NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 20!. 1909 Zaterdag 29 fVlei 23e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JON CE-VER WEST, te Goes F. P. DV.JIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN B^) dit nummer behoort een Bijvoegsel IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Pri,s per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER i-IRMA :.N VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. r jSntxsxssïss^wssKStëaszsBBigmgiïL aat' 28 Mei 1900. Wij herinneren belangstellenden aan de voorgenomen politieke rede door den heer Lohman te houden, te Goes in de Prins a. s. Donderdagen te Wissekerke a. s Vrijdag. Vooral onze Noord-Bavelandsehe vrien den nemen hiervan goed nota, en maken van deze gelegenheid om met den geachten afgevaardigde van het district kennis te maken, gebruik. De apin die op den loer ligt. De Nieuwe Courant (vrij Liberaal) heeft mr. Goeman Borgesius, die minister Tal ma op xoo onedele wijze aanviel, getypeerd als eeu „spin, die lang op den loer heeft gelegen"zijn aanval noemde zij een „weinig sympatiok" doen. Men is 't er dan ook over eens dat hem „zijn eigen steen op het hoofd viel". Maar gedood is hij niet. De spio ligt weer op den loer. Bij heeft weer wat anders in 't zicht. Goes. Hij is de tegenoandidaat van Lohman. En nu zal hij mogelijk tot de Qoesche Courant gezegd hebbeD, die nota bene den 18en Maart al in haar een-tje stond te schreeuwen over de verkiezingen hou je mond een beetje waeht je tijd afdoe als ikloer liever, en sla als het je tijd dunkt, je slag, Daarom houden nu beiden zioh stil. Wat echter niet zeggen wil, dat de Goesche Courant al gauw weer niet aan 't uitpakken gaat, en Borgesius niet nog eens 9en paar gemeenten komt bezoeken. En dus ook niet zeggen wil, dat onze vrinden in 't district Goes nu maar inslapen zullen met de gedachteLobman komt er tooh. Lohman komt er, dat is zeker. Maar 'tis niet eender hoe. Daarom is 't gewensoht, dat wij op onze qui vive zijn voor „de spin die op den loer ligt", dat zij ons niet verrasse. Goeman Borgesius is met al zijn gebreken een van onze knapste staatslieden. En als zoodanig een niet licht te aohten tegen stander. Dit verdubbele onsen ijver. De Nieuwsbode durft aan haar lezers niet meedeelen de statistieken uit Friesland en Overijsel uit welke blijkt hoe schreeu wend partijdig de benoemingen daar onder liberale „regeeringen" zijn geweest. Ook 't onderstaande lijstje door De Brui nisser al een paar jaar geleden gepubli ceerd, onthoudt zij maar stelselmatig haren lezers. Politieke kleur Idem der van den bevolking. Burgemeeser. Bruinisse gemengd anti-re v, Brouwershaven vrijzinnig vrijzinnig Burgh vrijzinnig vrijzinnig Dreiichor vrijzinnig vrijzinnig P Duivendijke anti-rev. vrijzinnig Eikerzee gemengd vrijzinnig E'lemeet vr" zinnig vrijzinnig Haamstede vrijzinnig vrijiinnig Kerkwerve chr!-hist. chr' hiat Nieuwerkerk anti-rev. vrijzinnig Noordgouwe vrijzinnig vrij «innig Noordwelle vrijzinnig vrijzinnig Oosterland gemengd vrijzinnig Ouwerkerk vrijzinnig vrijzinnig Renesse vrijzinnig vrijzinnig Serooskerke vrijzinnig vrijzinnig Zonnemaire vrijzinnig vrijzinnig Sommelsdijk anti-rev. vrijzinnig Middelharnis anti-rev. vrijzinnig Oude Tonge anti-rev. vrijzinnig Nieuwe Tonge anti-rev. vrijzinnig Herkinge anti-rev. vrijzinnig Dirksiand anti-rev. vrijzinn'g Melissant anti-rev. vrijzinnig Stellendam anti-rev. anti rev. Goedereede vrijzinnig anti-rev. Quddorp anti-rev, vrijzinnig Ooltgf nsplaat anti-rev. vrijzinnig Den Bommel anti-rev. vrijzinnig Sïad a/t Haringvliet anti-re». anti-rev. Zierikzee gemengd vrijzinnig Uit dit staatje blijkt, dat van de 30 dor pen op deze eilanden 12 in meerderheid vrijzinnig, 15 beslist anti-rev. of ohr-hist. en 8 zoo wat half om half zijn. Er zouden dus minstens 15 anti-rev. of ohr.