NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND 1909 Dinsdag 8 Juni, 23e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISeH No. 208 VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONG £-VERWEST, ie Goes F. P. DVUÜ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOKMAN, Waar te meer tegen dient gewaakt, dewijl jhr. de Muralt zieh als Christen aandient, met zijn lidmaatschap der Hervormde kerk en zijn diakensohap zwaait, en de oude leus der vaderen van „God, Nederland en Oranje" doet weerklinken. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Pri.3 per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,02°. UITGAVE DLR FIRMA !_N VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. e De Zeeuw steunt krachtig de navolgende oandidataren MIDDELBURG, I H. BLUM. GOES, (aftredend lid.) ZIERIKZEE, H. CH. VEGTEL. HONTENISSE, P. F. FRÜIJTIER, (aftredend lid.) OOSTBURG, Mr. P. DIELEMAN. 7 Juni 1909. Hontenisse. Wg oonstateeren met genoegen dat onze vrienden ia dit district zoo krachtig op treden en vol goeden moed zijn. N», voor beide is dan ook oorzaak. Immers reeds eenige maanden voert de heer v. Dalsum, die zich zelf oandidaat heeft gesteld, en, gelijk een kip die haar eigen eieren opeet, ziohzelven in kies ver gaderingen staat te verheerlijken, de agi tatie tegen de Roomsohe Kiesvereeniging en den oandidaat Fruijtieren wordt in zijn aotie, zij 't ook langs anderen weg, al sedert weken, dapper bijgestaan door den vrijzinnigen oandidaat jhr. de Muralt. En na willen onze vrienden op Zuid Beveland beletten dat hier zou gelden behoudens het derde der vergelijking dat Twee honden vechten om een been, De derde loopt er ras mee heen. Hetgeen zeggen wit dat, terwijl twee Roomsehe eandideten elkander den zetel betwisten, de vrijzinnig democraat er zieh van zou meester maken. Nat als in 1901 voor v. Deinse zullen ook thans de Baarlandsohe en Krabben- dijksohe vrijzinnig demoeraten met dat ohristenschap én diakensohap en dat lid maatschap van de Hervormde kerk in de hand voor jhr. De Muralt opkomen. Daarom moet reeds nu op 't voornemen van deze schalken de aandacht gevestigd wonden. Omdat door deze valsohe leuzen, door deze politieke zeesehuimerij allicht eenige houderden eenvoudigen zouden worden afgetrokken van den Rechteehen oandidaat. Geen antirevolutionair mag zijn stem geven aan den sohraodereD Zierikzeeënaar die er zioh op beroemt in 1905 in 't district Zierikzee zoo'n groot aandeel te hebben gehad in de uitwerping van jhr. mr. J. J. Fompa van Meerdervoort, ook een Her vormde, maar van een ander slag. Het verwondert ons dat er van de antirevolutionairen nog ééa man oaadidaat wil zijn in 't district Zierikzee. Zierikzee is sedert drie kwart eeuw be werkt door de Zierikzeesche Nieuwsbode, tot voor weinige jaren een der minst hooggeboren organen der vrijzinnige partij. Revolutionair begonnen, in de dagen van '48, is dit blad, allengs tot een winst gevend zaakje verlaagd, zioh al Bpoedig gaan toeleggen op de kunst om zioh po pulair te maken door gemengde beriohieD, waarin vaak de vuigste luster over te goeder naam en faam bekende personen werd uitgegoten. Met deze schunnige taktiek hebben de uitgevers van dat blad nu gebroken de gemoogde berichten zijn afgeschaft, en er voor in de plaats is gekomen een redacteur die zijn teak nogal kalm opvatmaar in verkiezingslijden een grooten mond opzet egen politieke tegenstanders j of dit doen laat door «onbekende* in tenders. En u «igenaardige is dat de