NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 154. 1909. Donderdag 1 April, 23e jaargang. .CHRISTELIJK- HISTORISCH VERfGHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JQNGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Verplichte Verzekering' of Staatspeiisioiieering. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE-'DUR FiRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 csnt. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Over dit onderwerp sprak gisteren te Goes in de Prins de. Prins van St. Maar tensdijk voor de afdeeliag van Patrimonium alhier. Hij werd ingeleid door den voor zitter dhr. Groustra. De overheid, zoo begon spr., is er om der zonde wil. Zij is er niet alleen om de misdaad te straffen, maar zij heeft zich ook de sociale ellende die eveneens uit de zonde opkomt aan te trekken. Daarom heeft de a.-r. partij op bzar verkiezingsprogram bescherming van den arbeid en een rijk ontwikkeld verzekerings wezen. Eigenlijk zag zij dit liever uit 't partiouiier initiatief opkomen maar als dit laatste slaapt, of niet tot aotie komt, moet de overheid, juist wijl ze er is om der zonde wil, ingrijpen om in een nood- stand te voorzien, en wel teneinde een toekomst voor te bereiden, waarin 't parti ouiier initiatief weer op gezonder regeling onzer samenleving bedacht zal zijn. Hierbij moet op den voorgrond staan de organi satie der bedrijven welke sinds de afsohaf- ting der gilden is verloren gegaan. De ohr. beginselen slaan in dit opzicht meer op de verschillende organen der maatschappij dan de denkbeelden die wij bij de vrij zinnigen aantreften. Het oud-liberalisme zag alle heil in de onbeteugelde vrijheid van den arbeid, en achtte de vrije oon- ourrentie voorwaarde voor de volksont wikkeling. Deze leer der Manchesterschool is uitgeloopen op exploitatie der arbeiders, vooral van vrouwen en kinderen. Het socialisme dat in de mislukking van het liberaralisme kracht vond, wilde de personen in één groote sociale partij zich doen vereenigen. Evenals zijn voorganger droomde 't van een van nature goeden mensoh. Zoo komt 't ook dat eike proef neming om dit socialistische droombeeld te verwezenlijken op mislukking is uitge loopen. Zoo komt 't dan ook dat de Revi sionisten hoe langer hoe meer dat droom beeld van den heilsstaat prijsgeven en de S. D. A. P. terugtreedt tot de allures eener „burgerlijke" partij. Ook de poging van het Staats socialisme om alles door den Staal te doen dwingen, mislukte. Voor het organisch leven trad een machinaal geheel in de plaats. De ohristeljjke staatkunde, welke tracht individu en gemeenschap in harmonie te doen saamwerken, verdient de voorkeur. Daarom kannen we ons zelfs reads met 't be ginsel der Staatspensioneeüng niet vereeni gen. Daarbij toch is de premiebetaling uit gesloten, 't is een stap naar het staats socialisme. Is daar een groote staatsruif, waaruit allen eten, dan is daarmee het plichtsbesef geknakt, naastenliefde en ont ferming verkoudende armenzorg wordt vervaDgen door belastingbetaling, en de kerken worden belemmerd in 't voldoen aan Christus' bevel. Een beroep op Enge land geldt hier niet. Daar is armenzorg al tijd overheidszorg geweestde gemeente besturen zorgden voor de poor rates.Wordt die toestand in ons land overgebracht, en komt bij die staatspensioneering het alge meen stemrecht bi), dan hebben de behoef - tigen daarin een machtig middel om nit de beurzen der bemiddelden 't geld in de zak ken der minvermogenden over te pompen. De Staatspensioneering, van een valsch beginsel uitgaande,werkt demoraliseerend. B\j premiebetaling daarentegen krijgt de rentetrekker nit zijn eigen arbeid bij ziekte, invaliditeit of in den