1909, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 144. Zaterdag 20 Maart 23e Jaargang. EEN KLINKEND METAAL. CHRISTELIJK- HISTORISCH Binnenland. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Bjj dit nummer behoort een By voegsel FEUILLETON. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zondag 21 Maart. Baarland,voor- en nam. ds. J. E. B. Meloen. Biezelinge, voor- en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, vm. half 10 en nam. ds. v. Hengel. Driewegen, nam. 2 uur ds Oe Vries. Eliewoutsdijk.vm. half 10 en nam. ds. Bins. 'a-Gr&veapolder,voorm. ds Gerretsen, nam. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026, UITGAVE DER FIRMA EN VAN 19 Maart 1909. De Keer Bogaardt, afgevaardigde ran Breda, wees, sinds zijn eerste optreden in de Kamer, den Islam aan ais het groote beletsel der ontwikkeling van Indië Daaraan wordt men herinnerd, bij lexing van het Rapport, door den President der Ver. Staten, den heer Taft, indertijd uit gebracht over de Philippijnen. Groot xijn de vorderingen, die de Ame rikanen in korte jaren op die eens Spaansehe eilanden in het welbegrepen belang van het volk gemaakt hebben. Vooral het sohoolwexen is er snel uitgebreid. Alles op de Philippijnen moet thans Eogelsoh leeren. Wie in het Engelsch zioh goed kan uitdrukken, verkrijgt er belangrijke roorreoht. En alles wordt er op aange stuurd, om de bevolking al spoedig tot xulk een staat van kultnur op te heffen, dat xe eerlang li oh zelf xal kunnen regeeren. Betgeen xelfs volgens 'n liberaal als mr Van Deventer vooral daaraan tedankenis.dat de Spanjaarden de Philippijnen gekerstend hebben, en hun een Europeesche taal leerden verstaan. Volmondig geeft hij dan ook toe, dat de Roomsche Kerk op de Philippijnen het onderwijs bevordert heeft, xelfs het middelbaar onderwijs heeft doen bloeien, en te Manilla een inlandsene Uni versiteit heeft opgericht. Ja de Islam is het groote struikelblok in Indië. «Had men, schrijft De Standaard, by- tyds ook onzerzijds zijn Koloniën geker stend, gelijk Spanje dit deed, en niet enkel op kommercieel belang gelet, en had men Voetius' raad gevolgd om ook in onze Koloniën de Nederlandsche taal in te voeren als volkstaal, ook op Java zou de ontwikkeling een geheel andere zyn geweest. „Nu daarentegen de Islam van eiland na eiland bezit nam en ons overal den voet dwars zet, staan wij voor moeilijk heden, die Spanje nooit gekend heeft, en waarop de Amerikanen niet gestuit zijn. «Onzerzijds daarentegen wordt de ernst van den toestand nog zoo weinig ingezien, dat men zelfs in de Heidensche DOOK RUN A. //De anderen zijn al doorgeloopen", xei zij. «Ah mo l Nu, dan «uilen wij hen maar volgen", xei hij en maakte eene beweging alsof hjj een onxichtbaren last wilde af schudden. Zijn bleeke wangen kleurden zioh het eenige teeken, dat hij inwendig opge wonden was. Zijn vrouw en xijn zoon ken den dit teeken, en zwegen altijd ais zij het bemerkten, want als dat hét gaval was, was de graaf gevaarlijk. Maj s blik was echter niet zoo scherp. »Geef u Henrifc tooh als 't u blieft verlof om uit te gaan l" vroeg zij. „Hjj wil immers niet'', antwoordde de graaf barsoh. „Toeh wel, beste oom, als u xagt, dat hij geene straf verdient", ging zij voort. „Hij weet dat immers beter dan alle anderen", was het korte antwoord. „Bent n boos op Henrik Hij was tooh zoo goed. Ik bad mijn armen wel om zijn hals willen