redactie zelve, die jg§ I «danig tooaeel heef' gaande ge- CHtta,,,., er met den rug ozwr toe gaat staan, met den beminnelijlten lach der naastenliefde op 't gelaat. Zoo ®ok weer in de Nieuwsbode van 29 Mei, Eerste blad. Daar laat de redactie een inzender, die zieh „geen paganist" noemt in een inge zonden stuk allerlei hatelijkheden zeggen aan 't adres van den heer Vegtel. Deze moet Zondags te voren gekerkt hebben des voormiddags te Elkerzoe bij ds. Pols, en des namiddags ia de geref. kerk, en nu vertelt een inzender in De Nieuwsbode daarbij iets leeliifcs van dhr. V. en o.a. dat deze in een sloot gevallen zou zijn. Het verhaat wordt: door dien inzender geïllustreerd op zoodanige wijs, dat het publiek er het zijne van kan denken. Alles erg persoonlijk I En zie, nagenoeg vlak er onder schrijft de redactie in een correspondentie„Inge zonden stukken van persoonlijken aard kun nen niet geplaatst worden" In haar jongste no. speelt de redactie van datzelfde blad ons als de fatsoenlijke christelijk historische ie iaotie nit tegen de onfatsoenlijke antirevolutionaire Bruinisser Courant, en laat eenige kolommen verder, in 't verslag van een debat den heer F/aokel ach en wee roepen over 't politieke boerenbedrog da* een anti revolutionair (en dat zijn wij ook zij weet dit, kan 't althans weten I) zioh ohristelijk historisch noemt. Wat is dat nu tooh voor taktiek Of liever, zouden wij haast vragen, aan de voeten van welken politieken tarizeër heeft de redaotie vau de Zierikzeesche Nieuwsbode haar politieke wijsheid opge daan De Doopplechtigheid van Piinses Juliana. Zaterdag had deze plaats, de Prinses was den vorigen dag vijf weken oud ge worden. Reeds een paar uren vóór het aange kondigde tijdstip, waarop do Vorstelijke stoet voor de doopplechtigheid in de Willeaiskeik van het Koninklijk Paleis zou vertrekken, heerrchte er ia de cmgeving van het Paleis een buitengewone leven digheid. En allengs groeide de menigte aan, die zioh in tiendubbele rijen schaarde laügs den weg, welken de stoet zou vol gen. Op versohilllende plaateen waren tribunes opgesteld en tot zelfs op de daken zaten de toeschouwers. Een koene waaghals had positie ge nomen boven in de korf van eon telefoon paal, ja een nog koenere stond op het fleuron van de spits der katholieke kerk in de Parkstraat en zwaaide lustig zijn pet. Even vóór H. M. de Koningin-moeder in Haar galatijtuig van het Paleis eed, ver soheen H. M. de Koningin or een der vensters, vergezeld van den Prins der Nederlanden. Nauwelijks had de menigte onder den kastanjeboom en daarnaast op de trottoirs de minzaam neigende Vorstin bemerkt, of uit duizende» kelen sing een donderend boerah op. H. M. maakte den Prins attent cp de enorme menigte voor Haar Paleis, en na nog eens vriendelijk gegroet te hebban, trad Zij terug om na eenipe oogenblikken uit de vestibule te verschijnen aan den arm *an Haar ge maal. Inmiddels had de menigte de in stap voorbij rijdende Koningin Emma en zuster een geestdriftige ovatie genranbt. Toen kort daarna H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zioh naa-- <te galakoets begaven, zette de Militaire Kaoal, onder leiding van dec directeur luiunant Bouw man, hat Wilhelmus io. De hoe ah's daver den door de luoht, toen het Vorsfeljjk Echtpaar tusschen de diohte haag van toeschouwers doorreed. Een kwartier uurs nadat deze Vorste lijke personen het Paleis hadden verlaten reed de mooie rïjkgebeeldhouwde en bo- sohilderde gouden koets het bekende Amsterdamsche