NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No. 173. 1909, Zaterdag 24 ApriL 23e Jaargang HISTORISCH CHRISTELIJK- Mr. J. H. M. STIEQER. Buitenlandse!! Overzicht. Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN GOES, UIT DB PROVINCIE, Borselen. De raad besloot aan het co mité voor de drinkwaterleiding f 11,50 by te dragen. De raad toonde zich ongenegen het traktement van den veldwachter te verhoo- gen. j* DeO€ w IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DF.R FIRMA EN VAN van 15 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Voor de Statenstemming op 4 Mei a.s. steunen wij de candidatuur van den can- didiat der Rechtsche partijen TURKIJE. Drie zaken vragen in dit land van den Groot Moordenaar de aandachthet ver loop van den opstandde politieke toe stand en de moorden in Klein Aziö. Wat het eerste aangaat is men van meening dat 't er voor den Sultan en zijn aanhang treurig uit begint te zien. De legers die op de hand der Jong- Turken zijn, vallen de vorsten op Oon- stantinopel aan. In een bijeenkomst gister gehouden door 19 senatoren en 120 afge vaardigden van de oonstitueerende natio nale vergadering onder voorzitterschap van den voorzitter van den Senaat liepen de debatten over twee moties betreffende troonsafstand van den Saltan, alsmede de wettige mededeeling der oprukkende be weging van het Macedonische leger en den te bieten weerstand. Moektar pasja sprak zieh uit tegen troonsafstand. Tijdens de redeveering ver sohenen 5 oorlogschepen voor San Stefano en stelden zieh ter beschikking van de nationale vergadering, waardoor grooten invloed werd geoefend op de stemming over de eerste motie. Gevolg was dan ook dat de nationale ver gadering haar zegel hechtte aan den troons afstand, en een proclamatie werd vastge steld tot wettig verklaring van 't oprukken van het Macedonische leger. In Klein Azië schijnt men weer 't oude rigeme te begeeren. Te Erzeroem althans werd door de oproerlingen het comité van eenheid en vooruitgang gedwongen de wijk te nemen in het gebouw der Fransche ambassade. In elk geval is de omsingeling van Con- stantinopel voltooiden loopt derhalve ook Yaldin groot gevaar. En zoo komen wij op 't laatste punt. Het schijnt, dat er vele moorden hebben plaats gegrepen. De Tarksohe beambten verminken de telegrammen of houden ze op, van daar dat men nog niet aohter 't reohte is. Vooral in Adana en Mersina is vreeselijk tegen de Christenen huisge houden. Ook in Damascus moet de toestand zeer ernstig zijn. Heele dorpen rondom Aleppo zijn uitgemoord. De Amerikaansche zendelingen Rogers en Mzurer werden Dinsdag gedood toen zij poogden in het hmis eeaer oude vrouw den ontstanen brand te blussehen. Dade lijk werden pogingen gedaan om de zendingstations te Adana en te Tarsus door troepen te besehermen. Het aantal gedooden in den strijd tus- sohen Turken en Armeniërs wordt op 1000 geschat. In Adana, waar desa Amerikaansche zendelingen vermoord werden, bezat hel Amerikaansoh Zendingsgenootschap een belangrijk station, met kerk en meisjes school. De christelijke gemeente, die bij dit station behoort, telde 650 zielen. Tevens was in Adana een depot van het Amerikaansche Bijbelgenootsohap.De Ame rikaansche zendeling had eveneens een station in Tarsus. Of deze stations en bijbehoorende ge bouwen nog bestaan is onbekend.Velen zijn hieromtrent zeer pessimistisch gestemd. Diputatenvergadering. Dr. Kuyper werd weder tot voorzitter benoemd. Het concept-program van