ouden daghij behoeft er niemand dan God voor te danken. Als die stand er aan gewend is, kan straks de verplichte premie wegvallen, Heel de zorg voor den onden dag kan dan aan het parti ouiier initiatief worden overgelaten, gelijk dezerzijds wordt gewenscht. Betaalt hij geen premie dan geniet de rentetrekker een aalmoes van de overheid. Hij vervalt tot de klasse der paupers die onderhouden wordt door den Staat en ondergaat alle de- moraliseerende invloeden die het paupe risme na zich sleept. Het particulier initia tief is dan gedood. Het schoone beginsel >draagt elkanders lasten" is dan een doode letter. Staatspensioneering zal het egoïsme in de hand werken. Weg is dan I die solidariteit welke in lijden en smart de menschen doet samenwerken tot eikaars hulp. Bij de Staatspensioneering gaat alle hooger motief te loor de maatschappij zal er zedelijk door dalen. Gelukkig dat men zich in de christelijke kringen van het goede beginsel n iet laat afleiden. Het program van actie der a- r. partij bevat verplichte verzekering; en herziening van het tarief voor invoerrrech- ten om de kosten dier verplichte verzeke ring daaruit te vinden. Dit is een hoog standpunt. Het toont aan dat de a. r. partij den moed heeft duidelijk voor den dag te komen met hetgeen zij, in tegenstelling met de vrijzinnige partijen, wil. Ook Patrimonium sloeg reeds jaren ge leden op hetzelfde aanbeeld en omschreef zijn wensohen nog kort geleden op zijn joDg3te jaarvergadering in zijn program. Dit was een tegenslag voor de vrijzin nige partijen, die gemeend hadden met hun staatspensioneering vele kiezers van rechts voor hunne oandidaten te zullen winnen. Maar Patr. is niet vergeten dat diezelfde partijen door 't kabinet Kuyper tot heen gaan te driDgen, al diens sooialen arbeid, in wetsontwerpen belichaamd, hadden doen verloren gaan, zonder er iets beters voor in de plaatstestellen; als daar zijn: arbeidswet, ziekteverzekering, landbouw- verzekering, visscherij verzekering, invalidi- teits- en ouderdomsverzekering. Dat is niet geweest in 't belang van den werkman. Patrimonium heeft doorzien dat de vrijzinnige partijen uit politieken nijd gehandeld hebben en alzoo de sociale be- iangan in den steek hebben gelaten. Had den zij dat niet gedaan, dan zouden wij du reeds een ouderdoms- en invaliditeits verzekering bezitten. En nu wil Patr. deze mannen liefst niet weer aau 't bewind zien, nu deze getoond hebben de sociale be langen bij hun eigen politieke belangen achter te stellen. In den strijd tegen de Staatspensio neering staan de Reohtsohe partijen schou der aan schouder, en zijn ook de vrijzinnig democraten hel met hen eens. Spr. doet, om dit te bewijzen, lectuur van hetgeen de pers van laatstgenoemde partjj over dit roekeloos zonder linanoiösl perspectief op de politieke markt brengen van de Staatspanoioneering, en tegen het pressie-oefenend bedrijf van den bond voor S'aatspensioneermgop de Kameroandidaten, Deze Verzekeringapiioht is geen dwang van dwang spreek; saen slechts wanneer er verzet gepleegd wordt. Zij is blootweg een plicht, een wettelijke, beter ware 'tzoo de zedelijke plicht voldoende drong; doch België leert dat dit onmogelijk isdaar is de premiebetaling vrijgelaten, en zie slechts een negende maakt er gebruik van. Bovendien aohten wij dien wettelijken plicht noodig omdat onder de gegadigden weinig arbeiders zijn, en wij die er juist bij willen trekken. Straks, na verloop van tijd, als men tot in het tweede geslacht aan het brengen van offers gewend zal zijn, zal die verzekeringsplieht kunnen vervallen. Onder de vrijliberalen zijn er echter die dat roepen om Staatspensioneering wel een aardige zaak vinden als een poging om de