TELË&RAWËiL Marktberichten. TWEEDE KAMER. UIT Dfi PROVINCIE? Goes Gisteren zijn nogal wat voet zoekers afgestoken op de Markt en in de Kerkstraten. Een van deze dingen heeft nogal schade aangericht bij den bakker Eckbardt in de Korte Kerkstraat. Hij is door een ruit gegooid, waardoor een gat in een gordijn, in 't plafond en in het zeil op don vloer gebrand werd. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. laatste geschiedt door stoom. In de keuken is de heele inrichting geleverd door F. Kuppersbusch Sohne te Gelseukirohen- Soha'ke. Er staaa 6 groote ketelseen fornuis waarop 4 nikkelen koffieketels met QÜers xeevenstelsel. Het fornuis wordt met koleu gestookt. Van het fornuis loopt een kanaal onder den grond door. Voorts heeft men 't provisie-kamertje, de spoelkamer; de kelder loopt onderdo hecle keuken, daar is de stoomketel die voorziet van stoom waarmede alles ge kookt wordt. Ieder paviljoen heeft xijn eigen uaaohine. Dan is daar 't mtgaxijn, enx. In 't gebouw voor de droge wasoh toonde men ons de strijkkamer, de mangelkamer, de sorteerkamer, de verstelkamer, de op- bergkamer van linnen, de keuken voor 't personeel, de kamers voor 't personeel, 't iinneninagaxijn voor de huismeesteres. Iets verder staat de hulpkerk weike plaats biedt voor 400 personen. Vervolgens werd de watertoren beklom men. De inhoud van het reservoir is 45 kubiekemeter. Er kan nog één bak bij. De toorn is tl meter hoog. Het water is uitstekend. Een reservoir is in 7 kwartier volge pompt. Het water wordt door gewone diepboring rechtstreeks uit de bron ver kregen. Van dezen toren heelt men prachtige gezichten over het sohoone landelijke terreinop Tholen en Halsterenop Bergen op Zoom en de Plantageen op Oudenbroek. üe machine voor de pomp- en licht installaties, Dieier systeem, is 12 paarde- kraohts, de beweging geschiedt, nietdoOr middel van een benxine- of petroleumlamp, maar door verhitte luoht. De putten xijn geboord door de firma De Waal Malefijt Zoon te Overveen; terwijl de firma HeijlaaTts Zoon te Prinsenhage het pompsysteem hebben geleverd. Een volgend gebouw is de Ziekenbarak. Daartegenover is het gebonw voor onrus tige vrouwen. Beneden heeft men de slaap zaal met ledikanten,volgens houten veeren- systeem, de verpleegsterkamer (elke ver pleegster heeft haar eigen kamertje); de isoleerkamer goed verlicht en luchtig de vloeren zijn van huutcement rustende op hollen cylindervloeren van gewapend be ton. Er zyn zalen voor bedbehandeling en voor dagverblijf- Er is builen een flinke afgeperkte ruimte voor wandelplaats ge reserveerd. Elk paviljoen heeft een bad kamer met kranenstelsel, voor bad, donebe en besproeicg. Het water loopt onder den grond door weer weg. De muren xijn met fraaie Eogelsohe tegels bezet. Verder vindt men in dit gebouw spoel keukens, de kamer voor de hoofdver pleegster, enz. Overal is de telefoon aaagelegd. Da verlichting geschiedt (voorloopig althans) met petroleum. Aan elcetrisehe verlichting haa 'i bestuur wegens de booge kosten nog niet denken. Ia tgebouw voer da centrale verwar» ming vindt men 't fornuis met twee ketels, regulateur en peillas de bad kachel voor warm water in den xomer; en twee andere kachels die beide et een alleen in den winter gestookt worden, al naar 't koud is. Zij worden gestookt met ookes- Dan zijn er twee observatiepaviljoenen een voor