No. 180. 1909. 23e jaargang. IEUWSBLAD VOOR ZEELAND Maandag 3 Mei HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburq. PRIJS DER ADVERTENTIËN Statenverkiezing- in Goes. De blijde gebeurtenis. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Pri,s per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. BEjaanmnffi iiriwssBESBamBjnsaBisaeï' as «stam- Voor de Statenverkiezing op Dinsdag 4 dezer (vru 8 tot 5 uur) werschen wij met voile overtuiging de candidatuur van de rechtsche kiesvereenigingen aan te bevelen. Het is die van den heer mr. J H.M. ST1EGER. Indien het ons ernst is met ons Protes- tantsnh b giusel van vrijheid, dan ook eer lijk en trouw voor onze nijvere, ernstige Roomsch-Katholieke medeburgers 't recht en de plaats veroverd, die wij zelf in hunne plaats zijnde voor ons zouden be- geeren. Doch niet enkel om des rechts wille steu nen wij genoemden candidaat, dech ook om zijns zelfs wil. Hij bekleedt een ambt en een titel welke hem aanspraak geven op ons vertrouwen met de practiscke vraagstukken die in de Staten aan de orde komen, is hij op de hoogtezijn rechtskennis is waarborg dat hij ook bij verschillende quaestien, rakende onderwijs, arbeidsverzekering of sociale regeling, de belangen van zijn district en van de bewoners van het district krach tig en der zake kundig zal bevorderen. Moge ook ditmaal de zege zijn Ran de Rechtsche partijen en moge daartoe een ieder onzer, die begrijpt waar het om gaat, maar vermogen meewerken, door te stem men op Het onderste witte puntje van de stamkaart zwart maken. Boekdoelen zouden te vullen zijn met beschouwingen en mededeelingen over en naar aanleiding van de geboorte onzer Prinses. Wij doen nit de verschillende bladen hier en daar een kleine greep. Het Prinsesje woog 61 j pond. De eerste handteekening in het felioi- tatieregister was van baron Guillaume, Belgisch gezant, die op zijn vroege mor genwandeling de blijde gebeurtenis zoo juist vernomen had. Gisterenmiddag was er een kalme ont spanning ten Paleize. Prins Hendrik ging slapen. Inmiddels was Den Haag één jolende, joelende b6ndo gelijk. Het noordeinde host men door, maar voor het paleiseerbiedige stilte. Gisterochtend in de vroegte al hebben de H. B. scholieren het Ruyterstand beeld voor het paleis beklommen en Willem den Zwijger feestelijk omkranst. Aohter de veilige beschutting van zijn paard staan de mansohen dicht opeen ge drongen j meest de oudjes. De hossende troepen van jongeren zwen ken achter de gelederen der ouderen om, en dan soms gaat er van elke school even een deputatie naar het paleis om, net als de autoriteiten, te infoimeeren. Dan is het eerst kibbeleD, wie nu gaan zal en dan eindelijk slappen er twee over het open voorplein heen te midden van hen, die krachtens ambt of functie acte de préoense komen geren. Innig-gelukkig komen ze dan weer terug en scharen zich opnieuw bij de troep, die dan opgewekt verder host. Grappige iafreeltjes doen zich voor. De vuilnisman op zijn nederig voertuig ge zeten, laat zijn versierde zweep knallen door de luoht. Slagers slingeren oranje linten om hun vette witkielen. Op de Groenmarkt, in het stadhuis, verschijnen bruid en bruidegom inet oranje getooid voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, die heden het prinsesje in gaat schrijven. In al de volgkoetsen zie je het fleurige oranje op de feestkleedij gloeien. Om twaalf uur trekt dan alles weer naar de Maliebien I Naar de paradeHet weer blijft zich goed houden. Op het JMieveld vormen de troepen een oarré en de oommandant houdt te