slaan verklaarde zij. z/Nu, waarom deed je dat dan niet", zei de graaf, en zijn glimlach maakte zijn ge laat nog barseher. //Ik dorst het niet, om moeder". t Ia jammer Missohien had hij dan wel afstand gedaan van zijn vrijwillige ge vangenschap, en was hij in plaats daarvan jou in den zonneschijn gebleven", zei buitenbezittingen den Islam rogstc6da zijn propaganda laat voortzettenen zelfs de Zending ziet niet in.hoe ze in die buitenste streken een gezegend arbeids veld kan vinden, waar de velden wit zijn om te oogsten, maar de arbeiders ODt- breken. z/Ue Islam weet dit en trekt er partij van en zelfs de kns om althans die stre ken te kerstenen en daardoor nationaal voor ons te winnen, ontgaat ena meer eu meer". Nog altoos geen argumenten. Nog altoos blijft de Liberale pers in gebreke haar argumenten tegenover ons beweren te stellen, dat logisch uit den oonstitutioneelen adat zou volgen, dat niet meer Mr. Borges;us, maar Mr. Troelstra zou moeten geroepen worden, om, won men, het nieuwe Kabinet te formeeren. Met sleoh's twee argumenten kan men uitkomen. Het eerste, dat door ons genoemd is, was, dat Mr. Troeistra zelf niet zou willen. Of liever, fatsoenshalve niet zou kunnen. Doch dit argument sloegen we reeds uit haar handen, door te verwijzen naar Mil- lerand, Tiviani en Briand. Het tweede argument zou xiju, dat de Socialistische fractie in de Kamer te klein zou wezen, om voorop te gaan, en dat de Kabinots-formateur tooh alleen uit eene der grootere partijen mocht worden ge nomen. Doeh ook dit tweede argument gaat niet op. De oude Heemskerk die conservatief was, trad herhaaldelijk als formateur op, niettegenstaande het conservatieve groepje in de Kamer almeer tot onbeduidendheid wegslonk. Eu zegt menZoo deden de Conser vatieven, maar zoo deden wij, Liberalen, nooit 1 dan xij verwezen naar Kappeijne van de Coppello, die hoogstens zes man in de Kamer achter zioh had, en die tooh, toen zijn program doorging, wel terdege als President-Minister optrad. Andera argumenten kennen wij niet. Kent de Liberale pers ze, laat ze er dan meé voor den dag komen, dan zullen we ook die andere argumenten op de de graaf, en keek op het meisje neer. z/Weet je Zij keek tot hem op, en hij bemerkte een vleiende uitdrukking in de goudbruine oogen. z/Zij is nu al een kleine heks I Wat zal zij niet zijn, ais zij volwassen is P" daeht hjj. «Wil je mijn bondgeaoote worden?" Zij keek hem vragend aan, zonder te antwoorden. z/Wil je mij tegenover Henrik helpen f" //Hou moet ik dat doen „Je moet hem in den zonneschijn zien te lokken 1" z/Vandaeg steekt de zon, daarom hebben wij de sehaduw opgezocht", zei Maj, die den dieperen zin in de woorden van haren oom niet begreep. Een vluchtige glimlach gleed over de harde gelaatstrekken van den graaf. „Laat de zon hem maar steken, Maj, ais geen schaduw, geen koude hem maar ge vangen neemt 1" xei hij. Maj begon te vermoeden wat hij meende. „Nu, wilt gij mijn bondgenoote worden P" „Ja", fluisterde zij sohuw, zonder te be grijpen,wat hij eigenlijk van haar begeerde. Zij dorst het niet te vragen, en nog veel minder het te weigeren. »Geef mij je hand er op F' zei de graaf. Het kind gehoorzaamde. »'Zoo is 'tgoed. Je bent nu nog een kind, Maj, maar als de tijd er toe geko men is, zal ik je aan je belofte herinneren. Je moet hem er toe brengen zijn tr og- dravende gedachten te vergeten", zei hij en drukte