No. 177, 1909. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Donderdag 29 April 23e Jaargang HISTORISCH CHRISTELIJK- Mr. J. H. M. STIEGEB. Menlandssii flvenieht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE J0NGE-VERWE5T, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Deputatenvergadering in. Binnenland* UIT S)Ë PROVINCIE. Middelburg De tweede-luitenant L F. van den Benden van het 2e bat. 3e reg. inf. alhier in garnizoen, wordt naar aanleiding van z\jn daartoe strekkend verzoek op 4 Mei a.s. overgeplaatst bij het 5e reg. inf. te Amersfoort. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent. GOES. Voor de Statenstemming op 4 Mei a.B steunen wij de candïdatuur van den can- didrat der Rechtache partijen En nn de antithese. Deze werd kloek en principieel als feit gehandhaafd. ...En hier kom ik op de Antithese. Hoe meer ge voor het bestaan van die Antithese het oog sluit, hoe meer ge uw Coalitie verzwaktmaar dan ook omgekeerd hoe soherper ge die Antithese in het oog vat, hoe vaster uw Coalitie staan zal. Er is geen sprake van een stellen of uitvinden van die Antithese. Onafhankelijk van wat eenig Staatsman zon of welke groep ook onder het volk orakelde, bestaat die An li- these, die de grond tegenstelling in ons iBven vormt. Ze werkt op elk terre'n en jp eiken dag in de gewaarwording van 't hart, in het weefsel van ons denken, in onze antipathieën, in geheel onze levens opvatting, en in geheel onze beschouwing van het persoonlijk, het huiselijk, het sociaal en het staatkundig bestaan. Zo bestaat in onze wetenschap an in onze kunst, in onze jurisprudentie en in onze paedagog'ek. Ze drong in alles door, uit alles prest ze naar twee kanten uit. Te zeggen dat het volk van Nederland één van zin en ééa van bedoelen is, ware niets dan sentimenteels fantasie. Eén, God zij lof, zijn we als 't om het behoud eo de eere van het Vaderland gaat, en als één man scharen wc ods om het Huis van Oranje, maar in generale levensopvatting zijn we niet één, maar onherroepelijk twee. Zoo is het hier, zoo is het in alle oon- stitutioneel levende Staten, omdat wat in den boezem van het volk worstelt, in hot Parlement opdoemt en voor den Troon aan het woord komt. Ten deele was het reed» van oudsher zoo, maar soherp vooral is die tegenstelling sinds 1789 geworden. In de „Groote revolutie" van dat jaar heeft verzet tegen de eere Gods het rad zelf van hei politieke leven omgewenteld, bovenge bracht wat omlaag hoort, en naar beneden gekanteld wat omhoog moest staan E is toen een strijd, een prinoipieele strijd, een levensworsteling uitgebroken, of nit den wil van dn menschdan we) uit den wille' Oods het richtsnoer voor ons Staatsbeleid zou worden afgeleid. Toen riep al wat den Christus en zijn Kruis losliet: Ons kompas i» in den wil des mensehenen riep al wie voor Christus, als God geopen baard in het vleeseh, nleef knielen Ons blijft Gods geopenbaarde wil ons eenig riohtsnoer. Zóo is do tegenstelling van Tegenover de Revolutie het E aogelie opgekomen, en dit is de Antithese, die in heel de 19e eeuw, en nu nog, der burgeren levensopvatting verdeeld houdt. Die anti these spon niemand uit, noch is door iemand verzonnen. De antithese is er, ze bestaat, en beheersoht geheel ons leven. Alleen maar, soms hult ze zich opzettelijk in zoo dichte navelen, dat do mèesten zo niet zien, tot straks weer het zonlicht doorbreekt, en een ieder weer ziet, hoe deze rots der ergernis, vlak voor ons, nog nog altoos dwars over onzen levensweg ligt. Juist daarom poogden steeds de libe raiis'en