kiezers in de val te lokken, en tevens als middel om beide de Staatspen sioneering wijl ze onbetaalbaar is, en de verplichte verzekering waar zij tegen zijn van de baan te helpen. De unie-libCralen namen een twijfelachtige houding aan. Eerst stond op hun concept program ver zorging van ouden van dagen, dat was een nieuw blanco artikel. Later namen zij er de clausule bij op „bij voorkeur in dé riohtiDg van staatspensioen". Men zegt dat de helft der Lib. Ünie-mannen tegen Staatspensioneenng zijn, tooh ijveren zij er voor hetgeen ook van hun kant aan een politiek lokmiddel doet denken. Msar een partij die zoo handelt pleegt zelfmoord. Eigenlijk zijn 't alleen de sociaal demo craten die er voor zijn en behoorde Trcel- stra de kabinets-formateur te zijn bij een verkregen meerderheid in dien geest, wijl hij al jaren geleden oon aniore voor staats- pensioneering en algemeen kiesrecht ge- jjverd heeft. In 1905 heeft Roodhuijzen overal uit geroepen wat heeft een dooie aan een rijksdaalder 1 Thans is hij voor Staatspensioneering die den invalide naakt aan den dijk laat staan en „den dooie" helpt aan een rijks daalder. Dat wordt hem en zijn blad «De Va derlander" door het vrijzinnig dem. blad Land en Volk in niet-malsohe bewoordin gen verweten. Wij vrijzinnig democraten, alzoo deze courant, behoeven niet voor de kiezers te komen om hst karakter der invaliditeits verzekering te verbergen wij behoeven niet waar te maken dat de medische we tenschap nu zóó ver vooruit is gebracht dat de meDsehen die in 1905 met hun 70e jaar „dood" waren, nu op dien leef tijd nog levendat moeten de Unie libe ralen doen. Die moeten nu aan de kiezers bewijzen dat de invaliditeitsverzekering in 1909 van minder belang is dan in 1901 toen minister Lely zijn invaliditeits-verzeke- rings-wetsontwerp indiende. Wij vrijz.- dem. willen eerst een behoorlijke bereke ning toonèD, alvorens f3 pensioen aan den arbeider te beloven, of minder wanneer het tegenvalt. Dit is oprechte taal, die de unie-libe ralen 't zwijgen behoorde op te leggen en zie Goeman Borgesius, de leider der L. U., gaat even blijmoedig voort, nu pas weer te Wognum in district Enkhuizen, met de Staatspensioneering te verdedigen zonder de kostenberekening. Met meerdere aanhalingen uit de bladen wordt de onvoldoendheid en onoprecht heid van de Staatspensioneering door spr. geïllustreerd. Wij zijn voor verplichte verzekering, die ten goede komt van allen, die buiten staat zijn om uit het bedrijf in hun onder houd te voorzien, hieronder zijn ook de invalieden. Er zijn menschen, die op hun 70e jaar nog niet versleten zijnen er zijn duizenden anderen, die dat wel zijn reeds voor hun 50e. Men denke slechts aan de diamantslijpers. En die allen zullen door de Staatspensioneering niet geholpen zijnzij zullen nog 20 jaar kannen wachten, om met Roodhuijzen te spreken, tot zij dood zijn. Wij zijn voor pensioneeriog met premie betaling door de gegadigden naar loon- klassen uit salarissen varieerende van f 240 tot f 1000 betaalt ieder een rente evenredig aan zijn bloon, en krijgt later een pensioen dat in zijn stand voldoende kan worden geaoht. Zoo wilde 't het outwerp-Kuyper. Maar deze onderschei ding lieten de vrijzinnigen glippen, wat vreezen doet, dat zij den werkman niet kennen. Hun ernst is althans voor 'i minst twijfelachtig. Nu reeds heeft men de rente aanmerkelijk laten dalen, en zal de gepensioneerde zooveel minder dan een rijksdaalder erlangen als hij reeds op andere wijze inkomsten hadeen bedeelde van f2 50 krijgt in dit stelsel niets. De inkomsten zullen dan ook zeer hoog zijn, vooral omdat het tarief niet verhoogd mag worden. En hoe die te vinden f Door belastingverhooging en