „Slecht", zei Henrik somber. »Net als mij, al heb ik ook geen hooge eiïchen gesteld het helpt niets, ho8 men ook leeft «Maar er is nog een Ander dan wij, Die ons eisohen stelt,en dat ie God 1" zei Henrik. «Gij erkent Zijn recht en zijt veel onge lukkiger dan ik, die Hem dat reeht niet toeken zei de gtaaf, „en toch hebt gij minder gefaald. Wilt gij mijne bekentenis hooren Graaf Falkenhorn haalde van onder zijn hoofdkussen een verzegelden briefte voor- schijn, dien hij zijn zoon overhandigde. „Open dat nA mijn dood", zei hij. „Het bevat een opgave van degenen, die ik in 'tspel of in zaken heb bedrogen, en het zijn er niet weinigen. Doe met hen wat gij wilt. Weet gij, dat ik vaisch heb gespeeld „Ik verdacht er u van 1" „Sedert dien nacht in de spookkamer, cd daarna, den dood van Sparrekors?" Henrik bevestigde het. »Ik merkte je achterdocht wel, en het ergerde mij. Ik wilde je vereering niet ver liezen en hield daarom mijne daden zoo en nauwelijks was het licksohe kabinet een jaar aan het bewind geweest, of, uit andere oorzakeD steeg de prijs van het meel wel met twee oenten per kilo. Van rampen of iets dergelijks is sinds niets vernomen, Meer nog, de prijzen zijn neg hooger geworden, en in plaats dat de armoede toegencmsB is, kan juist van dien tijd af gesproken worden van eene kente ring ten goede, vooral op het platteland. Wie zieh de jaren 18871897 herinnert, toen de graanbouw in ons land nauwelijks loonend was en het brood overal goedkoop te krijgen was, weet ook dat die jaren zioh geitenmarkt hebben door groote dien de. En daartegenover staan de jaren 1897 1907 als jaren van langzamen, maar gewensehten vooruitgang. Bij de laatste algemeene verkiezingen werkte men ook in Engeland met het spook van „duur brood". Toen was daar in Londen een man, die bij wijze van verkiezingsreolame een papegaai had buiten gehangen, die den ganeehen dag den voorbijgangers toeriep „Uw brood ral duur worden". Da zooge naamde vrijhandelaars wonnen, maar de papegaai bleef roepen: „Uw brood zal duur worden". En 't werd zoo. Het brood werd duur, maar tegelijkertijd verminder de het werk, zoodat de ijverige vrijhan delaar het geraden vond zijn beestje binnen te halen. Het wapen keerde zich tegen zijne eigen partij. En zoo is het ook bier. Het brood is al duur genoeg, en nie mand denkt er aaD, om het door wette lijke maatregelen nog duurder te maken. Alles heelt zijne grenzen. Maar om dat dura brood in voldoende mate te kunnen koopen is werk noodig, veel werk en regel matig werk. Daartoe moet onze nationale arbeid be schermd worden. En het ligt op den weg der Overheid c m dat te deen. Patrimonium Slot volgt.) De Stemmingen. Wjj brengen onzen dank aan de leiders der verkiezing in de verschillende distric ten voor hun tactisch, actief werken, en aan de kiezers voor hun eenparig optreden in het belang onzer candidates bij de Kamer stembus. Middelburg gaf een prachtige meerder- geheim als 't maar mogelijk was, voor je. Ik hoopte dat je mettertijd zelf op den verkeerden weg zoudt komeD, vóórdat je nog mijn handelwijze kondt doorzien, en dan moest je oordeel over mij wel minder hard worden. Ik bracht ja in je jonge lingsjaren in allerlei verleiding, zonder dat gij dat bemerktet; maar gij doorstondt de proef, en in plaats van je te doen vallen, staalde ik slechts je karakter. Ik hoopte veel van je reis in 't buitenland, omdat zij juist viel in de meest gevaarlijke jonge lingsjaren, en gij geheel aan je zeif waart overgelaten, maar gij keerdet even onbe vlekt terug ais gij waart heengegaan en ik begreep dat je liefde voor mij en je dwe pende wen8ch om mijne goedkeuring te verkrijgen, je beste bescherming waren geweest. Zoo ironisch is het leven vaak. Gij versierdet mij met de deugden, die in je eigen binnenste woonden. Je reinheid was mij een