het bestaau van die antithese te loochenen, omdat ze weten hoe het klaar besef ervan zioh bij de massa van het volk altoos tegen hen keert. Vandaar hun bit terheid tegen Groen van Prinsterer, hun bitterheid tegen de Calvinisten, en hun bitterheid ook in 1905, omdat onzerzijds steeds het oog van het volk voor het be staan van die antithese geopend werd en dét heette dan tweedracht zaaien onder het volk. Maar zoo is het niet. De tweedracht die het hier geldt, zaait niet eenig denker, maar zaaide de Christus zelfen niet alleen dat Hij dit deed en nog doet, maar Hij sprak het onver holen en soherp uit, dat dit zelfs het doel van zijn zending was. Dat Hij kwam om aan de aarde vrede met God te brengen, zongen de Engelen reeds in Efrata's vel den, maar riep men om eenheid, om een dracht, om vrede onder de kinderen der menschen, dan sprak de Christus het zoo snijdend mogelijk uit: //Ik ben niet ge komen om vrede op aard te brengen, maar het zwaard". Sterker nog, angstig sterk zelfs liet Hij zioh hooren, toen Hij dezelfde opvatting van zijn zending aldus vertolkte„Ik ben gekomen om vuur op de aarde te werpen en wat wil ik, zoo 't aireede brandt.'' Ea dat hiermede in het minst niet enkel strijd in het hartmaar wel waarlijk ook in het leven bedoeld was, blijkt wel onwederspiekalijk uil wat de Christus van het gezinsleven sprak /,Van nn aan zullen er vijf in een huis vergaderd zijn, drie tegen twee en twee tegen drie. De vader zal tegen den zoon vedeeld zijn en de zoon tegen den vader, öe moeder tegen de doohter en de doohter tegen de moeder. Ze zullen 's mensohen vijanden zijn, die zijn huisgenooten waren. Ja, ze zullen elkander haten en overleve ren". Woorden van zoo brandenden ernst, dat geen kind des mensohen ze zou hebben durven uitspreken, en dat alleen de Chris tus, omdat Hij God was, het mocht en kon. En dat die tweedracht niet met zijn heengaan haar eind zou nemen, maar voort zou duren zoolang zijn Evangelie de wereld inging, het blijkt wel nit wat Hij voor zijn heengaan zijn jongeren toe riep //Ze hebben Mij gehaat, ze zuilen ook u listen. Zo hebben Mij vervolgd ze zullen ook u vervolgen. Dooh hebt goe den moed, Ik heb de wereld overwonnen." En dsarom, als men ons van de overzij toeroeptHoe kunt gij, die u Christenen noemt, en immers de» vrede moest zoe ken, voor zulk een Antithese opkomen f dan ligt het antwoord gereed, dat wie zoo vraagt, den Christus nooit gekend heeft en vreemdeling is ia de Heilige Schrift. Maar dit staat vast, wie. onder ons uit innige verkleefdheid den Christus belijdt, hij mag geen ander standpunt innemen, dan waarop de Christus zelf ons plaatste. En wie vaa de overzijde ons den eisoh stelt, dat we voor de Antithese het oog zullen sluiten, vergrijpt zioh aan onze oonsoienlie, door feitelijk van ons te ver gen, dat we zullen loochenen wat de Christus ons mot zoo oetzettenden ernst heelt iDgaprent. De Christus is nu eenmaal naar luid van Profetie en Apostolaat, //een steen des aanstoots en een rots der erger- nis", en het is de zending van den Zone Gods in deze wereld geweest, waardoor van zelf de Antitl tse in ons leven is opgekomen. Verbloemen baat hier niet, er de oogen voor sluiten, is blindemans- spel. Voor gematigd getuigen zelfs is geen plaats gelaten. Jezus, dis nooit anders dan met opzet spreekt, heeft juist op dit punt elk gematigd woord stelselmatig gemeden. Suijdender dan hij het uitdrukte, is het niet uit te drukken. Op wat punt ook zoen is te sluiten, cp dit punt nooit. Vrees daarom nooit voor een duurzaam uiteenvallen