Binnenland. gierfciaieuws Scliooliiieuws Gemengde Berichten. hoofdstad, de veiligheid der ootistitutie en de veiligheid van den troonopvolger waren gewaarborgd. De Kamerleden en senatoren werden dadelijk tot een gemeenschappelijke zit ting bijeengeroepen. Het kabinet-Tewfik pasja was volledig aanwezig. De Sjeich oei Islam overhandigde dadelijk na de opening der zitting aan den quaestor een kort stuk, mogelijk van een regel of der- t'g: de over het lot van Abdoel Hamid beslissende, met het grootste ongeduld verwachte fetwa. Onder ademlooie stilte hoorden de aanwezigen de voorlezing er van staande aan. In die fatwa werd gezegd, dat de Sultan reol tot reeks schuldig is, van de Armenische moorden af tot de bloedige gebeurtenissen der laatste dagen toe, en dat het den reohtecs daartoe geroepenen toekwam te beslissen of de Sultan moest aftreden of onttroond moest worden. Zonder eenige betuiging van bijval of afkeuring besloot daarop de vergadering eenstemmig tot de onmiddellijke onttró- n ag en verdaagde volgens de zitting, die e-n zoo waardig verloop genomen had, uadat zij een afvaardiging naar prins Resjad effendi had gezonden, om hem van het votum der vereenigds Kamen in ken nis te stellen. Do Kamer- en Senaatsleden begaven zioh daarop in oorpore naar het Sereske- riat, waar, een uur later, Resjad, onder don daverenden jubel van volk en troe pen, aankwam. De gansohe plechtigheid droeg een eenvoudig karakter. Resjad was omgeven door zyn zoons en da ministers De andere keizerlijke prinsen waren afwezig. Sjefket pasja en Moektar pasja, de dappere strategen en generaals, hielden zich bescheiden op den achtergrond Na de korte plechtigheid van de beiat, d. i. de openlijke erkenning door het volk en het leger, zwoer Resjad als Mohammed V tot aan zijn dood de grondwet trouw te zullen bl jjven en zich slechts aan het welzijn van zijn volk te znllen wijden. Daarop volgde een défilé van 2 uren. Sultan Mohammed drukte elk der aan wezigen hartelijk de hand, ook de soldaten en het volk dat bij stroomen naar binnen kwam. Van het Seraskeriaat (het ministerie van oorlog) reed Mohammed bijna zonder ge leide naar het oude serail, om eer te bewij zen aan den mantel van den profeet en te bidden. Eerstdaags volgt de plechtigheid der troonbestijging alsmede de investituur en omgording met het zwaard in de moskee van Ejoeb. Saltan Mohammed zal in Dalmabagtsje zijn residentie houden. Sultan Mohammed V. Da thans tot Sultan uitgeroepen 64-jarige Resjad effendi (van wien we gisteren reeds eenige bijzonderheden habben medege- daelu) en de onttroonde vorst gelijken, hoewel broeders, al heel weinig op elkaar, noch uiterlijk noch aard en karakter. Zij zijn trouwens geen kinderen van dezelfde moeder. De moeder van Abdoel Hamid moe. een Armenische zijn geweest, die van Resjad efiendi een Cirkassisohe. Het is in Turkije de gewoonte geweest de Keizer lijke priaseD streng van de wereld afge sloten te houden. Dat ging zelfs zoover dat ze feitelijk als gevangenen werden behandeld. Hun opvoeding liet dan ook veel te wensehen over. Vandaar dat ge woonlijk een nieuwen Vorst de handen in de eerste jaren geheel verkeerd staan voor de regeeringstaak. In tegenstelling met de ohaliefea var Bagdad, aan wier hof de geleerden en kunstenaars een gastvrij verblijf vondea en wier kinderen een zorgvuldige oplei ding genoten, zijn er uit het huis Osman sieohts enkele Sultans aan te wijzen wier