actiegezins hoofden-kiesrecht, verplichte verzekering, herziening van het tarief van invoerrech ten, meerdere gelijkstelling van bijzonder met openbaar onderwijs, werd vastgesteld. Een voorstel betreffende coalitie met Christelijk-Historisohen en Roowsoh-Kat holieken werd door de vergadering aan genomen. Aan minister Heemskerk werd een tele gram gezonden. Tot lid der Staten van Utrecht (vac. Mondeis) is in 't district Utrecht II gekozen de heer prof. Molegraaf (vrijz.dem Door den Minister van Oorlog is be paald dat dit jaar geen gelden zullen ver strekt worden om prijzen aan te schaffen voor het prijsschieten voor de deelnemers aan de schietoefeningen tot verhooging van 's Landsweerkraoht. Gastro. De speciale commissaris Adler heeft aan den ingenieur Roy gevraagd hem in kennis te stellen met de plannen van zyn, Roy's, vriend, president Caetro. Koy antwoordde, dat, uitgenomen als zijn gezondheidstoe stand zich er tegen verzet, president Castro hier slechts eenige oogenblikken zon ver bleven en zoo gauw inogelyk naar Spanje zou gaan, van waar hij zonder twijfel naar Cuba zon vertrekken, alwaar hem gastvrij heid is aangeboden. Vlissingen. De kapt. G. van Munster van het 4e bat. 3e reg. inf. alhier, wordt overgeplaatst bij het 6e reg. inf. te Breda. Goes. Bij de candidaatstelling voor de Staten werden bij den burgemeester alhier ingeleverd 5 lysten voor den heer mr. Stieger en 2 voor den heer W. Kakebeeke. Prov. blad no. 54 bevat de mede deeling dat in verband met de dienstrege ling van de Zeeuwsohe Spoorbootmaat schappij in Mei a.s. de aflevering der manschappen uit Schouwen en Duiveland is bepaald op Maandag 17 Mei 1909, des namiddags te 1 uur. Maandag 3 Mei a.s. bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten St. Maartensdijk, Stavenisse, Scherpenisse, Poortvliet en Tholen. 's Heer Arendskerke. Bij K. B. d.d. 15 April 1909 No. 29 zijn goedgekeurd de statuten van de vereenigiDg „bet Groene Kruis" afdeeling 's Heer-Arendskerke.Deze vereeeniging welke in de maand Februari van dit jaar met 40 leden werd opgericht telt thans 251 leden. Eenige ve. plegings- artikelen zijn bereids aangekocht en voor de leden beschikbaar gesteld. In de St. Crt. no. 93 zijn opgenomen de kon. goedgekeurde statuten van de af deeling Arnemuiden van de vereeniging Het Qroene Kruis te Arnemuiden. In de week van 14 tot en met 20 April 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van typhus en febris typhoidea te Rilland-Bath; 6 van roodvonk, waarvan 1 te Arnemuiden, 2 te Middelburg, 2 te S.'a- venisse 1 te Wemeldinge; 4 vau diphie- ritis, waarvan 1 te St. Jansteen, 2 te Neuzen en 1 te Zierikzee. By de Woensdag te Sint Annaland gehouden stemming voor een lid van dsn raad werden 349 van de397stemmenuitge- J bracht 345 geldige stemmen- Daarvan ver- kregen de heeren M. J. Hejjboer 201 en J. van Luyir Nz. 144 stemmen, zoodat eerst genoemde is verkozen. Bij Kon. Besl. 's aan J. de Gens, te Biezelinge, op zijn verzoek, met ingang j van 1 Mei eervol ontslag verleend als voor- j zitter van het bestuur der waterkeering van den calatniteuzen Willem Annapolder. Vlissingen Ia een gezin in de Scher- minkeistraat alhier, waarvan de echtge- noote nauwelijks 18 jaren telt en reeds moeder is, schijnt de liefde niet bestendig van duur te zijn. Althans gisterenavond half zeven, toen de man thuis kwam stond hy niet weis'g versteld dat vrouwlief was verdwenen, terwijl zy het tevens raadzaam had gevonden den inboedel ook maar mede te