der ooalitie. Al werd za straks tijdelijk losgewrikt, altoos zal ze uit na tuurlijke aaadrif: haar kracht herwinnen, en hoe voller nadruk ge op do antithese legt, des te vaster zal ze inwortelen. Bij tal van afgelegen vraagstukken re oogt ge gedeeld staan, zood a deze antithese trilt, huivert de zenuw ia uw gevoel vanzelf op. Die antithese is van de ooalitie het cement. Wie haar omnevelt of verzwakt, verzwakt tegelijk het saamwerken der Christelijke paiiijen. De stoot, dien zij aan het hart geeft, trilt in heel het ade renweefsel van ons volksbestaan door, en ze beheersoht heel het samenstel van ons volksleven, in gezin en maatschappij, in Staat en Kerk. TURKIJE. Het groote nieuws is dat Abdoel Hamid, de Groot-Moordenair van het Orsten, is afgezet. Dat is zijn wèl verdiend loon. Een roemloos einde van een roemlooza heerschappij van 33 jaren. De man gaat heen, zonder begeerd te zijn. Dagen achtereen is de zaak hangende geweest. De leiders van het leger schijnen er, om wat voor redenen dan ook, niet voor te zijn geweest Abdoel Hamid thans af te ïetten, maar de volksvertegenwoor diging heeft het gewild. Resjad Effendi is tot Sultan uitgeroepen. Te Konstantino- pel kondigden 101 kanonschoten gisteren - naraiddsg halfdrie de troonswisseling aan. Terstond is de nieuwe Snltan over zee naar Stamboel gegaan, onder het gedonder >an het geschut. Overal werd hij met militaire eerbewijzen ontvangen, gegroet I door de troepen en warm toegejuicht door de bevolking. En onderwijl zat ginds de hoofdpersoon van het historisch drama als gevangene in zijn eigen paleis, slechts omringd door eenige weinige getrouwen. Hjj zat in het paleis gehuld in den groenen mantel van den profeet, die hem tegen moordenaars handen moest beschermen, en wachtte de dingen die komen zullen af. De overwinnaars gedragen zieh roet bijzondere grootmoedigheid. Zij onthouden zich van wraak over het verraad, gepleegd met het valsohelijk hijsohen van de wiite vlag in een der kazernen, waardoor hon derden oonstitutioneele soldaten den dood vonden. De held van jong-Turkije, de man aan wiens mili'air genie het succes van het vrijheidsleger te danken is, de man die door het huidige Turkije wordt vereerd, is Eover bei. Vroeg in den ochtend, zoo verhaalt een berichtgever, ging ik naar de Taxim- kazerne, een van de toooeelen van den bloedigen strijd van gisteren, en ik vond daar den Napoleon van Turkije te midden van zijn staf, wenken gevend en de geheele aotie regelend. Onder de troepen uit Saloniki bevinden zioh ook Bulgaarsohe vrijwilligers en Macedonische en Albaaeesehe ongeregelde troepen, sommigen met schoeisel van schapen vacht en met sandalen aan,anderen zonder eenig schoeisel. Er waren mannen ouder van tegen do zeventig en knapen. Oader het zingen vaa opgewekte krijgs liederen waren ze op marsch getogen. Toen ze hun nationalen held in 't oog kregep, hieven officieren en manschappen tegelijk een geestdriftig hoera-geroep aan. Ze omhelsden hun Enver bei en in hun geestdrift, kusten ze hem op beide wangen. Turkije is, gelijk men weet, een erfe lijke monarchie en de troon is erfelijk in het huis van Osman, terwijl volgens het Mohammedaansohe recht het jongere ge- slaoht eerst aan de beurt van regeeren komt, als het oudere geslacht is uitge storven. Da thans tot Sultan uitgeroepen oudste' broeder van Abdoel Hamid, Resjad c-fhndi, is dus volgens het Mohammedaan- sehe reoht de rechtmatige troonopvolger. Men zeide, dat Abdoel Hamid steeds er op gehoopt had, dat zijn lievelingszoon Boer- han Eddin na hem dsn troon