-hisf. bur gemeesters moeten zijn. Volgens dit staatje zijn er slechts 5. En toen dr. Kuyper aan de regeering kwam, waren op hot anti revolutionaire F.akkee alle burgemeesters vrijzinnig. Die er nu zijn werden onder 't ministerie-Kuyper benoemd. Onder het vorige vrijzinnig Ministerie werden op de antirevo'utionaire dorpen Ooltgensplaat, Den Bommel en Ouddorp weer vrijzinnige burgemeesters benoemd. Doch, gelijk we zeiden, daarvan meldt De Nieuwsbode niets. In plaats daarvan geeft zij nu een lijstje van burgemeestersbenoemingen onder 't ministerie-Kuyper, welke benoemingen volgens liaar in liberalen geest hadden moeten geschieden. Het lijstje is piet groot. Zij noemt maar zeven gemeenten. En laat hieraan 't volgende voorafgaan Wel heeft dr. Kuyper in de Kamer zitting van 10 December 1904 gezegd „Wil iemand een goed burgemeester zijn, »dan moet hij in geestes sympathie ver- „keeren met de meerderheid van de „ingezeten, waar hij woont". „in de eerste plaats valt m i. bij 'burgemeestersbenoemingen te letten op /bekwaamheid, en ten tweede op de „overige geschiktheid, waartoe ook be s-hoort de overeenstemming in denk beelden met de overheerschende richting »onder de gemeenten aren". Maar tusschen het geloof en de daad lag vaak bij den man, die het geloof voor staatkundige doeleinden misbruikte, een breede klove. En dan noemt het blad de gemeenten Zuidland en Oudenhoorn, Smallegenger- land, 's Gravenzande, Oudshoom, Oud karspel, Ambt Almeloo en Dreisohor. Dat zijn er zeven. Dit zijn gemeente»,*aar, om met minister Kuyper te spreken, de burg meester m geestessympathie verkeert met de meerder heid der gemeentenaren. Maar de Nieuwsbode maakte van dat gemeentenaren „gemeenteraadsleden". Neen, Nieuwsbode, dat heeft de minister niet gezegd. En dat zou ook al heel dwaas zijn ook. Ia de gemeenteraden toch worden raaDnen gekozen, waarbij vaak niet in de eerste plaats naar de richting of partij gezien wordt. Wij laten daar of dit goed is. Maar 't feit is zoo. Gevolg hiervan is dan ook dat in vele orthodoxs gemsenten een liberale gemeen teraad regeert. Neen, wij moeten een anderen maatstaf aanleggen. Wij moeten 't aantal kiezers voor de Staten of de Kamer in zulk een gemeente nagaan. Voor de S aten of Kamer gaat 't in den regel om 't beginsel, niet om den persoon, zooala voor den Baad. En als nu de Nieuwsbode de moeite wil nemeD, die stsmmencijfers e~eu na te gaan, dan zal zij zien dat minister Kuyper niet partijdig was toen hij de tegenwoordige funotionarissen bij de Koningin ter benoe ming voordroeg. Wij zeiven hebben dit reeds eenige jaren geleden' aangetoond alleen Dreisohor is door ons toegegeven. Alleen merken wij op dat eenige jaren geleden bij een Raadsverkiezing de libe ralen (o Dreisohor in de minderheid ble- De vrijzinnige burgemeester Moolen» burgh is onder het ministerie Heemskerk benoemd. Tot maatstaf der politieke richting diende de uitslag der verkiezing voor de ze Kamerwaar de partijen in sterkte ongeveer tegen elkaar opwegen,noemden we de bevolking gemengd. ven en dat de benoemde bsrgemeester nooit is geweest antirevolutionair. De benoemingen onder 't