mannen, en een vrouwen. Een er van werd bezocht. Zoowel beneden als Doven heeft men de xalcn voor bedbehandeling, plaats jp elk in 't geheel voor 20 beddenvoorts de eetzaal en tal van kamers voor de verplegers (verpleegsters). Alle gebouwen dezer stichting zijn naar de strei'gste eisehen van bouw gebouwd en ingericht. Het terrein is onafzienbaar groet, biedt veel natuursol oon, ligt rustig, betrekkelijk ver van stadsgewoel en spoorwegverkeer, heeft nog plaats voor twee flinke boerde rijen welke men hoopt nog eens te zullen zien verrijzen. De stichting is oen sieraad voor de omgeving. Zij is een grootsoh werk dat alle-eer aandoet aan den President, ds. Donner uit Breda, die tot de totstandkoming den eersten stoot gafaan de vele leden en begunstigers, niet 'l minst in Zeeland die tot een bedrag van vier k vijfhonderd gulden jaarlijks aaD deze stichting bij dragen aan den architect den heer Kne vel, die de plannen ontwierp, aan den aannemer den heer M. Fanny te Krub- bendijke, die het werk, tot een totaal bedrag van pl.m, 21/» ton afleverde of bezig is af te leveren en kan het ge neeskundig staatstoezicht en den genees heer directeur volgens wiens aanwijzing op hygiënisoh gebied zooveel werd aange- braohl. Het bestuur der stichting verwaoht 6 Mei a.s. vele dames en heeren, vooral uit Zeeland, om de opening bij te wonen en de gebouwen ta bezichtigen. Drage 't weinige oat wij bereids er van mededeelden er toe bij dat velen zich opgewekt gevoelen tot een nadere kennis making. De mededeeling van da heuglijke gebeur tenis aan de Tweede Kamer der Staten- Ganeraai had gisteren plaats voor volle tribunes en blijde opgewekte gezichten. Overal werden handdrukken en gelukwen- schen gewisseld. De meeste, zoo niet alls Kamerleden weren met oranje getooid. Ds ministers, met uitzondering van den min s- ter van oorlog, die nog niet in de residentie is, traden binnen en namen plaats. Het werd stil in de zoo even nog woelige Ka mer. Dan staat de minister van Binnen- landsche Zaken, mr. Heemskerk op en houdt de volgende rede Mjjne Heeren Namens de Koningin heb ik de eer aan de Kamer mede te deelen dat Hare Majesteit de Koningin heden om 6 uur 59 minuten voorspoedig bevallen is van 'n Prinses. Met bulletins der geneesheeren, hetwelk in de S aatscourant verschijnt, luidt's-Gravenhage, 30 April 1909. Hare Majesteit de Koningin, die heden om 6 uur 50 minuten van een dochter beviel, ie naar omstandigheden zeer goed. Ook de jong geboren Prinses is welvarend. Prof. dr. B Kouwer, dr. Roessingh. Dat het mjj vergnnd is dit heuglijke feit voor ons vaderland van zoo onberekenbaar gewicht, aan de Kamer mede te deelon, is mjj en de gansehe Regeering een oorzaak van innige blijdschap en ootmoedigen dank Moge het tot heil van het V aderland strek - ken. Gode zegene Hare Majesteit, de jong geboren Prinses, Hare Majesteit de Konin gin-Moeder en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden. Een driewerf geestdriftig hoera volgde op deze mededeeling, daarna hield de voor zitter een toespraak, die mede werd toege juicht. De commissie van redactie uit de leden der Tweede Kamer voor het adres van gs- lukwensch aan de Koningin bestaat uit de heeren Loefl", De Savornin Lohman, Plate, Nolens en Goeman Borgesius. Middelburg. De Commissaris der Ko ningin bezoekt 10 Mei a.s. de gemeenten R'lland-Bath, Waarde, Kruiningen