No. 164. UWSBLAD VOOR ZEELAND. 1909. Woensdag 14 April. 23e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK "F Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN DAT DIS PROVINCIE" IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02s. 3 UITGAVE DER 1 IRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. 13 April 1909. Opstanding. Het Nieuws van den Dag wijdde er «en Paaschartikel aanmaar o, zoo akelig neutraal. Lees slechts Voor millioenen, oie zich Christenen noemen, is het verhaalde van Jezus' opstanding zulk een feit; voor andere millioenen is het dit niet. Geen woord, geen greintje worde hier ter eene noch ter andere zijde geworpen in de schaal. Wij beweren niet, wij betoogen niet, wij overpeinzen slechts. Ieders meening blijve onaangetast. Moge een ieder naar zijn eigen willen en kunnen, naar de leer die hij voor recht houdt, of naar het licht dat hij in zich meent te hebben, het meegedeelde in de evangelische boeken opvatten. Versta men het als gebeurtenis, of als »eene sublieme gedachte, gematerialiseerd in da taal van kinderen*. Neen, dan boeit ons meer het krachtige, niet-neutrale, overtuigende vertoog van Timotheus, het geïllustreerde weekblad, dat bij Voorhoeve in Den Haag verschijnt en de vraag beantwoordt„Is het bericht van Jezus' opstanding geloofwaardig?" In het jaar 1903, den 18en April, sloeg op de Oostzee een schip om tusschen Memel en Neufahrwasser. Het schip, de Ernte, was met hout beladen, en de kapitein was op het oogen- blik van de ramp in de kajuit. Het water drukte de luiken dichthet schip ging onderst boven en bleef zóó als een wrak drijven. De kapitein was levend begraven in zijn kajuit en had geen uitweg. Twaalf dagen later nam de Noorsche stoomboot Aurora het wrak op sleep touw. Toen de matrozen er op stapten om het touw te bevestigen, hootden ze kloppen. Ze boorden een gat door de ijzeren scheeps wand, en kapitein E. stak daar zijn vinger do.r. Ze spraken met hem, en deelden hem mee, dat zijn redding nabij was. In korten tijd kwam men te Neufahrwasser aan. Daar werd een gat in den scheepswand gezaagd en de kapitein werd bevrijd. Dat iemand twaalf dagen in een wrak op zee vertoeft, en dan nog gered wordt, gebeurt niet alle dagen, maar wanneer men zulk een bericht met naam en datum in de courant leest, gelooft men het. Men gelooft nog wel vreemder dingen, die in de dagbladen vermeld worden. Wanneer echter in den B ij- b e 1 een wonderbare geschiedenis wordt me degedeeld, dan zeggen dezelfde menschen, dat ze niet kunnen gelooven. Gods engelen betuigden bij het ledige graf: »Hij is hier niet, want Hij is opgestaan." Doch men ge looft het niet. Aan de apostelen vertoonde de Opgestane Zich met vele gewisse kenteekenen, veertig dagen lang, gelijk de schrijver van de Handelingen ons mededeelt. Doch men ge looft het niet. De apostel Paulus noemt ons in 1 Kor. XV een groote reeks van mannen, die Jezus gezien hebben na zijn opstanding. Doch men gelooft hen niet. De meest booze bijbelcritiek moet toegeven, dat de brief aan de Korinthiërs echt is, en nog gelooft men niet, dat Jezus is opgestaan. De geschiedenis van den kapitein der Ernte kon nagevraagd worden bij de getuigen in Neufahrwasser. Maar de geschiedenis van Jezus' opstanding kan evengoed nagevraagd worden bij degenen, die er getuige van waren. Waarom gelooft men die niet en de andere wel? Omdat men niet gaarne wil, dat Jezus opgestaan is. Want als Hij op gestaan is, dan is Hij Gods Zoon. En als Hij Gods Zoon is, dan Is Hij de Zaligmaker. En dan is de mensch een zondaar, die zich zelf niet redden kan van het verderf. En een zondaar wil de mensch niet wezen, en een onmachtige evenmin. Wonderbare betichten, die wij in de courant lezen, hebben geen