Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 10 April 1909. No. 162. Gemengde Berichten. Vertrokken en aangekomen Schepen. UIT 9Ï3 PROVINCIE. Hat Comité voor het tot stand brengen van een drinkwaterleiding voor Zuid Be velend meldt ons dat vele autoriteiten óf in persoon óf door een vertegenwoordiger de voorgenomen tooht naar de prise d'eau bij Ossemireeht op Maandag 19 dezer zul len meemaken. Uit Zuid Beveland zullen mot de colleges van Burgemeester en Wet houders zeer vele gemeenteraadsleden en eenige andere belangstellenden tegenwoor dig zijn. Wij herinneren er aan dat be langstellenden, die aan dozen gemeen- sohappelijken tooht wensohen deel te ne men en zioh tot heden nog niet hebben aangemeld, zulks nog vóór 12 April a. s. schriftelijk zullen kunnen doen aan het adres van den Burgemeester van 's Heer Arendskerke, wonende to Goes. Middelburg. De candidaatstelling van dhr Btura door de centrale anti-rev. kies- vereeniging alhier geschiedde met 323 stommen. Op dl - V u V?w an L. H. Bona i>U i 1 tomi< *n uitgebracht. Vlissingen. Donderdagmiddag te isn uur voraenigden ziek op de achterplaats der marechausseekazerne in de Kasteelstr. aldaar kader en manschappen van de aldaar gestationeerde brigade kon. marechaussee, benevens alle brigade-commandanten uit 't district Vlissingen, om afscheid te nemen van hun kapitein, dhr G. J. P. A. Thomson, die tegen 16 dezer is overgeplaatst naar Breda. Ar.nwezig waren 18 man, onder be vel van den brigade-commandant uit Oost- borg, N. de Bruine. Toen kapitein Thom son, vergezeld van den nieuwen com mandant en diens echtgenoote, op de achterplaats aankwamen, richtte zish de brigade-commandant uit Vlissingen A. Uytersehout tot den vertrekkende en ver klaarde dat het hem en zijn kameraden onaangetroffen had, toen z(j de tijding der overplaatsing vernamen. Wij hebben'', zoo zeide de heer Uyter- achout, „u leeren kennen, als een humaan chef, die steeds zijn ondergeschikten heeft bjjgestaan met goeden raad en daad. 't Is daarom dat wij u noode zien vertrekken. Wij hopen dat het u welga en dat u nog mer.ig keer zult terug denken aan dit district". Daarna richtte de heer Uy terschout zich tot den nieuwen commandant, heette hem hartelijk welkom en uitte de hoop in hem eenzelfden humanen chef te vinden als in zijn geachten voorganger. Aan ons, zoo zeide spreker, is het onzen plicht te doen, aan u, zich die plichtsbe trachting waardig te maken". Daarna bood hij dhr Thomson een met zilver gemonteerden rij stok, dragende tot opschrift Souvenir der leden, district Vlissin gen 1909. Voorts een notenhouten bureau stoel met lederen zitting. Beide geschenken gingen vergezeld van een album, met rood groenen band, bevattende de namen van de commissie van uitvoering en die der leden in de volgorde der anciënniteit. Het geheel verguld op snee en versierd met het wapen van Zeeland, is vervaardigd door de firma C. WD'huü I's- ta Middelburg en bevat de volgende opdracht. rB{j gelegenheid van het vertrek van Zijn Edel Gestr. naar hei district Breda, door de 'leden van het district Vlissingenals blijk hunner hoogachting en waardeering aange boden. Vlissingen, 8 April 1909". De aanbieder gaf de verzekering dat een en ander geschonken werd uit dankbare erkentelijkheid. Vervolgens dankte de heer Thomson in het kort voor hetgeen hem heden te beurt viel, hjj had dit niet verwachtde aanbie ding der geschenken maakte hem werkelijk verlegen. Omstandigheden van particulie ren aard, zoo zeide hjj, hebben er mij toe geleid dit district te verlaten. Negen jaren lang heb ik samengewerkt met mannen, vol ijver en