NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 150. 1909. Zaterdag 27 Maart 23e jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE J0N6E-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. UIT DE PROVINCIE. Bange dagen voor Middelburg. Lezing van Mr. R. Fruin. Driewegen. Een vorig jaar werd bg de Hervormde Kerk alhier aangebracht een consistorie met 2 Zondagschoollokalen. In tegenstelling met al de Hervormde Kerken in de buurt ontbreekt in die ter dezer plaat sen tot heden nog een orgel. Daar naar wij vernemen de iuantiën der Kerkelijke ge meente tegen de daarstelling geen bezwaar zouden opleveren, ware het plaatsen van een orgel zeer zeker eene goede verbete ring van het kerkgezang. Wenielditige. Donderdag was het voor de vereeniging voor Chr. volksonderwijs alhier eene zeer gewichtige dag. 's Namid dags is er, als gewoonlijk bij het eindigen van het leerjaar, eene openbare les ge houden, die door tamelijk veel belangstel lenden met genoegen werd bijgewoond. De teeken- en schoonschriften, benevens handwerken der leerlingen werden ten toon gesteld. Goes. Hedenmorgen half 9 op 't per ron van 't station kreeg een vreemde koopman alhier twist met zijn „vriendin", zij trachtten elkaar de koopwaar te ont nemen, waarbij zij handgemeen raakten en de man de vrouw door een ruit van de derde klas wachtkamer dnwdo. De koopman verdween hierop per trein naar Middelburg. De dame is hem blijkbaar per volgenden trein gevolgd. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent. zssssssESssuzaasgate. aBssy WTsa emiaam De laatste der vier lezingen in dezen winter, uitgaande van de Geschied- en Letterkundige Vereeniging te Middelburg, was lang de minste niet. Wat de heer Fruin ten gehoore braoht lag binnen het bereik van een gewoon ontwikkeld publiek en vermocht zelfs de belangstelling te wekken van de school jeugd, die gelukkig een vorige maal was thuisgebleven. De heer Fruin begon zijn lezing met zijn gehoor even beet te nemen Werke lijk daoht ik een oogenblik, dat hij zijn plaats aan een ander zou afstaan, toen hij mededeelde, dat hij met toestemming van het bestuur een eenvoudigen timmer man het woord zou laten voeren, en dat hg slechts zou aanvullen en vertolken, wat deze, als slecht ter tale ïijode, mis schien onduidelijk zou mededeelen. Het bleek gelukkig slechts een papieren plaats vervanger te zijn, één der bronnen, waar uit de spreker voor zij q lezing geput had. Hij heette Pieter Joosse, was Middelburger, timmerman van beroep en ooggetuige van vele diDgeD, die hij in zijn kroniek be schreven boeit. Hoe de spreker dexe kroniek als ge schreven aanhangsel van een kroniek van Reigersberg gevonden heeft werd eerst medegedeeld. Vervolgens, waarom zij zoo belangrijk was. Niet, omdat ze zoo schoon van taal en stijl is het tegendeel is waar. Maar de sohrjjver blijkt zeer be trouwbaar te zijn en waarheidlievend. Hij deelt slechts mede en dan nog zeer voorzichtig wat hij zelf gezien heeft of van ooggetuigen vernomen. Met reoht mocht hij de zinspreuk voeren„Altijd reeht houdt", een spreuk, die ook eigen aardig op zijn vak past. In 1586 werd genoemde Pieter Joosse opgenomen in het timmergilde, waarvan hij in 1594 tot deken gekozen werd. In 1605 overleed zijn vrouw, hem met de zorg voor vier kinderen achterlatende, wat waarschijnlijk de oor- zaak is van de t$delijke rust zijner pen. Bij was een Calvinist, maar behoorde niet tot de voorvechtershij was integen deel min of meer slap. Van hooge politiek had hg geen verstand. Zijn kroniek begint bij den beeldenstorm. Hij zegt er niet veel van. Zeker ook wel, omdat hij er niet erg mee ingenomen was, wat bleek uit een geüioht, dat de