zou bestij gen. Vau dezen Boerhan Eddin wordt in- tuaaoben, zoonis ODze lezers zullen weten, verteld, dat hij aan dea staatsgreep van 18 April medeplichtig is geweest. In Europeesch Turkije is men met de verandering hoogelijb ingenomen. De stad Saloniki en andere zijn roet riaggen ver sierd. Het nieuwe kabinet is als volgt samen- gesteldBinnenlandeohe zakenHilou i pasja onderwijs Hussein Tsjahid eff-ndi (volksvertegenwoordiger); lioano'ën: Tsjnid j t ff endibuitenlandsehe zaken Rifaë.' pasja; marine: Vilalss (christen)open- bare werken Noeradoenghian effendi. i De krijgsraad te Constanticopel is gisfe- l ren in funotie getreden. Eenige opstande lingen of spionnen zijn doodgeschoten. Te Saloniki bracht een. trein van Eonstanti- nopel 800 gevangenen meeer zijn nog drie treinen onder weg. In Aziatisch Turkije is echter de reactie nog machtig, en bedient ze zioh, waar zij kan, van 't leger. Te Erzeroem zijn een vijftigtal officie ren door hun mansohappen gevangen ge nomen en onder geleide naar Trebizonde gezonden. Verzekerd wordt, dat alle vrouwen van de Keizerlijke harem i>»av andere kwar tieren zijn overgebracht, eenigen naar het oude paleis, anderen naar de paleizen ten plattelande. Versoheidene rijtuigen met gesnedonen gevuld, zijn onder geleide naar Stamboel gezonden. Een telegram uit Adana meldt Dieuwe onlusten in den afgeloopen naohf, gepaard gaande met roof en brandstichting. De toestand is kritiek. Aanvulling Tiendwet. Een wetsontwerp is door de regeering bij de Tweede Kamer ingediend tot aan vulling der Tiendwet, strekkende om alsnog door onderling overleg vereen voudiging in de uitvoering der wet te brengen. De gelegenheid wordt bij dit ontwerp opengesteld om, onder bepaalde waarborgen en tegen genot eener premie vóór het verstrekken aan de sohattings- oommissiën van de sehattingslijsten be doeld in art. 49 der wet, opgave te doen van de jaarlijksohe zuivere tiendopbrengst, bedoeld in art. 3 2e lid der wet, Door den voorgestelden maatregel zal een be langrijke vereenvoudiging van de uitvoe ring der wet, zonder dat deze in haar grondbeginselen wordt aangetast, kunnen worden verkregen. Spoorweg van Brouwershaven naar Burgh. Biijkens hat verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's rijks sokatkist ten behoeve an den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoor weg van Brouwershaven naar Burgh, werd met de indiening van dit w.o. vrij alge meen instemming betuigd. Sommige leden verlangden intussehen eenige meerdere inlichtingen, Gevraagd werd o.a. naar de grootte van het zielen tal van de dorpen, die door de Ijjn zullen worden aangedaan. Eenige leden verklaarden met leed wezen te hebben gezien, dal het aanvan kelijk plan om de lijn door te trekken tot Burghsluis, is opgeheven. Sommige leden meenden te weten, dat de plannen, waarvoor thans wordt voor gesteld een renteloos voorsehat te ver leenen, niet onbelangrijk verschillen van die, waarvoor de Prov. Staten van Zeeland in 1903 een provinciaal subsidie hebben beschikbaar gesteld en waarvoor ook de belanghebbende gemeenten en water schappen bijdragen hebben toegezegd. Deze leien vroegen dienaangaandeinlioh tingen aan de regeering en zouden gaarne vernemen of zij er zeker van is, dat de provincie, gemeenten en waterschappen de toegezegde bedragen ook zuilen hand- ha' èn voor de thans ontworpen richÜDg Ook werden o. a. nog inlichtingen ge vraagd omtrent de arbeidsvoorwaarden voor het personeel, dat bij de exploitatie dezer lijn zal worden te werk gesteld. Te Leiden is gisteren overleden