VOOR ZEELAND. No. 202 1909 Maandag 31 Mei 23e Jaargang. HISTORISCH Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE VERWEST, te Goes F. P. DVUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT lïü PERS. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Pr^s per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Wegens Pinksteren verschijnt Maan dag ons blad niet. Algemeene verwa/rlng. Het Volk (soc.) zegt er dit van Nog nooit heerschte in een verkiezings strijd zooveel verwarring, als in deze cam pagne over »de zorg voor de ouden van 1 dagen". Aan stelsels geen gebrek. Daar is Kuypers'a wetsontwerp dat Talma als model voor oogen zweeft, om de invalieden en 70-jarigen voorloopig te helpen met f 2 per week, de ijverige christelijke propa gandisten maakten er in hun bewondering f 2,50 van. Daar is Veegens' ontwerp, dat eveneens zoolang de overgangstijd duurt (bijna 25 jaar lang) f 2 zou geven aan de zeventigj arjgen. Beide ontwerpen stonden op de basis der verplichte verzekering.Daar is Treub's befaamd verzekeringeplan, dat hen die al 45 jaar oud zijn bij de invoering, van de onderdomsverzekering uitsluit. De heer Treub heeft nu, als uiterste concessie, toegestaan dat in de twintig jaar waohtens tot zijn plan in volle werking zal zijn, de ouden van dagen een uitkeering uit de staatskas krijgen.Dit heeft op de vryzinnig- demokr&tiscbe'broederen zoo diepen indruk gemaakt, dat Land en Volk een jubelkreet slaakt, bestemd om land en volk te doen ge- looven dat men het nu in den Vryz.-Dem. Bond roerend eens is. De Werkliedenver bonden mogen nog dweepen met staats pensioneerirg, Treub moge in dwangver zekering het alleenzaligmakende stelsel zien, Drucker moge verzekeren dat zijn voorkeur voor 't eene stelsel niet zoo groot is, c f hij wil ook het andere wel aanvaarden het koat er allemaal niets oo aan: de vryz- democratische partij, daar en daar en d.-.ar is de ware eenheid te vinden. Tegenover dit vrijzinnig-democratisch kabaal houdt de Liberale Unie, die //bij voorkeur staatspensioueering" wi), zich merkwaardig stil. Borgesius laat Treub maar schrijven.We hebben ons afgevraagd, hoe dit komt, en we meeneu de oplossing te hebben gevonden. Toen de Unie haar ver kiezingsprogram maakte, waren verschil lende sprekers met het sobere platform van algemeen kiesrecht efl zorg voor ouden van dagen by voorkeur staats pension eeringl niet tevreden Thomson w 1de het volks leger er absoluut by hebbeD, Pat ij n 't vry- handelstelsel, en als men nog lang had ge praat, had men ook oen voorstel-Rotterdam gekregen, om by de verkiezingen strijd te voeren voor de neutraliteit der openbare school. Inderhaast is aau al die lastige lie den het zwijgen opgelegd, door de veikie- zingsleus te beginnen met de verklaring, dat men het program van actie van 1905 trouw blyft. Dies strijdt thans de Unie, onder herinnering dat zy verplichte invali- diteits- en ouderdomsverzekering wenscht, voor zorg voor ouden van dagen, by voor keur door staatspensioneoringen het is niet onmogelijk, dat dezelfde tegenstrijdig heid als in het atembusprogram, ook in menig Unie hart zich heeft genesteld. Waarby dan nog voor de Unie-mannen in verschillende districten de ontzettend moeilijke kens komt tusschen den vrijz - democraat en den oud-liberaal, die met dwangverzekering bitter weinig, en met staatspensioneering een heel klein beetje op heeftdie misschien nog het meest ge voelt voor een heel klein beetje staatspen sioneoring, in