NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 167. 1909 Zaterdag 17 ApriL 23e Jaargang HISTORISCH CHRISTELIJK- Binnenland» VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT DE PROVINCIE, Goes, De R K. Kiesverenigingen in het Statendistriot Goes hebben oandidaat ge steld voor de Provinciale Staten, vaoature- Den Boer, den heer mr. J. M. H. Slieger, advocaat en procureur te Goes (kath.) De prov. centrale antirevolutionaire kiesver- eeniging in 't district besloot deze oandi- datuur krachtig te steunen. Reditsza&eD. Gemengds Berichten. issass IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regei meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. 16 April 1909. Al te grappig. De (/«(«-liberalen willen btaatspension- neering zonder premiebetaling voor liedea van 70 jaar. Tegenover hen staan de Christelijke partijen, die pensionneering met premiebetaling willen voor allen vbd ten minste 50 jaar af, die niet meer wer ken kannen. Ter verdediging nu van die pension neering zonder premiebetaling wees zelfs Mr. Goeman Borgesius er in zijn distriet op, dat Ministers die aftraden, en hun volle vier jaar hadden uitgediend, wel f 4000 pensioen uit de staatskas trekken. Dit moest natuurlijk wel den indruk maken, alsof de oud-ministers dit pensiaen hadden, zonder premiebetaling. Tooh weet ieder dat dit juist omgekeerd het geval is. Een Minister betaalt 's jaars 12 x 50 guldea premie. Raim f600. De hoogste premie die betaald wordt. Maar het mooiste van het geval is, dat de premie, door staatsambtenaren betaald, zoo hoog is, dat er eeoige jaren geleden zelfs een kolossale som in kas te veel was. Niet alleen betaalde do Staat daar geen oent bij, maar de gezamenlijke amb tenaren hadden zelfs veel meer pgebracht, dan vaor hun gezamenlijk pensioen noo- dig was. Ze hadden dus niet alleen premie be taald, en geen oent uit 's Lands kas genoten, maar zelfs het potje waarin hun premien gestort zijn, doen orerloopen. Van Staatspensioneering is alzoo bij een oud-Minister, of welken Staatsambtenaar ook, geen sprake. Het is zelfpensioneerlng door inhouding van verdiend salaris. En zegt men dat een oud-Minister dan tooh meer ontvangt dan hij inbrengt, zoo is 't antwoord, dat dit bij alle premiepensio- neering zoo is, omdat er zooveel personen meer zijn die betalen, dan die trekken. En ook vergete men niet, dat een Minis ter steeds uit een bezoldigde betrekking geroepen wordt, die, als hij aftreedt, im mers aiet meer voor hem open slaat. Zelfs zegt men, dat wel eens een Kabinets formateur mei bet oog hierop voor het aan bod van een portefeuille bedankt heeft. Voor de waarheid kurnen we niet in staan, maar verhaald wordt het. Ook hier alzoo volslagen gemis aan ernst. Een grapje, en niets dan een grapje, ter misleiding van het publiek, (üe Standaard). XVIII. Trouw aan de organisatie. Het blijkt al meer en meer dat wij met ons artikel„Alarm maken eer er gevaar is" een gelukkigen greep hebben gedaan en op een gevaarlijke zaak hebben gewezen. Niet alleen dat van onderschei dene zijden instemming werd betuigd, maar ook De Standaard, ons hoofdorgaan, heeft op deze zaak gewezen en noemt het drij ven voor oandidaten tegen „landbouw- ongevallenwet" eenvoudig verleiding. Wie ook moge afwijken om welke reden en bijoorzaken, nimmer wij. NeenTrouw aan de organisatie 1 Trouw is een eerste vereisohte voor welke zaak dan ook. Maar voor en bovenal geldt dit voor de organi satie voor de beginselen, die wij als de onzen verkozen. Indien dit niet soo was wat zou er tereoht komen van de orga nisatie van de partij die de