be trekking op den toestand onzer zielze blijven buiten ons, en daarom willen wij ze wel ge looven. Maar het feit van Jezus' opstanding is onze veroordeelinghet maakt ous tot zon daars. Daarom hebben de menschen te allen tijde getracht, dat feit tegen te spreken. Het geweten wil er niet aan. Wanneer men nu evenwel beweert, dat de berichten van die opstanding al zoo oud zijn, en dus zoo moeilijk te controleeren zijn, dan is er nog een ander bewijs voor de opstanding. Dit eenvoudige bewijs, dat Jezus leeft. Dat Hij 1900 jaren geleden op aarde leefde, betwijfelt geen verstandig mensch, dat Hij gestorven is aan het kruis evenmin. Maar wanneer Hij dan thans leeft, moet H ij o p- gestaan zijn. En dit Hij thans leeft, weten duizenden en duizenden menschen bij ervaring. Ze spreken met Hem en Hij autwoordt hun, ze vragen Hem raad en Hij wijst hun den weg; Hij geeft hun vergeving hunner zonden en daarmede onverstoorbaren vrede in het hart. En die duizenden zijn geen opgewonden dweepers, maar kalme, eenvoudige, nuchtere menschen, die ook op ander gebied heel goed welen wat ze doen en zeggen. Zulke duizen den zijn cr te allen tijde geweest, en ze zijn bij tienduizenden te tellen, die blijmoedig hun leven gegeven hebben voor de waarheid, dat Jezus o -gestaan is. Zulke bloedgetuigen zijn er nog heden. Is dat geen krachtig bewijs voor de geloofwaardigheid der opstanding? Wie die opstanding opzettelijk loochent doet het alleen uit onwetendheid of uit vijandschap. I Staatspensionneering. Mr. M. W. F. Treub schrijft in Land en Volk In het politieke kaartspel van een deel der linkerzijde is dit jaar de staatspen sionneering troef. 01 dit aan een spoedige voorziening in de verzorging der arme ouden zeer bevorderlijk is, ben ik zoo vrij in ernstigen twijfel te trekken. De liefde voor de staatspensionneering is zonder twijfel bij een groot aantal harer voorstanders van alleszins zuiver allooi. Bij een aantal anderen daarentegen wordt zij door politieke bijmengselen, welke haar zuiverheid aantasten, vertroebeld. Bij alles die haar voostaan behoort da e'aatspeu- aioneericg doel te wezen, bij velen is zij jammer genoeg slechts middel tot een ander doel, alleen verklaarbaar uit verkiezingsrekenkunde. Indien de verkiezingsstrijd er werkelijk toe zou kunnen leiden, voor het geval de voorstanders der staatspenriocceeering daarbij de meerderheid behaalden, dezen vorm van ouderdomsverzorging in het komende wetgevend tijdperk tot verwe zenlijking te brengen, zou er niets op zijn aan te merken dat door die voorstanders ook dit onderwerp tot een punt van hun verkiezingsprogram werd gemaakt. Het leelijke van de zaak eohter is, dat er niets van kan komen, ook al krijgen zij een working majority" zoo groot als zij maar kunnen wensohen. Voor de sooiaal-demoeratec, die de staatspensionneerin der arbeiders reeds l»Bg op hun program hebben en die hun nude leus sleohts een weinig behoeven te verruimen, is, zoo zegt de schrijver verder, het verloop dat de zaak neemt, een onver wacht buitenkansje. Voor hen is de staats pensionneering steeds een dankbaar pro pagandamiddel in den dienst hunner partij geweest, De soo'.aal-demooraien willen echter niet alleen door het lokaas der staatspensionnesring het siemmental op hunne oandidaten te vergrooten zij willen ook de zaak zelve. En zij behoeven zich niet af te vragen, hoe de gelden voorde staatspensionneering zijn te vinden. Maar van alle politieke partijen staat alleen de sooiaal-demooratisohe er aldus voor. Alleen een revolutionaire partij mag eisohen of vragen ock wat zij zonder om wenteling als Diet bereikbaar erkent. Alle niet-revolutionaire partijen hebben alleen op ie eischen wat zij door en in d6 maat schappij, zooals zij thans