nemen. Vliss. Crt Serooskerke(W). Gisierennamiddag had alhier een ongeval plaats met een auto uit Middelburg. Aan een scherpen bocht vau den straatweg naar Vrouwepolder gekomen, geraakte het voertuig van den goeden weg en kwam aan een slootkant terecht. Gelukkig reed de auto nog zoo wal tegen een boom, anders was een duikeling in de sloot onvermijdelijk ge weest. Nu kwamen de inzittenden er zonder kwetsuren af en bepaalde het ongeval zich tot materieele schade. De hulp van den dorpssmid moest worden ingeroepen en na een paar uren opont houd kon de tuf-tuf verder. Seiooskerke (W). Gisterenmiddag kon men op eene weide nabij het dorp een ooievaar heel parmantig rand zien stappen. Onze vriend was zeker op zijn reis uit Egypte naar ons nevelig waterland zijn koers kwijt geraakt. Het gebeurt tooh hoogst zelden* dat hier een ooievaar ver schijnt, zoodat het voor de aansohouwers een interessant gezicht was. g Rilland. Door de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen is met in gang van 25 dezer verplaatst de wissel- waehter M. Weststrate van hier naar Tilburg en de wisselwaohter M. Hensdijk van Tilburg naar hier, beide in gelijke betrekking, terwijl de eohtgenoete van M Hensdijk met ingang van denzelfden datum is benoemd tot hulpwaohteres met stand plaats wachtpost no. 22 alhier. Uit Zeeuwsoh-Vlaanderen (W.-D.) meldt men aan de M. C. dat de ontworpen tram Knooke-Breskens, komende van Bel gisch gebied, de Nederlandsoh Belgische grens zal kruisen op 225 M. noordelijk van grenspaal 865. De lengte der tramlijn op Belgisch grondgebied bedraagt 7.5 K.M., op Hollandsoh gebied bijna 15 K M. In de gemeente Cadzand loopt uit de hoofd lijn eene zijlijn naar het badhuis, zooals dat ook het geval is van Knooke-sur-mer naar Knoeke (doip), De spoorbreedte zal 1 M. bedragen de maximum-snelheid 35 K.M. per uur. Voorjaarsvergadering van het Hoofd bestuur van de Maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zeeland van 22 April des namiddags te 1 uur in het Grand-Hotel te Middelburg. Voorzitter de heer J. J. van Weel, wn. voorzitter, door ziekte van den viee- voorzitter den heer Wagtho. Behalve de afgevaardigden der afdee- lingeu Axel, Goes, Hulst, Kruiningen, Middelburg, Noord-Beveland, Oostburg, Tholen en Zierikzee waren ook tegen woordig de heeren dr. J. C. de Ruijter de "Wildt, directeur van het Rijksland bouwproefstation, I. G. J. Kakebeeke, rijks- landbouwleeraar, beiden te Goes, en C. Zwagerman, zuivelcocsulent dar Maat schappij. Afwezig was de heer J. P. M. Camman, rij ksiandbouwieeraar te Tetericgen, die csedö uitgenoodigd, dooh verhinderd was. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen een brief van den heer Hennequin, dat hij ontslag neemt wegens ziekte als voorzitter der Maatschappij. De voorzitter deelt mede, dat de heer Hennequin voornemens was, deze verga dering bij te wónen, dooh wegens den minder gunsfigen staat zijner gezondheid verhinderd is, en langs dezen weg afscheid neemt van de leden; gaarne stelt hij jaarlijks een gift, groot f 100, voor de boekverzamelingen der oud-leerlingen van landbouwoursussen disponibel Op voorstel van den voorzitter in overleg met den secretaris wordt de heer Hennequin benoemd tot eere lid der Maatschappij, onder dankbetuiging voor al hetgeen hij voor haar deed. (Applaus.) Op voorstel van den secretaris werd den heer Hennequin het volgende telegram gezonden „Het hoofdbestuur de Zeeuwsohe land- bouwmaatschappij, heden te Middelburg