midden van de manschappen een toespraak die hij beëin digt met een krachtig en door al de dui zenden omstanders aangeheven„Leve het Prinsesje". Er waren nog twijfelaars tussohen zeven en negen, niettegenstaande zooveel er op wees dat 't tooh wel waar was. Men zou op de kanonnen waokten. De Maliebaan stond vol mensohen. Eindelijk tien minuten vóór negenen komt een ruiterstoet aandraven. Een „Hoe zee 1" trilde door de lueht, alsof een eska dron overwinnend uil den krijg kwam, toen de bereden kanonniers het Malieveld opreden en nogmaals driewerf klonken juichkreten door de lacht, alsof het nu eerst echt waar zou zijn, dat er een Oranje wan geboren. Een enkele minuut over negenen werd het eerste sonot gelost on dat was het sein tot een geestdriftige be tooging, die haast even rumoerig als de klank van het schot zelf moet zijn gehoord in den omtrek. Want nn begon de aandrang van hei publiek eersi recht. Uit alle straten en lanen, die naar het Malieveld leiden, gin gen menigten als in galop naar het veld. Elk van de 51 schoten was het sein voor nieuwen jubel. De officieele kennisgeving- Hoe de blijde tijding officieel ter kennis van buitenland, binnenland en onze kolo niën gebracht werd, moge uit het volgende bljjken, dat uit Den Haag gemeln wordt i Wat het buitenland betreft, verzond het departement van buitenlandsohe zakeu te dezer stede telegrammen aan Harer Majesteils gezanten in de rijken in- en builen Europa, zoomede aan de voor naamste consulaten van Nederland in den vreemde. De gezanten der vreemde mogendheden bij ons Hof, alhier wonende, werden per stadstelegram in kennis,gesteld met de gelukkige gebeurtenis en ook wer den telegrammen gezonden aan do hier geaccrediteerde gezanteD, die in de hoofd stad van een ander land standplaatshebben. De vreemde souvereinen-staatshoofden kregen rechtstreeks een telegrafische ken nisgeving vanwege de Koningin en zonden hunne gelukwensohende antwoorden per soonlijk aan Hare Majesteit. Da minister van koloniën zond het blijde berioht per telegram aan de vertegenwoor digers der Koningin in de Nederlandsohe koloniën, t.w. aan den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, den gouver neur ven Suriname en den goaverneur van Cure 910. Voorts werd door het departement van biaiaenlandsohe zaken de blijde tijding ge seind aan de Commissaren der Koningin in de verschillende provinciën, die op hun beurt de tijding eveneens per telegraaf doorzonden aan de burgemeesters in hun respectieve gewesteD, De Herauten. Het was een gelukkige gedachte van het Haagsohe feestcomité om de burgerij der residentie op tegelijkertijd feestelijke en tevens plechtstatige wijze van het heugelijk feit der geboorte van de Oranje telg terstond'te doen verwittigen door de aloude boodschappers bij dergelijke voor stad en land zoo gewichtige gebeurtenis sen de herauten in feestgewaad, verge zeld door bazuinblazers, luide uitsohette- rend de aanstaande verkondiging der blijde mare, die dan plechtig van de oorkonde afgelezaD werd. Om 9 uur, terwijl kanongebulder het heugelijk feit den volke verkondigde, reden zij uit, de vier Herauten, in hun mooie kleedijen op de fiere paarden een kranigen indruk makend. Twee trom petters reden terzijde van ieder der b®odschappers. Op vooraf vastgestelde punten werd stil gehouden en voorlezing gedaan der proclamatie. Die tooht was op alle punten va* de stad een «air succes. Wanneer de kleine stoet aankwam, ontstond er e&n stilte onder de menigte, afwachtend de dingen die komen zouden. Dan schetterde het koper. Met