intellectueels ontwikkeling op hoog peil stond. De moes en waren zeer onwetend. Als een treffend staaltje ter kenschetsing van da afzondering, waarin de Keizerlijke prinsen werden gehouden, verhaalt een neriohtgever het volgende Ik zal nooit het eigenaardige tooneel vergeten, zoo vertelt da berichtgever, dat zioh eenige weken na den politieken omme keer van 24 Juli van het vorige jaar af speelde. Ia het ministerie van oorlog was, ter viering van het herstel der grondwet, een groot militair feest georganiseerd. Er waren ook loges voor de Keizerlijke prin sen opgericht. Zij mochten voor de eerste maal hun groote aan den oever van den Bosporus gelegen kooien verlaten. De grondwet gaf hun het recht zioh ais vrije mannen te bewegen. De prinsen stonden als geheel onbekenden tegenover elkaar. Er heerschte een oogeoblik van de hoogste spanning, toen de oogen der duizenden aanwezigen zich op de loges richtten. De prinsen vertelden elkander hun naam bij deze gelegenheid was het voor 't eerst, dat zij elkander zagen. Bij het wisselen van hartelijke handdrukken konden de meeste prinsen hun tranen ter nauwernood be dwingen. N. R. Ct. Omtrent de gebeurtenissen te Jildiz ver neemt men dat Abdoel Qamid niet aan den ernst van den toestand geloofd heeft en in de meening heeft verkeerd dat blijkens de telegrammen van Mahmoed Sjefket pasja alle gevaar voor hem was geweken. Hij zag daarbij over het hoofd, dat Mah- Sjefket pasja's oproep slechts een optreden tegen den Sultan uitsloot, voor het geval geen weerstand werd geboden aan de troe pen welke de stad binnenrukten. Daags na de gevechten by Pera werd Jildiz Kiosk omsingeld, gas, waterleiding, electrisch licht en levensmiddelen-toevoer werden afgesneden; de dames in den harem de eunuchen, bedienden, koks, tuinlieden en de lijfwacht, een dnizend personen by elkaar, werden radeloos. De Sultan kreeg de overtuiging dat door een sterke macht vele kanonnen op het pa leis waren gericht en gaf bevel te onder handelen. Hy kreeg ten antwoord„geef u onvoor waardelijk ovor". Hy aanvaardde dit en beval zijn menscben de wapenen neer te leggen en zich over te geven. Toen verschenen 4 officieren van hoogen rang van de troepen van het Comité en deelden hem mede dat 't leger, in opdracht van het volk, gekomen was, om zijn afzet ting, waartoe besloten was, ten uitvoer te leggen. Daarop werd de er-Sultan naar 't gebouw tegenover de mosk6e, waar gewoonlijk de selamlik plaats had, gebracht. N. Ct, De Standaard meldt Het telegram, Damens de Deputaten- vergadering aan Minister Heemskerk ge zonden, luidt aldus: Zijne Excellentie Minister Heemskerk, Den Haag. De Deputatenvergadering der At-tirevo- lutionaire partij, betuigt U als President- Minister haar hartelijks sympathieën bidt U toe, dat God de Heere U voor land en volk ten zegsn stelle. (tw.gRUYPER. Daarop werd door den Voorzitter van het Centraal-Comité het volgende schrijven van Minister Heemskerk ontvangen Aan ZijDe Excellentie Dr. A. Kuyper, Minister van Staat, Voorzitter van het Centraal-Comité van Anti revolutionaire Kiesvereeaisingen. Hooggeachte Heer en Broeder 1 Het telegram, mij gister door U als Voorzitter der Deputatenvergadering toe gezonden, kwam in mijne handeD, tot mijn leedwezen te laat om er nog op te antwoorden. Wil intussahen alsnog mijn hartelijken dank daarvoor aanvaarden en moge op uw arbeid en dien van de Anti-revolutio naire partij Gods zegen rusten. Het