spreker voorlas voor beelden buigen deed hij niet, maar ze breken ook niet. In Middelburg werd alleen de nieuwe leer gepredikt in het Taanhuis, staande op de Rouaansche kade. Het lag buiten de eigenlijke stad op een eiland. De Magistraat van Middelburg handhaafde op deze wgze het plakkaat van de landvoogdes, dat gunstig was voor Bra bant en Vlaanderen, waar de nieuwe leer reeds vroeger gepredikt werd en daarom daar toegelaten werd, maar dat eenige dagen te vroeg voor Middelburg kwam, omdat tot nog toe daar niet gepredikt was, waarom de prediking daar dan ook ver boden werd. Met ze toe te laten in het ge noemde Taanhuis, dat eveu buiten de stad lag onder het onmiddellijk toezicht van de overheid, deed deze niets tegen het plak kaat der landvoogdes. De eerste ongere geldheden in Middelburg vonden plaats op den 6en September 1566. Er werd een ge rucht verspreid, dat de bisschop krijgsvolk toegelaten had en verborgen hield iu de Abdij, met het doel een aanval te wagen op de Calvinisten. Het was echter niet meer dan een praatje van een dronken bode. Nadat de Magistraat zich ter plaatse over tuigd had, dat het gerucht onwaar was, kwam het volk, dat reeds te hoop geloopen Was, tot kalmte. JSen half jaar later zouden er ernstiger onlusten uitbreken. Er was door zekeren Pieter Haeck een expeditie op touw gezet naar Walcheren. Dat de op positie tegen de regeering van Filips een vast punt wilde bezetten, was nog zoo dwaas niet. 75 jaar vroeger was het ook beproefd door de oppositie partij tegen Maximilian toen was 't op Sluis gemunt. Pieter Haak was een geaoht ingezelene van Middelburg; zijn schoonzoon was het hoofd der Calvinisten aldaar. Hoe geheim het plan ook gehouden was, toch werd het verraden door een schipper, die de öeuzen moest helpen overvoeren, maar die berouw kreeg en de Magistraat van Vlis- singen waarschuwde. Den 2en Maart 1567 landde de expeditie tussohen Viissingen en Rammekens. Viissingen weigerde de Geuzen in te nemen. De bevelhebber van het fort Rammekens, dat op aanschrijven van den Prins van Oranje geweigerd had regeeringstroepen in te nemen, welke nu voor het fort lagen, wilde de Geuzen wel innemeD, als ze een lastbrief van den Pms konden toonen. Daar ze dit niet konden, werden ze geweigerd. Nu trokken ze naar Amemuiden, om het daar te probeeren. Ook daar mislukte het, daar Amemuiden geheel afhankelijk was van de Magistraat van Middelburg en deze bij monde van zijn burgemeester, den afgevaardigde van Ame muiden, in bet holle van den nacht ge zonden, verbood de Geuzen iu te neuten. Op Walcheren gelukte alzoo deze expeditie niet. Er schoot niets anders over dan naar Antwerpen terug te keeren, na eerst een landiDg op Zuid-Beveland beproefd te bobbeD. Kort dearop werd de heele expe ditie in de pan gehakt. Het gedrag van den prins, die toen te Antwerpen vertoefde, is wel gelaakt. Men meende, dat hij het in zijn hand heeft gehad, in 1567 den opstand te doen ge lukken. Men moet echter niet vergeten, dat wjj de gebeurtenissen van 1567 zien in het licht van de latere geschiedenis. In 1567 was de prins nog in 't geheel niet het aangewezen hoofd eener natio nale oppositie. Dat waren de «groote heeren" met den prins waren dat Eg- moud, Hoorne, Hoogstraten. Wel had de prins zioh aan het hoofd kunnen stellen van een plaatselijke oppositie. Hij wilde dat eohter niethij verlangde niet sleohis den steun der geoompromiteerde hoofden der Calvinisten, maar van de Calvinisten zelf. Io 1572 was de toestand geheel an ders. Toen had het volk een vijfjarige onderdrukking van Alva achter den rug en was het duidelijk geworden, dat niet sloohts de leiders door Filips (Alva) ge straft zouden