Hcrkuïeiiws Gemengde Berichten. Jezus Christus te laten xien, gelijk Nelly Kol het nieuwe leven haar door Gods Geest geschonken uitjubelt in de bladen- Christus wil ook u, o kinderen trekken tot Zich en u leggen aan Zjjns Vaders voeten want een almachtig Vader heeft n lief met een eeawige liefde, zoodat g\j niet alleen behoeft te gaan door 't leven. Het Mosterzaad begint te ontkiemen. Moge 't Bestuur steeds in afhankelijkheid van den Heere zijn werk in 't belang dezer school verrichtenGod geeft den wasdom; wy wachten op Hem. Hij is 't die alles doet, Zijne eere is de heer lijkheid van zijn werk, tot geluk van zijn menschenkinderen, ook in deze omgeving. Mijnheer v. Djjl, nu 't bestuur u koos tot hoofd der school, is er in ons een gevoel van stille vreugd nu wij zien hoe do school in u grootelijks is beweldadigd. In 't werk steune u God, uw kracht zij hoe langer hoe meer in uw zwakheid, uw vreugde zjj al meer dat gij erkent smart over de zonde uw erkentenis ver maard reik ben niets, maar Gjj Heere sijt alles. Er is echter ook iets in ons hart van heilige herinnering, wegens't ontzag lijke uwer taak, kinderen der gemeente voor den fleer op te voeden. Kinderen, de toekomst, van wier opvoeding op school zoo nameloos veel afhangten dan de niet altijd ongegronde klacht dat de kin deren der Chr. school op straat stouter zijn dan die der openbare. Daar is een werk des satans in om Gods werk te beletten. En als nu een kind niet genoeg in den onderwijzer het Chr. voorbeeld ziet, dan wordt 't erger* De klacht is doorgaans te sterk gekleurd, maar 't [ge vaar valt niet te ontkennen. Daarom de Heere leide u. Gij hebt een goeden naam op te houden. Adel legt verplichting op. Uw naam is in deze omgeving als hoofd der school al gevestigd. Gij hebt noodig hiermede te blijven nederig van hart en alles als van God ontvangen, Hem; terug te geven. Onderwijzers, onderwijzeressen, ook over u verblijden wij ons. Gij hebt een even zware taak, de Heere sterke u. Hoeder van den heer v. Dijl en schoon ouders, wij. wenschen ook u geluk met dezen dag. Na nog eenige hartelijke woorden tot deze laatsten verklaart de voorzitter de school geopend en het hoofd en zijne hel pers geïnstalleerd. De voorzitter deelt mede dat is inge komen berioht van den districts school opziener, den arrondissements schoolop ziener, ds. v. Leusen en ds. v. Lelyvald, dat zij verhinderd zijn deie opening bij te wonenen van laatstgenoemde de mededeeling er bij dat hij de geldelijke kos ten op zich neemt voor een jongetje, en zijn vrouw voor een meisje dat op deze school zal worden opgeleid. De secretaris brengt hierop verslag uit, waarin hij de geschiedenis der oprichting bloot legt. De vereeniging is in 1905 op gericht met 20 ledenthans telt zij er 120. Zij verkreeg allengs burgerrecht10 Oct. 1905 werd terrein geknokt in de Nieuwstraatgelden en toezeggingen van rsntelooze aandeelen, benevens te verwach ten rijkssubsidie, waren toereikend om op 24 April des vorigen jaars tot den bouw der school te besluiten. Het verslag ein digt met een woord van dank aan pre dikanten en vrienden, de beste wensohen voor het hoofd der school, en de opwek king aan allen om de school te bljjven steunen. De burgemeester van Goes dankt na- mens 't dagelijksoh bestuur voor de uit- noodiging, wenseht 't bestuur geluk met deze school, en het flinke aantal leerlin gen en spreekt den wensoh uit dat de leerlingen straks zijn een eere voor God, sieraden der gemeente en een oorzaak van voldoening voor de onderwijzers. De inspecteur van