geschenk het voorplein op. Dadelijk daarop werd de stoet gefor meerd. Een spontaan gejuich ging uit de menigte op toen de waarnemende grootmeesteres, mevrouw Groeninx van ZoeleD, met de PrinBes op het bordes verscheen en met Hr. Ms. grootmeester en de verpleegster in de gouden koets plaats namen. Wederom werden door de eerewaoht de geweren gepresenteerd en hief de Kapel het Wil helmus aan, ditmaal echter eecigssins ge dempt. Dadelijk daarop zette de stoet zioh in beweging naar het kerkgebouw. En overal een blij juiohen en wuiven en hoerageroep, dat telkens weer opnieuw losbrak en zioh voortplantte, niet 't minst wanneer me vrouw GroenÏDx van Zoelen de jonge Prinses een weinig in de hoogte hield, zoodat de menigte Haar beter kon zien. Zeer eigeaaardig was ae physionoraie en de houding van de menigte, die het voorreoht hac' de Prinses onmiddellijk voor zioh te zien voorbijgaan. Allerlei kreten werden gehoord, die betrekking hadden op het lieftallig uiterlijk van Prinses Ju liana. Hoewel men daar weinig van zien kon, daar natuurlijk het vorstelijk wicht sluimerde en Haar gelaat bedekt was door den sluier, werkte het beeld, dat men daar voor zieh zag van de jongste Oranjetelg, in die mate suggestief, dat vrouwen en jonge meisjes zich niet konden weerhou den te roepenO, hoe snoezig, wat beel dig 1 Kijk, se slaapt, Wat een lief rose gezichtje En dan vernam men weer een aanzwel lende kreet, door duizenden overgenomen, van hoera 1 en van leve de Prinses 1 Uit de vensters langs de Parkstraat en uit de villa's op Plein 1813 zag men niets dan opgetogen geziobten, stralende van vreugde en nationalen trots zag men niets dan handen- en zaadoekengewaif, dat telkens verlevendigd werd en van kreten vergezeld ging, als de grootmeesteres het lieve kind even omhoog hief en het blijde volk vertoonde. Te kwart voor tweeën werd onder het luiden der klokken de Willemskerk be reikt. Zoodra de stoot in 't gezicht kwam werd ook hier door de militaire muziek korpsen in gedeaapten toon het Wilhelmus aangeheven. Eenigen tijd vóór de aankomst van de gouden koets met de Prinses reed onder luide toejuiohicg'n het rijtuig van H. M. de Koningin-moeder het zijhek van de Willemskerk door. Koningin Emma was nauwelijks uitgestapt, toen vernieuwde juichkreten de komst van het Vorstelijk Ouderpaar aankondigden. Eenige angstige oogenblikken maakten de toeschouwers door, toen het rijtuig, dat in draf kwam voorrijden, op het nog vóór den ingang van de kerk staande rijtuig der Koningin-moeder reed. Het linker voorwiel van het aanrijdende rijtuig ge raakte bekneld in bet reohter achterwiel van het andere. Het bovenstel van het koninklijk rijtuig helde door den schok naar achteren en, terwijl politie en bur gers toesnelden, om de paarden te grijpen, stapten Koningin en Prins in alle haast uit en traden, toen bleek dat er gelukkig geen ernstig gevaar te duchten was, kalm de kerk binnen. Het achterste rijtuig was sleohts licht beschadigd, o. a. was een der ruiten van de linkerlantaarn verbrijzeld. Toen de eerste schrik van het publiek voorbij was, braken opnieuw juichkreten los, als ware 't om uiting te geven aan de blijdsohap, dat het ongelukje zoo goed was afgeloopen. Het ongeluk was veroorzaakt doordat van de vóór 't Paleis geplaatste huzaren het paard «en trap tegen 't stilstaande rijtuig van H. M. de Koningin gegeven bad, de paarden waren hierdoor schichtig geworden, en stonden nu niet zoo tijdig als de koetsier wilde stil. Slaan wij nu een blik in de