vooral ver- hoogirg van het sueoessiereeht. Door een nieuwen last op de schouders der be lastingplichtigen te leggen, tot groote sohade voor de philantropie. Minister De Meester heeft te Zuidhorn een cijfer van 40 miljoen genoemdal heeft h\j ls ter gezegd dat 't bezwaar niet onover komelijk was. Maar met de cijfers van Engeland voor ons mag gerust het cijfer aldus worden vastgesteld. Id Engeland, dat sedert het vorige jaar een Staatspensio neering heeft, zijn de bedeelden uitge sloten; en wordt jaarlijks 80 miljoen gulden aan 600 duizend verzekerden uitgekeerd. Er zijn daar 2 miljoen bedeelden, kregen die ook pensioen dan werd de uitgaaf met 240 miljoen gulden vermeerderd. Neemt men de invaliden er bjj volgens de Duitsche en Oosienrijksche cijfers, dan kwam er nog 20 miljoen bij. De bedeelden kon men hier niet uitsluiten. Nu is Engeland 8 maal sterker bevolkt dan Nederland. Er zou hier derhalve 40 miljoen 's jaara voor de pensio neering noodig zijn. Waar moet dat van daan komen Én het is pas een beginnetje. In de vergadering der Liberale Unie zei dan ook een der sprekers dat men den kie zers geen knollen voor citroenen moest ver- koopenen De Standaard heeft na deze berekening, omtrent wie volhield dat Staatspensioneering op deze wijze kan, be weerd dat hij is een botterik of de schare misleidt. Met den spreker trad in debat de heer Kloos die op de quaestie een minder poli tiek en principieel, en meer sociaal-demo cratisch en humanistisch licht deed vallen Fabius en enkele niet genoemde Roomsch- Eatholieken als tegenstanders der ver plichte verzekering deed figureeren aan de hand van Wibauts becijferingen betoog de dat in ons land 90.000 gepensioneerden f 41 's weeks ganietend, dit een uitgaaf van 20 miljoen zou vorderen welke op het kapi taal best te verhalen isde onmogelijkheid van premiebetaling door den arbeider trachtte aan te toonende beschuldiging dat de vrijzinnige partijen de Staatspen sioneering als kiezerslokmiddel bezigen beaamde, en de onmacht van alle regeerin- j en in zake sociale wetgeving constateerde; wegens de enorme administratie de ver plichte verzekering betreed, en wegens het gemak de Staatspensioneering, die slechts voor den gegadigde een gang naar den be taalmeester vereischt, aanprees. Hij werd door den spreker beantwoord. De voorzitter dankte beiden. Ds Prins ging voor in dankgebed. 31 Maart 1909. Laat nu ieder belangstellende eens gaan zien ter secretarie of bij op de nieuwe kie zerslijst staat. Tot en met 15 April is er gelegenheid om bij burgemeester en wethouders te vragen alsnog er op geplaatst te worden. Die aanvraag kan geschieden op onge zegeld papier. Tot 21 April liggen de reclames ter visie voor een ieder. Vóór 15 Mei definitieve vaststelling der Kiezerslijst. Het plotselinge overladen van ons Goesche Statenlid den heer B. M. den Boer heeft de kies ver eenigingen onverwacht voor de moeilijke taak geplaatst een opvol ger voor hem aan te wijzen. De heer Den Boer was een self-made man, een man die zichzelf had gevormd, en van een ondergeschikte plaats in de maat schappij, met Gods hulp, door eigen ener gie zich wist op te werken tot de hooge plaats die hij jarenlang in verschillende kringen met eere vervulde. Vrijzinnige mannen van naam, die nog hoog genoeg staan om het goede ook in den tegenstander te waardeeren, hebben door hunne tegenwoordigheid bij zijn groevege tuigenis afgeiegd van het respect dat hen bezielde voor dezen ontslapene. Wij danken dan ook den fleere met velen voor hetgeen hij ons gewest en onze partij in dezen trouwen, welbeminden veteraan geschonken heeft. Een opvolger te vinden, die hem waardig zou kunnen vervullen, is de moeilijke taak, thans