was sinds vele jaren de eerste maal, dat ik de Deputatenvergaderiugniet kou bij wonen. Ik heb daarom het telegram nog te meer op prijs gesteld. Hoogachtend en met heilbede, Uw dw. (iwgHEEMSKERK. Met ingang van 1 Juli ia de heer Ph. J. Ketner, radacteur-veralaggever san de Nieuwe Courant, benoemd tot redzetrur aan bet departement van Landbouw,Ny verbeid en Handel, met den rang van hoofdcom mies. Christelijke Kantooren Handelsbe dienden. Dinsdag hield de Nederlandsobe Ver- eeniging van Christelijke Kaoioor- en Handelsbedienden de 14e algemscne ver gadering in hotel Tiddens, te Utrecht Van prof. Aneina, mr. öybrandy en dr. Sloteiuaker de Bruine waren berichten van verhindering ingekomen. Als afge vaardigden waren aanwezigvan //Patri monium" de heer Douwes, uit Amsterdam van „Boaz" de heer Swagerman uit Den Haag, en Dingemanse, uit Utrecht Uit de mededeelingen van den secreta ris bleek, dat het ledental op SI Decem ber 1908 bedaoeg 606 en 22 joag-leden. De fusie van de Naderlandsohe Ver- eeniging van Christelijke Kaotoor- en Handelsbedienden met den Bond van Christelijks Handelsreizigers is tot staDd gekomen. Laatstgenoemde bond telde 86 leden. Tot adviseur is benoemd, iD de plaats van ds. A. S. Talma, dr. Slotemaker de Bruine, van Utrecht. De ontvangsten en uitgaven op 31 De cember 1908 bedroegen f 3620.86s. De orgaanTekening over 1908 f 1205.52 de winst en verliesrekening bedroeg f3340.295 de balaas op 31 December 1908 bedroeg f 95.40. De begrooting voor 1909, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f3391.50, werd behoudens een kleine wijziging goedge keurd. Een voorstel van het hoofdbestuur tot het extra heffen van 25 pCt. contributie, ten einde den ambtenaar-propagandist te handhaven, werd goedgekeurd. Tot hoofdredacteur van het orgaan werd herbenoemd de heer C. J. Mulder, te Dord recht. In verband met een voorstel-Dordreoht tot oprichting vaD een weerstandskas, word het hoofdbestuur opgedregon, een oom missie te benoemsn tot bestudeering van de vraag der werkloosheid, oprichting eener wesrstandska3 en reorganisatie van het ondersteuningsfonds. UIT DE PROVINCIE. Tot inlichting van vrienden en belang stellenden die Woensdag a. s. „Vrederust" wenschen te bezoeken kan dienen dat het terrein op dien dag voor allen zonder onder scheid openstaat. Het bestuur heeft even wel gemeend voor de goede orde 25 ets. entreegeld per persoon te moeten vorderen. Daarvoor zal een bewijs van toegang wor den verstrekt, dat zichtbaar kan gedragen worden en alzoo vrijheid geeft zich onge stoord op het terrein ;e bewegen. We raden afgevaardigden en bezoekers zeer aan gebruik te maken van den ex'ra- trein, die van Viissingan tot Bergen op Zoom aan alle stations stoptenden gewonen trein voorafgaat. Met dezen trein gaande vindt men gelegenheid om zonder over haasting de half uur gaaus, van het station tot den ingang van Vrederust, afteleggen, om kennissan te ontmoeten, om het terrein in vogelvlucht te zien, de uitwendige aan blik der gebouweu op te nemen, «n eenige ververeehing te gebruiken. Ten behoeve der bezoekers zal een oantine met de gebruikelijke verversohin- gen op het terrein zijn, waar voor goed- koopen prijs te verkrijgen zal zijn wat men verlangt. Niemand tehoeft zioh dus van teerkost op den weg te voorzien. De opening zal plaats hebben te één ure, zoodat de bezoekers overvloedig ge legenheid vinden het ruime, groote terrein dat hier en