worden, maar ook wel dege lijk het volk zelf. Het verschil tussohen den toestand voor en na 1567 moet vol gens spreker niet daarin gezocht worden, dat in de laatste periode zooveel strenger gestraft werd dan in de eerste, maar veel meer in de veranderde rechtspraak. Voor 1567 werden de straffen opgelegd door de schepenen, die de inwoners der stad ken- den, en daarom niet de zwaarste straffen toepasten. Na 1567 moesten strafbare feiten door de schepenen worden overgebracht naar den Raad van Beroerte te Brussel- Deze be rechtte de delicten en gaf de straf aan, die de schepenen hadden uit te spreken. Een paar sterke staaltjes van dis Btrengere straffeu werden door den spreker medege deeld. Zoo deelt Pieter Joosse mede, dat hij een man en vrouw heeft zien ophangen, om dat de vrouw met een slof een Mariabeeld geslagen had, wat ze vroeger slechts mat haar hart gedaan had. De man was onschul dig, maar werd toch, als hoofd der vrouw, cok gehangen. Na de pauze deelde de spreker nog iets mede uit het jaar 1572. Eerst gaf hij uit voerig de grenzen der stad aan, die toen veel kleiner was dan nu. Iu dat jaar zond Alva bezetting naar Walcheren. Viissingen weigerde die in te nemen, maar verklaarde daarmee zich nog niet voor de Geuzen. Zoo vatte Alva het ook ep. Hg zond nog eens een gezant naar Viissingen en Middelburg om de Magistraten over te halen de regee ring itroepen wel in tenemea. Voor hg in Middelburg kwam werd hg opgepikt en naar Viissingen gebracht. Op zijn verzoek werd hg onder geleide naar Middelburg ge voerd. Kort daavup koos Viissingen de zijde der Geuzen. Middelburg, Veere en Rammekens waren nu nog alleen Spaansch. Middelburg wierf een vendel,om zich tegen de Geuzen te verdedigen. De aanval der Geuzen was gerieht op de Dampoort en Lagevielepoort. Toen de eersle aanval tegen de verwachting mislukte, kreeg de bezetting van Middel burg weer moed.Eenige Spanjaarden deden een uitval, met het gevolg, dat de Geuzen zioh van de Dampoort terugtrokken. Ook de aanval op de Lansevielepoort mislukte. Veere, dat aan de Geuzen was overgegaan, kon de landing van Spaansohe troepen uit Bergen-op-Zoom niet beletten. En zoo eindigde den 8en Mei het beleg. Het was mislukt. Eerst in 1574 zou Middelburg naar de Geuzen overgaan. De spreker besloot zijn belangwekkende lezing met zijn hoorders de spreuk van Pieter Joosse op het hart te bindep„Altijd reoht te houden". Krabbendijke. Gemeenteraadsvergade ring van Donderdagmiddag twee uur. Voor zitter de heer burgemeester en tegenwoor dig vijf leden, de heeren J. Butijn en J. P Krijger afwezig. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Daarna wordt mededeeling gedaan dat het rijk de som van f 3300 heeft beschik baar gesteld voor verbetering van de haven werken, welke sein in twee termijnen volgens hst verlangen van het dag. bestuur zal uitbetaald worden. Daarop komt de finantieele zijde te voorschijn van het in vorige vergadering genomen besluit,om een 6de ocdarwijzerfes) te benoemen aan de openbare lagere school. De voorzitter stelt voor te benoemen tegen 1 Mei a.s. op f 550, zoodat voor 1909 noodig is f 366 666 en dit te vinden door aan Gedeputeerden te verzoeken de f 100 die zij van het buitengewoon subsidie volgens art. 53 hebben afgedaan, to adviseeren dis alsnog te verleenen, daarna de 173.33 rijkssubsidie, die anders eerst op de vol gende begrooting zou komen.! Aan H. M. de Koningin te verzoeken, deze alsnu toe te staan en de rest f 93.33s te vinden uit de Hoofd. Omslag door den factor van fl.23 te brengen op f 1.25. De heer Vogelaar zal niet op de eerste post k f100 ingeaD, daar hij vertrouwt dit gerust aan Gedeputeerden te kunnen overlaten, ook