en Ierseke. Middelburg. De gebooTte der Prinses werd gieterenavond in de stampvolle Nieuwe Kerk herdacht door dr A. v. d. Flier G Jzdie tot tekst had gekozen Psalm 2 11, 2e gedeelte. Het isngkoor rHofauna" zong bierbij eonige toepasse lijke liederen, terwijl mej. Johanna A. Krijger een alt. sole xong. Aan bet einde der godsdienstoefening, die o.a. werd bij gewoond door den Commissaris der Ko ningin en diens gezin, den heer Burge meester en vele andere autoriteiten, zong de gemeente: „BesoheTm, o God, bewaar den grond," enz. In de Gereformeerde kerk C werd even eens de geboorte herdacht, door de predi kanten ds. L. Bouma en J. D. Wielicga. Ook daar zong1 het xangkoor „Soli Deo Gloria" eenige liederen. Ook dit kerkge bouw was stampvol. In de Gereformeerde kerk te Goes werd de dankstond geleid door ds v. d. Veen met een rede naar Ps. 20 6. In de Groote Kerk traden op ds Boersma en ds Homburg met toespraken, terwijl «Hosanna* eenige volksliederen en mar- sohen ten gehoore bracht. In alle gemeentea van Zeeland is de blijde gebeurtenis met spontane opgewekt heid gevierd. Wij ontvingen hieromtrent verschillende berichten, doch volstaan liever met deze algereeene mededeeling. la versohillende gemeenten werden de schoolkinderen onthaald. Te Goes werd eenig vuurwerk afge stoken. Euphonia en Hosanna speelden in de tent op de MarktEuphonia maakte een wandeling met fakkellicht door de straten. Te Souburg werden de kinderen ont haald op limonade en broodjes des avonds werd door het muziekgezelschap en de turn vereeniging eenige serenades gebraoht. Te Westkapdle werden des avonds door het muziek- en zanggezelschap eenige nummers ten gehoore gebracht, zoo oij het rondgaan in de gemeente als voor het gemeentehuis, waarop beide gezel schappen door den Gemeenteraad werden ontDaald. Acherpenisse. Toen de telegraaf alhier het beriobt van de vervulling der blijde verwachting braoht werd dit door den Burgemeester van de pui van het raad huis bekend gemaakt met een daarbij passende toespraak. Slaande werd door het talrijk aanwezige publiek aangeheven het derde vers van psalm 134. Bijna uit alle woningeu wapperde de driekleur. De kinderen trokken getooid met oranje en onder het zingen van vaderlandsche liederen door het dorp. Tot laat in den avond heersohte er eene opgewekte en iee&telijke stemming. '8- Heer Abtskerke Als uitvloeisel van de gehouden Raadsvergadering op Zater dag j.l. is het volgend telegram gezonden aan H. M. de Koningin Gemeenteraad 's-H Abtskerke wenscht U namens de gemeente hartelijk gelnk met de geboorte der Prinses. Zy betuigt haar blijvende gehechtheid aannwhnisen hoopt dat God U en Uw huis voortdurend moge zegenen. Tholen- Tengevolge van een paar dugen windstilte waren de werkzaamheden bij het verzaaien der oesters eenigszins gestremd. Eenige partgen xaaioesters werden deze week van hier afgeleverd. De verzending is van weinige beteekenis meer, zoodat deze wel als geëindigd kan beschouwd worden. Over 't algemeen kan het seizoen 1908 1909 gunstig genoemd worden. Er werden tamelijke prijzen gemaakt. Tooh valt het nog te betreuren, dat niet meer eenheid in de vaststelling der prijzen kan ver kregen worden. Ware dal het geval, de prijzen waren beslist nog beter geweest. Iers. en Thoolsehe ('f. Ei erte uleu ws Ned. Herv. Kerk. Scherpenisse By de jl. Vrydag ge houden herstemming