NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 203. 1909. Woensdag 2 Juni, 23e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH EEN KLINKEND METAAL Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. DVaJ:J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Pri,8 per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA LN VAN De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. Zierikzee. Hoe heet en fel 't daar toe gaat, is haast mat geen pen te beschrijven. Wanneer de redaotie van de Nieuws bode noh niet een weinig inbindt, beleeft men, eer 't 11 Juni is, aan haar bureau nog ongelukken. Haar toom nadert 't kookpunt al. Zij sohreeuwt en scheldt er maar op los. En als zij even ophoudt om adem te scheppen, geeft zij 't woord aan „geen paganist", aan „een strenggeloorig libe raal'', of aan „een liberaal kiezer en Christen die er niet van houdt wien ook te stemmen". En dan begint zp zelf weer. En tusschen deze bedrijven door kan men haar vindeD in de kiezersvergade ringen met bet onde liedje van „Pompen of verzuijen om het volk, gelijk in 1905, tegen de „lijnen" op te hitsen. Er zullen nog wel meerdere staaltjes volgen. Uaar één er van vinde bereids hieronder vermelding. Wy plaatsen 'tnu eens niet onder de Ingezonden Stukken, maar op de eerste bladzijde onzer oourant. Liberale verdraagzaamheid. Het onderstaande is te opmerkelijk, dan dat het niet der vergetelheid zou worden onttrokken. Wat is het geval Vrijdag avond 1.1. sprak mr. R. J. H. Patijn voor de kiezers te Zierikzee. 't Spreekt van zelf, dat op die vergadering ook vele anti revolutionairen tegenwoordig waren,omdat men wist, dat de heer Vegtel, onze oan- didaat in dit district, met hem zou debat- teeren. Verbeeld u nu, mijnheer de redaoteur, wat men vóór den aanvang van de verga dering, van liberale zijde deed- Tot groo- ten grief van ons, antirevolutionairen, verspreidde men in zeer grooten getale het volgende stukje, dat door den voorzitter der liberale kiesvereeniging, mr. Fokker, lid der Provinciale Staten, aan het eind der vergadering bestempeld werd met den naam van „Het Patijnslied". Het rond gezonden blaadje luidde aldus: PAGANISTISCHE MEDITATIE, op het welbekende sohutterslied van Speenhoil. Ons dierbaar Vaderland 33 FEUILLETON. BOOK RUN A. De zieke zat half opgericht in het bed; gedurende den iaateteH tijd waren hare krachten aterk afgenomen, en Henrik wist, dat hij zijne moeder niet meer lang zou be- aitten. Hare trekken waren doorzichtig, haar blik waa mat en has.r leven leek op een flikkerend kaarsje. Zjj lag dicht bij het op6n venster. Hy boog zich over haar, en zag dat het uur ge komen was, dat hjj met weemoed, doch zon der emart had verwacht. .Moeder, geliefde moeder!" zei hij zacht. Zy keek hem glimlachend aan. „De klok ken roepan my 1" fluisterde zy met helde ren blik. Het geestelijk duister scheen by het naderen van den dood te wijken. Henrik knielde naast haar bed neer, en legde haar hand op zyn hoofd. „Zegen mij! moederl" smeekte hij. Zy streek zacht met haar hand over zyn baar, en keek hem aan, alsof zy hem kende, en hem veel te zeggen had Plotseling zonk de hand neer, het hoofd viel zwaar achter over, en de oogen sloten zich ala van ver moeidheid. Een diepe rust trad in; de dood breidde zyn sluier uit over het vredig ge tut. Vevsohsurd door felle twisten 1 Do schoolstrijd weer ontbrand 1 Eu dan die Paganisten 1 Pa Kuyper zit in nood En als je soms gaat varen Geen borrel op de bootl Geen bitter en geen klare. Daar komen de anti's zij schreeuwen [van pijn, Za razen en tieren: Weg met Patijn 1 Ze maken een herrie, och kom wat een lef 1 Dat komt van de „wortel" en 't plicht besef 1 Patijn is onze man 1 Ons kranig eandidaatje Die duchtig spreken kan Hij geeft ze op hun baatje. O wee I roept Vegtel uit De angst gaat mij bekruipen 1 De anti's roepen luid Een Pomper of verzuipen I Daar kooien de kiezers ze stemmen [Patijn 1 Ze houden van waarheid ei klaren wijn, Je hoeft niet te vragen, wie 2»1 hat nu zyn I Wel, vriend I natuurlijk, het is Patijn Ziehier, mijnheer de redaoteur, het Pa tijnslied volgens