niet op de tweede post, daar dit een vaste rijksbijdrage is, en het alleen gaat om den vorm van uitbetaling, maar het spijt hem dat het dag. bestuur den moed heeft gehad, de derde post te vinden uit verhooging van den hoofd, omslag. Allen zijn het eens, dat die aanslag in onze gemeente zeer hoog is, en dien nu weer te verhoogen en zoodoende allen te laten betalen voor iets waar een groote minderheid geen belang bij heeft, niet alleen, maat' waar men zioh de weelde gaat veroorloven om voor 228 kinderen zes leerkrachten te gebruiken om hst onderwijs op hooger peil te brengen, daar had hij het billijk en reoht gevonden, zoo die meerdere kosten gevonden werden door veihooging van sohoolgeld. Deze post kan nog aanmerkelijk ver hoogd worden en dan komen de lasten op diegenen die er genot van hebben. Kan dit niet door de thans geldende verordening op de heffing van schoolgelden, dan kan deze gewgzigd worden, want die is indertijd vastgesteld en gegrond op gewone omstan digheden, maar nu er door het genomen be sluit buitengewone dingen plaats hebben, kon nu die verordening daarop gebaseerd worden Hij zal daarom uit volle overtui ging tegen dit voorstel stemmen. De voor zitter zegt dat het slechts een kleine ver booging is en het slechts in de hoogere klassen een eanigszins merkbaar bedag is, en door het verhaogen van schoolgeld zal slechts de middenstand getroffen worden, daar het schoolgeld niet hooger mag zgn dan dat het per kind aan de gemeente kost, en hg meent dat dit ongeveer in de hoogste kiaase geheven wordt. De heer Vogelaar zegt hierin van meening te verschillen. Tot stemming overgaande wordt het voorstel met drie (Wellem&n, v. Gorsel, v. Nieuwen- huize) tegen 2 stemmen 'Sonke en Voge laar) aangenomen. Nadat het kohier van de hondenbelasting tot een bedrag van f 74 is vastgesteld, wordt de vergadering na de gewone rondvraag door den voorzitter ge sloten. Kruidingen. Tegen 1 April 1909 ia aan den postbode M. van den Berge, eervol ontslag verleend uit 'srjjks dienst na 30- jarigen diensttijd. Waarde. Geslaagd met nnmmer één voor het examen van kommies bij 's rijks directe belastingen, dhr. J. Sonke, alhier, I)» Staatscourant no. 71 bevat de sta tuten der Groene Krnisvereeniging „Zie kenzorg" te lerseke. Tegen 's avonds half 8 ure was er in de school eene vergadering uilgeschreven voor alle belangstellenden in het Chr. onderwijs, waarin zou plaats hebben het ontslag der aftredende leerlingen, maar waarin ook tevens het hoofd der school de hear C. van Dijl, en de onderwijzeres mej. J. A. Laban, beiden wegens hun ver trek naar Goes (Herv. school), afsoheid zouden nemen van deze sehool. De voorzitter ce WelEerw. heerds. Drcsv opende deze vergadering nadat gezongen was Ps. 68 10, met gebed. Z.Eerw. sprak, na gelezen te hebben Ps. 90, een zeer hartelijk woord ter opening dezer vergade ring, die voor de school eenigszins verge leken kon worden bij oudejaarsavond en herdacht ook het werk van het hoofd der school en van de onderwijzeres in de ver- loopen zes jaren, sedert de oprichting dezer sehool, in 't belang der Wemeldingsohe jeugd verricht. Vervolgens kreeg de heer Van Dijl het woord die een overzicht gaf over het verloopen jaar, en ook van deze gelegenheid gebruik maakte om den ouders nog eens ernstig er op te wijzen, hunne kinders tooh vooral niet te vroeg van de school te nemen. Den vertrekkenden leerlingen werden hierop door spr. bij hun intrede in het leven ernstige vermaningen meegegeven, waarna de getuigsehriften, ieder voorzien met een toepasselijke tekst, naar aanlei ding waarvan in verband met aanleg en bekwaamheden eenige toepasselijke woor den werden gesproken, werden