den kiesvereenigingen aangewezen. Zij er een gedurig gebed onder ons dat 't Gode behage de leidersin ons district met wijsheid te begiftigen om voor de ver vulling zijner ledige plaats de juiste stap pen te doen, en een door broederschap en vreeze Gods geheiligden kamp om dezen open zetel voor te bereiden. Zitte hierbij niet voor de lust om te steu nen op menschen of op eenige partij, m**r enkel en alleen op den levenden God, naar wiens aanbiddelijken Raad ons deze be proeving is toegekomen. Het moet aller ernstig streven zijn, zoo 'tkon zijn in Gods gnnst dezen zetel te behouden. Maar dan is aan de zijde der leiders groote voorzichtigheid noodig, die zij, naar wij hopen en vertrouwen zullen zoeken bij Hem die de Wijsheid is, en al onzen arbeid opvordert voor Zijne eere en het waar achtig volksbelang. Omtrent de vergadering van Patrimo nium gister te Goss gehouden, veroorlove het bestuur ons een opmerking. Wanneer Patr. weer een vergadering be legt waarin andersdenkenden met dan spr. kunnen debatteeren, en de spreker aan debaters gelegenheid tot repliek belooft, houde de voorz zich hieraan. Door namens H bestuur repliek te weigeren, zette de voor zitter den spreker in 't zonnetje en beging hij een onbillijkheid jegens den debater. Vooral nu sprong dat in 't oog, dewijl de spreker in zijn repliek, blijkens 's voorzit ters eigen verklaring, wel wat prikkelend was geweest. Wij hebben met openbare vergaderingen met debat met tegenstanders niets op. Maar als men een zoodanige vergadering belegt, omschrijve men secuur de rechten zoo van spreker als debater, en trekke men zooveel mogelijk met den spreker één lijn. Dat dit verzuimd werd, ondanks de ove rigens uitstekende leiding van den voor zitter, bezorgde aan den „ietwat geprik- kelden" tegenstander een onaangenaam heid die hij als erkeDd beschaafd debater niet had verdiend. Doch gelijk wij zeiden houd derge lijke vergaderingen, die toch niemand overtuigen, liever niet, dat is nog beter. a Wü mengen ons niet in den strijd tus- schen de S. D. A. P. en de uit haar voort gekomen S. D. P. Beide toch staan op het standpunt van den klassenstrijd, en kennen geen grooter haat dan dien tegen de bour geoisie", alleen de laatst opgekomen partij doet dit consekwenter dan de onde S. D. A. P. Beide zyn ons even weinig sympa thiek. Maar in één ding en dat is een quaestie van taktiek staat de jonge partij blijk baar hooger dan de onde. Eergisteren trad te Amsterdam de oude partij op, waar mr Troelstra sprak, die be houdens enkele oogenblikken van rumoer, wanneer hij de uitgeworpenen wat al te hardhandig aanpakte en schold, ruim drie uren aan 't woord was om hen te bestrijden, terwijl de woordvoerder Wijnkoop, der S. D. P., die met den spreker in debat ging, herhaaldelijk werd uitgejouwd en in zijn spreken belemmerd, en ten slotte na een kwart uur aau het woord, althans op het podium te zijn geweest, door de meerder heid der vergadering van de gelegenheid om door te spreken wi r i bero; f i. Dienzelfden dag vergaderde de S. D. P. te Rotterdam, waarin dr Gorter en Wijn koop het standpunt der nieuwe partij ver dedigden, waartoe zij 21!» uur namen, ter wijl van de drie S. D. A. P'ers die met hem in debat gingen, de eerste Spiekman twee uren onafgebroken aan het woord bleef, zoodat de sprekers van dien middag hnn repliek slechts voor een zeer gedunde en verloopen vergadering konden voor dragen. Wat derhalve de erkenning van 't recht van het vrije woord aangaat, waren de menschen die tot de nieuwe partij behoo- ren, inderdaad het fatsoenlijkst. In de vergadering der S. D. A. P. te Am sterdam, waar Wijnkoop tegen Troelstr*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1