uit m imm. Binnenland. Gemengde Berichten. negentiende eeuw niets een gedaan heeft, spijt den aandrang zijner voormannen. Ja in schier alle opzichten stond toen ome geheele wetgeving achter bij die van Engeland en Duitsohland en Zwitserland. Nog in 1877 moest de liberale Prof. Buys in de Gids schrijven: „lndieu onze liberalen uog voorthollen, dan is het enkel in gedachten ,- en indien zij blijken geven van voortvarendheid, dan zoeke men die minder in de wetten, die zij tot stand brachten dan in hunne redevoeringen. Wie in de laatste jaren getuige was van de traagheid, waarmede zioh het logge staats- gevaarte onder liberale leiding voortbe woog, hij sou" enz. En Allard Pierson dacht er precies zoo over. Eu nu wordt er aan diezelfde zijde ook hard geroepen over de schreeuwende uit gaven voor Oorlog en Marine. Maar eilieve, wat hebben de vrijzinnigen zeiven nu al de jaren van hun oppermacht tot fnuiking of Btuiting vaD die uitgaven, of tot betere besteding van die noodzakelijke uitgaven gedaan Eu is de Atjeh-oorlog die zoovele uit gaven verslindt, dat men ze haast niet meer tellen kan, niet onder een Liberaal bewind tot stand gekomen f Neen, waarlijk, er is in die loftrompet onzer Liberale verkiezingsredenaars, een scheur, en het geluid er van is gebroken. Wij wasrdeeren gaarne de betere ge zindheid, vooral van de jongeren ender hen, tot leniging van sooiale nooden en verovering van vermeende of werkelijk" reshtenmaar wy vergeten daarbij de geschiedenis niet, welke voor hen zeer donkere Madzjjdeo toont; en wij verliezen ook niet uit 't oog dat achter de krach tige beweging hunnerzijds iu de richting van verbetering en herleving de aetie de* volks is, die de leiders drijft, zoodat zij in navolging van wijlen den Engel- sohon staatsman Peel alle reden hebben om te zeggenik ben hun leider, ik dien hen dus wel te volgen. Waar dit vooral in uitkomt, hopen wij later aan te toonen. Spreek uit Piel. 18 Mei 1909. Set doet goed dat zoovele openbare onderwijzers con amore zijn voorgegaan bij de regeüng der jongste Oranjefeesten. Daarom grijpen berichten uit plaatsen waar 't tegendeel valt vast te stellen te dieper in. Te Schoonhoven namelijk zoo meldt een vrijzinnig blad ontbraken de „sociale onderwijzers bij de aubade en den optocht der schoolkinderen". Dit vryzinnig blad „blijft 't betreuren dat de openbare sohool personeel moet bezitten dat bij 't betuigen van aanhan kelijkheid aan ons Vorstenhuis om prin- cipieele redenen.' afwezig moet zijn". Indien een antirevolutionair blad zoo iets vertelde zou 't laster gehteten worden. Maar op plaatsen waar dergelijke „prin- oipieele" redenen den openbaren onder wijzer doen stilzitten, waar allen in aetie zijn, brengen zij zelven en zij alleen de openbare sobool in disorediet. Denk u even in: 'tondeiwijs in de va- derlandsohe geschiedenis van dezulken t Een Chr.-Mist. man over het gezinshoofden kiesrecht. Hier laten wy volgen, hoe de heer Wvokerveld Bisdom (burgemeester vroeger te Kortgene, thans te Barendreoht) over het gezinshoofden-kiesrecht denkt «Op de kiezers, hoofden van gezinnen, viel iu de eerste phats het oog om in aan merking te komen voor grootereu invloed op den gang vau zaken Tot welken rang of stand de kiezer behoort, hij kan ge zinshoofd zijn. Hem meerderen invloed toe te kennen is dus geheel onafhankelijk van oeconomisohe oi sociale positie. De gezinshoofd-kiezer heeft vrouw en kind, waarvoor hij zorgen moet. De ge- daohte aan bet wel en wee van zijn ge zin is richtsnoer bij al zijn daden. Niet het minst bij het uitbrengen van zijn poli tieke stem. Is in eigen gezin een rustig ordelijk beheerd huishouden voor h.