daar scboone gezichten aan biedt, te zien. Bij gunstig weder zal niamand zioh een kortere of langere wandeling in dit Brabantsoh landschap beklagen. Na de opening zullen autoriteiten door de gebouwen wordan rondgeleid en ten vier ure zal er gelegenheid zijn voor de bezoekers om de gebouwen te bezichtigen. Indien men zioh daarbij over de ver schillende paviljoenen verdeelt en éen der paviljoenen gezien hebbende, geen aDder bezoekt, omdat ze alle ongeveer gelijk zjjn, dan kan gedrang voorkomen worden. Ook daarby behueft niemand zich te haasten. Want hot vertrek van den extre- trein is alzoo geregeld dat allen zonder haasten de gebouwen kunnen zien en op hun gemak het station Bergen-op-Zoom bereiken. Tot de bezoekers van „Vrederust" op den dag der opening zullen verschillende autoriteiten behooren, o.a. de Minister van Binnenlandsche Zeken, de Commissarissen der Koningin in Zeeland an Zuid-Holland, leden van Gedeputeerde Staten dezer pro vinciën, de Griffier der Staten van Zuid- Holland, leden van Gedeputeerden nit Noord Brabant,de president van de Arron- dissements rechtbank en de officier van Justitie te Breda, leden van het dagelyksch bestuur van Bergen op Zoom, de Inspec teurs der Volksgezondheid en van het Rykstoezicht op het Krankzinnigenwezen en anderen. Middelburg. Men verzoekt ons te melden, dat aan het soiree van militaire vereenigingen ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis, ook de onderoifioieren- sooieteit zal medewerken. Middelburg De opbrengst van de gis teren alhier gehouden Oranje-collecte ten bate der christelijke scholen der Herverm- de Gemeente bedroeg f 341,29'. Middelburg. De klerk der poeteryen en telegrafie le klasse I. Koster wordt met 1 Mei overgeplaatst van hier naar Rotter dam en de tydelijke hulptelegrafiste mej. E. Freni van het telegraafkantoor te Amster dam naar het telegraafkantoor alhier. De op vermoeden van brandstichting gearresteerde W. A. K. uit Vlissingen, thaus te Middelburg in hechtenis, is op last van den officier van justitie op vrya voeten gesteld. Middelburg De minister van justitie heeft aan J. G. Heiuesz, alhier, op verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag ver leend uit zyn betrekking van plaatsvervan gend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen alhier, en in zyn plaats benoemd W. E. Duyn, in specteur der registratie te Goes. Vlissingen. Hedenmorgen kwam een voornaam ingezetene onzer gemeente zijne medebewoners der Badhuisstraat het nieuws brengen dat hedennacht een Prinsesje ge boren was. In een oogenblik staken veleD de vlag uit, die naderhand weer ingehaald moest worden. Vlissingen In de vergadering van aan deelhouders der Kon. Maatschappij De Schelde, waarin vertegenwoordigd waren 272 aandeelen, uitbrengende 62 stemmen, werden de balans en de winst- en verlies rekening goedgekeurd en het dividend, zooals werd voorgesteld, bepaald op 8 pCt. De heer mr E. E. van Kaalte, die volgens rooster als commissaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. Te Ter Neuzen is benoemd tot poli tieagent D. J. Hoekstra te Middelburg. Men meldt uit Zeeland: Met de weervisscherijen op de Ooster- Schelde wil het maar nietde haringvangst waarvoor de periode voor een groot deel verstreken is, beeft nog niets to beduiden gehad de eerste ansjovis werd gevangen, naar ons werd medegedeeld, op 15 dezer, maar van een «wakkeren" zooals de via- schersterm luidt