IRS NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. ES. No. 151 1909. leijeraak stbode. Maandag 29 Maart 23e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Orgel te koop, II KOOP" iknecht Binnenland. ddelbtorg ikaten. |t van 14 Stamsla, |oordlger broek iesse. lentie verstrekt. LAUX. j. MELSE, S t. overdekte >P ll met Veulen, fER, Domburg. laan vraagt met istbode, Langen Delft lagt tegen Mei [agd istmeid I e r s e k e. [agd een flinke, ID IJZEN-van lG o e s. |a.s. of eerder, aktersgezin bij 2de meisje, voorzien, niet Inis van naaien [iOon naar be- onder letter Zeeuw, Goes. I,- II,- 11,30 11,— 1,- 1,- 9,- VERfemJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JOMGE-V'ERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TWEEDE KAMER. Wijziging van het Reglement van Orde. UIT DE PROVINCIE. Qemencjde Berichten. r ter inhoud. dan taietlt lertoo ge» rruge ont- ïd van pleten Inventarir oeiboot, in. |r/d blad, Goes. irdeii, knecht Kleverskerke. REBROEDERS i n d ij k e. Bruinisse. IF®. CI. IsCHELDK" 30 8,30 12,— i.31 8,30 8,30 .16 6,30 .17 8,30 1810,— 1910,30 2010,30 k.2lll, 22 6,30 .23 6,30 .24 8,— 25 8,— .26 9,— 27 8,30 128 8,30 .29 6,80 1.30 8,30 9,30 10,30 11- 11,- 1,- 12,- 12,- 12,- 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent. er een datum is fjtweede getal ii rwest Gow. Zij, die zich met 1 April a s. op ons biad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. Het voorstel van den heer De Savornin Lobman om verschillende wijzigingen aan te brengen in het Reglement van Orde der Kamer beoogt ooi verbetering te ver krijgen van de tegenwoordige werkwijze der Kamer. In de toelichting schrijft de voorsteller, dat het thans bestaande stelsel vrijwel heeft voldaan in een vroegere periode, toen de wetten meerendeels veel eenvoudiger regelingen betroffen dan th&ds. Sinds echter de omvang der Staatsbemoeiing en de in menging in sociale verhoudingen zijn toege nomen, deugt de voorbereiding der wets voorstellen niet meer. Wetsvoorstellen van geringen omvang, wier inhoud Bpoodig door de Kamerleden kan worden overzien, lijden niet aan het euvel van slechte voorbereiding. Maar het zijn de wetsontwerpen van grooteren om vang, inzonderheid wanneer deze gewich tige hervormingen van socialen aard be oogen. Als de openbare behandeling aan vangt, blijkt het vaak, dat de leden niet voldoende met den inhoud vertrouwd zijn. Wel wordt tegenwoordig de openbare be raadslaging beter voorbereid doordien van tijd tot tijd een oommissie van voorberei ding wordt benoemd, maar daar staat het nadeel tegenover, dat vaak een van het oorspronkelijke geheel afwijkend opnieuw ontwerp te voorschijn komt, buiten mede werking en medeweten van de meeste leden. Volgens den heer Lobman zal, wil men verbetering, le. voor een goede samenstel ling der Commissie van Voorbereiding moeten worden gezorgd 2e. de onmidde- lijke aanraking der Regeering moeten wor den bevorderd, 3e. de voortdurende aan raking tussohen de Commissieleden en Kamerleden ook gedurende het onderzoek, mogelijk moeten worden gemaaktminder dan thans de openbaarheid der voorbe reidende handelingen moeten worden ge schuwd 5e. de gelegenheid voor de Kamer leden om reeds voor de openbare behande ling amendementen in overweging te geven moeten worden vergemakkelijkt; 6e. het tijdsverloop tussohen de indiening van het wetsontwerp en de openbare behandeling moeten worden ingekort. Om dit te bereiken, wensoht de voor steller in de plaats van de twee bestaande, vier wijzen van onderzoek mogelijk te maken, n.I. le. directe verzending naar de aideelingen 2e. verzending naar de oom missie van voorbereiding; Se. verzending naar een vaste oommiBsieen 4e. verzen ding naar de begrotingscommissies. Voor de eerste, de ook thans gebruike lijke, werkwjjze wordt geen verandering van het Reglement van Orde