NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 198 Dinsdag 25 Mei 23e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Etti KLINKEND METAAL Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE HON GE-VER WEST, ie Goes F. P. DV.diJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN In eere hersteld. FEUILLETON. TWEEDE KAHEE. Barbara schrok en bloosde. »Wij spraken over Henrik Falkenhorn", zeide zij, traoh- IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prios per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER 1-IRMA :_N VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 °ent. Het, is bespottelijk zooals sommige kleine vrijzinnige blaadjes het in 1907 tan bloed- trmoe gestorven kabinet-De Meester op hemelen en het ministerie-Koyper dat er aan was voorafgegaan, zwart maken. Men zwijgt natuurlijk ever de maagde lijke portefeuilles" het woord is van Goeman Borgesiusdoor De Meester nagelaten, en van de vela mooie wetsont werpen, o. a inzake in valideteits- en ouder domspensioen, die de Kamer bij het heen gaan van hst kabinet-Kuyper onafgedaan liggen liet, en door het kabinet-De Meester werden ingetrokken. En dan is met name de Bergsche Courant. zoo naïef van te beweren, dat door de uit spraak der kiezers het kabinet-Kuyptr in 1905 «is gewogen en te licht bevonden". Nota bene, door de uitspraak der kiezers. En van dezen hadden zich de meeaten nog 50 duizend meer Rechtsche kiezers dan Linksche waren op het appèl 1 voor het kabinet Kuyper verklaard. Hier is derhalve het tegendeel van te licht bevonden. Had m8n gestemd bij referendum of bij evenredige verkiezing, het kabinet-Kuyper zou met groote meerderheid in 1905 zyn bestendigd geworden Neen, niet 't kabinet-Kuyper is in 1905 te licht bevonden. Maar wel het tegenwoor dige kiesstelsel, en de onrechtvaardige districtsiodeeüog, waardoor ds meerder heid in het land onder de Kiezers, niet klopt op de meerderheid in de Kamer. Ea dan te licht bevonden 1 roepen die onnoozelan. Het tegendeel geschiedt reeds nu De la8ter,als zou door de Nota der Nader- laudache regeering in 1903 de onafhanke lijkheid der Boeren zijn te loor gegaan, en Engeland in de kaart gespeeld zijn, werd reeds dadelijk door een liberaal blad, De Nieuwe Courantweersproken zij werd nu door een bij de Bussy verschenen Memo randum omtrent de vredealuiting te Ver- eeniging te niet gedaan, en meerdere vrij zinnige bladen hebben zich dosn overtuigen dat hun kijk op den arbeid van 't ministerie- 30 DOOB KUNA. Haralds oogen straalden, toen hij die woorden vol vertrouwen van hare lippen vernam. Hij herhaalde wat Henrik hem voor Maj had opgedragen, en eindigde met het verzoek of Barbara tooh alles doen zou, om hare zuster zachter te stemmen. Zij beloofde het. //Wij tweeëu zullen ze weer vereenigen", zei zij vol hoop. Zij wilde graag allerlei hooren van den vriend uit haar jeugd, en Harald vertelde haar zooveel hij kon. Hun gesprek werd ai en toe afgebroken, als zij bij de huizen waren waar Barbara bezoeken wilde afleggen. Dan kwam de oude Ralph naar hnar toe, en gaf haar de mand aan, die zij mee naar binnen nam terwijl Harald Bran en de knecht buiten wachtten. Als zjj weer buiten kwam, gingen ay verder, en vatten het gesprek weer op, dtUr waar het was afgebroken. Voor Harald had deze wandeling iets onbeschrijfelijk heerlijks; hij wenaohte wel dat er geen einde aan kwam. Toen zij op den terugweg waren, begon het te schemeren. De lantaarn was nu spoedig overbodig, en werd uitge daan. Terwijl de jonge lieden huiswaarts keerden, veröleekte de eene ster na de anderede koude werd door het aanbreken van den dag heviger, en de sneeuw kraakte onder hunne voetea. Ik zal deze wande ling zoo sooedig niet vergeten", zei Braa, toen hij bij de trap van het slot Barbara's band greep. Kuyper ten aanbelange dezer zaak niet de rectite is geweest. We hebben reeds meermalen gelegen heid gehad den vinger er by te leggen, wanneer daar een stuk onware vrijzinnige oppositie door de vrijzinnigen zeiven werd teruggenomen. Het is dan ook opmerkelijk, hoe almeer het ééne verwijt voor, het sn iere na, dat in 1905 tegen hetKabmet-Kuyper dienst deed om 't ten val te brengen, wegviel. Wat is er niot met de