No. 162. 1909. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 10 April.. 23e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Biimeülaoii VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Bij dit nummer behoort een By voegsel Wegens Paaschfeest verschijnt Maandag geen n». van ons blad. ,,ChrlstelJ]ke politiek PRIJS DER ADVERTENTIËN De Raad van Voogdij. GARNIZOENEN. Faaschdagen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Wij laten hieronder volgen het slot van prof. Lindebooms II. Dooh dat daargelaten. Drie «punten" aijn het niet name, die ik aanraad alsnog in de verkiezingsbanier te schrijven. 1. De wederinvoering van de doodstraf. Frankrijk, het booze Frankrijk, getuigt tegen het christelijk Nederland D&kr worden weder moordenaars met den dood gestraftin Nederland kan een moord niet zóó gruwelijk worden bedreven, dat de doodstraf de bloedschuld wreekt. Ai mij, „Patrimonium" voerde, na eenige dusoussie, de doodstraf van 't Agendum af 't was meer praktisch, aan andere «aken de aandacht te wijden en de eereplaats op pTOgrammen van aotie te geven De Overheid in Nederland draagt het zwaard te vergeefstegen het bevel van God, Wiens majesteit door den doodslager wordt aangerand in den mensch. Zijn beeld drager ook nog na den val, en die daarom heeft bevolen -. »Wie des mensohen bloed vergiet, zijn bloed zal door den mensch vergoten worden, want God heeft den mensoh naar Zjjn beeld gemaakt". Gen. 9 6. Heeft het ministerie-Kuyper zijn weg niet begonnen met eene zonde, en is niet mede aan deze en andere afwijking metter daad, ook bij treffende christelijke rede voeringen aan de Ministerstafel, de teleur stelling en de val te wijten Dr. Kuyper schreef in die zelfde dagen krachtige woor den over den plicht der Overheid, met den dood de moordenaren te straffen, en hij nam zitting in het ministerie met een ambtgenoot van Justitie, die rondweg verklaarde, dat van hem geen voorstel tot wederinvoering van de doodstraf was te wachten. Mooht Kuyper dat niet doen Gij kunt even goed vragenmag een mensch het gebod van God krachteloos maken door zijn doen of laten P Dat brengt, zeggen sommigeD, »de Politiek" soms mée. Inderdaad P Maar dat is dan tooh zeker geen Ghrsstelijke Politiek 2. Art. 171 vroeger Art. 168 der Grondwet, 'tls nu bijna een halve eeuw, dat de Christ. Geref. Kerk bij den Koning heeft aangeklopt, telkens weer, om reoht en gerechtigheid in deze zaak. 'tls meer dan 30 jaren, dat Standaard en Heraut tegen die zilveren koorden getuigden als de voornaamste oorzaak dat Kerkelijk bijeen blijven die niet bijeen behooren, en ge scheiden leven die éénen God en éécen Zaligmaker belijden. »Art. 168 valt. Let er op 1" Zóó klonk het in die dagen en jaren door het land. Voor actie was het nog wel wat te vroeg; maar dien weg op, dat moest, en dat zou 1 Wat is geschied P De stoffelijke belangen hebben de overhand verkregen, en zelfs dr. Kuyper machteloos gemaakt tot dezen strijd voor de eere van God en Zijn Ge zalfde, voor het recht der belijders, voor de gerechtigheid in 't midden der partijen in Kerk en Staat. 