vereisoht, wel voor de drie andere werkwijzen. Deze werkwijzen worden door den voor steller uitvoerig toegelicht. De belangrijk ste veranderingen brengt de tweede wijze vsn ODderzoekde verzending naar de oom missie van voorbereiding. Deze oommissie wensoht de voorsteller te doen bestaan uit 5 leden, te benoemen door den voorzitter der Kamer. Nadat het afdeeiingsonderzoek heett plaats gehad, dat hoofdzakelijk beoogt de leden der oom missie op de hoogte te brengen van de in de Kamer heersehende meeningen, vangen de commissievergaderingen aan. Deze ver gaderingen zijn bestemd tot het opstellen van het eindrapport. De oommissie zal de flegeering kunnen verzoeken haar vergade ringen bij te wonen en, mooht gedurende het onderzoek de Regeering haar voorstel wijzigen, dan zal de Commissie ook die wijzigingen in haar onderzoek moeten be trekken. Voorts wensoht de heer Lohman, dat de Commissievergaderingen kunnen worden bijgewoond door een zestal Kamer leden, door de leden daartoe afgevaardigd. Behalve de wijzigingen in het vooi be reidend onderzoek stelt de heer Lnhman nog enkele wijzigingen voor betreffende de openbare beraadslaging. De S. D. A. P. Naar uit Utrecht aan Bet Volk geseind wordt, heeft Mr. M. Mondeis voor het lid maatschap der nieuwe partij bedankt en heeft hy ook te kennen gegeven, geen nieu we candidatuur voor de Provinciale Staten te zullen aanvaarden. Voorts seint men aan genoemd blad, dat de afdeeling Utrecht der nieuwe party vermoedelijk opgeheven zal worden, omdat de meeste leden der afdeeling zich niet kunnen vereenigen met de wijze waarop het bemiddelingsvoorstel van het Internationaile Bureau behandeld is ea met hot verloop van het jongste con gres der nieuwe party. Bij de geboorte onzer Koningin 31 Aug. 1880 werd hiervan door Z. M. den Koning kennis gegeven aan de Volks vertegenwoordiging. Felioitatie-adresseii werden eenige dagen daarna ten Paieize aan Z M. overhandigd, uauaens de Eerste Kamer door de heeren v. Eijsirga (voor zitter), De Sitter, BIussó, v. Pal landt, Den Tex, Coenen en Teding v. Berkhout (allen lib.) en namens de Tweede Kanoer door de heeren Dullert (voorzitter, Lectin?, Biussé, Wybenga, Cremers, Roëll en Goe man Borgesius (allen lib.), v. d. Sohrieok on De Brnijn (beiden fcath.) Leden der Kamers zijn thans van deze allen alleen nog de heeren Roëll en Borge sius. Al de anderen zijn overleden. Een gevaarlijke concurrent voor de Java- suiker. Da Japansche Regeering heeft sedert eenige jaren krachtige pogingen gedaan om op het eiland Formosa een Japansche suikerindustrie in het leven te roepen. Zy heeft daartoe een reeks van goed inzicht getuigende maatregelen genomen, met het gevolg, dat er thans negen maatschappijen met een gestort kapitaal van 1.750.000 pdst. in de suikerindustrie werkzaam zyn, welke de ruwe suiker vry van inkomende rechten naar Japan uitvoeren. Door deze gunstige positie heeft de Formosa-suiker de Ja va-suiker reeds eenigermate van de Japansche markt verdrongen en de bedoe ling is don ook, het Java-product geheel uit Japan te verdringen en bovendien nog de Formosa suiker naar China uit te gaan voeren. Intusschen zal het nog wel een tien tal jaren duren, vóór de suikerindustrie op Formosa zich geheel heeft ontwikkeld, maar dan zal de Java-suiker naar alle waarschijnlijkheid ook voor goed uit Japan en voor een gedeelte ook uit China weg geconcurreerd zyn, wat voor onze Javasche suikerfabrieken geen aangenaam vooruit zicht is. Aan Zelandia ontieenen wij de volgen de cijfers. Aantal kiezers voor de Kamer en Staten. 