doorn in't oog, daarom wilde ik ze je ontnemen, en tools was ik er ook trotsoh op,dat je je zeif zoo wist te bewaren. Zoo tegenstrijdig was mija eigen bert". „Maar nu ben ik gevallen", viel Henrik hem in de rede.»Zijt u nu tevreden vader »Tevredenar tenminste dan toen gij mij vervloektet en naar Vallargji-de giogt." Henrik zat stil, terwijl zijn vacler met gesloten oogen lag om te rusten. „Mijn zoon 1" zei de graaf eindelgk zacht. Henrik boog zioh over hem om te luisteren naar zijn woorden, »Dat ik jou op den verkeerken weg beb willen lokken, komt mij, nn ik op alles terugzie, voor, als het zwaarste van al heid aan Blum, een meerderheid waaruit blykt hoezeer kerkelijke gevoeligheden in vroeger jaren daar ons stemmeneyfer laag gehouden hebben. Mr. Lucasse moest niet zelden zich met een minieme meerder heid tevreden stellen hier dhr. Bium ver slaat al zyn mededingers met ruim 1100 stemmen. Zeker heeftYlissingen aan deze uitkomst veel toegebracht. Vlissingen heeft een organisatie, vooral door zijn propagandaclub, om jaloersohop te worden. Zij 't anderen gemeenten ten voorbeeld 1 Wat nimmer gebeurd is, in alle drie de stemdistricten van Vlissingen behaalde Blum de meerderheid. Van de 3 stemdistricten in Middelburg gaven, gelijk te verwachten was, 1 en II een flinke meerderheid aan de Linksche candidatenIII daarentegen schonk een kleine meerderheid aan Blum. De cyfers hebben echter bewezen dat III al meer naar Licks afzakt, zoodat heel Middelburg al meer Liberaal wordt. Natuurlijk kunnen de viy-libaralea dit nog een poosje tegen houden, wanneer de candidaten hunner geestverwanten hun niet bevallendoch op den duur valt Middelburg, wat de stem mingen voer den gemeenteraad aangaat, den vrijzinnig en soc.-democraten ten buit. Van de dorpen, die overigens allen hun goeden naam hoog hielden, gaven Seroos- kerke, Souburg, en Koudekerke mooie cij fers aan onzen candidaatSouburg 287 van de 460 Kondekerke 369 van de 533Se- rooskerke 245 van de 281 Niettegenstaande de uitslag in sommige andere dorpen nog veel mooier was. Dat toonen Grijpskerke, Meliskerke, Aagte- kerke, Sri Laarens en andere wel beter. Maar wij zoemen alleen de drie eerstge noemde gemeenten, omdat daar nog wel eens met de Liberalen wordt geooquetteerd en de kerkelijke gescheidenheid dergenen die op staatkundig gebied bijeen behoor den daar nog maar al te vaak parien speelt. In 't district Goes mag met trots op den gevoerden strijd worden teruggezien. Onze vrienden hebben rustig de vrij zinnigen laten vergaderen en speeohen, en z:eh door de socialisten doen bedebatteeren. Zij zijd stil hun eigen weg gegaan, en de uitslag was nog boven de verwachting. De stad schork een groote meerderheid mijne misdrijven ik noem het zoo, ver onderstellend dat er een God bestaat en tooh was ik daarbij het meest machte loos. Vergeef mij het kwaad, dat ik je wilde aandoen 1" „Ja vaderzei Henrik van harte. „Dan vrees ik al die anderen cieil" mompelde de graaf, „Wat helpt u mijne vergeving? Het is God, die richt", zei Henrik. „Als er een God bestaat, dan ben ik verloren", zei graaf Falkenhorn kortaf. Henrik voelde bij die woorden eene di f£j smart in zijn binnenste. Hij tastte in 't duister naar troost, dooh vond niets. Wat moest hy zija vader na een mislukt leven, en terwijl hij op sterven lag, dan ook zeggenbij, die gemeend had, dat de eenige weg tot het leven bestond in strenge deugdzaamheid P Hij was op dezen weg verkeerd uitgekomen, en begreep steeds beter, dat dit zoo meest. Bij trachtte te spreken over het eeuwige leven, en over de redding ter elfder ure, maar in zijne woorden ontbrak de kraoht der overtui ging, en zij deden den zieke slechts glim lachen. Graaf Falkenhorn droeg zijn lijden zonder een enke'e klacht en zag met koude kalmte den dood tegemoet. Henrik bleef