-m van het grootste belang, voor eigen vaderland ligt hem een zuinige, zeer geregelde huis houding niet minder na aan 't hart. Bij de vervulling van zijn kiesplicht treedt hij bovendien nog op als vertegen woordiger van het belangrijkste staats organisme. In de belastingen draagt hij in alle opziohten bij, hetzij in diensten (militie- plichten zijaer kinderen b.v.) hetzij in geld (accijnzen ojjv.) Nauwer is de band tusschen het gezins hoofd-kiezer, met al zijn belangen in het heden en in de toekomst, en de maat schappij dan bij den ongt-huwden kiezer, die overigens onder dezelide omstandig heden verkeert a's hij, maar voor de toe komst niet te waken heeftwie dan leeft die dan zorgt. De huisvader, die op rijperen leeftijd gekomen, zijn gezin enn behoorlijke huis vesting heeft kunnen verzekeren, bewijst verstandig en oppassend zijn levenspad bewandeld te hebben, een oordeelkundi ge kijk op zaken te bezitten. Hij zal dus minder gretig het oor leenen, met h"t gezinsbelang voor oogec, aau influis teringen, die tot omverwerpingen van een bestaanden, een goeden regeeringsvorm moeten leiden, gegrond zijn op haat, nijd en afgunst". Dit Christ.-bist. getuigenis, zouden wij met andere, van deDzeltden aard kunnen vermeerderen, die geronde hoop bieden, dat de Christ, hist, het gezinshoofden kiesrecht zullen helpen tot stand brengeD. De openbare onderwijzers en de stembus. Ouder dit opsohrift schrijft de Standaard Dat ook de openbare onderwijzers zich opmaken, om ijverig deel te nemen aan de stembusactie, en dat die aetie zioh opmaakt om de liberale oandidaten te doen zegevieren, wie zal 't wraken t Maar wat uit 's-Qravenhage bericht wordt, is tooh wel wat heel zonderling. Men meldt tooh, dat het bestuur van den Bond van openbare onderwijzers een oommissie heeft benoemd, om onderwijzers aan te wijzen, die in de versohillende districten van 's-Gravenhage, en van de stad in bepaalde wijken, als propagan disten hebben op te treden. Nu gaat, gelijk men weet, ook van predikanten en pastoors vaak aotie bij de stembus uit, en dan meest ten behoeve van de partijen van Rechte. Maar waar is het ooit gehoord, dat de Synode of de Classis, of ook ëen Bisschop, een regeling maakte, die bepaalde predi kanten of pastoors aanwees, om een comité te vormen, dat de propaganda in zeker district of zekere stadswijk zal te leiden hebben f Wat een predikant of onderwijzer bij de stembus doet, doet hij op eigen risico, als burger van oen Staat, en niet als in qualiteit daartoe aangewezen of benoemd. Wil dus een openbaar onderwijzer aan de stembusaotie deelnemen, zoo heeft ook hij hierbij als privaat persoon op te treden en te handelen op eigen risico, krachtens eigen iniatief. Maai heel anders komt de zaak te staan, zoo de Bond dit initiatief overneemt, orders uitdeelt, en aan personen zekeren last oplegt. Dan wordt deze Bond zeil een politieke vereenigicg, dan verliest hij zijn paeda- gogisoh karakter, om over te treden op Staatkundig gebied, en zioh te metzmor- phoseeren in een partij-orgaan. Dooh dan zal de Openbare Sohool er ook onder lyden. Nog sterker tooh dan anders zal het dan uitkomm, dat de Openlare School wel verre van neutraal te zijn, zelfs op politiek gebied partij kiest, en van haar