is, bereikbaar echten. Verder schrijft de heer Treub: Het voorspiegelen van maatregelen in het belaDg der misdeelden in de maat schappij, welker uitvoerbaarheid mrn niet eerst heeft onderzocht, is geen demooratie maar demogogie Men kou daarmede aan andereD, die in werkelijke hervormings gezindheid meer .ooraanstaan dooh die niet wensohen mede to doen aan het voorspiegelen van hetgeen zij, na onder soek, niet bereikbaar achten, in de oogen der men'gte den loef afsteken maar men oogst er ten slotte alleen mede wat met demagogie te oogsten valteen aanhang, die zich onder de of minder prinoi- pieele opposanten van de bestaande OTde van zaken sonas.it. zood.a hij bemerkt niet ijuele Buiifien te zijn gepaaid. Van de politieke aotie voor de staats- prnsionneering zuilen niet de oudon van dagen de vruchten plukkeD. Zij z.al ten slotte alleen ten goede komen aan de snciaal-deinooratie. Als de ouderdomszorg zelve daardoor niet in gedrang kwam, zou men dit voordaritje aan de 8 D.A P. niet behoeven te misgunnen. Zij tnag wel een pleister hebben op da wonden hear in den Iaatsten tijd geslagen. Het valt niet te bewijzen dat eenige jrartij in den lande zich aan de demago gie, welke ik zooeven bi and merkte, heeft schuldig gemaakt. Maar wel zijn er politici wien dit verwijt treft. Zij die het vclk willen doan gelooven dat zij in staat zijn aan de ouden van dogen een pensioen van staatswege te ge en, zonder dat de arbeidende klasse en zij, die in inkomen met deze gelijk te stellen zijn, iu de kosten daarvan behoeven bij te dragen, zijn afgezien van de sooiaal-demoeraten te verdeelen in twee oategorien, lo. De naieve optimisten die op tloan- oieeel gebied alles hoe buitensporig het ook zij mogelijk achten. Daaronder zijn weinig of geen beroepspolitici. Deze categorie vindt haar grootste contingent onder de voor deze gelegenheid tot het voor hen gladde ijs der praotisebe poli tieke tinnegieters. Om niet onheusch te worden, onthoud ik mij van nadere aan duiding waar men dezen het gemakkelijkst bijeen kan vinden. 2o. De slimmelingen die uit de sfaats- pensioneering politiek voordeel hopen te kloppen en die ziek zorgvuldig ervan onthouden de fiaanoieelo zijde van het probleem met den noodigen ernst onder de oogen te zien, ea zoodoende ook zich zei ven bedriegen om bet zelfverwijt te ontgaan van bewust bedrog van anderen. Hat optimisme in do politiek, zegt de schrijver aan het slot ven het eerste aitikel, behoort zijn grenzen te vinden in het bereikbare en het zal helaas niet moeilijk vallen aan ts toonon, dat een pensioen van eenige beteekenis (bijv. van f3 per week) aan de ouden van dageD, die niet een eigen wekelijksoh inkomen hebben van ten minste f 5 a f 6, zonder bijdragen van .de rechtstreeks belangheb bende groepen, die grenzen verte buiten gaat. Voor het vak van soheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabaja worden gevraagd bekwame werklieden. Zij moeten zijn van een uitstekend physiek gestel, hetgeen moet blijken uit een geneeskundig onderzoek vanwege het Dep. van Koloniën. Ze mogen niet ouder zijn dan 30 jaar, terwijl bij gelijke geschiktheid ongehuw- den de voorkeur hebben. Voor nadere bijzonderheden zie men de St. Vrt. no. 83. Men meldt aan de N. Ct., dat prof Fabius verklaard heeft, dat hij zieh uit het Centraal Comité vaa antirevolutionaire kies vereen! gin gen terugtrekt. Viee-admiraal F. H, P. v. Alphen, van 1890—1904 lid van de Eerste Kamer voor Zuid-Holland, is op 69-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden. Hij was in 1830 geboren te Rotterdam hij nam deel aan de exoedities naer Bali (1849)Flores (1857), West-Sumatra en Zuid-Oostkust v. Borneo (1859). De Fransche politie te Fort de France kwam aan Oariro zeggen