voor een notabel by da Ned. Herv. gemeente ter voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer C. J. de Brnijne wer den uitgebracht 89 geldige stemmen. Hier van verkreeg de heer I. van Es 53 en de heer J. L. Noom 26 stemmen. A'zoo ge kozen dhr. I van Es. Geref Kerken. Bedankt voor Terneuzen door H. Mete ring te Katwijk aan den Rijn. Schooluieuws Naar De Tijd verneemt zal de Leuvecsche universiteit op den 75en verjaardag van haar herstel o. a. aan dr A. Kuyper het doctoraat in de letteren konoris causa aan bieden. 's Heer Arendskerke Gisteren slaagde voor het mondeling gedeelte van het exa men voor candidaat gemeente-secretaris en ambtenaar ter secretarie de heer F. Hei er, ambtenaar ter secretarie alhier. Hare Majesteit de Koningin heeft aan de chefs der korpsen van kat leger als haar wensoh te kennen gegeven, dat ter gelegenheid van de geboorte van de Prinses van Oranje Hertogin van Mecklenburg alle aan militairen opgelegde straffen van oaohot, provoost, politiekamer of arrest met alle gevolgen er van zullen worden kwijt gescholden, terwijl deze kwijtschelding zich ook zal uitstrekken tot bet verbod om buiten dienst de sabel of de bajonet te dragen. Te Soest heeft gisterenmorgen een ongeval plaats gehad by het lossen van vreugdeschoten ter gelegenheid der geboor te der Prinses. Een jongen wilde een kan nonnetje doen afgaan en hield het by een nog niet geheel uitgedoofde lont van een reeds afgeschoten kanon, met het ongeluk kig gevolg, dat zyn linkerhand by het sfgsiui geheel verbrijzeld werd. Oranjegeboorten in Apt il. By het na gaan van den stamboom der Oranje Nas- satOL van Johan IV (1419) tot Koningin Wilhelmina (1880), hebben wij aangetee- kenö, dat er in de vyfiien opvolgende ge slachten, met acht-en-zeventig telgen, slechts vijf verjaardagen in dezelfde maand vallen als de geboortemaand van deze jongste Oranjespruit. De maandgenooten zyn de volgende Willem de Rijke, geb. 10 April 1484 te Breda, zoon van Johan V Prins Willem 1, geb. 25 April 1533 te Dillenburg, zoon vau den vorige Emilia, geb. 10 April 1669 teGenève, vijfde kind van den vorige Albertina Agnes, geb. 9 April 1634 te Oranjewoud, derde kind van ïrederik Hendrik en Auaalia van Solms Wilhelmina Maria Sophia Louisegeb. 8 April 1824 te 's Gravenh&ge, vijfde kind van Koning Willem II. Oranje-verten. Bij de geboorte (1772) van prins Willem Fredeiik (dichter onbe-, kend) Nu laat deez' dag een biijmaer hooren Oranjes vreugd kent maat noch peil. Geluk hem is een Prins Gebooren 1 Dit spil der Vrijheid, bloei, ons, heil 1 Heel Neerland smeekto Albehoeder Bewaek de Spruit, herstel de Moeder 1 Bij dezelfde gelegenheid Op de zes Willem'n Pr ineen van Orange. 't Was Willem de Eerste, die der vrijheid [Grondsteen lag, de Tweede hielp't Gebouw van Neerlands [siaet voltrekken, de Derde, een Koning, kon 't Geloof ten [Schutsheer strekken, de Yierde aenvaerdde 't Erf Stadhouderlijk [gezag de Vijfde alom bemind, vierd Gootsdienst, [orde en vrijheid, de Zesde, ons door Godis gunst geschonken, [wekt 's lande blijheid, Wetenswaardigheden, Pillegiften. Tot in de vorige eeuw is het gewoonte geweest aan het hof der Oranje Nassau'p, bij de geboorte van prins of prinses een geschenk in geld aan te biedeD. Men neemt dit tegenwoordig apanagevroeger was de naam pillegift. Dit woord heeft volstrekt geen medi sche beteekenispil