vernamen wij tot heden niet. Wat roggen in de diepst staande weeren, een enkele geep en wat bot en mei- visch, somwijlen een elft en herier, is alles wat de weeren geven. Ook de cestvangst is onbeduidend geworden. De roggen gaan naar een vasten afnemer, die 42 cent per stuk betaaltvau enkele weeren worden nog wel roggen duurder veraocht, maar de bedoelde afnemer aanvaardt alleen zooge naamde »heele". De bot, die in de fuiken komt, is, voor zoover de groote exemplaren aangaat, mager. De prijs is 38 cent per KG. Dit jaar zsl feestelijk herdacht wor den het honderdjarig bestaan van den Wil- helminapolder iu Zuid Bevelaud. Den IBen April 1809 had te Amsterdam de verkoop plaats vau de schorren van Goenje, Hon- gersdyk, de Mosselbank en do Slurf, met de verplichting om die te bedyken, en in den bedijkten polder een nieuwe haven te graven voor de stad Goes, met daartoe be- hoorende schutsluis of sas. Eenvereeniging van 23 wakkere Rotterdamsche kooplieden werd voor zes en een halve ton gonds eige nares van deze slikken nog vyf ton werd er besteed aan het bedyken voor elf en een halve ton werd een uitgestrektheid van 1662 H A waaronder 1434 H.A. schotbaar land, op de zee gewonnen. Naar den toen- msligen koning van Holland, Lodewijk Na poleon, werd de nieuwe polder Lodewijks- polder geheeten. Toen 6 jaar later een dorp daarin verrees, ontving dit, naar de gema lin van Z. M. Willem 1, den naam van Wil- helminadorp, en kreeg de polder den nieu wen naam van Wilhelminapolder, onder welken by door heel ons land vermaard is. Onder kundige leiding van de directeuren G. J. van den Bosch, I. G. J. van den Bosch enz is de polder een «uitgelezen plek van vergevorderde landbouwontwikkeling ge worden." M. Ct. In de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Predikanten-Ge heel- Onthouders* ereeniging werd o. a tot bestuurslid gekozen ds. J. de Visser, van Middelburg. De algemeene vergadering der Maat- schappv tot beoordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, die dit jaar to Kruinin - gen zal worden gehouden, en de daaraan verbonden afdeelingstentoonstelling van vee enz. zyn thans bepaald op 8, 9 en 10 Juni. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Steenbergen (toez.) H. J. Engelkes te Kolhoru te Elburg M. JoDgebreur te Vecandaal. Aangenomen naar Hazerswoude door N. Warmolts te Ternaard. St Laurens. Onze geachte lerraar ds. J. H. van 't Hof, hoopt, gelijk wjj reeds vroeger meldden, Dinsdag 4 Mei zijn 25- jarige evangeliebediening te herdenken. Z.Eervr. stond achtereenvolgens te Gouds waard, Hoek en Den Bommel en sinds 25 Juni 1899 alhier, Zondag 9 Mei hoopt Z.Eeiw. in de godsdienstoefening dit jubiló te herdenken. Geret. Kerken. Bedankt voor Purmerend door G. Cb. Aalders te Tzummarum. Te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op «stellingen", de heer C. M. v. Voorst Vader, geboren te Harderwijk. Examen stuurlieden. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd groote stoomvaart le stuurman B. Barend», J. 11. Sehlügl en II. C. Thomson 2e stuurman K. Teenema, H. de Vries en J. Zoethout; 3e stuurman M. H. Staal. PKtfDÏKHKUUTKW in «le Ne<t. Herv. Gemeenten op '/iitd- en N oord-Beveland. Zondag 2 Mei. Baarland,voor- en nam. ds. J. E B. Meloen. Biezelinge,voor- en nro. ds.Van den Bergen. Borssele, voor- en nam. ds. Van Hengel. Driewegen, nam. 2 uur ds. De Vries. Ellewoutsdyk, voorm. ds. Kortleve. 