dat hij terstond bet eiland (Martinique) moest verlaten. Castro vend dat dit niet kon, vijl bij te veel niarpijn had. Hij lag te bed. De politie liet tóen door een drietal geneeskundigen opnstafceren dst het wel kon. Daarop wijl hij bleef weigeren te vertrekken ie de oud-president menu miliiari (door den sterken, militairen, arm) «-eggevoord en per draagbaar aan boord ver. de Ver sailles gebracht, 'e Avonds om negen uur is dit schip naar Si. Nazaire (in Frankrijk) vertrokken. Daar zal Castro dus aan wal worden gezet. De komst der gendarmen voor het hotel bracht een groote menigte van oproerige gezindheid op de been Castro weigerde zieh aan te kleeden.. Hij werd toen op een matras gelegd en per draag baar raar de stoomboot gebraoht, wat een Eogalsahe mijl gaans was. Hij klaagde over elke beweging. Het liggen op de baar hinderde hem. In een aotie van protest teekent Castro verzet aau tegen de uitwijzing van het Fransche grondgebied, daar hij geen enkele misgreep tegen de regeering der republiek heeft gepleegd. Hij protesteert tegen wat hij noemt een schending van domicilie, van het droit des gens. Een Atnerikaansoh diplomaat verzekert, dat aan mevrouw Gastro niet is veroorloofd te C Arenas aan wal te gaaD zij is per stoomboot doorgereisd naar de naaste haven van Columbia. Middelburg. In de Zaterdag gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhou ders der Algemeene Maatschappij tot beleenen en sankoopen van met vrucht gebruik of periodieke uitkeeringen belaste waarden werden de Balans en Winst en Verliesrekening over het afgeloopen boek jaar goedgekeurd. De voorgestelde winst- verdeeling werd door de vergadering goedgekeurd. Mitsdien wordt afgeschreven op Oprichtingskosten f 4966 74, Inventaris f 519415 uitgekeerd aan Aandeelhouders 4 pCt. over het gestorte kapitaal f 2288. Herkozen werden als Commissarissen de Heeren Mr. J. J. Hentsy te 's Gravenhaga en W. L. van der Vegte te Zwolle. Van 15 April a. s. is betaalbaar dividend-bewijs nnmmer 1 der aandeelen met f 4.ten kantore der Bank te Middelburg an bij de Kasver- eeoiging te Amsterdam. (Dit bericht stond Zaterdag in de M. C. W'j ontvingen het den gatschen Zaterdag niet Red) Goes. De verlofhouder R. is bekeurd wegens het zonder vergunning verkoopen van sterken drank in het klein. Goes. Wegens openbare dronkenschap en wedeispannigheid weid Zondag door de politie de arbeider J. C. alhier in arrest gesteld, terwijl wegens openbare dronkenschap bekeurd werd ,de opperman H. S. Bij kon. besluit is benoemd tot sub stituut griffier bij de arr. rechtbank te Am sterdam, mr J. G. Euqser, thans te Zierik- zee. Voorts is verlof verleend aan G.Joosse tot 't aannemen van de versierselen van de medaille van den Rooden Adelaar hem door den Koning van Pruisen, als concierge- amanuensis aan de gemeentelijke H. B. S. te Vlissïngen geschonken-En is benoemd tot ontvanger der registratie voor de bur gerlijke akten en der successierechten te 's-Hertogenboech W. Overbosch, thans ontvanger der registratie en domeinen te Hulst. Kloetinge. De wagenmakerswinkel van A. van de Linde alhier, waarin voor onge veer 1700 gulden nieuw hout was geborgen, is met al het hont en gereedschap, bene vens een gedeelte van het woonhuis, Zon dagmiddag tot den grond toe afgebrand. Do 78 jarige vrouw vau Van de Linde, die zeer ernstig ziek te bed lag, is door het raam gered kunnen wordeD. Aan 't kalme optreden van eenige ingezetenen is het te danken, dat het meubilair ongeschonden in veiligheid kon worden gebracht. De oor zaak van den brand is niet met zekerheid te zeggen zeer waarschijnlijk is de brand het eerst ontstaan in een schoorsteen. Assurantie dekt slechts gedeeltelijk de schade. Waaide. Zondagavond had het zoontje van