dhr. Fokker, dat werd verspreid op een vergadering belegd door de liberale kiesvereeniging te Zierikzee, waar sprak de tegenwoordige afgevaar digde Daar de Tweede Kamer. Elk weldenkend mensoh veroordeelt zulk doen ten zeerste, 't Is krenkend en grievend voor andersdenkenden. Wat zou men dan ook ook verwacht hebben? Dat beeren als mr. Fokker en mr. Patijn getoond hadden tegen- en hunne verontwaardiging hadden getoond over zulk een handelwijze. En wat hebben wij gezien en gehoord De heereu, die wisten, dat het stuk ver spreid was dhr. Vegtel bracht het op juiste wijze ter sprake in zijn debat hebben geen woord van afkeuring er over te hennen gegeven, hetgeen beu gesierd, sou hebben, als zij het gedaan hadden. Nooh mr. Pa ijo, coeh mr. Fokker keurde het af. Sterker nog, veel sterker I Er kwaan hunnerzijds geen woord van protest. Wat dan wel 1 Tot mijne groote ver bazing heb ik mr. Fokker aan het einde der vergadering het volgende hooren zeg gen. Aan het einde der vergadering be dankte bij dhr. Vegtel voor het debat, dhr. Patijn voor het gesproken woord en onder meer sprak hij het toen openlijk Nog dienzelfden avond mocht Sara in het huisje van den slotbewaarder gaan slapen; zij was er bijzonder bly om, doch begreep niet, hoe de graaf met de doode alleen dorst te zyn. Maar zij was zoo gewend aan de eigenaardigheden van haren jongen mees ter, dat zij zich al sinds lang niet meer ver wonderde over iets wat deze deed. Het was een vrij lichte nacht. Henrik werkte alleen aan het familiegraf. Met bij na bovenmenechelijke inspanning wentelde hy eerst de eene helft, en daarna de andere hslft van de zerk er af, en toen bleef hij on afgebroken doorgraven totdat zijn schop op de vermolmde doodkisten van zyn voor vaderen stootte. Nu hield hij op om te rus ten. De xuatn scheen flauw. Naast hem stond een open leege kist. Na een poosje ging hy het slot in, en haalde het lijk van zijne moeder. Voorzichtig logde üy haar in de kist, schikte hare kieeren recht, en be strooide de doodo t.en s'.c te met een groote hoeveelheid rozen. Toon knielde hy lang in stil gebed naast de kist. De rozt n op het witte kleed geurden, het vale maanlicht be scheen het bleeke gelaat. Do eerste mor genkoelte streek door de boomtoppen, en diep in het bosch zong een vogel zijn wee moedig lied. Henik Falkenhorn las nu in stilte 'n lijk rede, zette de kist bij, en legde eindelijk de onde zerk weer op zijne plaats Intnsechen begon de morgen al te grauwen, en lang zaam keerde de eenzame doodgraver in zijn verlatenhuis terug. Na dien dag was er iets nieuws in Hen- van 1—5 regels 40 èent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent. ik zou zoo zeggen officieel uit, dat hij wensohte, dat den llden Juni a.s. als de overwinning behaald maoht worden, dit Patijnslied weer langs onze straten mocht sohallen. Hoe vindt u dat, mijnheer de redaoteur Is dat verdraagzaamheid jegens anders denkenden Ieder weldenkend mensoh gruwt van zulke handelingen. Van harte hoop ik dan ook, dat de mensohen eens nuchter mogen oordeelen over zulke lage praotijken, zulk klein gedoe, en ale ze dat doen dan weet ik het gevolg wel. Hartelijk dank, mijnheer de redaoteur, voor de mij verleende plaatsruimte. Uw dw. dn., G. DE JAGER. Bruinisse 29 Mei 1909. Hoe wij 't vinden, vraagt ds. de Jager. Na hetgeen wij in 1905 te Zierikzee heb ben zien gebeuren, verbaast ons vaodaar niets meer, dan alleen ditdat iets derge lijks al niet eer gebeurd is. Ea wij zijn er nog niet. Moge God onze vriendon daar sterken en hen begiftigen met kalmte en wijsheid dat zij alleen Zijn eere bedoelen en het vaandel onbesmet hoog houden. Van de Zuid-Afrikaansohe vereeniging ontvingen wij, reeds vele weken geleden, een vlugschrift, waarin medegedeeld wordt, wat door de door haar verbonden en vriendschappelijk samenwerkende vereeni- gingen gedaan is in het belang van den Nederlandsehen stam in Zuid-Afrika. Uit dit geschrift blijkt weer van hoe groot nut dezo Vereeniging is, en van hoe groot belang 'tis dat hij algemeen gesteund wordt. De eerste der bovengenoemde vereeni- gingen is het studiefonds voor Zuid-Afri kaansohe studenten. Voorheen studeerden de Z. A. studenten bij ca zonder uitzondering aan Engelsche hoogesoholen. Hel studiefonds tracht den stroom dier studenten naar Nederlandsohe Universi teiten te leiden. En niet zonder vrucht. Op dit oogenblik stnde8ren reeds een dertigtal Z.