tot het laatste oogenblik bij hem. Diep en ernstig waren de gedachten, die zioh in die uren aan hem opdrongen, en zijn zielsoog zocht om een licht te vinden, dat het donker kon verlichten. HOOFDSTUK X. Henrik was de eenige erfgenaam van de goederen van zijn vader, met uition- aan Lohman 548 tegenover de 456 Link sche stemmen een mooi oijfer, al loopen er ook nog wel enkele liberale stemmen onder. Als van ouds hielden Tooien en omliggende gemeenten zieh weer kranig het mooist Poortvliet: 87 pCt. der opge- komenen stemde Rechts. Maar ook de overige gemeenten en St Philipslaod deden hun best. De gezamenlijke stemmen op Lohman bedroegen ei: 1502 en op Borgesius slechts 553; dat is nagenoeg duitend meer. Voeg hier nu bij dat Camperland en Nieuwdorp, sinds jaren door kracht van aotie uitmuntend, met hun 143 tegen 20, en 190. tegen 35 een schitterend figuur maakten en ge ziet terstond welke gemeenten tot dezen mooien uitslag het meest hebben bijgedragen. Gezwegen natuurlijk van plaatsen als 's-Gravenpolder, Heinkecs- zand, Kloetinge en Wissenkerke waar de meerderheid, ook zonder actie of organi satie, overwegend, schoon minderend; Reonts is. In Hontenisse hebben onze geestverwan ten (linken steun geboden aan Fruijtier. Aan deze zijde werden, vergissen wij ons oiet.oirea 1600 stemmen op hem uitgebracht, waarvan 660 van Katholieken; de overi gen waren derhalve van antirevolutionnai- ren en Chr. historieohen dat is ruim 500 stemmen meer dan aan dezen kant onzer zijds voor de eerste maal, in 1901, op Fruijtier werden uitgebiaeht. De papen vrees bij de politieke stembus vermindort. Dat in de districten Oostburg en Zierik- zee onze candidaten vielen, spijt ons zeer vooral in Oostburg had de groote krachts inspanning van Rechts, niet 't minst aan de zijde der Roomsohen, een beteien uit slag verdiend. Ook wat gehalte, alzijdige kennis en ontwikkeling en belofte voor de toekomst betreft zou Oostburg met onzen oandidaat beter af zijn geweest dan met den nu gekozene. Ga men intusaehen er maar voort mat 't ordenen der brachten. Er valt met name te Neuzen en Zaamslag, en in hel land van Cadzand voor de reohtsohe partijen nog wel wat te doen. Over 't district Zierikzee zwijgen wij liever. Liberale partytyrannie heeft indertijd van 't district Dordt, hetzelfde waar nu de worsteling om Kuyper of De Kanter in vollen gang is, het mooiste stuk afgesneden dering van éan klein landgoed, voor gravin Blanoa, om als weduwe te kunne» wonen. Gedurende den eersten tijd na den dood van zijnen vader was Henrik's tijd geheel bezet om op de hoogte te komen van de uitgebreide zaken van zijn vader, waarover hij zich tot nu toe nog sleohts weinig had bekommerd. Hij vond de papieren van zijn vader in de grootst mogelijke orde, en was verbaasd over de grootte van het vermogen, dat hem nu behoorde. Op een avond zat hij in gedachten verdiept in de hooge ruime kamer van den over ledene. In de hand hield hij de bekentenis van zijn vader, het document dat deze hem op zijn sterfbed had overhandigdzijn oog rustte peinzend op den naam Sparre kors, die een van de eersten op de lijst stond. Er werd geklopt. Op zijn „binnen" trad gravin Blanoa binnen. Het zwarte rouwkleed, en de ongewoon treurige uitdrukking van haar anders altijd zoo vroolijk gelaat, ontroer den Henrik. Hij stond op, en den brief van zijn vader in den zak stekend, noo- digde hij zijne stiefmoeder uit plaats te nemen. „Stoor ik o?" zei zij. „Gij hebt nu zooveel te doen". «O, neen, ik ben altijd tot uw dienst, mevrouw", zei hy hoffelijk. Zij ging zitten. „Ik kom om je te vragen of het nu niet tijd wordt dat ik naar mijn landgoed verhuis", zei zij weemoedig glim lachend. Hij keek haar onderzoekend aan,en scheen er over te denken, Wordt vervolgd,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1