plichtsbetrachting, mannen, die mij het mogelijk maakten mijn taak naar behooren te vervullen. Woensdagavond werd (gelijk wij reeds meldden) te Vlissingen een drieling geboren, twee jongens en een moisje. De kraamvrouw, 44 jaar oud, en de kinderen zijn welvarend. In de 16 jaren van het huwelijk, aldus de M. Crtwerden 17 kinderen geboren, waaronder 2 levenloos. Thans zijn er nog 9 kinderen in leven. Woensdag hesit de familie Sohroe- vers uit Vlissingen te Groningen een bezoek gebracht aan de bestuurders van hat zeemanscollege De Groninger Eendracht van wie zij indertijd een goeden medaille ontving voor de redding van de beman ning der «Doris". In het Schippershuis in de Turf torenstraat, waar zij logeerden, werd 's avonds reoht genoeglijk leest ge vierd, waarbij de Bohroevers de gasten waren. (Jf. C Bij de Woensdag te St. Annaland plaats gehad hebbende verkiezing voor sen lid van den gemeenteraad vacature wijlen de heer T. Geluk Az. zijn oan- didaat gesteld de heeren M. J. Heijboer en J. van Luijk Nz. In de week van 31 Maart tot en met 6 April 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 13 gevallen van roodvonk, waar van 3 te St. Annaland, 1 te Breskens, 3 te St. Maartensdijk, 1 te Rilland Bath, 1 te Stavenisse, 3 te Vlissingen en 1 te Wol- phaartsdijk -, 1 van diphtheritis te Zierikzee. Goei. Alhier zijn gisteren de eerste nwalnwen gezien. leraeke. Door den heer J. Oasewaarde alhier, is bij de Justitie te Middelburg «en klacht ingediend tegen de heeren J. J. v. d. Peijl, uitgever, J. Steenblok, oor respondent der Ierseksohe Courant en tegen de Commissie tot wering van schoolver zuim alhier wegens beleediging. Wissenkerke. Woensdagavond werd in de openbare school alhier de jaarlijksohe algemeene vergaeering van da vereeniging „Het Groene Kruis" alhier gehouden. Na opening door den voorzitter dr. P. J. Fret werd door den seoretaris, dhr. A. T. C. Swenne een uitvoerig verslag gedaan van de bemoeiingen in het afgeloopen jaar voorgekomen. Uit dat verslag kan worden aangestipt dat het ledental klom van 168 tot 208, dat 58 keer gebruik werd ge maakt van de verplegingsmiddelen, dat op 8 Jan. 1.1. de ijshut werd gevuld met 1800 K.G. natuurijs uit de z.g. vaaia van Joh. v. d. Maas, die daarvoor door het bestuur openlijk dank werd toegebraoht, dat de renteloozo aandeelen lot itiohting dier ijs- hut zonder bezwaar werden geplaatst, dat 2 uitgelote aandeelen der opriohtingslee- ing -oor de uiflotere aan de ve^eenigi&g ..ir.fan geschonken, waarvoor hen dank werd gezegd, dat in deze gemeente en de gemeente Colijnsplaat 67 K.G. ijs was ver bruikt on dat door het bestuur bij den kerkeraad der Herv. kerk stappen zijn gedaan om, doGr samenwerking met de vereeniging, de kerkregenbak drinkbaar te maken. Daarna bekwam de penning meester, dhr. J. M. Marousse, het woord tot het doen van rekening en verantwoor ding. Daaruit bleek dat was ontvangen aan contributie f180 40, rentelooae voor schotten f 210 en goed slot vorig dienstjaar f 134.54, sauaen f512 94. De uitgaven be droegen in totaal f 395.98 alzoa was er een goed slot van f 115.96. waaruit staande|de vergadering 7 rentelooze aandeelen werden uitgeloot. Bij de daarop gehouden stem ming over de 3 periodieke aftredende be stuursleden werden met algemeene stem men herkozen de aftredende heeren dr. P. J. Fret. A. T. C. Swenne en ds. H. Smelt. Alsnu werd verslag uitgebracht over de vorderingen van de oprichting van een Noord-Bevelandsoh Groene Kruisverbond. Van het reglement werd voorlezing gedaan. Het doel ervan werd duidelijk uiteengezet, terwijl in 't licht werd gesteld dat ,het al de belangrijke