't Moet wel allermeest dr. Kuyperaan wien land en volk zooveel te danken heeft, die ook op 't gebied der Kerk gaven en plaats heeft ontvangen als niemand in de eeuw die voorbijging tot dezen dag toe, smarten, dat hij, ook toen hem de hoogste eere en roaoht was toevertrouwd, niets heeft kunnen doen voor de Kerk des Heeren. Onlangs kon men in een blad lezen, dat de Ned. Hervormden tooh waar lijk geen bezwaar konden hebben tegen een weeroptreden van dr. K., die immers wel voor de N. H goeds heeft gewrcoht, maar niets voor zijn eigen kerk Verre vao mij, aan de Ned. Herv, óf de Room sohe, óf eenige andere Kerk eenig onrecht van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. te willen doen. Maar ik kom hiertegeu opdat nog langer met Staatsgeld eu eere ODgeloof en bijgeloof worden ge steund; de vrijmaking der Kerk wordt tegengehouden de Gereformeerde Kerken van '34 én vbd '86 worden genegeerd, alsof aij er niet waren. Alsof zij geen recht hebben op de Kerkelijke goederen. Alsof zy, in plaats van te ontvangen uit betaling van hun deel van het door den Staat aan zioh getrokken Kerkengoed en - geld, verplicht zijn, voortdurend, en al meer, belasting op te brengen tot steun van Kerken, die zij om Gods wille hebben ver laten „De Standaard" heeft zioh reeds goed gezind verklaard om op grond van Art. 171 de N. H. Gemeente te Rotterdam een nieuwe toelage te geven voor een nieuwe predikantsplaals. In die lijn kunnen er weldra, met het zelfde reoht, 100 nieuwe toelagen uit de Landskas worden gevraagd. Daartegen moet men niet opkomen maar waohten tot de zsak van Art. 171 prin- ctpiëel aan de orde wordt gesteld. Zóó woidt aan het Gereformeerde volk ook du weer geleeraard. Alsof niet reeds 30 jaren na de geboorte van „Ods program" zijn verloopen, zonder dat iets van beteekenis tegen dat heilloos Art. is ondernomen I Zóó doende kan, naar het woord van ds. Buytendijk, het einde der wereld komen vóór dat Art. 171 go- vaar loopt 1 Aan het geduld, ook van Gereformeer den, ook van de leden van „De Gerefor meerde Kerken" en andere Gereformeerde Gemeenten komt eenmaal een ei' de. Daar om roep ik den leiders toeeisoht niet langer, dat wij onze stem uitbrengen op programma's en oandidaten, die voor alle andere Kerken zorg dragen dat zij „geen schade lijden", maar de rechten der Ge reformeerde Kerken verzaken 3. De afschaffing van den Vaooinedwang voor de scholen onzer kinderen. Slechts twee herinneringen. A. In 1903 diende H. M.'s Regeering een wetsontwerp in tot beperkiug van dien dwang. In de toelichting wordt verklaard „Een vader op straffe van de paedagogisohe verwaar- loozing van zijn kind, te willen dwingen zijn kind in atrijd mei zijne overtuiging een smetstof in het bloed te laten inenten, is met elk begrip van burgervrijheid in strijd. Het is niet het medisch standpunt dat hier het geding uitwijst, maar in geding is hier een verkorting van de persoonlijke vrijheid en van het onderrecht door Slaatsdwang" Let nu eens op die door mij gecursi veerde woorden, en zegt dan, of de strijd van den Bond tegen Vaccinedwanq niet recht en noodig, is. B. De Kamer heeft minister Kuyper tegengehouden door een Commis sie die vooral uit medisch oogpunt de zaak zou onderzoeken. Het Ministerie is afge treden zonder dat het verslag dier Com missie in openbare behandeling is geko men. De strijd tegen dien hatelijken en sohadevollen dwang is ook door de chris telijke pers gestaakt. Toen eindelijk, ein delijk, genoemde Bond een petitionnement op touw zette, hebben de hoofdbladen der anti-rev. en der ohrisf. histor. partij slechts een lauw en flauw woordje gesproken, dat voor ontmoediging niet ongeschikt was. Van de „reehtsehe" dagbladen heeft, zoo ver mij bckead is, alleen De Rotterdammer deze aotie gesteund. Nochtans, hoewel