de heer sur. J. J. ErmericB. Hij werd 1845 te Middelburg geboren, promoveerde te Gro ningen in 1869 tot doctor in do beide rech- teu. Hjj werd in 1871 tot griffier bij het Kantongerecht te Zuidhorn benoemdin 1875 tot Kantonrechter te 's-Gravendeel in '79 tot Kantonrechter te Zalt-Bommel was van 1887—1900 rechter te Amsterdam en is sedert 1900 vice-president van de Arr. Rechtbank, met het presidium der darde kamer aldaar belast. Bet oude Wilhelmus. Naar Het Centrum verneemt, moet van ons Wilhelmus de oudste en oorspronkelijke toonzetting gevonden zjjn, die ook van de bekende oude toonzetting nog al verschillen moet. Bjj de vervulling der »blüde ver wachting'' zou deze oorspronkelijke toon zetting door het muziekkorps van de gre nadiers en jagers worden gespeeld. Het Tweede Kameilid K, Reijne, vroeger anarchist, daarna teruggaand tot unie-liberaal, is nu benoemd tot hoofd redacteur van het oud-liberale Vtrechtsch Dagblad. Ter vervanging van dan tot majoor benoemden kapitein W. F. Hartman is, b(j het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, de kapitein J. P. A. van Weeren benoemd tot regiments-adjudant. De klerk der posterijen en telegrafie le klasse W. H. van der Weele wordt met 1 Mei van Zieribzee naar Vlissingen ver plaatst. Bij kon. boslu.t is aan jhr H. A. Wtte- waal van Stoetwegen, op zjjn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Oostburg onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Serooskerke (W.) Door de commis sarissen van den straatweg vaa Sarooa- kerke naar Vrouwepolder is met ingang van prima Mei tot tolgaarder op het dorp alhier benoemd de heer P. Jacobae. De diensiuren van de telegraafkan toren in stations van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn van 1 Mei a.s. af uitgedrukt in Amsterdamschen tijd, geregeld als volgt Arnemuiden, 6 vm. tot 9,30 nm.alle overige kantoren 8 vm. tot 8 nm. Op Zon- en feestdagen Goes, 8—9 vm. en 1—2 nm. Bergen op Zoom, Kruiuingen, Rilland 8-9,1-2 en 7— 8. Arnemuiden, 8,309, 10,3011,30, 1-1,30,4-5. Middelburg Zondagen 8—9,1—2, 7—8. Feestdagen 8 vm.8 nm. Het telefoonkantoor te Zaamslag is voortaan open van 8 —9 en 1—2 uur. Goes. De vergadering der A. R. P. C. is tot Donderdag 6 Mei uitgesteld. De benoeming tot 2den geneesheer aan da stichting //Vrederust" te Bergen op Zoom is door den heer G. F. Gezelle Meerburg, arts, aangenomen. Baarland. Vrijdagavond trad in de her berg van den heer B. Traas op, de candidaat der vrijz. in het district Hontenisse, de heer jhr. Muralt. Ongeveer een dertig men schen, waarond.r o)k van andere gemeen ten, ware v e tegenwoordigd. De voorzit ter, de heer Raamsdonk, leidde den spr. in met een kort openingswoord. Do heer Mu ralt begon te zeggen dat hjj by de aanbie ding der csnlida'uur wel eenigszins geaar zeld harie te aanvaarden. Maar daar in 1905 niet minder dan 27 dominee's candi daat waren gestald, hjj als ingenieur dan ook wel de bevoegdheid daartoe had. Voornamelijk in een waterland als Znelard was een afgevaardigde, ingenieur zijnde op zijn plaats. Spr. verder gaande gaf nu een beschouwing over de triomf in 1905 door de linkerzijde op rechts behaald. Gejubeld, gedanst was er, dat dr. Kuyper, die 't volk in christenen en paganisten verdeelde, ge vallen was. Men zag geleerden en wie dan ook dansen en jubelen, wel een bewijs dat het eene bizondere overwinning was. Het was een zegen dat er een einde aan het Kuyperregime gekomen was, die het land op don raad van den afgrond gebracht had,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1