kerk. Aan den ingang werden Koningin en Prins door den oppe: ceremoniemeester van .Et. M.baron 'v. Paliandt v. Neerycen en verschillende autoriteiten onder welke een commissie uit den kerkeraad, bestaande nit ds. H. Zsydner, voorzitter, dr. H. Th. Obbink, scriba, dr. G. J. Brutel de la Ri- vióre, emeritus-predikant, ouderling, jhr. mr. L van den Berch van Heemstede, ad- vooaas diakan, ontvangen, terwijl de com missie uit kerkvoogden bestond uit dhrn jhr. O. J. A. Rspaïaer van Driel, voorzitter, jhr. W. Hoanfft, lid, jhr. mr. J. A. de Jonge, secretaris van het college van notabelen. Deze commissie van ontvangst geleidde het Koninklijk Echtpaar door de met kost bare loopers belegde en met laurierboomen en sierplanten getooide vestibule, naar de vertrekken, waar zich de overige vorste lijks personen bevonden. Een gedeelte dar banken in de kerk was weggenomen tot 't vormen van een ruimte vóór de» preekstoel, ter plaatsing van elf zetels in boogvormige lijn, en bestemd voor bet Koninklijk Ouderpaar en de overige vorstelijke gasten. De vloer vau deze ruimte was belegd met een karmozijnrood karpet, met goud gegaloneerd, welk tapijt zich uitstrekte tot aan den preekstoel- Tegenover de hofzetels, dicht by den kansel, bevond zich het zilveren doopvont in nieuw gotischen stijl, den stijl van het goheele kerkgebouw. De kerk zeifis, 51 jaar geloden, door wijlen den Grootvader van Prinses Juliana aan de Nederdnitsch Hervormde Gemeente ten geschenke aan geboden. Naast hat doopbekken, rechts van den katheder, was de plaats voor de twee ouder lingen van dienst, zijnde de heeren H. de Mol! van Otterloo en Hagedoorn. Da ruimte achter den preekstoel en de open vakkon daarachter waren geheel ge vuld met groote palmen uit de koninklijke kweekeryen. De zich daarboven verheffende gaanderij die onbezet moest blijven, was eveneens door een groepeering van gewasBen aan het oog onttrokken. Verder waren kroonvormige laurieren over verschillende punten van het kerkge bouw verspreid, zoodat de eenvoudige ver siering dor kerk uitsluitend uit levend groen bestond en het oog nergens bloemen ontdekte. Een schitterenden aanblik leverde daarentegen het kerkgebouw op, toen het zich gevuld had met het aanzienlijk aantal genoodigden in gala- en ambtskleedy uit de befde hofhoudingen, 't corps diplomatique de kringen der regeering, de hooge St&ats- collegiën, de Staten-Generaal, gewestelijk en gemeentebestuur en de kerkelijke instel lingen. Tegen halfeen was de kerk al bijna vol, beraden met do genoodigden, boven met de toegelaten toeschouwers. In de bank der Ministers, rechts vau de Vorstelijke zetels, miste men alleen den minister van Financiën, mr. Kolkman. De bank vlak vóór die der Ministers werd in genomen door den minister van buitenland- sche zaken, de ministers van Staat, mr. E. baron Mackay. dr. A. Kuyper en jhr. mr. A. P. C. vao Karnebeek en de Voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, J. E. N baron Schimmelpenninck van der Oye en jhr mr. J. Röell, do meeste leden van de beide Kamers hadden gevolg gege ven aan de uitnoodiging om de plechtig heid bij te wonen Slechts enkelen hunner waren, evenals by de opening der Staten- Generaal, niet in ambtskostuum versche nen. Ook de commissarissen der Koningin van bijna alle provinciën waren aanwezig en, behalve de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Apeldoorn, bene vens prof. Kouwer en dr. Roessingh, ook enkele hoofden van gemeenten in de omge ving van de Residentie. Eenige