's-Gravenpolder,voor- en nm. ds. Gerretsen. 's Heer Abtskerke, voor- en nam. ds. v. d. Plassche. 's-Heer Arendskerke, voor- en nam. ds. De Voogd. 's-Heerenhoek, voorm. Leeskerk, nam. ds. Kortleve, Doopsbediening. 's-Heer Hendrikskinderen, vm. en nm. ds Steenkamer. Heinkenszand, voorm. half 10 en nam. ds. Muller. Hoedekenskerke, nam. ds. Kloek, lerseke, voor- en nam ds. Steenbeek, nam. Doopsbediening. Kapelle, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Blaauw, van Blokzyl. Kamperland, voorm. ds Smelt, bediening H. A., 's avonds dhr. S. Ybema, afscheid. Kats, voor- en nam. ds. Geyskes, Kattendyke, voor- en nam. ds. Andreae. Kloetinge, voor- en nam. ds. G. Meloen. Kolijnsplaat, voorm. Leeskerk, nam. dhr. S. Ybema. Kortgene,vm. half 10 en nm. ds. Bolkesteio. Krabbendijke.vm. half 10 en nm ds. Bokma. KruiniDgen, voor- en nam. da Willemse. Nisse, voor- en nam. ds. Pont. Oudelande, voorm. half 10 ds. Kloek, nam geen dienjt. Ovezand, voorm. 9 uur ds De Vries- Rilland-Bath, voor- en nam. ds. Fontein. Schore, nam. 2 uur dhr. Dek, van Krui niDgen. Waarde, voor en nam. ds. Snoep. Weuioldinge, voor- en nam. ds. Drost. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boissevain. Wissenkerke, voorm. ^Leeskerk, nam. dl. Smelt, Doopsbediening. Wolfaartsdijk, voor- en nam. ds Stegeng»; W alclieron Aagtekerke, voor- en nam. ds. Seulyn. Arnemuiden, voorm. geen dienst, nam. ds. Verkerk. Biggekerke, voorm. ds. Lazocder, nam. ds. Van Einpel. Domburg, voor- en nam. ds. v. d. Hooft. Gapinge, voorm. half 10 ds. Warners, nam. geen dienst. Grypskerke, voor- en nam. ds. H v. Selms, predikant te Kralingen. Kleverskerke, vm. half 10 ds. H. J. Visser. Koudekerke, voor- en nam. ds. Hymans. Meliskerke, voorm. geen dienst, nam. 2 uur ds. Locher. N. en St. Joosland, voorm. ds. Locher, nam geen dienst. Oostkapelle, vm. half 10 ds. Van der Vlugt. Ritthem, voorm. half 10 en nam. ds. Nauta. Serooskerke, voorm. half 10 Leeskerk, nam. 2 uur ds. Van Belras, van Grypskerke. St. Laurens, vooim. kalf 10 en nam. 2 uur ds. Van 't Hof. O. enjW. Souburg, voorm. half 10 ds. Ter neden, Doopsbediening. Veere, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Weyland. Vronwepolder, nam. 2 uur ds v. d. Vlugt. Westkapelle, voor- en nam. ds. Aalders. Zoutelande, voorm. half 10 ds. V»n Empnl, nam. 2 uur ds. Lazonder. Zand, avond 6 uur ds. Terneden. Te Amsterdam waren een;ge werk lieden van de gemeentetelephoon bezig een telephoonpaal te sloopeD. Plotseling viel de paal om, mét het treurig gevolg, dat een werkman, die er boven in zat, door den val zoo deerlyk werd verminkt, dat hy oogen- blikkelyk dood bleef. Te Hoogeveen waren twee boerenknechts de een was dien dag juist 30 jaar geworden na het eten samen op de deel gegaan. Een oud ganzenroer, hetwelk den vorigen avond door den boer was gelede* voor de kraaien, lag op de zoogenaamde h lte. De jongste, 20 jaar oud, nam het geweer, niet wetende dat het geladen was, legde op zijn vriend aan en met de woorden „zal ik je eens F' ging het schot af, waardoor den ongeluk kige de heeie hersenpan werd verbrijzeld. De dader welke radeloos was, stelde zich in handen der marechanssee's. De stoom boot Sn eek VI is even buiten De Lemmer, waarschynlyk wegens te zwaren deklast, omgeslagen en gezonken. De kapitein, de dekknecht en de machinist wisten zich met moeite te redden de eenige passagier, een 57-jarige weduwe, die in de kajuit zat, is vei dronken. Te