invloed op de ouders der schoolkinderen gebruik gaat maken, om de Christelijke partyen in den lande te bestrijden. De gemeenteraad van Rotterdam be sloot met de stemmen er tegen van de anti-revolutionaire leden (32 tegen 8), dus met medewerking der Roomsohen en Chr. Historisohen, om 't geschenk van een inge zetene, te weten een standbeeld voor Van Oldenbarnevelt, vlak voor 't nieuw te bouwen Stadhuis (naast het Postkantoor) te aanvaarden. Vooraf had mr. De Jong (hoofdred. van de (a. r.) Rotterdammer) een motie voor gesteld waarin de burgemeester werd uit- genoodigd om met den sohenker te over leggen over een anders plaats voor 't stanubeeld, dooh deze motie was met 32 tegen 8 stemmen verworpen. Tentoonstelling Brussel 1910. De Stot. (no. 115) bevat een Kon. Besl. van 17 dezer, waarby is bepaald 1. eene centrale oommissie in te stellen tot inrich ting van de afdeeliogen van Nederland en zijne koloniën en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeelingen op de algemeene en internatiouale ten toonstelling welke in 1910 te Brussel zal worden gehouden 2. in die commissie te benoemen tot voorzitter, den heer mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, commissaris-generaal van Nederland bij genoemde tentoonstel ling, te 's-Gravenhage en tot ondervoor zitters, mr. M. Tydeman Jr., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zitter van de Nederlandsohe afdeeling der Nederlandsoh-Belgisohe commissie ter be- stadeeriDg van de eoonomisohe vraagstuk ken rakende de belangen van beide landen, te Bieda, en E. P. de Monchy Rzn., voor zitter van de Kamer van koophandel en fabrieken je Rotterdam tot penningmees ter S J. Hogerzeil. te 's-Gravenhage tot leden verschillende heeren en tot secre tarissen mr. G. J. Fabius, referendaris- titulair bij ket departement van koloniën en mr. J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk, advocaat en prooureur te 's-Graven- kage. De toestand van H. M. de Koningin en Prinses Juliana, blijft in alle opzichten geheel bevredigend. H. M. bewoog zioh nu en dan buiten de den laatsten tijd bewoonde vertrekken, in eemge salons van het paleis. Hierkij werden reeds zoowel de H. M. door de vrouwen en meisjes van Amsterdam geschonken wieg, als de wieg, welke H. M. ten geschenke werd gegeven door het dames comité te's Gra- venhage en de verdere provincie Zuid- Holland, in gebruik genomen. UIT DE PROVINCIE. Wij herinneren voor zooveel noodig er onze lezers aan, dat eenigen tyd geleden door de Rechtbank te Middelburg een in woner van Borsele is veroordeeld geworden omdat hjj verleden jaar Hemelvaartsdag, zynde een christelijke feestdag, in het openbaar veldarbeid bad verricht en aldus de Zondagswet had overtreden. Nu het Donderdag a. s. weer Hemelvaartsdag is, achtten wij het tuttig er op te wijzen, dat dien dag alle arbeid in het openbaar ver boden is. Hjj die dit toch doet, stelt zich dus bloot aan een procosverbaal vanwege de politie. Schore. Maandagavond was de burgerij bijeengeroepen tot het bespreken van een volksfeest in verband met de gelukkige gebeurtenis. De vergadering was zeer druk bezocht en werd geopend en gepresideerd door den heer J. Lepoeter. Er weid een commissie benoemd welke bij de burgerij bijdragen zal inzamelen. Bij genoegzame deelneming zal het feest a.s. Zaterdag 22 dezer gevierd worden. De oommissin be staat uit de heeren J. Lepoeter, J. Snoep, J. Rijn, P. Philipse, A. Bruijnzeel, W. Sterk, P. Joost", P. Molhoek, S. de