luider stem werd de proclamatie afgebzen en een daverend „Leve de Koningin 1", „Leve de Prinsesweergalmde door de luoht. Onbeschrijflijk was de jubel, welke weerklonk uit de dicht opeengepakte schare in de omgeving van het Stadhuis, toen de heraut, daar aangekomen, afsteeg en met de bazuinblazers op het bordes van het stadhuis, waar in onde tijden steeds alle af kondigingen geschiedden van groot publiek belang, zioh van zijn blijde boodschap kweet. Dat was een mooi oogenblik, waarvan de indruk nog verhoogd werd door dat de burgemeester met zijno wethouders op het plechtig moment eveneens zioh naar buiten begaven en staande op het bordes getuigen waren van do voorlezing. Historische De Prinses is 30 April geboren. Op 29 April 1747 werd Willem Karei Hendrik Friso, haar beminde voorzaat, tot stadhouder uitgeroepen. Hieromtrent schrijft G. v. Rijn in de N. R. Ct. de volgende bijzonderheden ln Staats-Ylaanderen viel in het begin van het jaar 1747 nu deze, dan gene plaats den Fransohen in handen. Zeeland zag lit angstig aan, bevreesd voor zijn eigen steden, en in Veere, één der eerste aan de beurt, braoht men dan ook het eerste de middelen tot behoud ter sprake. Het „Omnje Yaendel" in den nacht van 24 op 25 April op waoht getrokken, besloot, gedachtig aan de daden der vroegere Oranjevorsten en wat ons land in tijden van nood a#n hen te danken had, nog 's nachts een oommissie naar een der burgemeesters te zenden, met de boodsohsp „dat genoegzaam alle ingezetenen wecsoh- ten, waar er nog een spruit was uit dit doorluchtige Huis, dat onder 's hemels bestier ligt een middel kon zijn om den verwachten stand van zaken te herstellen, dat Zijn Hoogheid de Prins van Orauje aan het hoofd der provincie gesteld zou worden". Men zette er haast bij's nachts om 3 uur kwamen regeerende en oud- burgemeesteren samen en om 5 uur was hij benoemd. Reeds daags daaraan brach ten Zeeuwsehe schuitjes het heugelijk nieuws in Rotterdam en al wat Oranje gezind was verheugde zich dat weder een vorst uit het geliefd Oranjehuis dan stadhouderszetel zou innemen. Maar had Veere hef besluit genomen, in Rot terdam was het nog niet beslist. Zoo iets begeerlijks te misseD, dat ging niet aan, zoo begon de altijd prinsgezinde kleine burgerij te overleggenhet plan wordt opgevat van het stadsbestuur de erkenning van den vorst te vragen, en als Antony Oasteleyn, knecht van het Tielsehe Veer, hem komt vertellen dat er een Middelburgsehe schuit met de Oranje vlag in top is aangekomen en Florens van der Hoek, sebipj er van Pietershoek, langs zijn w@niag gaat om een brief uit Zeeland naar den Haag te brengen en hem het Oranjelint laat zien, dat hij te Veere droeg, dan, zoo vertelt hij zelf, werd, op het zien van dat schoon gekleurde lint, de geest levendig van Kees van Oeveren, wagen maker op het Haagsohe Veer, die op den Hoek der Kikkorsteeg woonde, en noodigt hij eenige zijner vrienden uit om in het morgenuur van den 26en April op den goeden afloop der zaak bij hem in de „drie hollandsehe nachtegalen" (drie kikkers prijkten op een tegel in zijn voorgevel) te komen borrelen. Om zes uur reeds was hij 's morgens in de weer en alles wordt in de puntjes in orde ge maakt. De volgorde der feestdronken prijkt aan den muur, de zilveren brande- wijnskom, erfstuk uit vroeger dagen, komt voor den dag en wordt in afwachting der gasten met „Oranjebrandewijn" gevuld. De gasten komen,- met open deur en vensters wordt 't feest gevierd.Eerst drinkt men op de Staten-Generaal, dan op de Staten van Holland en WeBt-vriesland, maarals