Speetwet gemanoeu vreerd, eu nu hoort niemand er meer van, en heeft Minister Veegens gect nstateerd, dat het een noodige en nuttige wet was. De openbare onderwijzers erkennen,dat de Pensioenwet en de regeling van wacht gelden uitnemend werkt. Voor de Caissonwet heeft thans ieder lof. Na de Drankwet is de opbrengst van den accijns op het gedisteleerd al dalende. Tegen de Stakingswatten hebben zelfs de Socialisten van alle verder verzet afge zien. Bij de Onderwijsnovelle van 1905 legt ieder zich neer, en erkent dit ze het bijzon der onderwijs merkbaar verbeterd heeft. Met de verheffing van de Polytechnische acho( 1 tot Technische Hoogesc'aool zijn alle patyen ingenomen. Van de novelle Hoiger Onderwijswet heeft geen enkele openbars universiteit de gevreesde schade ondervonden, ear iets goeds En nu wint ever zoo het inzicht veld, dat ook in zake de Boeren-nota het toenmalig Kabinet in het minst niet schuldig staat aan wat men het zoo scherp heeft verweten. Een rehabilitatie, dia nog wel varder zal gaan,hoe meer da historie haar documenten tegenover de pseudobeweringen der Pers komt plaatsen. Ook met het oog op de rnaeilijkheden tij dens don Ruasisch-Japansehen oorlog en tijdens het Marokko-incident zal men Ie zijner tijd gebeuren zien. Zoo wordt het kabinet-Kuyper glansrijk in eere hersteld. Wij constateeren het met genosgen. Maar ook met betuiging van spijt dat dit niet reeds veel vroeger geschied is. Zij kleurde licht, dankte hem voor zijae bescherming en geleide en ging hem vcor, h=5t huis in. Zonder in 't minst preu'soh te zijn had Barbara een zoo natuurlijke waardigheid, dat de koene, vaak overmoe dige jonge man verlegen werd, terwijl de liefde zijn wezen steeds meer doordrong en veredeld». Gedurende de daarop volgeude dagen vertrokken de meeste gasten, maar Harald Braa bleef nog. Op een morgen bemerkte hij bij 't ent- bijt, dat Barbara er, geheel tegen hare ge woonte in, terneergeslagen uitzag, en dat hare oogen de sporen van tranen droegen. Hij dacht zioh half suf om eene gelegen heid te vinden om haar alleen te spreken te krijgen ennaarderedenharertrsurigheid te vragen. Tot zijne groote blijdschap kwam zij hem zelf te hulp. „U zeide laatst dat u gaarne zoudt willeD, dat ik u waven zou leer/n, gra&f Braa", zei zij, en trachtte zorgeloos te glimlachen. //Wil? u met mij mee gaan, naar miioe weefkamer, dao zal ik u het wijzen 1" Dat liev hij zioh geen tweemaal zeggen. Zij liep vooruit, en wees hem den weg naar eene vriendelijke diohte dakkamer, dieeen- voudig, dooh netj»s gemeubileerd was. Het rook er zoo frisoh, alsof er hier geen stof bestond, en alles was even holder en ne'jes. Door het raam had men een prachtig uit zicht op het bevroren meer en de met sneeuw bedekte bossehen, waar de zon haar gouden schijnsel overheen wierp. Hare stralen konden vrij binnen komen zij verlichtten elk hoekje, ea deden het blonde haar van Barbara als goud glanzen Het jonge musje had, toen zij binnentrad, de deur van een grootere dakkamer open gelaten, waarin mevrouw Bretle over het De oude en invaliede werkman, die nu het kind van de rekening is, had er wel by gevaren. 25 Mei 1909. Oneerlijke concurrentie. Het Centrum wees dezer dagen op het ontstaan van een legende, els zou de Bij zondere school de Openbare een oneerlijke concurrentie aandoen, door de kinderen op jongeren leeftijd op 6ohool toe te laten. Het Nut stelde een erquê e in, en de uit komsten schenen te bewijzen, dat het werkelijk zoo was. Het Centrum schrijft echter Bij de behandeling der Bcgrooting van December 1.1. werd eohter uit het laatste sohoolverslag aangetoond, dat vau de kinderen op do openbare school bijna 2 pCt. jonger zijn dan 6 jaar, tegen nog geen Is pOt. op de bijzondere school. Juist het omgekeerde dus van de be wering der Nutseommissie. Zou het soms een volgend jaar anders zijn Neen, Tiet sohoolverslag, een paar weken geleden uitgekomen, leert het volgende Leerlingen, beneden zes jaar waren er op de openbare school 10442op de bijzondere sohool 4486. In percenten uitgedrukt waven van al de leerlingen der openbare sohool 185 pCt. beneden jaarvan die der bijzondere 1 38 p Ct. Indien op de bijzondere sohool 1-174 meer leerlingen beneden de 6jaar