Visser, G. Luijk, H. v. Koeveringe, C. Boone en A. Bruinshoofd. De burgemeester de heer J. G. van Nieuwenhuijze, werd tot eere- voorziiter der oommissie benoemd. Middelburg. Met irgaug van 25 Mei a. s. is door den burgam ester benoemd tot agent van politie 3c klas J. de Visser te 's-Graverpelder. Middelburg. Naar wy vernemen zullen enkele ingezetenen op den feestavond eene verlichting voor hunne woningen ontste ken. W(j hoorden reeds, dat aan het kantoor van den Eere-Voorzitter der Feestcommis sie op de Balans, de winkel der firma E. H. Boasson Co. op de markt de beide win kels der firma Van Heusden in de Lange Delft en de Sociëteit op de Markt feestlicht zal worden aangebracht. Moge deze kleine aanwijzing er toe lei den, dat Zealand's hoofdstad zich dien avond in een zee van licht vertoone. Bij de feestcommissie bestaat het plan om het gazonperk met fontein op de balans met vetpotjes te doen verlichten. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, het Kamerlid, spreekt D. V. 1 Juni te St. Maartensdijk, 2 Juni te Goes, 3 Jnni te Wiisenkerke. Er is gelegenheid om den afgevaardigde vragen te doen. De leiders der Kiesvereenigingen waren het er over eens dat geen debat met politieke tegen standers moet toegestaan worden. Znlke debatten stichten geen nutwaarbij nog komt de onbeschofte manier waarop de so ciaal democratische debater, zekere De Wolf uit Amsterdam, in 1905 te Goes in De Prins van Oranje tegen dezen staatsman is opgetreden, heeft ook de voorstanders on der ons van openbaar debat doen terug schrikken. Wie dus voor 't debat komt, kan thuis blyven. Cortgene. Zaterdagmorgen vergsdrrde in de gemeentekamer alhier het comité, dat Zuid-Beveland van uit Ossendrecht van goed drinkwater wil voorzien, zijnde de heeren dr. J. Woijerman, lid en secr. van den centralen gezondheidsraad te Utrecht, Penninck, directeur der waterleiding te Amsterdam, Ome, overste van de Genie en Gerber, uit Düitschland, fabrikant van waterleidingen, met de door hen uitgenoo- digde gemeente-autoriteiten uit alle 4 de gemeenten van Noord-Beveland, van wie waren opgekomen de heeren P. Tazdatr, le wethouder en I. P. van Breda,gemeente secretaris van Colynsplaat, A. G C. Dan- kaerts, burgemeester en G. P. Moerland en J. de Korte, wethouders van Cortgene D. J. Helderman, burgemeester en A. v. d. Maas, wethouder van Wiseekerke en A. Markuese Sr. en E. C. Priester, wethouders ven Kets. Het doel ie de waterleiding van Zuid Beveland, ook voor de gemeenten van Noord-Beveland te doen dienen. Het is te hopon dat dit echoone doel zal kunnen be reikt worden. Westkapelle. Door het onderwijzend personeel der openbare lagere school alhier is binnen deze gemeente een collecte go- houden, die heeft opgebracht de som van f 80,b9, bestemd ooi op een nader te bepa len dag de schoolkinderen te tracteeren ter herinnering aan da blijde gebeurtenis van ons hoog geacht Vorstenhuis. H. M. de Koningin heeft aan de Cbr. Jongeliugsvereenigicg »Bidten Werkt" te Terneuzen voor het stichten van ean eigen gebouw een som van f 50 geschonken. Middelburg. De voordracht ter be noeming vau »een gemeente-geneeskundige vacature den heer A. P. Smitt, alhier, be staat uit de heeren dr. H. Reilingh te Amsterdam en A. S ëroke,artste Ubbergen. Middelburg. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsohe Zaken is, met ingang van 1 September 1909, aan J. Janse Cz., op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als oonoierge aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers a;hier. Middelburg. Onze vroegere stadgenoot, de kunstschilder F. Salberg, in den laat sten tijd te Voorburg wonende, ie Zjndag- avond na een slepende ziekte oierleden op een leeftijd van 33 jaar. Borssele. B. en W. hebben benoemd tot generalen brandmeester P. Minderhoud Gz., tot eersten brandmeester W. de Regt Nz., tot tweeden brandmeester F. Wal- hout Jz., tot eersten onder brandmeester J. Car s tan je Jz. en tot tweeden onder- brandmeester J. van de Velde Cz. Te Borsseletl vrierde men Vrijdag bet Prinieseenfeest. De armen werden bedeeld, 's middags hadden optochten en volksspelen plaats en 's avonds werd een vuurwerk afgestoken. Zaterdag is te Kruiniugen bet Priusessenfeest gevierd. Kanonschoten werden gelost, de schoolkinderen, die later een optooht met muziek hielden, werden onthaald, de zanv- e.D muziekver- eenigiDg gaven eene uitvoering, de burge meester hield een feestrede en een vuur werk besloot het feest. (M. C) Walzoorden De nieuwe provinoiaie stoomboot >Zeelandc, gebouwd door de machinefabriek >Kinderdijk< cn J. en K. Smits, scheepswerven, liep op de gemeten mijl 14,35 mijl per uur. Gedurende de maand April werden uit Z-ielani verzonden door Bergen op Zoom 12.077 Kg oesters on 6060 Kg mosselen door Krabbendijke 2066 Kir. oesters door Kruiniugen—Ierseke 132,676 Kg. oesters, 2370 Kg. mosselen sn 26,435 Kg alikruiken door Vlake 29,180 Kg. oesters en 6000 Kg. mosselen en door Bruinisse 21,220 Kg. oesters en 383,700 Kg. mosselen. Te Philippine werden aangevoerd 835,600 Kg. mosseleD. Middelburg. Zondag was het 10 jaar geleden dat len heer C. S Schont werd be noemd als Voorzitter der Afd. Middelburg van Patrimonium, deze gedenkdag meende Patrimonium niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Maandagavond vereenigde zich het be stuur der afdeeling te zynen huize, waar h(j by monde van den Vice-Voorzitter den h6er C. W. v. d. Kuyp hartelijk werd toe gesproken waarbij dankbaar herdacht werd hetgeen de heer Schout als Voorzitter had gedaan voor Patrimonium. Hg wenschte hem toe dat hij nog vele jaren als Voorzit ter zou mogen fungeeren tot bloei der afd. Hierbij bood hij hem namens de afdeeling als blijk van waardeering een barometer ten geschenke aan. De jubilaris dankte voor deze hulde hem namens Patrimonium gebracht. Tegelijk met dit feest herdacht hij zijn 25 jarig huwelykschfeest. Scherpenisse. In de gister gehouden vergadering van den djjkraad werd overge gaan tot het opmaken eener nieuwe aanbe veling ter benoeming van eenen voorzitter van het be3tuur der waterkeering, welke aanbeveling is samengesteld als volgt: 1. Chr. Hartog 2. P. Noordjjke Cz.3. P. C. van.Dalen. Zulks geschiedde in gevolge 'n schrijven van Ged. Staten, die geen genoe gen namen met de aanbeveling in de verga dering van 7 April j 1. opgemaakt en die toen bestond uit de heeren C M. Kleppe, Chr. Hartog en P. Noordyke Cz. Oud-Vossemeer. Verleden week is hier ook Juliana feest gevierd, bestaande in een groote prachtige optocht, Volksspe len, Zanguitvoering der beide Zangver. Vuurwerk enz. alles tot groot genoegen van het talrijk publiek, doch onder dit alles ver maakte zich het kermiepubliek met muziek en dans in de Herbergen, hetgeen minder aangenaam was voor vele ingezetenen zoo wel van links ais van rech ts. Ongeveer twee jaren geleden ver miste te Lutjebroek de knecht De W. zijn