onder een steeds toenemend getal nieuwsgierigen op straat Hees den derden dronk instelt op „Zijne Doorluoh'igo Hoogheid den Heere Prins vsn Oranje en Nassouw als Stadhouder van Zeeland 11" dan barst alles los bin nen en buiten klinken de Oranjeliedjes en terwijl urien zioh zelf en elkander met oranje tooit, lost aller geestdrift zioh op in éen daverend Oranjehoven 1 Hoezee 1 Den geheelea dag werd zijn huis bestormd om oranjelint; werklieden, schooljongens, alles wilde zioh sieren met de zoo lang niet vertoonde kleur, 's Avonds trok er een troep met een Oranjevlag aan een stek langs zijn deur en giDg joelende ver der. Dat was het voorspel. Ook uit andere steden van ons land kwa men berichten van feestvreugde; terwijl ook in 't buitenland de blijde gebeurtenis met ingenomenheid werd begroet. Zoo verneemt men uit België Uit BrusselPrinses Albert van België bracht Vrijdagmorgen persoonlijk hare ge- lukwenschen aan den gezant vanNederland. De prinses deelde den gezant mede, dat zij zioh ten zeerste verheugde over de geluk kige bevalling van de vorstin en sprak den wensch uit, op de hoogte te worden gehou den van den gezondheidstoestand vau moe- dar en kind. De prinses zond een telegram aan de Ko - ningin, waarin zij verklaarde bartel ;k deel te nemen in de vreugde van Nederland en de beste wenschen uitsprak voor de Ko ningin en het kind. De grootaiaarpcb&lk van liet Hof bracht een officieel bezoek aan den gezant van Ne derland, wien hü de gelukwenschen over bracht van den Koning, die uitKaap Fer- rata een telegram had gezonden aan de Koningin en dei Prins. De minister van buitenlandsche zaken bracht een bezoek op het Nederlandsohe gezantschap waar hij de gelukwenschen der regeering overbracht, terwijl hij tevens een telegram van geluk wenscbing zond aan den Nederlandschen ministerraad. En uit Mecklenbnrg-Sehwerin De Mecklenburgische Zeitung verspreidde om half negen in een bulletin het telegra fisch bericht van de geboorte van de Prinses. De Nederlandsohe consul, Kommerzien- rat Bauch, heeseh dadelijk do Nederland sohe vlag. Hoewel het stortregende volg den spoedig vele burgers ziin voorbeeld en staken de vlag uit. Onder de burgerij heerscht blijde opgewondenheid. Een tweede telegram, 10 u. 49 uit Schwe- rin verzonden, meldde Groothertogin Marie, Prins Hendrik's moeder, ontving de eerste tijding door de Mecklenburgische Zeitung aan het ontbijt, en spoedig daarna een eigen telegram uit Nederland. In den loop van den ochtend kwamen velen reeds hun naam in het register in het paleis van groothertogin Marie schrijven. Uit Berlijn verneemt men met zekerheid uit hofkringen, dat het Nederlandsohe Hof roeds voor geruime» tijd tot den Duitschen Keizer de vraag had gericht, of hij als peet zou willen optreden en dat hij onmiddellijk bevestigend had geantwoord. Waarschijnlijk zullen de keizer en de keizerin de doopplechtigheid bijwonen. Ook uit Rome, Parijs, Belgrado, Madrid, New York. Kaapstad, ja uit schier alle hoofdplaatsen waar de regeeringen van de blijde gebeurtenis waren verwittigd, ont ving de Koninklijke familie telegrammen van gelukwensch. Taft telegrafeerde per soonlijk aan Prins Hendrik. Een middagje op Vrederust. Het was een goede gedachte van het be stuur der Stichting om aan de Pers gele genheid te geven op 30 April, dus eenige dagen voor de officieele opening, een rustig kijkje te komen nemen op het terrein en in de gebouwen van het Gesticht, waarin weldra 158 patiënten zullen worden opge nomen. De geneesheer-directeur dr. v. d. Brug en do architect de