vergaderd, betuigt haar leedwezeu, dat de ïninder goede staat uwer gezondheid u noopt uwe betrekking als voorzitter neder te leggen en u belet heden in ons midden te zijnhet dankt u voor alles, wat gij voor de Maatschappij hebt gedaan, in 't bijzonder voor het laatste blijvend ge schenk, haar door u aangeboden, dat zjj dankbaar aanneemt, en heeft de eer u het eere-lidmaatsohap der Maatschappij aan te bieden, hopende dat het door u worde aanvaard en u bij toenemende gezondheid moge blijven herinneren aan de aangename samenwerking^ die gedurende een aantal jaren tussohen het hoofdbestuur en zijn voorzitter Destaan heeft". Medegedeeld wordt, dat de gewone be sluiten zijn uitgevoerd. Omtrent het aanstellen van een assistent zuiveleonsulent is eene briefwisseling ge voerd met het bestuur van het N. R S. afd. Zeeland en met den Directeur-Gene raal ven den landbouw, echter tot heden zonder resultaat. In eeno volgende verga dering hoopt het hoofdbestuur het ant woord mede te deelen. Besloten wordt om de algemeene ver gadering en de dag waarop de tentoon stelling zal gehouden worden te Kruiningen op 7, 8 en 9 Juni of 8, 9 en 10 Juni. Oostburg vrazgt f70 voor haar oursus in plaats van f50, dit wordt toegestaan. De ligplaats aan het station te 's-Heer Arendskerke voor suikerbieten zal waar schijnlijk spoedig verbeterd worden,deelde de voorzitter mede,een paar ingenieurs zyn ter plaatse geweest om het emplacement op te nemen, dus die zaak rolt en zal wellicht spoedig in orde komen. Daarna werden de leden der verschillen de keuringscommissies voor de tentoon stelling benoemd. Dit zullen zyn voor de paarden de heeren Ph. van Dix- hoeru te Axel, M. J. de Muijnck te Aarden burg en M. Lucieer te Oostburg voor het rundvee de heeren Jan Polder dijk te N.- en St. Joosland.Cent v. Schelven te Brouwershaven en Jac. Kooyman te Zierikzee voor schapen en varkens de heeren C. de Bruijchere te Breskens en L.B.Sturm te Waterlandkelkje voor hoefbeslag de heeren J. A. Contant te Koudekerke en H. J, v. Nederveen te Middelburg voor boter C. Zwagerman te Middelburg en L. Trimpe te Kloetinge. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening werden aangewezen de hee ren M. C. Schram en M. v. d. Vliet te Krui ningen en W. Koning te Rilland-Bath. De heer Zwagerman zal op de algemeene vergadering waarschijnlijk een onderwerp behandelen op zuivelbereiding betrekking hebbend. De heer H. P. L. C. de Krnijff te Amster dam zal uitgenoodigd worden te spreken over de ongevallen landbouwverzekering. De heer Vorsterman van Oyen zal han delen over „de landbouw en het arbeids contract". Hierna werd de rekening over het afge- loopen dienstjaar overgelegd. De ontvangsten hebben bedragen f 22.869,39 en de uitgaven f 21.665,22, dus is er een goed slot van f 1204,17, waarvan na nog eenige subsidies over verschillende cursussen te verdoelen zuiver overblyft f 466,20'. Door dhr v- Dixhoorn werd de vraag ge daan of de afdeeling niet zou bedanken voor het lidmaatschap van het Nederlandsoh Paardenstamboek, wijl er hier geen warm bloedige paarden meer worden gefokt. De voorzitter antwoordt dat zeer te zul len bejammerendoch de heer v. Waes- berghe steunt het idee van den heer v. D., waarop dit punt wordt aangehouden tot eeno volgende vergadering bij de behande ling der begrooting. In behandeling komt nu de quaestio toetreding tot de Koninklijke Nederland- sohe Landbouwvereeniging. Het bestuur stelt voor om toe te treden. De voorzitter deelt een