-A. jongelingen aan onze hooge scholen en elk jaar neemt dit getal toe. De tweede vereeniging is het Fonds ten behoeve van het Hollandseh Onderwijs, in Zuid Afrika. Ook dat fonds werkt met vaak verrassende xesuHaten. rik'a toespraken; eon ijverig trachten naar het onzichtbare, en iets zegevierende, dat heel sterk uitkwam. Het was Zondag. In de oude kerk weer klonk de krachtige stem van den jongen redenaar, en da menschenmenigte luisterde aandachtig naar zijne woorden. Niemand merkte, dat de buitendeur werd opengedaan, en dat een man, gehuld in een wyden ruiteramantel, binnentrad, en in den donkersten hoek van het voorportaal staan bleef. Zyn scherpe adelaarsblik rustte op Henrik's gelaat, en nauwelijks was diens preek geëindigd, of de onbekende toehoor der verliet de kerk even ongemerkt als hij gekomen was. Spoedig daarop liep Henrik het park in het hek was niet meer gesloten. Toen bij, in gedachten verzonken, den weg naar het slot in sloeg, schrok hij plotseling, want er werd een baad op zijn arm gelegd. Hij keerde zich om en zeg zijnen vader. Eenige minuten bleven 2ij elkander aanzien. „Hebt gij geen welkomstgroet voor je vader vroeg de graaf. „Ik heb geen vader en geen moeder meer", zei Henrik koel en trad een stap terug. „Is zij gestorven „Ja". „Wanneer „Eenige maanden geleden." „En je blijft hier Wie besoherm je nu „Ik blijf hier omdat mijne plaats hier is 1" „Neen 1zei graaf Falkenhorn beslist, „je is niet hier. Ik beb je zooeven ge- Men leze slechts wat daaromtrezt ge meld wordt: „In de Kaapkolonie werd nooit zoo- „veel aan de beoefening der Neder- «landsohe taai gedaan als tegenwoordig. „Het aantal kandidaten dat zioh jaar lijks aanmeldt voor de vrijwillige „examens in de Nederlandsohe, door den Z.-A. Taalbond afgenomen, neemt steeds toe en bedroeg in 1908: 3233. Een derde vereeniging onderhoudt in Pretoria een Nederlandsoh Hospitaal, waardoor Nederlandsohe belanglooze toe wijding voor de stamgenooten in Zuid- Afrika nogmaals kan blijken. Terwijl een vierde vereeniging Neder landsohe leatuur in Zuid-Afrika verspreidt Met dit doel heeft die vereeniging sinds 1 April 1908 niet minder dan 555 kisten, elk inhoudende ongeveer 100 Nederland sohe werken, naar Zuid-Afrika gezondeD, waar thans in 185 middelpunten Neder landsohe boekerijen zijn gevestigd. De Zuid-Afrikaansohe vereeniging en alle vereenigingen, welke met haar vriend schappelijk samenwerken, verdienen de sympathie en den steun van ieder, wien het welzijn van den Nederlandsohen stam, zoo in Europa als in Zuid -Afrika en elders ter harte gaat. Wij betreuren het, niet meer te kunnen overnemen. Maar de beperkte plaatsruimte in ons veel te kleine dagblad belet 'tons,gelijk wij ook door plaatsgebrek al sedert weken verplicht waren de Zuid-Afrikaansohe vereeniging te laten waohten. r Ben woord van minister De Meester, blijkens 't verslag van de N. E. „Aoht millioen besteed voor onder steuning van arme behoeftigen bij wijze van staatspensioen geeft ongeveer f 1 a 1.25 per week. Tooh spreekt men van f3 a f5, wat 24 it 40 millioen moet kosten. Spreker begrijpt niet, hoe dat tegenwoordig te vinden is". Oud-ministor Do Meester is 't heelemaal met ons eens't kan niet. Maar onder den druk zijner politieke vrienden heeft hij later verklaard, dat 't op soberder wijze zou kunnen ingericht wor den voor 13 miljoen. Gevolg waarvan geweest is dat verbis- zingsredenaars zioh op „den bekwamen financier" zijn gaan beroepen en zeggen hij zegt ook dat 'tkan; hij is er ook voor. Toen werd 't „zou knDzten" een axioma maar 't „op soberder wijze" werd cadeau gedaan. Ja volgens de Nederl. moet 't al voor gekomen zijn dat een van die kiezertjes- lijmers zei: een pensioen van f3 op 70- jarigen leeftijd kan bestminister De Meester heeft gezegd dat 't maar 13 mil joen