waren dan thans het geval is, dan nog pas zoud». do verhouding tussohen de Bij zondere en de Openbare sohool g»lijk zijn. Men ziet dus, vsat er is van die zoo genaamde oneerlijke concurrentie. Ook in onze provinoie 19 de klacht vernomen. Men ziet uit de cijfers, dat zij ongegrond is. De kerk te Vlissingen. Oe heer De Stuers heeft den minister van b'nnenlandsohe zaken schriftelijk eenige spinnen en weven van hare dienstboden opzicht hield. Barbars nam voor het weefgetouw plaats en begon den jongen graaf de inrichting en werking uit te leggen. Hij gaf zioh moeite om te luisteren, dooh lette eigenlijkallesD maar op den treurigen klank van de ge liefde stem. „U zijt heden treurig, juffrouw Barbara", zei hij plotseling. „Hoort dat hierbij ?"vroeg zij ontwijkend. Zij was zich zelf blijkbaar nog niet genoeg meester om de reden van hare treurigheid mee te deelea. «Ja, zeker. Zegt u mij als 't u blieft, waaTom u treurig zijt", vrceg hij dringend. „Ik heb met mijne zuster over Henrik gesproken", antwoordde zij en had al haar wilskracht noodig om haar tranen in te houden. »Nu?" zei hij in spanning. z/Zij wil evenmin naar mij luisteren als naar u. Misschien kon alles nog wel in orde komen, als Henrik zelf kwam", zei Barbara. vDat heb ik hem ook aangeraden, maar hij zeide dat het onmogelijk was". »Mijn zuster is te trotsoh hij moet komen en zioh diep voor haar vernederen, anders vergeeft zij hem niet". „Henrik is ook trotsoh", zei Harald op deDzelfden ongelukbigen toon. Barbara zsg, dat hij ta veel gehoopt had van haren invloed, en het speet haar dat zij zijn vertrouwen niet bad kunnen waar maken. *Ik heb mijn beat gedaan, om haar zaohter te stemmen", verzekerde zij. »Daar twijfel ik geen ooganblik aan", antwoordde zij. „Wat doen wij nu? Waar is Heorik dan tooh vroeg zij ongeduldig, maar voegde er, toen zy zijn blik ontmoette, vragen gesteld. Eene er van luidt aldus Wanneer is subsidie aangevraagd of in uitzicht gesteld voor de restauratie der Ned. Hervormde Kerk te Vlissingen Kan bij nadering gezegd worden wen neer hulp van rijkswege zal kunnen wor- deD verstrekt? De minister heeft schriftelijk het vol gende geantwoord In 1904 is subsidie aangevraagd voer do restauratie der Nederlaudsohe Hervormde Kerk te Vlissingen. De kosten werden geraamd op f 19,500, een bedrag van f15.000 werd als subsidie aangevraagd. Ofschoon er termen bestaan, zoo mogelijk financieel hulp te bieden, is tot heden geen bepaalde toezegging dienaangaande gedaan. Wel werd technisch advies ver strekt. Wanneer hulp van rijkswege zal kunnen worden verstrekt, is op dit ooganblik niet aan te geven. Dit hangt af van de gelden, die beschikbaar zullen kunnen worden gesteld ia verband met de talrijke andere aanvragen, die tot heden niet konden wor den ingewilligd. Arbeid aan de verzekeringsontiverpen. De heer De Waal Malefijt heeft de volgende vraag gestold In hoever is door de mislukking vsn het plan in zake de Ongevallenwet, waar van in het debat op Donderdag 3 Mei j.l, sprake was, storing gebracht in den voortgang vsn den arbeid asn de Verze keringsontwerpen Da Minister van Landbouw enz. heeft daarop het volgeude geantwoord Wat de Ongevallenverzekering betreft is er uit den aard der zaak veriragiDg geweest door het verlies van den tijd, besteed aan de voorbereiding van het ont werp, dat niet werd doorgezet. Aan do wijziging der Ongevallenwet op andere punten weid evenwel doorgewerkt en, wat het bovenbedoelde ontwerp be treft, is een der hoofdbeginselen daarvan in een ontwerp uitgedrukt, dat reeds hst Departement beeft verlaten. Wat de ziekteverzekering betreft, was in het gebeurde geen enkele reden tot vertraging. Ziorira de medewerking der Staten Generaal over de noodige krachten bij «O, dat, moogt u niet zeggen 1 Hst is werkelijk haid. Waarom loopt hij zoo weg >Het ziet er droevig uit", antwoordde Harald. „Het is niet goed, als het beBte, de iiefde, ontbreekt". //Maar hij zegt immers, dat hij haar liefheeft". z/Ik bedoelde, dat het bij haar aan liefde ontbreekt", zei Harald. „Gekwetste liefde verandert soms in haat", zei Barbara peiozend. //Weet u iets van dien familie-vloek, waar Henrik over sprak „Niets meer, dan dat hij hem zwaar drukt, en