minuten vóór half twee besteeg ds. Gerretsen, terwyl het orgel begon te preludeerec, den kansel. De op gedempten toon gevoerde gesprekken werden nu ge staakt en in greote spanning aller blikken gericht naar den ingang. Op eens werd de plechtige stilte verbro ken door don lofzang, aangeheven door het koor van Excelsior, dat n:\aat hst orgel was opgesteld. De luisterrijke Hofstoet trad nu binnen. Aan den arm van Haar Gemaal, den Prins der Nederlanden, die de groote teDue van vice-admiraal droeg,schreed Koningin Wil- helmina, v ol gracie en met een vriendelijke buiging naar rechts en links de eerbiedige groeten van de leden van het corps diplo matique met hun dames en van de Hooge Collegiën van Staat, die ter weerszijden van den doorgang hun plaatsen hadden gekre gen beantwoordende naar Haar zetel. Hare Majesteit, die er tot aller vreugde zeer welvarend en opgewekt uitzag, was gekleed in een toilet „style empire", waar in men zoowel de hoogste elegance als een bij deze plechtigheid volkomen passende stemmigheid en eenvond op de gelukkigste wyze vereenigd vond. Kleed en hoed wa ren beide in een teere nuanceering der champagnekleur; het kostuum rijk gegar neerd met point dl Alen con, de hoed, in het model «Turban Empire", smaakvol opge maakt van tulle in dezelfde zachte tint en bekroond met een witte aigrette. Zoowel de Koningin als de Prins droegen het lint vaD het Grootkruis der orde van den Nederlandsohen LeeuwH. K. H. Groothertogin Marie van Meoklenburg het Grootkruislint der Huisorde van Oranje. H. M. de Koningin-moeder die binnen geleid werd door Z. H. Johaon Albreoht, Hertog van Meoklenburg en Regent van Bronswijk, droeg een robe van zwarte kant op lioht onderkleed Onmiddellijk nadat de ganeobe Vorste lijke stoet, de fauteuils tegenover den preekstoel had ingenomen, opende ds. Gerretsen, de waarnemende Hofprediker, de plechtigheid in den Naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes, om daarna zijn voorbereidende rede aan te vangen. Terwijl het koor der Kon. zangvereeni- ging Excelsior Gezang 2 I zong, en alle aanwezigen opstonden schreed deVorsto- lijke Stoet de kerkruimte binnen in deze volgorde 1. H. D. H. de Vorstin van Erbaoh Sohönberg en H. D. H. de Prinses Louise van Wied 2. Z. D. H. de Vorst van Erbaoh en H. D, H. Prinses Thekla van Sohwarzburg RudoLtadt 3. H. K. H de Groot-Hertogin-moeder Marie van Meoklenburg-Srhwerin en Z. H. Adolf Friedrioh Hertog van Meoklenburg met H. K. K. de Vorstin-wed uwe van Wied 4. Hare Majesteit de Koningin-moeder met Z. H. Johann Albreoht, Hertog van Meoklenburg 5. Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. De Vorstelijke Familie cam de.halfronds- gewijs geplaatste zetels voigenderwijze in Eerst Prinses Louise v-in Wiednaast Haar de Vorstin van. Erbaoh, vervolgens Hertog Adolf van Meoklenburg, nevens Hem de Groot-Hertogin-moeder van Meok lenburg, dan Z. K. H. de Prins en H. M. de Koningin, nevenB Haar H. M. de Konin gin-moeder, voorts de Hertog Regent -Johan Albreoht, de Vorstin van Wied, PrinseB Thekla en de Vorstin van Erbaoh. Thans nam de gewichtige plechtigheid een aanvang. De waarnemende hofprediker, dr. J. H, Gerretsen, riep van den kansel allen aan wezigen een hartelijk welkom toe. In het bijzonder riohtte h' zioh tot de Vorstelijke Ouders de Koningin moeder en de Groot- Hertogin-moeder, en sprak hierop naar aanleiding van Luoas VII Vs. 15ö: „En Hij (o.l. Jezus) gaf hem zyne goeder",

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1