liefde van ons hart heeft. Wanneer ieder op eigea gele genheid als lid eener partij afwijkende meeningen ging verkondigen, ja meer nog propaganda drij ven voor een zaak die door het partijprogram geoordeeld werd, dan kon het tooh niet anders of een zoodanige organisatie verteerde zichzelf. Ea omdat wij nu dit zoo goed weten dat ontrouw jegens een zaak onherroepelijk tot ver zwakking voert, daarom pleiten wij voor trouw. Dat is noodig om vastigheid te geven aan de leiders, om diegene die voor aan staan te steunen en te bemoedigen. Wanneer men toetreedt als lid eener organisatie van welken aard ook dan deelt men in de reohten maar ook in de plichten. Beweren wij nu daarmee dat men nu blindelings volgen zal, datgene, wat het program van ons vor dert? In geen geval. Er is vac een blin delings volgen geen sprake, onderscheidene wegen leiden naar het doel. Ditstaechier vast dat de grondslag onaangetast blijft. Nooit is een partij verzwakt die zichzelf bleef, die de gezworen trouw aan het vaan del handhaafde. Wel is het tegendeel aan te wijzen gebroken kracht en ontredde ring, bij diegenen die wroeten in eigen ingewanden. En omdat de praktijk in dat opzicht voor ons een baken in zee is, daarom moeten wij er te meer voor waken, dat wij niet op deze klip stranden. Trouw aan de organisatie, ook met het oog op onze groote voormannen, die de hitte des daags en de koude des naohts hebben gedragen en getrotseerd. Stel u voor hoe droevig dit ïb en hoe verlammend het werkt als de met moeite en zorg opgebouwde arbeid der organi satie, door een lid dierzelve wordt mis kend en afgebroken. Eenmaal lid, en vereenigd, behoort men ia gesloten ge lederen onder de banier op te trekken. Is het i u zoo, dat de eeae groep voor waarts wil, dat tooh het doel wezen moet, maar er klinkt een commando van rechts omkeert of halt, door een ondergeschikte gegeven, dan kan dat niet anders dan verwarring stiohten en wordt de opmarsoh eenvoudig gestuit. Het is ontegenzegge lijk waar, dat «ok in onze gelederen zoeiets van afwijking zoo nu en dan merkbaar is. Nu is dat geen wonder, dat zooiets voorkomt in een organisatie als de anti-revolutionaire partij, die haar aanhangers bij duizenden telt.Maar al is dat begrijpelijk, tooh is het niet te prijzen en raag het tooh vooral niet gesteund worden. In gewichtige tijden als wij nu weer tege moet gaan zijn eendracht en eenheid drin gend noodig. Daarin ligt de kracht van ons streven.Zekerl 't kan zijn dat alles niet gaat langs die vaste lijnen, die wij aangegeven hadden en voor onszslven sterk begeerden. Ook ons is dit meer dan eenmaal overko men. Maar nooit deed die overweging van persoonlijken aard ons de trouw aan de organisatie verliezen Er moet ook zijn „zelfverloochening in do politiek". Hier van hebben wij zoo sohoone voorbeelden ook door mannen van hoogen adel gezien. Dan denken wij nog altijd aan de ridder lijke figuur van mr. Lobman, die, hoe ook geprikkeld en geprest door den tegenstander, zijn stem gaf aan de Wet op het Hooger Onderwijs enkele jaren geleden, waarvoor hij dan ook openlijk door dr. Kuyper dank werd betuigd. Dat is trouw, die wij hoog waardeeren. Moet het niet gezegd worden, dat diegene, die afwijkende m leningen verkondigen, die bij elke gelegenheid wat hebben fe be dillen, in de meeste gevallen tweede- handsmannen zijn, die niet gedragen hebben den hoon en smaad, die onze pioniers ten deel viel Daarom heeft onze groote leider Dr. Kuyper de liefde vaa ons hart omdat van hat begin van zijn optreden tot deze jong ste stonde de fiolen van gramschap en bitterheid, van