uitgaven die de samenwer king vorderen eerst door elke vereeniging moest worden toegestaan. Met algemeene stemmen werd daarop besloten het bestuur te maohtigen om zioh bij het verbond aan te sluiten. Ten slotte werd op voorstel van het bestuur besloten met 1 Juli a.s. in toepassing te brengen, het heffen van een entreegeld voor hen die langer dan een jaar in de gemeente wonen of gehuwd zijn, zonder zioh als lid der vereeniging te hebben aangesloten en werd bepaald dat aan behoeftige leden ook na den ge wonen termijn van ijsversterking daar mede in ohronisohe gevallen zal worden voortgegaan. De vergadering was door een dertigtal leden bezocht. Nog een Aprilgrap l Den ganschen morgen door kwamen op 1 April aan de woning Spuistraat 21, te Gravenhage zich personen aanmelden, die opgeroepen waren in verband met het deelen van een erfenisze ontvingen allen echter ten antwoord, dat aan dat adres niets er van bekend was en weldra begrepen ze met een 1 April aardigheid te doen te heb ben. Wat was gebeurd? Een Rotterdammer had formulieren en enveloppen laten drukken met den naam van de notarissen Van Gelder Orame en door middel hiervan aan de leden van zijn kegelclnb meegedeeld,dat zij aan genoemd adres verwacht werden in verband met een erfenis, losgekomen door het overladen van een bloedverwant. Om nauwkeurig de voornamen van de betreffende familieleden te bekomen, had hij verschillende secreta rieën om informatie gt schreven, wat wel geld kostte, maar zoodoende kwam hij in het bezit van volledige opgaven. Van de ongeveer 60 personen, die een uitnoo- diging van de «notarissen" ontvingen, wa ren er een 40 opgekomen een paar die ver hinderd waren hadden hun vrouwen gezon den een liet zich door zjjn zwager verte genwoordigen. Op een enkele na, vatten al len de zaak van den vroolijken kant op en het dunrde niet lang, of «Victoria" zat vol met de erfdeelers. Aan het adres in de Spui straat, dat volaomen willekeurig was opge geven, woonde toevallig een advocaat, die er niets van begreep, dat zooveel menschen aan hem inlichtingen kwamen vragen. De vader van de erfenissen zat verscholen in «Viotoria" en grinnikte. De heer Mispelblom Baijer te Am sterdam, eigenaar van de auto, waarmede de werkman J. Suiik ta Hilversum op den Laarderwag werd overreden, te- gevolge waarvan h(j overleed, heeft aan diens weduwe 'n wekeüjksohe toelage verzekerd van f 8. Bij aangaan van een tweede huwe- lijk zal dit bedrag op de helft worden ge- bracht en overgaan op naam van het kind. Door een tiental knapen van 9 A12 jaar werd gistermiddag op ergerlijke wjjze baldadigheid gepleegd op de begraafplaats aan de Onde Torenstraat te Hilversum. De knapen vernielden zerken, kransen, enz. Toen de politie naderde vluchtten de ben gels, doch lieten een jas achter. Hierdoor kwam de politie op het spoor der daders en maakte proceB-verbaal tegen hen op. Op 7 en 8 April werden in de stich ting Bloemendaal te Loosduinen de exa mens afgenomen voor verpleger en ver pleegster der vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Neder land. Aan alle 4 candidaten werd 't diploma der vereeniging met insigne uitgereikt, n.l. aan de verplegers C. P. Karelse, P. Karelse ea J. Traas, en aan de verpleegster M. de j Later. j Gisterenmorgen hebben drie koop vrouwen in verschillende winkels te Apel doorn inkoopen gedaan en valsoh geld (guldens) in betaling gegeven. Een der i winkeliers kreeg achterdocht en waar schuwde de politie, waarop deze twee der vrouwen arresteerdeeen hunner is voort vluchtig. Vermoedelijk door inklimming door het raam van een privaat heeft men zich in den nacht van