den vorm van armenzorg. Wat moet uit al deze verwarring van da staat sponsion? ering terecht: komen P Do katholieken en de anti-revolutionairen hebben op hun program de verplichte ver zekering maar He Standaard heeft reeds twijfel geopperd, of vóór 1913 Talma s ontwerp bij de Kamer in behandeling kan kernen, zoodat Van Vliet heeft gevraagd, om in afwachting iets voor de ouden van dagen te doen. Minister Talma beloofde, iemand naar Denemarken te sturen, op onderzoek. En ook van christelijk-histo- risohe zijde is, gelijk de Nederlander het uitdrukt, op dit stelsel nu eo dan „de aandaoht gevestigd". Voor staatspensionec- neeriDg zouden misschien sommige leden geen enkele der partijen 1 van rechts zijn te vinden. Mr. Borgesius. Be Maasbode geeft een politieken cate chismus, waarin dit over Mr. Borges:u" Wie riep het hardst in de verkiezings dagen van 1905 en hield zich na die degen het meest stil Mr. H. Goeman Borgesius, de man vaD het blanco-artikel, nu van de staatspen- sionneering, de formateur van het kabinet-Goeman Borgesius zonder Goeman Borgesius. Geef van uw antwoord eenig bewijs Dat Mr. Goeman Borgesius in den ver kiezingstijd veel spreekt en veel belooft, is zoo algemeen bekend, dat ieder bewijs hier overbodig heeten mag, maar dat ae oud-minister na de verkiezingsdagen van 1905 zweeg als een mof moet wel gestaafd worden. Welnu de man zweeg o. a. lo. Als de conceptie en formatie van zijn kabinet bij het adres-debat van 1905 1906 ter sprake kwamen. 2o. Als in December 1905 minister Siaal met zijn op on top militaristische rede buiten het ifüic-liberale verkieiingsboekj© giog. 3o. Als bet Kraus-reis-debat zsoh ont spon, enz. Wie had na de Juni-dagen van 1905- de meeste reden om te spreken Mr. H. Goeman Borgesius, de geachte afgevaardigde voor Enkhuizen. Is Mr. Goeman Borgesius voor zija on gemotiveerd stilzwijgen ook beloond P Ja, en wel met het commandeurskruis der Orde vanden Nederlandschen Leeuw Wie behoorde na de fiasco's gedurende de periode 1905 1909 in de aanstaande verkiezing lagen het hardstte zwijgen en doet zulks bet minst f De oud-mÏDister Mr. H.*Goeman Borge sius. De herinnering aan bovenstaande feiten is in deze verkiezingsdagen zeker niet te onpas. Alleen maar op het oogenblik (de uit val op minister Talma nu uitgezonderd !j houdt d8ze loervos zich toch vry stil. Maar, wacht maar 1 Met de groote trom. Oader dit opsohrilt schrijft de Maasbode Vermakelijk is 't het getrompetter te hooren, waarmede het Volk de veikie- zingsactie der partjjgenooten begeleidt. Men staat er verstomd van, ca het lezen dezer interessante rubriek dat nog niet minstens negentig percent onzer Kamerleden tot de rood9 partij behooren. De mannen der 8. D. A. P. hebben wondert aarlijk succes 1 Duys heeft in Ziandam acht maal met den liberaal vau Tienen gedebatteeid. Overal met suoces. In Appingedam, waar Sohaper met Treub debatteerde, begreep de vergade ring al heel gauw, dat Treub met zijn cijfers over Staafspensioneering zijn ere- diet verloren heeft. Gelukkig, dat ze daar in Appicgedam 't snapten. Het Volk heeft die eijfers zoo keurig doodgezwegen. In //Concordia" in den Haag, spraken Hoejenbos en Ter Laan. Sterk op onze hand, oreert Het Volk, ging de verga dering uiteen. Troelstra, die te Leeuwarden tegen Thomson debatteerde, werd bij het bin nenkomen reeds toegejuioht. Hij debat teerde uitvoerig onder instemming van het grootste deel der vergadering. Te Hoogezand debatteerde Ter