verguizing en verachting over hem uitgegoten zijn En, het sohoone en heerlijke is dat wij in hem zien en bewonderen, die onkreukbare trouw, die onwankelbare plichtsbetrachting. Is het nu te verwonderen dat wij onzen leider zoo hoog eerec, hem zoo innig liefhebben? Het socialisme moge hem haten met een wroveligen haat, de vrijzinnigheid van alle gading moge hew gram zijn en hun laag heden aan zijn adres debiteeren, dat alles is een bewijs dat het den tooh eon per soonlijkheid is niet wie te rekenen valt. Maar 1 Alzoo zsl het onder ons niet zijn. Trouw aaa de organisatie met al hare ver takkingen, trouw ook san de leiders die het zoover gebracht hebben onder den zegen Gods. En als wij nu erkennen dien zegen die ons te beurt viel, dan moeten wij waakzaam zijn dat wij dezelve niet verbeuren door wroeten in eigen ingewand. Den mogen geen zaken naar voren ge bracht afwijkende van het Program. Trouw te zijn het houdt zooveel in zioh besloten. Maar, en dat is niet gering, het loon voor de trouw en getrouwen zal groot zijn. Trouw, ook in de aanstaande periode die zooveel van ons vorderen zal. Trouw aan de vertakkingen der organisatie zoowel centraal als plaatselijk. Dan eerst kan kracht van ons uitgaan. Wanneer wij vast aaneengesloten zijn, bezield met trouw en liefde aan de organisatie zullen wij sterk staan tegen de vrijzinnige maohten. Geen stokerjj vau den tegenstander, geen afwij kende beginselen van enkelen onder ons, zelfs geen professoraal artikel mag ons van wijze doen veranderen. Onze eereen ons loon zal zijn in getrouwheid aan de Organisatie. C. H. f—.—O».—».—,— Duitsche invloeden. Naar aanleiding van het artikeltje van de Daily Mail over do erfopvolging in ons land, in verband met onze onafhankelijk heid, heeft de oorrespondent van het Berl. lagébl. jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman naar zijn meening gevraagd. Het antwoord was dat de heer Lohman volstrekt niet deelde in de bezorgdheid van het Engel- sohe blad over onze onafhankelijkheid, ingeval een Duitsche prins in ons land op den troon kwam. Tot nu toe zijn alle buitenlandsohe vorsten in Holland spoedig Hollanders geworden, zei de heer Lohman en als uitmuntend voorbeeld haalde hij koningin Emma aan. Een Duitsoher, in ons land koning geworden, zon niet voor Duitsohe invloe den vatbaar zijnintegendeel, elke Hol- landsobe koning zou zijn anafhankelijkheid volijverig handhaven. Wij zijnj het hiermee zoo geheel eens, dat wij deze woorden van den heer De Savornin Lohman meenen te moeten rcede- deelen. Handelsblad Vlissingen. De heer O. Groosman, gepasporteerd bootsman van de Ned. marine is benoemd tot ooneierge ten kantore van de stoomvaart-maatschappij Zeeland, ingegaan 15 dezer, zulks in de plea's vsn wijlen den heer J. Feijbel. Zssterdag 24 April a.s. bezoekt de Commissaris der KoniDging de gemeenten Sb Philipsland, St.Annaland en Oud Vosse- raeer. VlIisingen.Naar wij vernemen zal door commissarissen der KoninklijkeMaatschop- pii De Sohelde aan aandeelhouders worden voorgesteld over 'tafgeloopen boekjaar 8 pCt dividend uitkeeren. Oostdüjk. Het zoontje van dhr J. v. d. Dorpel alhier had het ongeluk om,terwijl hij aan het z g, haasje-overspringen was, zijn been te breken. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en verleend door den heer Geill, van Krabbendijke. BJj kon. besluit is verlof verleend aan Th. H. de Maester, oud-luitenant ter zee late klasse, directeur der Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" te Middelburg, om aan te nemen het ordetesken van commandeur 2de klasse en J. H Bromelow,gezagvoerder by de Stoomvaartmaatschappij sZeeland" te Koudokerkc en Th. M. Lucas, inspecteur vaa do Stoomvaartmaatschappij „Zeeland"' te Ylisshigen. beiden het ordeteeken van ridder 2e klasse in do Saksen- Erneatinische Huisorde,hun door den Hertog vas Saksan- Coburg en Gotha geschonken. - O.