heer Knevel,nit Ermeloo, leidden de heeren rond en gaven alle moge lijke inlichtingen. De stichting, welker voorgf echiedenis wij als bekend mogen veronderstellen, is na vergeefsche pogingen om haar in Zee land geplaatst te krijgen, verrezen op Noord-Brabantsch grondgebied op een ter rein groot 110 H. A. Het geld verkreeg het bestuur o. a. uit een voorschot van f 175000 van de provin cie Zeeland (1750 por bed, wat te weinig is, men begroot elk op f2000); dus voor 100 patiëntenen van de provincie Zuid-Hol land f 350000 zijnde-voor 200 patiënten. Het terre'n waarop de gebouwen staan is hooger dan dat er omheen, zoodat er een gemakkelijke afvoer is, stelsel vloeiweiden. De centrale gebouwen zijn ingericht voor 600 patiënten. De laan van den toegangsweg is aan den binnenkant met kastanjes, aan den buiten kant met olmen beplant. De gebouwen die klaar zijn, zjjn de woning van den Genees heer-Directeur, de keuken, 't gebouw voor de droge wasch, watertoren, 't machinege bouw, de maehinisteuwoisiag 2 observatie gebouwen 1 voor vrouwelijke en 1 voor laaunelijke onrustigen; de ziekenbarak, en het lijkenhuis op de begraafplaats. Bij aankomst op 't terrein van de zyda vsn B ïrgen op Zoom ziet men de woningen van deu huismeester en van den admini strateur een tweede dekterwoniag zal aan de Laan verrijzentweede geneesheer wordt arts G. F. Gezelle Meesburg. Alles ligt op Bergen op Zoomsoh ge bied, alleen 't maohioegebouw staat op grond van de gemeente Halsteren. Zal de stichting volledig zijn, dan zullen er mot terig 1 totaal 42 gebouwen op moeten ver- rijzen. D» paviljoenen zijn bestemd elk voor 42 mannelijke of 37 vrouwelijke patiënten natuurlijk woning en verpleging voor man nen en voor vrouwen afzonderlijk. Dadelijk worden twee paviljoenen aan besteed voor half-rustigen. De geleerden zijn "ter niet over eens of deze ongeiukkigen, zoo zij gevaarlijk worden al dan niet met baden zullen be handeld worden. Wijlen prof. Wernecke keurde de baden niet af. Prof. Kraepelin is er finaal tegen. Een 28 k 30 tal verplegers en ver pleegsters, buiten de hoofd verplegers, staan gereed om de 158 verwachte patiënten te verplegen. Hun werk is zwaar en moei lijk laat men dit niet uit 't oog verliezen, ook waar men zijn medelijden aan de ongelukkige krankzinnigen schenkt. Aan het hoofd van een mannenpaviljoen staat een echtpaar, de man is dan de verpleger. Aan het hoofd van een vrou- wenpaviljoen staat een vroaw, een hoofd verpleegster. Voorloopig moet de stichting het met moerendeels ongediplomeerde ver plegers doen, maar de hoofden zijn gedi plomeerd. De geestelijke verzorging oateohi- seeren, ziekenbezoek, enz. zal voorloopig door den voorzitter der stichting, ds. j. H. Donner uit Breda, worden waargenomen. De korte godsdienstoefeningen welke des Zondagsvoormiddags vair 10—11 en des namiddags van 2-874 gehouden worden worden geleid door verschillende predi kanten, die daartoe worden uifgenoodigd en deien liefdedienst wel willen verrichten. Geen verpleegsters worden in de men- nenafdeeling gebezigd, wel verpleegers in de vrouwenafdeeling die zoodanig geplaatst zijn dat links van de toheidingslijn man nen en rechts vrouwen verpleegd worden. Voor iedere 150 patiënten wordt gerekend op een medicus. Na deze verschillende mededeelingen te hebben opgate kend hégaven wij ons naar buiten om de gelanwen te bezioh. tigen. Het administratiegebouw komt vlak bij de hoofdiaan. Allereerst dan was aan de beurt 'i ge bouw voor de centrale verwarmiug deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1