gouden horlogeketting. De verdenking viel op zekeren L., die eohter wegens gabrek aan bewijs, van rechtsvervolging werd ontslagen. Bij de dezer dagen ge houden schoonmaak is nu de verloren ketting uit het bedstroo te voorschijn ge komen, en L. is dus nu in zijne eer her- s'eld. De jaariijksche schoonmaak heeft bij zijn vele lasten ook nog wel een goede zijde. Grillige Meimaand. Den 13en Mei van dit jaar waren in een deel der provinoie Groningen vijvers en 8looten bevroren op dienzelfden datum in 1907 wees de thermometer 83 graden Fahrenh. en kreeg de sohooljeugd te Veendam 's namiddags raeantie. Van den I6en uit Hoorn: Den afgelor- pen naoht heeft het verbazend hard ge vroren in onzen omtrek verscheidene aardappelvelden vertoonen zwarte bladeren en zijn geheel afgevroren. Actueel. De onderwijzeres vroeg de vorige week in een klasse van 6- en 7- jari gen «Van wie houden jullie het meest op de heele wereld Zij verwachtte als antwoord te zullen hoorenVan moeder. Hieropkwamen de volgende antwoorden Van de juffrouw. Van den meester. V an de aarde. Van de Koningin. Van het nieuwe kindje. Vau Onzen Lieven Heer. Van de ooievaar. Van den Prins. Van den man van de KoniDgin. Var; de dollarprinses. Hand. Ia de Pieterskerkstraat te Lelden is bij een familie brand ontstaan, doordat een zoon, die lijdende is aan vlagen van waarzin, petroleum over hel bed gegoten en daarna in brand gestoken had. De brand werd spoedig gebiusoht, maar de knaap zelf had zulke ernstige brandwonden ge kt egCD, dat hij spoedig aan de gevolgen is bezweken. Te Retteidam is spoor loos verdwenen de zestienjarige dienstbode Hendrika van Maren. Zij kreeg Vrijdag middag van hare mevrouw vrij voor het feest en moest des avonds elf uur thuis zijn. Zij is eohter niet thuisgekomen en heeft uiets meer van zioh laten hooren. Men vreest nu, dat zij iD het gedrang te water is geraakt en verdronken. Drie zaons van een begrafenisondernemer te Katendrecht gingen Zondag uit. Heden morgen walen zij nog niet teruggekeerd. Men vreest, dat hun een ongeluk is over komen. Te Ilpendam i* iemand, die aan toevallen leed, te water geraakt en verdronken To Amsterdam is een glazeDwasscher, doordat zijn ladder uit glipte, op straat gevallen. Hij was terstoud dood- Modern recht. Hel drama te Davos, du moord door den Hongaarschen officier Bartunek op den te Londen wonendeu Nederlander Muller, is deze week bereoht. Da getuigen-verklaringen luidden alle gunstig voor dan moordenaar. Het feit is ditMuller en zija vrouw zaten in ecu koiiiehu's aan een tafel (je ohauyagoe te drinken dit viel Bartunek en zijn vrienden op en zij lachten er om. Muller, meeoende dat Bartuuek naar zijn vrouw keek, ging naar dezen toe en schold hem uit voor al wut leelijk was. De ander bleef kalm. Muller kwam eohter terug en begon op nieuw, dit ontstemde den ander zoodanig dat hij hem op staanden voet doodschoot. Hij dacht daarbij aan de „eere-wetten" in het Hongaarsohe leger geldende, dat een oilioier ziek niet ongestraft mag laten beleodigen. Dit laatste zeiden getuigen en beklaagde zelf natuurlijk tot diens verdedi ging. En ook de oilioier van justitie, ge roepen om de aanklacht in te dienen namens den Staat, 't g< nehonden recht en het ver moorde slaohtoiler, was onderden indruk er van. Ja moord is wel slecht, vooral in Grauwbunderlaod, zei hij, daarom woidt hier ook geen doodstraf toegepast. Maar behalve 'tieveu worden hier ook hoog geschat de eer en