1905 1909 Baarland 142 156 Borsseie 195 195 Driewegen 105 115 Ellewoutsdijk 's Heerenhoek 108 120 169 165 Hoedekenskerke 197 233 Kapelle 356 400 Krabbendijke 358 365 Kruiningen 560 613 Nisse 102 117 Oudelande 147 128 Ovezande 209 229 Rilland-Bath 315 336 Sohore 133 146 W aarde 133 132 Ierseke 581 596 Sb Dit is 't Bevelandsohe deel van het Kamerdistriot Hontenisse. Middelburg. In de Gemeenteraads vergadering van Woensdag 31 Maart, te 2 uur, zijn onderstaande zaken aan de orde; 1. Notulen 2. Stukken 3. Benoeming Hoofd Gemeente-bewaarschool. (Aanbevolen wordt mej. E. C. Ets, mej. M. G. A. L. v. Langeraad en mej. J. A. Grootegoed)4. Id. Voorzitter Commissie van Financiën en een lid der Com missie, bedoeld bij art. 3 der Verordening op de heffing van vergunningsrecht. (Wegens bedanken van den heer J. F. van Dunné) 5. Id. gemeente-heelkundige (vac. dr. J. C. Bolle. Voorgedragen wordenie dr. D. Schoute te Middelburg, ae A. Kappers, arts te Gro ningen; 6. Staat oninbare posten, inkomsten belasting 1908, schoolgeld 1907/08; 7—13. Voorstellen tot pensionneeren van den eervol ontslagen Agent van Politie A. Pasveerhet verkoopen van grond aan den Blauwendijk aan A. C. de Vosnadere vaststelling van de wijziging der Bouwverordeningwijziging van den pensioensgrondslag van den leeraar aan de Burgeravondschool J. Holm. Hetverleenen van vergunning aan Firma Reynierse om rails te leggen in de Loskade van hare fabriek naar het Kanaal. Wijziging van de Verordening op de heffing en invordering van eene inkomsten belasting. Het verminderen van den huurprijs voor een deel van de Vleeschhal voor de Veilingsvereeniging »Walcheren". I4. Vast stelling van het door B. en W. ontworpen uit breidingsplan der Gemeente, ingevolge de Woningwet. 15. Herstemming over het voorstel van mr. Sannes, betreffende de regeling van de arbeidsduur en het loon in het Ambtenaren en Werkliedenreglement. Eventueel voort zetting van de behandeling van het ontwerp. Goes. Overgeplaatst sla zoodanig naar Den Briel, de heer A. Tukker, bewaarder der Hypotheken en 't Kadaster, alhier. Goes. Patrimonium heeft dB. Prins uit- geuoodigd om 't prinoipieele verschil eens voor de werkgevers en werklieden, die in !t vraagstuk belang stellen, te komen dui delijk maken tussohen Staatspensioneering gelijk de Liberale Unie die .voorstaat, en de verplichte verzekering gelijk die op het antirev. program van notie voorkomt. Wij wekken allen op om dozen be gaafden spreker uit St. Maartensdijk a. s. Donderdagavond 8 uur in de Prins te gaan hooren. Bij kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van den Oost Nieuwlandpolder E. van Nieuwenhuijzen te Wolphaartsdijk dijkgraaf van den Onrustpolder J. L. Mar- ousse te Wissenkerke; gezworene van het waterschap Stavenisse L. J. Dorst te Sta- veniese. Electrische tram VlissingenMiddelburg. Vlissingen. B, en W. alhier hebbes aan den gemeenteraad een rapport uitge bracht van den loop der onderhandelingen met de directie der stoomtram Vlissingen Middelburg, omtrent een eventueel te ver- leenen concessie voor den aanleg van com munale lijnen in de gemeente Vlissingen. Hieruit blijkt dat B. en W. nog geen voor stel aan den gemeenteraad hebben kunnen doen, omdat de teekeningen omtrent de richting van de aan te leggen lyn nog niet volledig zyn en geen overeenstemming ten opzichte, van de concessievoorwaarden is verkregen. B. en W. achten het, ter voor koming van misverstand, wenschelijk er uitdrukkelijk op te wijzen, dat deze kwestie geheel afgescheiden is van den verbouw van de bestaande intercommunale tramlijn van eon stoomtram in een electrische tram. Dit werk zal terstond kunnen worden nitge- voord, zoodra lay kon. besluit hiervoor een rijks-concessie is verleend en wordt dus in geen enkel opzicht vertraagd door de on derhandelingen omtrent de communale lyn. SeroosUerke (W.) In de Zaterdag alhier gehouden algemeene vergadering van de onderlinge brandwaarborgmaat schappij „Helpt Elkander", werd door den secr.