van de leiders en toongevers weinigen medewerkten, velen bezwaren opperden en in den weg traden, hebben meer dan negen-en-veertig-duizend Nederlanders boven de 18 jaar een smeek bede aan H. M. de Koningin gezonden. Nooh in de Kamer, noch door het Mini sterie-Rink, is toen aan dat petitionnement ernstige aandacht geschonken. En een be zoek namens hst Bestuur van den Bond aaD ZExo. den Voorzitter van het huidig Ministerie heeft tot nu toe nog geenszins de gewensehte gevolgen gehad. Mocht men dan niet verwacht hebben, dat afschaffing v>>n dezen dwang thans mede bovenaan kwame te staan op het verkiezingspro- grRm P Willen de vrienden een goeden raadlaten dan de meer dan 49000 peti- tionarissen niet langer worden behandeld alsof met hun bezwaar sie boven de kenschetsing van dezen dwang door mi nister Kuyper niet behoeft te worden gerekend. Men houde eindelijk op met te zeggendat helpt niet, de Roomsohen willen niet, en vele andere rechtsohen willen evenmin als de linksoben. Opdat de geplaagden en verdrukten niet eindelijk zeggen en wij willen niet langer, en dat nog wel in den naam van Christelijke Politiek in den naam van Christus, stem men op mannen, die ons en onze kinde ren helpen verdrukken, die althans ons geroep niet hoeren en ons lalen en helpen plaatsen tusschen onze oonsoientie en de vaeoinatie-wet. Indien deze punten niet op den voorgrond worden gesteld, dan is ook van een krach tige meerderheid, die van de Juni-stembus gewenscht wordt, geen heil te waohten voor de hoogere en hoogste belangen van Vorstenhuis en Volk, van Kerk 'en Land. Wat baat dan een Dcpntatenvergadering van een paar duizend bezoekers Zou niet meer zegen tot leiding in den rechten weg en saambinding en sterking der harten tot en in den arbeid en strijd voor ons volksleven mogen verwacht worden van een samenkomen, in alle plaatsen des lands, tot schuldbelijdenis en smeeking, of de Heere zich uit genade over Vorsten huis en Volk ontferrae en door Zijnen Geest in alle kriDgen een maohtige be roering der wateren geve Zouden de meer dan tienduizend gulden aan reis- en verblijfkosten van zulk een groote schare toehoorders en toeschouwers, die zulk een vergadering verteert, niet veel beter besteed kunnen worden op onderscheiden terrein, voor onderscheiden klassen van arbeid in het Koninkrijk onzes Gods Reeds dat paradeeren van die lange naamlijsten io de bladen lijkt mij zoo onnut, zoo „spoikerig", zoo ow-Calvinis- tisoh, toe. Aoh, zoo gemakkelijk vormt en monstert men niet echte Calvinisten. Zóó wordt geon leger uitgerust en toege rust voor den strijd op levon en dood I L. LINDEBOOM. De St.Ct. No. 84 bevat het Kon. Besl. (St.bl. 103) ter uitAoering van art. 2 der Wet van 2 April tot regeling van de voogdij over den minderjarigen Koning en waarbij tot leden van den Raad van Voogdij, geroepen om Z. K. H. dea Prins der Nederlanden als Vader-Voogd ter zijde te staan, worden aangewezen de heeren Jhr. mr. Röell, Voorzitter van de Tweede Kamer der Sfaten-GeneraalA. W. F. Idenburg, Minister van Koloniën mr. J. A. Loeff, Lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal, en mr. J. C. baron Baud, Procureur-Generaal bij het Gerechthof te Amsterdam. Dit zijn twee mannen met adellijke en twee met burgerlijke namen, Mr. Loeff is de zoon van een eerzamen landbouwer te Waalwijk. WaarschuwingDe minister van bin- nenlandsohe zaken waarschuwt tegen de prakrijken van een te Madrid of elders