of pille is in het Middel-NederlaDdsohgeestelijke zoor, peetekind. Het geld werd bijeengebraoht door de Hoogmogende Heeren namens de Geüni eerde provinciën en door de voornaamste steden dat was vóór wij aan den tegen- woordigen pariemettsverm en het koning schap toe waren. Vsn de provinciën was Holland dan meestal de meest goedgeefsohe, Drente de bescheidenste, terwijl Zeeland zioh nog al eens geheel onthield. En van de steden ging dan Amsterdam steeds vooraan. De andere bijdragers waren Dordrecht, Haar lem, Delft, Gouda, Rotterdam, Schiedem, Middelburg. Zoo vertelt een cffioieële opgave van 1772, dat bij öe geboorte van Z. D. H. den Erfprins Willem Frederik door de Generaliteit f10,000 werd geschonken als Pillegift, en Hoor de provinoiën als volgt Holland f7000, Zeeland f 3000, Utreoht f2000, Friesland f 5000, Overijssel f 1500, Groningen f2000, Drenthe f800; terwijl van do steden nog bijdroagenAmster dam f2500, Rotterdam f 15°0 en Middel burg 1000, om tot h 3 gezamenlijke bedrug van f36.300 te komc. Dooh men eoh.ink nog rx.ra giften, met de bijxondere bestemming voor de Kraam kamer. Bij de geboorte van Fred erica Louisa Wilhelmina in 1770 (28 November) schon ken Hun Hoog Moogende 400 en de Pro- vinoië-i gezamenlijk 770 Dukaten, waarbij de Steden nog 580 en de Prins van Oranje zelf nog 275 Dukaten voegden, samen 2025 Dukaten. En ziehier hoe deze presenten voor de Kraamkamer toen verdeeld werden Aan de Min. 300 dukaten drie Kameniers 600 drie Kamer-Dienaars 600 u de Baaker 200» de Waakster 30 mej MoR(vroed vrouw) 50 dhr.Tiseing (ganeesheer)150 de Quartier Meid 50 de Tweede Meid 20 de Hof Domestiqen 25 De aeeouoheurzelf kreeg zijn honorarium afzonderlijk uibetaald, aangezien hij op dit lijstje niet voorkomt. Wel vinden wij zijn naam vermeld bij de ontvangers van gesohenken namens den PriDs. Het hono rarium van professor Gaubins bestond toen uit 100 Gouden Rijders f 1400)daaren boven als geschenk een gouden snuifdoos en een gouden rottingknop, waarin een goud rottingbandje door de Prinses van Oranje zelf gewerkt was. Dan ontving de assisteerende geneesheer TissiDg 300 Gou den Rijders en een gouden snuifdoos. En aan freule Dankelman, die dagelijks den Griffier van de Heeren Hoog Mogenden ontving, om van den toestand van Moeder en Kind rapport te doeD, werd nsmens dit College een diamanten ring geschonken ter waarde van f 1800. De overige gesohenken gingen aan de predikanten, die de Doopplechtigheid ver vulden. Kapt. Christojjel. In de Antwerpsche bladen lezen wy dat gisteren het huwelyk voltrokken ia van kapitein Christoffel met uiej. van Ryswijck. De omstandigheid, dat de brnid een dochter is van nu wylen der. veelbstreurdan burgemeester van Antwer pen, was aanleiding tot byzoader feestver- toon by deze plechtigheid De burgemeester De Vos hield tot het echtpaar een harte lijke toespraak en de gemeente-eecreterie bood uit naam van het personeel van hat stadhuis aan de jonge vrouw bloemen aan. Storm iud* V.S. Men seint uit New- York. Een hevige storm heeft het land ge teisterd. In het Westen en het Zuidwesten nyn vele buizen verwoest. Te Chicago zyn zes menschen gedood, te Memphis zeven en velen gewond Er is groote schade aange richt. Twaalf menschen zyn omgekomen en 25 gedood te Hornlabe in Mississippi.Looke in Tennessee is zoo goed als met den grond gelyk gemaakt. Twee