Woensdag op Donderdag toegang verschaft tot het gemeentehuis te Rhoon. Op de secretarie, die na paneel- zagen, bereikt is, werden de sloten van een bnrean en een schrijftafel geforceerd en de inhoud der verschillende laden en loketten door eikender gegooid. Voorzoover men kan nagaan, wordt er niets vermist dan een potlood en de inhoud eener portemonnaie ad f0,631/,. Een cigarettendoosje met f 85 aan bankpapier, werd niet medegenomen dit kostbaar kleinood werd op den grond teruggevonden. Ander geld of voorwerpen van waarde waren ten raadhnize niet aan wezig. Te Wijdenes is gisteren de ooievaar aangekomen. Jnist drie weken later dan verleden jaar. De staking te Maastricht. Door de directie der glasfabriek «Stella" is bekend gemaakt dat degenen, die eene nieuwe arbeidsovereenkomst onder de vroe gere voorwaarden willen aangaan, om het werk a.s. Dinsdag te hervatten, zich uiter lijk voor a.s. Katerdag 10 nur voormiddag aan de fabriek moeten opgeven.Indien geen voldoend aantal arbeideis zich aanmeldt, wordt Zaterdag, ten 11 ure, oven No. 1 uit- hedoofd en zal daarna nog steeds aanne ming van l/a gedeelte der arbeiders, vol gens keuze der directie, mogelijk zijn. De maróchanssÓ88 beschermen de niet-stakers en bewaken dag en nacht de Stella. Ook zouden eenige socialisticche voormannen, de stakers hebben aangespoord het werk te hervatten, daar de staking ook door hen geheel ongemotiveerd wordt geacht. Er zjjn stakende blazers, die tot 40 gulden per halve maand verdienen. Gisteren had zich echter geen enkele der staken de glasbla zers bjj de directie vervoegd, om het werk weer te hervatten. De stakers zijn das van dien dag af ontslagen. Hun aantal be draagt ongeveer 106 man. De werkzaam heden in de »Stella" worden met 42 glas blazers voortgezet. (L. K.) Men sohrijft aan do N. Ct.: Heden een jaar geleden kwam een be richt voor nit Den Bosoh in De Tijd, waarin verhaald werd van een OHd volks geloof, dat zegt, dat eieren, die op Witten Donderdag gelegd zijn, niet aan bederf onderhevig zijn. M. a. w. wilde dit dus zeggen, dat eieren, die op een anderen dag, bijv. Goede Vrijdag, gelegd zijn, wèl aan bederf onderhevig moesten zijn; in elk geval moest het verhaal dienen om aan Jte toonen, dat die Witte Donderdag eieren iets bijzonders waren. Welnu, ik kan u melden, dat ik verleden jaar in het bijzijn van twee getuigen een ei dat op Witten Donderdag gelegd was in een verzegeld kistje heb bewaard naast een ei, dat op Goeden Vrijdag was gelegd. Gedurende het geheele jaar heb ik niet naar de eieren omgekeken en heden, Witte Donderdag, heb ik in tegenwoor digheid van dezelfde getHigen, het kistje geopend en de eieren gebeurd. Wat bleek Het Wite-Donderdag ei en het Goede Vrijdag ei waren, na opengebroken te zijn, beide geheel reukloos. Het moraal uit deze geschiedenis is, dat het volksgeloof, als zouden Witte Donderdag-eieren iets bij zonders zijn, hiermede naar het rijk der legende wordt verwezeD. Bakerpraatjes. In een eergisteravond in Den Haag gehouden vergadering van den Bond v. Ziekenverpleging heeft dr. Siemelink een oauserie over de behande ling van kraamvrouwen en zuigelingen gehouden, vóór honderd jaar en thans. In deze oauserie gaf de spreker een aantal staaltjes van hoogst eigenaardige methodes van kinderverpleging. Zoo vertelde hij koe een oud schrijver als kenmerk voor het te stijf gebakerd-zijn .van kinderen aangeeft: als ze niet erg hard sohreeu wen en tooh blauw zien. Dat schijnt dus nogal eens te zijn voorgekomen. Sommige bakers hielden aan weerszij den van het gezichtje der kinderen een erwt, opdat het kuiltjes in de wangen zon