gulden zal kosten 1 en dat dan die zelfde redenaar, wanneer in 't debat door een politieken neef betoogd werd dat 70 jaar een onbehoorlijke en onbarmhartige leeftijdsgrens was, in zijn repliek ant woordde „aan die 70 jaar hecht de Li berale Unie niet" 1 Vergetend hoe die 70 jaar de basis was van heel zijn vorig be toog. Om te onthouden. De vry liberalen willen het algemeen kiesrecht desnoods ook, mits de Eerste Kamer dan het recht van amendement krygt. Spr. heeft daarop maar twee woor den te zeggen dat nooit 1 We hebben in de laatste jaren al genoeg van de Eerste Kamer ondervenden, zonderdat zy 'treoht van amendement hadwij zullen haar dit niet er nog bygéven. Aldus mr, J. Limburg (vryz. democra tisch Kamerlid) in een verkiezingsspeech te 's-Gravenhage [N. R. C. van 25 Mei 1909). De doop van Prinses Juliana. De doop van de Prinses op 12 Juni zal voorafgegaan worden door het volgend ceremonieel De Koningin en de Prins benevens de vorstelijke verwanten zullen kort voordat de jonggeboren Prinsss in de met 6 paarden bespannen gouden koets door de groot- meesteresse van Hare Majesteits Huis naar de Kerk zal worden geleid, in het kerkge bouw aanwezig zyn. Het staatsierijtnig wordt voorafgegaan door den ceremonie meester en kamerheeren in ry tuig en bege leid door een militair eere-escorte. Aan het paleis in het Noordeinde zal een eerewacht van het regiment grenadiers en jagers met de mnziek der Kon. Mil Kapel en aan de Willemskerk de muziekkorpsen der jagersbataiilons en van de veldartillerie zyn opgesteld. De Koningin zal haar doohter ten doop houden. hoord, en mij verbaasd over je redenaars talent. Je woorden hebben een groote kracht I Verspil je gaven niet hier in deze afgelegen streek. In 't publieke leven zult gij een arbeidsveld vinden, dat uwer waar dig is; in de politieke wereld zult gij een prachtige toekomst hebben de lauwereD, die de wetensohap schenkt, zullen voor je bloeien, als gij er slechts de hand naar wilt uitstrekkenzelfs in de wereld van de kunst zult gij naam weten te maken. Ik ben het moede geen zoon te hebben, volg mij terug in de wereld. Laten wij ons ver zoenen". Een blik vol bittere verachting was Hen rik's eenig antwoord, maar de graaf trok zijn uitgestoken hand niet terug. »Gij hebt zooeven met veel talent over de deugd gesproken maar zeg mij eens leeft gij zelf wel naar je woorden Is onverzoen lijkheid eene deugd »Ja, tegen de verstokten 1" »Wie is de meest verstokte, die ver zoening zoekt, of die weigert haar eau te nemen „Hebt u berouw van uwe zoada vroeg Henrik ernstig. „Wat is zonde?" vroeg graaf Falken horn, schouderophalend. „Wat tegen Gods geboden en tegen het geweten indruischt." „Ik heb nooh een God, nooh een ge weten." „Dan ken ik ook mijn vader niet Graaf Falkenhorn liet zijn hand zakken. „Dweper 1' zei hy, en wierp een bijna medelij denden blik op de monnikachtige kleeding van zijn zoon. „Je verblijf hier begint bekend te worden, en men vertelt erbij wat gy alzoo voor je dronken boeren doet Eenige dwazen houden je voor een heilige, maar de meesten noemen schouder ophalend je naam.'' „Voor mijn part mogen zij hun schouders tot hun haren ophalen ik bekommer mij niet om hen 1" „Maar ik bekommer mij om hen. Ik wil niet dat mijn eenige zoon zioh zelf ten gronde riohtik wil niet dat mijn naam zal uitsterven", zei graaf Falkenhorn, en een gevaarlijke blos kleurde zijne wangen. »Ik heb besloten, dat die bevlekte naam door mijn toedoen niet verder zal worden ovc-geërfd", zei Henrik. „Stijfkop 1 Het zal mij tooh nog gelukken je de baas te worden", mompelde de graaf, en zijn hand tastte naar het pistool, dat hij in den gordel droeg. Henrik merkte het, en gliralaohtte spot tend. „Wilt u mij missohien doodschieten, opdat uw naam niet uitsterft?" De graat bedacht zioh en liet zijne hand zakken. „Henrik, hebt gy geen bart 1" vroeg bij haastig. Het klonk als een noodkreet. „Ik zoek verzoening en gij stoot mij terug Een eigenaardig gevoel maakte zioh van den jongen man meester, iets als een Da- galm van de liafde van vroeger. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1