- en W.-Souburg. Gisteravond hield de vereeniging tot stichting en instandhou ding van een School met den Bijbel alhier een buitengewone vergadering. Nadct dezelve op gebruikelijke wijze is geopend doet de voorzitter mededeeling hoe door de groo'e aangifte van leerlingen met Mei a.s. plaatsen op de sohool tekort zullen zijn, zoodat reeds een aantal schoolbanken zijn aangeschaft en het bestuur thans mach tiging verzoekt om zoo spoedig mogelijk tot bouw volgens aanwezige teekening te kunnen overgaan. Beskoten werd, waar niemand zioh hier tegen verklaarde, om de bestaande onder wijzerswoning af te breken en op deze plaats een lokaal te bouwen met 2 ver diepingen, waarachter een vergaderkamer, welke tevens voor andere doeleinden zal kunaen worden beschikbaar gesteld. Sou- burg's Cbr. Sohool krijgt alzoo 6 lokalen, beschikbaar voor 6 leerkrachten. Hierop volgt mededeeling van de ver moedelijke kostenniemand koesterde hiertegen eenig bezwaar. In plaats van 't bestuurslid J. Pouwer welke van de oprichting der Sohool de zelve als zoodanig mocht dienen en zioh nu wegens ouderdom onttrekt, wordt ge kozen J. de Keyzer die de benoeming aanneemt. De vereeniging besluit den af getreden broeder J. Pouwar dank ie brengen en hem te benoemea als eerelid der vereeniging. Nadat aeg «enige huis houdelijke zaken zijn verhandeld sluit de Voorzitter met een toepasselijk woord deze vergadering, en wordt deze geëindigd met dankzegging. Drinkwaterleiding voor Zuid- Beveland. Goes. In aansluiting met ons vorig bericht kunnen wij mededeelen datZ.Ec. de minister van Binnenlandsohe Zaken zioh bij den tooht naar Ossendreoht op a s. Maandag 19 dezer ter beziehtiging van de prise d'eau der drinkwaterleiding voor Zuid-Beveland zol doen vertegenwoordi gen door jhr. mr. J. M. J. Quarles van Ufford, administrateur, ohef der afdeeling Binnenlanduoh Bestuur, terwijl de heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie zich zal doen vertegenwoordigen door den heet M. J. G. Hartman, Hoofd commies, ohef der eerste afdeeling ter Provinciale griffie van Zeeland. Ook onze afgevaardigde ter Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, heeft bericht, dal hij aan den tooht hoopt deel te nemen. Het behoeft wel geen betoog hoezeer deze bewijzen van waardeering voor het streven van het Comité bemoedigend stemmen. Een bewijs van belangstelling gaf mede de maatschappij tot Exi loitatte van Staats spoorwegen door ten behoeve der deel nemers een extra-trein aan te bieden, zoo voor de heen- als terugreis. Deze trein zal vertrekken en aankomen spoortijd. Vlissingen V. 9 A. 6.16 Middelburg 9.09 6.10 Noord-Kraaiert 9.24 5.55 '8-HeeT Arendskerke 9.32 5.48 Goes 9.41 5.39 Kapelle-Biezelinge 9.49 5.31 Vlake 9 56 5.24 Kruiningen 10.04 5.19 Krabbendijke 10.16 5.09 Rilland 10.23 5.02 Bargen-op-Zoom A. 10.45 4.40 Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens bedriegeljke bankbreukP. D. v. G., 43 j., voerman, St.-Jaasteen, thans gedetineerd te Middelburg, 6 m. gev.siraf, met aftrek van het voor-arrest mishandelingJ. C. H., 23 j., arbeider, Aardenburg, 2 m.( en G. E. I., 21 j., arbei der, Sas van Gent, thans in garnizoen ie Vlissingen, 6 w. gev.straf, cd R. F. v. H 36 j., arbeider, St.