ministerie- Kuyper waren juist 't tegendeel van par tijdig al hebben zij slechts een heel kleine verbetering in de verhoudingen gebracht. Met die onder liberale kabinetten kun nen zij den toets der vergelijking glans rijk doorstaan. Nooit zal van de Reehtsche partijen gezegd worden wat reeds in 1880 door mr. Veegens, den bekenden vrijzinnig democraat, in verband met de ergerlijke partijbenoemingen zijner geestverwanten, in de „Vragen des Tijds" heeft geschreven „Onder 't geen heeft bijgedragen om de vrijzinnige denkbeelden bij de natie te disorediteeren bo' oort ook de stelselma tige benoeming van burgemeestersnotarissen' rechters en andere ambtenaren met liberale relatiën." V Als een staaltje van geringe animo voor de verkiezingen dient gemeld dat dezer dagen in Rotterdam door de vrijzinnige kiesvereeniging: dus te Rotterdam, de tweede hoofdstad des Rijks, de stad waar men den polsslag van 'tn&tionele leven voelt, en waar tot op voor enkele jaren het hart klopte van heel het Nederlandsche liberalis me en anticiericalisme, candidaatis gesteld een minister uit 't iu 1907 ontslapen mini sterie De Meester wy bedoelen den oud- minister van justitie v. Rzaltel met slechts enkele stemmen, en wel van drie bestuursleden en in tegenwoordigheid van enkele hoofdbestuursleden, terwijl van de gewone leden niemand aanwezig was En dat in Rotterdam I Hi! Hal! Ho!!! Zachtjes aan komt er zekerheid in de plannen der pertjjen De Linksche groepen hebben wat gebak keleid de vrijzinnig democraten hebben de unieliberalen wat gescholden, gelyk zjj 't vroeger reeds de vrij liberalen hadden gedaan, en de vry liberalen hierdoor eenigszins gesticht, worden nu weer door do unieliberalen hard gevallen over hun leedvermaak. Zoo sloeg Land en Volk Vaderland en Vaderland sloeg Nieuwe Covrant. Of, wilt ge, zoo sloeg Treub Goeman Borgesius en Goeman Borgesius sloeg Tyde san. Maar nu zyn zij het vrijwel eans. Op een enkele plaats mag het nog wat haperen, maar dat komt terecht. In Amsterdam V willen de vrij liberalen iemand stellen tegen mr. Ketelaar en nu dreigen de vrijzinnig democraten in Am sterdam VII met minder steun aan Blooker. Maar dat is meer schijn dan werkelijk heid. In Rotterdam V loopt het bedenkelijker. Daar heeft mr. v. Aalten, vryz. dein zich laten candidaai stellen in hst oude district van mr. v Raalte, insgelijks vryz. dem. en zoo staan er daar nu twee vryz. dem. tegen elkaar over. Maar overigens beginnen zy het al aardig eens te worden. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Elout (libprees het dat hy in Enschedé de candid8at van alle liberalen is. Van Aalten (vryz. dem zei dat de vrijz. dem. op andere liberalen zullen stemmen, zoolang er geen evenredige vertegenwoor diging is. Van Hamel in Amsterdam III <oud lib.) is gesteld door alle vrijzinnige groepen. Maar in ieder geval, mr. v. Houten, die een scherpen blik op het staatkundige schaakbord heeft, heeft 't al voorspeld, bij de horstemming vinden zij allemaal malkaar zeker weer. Het zal, zegt hij, evenals in 1905, over de gansehe linie gaan L:nks tegen Reohts. Zoo denken wij er ook oier. Het Volk foetert nu nog wel een beetje dat de vrijzinnigen 't in Enschede op v. Kol voorzien hebben. Doch straks, bij de herstemming, gaas alle liberalen weer op v. Kolep stemmen de soo.