-penningmeester verslag uitgebracht over het dienstjaar 1908. Aan dat verslag ontieenen wij het volgendeAan brand schade werd uitbetaald f 304, aan premies werd ontvangen f 1928,08, 32 nieuwe leden trades toe en 1 lid nam wegens uitschei ding van bedrijf ontslag, het aantal leden bedraagt thans 412 met een verzekerd kapitaal van ruim 2 millioen gulden. De aftredende commissarissen, de heeren I. de Buck, alhier en P. de Visser te Dom burg werden met algemeene stemmen her kozen. De lente schijnt op de Zuid Holland- sche eilanden dóór te breken. Te Ouddorp, rteds gemeld, is de koekoek, te Goedereede de kikvorsch gehoord. Het Gereformeerd Traktaatgenoot schap „Filippus" heeft o.m. ontvangen een aangeteekenden brief van H. M. de Konin gin-Moeder, waarin f 25 gesloten was, met een begeleidend schrijven, waaruit Hare Majesteits belangstelling in den arbeid van het Traktaatgenootschap bleek. Twee uit de provincie bezoeken het Leidsche Museum van Oudhedenen zyn vooral vervuld van de mummies. Zy ky- ksn er lang naar, en eindelijk vraagt de eefi: Wat zou die kaart boven z'n doodkist beteekenen met 2500 V. C. er op »Dat's nogal wiedie"', zegt de ander, «na tuurlijk 'tnur-imsr van de auto, die hem overreden heeft". Handelsblad. Bet nieuwste speelgoed. In de tuinen der Tnilerieën te Parijs kan men bij gunstig weer het publiek zioh zien vermaken met het allernieuwste voortbrengsel der speel goedfabrieken. De »diabolo« heeft plaats gemaakt voor allerhande modellen, ont leend aan de aller attentie in beslag nemen- vliegmaohines. Veel opgang maakt reeds de i/duivelsvogel", een kunstige constructie in den Aorm van een zwaluw, waarvan de werkelijk fladderen. De persoon, die zich met het instrument vermaakt, slingert het evenals een diabolo, met een tussohen twee stokjes gespannen koord, de lucht in. Men heeft evenwel een touwtje aan het voorge deelte, om den vogel weer terug te kunnen trekken. Eenmaal in de lucht, fladdert het beestje heel aardig rond, en eenige handige lui hebben zioh reeds zoodanig geoefend, dat ze den vogel naar elke .willekeurige riohtiDg wel een 160 of 180 meter door de lucht kunnen laten vliegen. Verder zijn de vleugels van het beest verstelbaar en kunnen naar iedere wind sterkte gesteld worden, hetgeen men door ondervinding moet leeren. Dit maakt het mogelijk de vogels 40, 50 ja wel 60 se conden te laten zweven. De duivelsvogels zijn nog wel zelf te maken, raaar kostbaarder speelgoed zijn de imitatie „luchtschepen", die al naar hun afwerking 5 tot 25 iros. kosten. Farmans vliegmachine maakt reeds veel opgang. Dit door veeren in beweging gebracht in strument loopt ongeveer 3 meter over den grond, verheft zioh dan oiroa 3 meter in de hoogte eu vliegt ongeveer 20 meter door de luoht. Ook de nieuwe „Aigle Glaneur" valt in den smaak. De adelaar- vormige draak is zelfs bestuurbaar, maar kost dan ook zooveel duurder. Al naar de afwerking is, betaalt men er 40 tot 200 fr. voor. Tooh bestaat er reeds veel vraag naar nieuwe snufjes. Zaterdag steeg te Pasadena in Cali- fornië op de ballon Amerika, met zes passagiers. Sedert is niets meer van reizi gers of ballon gehoord. Expedities zijn in alle richtingen op onderzoek uitgezonden. Men vreest dat de ballon door een hevig onweder overvallen is, toen hij zioh boven de bergen bevond. Er wordt te Berlijn veel gesproken over een proeed, waarbij aan het licht gekomen is dat groote geneeskundigen (hoogleeraren en anderen) pereenten be talen aan tussohenpersonen die hun rijke patiënten voor operaties en anderszins be zorgen. In Rusland bestond een georga niseerd burea met dat doel. Nu deelt men te Berlijn uit offieieele bron mede, dat de regeering zich met de zaak zal bemoeien en de geneeskundigen voor zoover zij als professor ambtenaar zijn, de les zal lezen. De schade, door de overstrooming te Toulon veroorzaakt, is veel grooter dan eerst werd vermoed. Ze wordt op meer dan tien millioen frauos geschat. Vele huizen blijken zoo zwaar beschadigd, dat zij dreigden