-.Tansteen, f lOb.s.lOd.h,; mishandeling van een dierM. P. v. E.; 22 j., koopman, Axel, f10 b. s. 10 d. h. diefstal: L. M. B., 22 j., hvr. van D. v. H., 31 j., Westdorpe, 14 d. gev. straf belemmering van handelingen door een ambtenaarL. A. B., 21 j., landbouwers- knecht, Oostnurg, f 20 b. s. 20 d. h. sttooperjJ. de R 41 j., schipper, Veere, f 1 b. s. 1 d h.en huisvredebreuk: J. J.. 20j., varensgezel, Vlissingen, f10 b. s. 10 d. h. VrijgesprokenC. de R., 18 j., werk man, Koewaoh', beklaagd van opzettelijke aanranding van eer en goeden naam. Heden werd ter terechtzitting der Arrondissemen's Reohibauk te Middel burg m*t gesloten deuren behandeld de zaak o.a. A. N. 35 jaar, muzikant, gede tineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, beklaagd van het plegen van ontuohtige handelingen met een 15-jarige ontoerekenbare jongen te Ter Neuzen op 25 Maart 1909. Het O. M. eisehtejj tegen beklaagde 6 maanden gev.straf. Nog werd behandeld de zaak tegen J. F. K43 jaar, auent van den Prov. Stoom- bootdieust te Neuzen, door den Kanton rechter te Neuzen veroordeeld tot 2 geld- booten van f 10 subsidair 4 dagen hechte nis. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde rist bewezeu en eisehte ver nietiging vau het vonnis van den Kanton rechter en vrijspraak van beklaagde. Ten slotte werd behandeld de zaak tegen W. v. L., arbeider te Borsele, beklaagd van overtreding der Zondagewet op 28 Mei 1908 (Hemelvaartsdag). Beklaagde was door den Kantonrechter vrijgesproken, maar de ambtenaar van het openbaar mini sterie was in appèl gegaan, en deHooge Raad had de zaak naar de Middelburgsche rechtbank verwezen. De officier van justi tie, mr. J. J. Carsten, eisehte tegen be klaagde evenals voor het Kantongerecht een dag hechtenis subs, f 1 boete. Voor het Gerechtshof te's-Graven- hage werd gisteren behandeld de zaak tegen den tandmeester te 's-Gravenhage, door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf wegens het be kende zedenmisdrijf. B« den aanvang van de behandeling der zaak deelde de president mede, dat het Hof op een schriftelijk verzoek van den verde diger, om de behandeling dezer zaak te doen plaats hebben met open denren, in raadkamer afwijzend heeft beschikt. De advocaat-generaal heeft tegen Ham burg een gevangenisstraf gevorderd, en wel op grond van art. 243 Wetboek van Strafrecht, van acht jaar. 7 Geschiedde te Winschoten f Een ver lofhouder aldaar werd onlangs voor het kantongerecht veroordeeld wegens het in kleinen voorraad tsn verkoop aanwezig hebben van sterken drank in zijn woning, tot een geldboete, te vervangen door hech- tenisetraf. De boete werd betaald en de verlofhouder kreeg dez6r dagea bericht, dat hjj de voorheen in beslag genomen fles- schei- met sterken drank van de griffie van 't kantongerecht kon halen. De man haalde de verzegelde flasschen en ging er mee naar huis, om ze op de bovenwoning voorloopig een plaatsje te geven. Niet meer, dat hjj de trap opgaat, wordt hij door twee p#litie- marmen, die juist het verloflokaal zijn bin nengetreden, staande gehouden en ander maal bekeurd wegens het in kleinen voorraad ten verkoop a nwezig hebben van sterken drank in een vsrloflokaal. De nog verzegelde flesschen spiritualia zijn ander maal op de griffie gedeponeerd. N. R. C. Men schrijft uit Wijhe Verleden najaar heeft eenigen tijd in de omgeving van dez9 plaats een wild zwijn zich opgehouden. Tegelijkertijd had de landbouwer J. Hendriks twee zeugen in een kampweiland loopen, en gelijk in dertijd gemeld is geraakte hij in het be zit van zeventien biggen van gekruist ras.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1