Laan tegen deD anti-revolutionairen oandidaat Zijlstra. De „partijgenoot werd daverend toegejuioht". Loopuit debatteerde te Beverwjjk tegen den vrijzinnigen oandidaat Schuc- king Kool, „onder toejuiching van vele aanwezigen". Van Hinle was Ie Deveoter tegen Harchant minder gelukkig. Daar was het applaus „verdeeld". Van de vergadering in het district Lichem waar Kok iou spreken en niemand tegenwoordig was, weet het Volk niets. Wij hebben vroeger ook eens een lijstjn aar gelegd van dergelijke bluf berichten van Het Volkdoch zijn er maar mee opgehouden. Zij tcch zijn daar aan de orde van den dag. Alleen releveeren wij er een van. Even vóór de verkiezing in Ouimen kwam Wij i koop (toen nog S. D. A. P.'er) debatteeren met den antirev. heer Oosterbaancn zijn op treden volgens een bericht in HetVolk schit terend. Mear den volgenden dag kwam een inzender, wien dat gezwets toch wel wat ai te bar was, vertellen dat Wijnkoop 'ter allerjammerlijkst had afgebracht. De berichtgever verontsohuldigde zich toen niet de mededeeling dat hij niet zelf ter vergadering was gewaest dooh afge gaan was op on dits (praatjes van anderen 1) Dr. Bronsveld en het PaganDme. Voor zoover valt na te gaan, komt aa» Dr. Bronsveld de eere toe, er het eerst op te hebben gewezen, dat onder de Libera'e heerschappij ons goede land al weer hei- densch wordt gemaakt. Het was toch in 1874, dat hij z'ch over de toenmalige verkiezing van dr. Kuyper tot Kamerlid voor Gouda met hoogs ingeno menheid aldus uitliet: „Dr. Kuyper is mat vrij aanzienlijke meerderheid tot lid der Tweede Kamer gekozen. Welk een ommekeer in weinig jarenWie had in 1871, toen de Amster- dain8che predikant door den heer Groen candidaat werd gesteld, en nergens hat tot een herstemming brengen kon, wie had toen kunnen denken, dat reeds in den aanvang van 1874 een" zetel voor Gouda door zyn geestverwanten zou ver overd zyn P Terecht mag de heer Groen hierin een treffend bewijs zien, „eer er niet alleen in getalsterkte, maar ook do >r ijver en beleid toenemende kracht", Neen, wo zyn geen „machteloozen", geen „stille" party meer. De Liberalen, het „denkend deel der natie", moet mot ons rekenen. Hun schoonste dagen zyn voor bij. Het blykt meer en meer, dat er ook by de kern onzer natie niet weinigen worden aangetroffen, die van esn streven om ons land weer tot een heidensch land te maken, afkoerig zyn". Nu behoort dit tot Dr. Brocsveld's „oude plunje'J Thans spant hy zich op alle mannier in, om de Liberalen tegen de drie Christelijke partyen te sterken. Maar ook al neemt men dit in aanmer king, hot is toch pikant uit dit stukje uit zijn toenmalige Kroniek te ontwaren, hoe Dr. Bronsveld de eerste is geweest, die het veldwinnen van het Liberalisme ten onzent als -een terugkeer naar heidensche toestan den gebrandmerkt heeft. Het brandmerk van Paganisme voor wat de Liberalen nastreven, is van hem. Standaard. Schijnheilig. Ook lu weer waarschuwt men van libe rale zijde, om toch den godsdienst niet bij de stembus te pas te brengen immers dat maakt schijnheiligen! Wie ter wereld laat zich nu door zulk een afgezaagi argument vangen? Er is niets tegen te zeggen. Het is vol komen juist opgemerkt. Onder de lieden, die zonder God in de wereld leveD, vindt ge geen schijnheiligen. Het Farz<ïsme is niet te Athene, issar te Jeruzalem opge komen. Schijnheiligheid is een onkruid, dat niet anders uitschiet dan op den heiligen bodem. Maar hoe ter wereld komt men nu op den iuval, om