goeden naam van een onbesproken mao, de die zijD door den vermoorde aangerand. Hier is dus wel moord, maar met zeer verzachtende om standigheden. En daarom vorder ik tegen beklaagde een jaar gevangenisstraf, schade vergoeding aan de weduwe, en betaling der prooes-kosten I Een eigenaardig opsohrift wordt ge vonden op de grafzerk van een oud patri cisch koopmansgeslacht in de St. Anna- kerk te Augsburg, van de familie Bëhlin. Het geheele opsohrift bestaat sleohts uit driemaal de letter P. Tooh zegt het veel, namelijk Piper Peperit Peouniam. (De peper gaf geld). Pecunia Peperit Poaspam. (Het geld gaf weelde). Pompa Peperit Paupertem. (De weelde gaf armoede). Pauperies Peperit Pietaiem. (De armoede gaf vroomheid). Het bl(jkt nu dat by den treinbrand te Colmar zes menschen zjjn omgekomen, üe regeeringsreterendaris Von Boetticher is in den trein verbrand, gelyk wy reeds meldden, dsoh ook een dame met haar twee kinderen ook is de machinist tengevolge zijner verwondingen overleden. Door den uchok spreng de locomotief van den eenen trein over dien van den anderen heen. De treinen brandden den geheelen nacht, zoo dat in den morgen niets dan een geraamte er van overbleef- Er moeten vnn de 38 post zakken, die de sneltrein meevoerde rlechts vier gered zyn. Vele zaken van waarde voer Nederland bestemd en een pak met 6000 Mark erin zyn verbrand. De post van den goederentrein werd door den conduc teur terstond uit den brandenden wagen geworpen en zoo gored. Wederom heeft een wervelsterm be langrijke schade aangericht in enkele Ame- rikaansche statenKansas, Missouri en Oklahoma. Twaalf menschen moeten ge dood zyn en meer dan honderd gewond. De Russische ex generaal Stëssel is zeer ziek. Men weet, dat hij twee jaar geleden wegens het „verraad" van Port Arthur veroordeeld en opgesloten werd iu de Peter- en Paulvesting na zijn rer- ootdeeling door den krijgsraad. Hij heeft kort na elkaar tweemalen een beroerte gehad. Zijn eenige gezelschap in de donkere, vochtige cel is een oude kater, die zijn meester in de eenzaamheid is gevolgd. Daar nog onlangs een verzoek oin gratie voor hem door den Tsaar is geweigerd, zal er wel geen uitzioht voor hem bestaan ooit weer iu vrijheid te komen, want dat hij de 10 jaar vesting straf «verleven zal is allesbehalve waar schijnlijk. Te Port Elisabeth is de hoeksteen ge legd voor de eerste Ned. Geref. kerk in die stad. De kerk zal f 30,000 kosten. De ge meente telt reeds een 300 leden. Versoheiden Parijsohe bladen schre ven gisterenochtend, dat de posts'aking in Frankrijk hard aan het verloopen was. Aan het onderseoretariaat der posterij vernam de Matin, dat er Zondagavond in den lande 240 stakers minder wa-en dan den avend tevoren, maar het doorsnijden van telegraaf- en telefoonlijnen was toegenomen. Indien de Tsaar het vonnis bevestigt, dat de Senaat in de zaak Lopoeohin gewe zen heeft, zal deze niet naar Siberië verban nen worden, maar in den Sohlusseibnrg worden opgesloten. De 13 jarige prins Lidji Jeassoe klein zoon van keizer Meneiik van Abessinië is in den eoht verbonden met de 7-jarige prinses Romanie, kleindochter van wijlen den vroegeren Negus Jan, en nicht van keizerin Taitoe. De keizer en de keizerin vsn Rus land gaan na een bezoek aan Stockholm naar de Krim, waar zy zich inschepen voor een reis om Europa heen. Naar men uit Washington verneemt, is er daar een vergadering van Amerikaan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2