arbeiders, Pieter Henriol en Frans Pire, (Namen), telefoonplaatsers te Charleroi, waren bezig met een verbinding te Fleurus te leggen.Onder den draad moe tende kruipen, die naar de myn van Mar quis leidt, legde Henrioul de hand cp de geleiding van den paal op welken hij ge klommen was. Hy werd onmiddellijk ge troffen door de electrische schokkeaen riep zijnen metgezel ter hulp, die op zijn beurt den paal beklom. Maar nauwelijks had Pire Henrioul aangeraakt of hij kreeg ook de schokken en werd als neergebliksemd. Het duurde tien minuten vooraleer men de ge leiding kon onderbreken en de twes onge- lukkigen ter hulp snellen. Henrioul was in uiterst wanhopigen toestand en stierf ter wijl men hem naar het gasthuis overbracht. Pire was inrgelyks zeer erg gesteld en men wanhoopt hem te redden. H v.Antw. Bruinisse. Bij herstemming is gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer Jumclet met 218 stemmeD tegen 190 op den heer W. v. d. Berg. Dz. Oerbare Vergooplnoen. Maandag 3 Mei. Middelburg, ook volgende dagen, Notarishuis manufacturen en mantels 10 u*r van Salomon door not. Struve. W olfaartsdjjk, voor wèd. Goet- heer door not. Pilaar 12 uur bed met toebe- hooren, matrassen, meubels, naaimachine, winkelgoedereD, boeken, enz. Dinsdag 4 Mei. Colynsplaat, door not. Hioolen >y G. Mouthaan diens huis, winkel, bakkery en vergunning, Voorstraat A 5. ierooskerke, 10 uur op hofatoJe Molen perk bij Abr. Melis door not. IJo- saag 1 bruine veulendragcnde merrie, jaar, 1 zwarte ruia 5 jaar, 1 bruin bles merrie 2 jaar, 1 bruine ruin 1 jaar, 6 melkkoeien, 6 kelfdragende vasr/en, 4 weivaarzen, 8 vaarzen van 1 lot li jaar, 2 jaarling stieren, 8 kweekkalve.rs, 2 schapen met lams, 2 mestpuilonpers, J0 kippen, 2 ganzen, 1 hond met hok, 3 uienwagens, veerwagen, driewielekar, i ploegen, eggen in soort, landbouw-, melk en xoldergereedsohappen, huisraad. iöoop VtiloopiHticti. enz. Wlssenkerke Zxterdag werd door het bestuur van den Vlietepolder aanbesteed verbetering en onderhoud der waterkeeren de werken. Laagste inschrijver dhr. Ant. Verburg te Colynsplaat voorf 7230, aan wien 't werk is gegund. 's-Gravenhage, 1 Mei. D» toestand van 11. M. oe Koningin is hoogst bevredigend. Ook de Prinses is gezond. Heden had de inscbry ving in de geboor teregisters plaats waarby de Ministers van binnenlandsche zaken en justitie als getui gen fungeerden. De Prinses ontving de na men van JULIANA LOUISE EMMA MARIA WILHELMINA. Een blijde moeder, een vorheugf volk, door L. Penning. Nijkerk G. F. Callenbach. Op den geboortedag van onze Prinses ontvingen wij bovenstaand boekje ter recensie. Wij bevelen ket als feestgeschenk op onze scholen zeer aan. Het boekje bevat portretten van Oranje vorsten en anderen, en voorin de Konin- ginne met de Prinsesen achterin een stamboom met 32 loten de eerste is Jan v. Nassau, de 32e is de Kroonprinses. Ook ontvingen wij 't Prinsesselied, mu ziek van O. A. Goldsehuaeding, uitgave van W. Kirohner, Amsterdam, en op oranjepapier gedrukte feestliederen op de blijde gebeurtenis, uitgave J. M. Bredee, Rotterdam. De Spiegel. Weekillustratie voor het Chr. Gezin. Amsterdrm, W. Kirohner. De Spiegel is ditmaal zeer aantrekkelijk door goed geslaagde photo's ran de Depu- tatenvergaderingalsmede door de por tretten van den oud-zendeling Zegers en van mevrouw Zegers—Danens, direoteur en directrice van Meer en Bosoh. Eigen aardig is ook de groepeering van de ver sohillende troonopvolgers in Europa. Veilings vereenlglng Walcheren. MIDDELBURG, 30 April 1909. Aardappelen f 2.60 a f 3.Poters f 1. Maltha Uien f3.60 a f4.