te zeggeu Blijf van het heilige verre, anders voedt go de schijnheiligheid. Eigendom voedt diefstal. Volkomen juist. Ia een staat zonder eigendomsrecht zou diefstal ondenkbaar zijn. Maar waar ter wereld dorst men ooit de orakeltaal aan Sobaf toch den eigendom af, want door handhaving van het eigendomsrecht hand haaft ge immers den diefstal. Het huwelyk is hot terrein waarop brandnetel van de echtbreuk wast. Maiv kwam het nu ooit iemand in 'tzin, n zeggenSchaf het huwelijk af, anders roeit ge nooit de echtbreuk uit. Zonder wet is er geen overtreding. Ja, de wet lokt tot overtreding uit. Nitimw in vetitum Dooh waar viel het nu ooit i: om te zeggen: Schaf alle wet af, wa:-i ge prikkelt door uw wet tot overtreding Kunst heeft steeds scabreuzen wansmaak, vooral op erotisch gebied, als nasleep g'- had. Dooh vrie dorst het nu ooit aan, ie zeggen Sohaf de kunst af, want ioo alle n stuit ge 't gemeene. Kortom Abusus non tvllit. D.w.z. Mis bruik veroordeelt het gebruik niet. Omdat de schijnheiligheid onder Israël opkwam, kan tcoh niemand wenscheD, dat het monotheïsme in Israël niet ziju schuilplaats bad gevonden. Vervolging van de Christenen ten bloede toe is zeker hot meest doeltreffend middel om de schijnheiligheid onder Christenen uit te roeien. Maar wat liberaal zal daaruit de conclusie trekken, dat de dragonnades weer beginnen mooien. Zoo nn ook hier. Weert ge uil uw staatkunde het zuur- deesem der religie, dan loopt ge al byster weinig gevaar dat hit Farizeïsme aan kweekt. Maar wat is dit anders, dan alsof ge zeggen gingiDoof alle vuur uit, dan kan er geen braod komen. De wijsheid der onzinnigen 1 Indien dan ook de liberalen zoo bang zijn voor schijnheiligheid, moeten *e, duDkt ons, liever in eigen kriDg dit onkruid pogen uit te wieden. Of kennen ze de mannen in eigen kring niet, die bij de stembus met de witte das werken? De mannen die in do dagen der stembus de kerk weer opzochteD, waar ze anders nooit gezien werden Ja, weten ze niets van een orgel, juist in de stembusdagen aaD een kerk aange boden, ofschoon ze zeli nooit in die kerk m- tongen En nu de vraag: Is tegen die schijnhei ligheid bij de stembus ooit in de liberale pers geprotesteerd Standaard. Bezuiniging op leger en vloot. Volgens het verslag in de Midd Grt. van de rede, door den heer Vorsterman van Oyan in IJzendyke gehouden, wil hy be zuiniging op leger en vlo.t, 'n Mooie leus, die trouwens niet nieuw is. Voor 4 jaar werd ons hetzelfde voorge spiegeld. Nu kan men op een verkiezingsmeeting h iel gemakkelijk zeggen ik ben voor be zuiniging op leger en vloot. De vraag i3 echter wat komt er van zoo een belofte terecht Wo zullen eere wien eere toekomt hier het woord eens geven aan Be Baanbre ker, die blijkbaar dal punt wat nader heeft bekeken. „Beperking der uitgaven voor het militai risme", zeggen de heeren. «Sturen naar een volksleger". Die laatste uitdrukking is wel best. Sturen naar een volksleger. Daar kun je ook bij denkeu wat je wilt. Sturen. Het gaat dus weer//in de richting". Maar of js er over'een jaar, of over honderd jaar komt, blykt niet. Misschien dat zy, gelijk order het laatste «vrijzinnige" bewind, ons eerst verder er af willen sturen, om dan hun mooi** beloften te bewaren voor later 1 Zoo zeide de minister van oorlog in het Latste vrijzinnige kabinet, de heer Van Rappard, dat het volksleger was„een ver verwij derd ideaal!" Daar schiet je ook erg mee op Als iets een «ideaal heet, dan denk je al aan iets