A. v. d. V. alhier het ongeluk zoodanig van den langs den zeedijk liggenden betonnen muur te vallen, dat geneeskun dige hulp moest woeden Ingeroepen. De geneesheer oosstadeerde hersohenschud- ding. as. i ii 1—inm i■■aar.: Te Vlissïngen vergaderde de Prov. Commissie van het Nad. Jongel. Verbond tot het houden van haar vierden Prov. Bondsdag. De morgen- en middag samen komsten werden gehouden in „De oude Vriendschap". De eerste werd te 10 ure geopend door den voorzitter, den weled. heer L, G. James te Sluis. Z Ed. heette de aanwezigen welkom en bracht inzonder heid hulde aan den ijverigen secretaris dhr J. de Vriend, die zich voorbeeldig bij de voorbereidende werkzaamheden voor dezen Prov. Bondsdag heeft gekweten. Spr. opende vervolgens na het zingen van Gez. 137 1, 2 en 4 deze vergadering met gebed en las voor een gedeelte van Rom. 12. Naar aailsiding daarvan sprak Z.Ed. een kort openingswoord er inzonder heid op aandringende dat in aansluiting met Paulus woord de verandering des ge- moeds de hoofdzaak is en blijft voor den jongen man en dat nederigheid en eenvou digheid het schoonste sieraad van den christen zijn. Vervolgens bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat het prov. comité in het afgeloopen jaar niet zoo erg veel had kunnen uitvoeren, sn dat mede hef ontbreken van kasgeld hiervan een oorzaak was doch de grondtoon van zijn verslag kan toch zijn „Eben Haüzer". M egedreld werd dat door de goede zórg van den ring „Waloheren" er te Soubu'g eene afdaeliDg was opgericht en dat er thims te Sluis ook eene vereeni- ging is gestioht, welke thans 17 leden telt. Verschillende predikanten, op plaat sen, waar nog geen vereenigingen zijn, zijn ook nog gevraagd om hunne mede werking in het oprióhten van afdeelingen te verbenen. De penningmeester, de heer L. N. van Dijke van TerneuzeD, bracht verslag uit, waaruit bleek dat door de milde hand van den voorzitter een tekort was aan gezuiverd, zoodat het boekjaar sloot met nihil. Aangaande voorstellen voor den a. s. Bondsdag was nog weinig bekend en kon dus ook eigenlijk niets dienaangaande worden besloten. De heer Joh. Pieterse van Wemddinge word bij acelamatie tot afgevaardigde benoemd. Hierna verraste de seor. van de afd. Vlieringen, de heer C. J. van den Eijk, de aanwezigen op een solo „Het hart" van Gerretson, dat meesterlijk werd ge zongen en evenzoo geaccompagneerd. Het daverend applaus was dan ook wel verdiend. De heer Van Dijke hield vervolgens een toespraak onder het motto „Waarheen", waarin spr. een ernstig opwekkend woord richtte tot de jongelingen, hun wees op de verschillende gevaren aan den jonge lingsleeftijd verbonden maar ook hierop n.l.dat het bloed van Jezus Christus reinigt van alle zonden. De Vriend gaf nog zijne meening te kennen eangnande de wecscbelijkheid van samenwerking met C. J. V. van andere richtingen, waarmede gaarne instemming werd be'U:gd. Na het zingen van Ps. 100 werd ueze vergadering met dankgebed ge sloten door J. A. Dominious. De middagvergadering werd te 2 uur geopend. Ds. Torenbeek ging hierbij voor in gebed. De voorzitter stelde aan de vergadering vóór den heer W. Wagenaar van Rotter dam, die een en ander zou meedeelen van het Eniigrantenwerk. De heer Wage near schetste eerst de ver schillende redenen die den landverbniser driogeD zich in de Nieuwe Wereld te gaan vestigen. Verder de groote werkkraobt van de Amerikaansohe jongelingsvereeni- gingen, en de verschillende terreinen waarop zij die ten toon spreiden, o.a. dat ook hun aandacht gevestigd was op de vele landvei huizere die jaarlijks naar de Ver. St»See komen. Door bemiddeling van den wereldbond is het nu zoover gekomen dat in verschil-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1