in Spanje verblijf houdend persoon, die onder bedriegelijke voorwendsels geld tracht los te krijgen van Nederlanders. Bedoelde per soon doet het voorkomen alsof hij in de ge vangenis zit en daardoor niet in staat is te beschikken over een koffer met geldswaar den die z. g. aan een Engelsoh station staat. Hij verzoekt dan om voor hem te betalen de onkosten van zijae veroordeeling en verder te zorgen dat zijne bagage vrij komt van het daarop gelegd beslag. "Wie op dit voorstel ingaat krijgt dan, heet het, een derdedeel van de som die zioh in den koffer bevindt. Aan Castro, eens de maohtige dicta tor van Venezuela, die groote en kleine mogendheden dorst te trotseeren, wordt nergens meer rust gegund. Op Martinique, waar hij eerst korten tijd vertoeft en scherp bewaakt wordt, is hem aangezegd, dat hij ten spoedigste het Fransohe grond gebied moet verlateD, op Trinidad willen de Ecgekehe.n hem niet hebben en uit de laatste telegrammen blijkt, dat ook de Vereenigde Staten hem den toegang tot hun grondgebied, voor zoover dit op niet te grooten afstand van de Venezolaansohe wateren ligt, zullen ontzeggen. De regee- riDg der Vereen. Staten had aanvankelijk met zekere voldoening gezien, dat Castro zijn tenten teFort-de-France wilde opslaan, wijl het hem van daar uit onmogelyk zou zijn een expeditie te organiseeren, zonder dat zulks bekend raakte, terwijl zij groote beswaren had tegen zijd verblijf op Tri nidad, omdat hij van daar de Orinoco had kunnen opvaren en zoo een revolutie ver wekken. Nu eohter de Britsohe en Fran sohe regeeringen den oud-president nergens op hun gebied een schuilplaats wensohen te verschaffen, heeft ook de regeeriug der VereeDigde Staten maatregelen genomen om hem den toegang tot haar gebied te beletfen. Zijn vrouw is intussehen doorgereisd naar La Guayra Inmiddels telegrafeert men uit Fort-de- Franea (Martinique): Nadat Castro hodeneohtend was terug gekomen van een rijtoer, Is hij plotseling ziek geworden. Hij kreeg hevige pijnen in den buik aan de wonde, welke was ge maakt bij de operatie te Berlijn. De wond is eenige oentimete s opengegaan en de toestand is ongetwijfeld hoogst ernstig.Toen aan Castro het bevel der Fransohe regee ring tot zjjn uilwijzing word medegedeeld, drukte hjj zjjn ongeloof daaraan uit. In 't Berliner Tageblati wordt uitgespro ken het vermoeden, dat die heele omwente ling, waardoor Castro zoogenaamd afgezet werd, komedie is geweest, knap gespeeld door Castro, Gomez en dr. Paul. Doel was de moeilijkheden met de mogendheden te effenen en dan een leening te sluiten. Van de leening is intussehen niets gekomen. Nu heeft Gomez het presidentschap tijdelijk aan Velutini overgedragen. Wordt de plaats voor Castro weer toebereid Hij heeft tenminste toen men 't hem ver telde van Gomez, eens fijntjes, met blijk bare voldoening, gelachen. De navolgende onderofficieren van het 3de reg. inf., leerlingen van den Hoofd cursus, worden van 1 Juli t/m 15 Septem ber a.s., gedetacheerd als volgt Van Weenen b.h. lie reg. inf. te Nijmegen. Augusieijn 6a Breda. Crefooeur Dominions 3e Midd'burg Holtzer 6e Breda. Van Wijk 4e „Leiden. Het 2e en 4e bat. van het 3e reg. inf. zullen van 7 t/m 16 September a.s. een kamp op Kijk in de Pot betrekken. PREDIKBEURTEN in cle Ned. Herv. Gemeenten op /ui«l- en Noord-Beveland. Baarland, Zondag, voor- en nam. ds. J. E. B. Meloen, Maandag, voorm. ds. Meloen. Biezelinge, Zondag, voor-en nam. ds. Van den Bergen, Maandag, voorm. ds. Van den Bergen. Borssele, Zondag, voorm. half 10 en nam. ds. v. Hengel. Driewegen, Zondag en Maandag, voorm. half 10 ds. De Vries. EHowoutedijk, Zondag, voorm. half 10 en nam. ds. Bics. 