nevelachtigs. Eu als het dan nog «ver verwijderd" is, dan raken wij al heel erg ver van huis Evenzoo is ook dat «beperken der uit gavee voor het militairisme" maar apekool als wij het wel beschouwen. Dat hebben de «vrijzinnigen" in 1905 ons ook beloofd. En toen ze aan de regeering kwamen, gaven ze uit voor leger en vloot in 1905 f44 615.186 in 1906 f44.708.121 in 1907 f44 500.988 Men ziet, de c'yfers blyven ongevetr ge lijk toen zij de macht hadden, deden ze niets voor hun beginsel". We zijn het niet dikwijls eens met Be Baanbrekerdoch tegen bovenstaande rede neering van het blad is toch niet veel in ta brengen. Lnctor et Emergo. Socialisten en de openbare school. Onder dit opsohrift leien wij in Be (a.-r.) Roite-danmer In niet gerÏDge mate heeft tot de onder mijning van de openbare sohool bijge dragen het steeds driester optreden vtn sooialistische onderwijzers. Dat opende ook liberale oogen voor het gevaar, hetwelk het openbaar onderwjjs bedreigde. En men gevoelde het, dat men geen reoht had zoo fel te blijven staan tegen over het vrije onderwijs, wanneer men niet anders dan met een angstig hart zijn kinderen aan de openbare sohool kon toevertrouwen. Te Rotterdam werd gisteren in den Raad een geval behandeld, waaruit weer bleek, waartoe de sooialistische geest allengs kan voeren. Zekere Van Dijk, openbaar onderwijzer, werd door Burg. en We houders voorge dragen tot ontslag, wegens een jarenlange reeks vaD onhebbelijkheden tegenover zijn sueoessievelijke hoofden, waaraan, hoewel hij telkens daarover ondei houden was, geen eind kwam. Om een voorbeeld te noementoen hij op 23 October 1908 weer eens met hoed en jas aan voor de klasse stond, werd hem door het hoofd opgemerkt, dat zulks niet betaamde. De onderwijzer van Dijk antwoord ie daarop van morgen heb ik de jas uitgelaten, maar als ik gewettn haddat het je hinderde, had ik hem weer aangehouden". Ja hij ging nog verder, ea vroeg sarrend aan het hoofd der fchou), of hij z'n broek en z'n hemd mocht aanhouden Aangaande deze dingen door een schóól- inspecteur onderhouden, bekende hij daar over spijt te hebben. Later zei hij weer dat hy van deze betui ging niets gemeend had. Terecht oordeelden Burg. en Weth., dat de maat vol was en de onderwijzer ontslag moest hebben; hetgeen de Raad dan ook besloot. Wel jeremiëerder de heeren Van Aalten en De Klerk, die met de socialisten mee stemden, over 's mans positie, die hem nu zoo werd afgesneden. Doch onzerzijds werd welgemeend de goede raad gegeven, dat de heeren zich maar moesten beijveren met het oprichten van vrije socialistische scholen. Daar zou men zulke ouderwijzers prach tig kunnen gbruiken. Koningin en Prinses. Volgens een bericht in de Resb. zijn Dinsdag jl., den eersten dag waarop de photo's en prentbriefkaarten van Prinses Juliana werden uitgegeven, alleen door de Haagsohe uitgever-lirma Guy de Coral 7000 photo's en 200.000 prentbriefkaarten verkocht, j Door de vroegere talrijke volkomen verzonnen afbeeldingen van Prinses Ju liana werd H. M. de Koningin zeer onaan genaam verrast. Zij koesterde weldra den wensob het geheele Nederlandsohe volk in den kortst mgelijken tijd met het juiste portret van Haar Kind te doen kennis maken. Vandaar dat H. M. reeds veertien dagen na de bljjde gebeurtenis een photo van Prinses Jniiana eigenhandig nam. Om aan de photo's zoo spoedig mogelijk de grootste publiciteit fe gevet», wendde men

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1