krijgen. Ook gold het bijgeloof, dat de lipjes mooi rood werden door ze te wrjjven met een gouden voorwerp. Baker vroeg daarvoor een goudstukje aan papa en papa zag genoemd goudstukje nooit terug. Een ander geeft als reden waarom de kinderen «reoht gebakerd" moesten zijn, op, dat se anders wel eens op vier pooten konden gaan loopen als de beesten. Er zijn ergerlijke daden van sabo tage voorgekomen aan boord van de «Circé". In het raderwerk van hetsohip waren zware bauten en ander ijzerwerk geworpen, zoodat, naar uit een onderzoek is gebleken, het sohip, zoodra het te water sou zijn gelaten, te grond sou zijn gegaan waarbij de bemanning, ten sterkte van 25 man, naar alle waarschijnlijkheid het leven zou hebben verloren. De regeering heeft onmiddellijk een streng ondersoek gelast. Een Aprilgrap. Een jongedame te Wolgast, in Pommeren, schreef op een briefkaart aan een vriendin in een naburig dorp, dat er te Wolgast een bestuurbaar luchtschip neergekomen was, dat 's avonds weer zou opstijgen. Als de vriendin dat zien wou, moest ze met den middagtrein komen. De brievengaarder in het dorp, gewoon op zijn gemak alle briefkaarten te lezen, die in het dorp aankomen of van daar verzonden worden, nam ook van den inhoud van deze briefkaart kennis en sehijnt daarvan mededeeling gedaan te hebben aan zoowat het heele dorp. Althans honderden uit hei dorp trokken 's namiddags per trein, per rijtuig of per fiets naar Wolgast, om daar te erva ren, dat zij het slachtoffer waren gewor den van een Aprilgrap en van de nieuws gierigheid van den brievengaarder. Te Ssint Cloud (Frankrijk) steeg deze week een luchtballon op, de Gay Lussao, met in het sohuitje twee heeren en een daine. De «Gaj-Lussao" dreef eerst naar het westen, maar na eenigen tijd werd hij gegrepen door een kreohtigen oostewind, die hem ia korten tijd naar de zeekust meevoerde. In Normandië wilde de schip per landen, toen de zee in het ge'zioht kwam. Maar de wind was sneller dan d- sohipper had gedacht, zoodat de «Geye Lussao" een paar honderd meter van de kust in zee viel. De twee mannen hielden zioh een tijdlang in het touwwerk boven water de dame vasthoudende. De dame was geheel haar zelfbeheersching kwijt. Een boot aan de kust, die het ongeluk gezien had, naderde den ballon, die op het punt was met het drietal de diepte in te gaan. Een der heeren, de heer Watteau een voor treffelijk zwemmer, riep de dame toe, dat die de armen om zijn hals zou slaan. Dit deed zij, en daarop liet W atteau zich in het water glijden, om de reddende boot tege moet te zwemmen. De andere heer verliet verliet eveneens den ballon. De boot zou zeker alle drie hebben gered, als de dame zich meester was geweest. Toen er een hooge golf kwam liet zij haar armen los en ze verdween in de diepte. Watteaudook verscheidene malen, maar hij kon haar niet vinden. Geheel uitgeput werden de twee mannen aan boord van de boot gehesohen. FINANCIËN. Middelburg. Aan het op de algemeene vergadering der Alg. te Middelburg ge vestigde „Maatschappij tot beleenen en aankoopen vau met vruchtgebruik of pe riodieke J uitkeeringen belaste waarden" uitgebrachte verslag over het derde boek jaar ontleenen wij bet volgendeHet aan deelenkapitaal bedraagt f500.000 en is geheel geplaaist, aeht aandeelen werden volgestort, terwijl op de overige 10 is gestort. De uitgifte der 41Pandbrie ven bleef onder oontróle van de Trust fc Safe Maatschappij te 's-Gravenhage. Een rapport van de Trust fc Sate Maatschappij is bij het verslag gevoegd, uit welk Rap port blijkt, dat zij de registers en boeken heeft onderzocht en aoooord heeft bevon den. Gedurende 