uitgereikt. Bij monde van een der oudste leerlingen werd daarop hun „meester" dank gezegd voer '1 genoten onderwijs, en een klein cadeau aangeboden. De heer van Dijl ging thans voort om een afscheidswoord te spreken tot de aanwezigen en noemde met name den voorz. van het bestuur, den eere-voorz. den heer K. Dominicus en den oud-seoretaris den WelEd. Aehtb. Heer F. Wabeke, burgemeester dezer gemeente. De eere-vojrzitter braoht vervolgens zijn afscheidsgroet, aan het hoofd der school, met zijne eohtgeooote, en Mej. Laban, heD gedenkende in^hunne werk zaamheden, en als zijne persoonlijke vrien den. De beste wensohen werden den ver trekkenden naar Goes meegegeven. De seor., de heer F. Dominious, sprak een woord van dank, namens de ouders der aftredende leerlingen. Burgemeester Wabeke, sprak een af scheidswoord èn als vriend èn ook een waardeerend woord over het onderwijs aan deze school, als hoofd der gemeente. De voorz. las voor een schrijven van den heer Florusse, die wegens huiselijke omstandigheden zeer tot zijn spgt ver hinderd was, tegenwoordig te zijn, maar large dezen weg zijn dank en afscheids groet aan het hoofd der school en mej. Laban overbracht. Verder sprak de voor zitter namens het bestuur een zeer harte lijk woord, waarin ook nog herdacht werd het werk van mevr. Van Dijl ten bate der school, vooral in 't begin verricht, door het geren van handwerklessen, door het houden van een kransje, het organi- saeren van een bazaar, enz. enz. Nadat door de aanwezigen den vertrekkenden staande »Dat 's Heeren zegen op U daal" was toegezongen sloot de heer Van Dijl deze vergadering met dankzegging. De vergadering was flink bezoeht, werd af en toe afgewisseld met gezang, en droeg een zeer aangenaam karakter. Door het vertrek van dhr Van Dgl is een vacature ontstaan als kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier. De aanbeveling voor seoretaria-oat- vanger te Rilland Bath bestaat uit de heerea W. Griep, lid van den raad aldaar, en J. Ermerins, secretaris vau Hoedekene- kerke. Er waren 25 solioitanten. De be noeming heelt heden plaats. De heer Griep had, ook reeds tijdens de ziekte van den secretaris diens functie belangloos waai- genomen. In de week van 17 tot en met 23 Maart 1909 zijn in Zeeland voorgekomen, 19 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te St. Annaland, 1 te Axel, 1 te Rilland Bath, 11 te Stavenisse, 3 te Viissingen en 1 te Wolphaarisdijk en 1 geval van diphthe- ritis te Hulst. Goes. Op last van den Commissaris van politie alhier is, als zijnde zonder middelen van bestaan, over de grenzen gebracht de 58-jarige P. J. Dresselaers, kleermaker, geboren en wonende Beveren- Waes, België. Middelburg Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald, dat de oandidaat- stelling, stemming en herslemming voor lid der Prov. Staten in het district Goes, vacature B. M. dan Boer, respectievelijk zullen plaats hebben op 23 April, 4 en 18 Mei a.s. Middelburg. Iu den afgeioopen naoht zijn hier ten nadeele van iemand alhier 14 kippen gestolen. Bresketis. Hedenmorgen 11 uur voer Jan da Koster met vrouw en 17-jarigen zwager (Panlus Brand, broer der vrouw) met hun aak van bier de haven uit. Toen het schip even buiten de haven was zagen een paar schippers dat hut vaartuig stil lag met de vlag halfstok». Een paar hoog aarzen werden bemand, trokken er op uit, en keerden terug met 't bericht dat ge noemde P. Brand door eon rukwind, waarbij de fok brak, over boord ge slagen en verdronken was. Het geval was te aandoenlijker, dewijl op een dier hoogaarzen zioh de vader van dezen ver dronken schippersknecht bevond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1