—, Holl. Koolrapen fi.90, alles per H.L., roede Paradijs 56 ct., Maltha Aardappelen 50 ct., beiden per 5 liter, Kropsla 3 a 12 ct., roode Kool 8 ct., beiden per stuk, Spinazie (gesneden) 13 a 22 ct., id. (oude) 12 a 19 ct., Zuring 16 a 22 ct., Peen 15 a 3J ct., Molsla 21 a 49 ct., Snijsla 20 a 30 ct., Dunsel 15 a 23 ct., Andijvie (moskrul) 20 a 29 ct., Postelein 42 a 45 ct., alles per ben, Sterrekes 1 a 6 ct., Peen 5 ct., Prei 3 a 6 ct., Selderij 1 a 3 ct., Radijs 1 a 2 ct., Rhabarber 2 a S5 ct., Raapstelen 1' a 2 ct., Uien 3 ct., Pieterselie 1 a 2 ct., Kervel 1 ct., alles per mandje. AXEL, 1 Mei 1909. Oude Tarwe f 0,— f 0,—, Nieuwe Tarwe £10,50 a f 11,Rogge f 7,50 a f 7,75, Nieuwe Wintergerst f 9,50 a f 9,75, Zomergerst f a f Nieuwe Haver f 7,50 a f 8,—, Kookerwten f 12,75 a f 13,— Vo8rerwten f a f Paardeboonen f af Lijnzaad f 11,af 12,— Koolzaad f a f Aardappelen f3,75 a f4,—. Alles per 100 KG. Arasterdamsche Goederenmarkt, OVERZICHT DER WEEK. Koffie. De markt verkeerde in de afgeloo- pen week in onveranderd kalme stemming met iets vastere termijnnoteeringen. Omzet beperki. Suiker. Beetwortel-. In het begin der week verkeerde de markt in vaste, later in lustelooze stemming. Mei-levering tot f 12*/, a f l2>/2, Oc tober; December levering tot I2U/1# gedaan en aangeboden. R ij s t. Ongepelde Birma blijft vast gestemd. Java prijshoudend aan de markt zijn gesteld bi) inschrijving op 3 Mei a.s. 863 balen ex st. Koning Willem II. Gepelde vast doch kalm. Specerijen. Notemuskaat en Foeli stil. Peper. Lampong ep termijn aanvankelijk iets verder teruggeloopen, Is thans tot staan gekomen en eerder iets beter gestemd. Nagelen op termijn eveneens na de daling iets vaster. Meekrap onveranderd. Katoen. De speculatie heeft zich van het artikel meester gemaakt en zet prijzen op, niette genstaande de vooruitzichten voor den nieuwen oogst door verbeterde weersgesteldheid gunsti ger zijn en de industrie nog steeds blijft klagen. Men noteert: locc midg. Amerik. 3i3I1/, ct. basis dito dito Juli/Augs- iev.3l'/«'jl1 "2ct. Tin. De markt was deze week prijshoudend gestemd bij slechts kleine fluctuaties en geringen oomzet. Gedaan werd Banka loco tot f 801 a, 81 en 80% en per Juni f 8o7/8, f 8i'/4 en 80i/2. De markt sloot met verkoopers tot genoemd prijzen en met weinig vraag f3,lager. Raapolie. Onder den druk van realisatiün van Mei was ook najaar traagnoch het buiten land, noch koolzaad gaven daartoe aanleiding. L ij n o 1 i e opende in verband met ruimere en lagere lijnzaad-offerten gemakkelijk en f '/4 lager, toch bleef overwegend aanbod uit. Donderdag trad eene flinke verbetering in,en liepen de koer sen op levering ruim f op en sloot da markt prijshoudend. De zaadafladingen waren van La Plata 15.500 last en van Indië 17O0 last. L ij n z a a d aanvankelijk terugloopend, was midden week flauw door wederverkoopers; daar na trad plotseling reactie in en werd de daling ge heel ingehaald. Koolzaad eerst onregelmatig, sluit vast en hooger. GedaanFerozepore April/Mei f 245 cif. Antwerpen. Fijne zaden (bericht van G, Ruijter). In

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2