hem heelemaal heeft veranderd". »Weet bij dan niet, dat er Een is, die den vloek wegneemt vroeg zij zachtjes. „Wien bedoelt gij, juflrouw Barbara „Den Heiland", anntwoordde zij, licht biozend. De jonge man keek haar vol verbazing en eerbied aan. sik weet niet of Henrik Falkenhorn Hem zoo kent, als gij dat geloof ik nauwelijks", zei hij. Zij keek hem treurig aan. »Waaroa gelooft u dat niet?" Braa was verlegen met zijn antwoord hij voelde wel het onderscheid tussohen Hen- rik's en Barbara's geloof, maar wist het niet in woerden te kleeden. Beider geloof was gegrond op den Bijbel masr Henrik's geloof sch'en hem vol tegenstrijdigheden, en Barbara's geloof daarentegen vol vrede te lijn. Waar lag dat aan Hij dacht er tevergeefs er na, en toen het jong meisje nog vragend tot hem opkeek, kwam hare eilefm/euer binnen. z/Ik meende, dat je graaf Braa leerde weven", zei zij. werd beschikt, is on&fgebr, k-o doorge werkt aan hot ontwerp, dat reeds ver gevorderd is Wat de inveliditeits en ouderdomsver- xekeriDg betreft, is behalve een onderzoek in Denemarken en België, een onderzoek ingesteld naar de laatste liaareieele resnl taten in Duitschiand en worden nieuwe berekeningen gemaakt op de nieuwe grond slagen, door dat onderzoek geleverd Zoo dra de voorbereiding van het outwerp- ziekteverzckeriDg voltooid is, en daardoor vaststaat welken vorm de organisatie der ziekteverzekering volgens dat ontwerp zal hebben, hoopt endergefeekende op den grondslag rau het in 1905 ingetrokken ontwerp betreffende de invaliditeits- en ouderdomsverzekericg, een nieuw ontwerp te doen voorbereiden, waarbij rekening zal worden gehouden met de nieuwe fioan- oieele grondslagen en met d9 organisatie der ziekteverzekering, en andere wijzigin gen zullen kunnen worden overwogen, om deze verzekering beter aan haar doel te kunnen doen beantwoorden. De ondergeleekende meent de hoop te mogen uitspreken, dat dit ontwerp in den loop van het volgend jaar het Departement zai kunnen verlaten. Ook op het verloop van deze zaak heeft het gebeurde inzake de herziening der Ongevallenwet geenerlei invloed uitge oefend. „Torenwachter" vertelt in de Midd Crt. dat, wanneer er ditmaal een Rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer komt mr. v. Leeuwen, burgemeester van Am sterdam, gouverneur-genei aal van Ned. Indië wordt; en minister Heemskerk hem zal opvolgen als burgemeester van Amster dam. Minister Talma en minister Regout zouden onderling van departement ver wisselen, en een tiende departement zou worden ingesteld. Dr. Kuyper zou niet lang Kamerlid blijven, wijl zijn studiën dit niet toelaten. Onder deze mededeelingen zullen wel enkele scheerwinkelpi&atjes zijn, die men niet al te letterlijk moet opvatten. tend zioh te verontsohuldigen, omdat zij meende dat er iets als eene terechtwijzing in de stem harer stiefmoeder doorklonk. »Wat is er met hem vroeg mevrouw haastig, en wierp een onderzoekenden blik op Harald, wien het bij dien blik niet aangenaam te moede was. «Hebt u hem ontmoet, graaf Braa P" Er was iets in hare stem, dat den jongen man toonde, dat zij verschillende dingen wist. Hij bevestigde het, en was er na zeker van, dat zijn vermoeden juist was, want zij vroeg niet verder. vGraaf Ëraa zegt, dat Henrik niet ziek is 1" zei Barbara. »Wat heeft graaf Braa nog meer ge zegd?" vroeg mevrouw Brette, wel wat seiierp. Harald vertelde haar, wat hij Barbara reeds had medegedeeld. >Weet u, waar Henrik is, moeder Graaf Braa heeft hem beloofd, het niet te ver raden", zei Barbarr, die er zioh over ver baasde dat de mededeelingen van den graaf hare stiefmoeder zoo weinig ver rasten. „Je moogt mij niets vragen, maar moet je nieuwsgierigheid maar wat intoomen en zelfs zwijgen, over datgene wat gij weet", zei zij streng. //Hebt gij mij begrepen „Ik zal gehoorzamen", zei Barbara, dooh keek hezorgd van het eene treurige gelaat naar het andere. Zij keerde zioh weer Daar het weefgetouw, en speelde verstrooid met de draden. Geheimen waren voor hare open natunr eene kwelliDg on bovendien voelde zij zioh vernederd door de tereoht- wijzing, die zij in tegenwoordigheid van graai Braa had ontvangen Wordt rei volgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1