het Hoofdbestuur van Christelijk Volksonderwijs, de heer L. v. Bruggen, spreekt zijn blijdschap uit dat hij in de gelegenheid is hier te zijn. Schoon hij is tegen kleine scholen, wanneer groote scholen door saamwerking kannen ver kregen worden, heeft zijn hart een goede wensoh voor deze school. Spr. hoopt van harte dat de tijd zal aanbreken dat er plaats is hier voor twee goede Chr. scholen. Van den heer v. Dijl heeft hij, naar 't geen hij te Wemeldinge van hem zag, zeer groote verwaohtingen. Moge 's Heeren zegen rusten op dezen begonnen arbeid, en deze school bloeien. De afgevaardigde van den kerkeraad der Ned. Herv. gem., ds. Homburg, zegt dank namens den Kerkeraad voor de uit- noodiging,brengt diens geluk wensohen over en verzekert dat de kerkeraad met be langstelling den arbeid van „Het Mos terdzaad volgt en alles wat bet noodig heeft het Bestuur toebidt in den ver ft--ren gang van zaken. Spr. waardeert 't aai zooveel kiodereo, tot nog toe versto ken van Chr. onderwijs, nu die gelegen- fa ii ontvangen. Spr. heeft een geloovig predikant eens hooren zeegen hoe hij 't betreurde dat hij nimmer Chr. onderwijs had gejoteD. Sedert is spr. nog meer voor 't Chr. onderwijs, dat eenheid brengt in leven en 't kind onder Gods zegen tot e< n ommuring is. Wat zal de school zijn voor de kinderen en de g-meenteP Ps. 89 8 geeft hierop 't aniwoord. Niet op mensohen, maar op den Heere alleen zij dan uwe hope. Spr. roept ten slotte den heer v. Dijl namens den kerkeraad een hartelijk woord van welkom en zegenbede toe. De afgevaardigde van de Vereeniging ter bevordering van Chr. Schoolonderwijs, Wijngaardstiaat, de heer C. Oranje, zegt dat 't bestour dierohr. school met meer dan gewone belangstelling 't werk van deze Vereeniging heeft gevolgd, ook dewijl verwacht werd dat dit schade zou doen aan onze school. Maar onze begeerte is altijd geweest uitbreiding te geven aan ons Chr. onderwijs, de wijze waarop, hierin verschilden wij met umaar nu de school er is wensoht 't bestuur der zusterschool u Gods rijken zegen toe, tot uitbreiding van Gods Koninkrijk en tot eere Zijns Naams, ook in saamwerking met de sonool in de Wijngaardstraat. De afgevaardigde der soboolvereeniging te Wemeldinge, ds. Drost, brengt de har telijke groeten en heilbeden van 't bestuur dier vereeniging over. Spr. staat hier niet zoo heel gemakkelijk, ofschoon er groote blijdschap in zijn hart is. Wij hebben heel wat doorgemaakt in de vorige week, toen wij na 6 jaar moesten scheiden van „onzen" meester. Spr. herinnert .aan 'l woord„Paulus, de vrienden te Rome ziende, greep moed". Spr. wilde den heer v. Dijl door zijn tegenwoordigheid en door vele groeten vaD vrienden en oud-leer lingen bemoedigen. Met aandoening bij de herinnering aan vele banden die er liggen, wensoht spr. de school te Goes verder Gods besten zegen op den rijken arbeid voor dit hoofd der school en de onderwijzers, van wie de vrienden te Wemeldinge zoo noode scheidden. De afgevaardigde der afdeeliug Zen N.- Beveland van de Vereeniging voor Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en Ned.-Indië de heer De Hoogh, wijst er op dat 't aantal ohr. scholen op Z.- en N.