1908 werden 20 leeningen afgesloten tot een bedrag van f441.913. Op ultimo Deoember 1907 stond uit f465.88150. Samen f907 874.50. Afgelost werd gedurende 1908 een bedrag van f 240.448 Op ultimo Deoember 1908 ston den uit 57 leeningen tot een bedrag van f677.426.50. Met de uitgifte van 41/, Pandbrieven werd voortgegaan. De offi- oieele beurenoteering te Amsterdam werd verkregen. Op ultimo Deoember 1907 wa ren uitgegeven Pandbrieven tot een bedrag van f481.000. Gedurende 1908 werd uit gegeven f302 800. Samen f785.800. Volgens overeenkomst met de Trust of Safe Maatschappij mocht worden uitge geven een bedrag van f 795.444.50. Zoodat minder is uitgegeven dan geoorloofd is f9.644.50. De Maatschappij dekt zioh door verzekeringen tegen de verschillende Bizon- dere risico's die de geld leeningen met zioh brengen. Voor deze risico's dieot ook het op de Balans voorkomende waarborgfonds ten bedrage van f 5.062.82. Dit is een extra waarborg voor de Pandbriefhouders. De geregelde oontöleering van de boekhouding geschiedde ook dit jaar door den heer W. Kosten, leeraar in het boekhouden aan de Rijks H. B. S. te Middelburg. Ten blijke, dat de Balans en Winst en Verliesreke ning door hem in orde bevonden zijn, is deze door hem medeonderteekend. De contante waarde der onderpanden zijn be rekend volgens de tarieven opgemaakt door den wiskundigen advisenr der Bank dr. D. P. Moll te 's Gravenhage. De be rekeningen zijn door hem geeontróleerd. Uit het Winstsaldo ten bedrage van f7.830.27, wordt afgeschreven op Oprich tingskosten f4.966.74 Inventaris f 519 41" en uitgekeerd aan Aanhouders 4 '/e f 2.288. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie 1 De tijd is weer daar, dat weer vele vrouwen van ons eiland hat werk op het veld zullen hervatten. Er is door velen hunner reeds Inng naar uitgezien. Niet dat ze dat zoo gaarne doen. O neen 1 maar de omstandigheden die dringen hen er toe, want nu de lente zoo lang op zieh liet wachten en daardoor de gelde lijke zorgen voor ons, vrouwen, vermeer derden, doordat er zoo weinig werk ver sohaft kon worden. Ja, nu je, zien ze met verlangen den tijd tegemoet, dat ze zelf met manlief mede kunnen naar het veld, om zoodoende hnn inkomsten te vermeerderen, waarvan ze dan weer onde schuld kunnen afdoen, en weer zooveel mogelijk voor wintervoorraad zorgen, zooals brandstof en gelijk er zoovclen zjjn in onze streek, die zelfs een varkentje mesten, om xoodoende met de winter wat te hebben, want men moet tooh weer smeer hebben voor de boterhammen en wat vet om zijn aardappelen in te doppen, en als men het bij het pond moet koopen das komt het veel duurder te staan, daarom maar zooveel mogelijk zelf een varken slachten. Maai, zie je, dat varken moet eten, want anders wordt het niet vet. En daar is het tooh om te doen bij onze stand. En daarom, dat eten moet gekocht worden en betaald. En nn moeten onze vrouwen wel nit werken gaan, want ze weten wel dat manlief het alleen niet kan opverdienen an daarom hebben ze reeds naar den tijd verlangd, maar ze zien er tevens zeer tvg-.r want bnn lieve kleinen ..ri geheel aan ein ander toevei mouwen. Ea soms nog aan een hnlp, die zelf nog niet veel meer is dan een kind. En zoo gaan ze dan naar 't veld, wel blyda dat za wat er b(j kunnen verdienen, maar toch met zorg in het hart vanwege hun lieve lingen. En komt ze dan 's middags en 's avonds thuis, dan moet ze zioh reppen om het eten klaar te krijgen en de wasoh te doen, en sinds loopen de kinderen om haer heen, en roepen moeder voor dit of dat. Maar moeder kan op alles geen aoht slaan, zoo dat de kleinen beginnen te huilen, en