-demccraten weer op do vrijzinnigen. Misschien ziet men 't weer gebeuren, gelijk in 1905, dat de sooiaal-demcorafen geld krjjgen van de vrij-liberalen in Rot terdam, waermee ze weer gaan werken voor Plate. Daar is natuurlijk niets tegeD. Het is niet meer dan billijk en natuur lijk dat een familie samen uitgaat en samen thuis komt. Als de heeren dar maar, voor't uitgaan en na het thuiskomer, maar niet nè' doen ol zij geen familie van mekaar zijn. Particulier. Nog steeds pleit men van liberale zijde na voor den eisob, dat op een gesubsidi eerde middelbare school elk kind zou zijn toe te la'en, en dat vrijstelling van tij woning van het godsdienstonderwijs daarbij als wettelijke verplichting zou moeten gelden. Dat onzerzijds hierin niet bewilligd is, wordt ons nagehouden als bewijs van onverdraagzaamheid, en als blijk hoe nei ging tot onderdrukking van auderer gees telijke vrijheid ons in 't bloed zit. Hun fout hierbij is alleen, dat de liberale woordvoerders niet letten op het particulier karakter van elke bijzondere school. Dit particulier ka akter tooh brengt vanzelf mede, dat het beetaur der school heeren meester op eigen terrein meet blijveD. Het bestuur, en dat bestuur allee-heeft te beoordeelen, wie het als leerling op de school wil toelaten, hoe en op wat wijs men het onderwijs wil doen geven, en of men het bijwonen van alle lessen ver plichtend of facultatief wil stellen. Praotiech zou, bij handhaving van deze bestuurshoogheid, de moeilijkheid zich van zelf hebben opgelost Steeds waren de par ticuliere scholen er zelve op uit, ook leer lingen uit andere kringen tot zich te trekken. TweeBrlei bewoog hiertoelo. het finan- tieel belang om de opbrengst van 't school geld te verhoogen, en 2o. het geestelyk be- lsxg van propzgandaen nimmer nog ver nam men over willekeurige uitsluiting klacht. Maar heel anders wordt dit, als de wet aan de subsidie eischen gaat verbinden, die met het particulier karakter van een bijzon dere school ten eenenmale onvereenigbaar zijn. Dan toch zou het schoolbestuur, door de si bsidie aan te nemen, voor een schotel linzenmoes zijn eerstgeboorterecht verkoo- pen- Het zou door de ouders van besliste beginselen in den steek worden gelaten, en de kleine subsidie zou allerminst vergoe den, wat men op eig9n terrein verloor. Eeu doode vlieg, zegt de Schrift, kan de apothekerszalf bederven, en daarom moet een schoolbestuur vrij zyn, een jongen die kwaad wil, uit wat kring bij ook kome, te weren. Als er maar één plaats in de klasse open'is, en er meldt zioh een jongen uit den eigen kring aan met een jongen van buiten, dan moet hst kind van ouders die zelf aan de school meê'oetalen, kunnen voorgaan. Zoo zijn er allerlei gevallen denkbaar, waarin het schoolbestuur moet kunnen afwijzen, en dit hoogheidsreoht door weted wang willen te niet doen, ware door een subsidie de school zelve denatu- reeren. Wel erkennen we, dat bij de middelbare sobool de zaak anders staat dan bij de lagere, omdat de laatste door allen, de eerste slechts door enkelen bezocht wordt. Maar evenmin mig vergeten, dat anders denkenden ook van hun kant subsidie voor een eigen sobool kunnen krygen, en ten andere, dat in alle steden en dorpen waar geen middelbare school van Rjjks- of Ge meentewege beslaat, en geen partiouliere school opkomt, de ouders tooh in dezelfde moeilijkheid verkeeren, en hun kinderen naar elders moeten zenden. Alleen de praotijk zou hier de natuur lijke oplossing hebben gegeven. Theore tisch en in de wet is het hier gestelde pro bleem eenvoudig onoplosbaar. Onder wets- dwang te willen bepalen, welke leerlingen op een particuliere school moeten worden toegelaten, maakt