-Beveland zich uit breidt, en de afdeeliog zich verblijdt in de opriohtiDg dezer school, zij wensoht 't bestuur geluk, maar zij wensoht ook ziohzelf geluk dat zij daardoor weer uit breidt; en wensoht den heer v. Dijl rijken zegen toe, en doet dit ook als ocllega en vriend. De voorzitter dankt den architect en den aannemer namens 't bestuur, die in broederlijken geest samen hebben gewerkt aan den bouw dier school, begunstigd door liefelijk weder, ter volkomen voldoening, een lof waarmee ook de plaatselijke school commissie alhier instemt. Hierop verkrijgt de heer C. v. Dijl het woord. Hij dankt 't Bestuur voor 't in hem gestelde vertrouwen, ook namens 't personeel. Ooze werkkring is sehoon, onze taak verheven, maar onze arbeid is moei lijk, zegt spr. In deze eeuw van 't kind wordt nogal eens gesproken van de ma jesteit van 't kind. Sohoon spr. zioh die majesteit nimmer denken wil dan onder de souvereiniteit van 't gezag waarmee God de opvoeders bekleedt, tooh is bij niet blind voor den invloed die van 't kind uitgaat op de ouderen een feit waar aan trouwens niemand ontkomt. Er is een bekende photografie waarop een rijtuig schitterende equipage met kracht wordt ingebonden dewijl twee kleine kinderen op den weg spelende zjjn. Dit is een zwakke weergeviDg vsn den invloed van 't kind. Ja, deze is zoo groot dat wij God er voor danken onder wijzers te zijn. De bloemist ademt met wellust de eerste geuren in der uit baar knop zich ontluikende bloem doch met te grooter dank verheugen wij ons wan neer wij in de kinderziel de zaden der vreeze Gods zien ontkiemenwant meer nog dan zijn aardsohe is de hemelsobe bestemming des kinds ons doel, en dat 't Hem leere keDneD, die ook voor hem aan 't kruishout stierf. Onze arbeid is er een van groote verantwoordelijkheid, niet zoozeer om de rechte methode te vinden, want daarvoor hebben wij geleerd, die mag men terecht van ons eisohen maar omdat wij beseffen dat deze kinderen verloren zondaren zijn, die wij voor den Heiland iraohten op te voeden. En de Heiland zelf stelt er den eisoh bij zelf te zijn als de kinderenen bedreigt straf aan wie deze kleinen ergert. Als wij daaraan denken, dan moeten wij ons diep neerbuigen. Ieder ouder vertrouwt ons zijn dierbaar kleinood, en verwacht dat wij 't als zoodanig zullen behandelen. Spr. protesteert dan ook tegen den lof, hem toegezwaaid. Het geheim van den zegen te Wemeldinge lag niet in sprekers bijzondere gaven en krachten, maar hierin dat hij en 't bestuur dit werk verricht hebben op de kDieè'D. Ea nu heeft spr. de taak te Goes aanvaard op voorwaarde dat de arbeid ook hier door bestuuur en ouders en onderwijzers verricht zal worden op de knieën. Spr. verbindt zich aan allen in 't gevoel van onze gezamenlijke verantwoordelijk heid. Spr. beveelt zich aan by den bur gemeester en den inspecteur van Cbr. Volksonderwijs, den bekwamen vakman, dankt ds. Homburg, den heer Oranje, d.*. Drost an zijn vriend de Hoogh voor 't gesprokene, inzonderheid bij laatstgenoem de zich aanbevelende voor hartelijke sa menwerking. De voorzitter spreekt een hartelijk slot woord, waarin hij alle aanwezigen daukt voor hunne tegenwoordigheiden laat zingen Ps 105 5waarna ds. Schuller de bijeenkomst met dankzegging eindigt. De vergadering zingt het hoofd der sehool toe Ps. 134 3. Vermelden wij nog dat het lokaal fees telijk was versierd met planten en vlagge- doekde decoratie was van den heer H. Vissers, de plant versiering van den heer M. Reijerse. Des namiddags werden de leerlingen der school feestelijk en gnl onthaald. Des avonds traden de predikanten ds. Steinz, ds. Schuller uit Den Haag en ds. v. Noort uit Amsterdam, de laatste als lid van 't hoofdbestuur van Chr. Volks onderwijs, in het Herv. kerkgebouw op. Hierover morgen. Helnkenszand. Woensdagmiddag had in de Chr. school alkier de tweede jaar- lijksohe openbare les plaats. Nadat de lessen een aanvang genomen hadden