en ander mede over de vergadering die te Amsterdam is gehouden onder presidium van Z. K. H. den Prins, de heer Collot d'Eioury heeft zitting genomen in het comité, als zijnde een Zeeuw. Er waB een telegram op die vergadering ingekomen van dhr. d'Esoury dat de toetreding der Zeeuwsohe Maat schappij zoo goed als zéker was en het mooiste was dat de Maatschappij er niets van wist, want er was nog geene beslis sing genomen. Het bestuur heeft aan dhr. d'Esoury gC3ohreven waarom hij zoo had getelegrafeerd. Hij schreef terug, dat het een persoonlijk gevoelen van hem was wat hij uitdrukte in het telegram. De voorzitter stelt voor als de Mij. toe treedt, een sohrij ren te richten aan het bestuur der Koninklijk Nederlahdsehe Landbouwvereeniging hunne verwonde ring te kennen te geven, dat er van de Zaeuwsche Mij geen enkele persoon zit ting heeft genomen in het bestuur en dat er wel vee) kleinere Mij. zitting hebben in dit bestuur. De heer Vredenfeurgh ia namens Tholen tegen de toetreding. Vele leden zagen het nut van toetreding niet in, de contributie van f300 kan beter besteed worden aan onze eigene afdeelingen. De heet- Snijders, eveneens van Tholen, is persoonlijk voor toetreding. De heer v. Dixhoorn staat aan dozy do van den beer Snyders. De heer Vorsterman van Oyen is ook voor toetreding. Wordt besloten om toe te treden mot al gemeene stemmen. Het voorstel om het schry ven te zenden voornoemd wordt aangenomen. Toetreding tot het Permanent-Comité voor de voorbereiding eener onderlingen Landbouwongevallenverzekering. De voorzitter deelt mede, dat den heer De Kruyff, te Kruiningen de zaak zal toe lichten, hij is persoonlijk voor toetreding, die verzekering zal goed werken en werkt over het heele land, hy stelt echter voor de vergadering te Kruiningen af te wachten, waar da heer Kruyff de zaak zal toelichten en dan ken men in de najaarsvergadering een besluit nemen. De secretaris van het Permanent-Comité de hoer Theunisse, toevallig hier tegen woordig zag gaarne voor 15 Mei het ant woord inkomen of men toetreed ja of neen waarop het bestuur wordt gemachtigd om na bestudeering der stukken en naar be wind van zaken te handelen. Wat betreft de inrichting van een Alma nak doet de secretaris eenige mededeelin- gen. Hij zou deze in twee deelen willen samenstellen, dan wordt hij niet zoo dik dus makkelijker mede te dragen, de leden lijst gaat er uit, die wordt apart uitge geven. Deze zaak wordt aangehouden tot Juni. Do regeling van de uitzending van twee Onderwijzeressen naar Belgische huishoud scholen wordt opgedragen aan den secre taris, die een tweetal meisjes te zoeken, een R.C. en een Protestant om deze uit te zenden naar genoemde scholen. Alsnu wordt overgegaan tot het verkie zen eener Voorzitter. BeDosmd wordt de heer m. H. C. Moolenburg te Zierikzee, met 19 stemmen en 1 op de heer Hanken. De lieer Moolenburgh verzoekt eeist deze benoemiDgin beraad te houden wegens verschillende bezwarendooh zwicht ten slotte voor de motieven door de verschil lende leden aangevoerd, en verklaart zich bereid de benoeming aan te nemen. De w.n. voorzitter wensoht de heer Moolenburgh geluk met deze benoeming en hoopt dat de verhouding steeds goed zal blijven. De heer Moolenburgh dankt den w.n. Voorzitter en de leden voor het vertrouwen en beveelt zioh aan in aller welwillend heid (Applaus). Wegens ernstige ziekte van den vice voorzitter, de heer Wagtho, steld de voor B

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1