dat die sohool ophoudt particulier te zijn. Dooh den eubsidieere de wet ook niet maar neme alle kosten van de school over. V st. UIT DE PROTINCIB. Middelburg Bij het alhier gehouden examen in schermen slaagden van het 2e Bit. 3e Reg. Inf. alhier de sergeanten J. Kaland, M. P. Schrier, Pol vliet H. L J, Hendrikse D. C. F., Versluij» A. J., Wil- lemse J. Cen Van Keulen A. W. voor den graad van Meester op het geweer. Middelburg De reserve sergeant J. J. Koopman, van het 2e bat. 3e reg inf. alhier is bevorderd tot vaandrig by hetzelfde bataljon. De St. crt. no. 122 bevat de gewijzigde statuten der vereeniging tot bevord -ring van het chr. schoolonderwijs te Zaamslag voorts de statuten der muziekver6enigirg Oefening kweekt Kunst te W estkapelleen de af deeling 's-Heer Arendskerke van »Het Groene Kruis" te 's-Heer Arendskerke. Tholen W ij maken attent op de wijzi ging wegens het Prinsessefeest gebracht in de spreekbeurten van dhr De Savornin Lohman. Hy spreekt nu 1 Juni te Stave- uisse in het hotel van Kooten en 2 Juni te St. Maartensdijk in 't koor der Herv. Kerk. Men zie de advertenties in andere bladen. Koudekerke Woensdagavond sprak alh:er ds. J. Koekebakker, van Aarden- burg, voor de S.D.A.P. over het onderwerp „de komende stembusstrijd". Spreker be weerde, dat geen enkele partij voor de arbeidersbelangen opkwam dan de sooiaai- demoer. en beval daarom de oandidatuur van mr. Sannes sterk aan. Van de ge legenheid tot debatteeren werd geen ge bruik gemaikt. De opkomst was zeer gering. Middelburg. Ia de Algemeene Verga dering van aandeelhouders der Zeeuw sohe Hypotheekbank werden de Balans en Winst- en Verliesrekening over het sf0e loopen boekjaar goedgekeurd. De voorge stelde winstverdeeling werd door de ver gadering goedg'.kcurd. Mitsdien wordt uit gekeerd aan Aandeelhouders 6 pCr, over het gestorte kapitaal f 3 600, Houders van opriohtersbewijzen f150, en gestort in het Reservefonds f571.78y« waardoor het Reservefonds totaal bed aagt f 21 246.87. Herkozen werden als Commissarissen de heeren J. A. Vertregt en C. J. Hondius, terwijl in de vacalure ontstaan door hei overlijden van den heer Mr. J. G. van Deinse tot commissaris werd gekozen de heer Jhr. M. van den Brandeler, Burge meester te Middelburg. Van 1 Juni a. s. is betaalbaar dividend bewijs nummer 8 der aandeelen met f6 en dividendb iwijs nummer 5 der oprichters bewijzen met f0.90 ten kautore der Bank te Middelburg. 'n Gravenpolder. Heden vergaderden ingelanden van de polder Ooster en Middel- zwake. De rekening van OosUrzwcke weid vastgesteld in ontvang op f 497.36$ en in uitgaaf op f531.62', nadeelig saldo alzoo f 34.26 De begrooting werd vastgesteld op f469.06 in ontvang en uitgaaf. Dijkge- sohot weid bepaald op f 5.25 p- r H.A. De rekening van Middelzwake werd goed gekeurd in ontvang op f8 7.37 en in uit gaaf op f68162' alzoo m.t een goed slot van f 156 74. De begroeting werd vastge steld in ontvang en ui haaf op f 738.40. Dijkgesohot f175 per H.A. Inplaats van wijlen dhr. J. A.Remijn werd tot dijkgraaf in Middelzwake benoemd dhr. J. Rijk alhier. Besloten werd tot pensionneering van den poiderweiker L. Haekman act f104 per jaar, waar f50 'sjaars door den palder 's Gravepolder wordt bijgedragen. Dinsdagnamiddag raa' ta bij den landbouwers F. Kremers te Heikant, onder St. Jansteen, tengevolge van het onwedor, zijn schaar in brand. Een paar lunderen en een varken, alsmede eenige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1