kwamen weldra talrijke belangstellenden opdagen. Met blijkbaar genoegen volgden zij het onderwijs, dat door het onderwijzend personeel in de verschillende vakken ge geven werd Na den .afloop der lessen werden de kinderen onthaald op ohooolade, melk en broodjes. Voor het eindigen vaD den schooltijd nam juflr. E Verburg af scheid van 't bestuur en de leerlingen. Door den waarnemendea voorzitter van het schoolbestuur en door het h. d. s. werd een kort afscheidswoord tot haar gericht, waarin de wensoh werd uitgesproken dat juffr. Verbuig met even veel liefde en toegenegenheid als hier stiaks in haar nieuwen werkkring mocht bezig zijD. Wolfaartsdijk In de gemeenteraads vergadering van Woensdag onder voor zitterschap van den burgemeester waren afwezig door ongesteldheid met kennis geving de heeren Slabbekoorn en Parhan. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Met alge- meene stemmen werd afwijzond beschikt overeenzomstig 't voorstel van Burg. en Weth. op het request der onderwijzers inzake verhooging belooning voor het geven van herhalingsonderwijs. Verder werden op voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen benoemd voor het geven van herhalingsonderwijs aan meisjes dhrn. J. W. v. d. Linde, h. d. s., G, v. d. Kreeke, onderwijzer en mej. M. C. v. d. Eude, onderwijzeres aan de school te Oud-Sabbinge, welke schooi met alge meene stemmen daartoe wordt aange wezen en voor het geven van herhalings onderwijs aan jongens de onderwijzers J. Noom, J. Okker en C. P. v. d. Ende aan de school te Oostkerke. Op voorstel van Burg. en Wotb. werd aan het comité voor het tol stand brengen van een drink waterleiding in Zuid-Beveland met alge meene stammen een bijdrage verleend van f 25 voor toegemoetkoming in de kosten van de voorbereidingspiannen. Nog werd o. a. met algemeene stemmen het kohier der hondenbelasting vastgesteld op een bedrag van f210. Middelburg. Door dhr E. Helder al hier ia de kinderwagen, het geschenk der Zeeuwsche Vrouwen aan H. M, de Konin gin, gephotografeerd en zullen hiervsn zoo wel groote photo's als briefkaarten in licht druk verschijnen. De photo's 18/24 zullen f0,50 bosten en de briefkaarten voor 5 ct. verkrijgbaar worden gesteld door geheel Zeeland. De opname van den wagen is uit stekend geslaagd en komt zoowel op photo, als op briefkaart duidelyk tot zijn recht, op de briefkaarten is aangebracht eene be schrijving der wageD.Vrijdagmorgen wordt de wagen door den leverancier, dhr D. C. naar het koninklijk paleis gebracht. Met ingang van 1 April 1909 wordt de commies der directe belastingen J. J. Geluk van St. Maartensdijk verplaatst naar Zundert. Middelburg. Hedenmiddag onder lei ding van mevrouw v. d. Brandeler had ten stadhuize alhier de eindvergadering plaats van het Hoofdbestuur en afgevaardigden van de plaaiselyke comité's voor 't ge schenk der Zeeuwsche vrouwen aan H. M. de Koningin. De vergadering was druk bezocht. Medegedeeld Jwerd dat de i ere voorzitster mevrouw Djjckmeester-Wint- gens wegens ongesteldheid verhinderd was. Voorts dat van de ingezonden bij dragen f2000 over blijft welke ingevolge verlangen van H. M. de Koningin bestemd wordt voor een weldadig doel, en wel ten bate van inrichtingen dia zich ten doel stel len verzorging van Zeeuwsche kinderen die door den Voogdijraad aan de ouderlijke macht worden onttrokken. Het bestuur stelt voor f 300 te zendeu aan de Diocesane te Breda en de overige f 1700 gelijkelijk te verdeelen tussehen Zeeiand en Kinderzorg. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitster de aanwezigen dankende ▼oor hun medewerking verzoekt dien dank over tebrengen aan de plaatselijke eomi'é's. De afgevaardigde uit Veere, jhr v. Doorn, bracht hulde aan het Hoofdbestuur door wier bemoeiingen deze zaak tot een zeo goed einde gebraoht werd. De vergadering was druk bezocht. GEMEENTERAAD Gemeenteraad van Middelburg van Woensdagmiddag 2 uur. Voorzitter jhr. v. d. Brandeler, burgemeester. Tegen woordig 15 ledeD, afwezig de heeren De Veer en Snonck Hurgronje met kennisge ving. De notulen worden goedgekeurd. Inge komen stukken Van de patroonsvereeni- ging „Middelburg8ch bouwkring" is een sehrijven J ingekomen houdende verzoek om de instructie van den gemeente-bouw kundige te wijzigen, zoodat bij geen andere betrekkingen van opzichter over gebouwen mag waarnemen, daar dit hoogst nadeelig is voor de Middelburgsche patroons, en dat de instructie wat betreft art. 4 door de gemeente-opzichters beter worde nage leefd. Verslag der vereeniging Koepok inenting over 1008. Id. van het bestuur der Godshuizen. Id. van de ojiiimissie van toeziobt op de scholen van het L. O ld' van de commissie tot wering van school verzuim. Het adres der PatroonsvereenigiDg wordt gesteld in handen van B. en W. B. en W. deeleu mede dat de kas van den ge eeenteontvanger is opgenomen en in orde bevonden. Tot hoofd der gemeente-bewaarschool wordt met algemeene stemmen benoemd mejuffrouw E C. Ets. Aan de orde is nu de benoeming van een voorzitter der oommisBie van hnaneiBn (vaoature-v. Dunné). De voorzitter zegt dat het hem leed doet dat da heer v. Dunné ontslag heeft genomen als lid en voorzitter dezer commissie. By stemming wordt opnieuw benoemd de heer v. Dunné; die echter meent te moeten be danken. Na herhaalde stemmingen, wijl de heeren Kruin, v. Teyliugen, Tak en Heijse zich niet beschikbaar stelden, wordt ten slotte de heer v. Teylingen gekozen, die deze benoeming aanneemt. Tot lid der oommissie bedoeld bij art. 3 der verordening op de helling van het vergunningsrecht, dezelfde vacature, dhr. Boogert met 8 stemmen tegen 2 op dhr. Frain en 1 stem op elk der heeren Gratama, Verhage, v. d. Har6t en v. Teylingen. Tot gemeente-heelkundige (vaoature-dr. J. C. Bolle) werd benoemd dr. Sohoute te Middelburg. De staat oninbare posten, belasting naar het geschatte inkomen dienst 1908 werd vastgesteld op f 186,16. Id. schoolgeld 1907/8 op f52. Op voorstel van B. en W. werd aan A. Pasveer, hoofdagent van politie alhier, wegens voortdurende ziekte met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend met toekenning van een pensioen van f381,50. Aan de orde is het voorstel van 3. en W. om aan A. C. de Vos een stuk grond aan den Blauwendyk ter grootte van 135 M\ voor f 10 per M*. te verkoopen. De heer v. Dunné merkt op dat deze grond behoort aan de gemeente en in erf pacht is uitgegeven, nu willen B. an W. deze gronden verkoopen, dit kan niet, daar men zit met erfpacht met de firma Bouw meester, Borsins en v.d. Leijé Spr. wenseht daarom aan den verkoop te verbinden de voorwaarde dat erfpachters ten behoeve der gemeente afstand doen van hun erf- pachtsrecht. Tegen den geboden prijs heeft Spr. geen bezwaar. B. en W. nemen 't amendement van dhr. v. Dunne over, waarop overeenkomstig het voorstel besloten wordt. Op voorstel van B. en W. wordt de nadere vaststelling van de wijziging der Bouwverordening goedgekeurd. De pensioengrondslag van den leeraar san de Burgeravondschool J. Holm, wordt met ingang van 1 Jan, 1909 vastgesteld op een jaarwedde van f 385. Aan de firma Reynierse Co. wordt ver gunning verleend om rails te leggen in de Loskade van hare fabriek naar het kanaal tot het vervoer harer goederen per lorre naar de schepen, tegen een retributie van f 1 per jaar, bjj vooruitbetaling te voldoen ten kantore van den gemeenteontvanger. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordeng op de heffing en invordering van een belasting naar het geschatte inkomen, wordt aangenomen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om de Vleeschhal, welke in huur is af gestaan aan de veilings vereeniging „Wal cheren" voor f 150, deze met f 50 te ver minderen. Het uitbreidingsplan der gemeente wordt vastgesteld, ingevolge de woningwet. Thans heeft herstemming plaats over het voorstel van mr Sannes, betreffende de regeling van de arbeidsduur, en het loon in het ambtenaren- en werklieden-reglement. Met 8 tegen 7 stemmen wordt verwor pen een voorstel om dat voorstel naar B. en Wte zenden hierdoor is uitgemaakt dat in 't reglement niet wordt opgeno men arbeidsduur en arbeidsloon. Voor stemden da heeren Fruin, v. d. Harst, De Rijcke, Sannes, v. Teylingen, Ermerins en v. Dunné. Een voorstel-Sannes om 't reglement te splitsen in een werkliedenreglement en een arbeidersreglemect wordt met 9 tegen 6 stemmen aangenomen. Voor de heeren Frnin, v. d. Harst, De Rijcke, Sannes, v. Teylingen, Schorer, v. Dunné en Verhage. De voorzitter zegt dat er nu niets kan be handeld worden. Indien er amendementen zyn, op het reg'ement dan ontving hy ze gaarne, opdat B. en W. geen noodeloos werk verrichten en zy bij het ontwerpen van de reglementen er rekening mede kun nen houden. De heer Fruin zag voor het ambtenaren reglement op art. 4 gaarne ingevoegd dat de ambtenaren voor arbeid boven hun ge wone uren vergoeding krijgen. De voorzitter zegt dat dit moeilijk gaat. Van den secretaris bijvoorbeeld is de jaar wedde vastgesteld bij K. B. De heer Sannes zegt ook enkele amende menten toe voor beide reglementen. De voorzitter stelt nn voor om het voor stel aan te houden tot een volgende ver gadering, wanneer B. en W. klaar zullen zijn met de reglementen. Dit wordt aangenomen. De heer Schorer mist onder het tegen woordige reglement de hoofden der scholen, onderwijzers leeraren aan Gymnasium enz. De voorzitter zegt dat hiervoor een aparte regeling bestaat. De heer Van Teylingen zag gaarne do amendementen ter keDnis der leden ge- gebracht. Dit zegt de voorzitter toe. Niemand meer het woerd verlangend wordt de vergadering gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Cuiik M, C. v. Maurik Broekman te Gulpen j te Schoorl J P. Cannegieter te Oost»oorne. Evenals vorige jaren heeft ook thans de Groninger Brandwaarborg-Maatschap pij hare jaarvergadering gehouden. Uit haar jaarverslag over 1908 bleek, dat de Maatschappij, onder directie van de heeren M. Brouwer en F. Dijk ster huis, zich in een bloeienden toestand mag verheugen. Het verzekerd kapitaal wijst thans einde December 1908 een eindbedrag aan van f 50.631.485. De brandschaden hebben dit jaar bedragen totaal f 37.901.45', waarvan als restitutie door herverzekering werd terug ontvangen totaal f 7756.64'. De staat van diverse onkosten, alsmede premie voor re-assurantie etc. bedroeg f 32084 26'. Te Rotterdam viel eon 3jarig knaapje al spelende in een emmer met kokend water en bezweek aan de gevolgen. Er voer een motorboot op de Binnen- Amstel te Amsterdam. Een man op een kolenschuit hield zich met zijn haak achter de motorboot vast. Plotseling gleed de haak uit en tuimelde de man te water. On