ja, dan gevoelt zo het weer zoo levendig, haar plaats is thuis bij haar kinderen. En onwillekeurig komt er een traan in haar oog en de vraag rijst bij haar ophoe lang zal het nog duren eer hier de vrou wen niet ineer mede raoejen om het brood te verdientn. Het is tooh niet de roeping der vrouw. Wel heeft de Heere tot Adam gezegd: in het zweet uws aansohijnszult gij uw brood eten, maar dat Bprak God niet tot Eva. Tot haar sprak Hij dat zij met smart kinderen zou voorbrengen. En dat wil mijns inziens zooveel zeggen, dat de vrouw de roeping van God ontving, om hare kinderen op te voeden, en het huis voor den man zoo lief en aantrekke lijk te maken als maar mogelijk ie. En hoe aangenaam zou het voor de mannen zijn, als ze bij hun thuiskomst hun vrouwen zagen gebogen over hun naaiwerk en de kinderen vriendelijk laohende om haar heen, zeg vraag bet onze mannen eens, zij zullen het u niet ontkennend beantwoorden. Integendeel ze zouden n zeggen dat hun huis dan voor hen een ware lusthof is, waar ze in kannen uitrusten van hun dagtaak, en dat hunne kinderen als frissche welver zorgde bloemen daar vrooljk in kunnen omgroeien, en dat hem dat verkwikt en meer nieuwe lust en kracht en vrengde schenkt voor den arbeid. En nn is de vraag, zou deze gelukkige toestand hier in ons gewest ook niet kunnen bestaan Op andere plaatsen is de vrouw ook altjjd thuis, b.v. in de provincie Noord- Holland, daar gaat geen een vronw naar het veld, en daar kunnen ze nog ruimer leven dan hier, hoe komt dat P •Wel daar verdienen de mannen veel meer dan nier, daar is het loon 10, 12 tot 14 gulden toe, o ja zouden de mensehen hier zeggen, dan kan men wel zijn vronw thuis laten, maar %oh dat is hier niet. Maar nu is wederom mijn vraag, kan dat hier niet Zeeland I en daarin niet in het minst ons eiland Zuid-Beveland worden tooh zooveel geroemd om hun rijken en vruchtbaren bodem, en kan dan in zoo'n rijke streek ook niet zulke loonen gegeven worden Maar oia tot zulk een toestand te geraken moet ieder een bandje helpen, want dat werk kan een alleen niet tot stand brengeD, en daarom roep ik allen toe, help helpt, arm'en rijk, om hier de vrouw tot haar reoht te doen komen, maar de wagen is zwaar, wij als vrouwen kunnen alleen dieniet op zijn bestemming brengeD, en daarom nogmaals gij sterkeren van het mensohelijk geslacht, treedt gij voor ons op, vooral gij, rijk aan aardsch* middelen, u bezit zoo veel kraoht, toon het in dezen, dat er met wat goede wil, nog zeer veel tot stand gebrsoht an worden, en alle vrouwen zouden u dankbaar zijD, geloof dat vrij. NELLIE. Aangekomen: 6 April te Genna het s 8. Prins Eitel Friedrich van Hamburg naar Oost Azië: te Paramaribo het s.s.Prins Willem I van Amsterdam; 7 April te Hong kong het s.s. Bulow van Bremen naar Oost Aziëte Konstantinopel bet s s Therapia van Batoem naar Barcelonate Genua het Irinzess Alice van Oost Azië naar Bremen 8 April te Leixoes het s.s. Delfland van Am sterdam naar Buenos Ayres V ertrokken:7 April van Southamp ton het s.s. Kronprinzessin Cecilie van Bre men naar New York van Lissabon het s.s. Vondel van Batavia naar Amsterdamvan Paramaribo het s.s. Prins Willem III naar Amsterdam van Liverpool het s.s. Rhipeus van Amsterdam naar Javavan Sabang het s.s. Timor van Batavia naar Amsterdam 3 April van Rotterdam het s.s. Rapallo van de Neptunel(jn naar Baltimorevan Co lombo het s s. Rindjani van Java naar Rot terdam. Gepasseerd: 7 April Borkum Riff het s s. Lutzow van Oost Azie naar Bremen; 8 April Beacby Head het s.s. Nieuw Amster dam van New York naar Rotterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 5