Winschoten heeft een arme jonge vrouw, moeder van een zestal kinderen aan haar jongste kind ver gif toegediend en daarna zichzelf van het teren beroofd, door vergif in te aemen. De blyde verwachting. In vele plaatsen van ons land heeft men gister in zenuwachtige stemming geioopen meenende dat de blijde ure nu aangebro ken was. Vooral in Den Haag was 't een dag van zenuwachtige drukte; en aan valsohege ruchten ontbrak 't niet. Zoo werd te de Rotterdam in den mid dag op het drukste uur uit het Beursge bouw de vlag ontplooid, wat tot een groote expansie van geestdrift aanleiding gat, doch kort daarop, toen er een oontrabenoht kwam van hot eerste, weer ingehaald. Bet sterkst is eohter wel wat in Gro ningen gieteravond is geschied. Groningen heeft de primeur gehad van de Oranjefeestviering. Gisteravond om haifnogeu werd door het Nieuwsblad van het Noorden een bulletin verspreid, dat er een Prinses zou zijn geboren. Onmiddelijk na dit heugelijke bericht,was er een enorme mensehenmassa op do been, die op luid ruchtige wijze uiting gaf aau zijn vreugde over deze gebeurtenis. Alies tooide zioh met Oranje. Vlaggen kwamen uit. De illu minaties, zelfs die bij den heer Soholtea, lid van de Ecïste Kamer, werden ontsto ken. De opwinding was groot. Op de Groote Markt werden rondedansen ge maakt en de anders koudbloedige Gronin gers trokken ia lange rijen door de straten, enkele groepen met harmoniea's voorop tot een tegenbericht van de Provinciale Gro ninger de feestvreugde kwam vergallen. De illuminaties werden gedoofd; de vlaggen werden ingehaald. Maar het volk bleef den geheelen avond door joelen en nog op dit oogenblik weergalmen vaderlandsche lie deren door de straten. In de Harmonie, waar voor een volle zaal een gewone mu ziekuitvoering werd gegeven, bracht het bericht een geweldige opschudding,onmid- delyk zette de muziek de volksliede ren iD, die door allen staande werden mee gezongen. Tom het contrabericht kwam, was de teleurstelling daar zeer groot. De studenten hebben ondanks deze tegen spraak het feest voortgezet en ryden jube lend, met Oranje getooid, door de stad. Men meldt uit 's- Gravenhage In de overdrukke straten leek het heden avond alsof de blyde gebeurtenis reeds had plaats gehad. Geruchten dienaangaande waren in omloop en werden versterkt dooi de omstandigheid, dat de militairen in groot tenue gekleed waren. Vooral in ds omgeving van het Paleis wemelde het van belangstellenden en voor de couranten- burei a s stonden velen de verfchyning van de her heugelyk nieuws meldende bulletim sf te wachten. N. R. C. Prins üedrik en de pijp. De Enkhuizer Crt. vertelt de volgende anecdote, meegedeeld door een journalist, die voor het koninklijk paleis op wacht stond. Een Haagsoh journalist wien wij vrotgen of het niet vervelend was, zoo'n paar uur schilderen voor het paleis (de heeren wisselen elkaar naoht en dag af) verklaarde ons, dat zuiks erg meeviel. „Je ziet van alles, mijnheer, als je de oogen nasar open houdt'', was het antwoord. En zoo vertelde hij ons oDder meer het vol gende. Op een morgen om 7 uren komt Prins Hendrik nit het paleis (aan het Hof geldt namelijk nog altijd de oud-vader- landeche leuze „Vroeg op en vroeg naar bed") om zijne gewone ochtend wandeling voor het ontbyt te doeD. De Prins is in zeer eenvoudig oohtendtoilet en rookt zijn pijp. Een werkmaD, die naar karwei gaat,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2