de hand van het kind vol gens bem voorzichtig doeh Maj had wel willen schreeuwen van pijn. Graaf Falkenhorn had eigenlijk slechts gesproken en gehandeld, om onaangename van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. -v. ra- rg goudschaal leggen, en ze zal zien, dat ze den evenaar niet doen doorzwikken. Standaard. Revisionisten en Marxisten. Naar het Ilbld. verneemt, komen de voorstellen, door het dagelyksch bestuur tier „Internationale" gedaaa om de beide s< eiaJistisohe partijeD S. D. A. P. en de 8 O, P. weer tot elkaar te breDgen o,i het volgende neer Voorstel a.: De „Tribune" zal worden opgeheven. Daartegenover make (voor stel b) de S. D A P. het nieuwe marxistische weekblad, tot uitgifte waarvan het Deventer congres besloot, geheel los van „Het Volk". Echter zal dit weekblad verantwoording «enuldig blijven aan het congres. In de redactie van het Marxistische weekblad zal (voorstel o) ook een Tribune- Marxist worden benoemd, waarvoor een der drie geroyeerde Tribune-redacteuren genoemd wordt. V >rstel d stelt ten slotte opheffing voor va" het royement der drie Tnbune-redao- teu'eo. Zijn zij wel ingelieht, zoo vervolgt het bla/1, dan vinden deze voorsteilen in de kr-ngeu der Marxisten een goed onthaal Zij zien erin een aanbieding der gelegenheid om bun meening viijelijk te kunnen uiten it. de S. D. A. P., terwijl ook de ophef fing van het royement veel ongedaan zou maken. In revisionistische kringen moet minder gu'stig over de bemiddelingsvoorstellen geoordeeld worden, omdat men grooten- deels een terugkomen in ziet op de be sluiten, die het Deventer congres nam en door het referendum bekraoh'igd werden. Het bestuur van de S. D P. der nieuwe partij dus vergadert ook a.s. Zondag ter bespreking dezer bemiddelingsvoor stellen. De heer Huysmans, secretaris v an het bureau der //Internationale", zal de voorstellen in deze vergadering toelichten en verdedigen. De algemeens verkiezingen. De algemeene verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer zullen dit jaar lastige gedachten te verdrijven, maar nu amuseerde hem de plechtige ernst, waar mee hét kind op zijn voorstel inging. „En je begrijpt, dat niemand iets van onxe afspraak mag weten f" ging hij met ge- maakten ernst voort. „Ik xal niets verraden 1" fluisterde Maj en keek haar oom verbaasd aan. Tever geefs peinsde xij om tooh te begrijpen, wat haar ocru eigenlijk bedoelde. De warme zomerdag spoedde zioh ten einde. Het gouden schijnsel van de avond zon deed de kleine in lood gevatte ruitjes van slot Korsvik in brand staan. Op de binnenplaats werd de schaduw van het groote gebouw steeds langer. In een torenkamer, die op het Westen uitzag, zat Henrik. Hij zat met zijn rug naar het open venster toe, en las, gebogen over een boek. De zon wierp hier een overvloed van iioht naar binnen, dat zioh uitstortte op xijn zacht haar, en op een sohdderij, dal tegenover hem aan den muur hing, het mooie portret vau eene vronw. Henrik was zoo verdiept in zijn boek, dat hij niet zag, hoe de zonnestralen speelden op hel rijke brokaat kleed va» de jonge dam», hoe zij de kostbare kanten aan raak >eu, die om hare polsen afhingen, hm xij de oogen deden stralen, dat men *ou kannen denken, dat zij leven hadden. Plotseling viel er een schaduw op het portret en op het boek, hij hief het hoofd zóó haastig op, dat een kleine hand, die ziek ondeugend uitstrekte om