in te storten en de schamele hutten en tenten, waarin de bedeiaarsge- zinnen huisden, zijn voor het grootste ge deelte vernield. Ruim vijftig gezinnen zijn dakloos en van alles beroofd. Op de promotieiijaten in het Fransche leger, gisteren onderteekend, komt kolonel Arroinaux, van het 9de regiment artillerie voor als brigade-generaal. De nieuwe generaal kwam op lS.jarigen leeftijd als eenvoudig kanonnier-volontair in dienst. Prins George van Servië geniet de eer, heden onder onze telegrammen en in onze politieke buitenlandsehe beschouwin gen een eereplaats in te nemenal valt er te twisten over de eer daarvan 1 Wat zijn persoon aangaat, leggen wy hier even beslag op hem, teneinde hem voor te stellen als de lastigste kroonprins, die de jongste geschiedenis kan aanwijzen. Het is altijd een moeilijke functie ge weest, kroonprins te zijn. Want men kan elk oogenblik geroepen worden, den troon te betreden, em daarmede alle majesteit en verantwoordelijkheid van het konings schap op zioh te nemen. Dooh tegelijk heeft men zijn persoon geheel te doen vergeten,aangezien zuik een bestaan sleohts gemotiveerd is als reserve van den regee renden vorst. Aldus opgevat lykt het kroonprinsschap een moelyke en tactvolle postie. Doch prins George van Servië heeft zioh zyn positie geheel anders voorgesteld. Wat voor kwaad hij op politiek terrein al gebouwen heeft, de laatste maanden, die geheel in het tee- ken van den Balkan-crisis staan, kunnen daarvan getuigen. Dooh al de deugnietenstreken, die deze onverantwoordelijke knaap van 22 jaar al heeft weten uit te halen, verklaren nu ook tevens, dat men na zijn laatste dolheid, om een van zijn lakeien zóó hardhandig te mishandelen, dat de man aan een „nier ziekte" dit is de grimlachende veront- sohuldigina van het offieieele medische rap port! is gestorven, gezegd heeft: „Nu is het genoeg i" Deze lakeien-mishandeling is vooral niets nieuws in de omgeving van den ServiBehen kroonprins. Hij heeft er meer afgeranseld. Bijvoor beeld al de heeren, die de verheven op- draent hadden, den jongen prins George de beginselen van het lager en de vorde ringen van hef meer uitgebreid lager onder wijs bij te brengen. De Fransobe gouver neur, die zijn vader koning Pefiir I uit Genève had meegebracht, ondervond zoo veel last van de ongedurigheid van zijn leerling, dat hp, nadat hij weer een afram meling had gekregen,zijn baantje er aan gaf. Yan den Kroonprins die de uniform draagt van kapitein in het Servische leger, en chef is van het 188 „Kroonprins George regiment" infanterie zijn nog andere staaltjes bekend. Om zioh in de sohietkuast te oefenen, gebruikte hp de soldateD, die voor zijn paleis op schildwaoht stonden, als schijven. Hij mikte dan op de pluim van hun sjako, of op een van de knoopen van hun uniform. W anneer hij mis schoot, was het meestal raak geweest voor de levende schijven. En van een losbandig feest werd inder tijd melding gemaakt, waarbij de kroon prins eenige van zijn vriendinnetjes tot een nachtfeest had genoodigd, dat hij als waar dig gastheer vol entTain zelf leidde, dooh waarvoor hij de troonzaal had gebruikt, terwijl hij zelf in aeereigenaardigdeshabillé op den Servisohen troon gezeten was. Yan dezen kroonprins vernemen we nu, dat hij aan het Skoepsjtina een brief heeft geschreden, waarin hij afstand zegt te doen van zijn rechten als kroonprins. Zoo valt er dan ook één verstandige daad van Z. K. H, te vermeiden. Handelsblad Een weergevonden kind. Yier jaren geleden gÏDg het jongste kind van een echtpaar te Sheffield, een knaapje van vier jaren, met een vriend van den huize, die veel van den jongen hield, zoo- als wel meer, uit visschen. Geen van beiden echter keerden van dit uitstapje terug en men vermoedde dat beiden ten gevolge van een ongeluk waren omge

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1