middellijk zonk hii, mede door de vaart der schuit, naar de diepte en eerst een kwar tier later mocht men er in slagen hem op de slaizen te halen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Bijna gestikt. Te Zwolle is een jongeling gisterenmorgen bijna het slacht offer van gasverstikking geworden. De hoofdkraan werd Maandagavond als ge woon afgesloten. Toen de zoon zioh aan het ontkleeden was, vergat hij het gas- kraantje op zijn slaapkamer dicht te doen. Gisterenmorgen 6 nnr werd de hoofdkraan weer geopend. Om 7 willende opstaan, viel de zoon des huizes op den grond, wat gelukkig door de huisgenooten werd gehoord. Na onmiddellijk ingeroepen ge neeskundige hulp mocht men er in slagen na inademing van zuurstof hem in het leven te behouden. ten nieuw Oranjelied. By W. Berg mans te Tilburg is reeds een volkszang verschenen ter gelegenheid van de bljjde gebeurtenis die het Nederlandsche volk tegemoet ziet. De woorden zyn van „Iden- burg" en de muziek van A. Kluytemans. Du'tsche Oreet. Onze Haagsche cor respondent schrijft ons Het allerlaatste bedrijf van de Duitsche Greet-historie schijnt nu wel .te zyn af ge speeld. Niet alleen, dat de heer Ter Laan, gelijk wij reeds bericht hebben, geen kans heeft gezien met een interpellatie iets te bereiken, maar ook .schijnt het vast te staan, dat de aanklacht door den makelaar Burghout ingediend tegen de schrijver van de vroeger door ons ver melde brochure, geen verdere gevolgen zal hebben. Althans, er wordt daarover niets meer vernomen. Er is nu in deze goheele zaak blijkbaar iets, dat alle open bare aotie succesloos doet blijven. En gééa der in de brochure beschuldigde hooggeplaatste personen heeft het noodig geoordeeld, tegen den schrijver op te treden. Het gordijn schijnt dan nn gezakt te zijn. Het stuk is uit. Maar het had een weinig bevredigend slot. („Tel.") Een zonderlinge toestand. Sedert eenige dagen vormt zich op een terrein, toebehoorende aan den heer Floris Vos te Naarden, welk terrein gelegen is aan den Amersfoortschen Straatweg tusschen Naarden en Laren even voorby „De Gooische Boer", een waar zigeunerskamp. Gewoonlijk stonden eenige zoogenaamde woonwagens op hun tocht gestationeerd even voor »De Gooische Boer", doch de heer Floris Vos heeft die standplaats door omrastering thans ontoegankelijk gemaakt. In plaats daarvan is thans door hem vlak tegenover de villa van den heer Drees een terrein ompaald en omrasterd met een bord, vermeldende„Standplaats voor woonwagens". Natuurlijk wordt hiervan een gretig gebrnik gemaakt, zoodat zeer ten spijt van de in de nabijheid gevestigde bewoners, eon aantal woonwagens daar hun standplaats kiezen. De bewoners dier woonwagens maken het niet alleen den omwonenden, doch ook den voorbij gangers lastig. Bovendien heeft de politie banden vol werk, omdat de Zigeuners, die daar in een 14-tal wagens kampeeren, de omgeving zeer onveilig maken. H. Een arme, onde daglooner te Knijpe verloor zyn koe, de hoofdbron van zyn be staan. Het muziekkorps „Luctor et.. Emergo", aldaar, trok zich zfjnlotaanen maakte een mnzikalen ommegang met col- lecte langs de dorpen Knype en 't Meer, die meer dan f 100 opbracht, en dit bedrag, ge voegd by de opbrengst van het overschot het dier, is voldoende om voor den armen man weer een koe te kooprn. Te Heeren veen zijn een vader en zoon van Oudehorne gevankelijk binnen gebraoht, die een ziek familielid te Ter- wispel kwamen bezoeken en aanboden hem op te passeD, doch, naar later bleek,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2