's-Gravenpolder, Zondag, voor- en nam. ds. Gerretsen, 's-Heor Abtskerke, Zondag, voor- en nam. ds. v. d. Plassche. 's-Heer Arendskevke, Zondag, voor- en nm. ds. De Voogd. 's-Heerenhoek, Zondag, ?m. ds. Kortleve, nam. ds. De Vries, Maandag, voorm. da Kortleve. 's-Heer Hendrikskinderen, Zondag, voor- en nam. ds. Steenkamer. Heinkenszand, Zondag, voorm. 9 unr an nam. ds. Mnller, voorm. bed. H. A., nam. dankzegging, Maandag, voorm. half 10 ds. De Voogd. Hoedekenskerke, Ierseke, Zondag, voorm. preeklezen, nam. ds. Steenbeek. Kapelle, Zondag, "oom. half 10 ds. Snoep, bediening H. A, nam. 2 uur ds. Stoinz, bediening H. D. Kamperland, Zondag, voor- en nam. dhr. S. Ybema. Kats, Zondag, voor- en nam. ds. Qejjakes, voorm. bediening Q. A., Maandag,voorm. ds. Geyskes. Kattendjjke, Kloetinge, Zondag vm en nm. en Maandag voorm. ds Meloen. Kolijnsplaat, Zondag vm. en nm. en Maan dag vm. Feykes. Kortgene, Zondag, voorm. half 10 en nam. 2 nnr ds. Bolkestein, voorm. bediening H. A., nam. dankzegging, Maandag, voorm half 10 ds. Bolkestein. Ktubbendijko, Zondag, voorm. half 10 en nam. ds. Bokma, Maandag, voorm. 9 uur ds. Bokma. Kminingen, Zondag vm. en nm. en Maan dag vm. ds Willemse. Misse, Zondag vm. en nm. en Maandag vm. di Pont. Oudelande, Zondag, voorm. half 10 en nam. ds Kloek, Maandag, voorm. ds. Kloek. (>7ezand, Zondag, nam. 2 nnr ds. Kortleve. Rüland-Bath, Zondag, voor- en nam. da. Fontein, Maandag geen dienst. Schore, Zondag, voorm. ds. Steenbeek, van Iersske. Waarde, Zon lag, voorm. de heer D. M.Ver- met, cand. tot den H. D. te 's-H. Arende- kerke, nam. ds. Snoep, Maandag, voorm. ds. Snoep. Wemeldinge, Zondag, voor- en nam. ds. Drost. Wilhelminadorp, Zondag, voor- en nam. ds. Boissevain. Wissenkerke, Zondag, voorm. half 10 en nam. ds. Smelt. Wolfaartsdijk, Zondag, voorm. 9 en nam. 2 nur ds. Stegenga, Maandag, voorm. 9 nnr ds. Stegenga. Walcheren Aagtekerkc, Zondag,vm. en nm- ds. Senlfjn Arnemniden, Zondag, voor- en nam. ds. Verkerk, nam. bevestiging van nieuwe leden, Maandag, voorm. da. Verkerk. Biggekerke, Zondag, voorm. half 10 ds. v. Empel, nam. ds. Hij mans, Maandag, vm. ds. Van Empel. Domburg, Zondag, voor- en nam. ds. v. d. Hooft, Maandag geen dienst. Gapinge, Zondag, voorm. half 10 ds. War ners, nam. geen dienst, Maandag, voorm. balf 10 ds. Warners. Grijpskcrke, Zondig, voorm. ds. J. A. van Selms, nam. geen dienst, Maandag, vm. ds. v. Seltns. Kleverskerke, Zon ag en Maardag, voorm. half 10 ds. H. J. Visser. Koudekerks, Zondag, voorm. half 10 ds. Hij mans, nam. ds. v. Empel, Maandag, voorm, ds. ^jjmans Meliskerke, Zondag, voorm. half 10 en m. ds. A. J. Eijkmau Jr., Maandag geen d'enst. N. eu St. Joosland, Zondag vm. en nm. en Maandag vm. ds Locher. Ocstkapelle, Zondag, nam. 2 nnr ds. Van Sblms, voorbereiding H. A., Maandag, voorm. half 10 ds. v. d. Hooft, bevestiging nifuwe lidmaten. Ritthem, voorm. half 10 ds. Nanta, nam. geon dienst, Maandag, voorm. half 10 ds. N«uta. Ssrooskerke, Zondag, voorm. half 10 ds. Mii ler, dankzegging, nam. 2 nur ds. Mul ler, bed. H. D., Maandag, voo m. half 10 ds. Muller. St. Laurens, Zondag, voorm. balf 10 ds Van 't Hof, bediening H. A., nam. 2 u«r ds. IJ®,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1