hem aan 't haar te trekken, geen lyd had, om zioh terug te trekken. „Maj, hoe bea jij hier gekomen, riep h j verschrikt, liet het boek op den grond vallen, en sprong op om het om het waag- bijxot der vroeg in de maand Juoi plaats hebben. Volgens art. 126 van de Kies wet is de dag der verkiezing de eerste Dinsdag in Juni. Dit is dit jaar 1 Juni. Vroeger kan het das niet. Art. 131 be paalt, dat de dag der stemming niet vroeger mag zijn dan 10 Juni. Gaan we na, hoe het bij vorige gelegenheden is geschied dan kunnen we de volgende datums wel als vrij zeker aannemen: 1 Juni: verkiezing (oandideiMsteiling)II Juni: stemming en 23 of 24 Juniherstemming. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Ap'il, benoemd tot sohoolopxiener in het arrondissement Hillegersberg, J. van der MoleD, (antirev. Kamerlid voor Sliedreeht), thans schoolopziener in het arrondissement Dokkum. Voor dea gemeenteraad te 'a-Graven- hage is herstemming noodig tnssohen de hoeren Verbroek en De Vries, beiden lib. PKKD1KBEÜBTEN tn do Wied, Herv. Gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland. geen dienst. 'e-Heer Abtskerke, voor- en nam. ds. v. d. Plassche. 's-Heer A rends kerke, voor- en nam. ds. De Voogd. 's-Heoreuhoek, voor- en nam. ds. Kortleve. 's-Hecr Hendrikskinderen, voor- en nam. ds. Steenkamer. Heinkenszand, voorm. 9 uur en nam. ds. Muller. Hoedekenskerke, voorm. geen dienst, nam. ds. Gerretsen. Ierseke,vm. Preeklezen, nm. ds. Steenbeek. Kapelie, voorm. half 10 ds. Steenbaek, nam. 2 uur ds. Israël, van Hei voort. Kamperland, voor- en nam. dhr. S. Ybema. Kats, voor- en nam. ds. Gejjskes. Kattendijke, voor- en nam. ds. Andreae. Kloetinge, voor en nam. ds. G. Meloen. Kolij naplest, voor- en nam. ds. Fejjkes. helzerige kleine meisje bij haar rokje beet te pakken. Zij zat op het raamkozijn, vlak naast hem, alsof zij er getooverd was. „Ben je geschrikt O, wat grappig 1 Dat wou ik juist I" en zij klapte van pret in de handen. Zie je, ik zag je van beneden af hier zitten, en ik weet dat je niets hoort of ziet, als je zoo'n oud vervelend boek hebt en toen „Het is nooh oud, nooh vervelend", viel Henrik haar in de rede en pakte haar arm beet. Hij meende, dat zij er net zat, alsof zij was komen aanvliegen, en nu wel weer weg kon vliegen. „Zeker allebei", hield zij vol, en „daar om kreeg ik ineens lust om hierheen te sluipeD, en je aan 't schrikken te maken, en daarom kwam ik aanvliegen 1" Haar oogen straalden van ondeugd en verrukking. Hjj glimlachte, en leunde uit het venster, zonder echter haar arm los te laten. „Gevlogen ben je niet", zei hij. „Je bent zeker naar de torenkamer hier naast ge gaan, en door het venster naar buiten ge gaan, en langs de borstwering hierheen gekomen. Maar Maj 1 Hebt je dat heusoh gedaan Het is zoo smai I" En bij de ge dachte aan het gevaar, waarvan zij zioh had blootgesteld, werd bjj onrustig en angRtig. Zij schudde ondeugend het boofd. „Ik zei je immers al, dat ik ben komen aan- 1 vliegen I" i „Maar Maj, dat gaat tooh niet" zei hij glimlachend. „Men kan toeh niet abiji de waarheid zeggen", antwoordde zij schertsend „Tooh, dat kan men, en moet men" antwoordde Henrik. Z jn glimlach ver dween, en in zijn oogen versoheen een Kortgene, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Bolkestein. Krabbendjjke, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Bokma. Kruiniugen, voorm. half 10 en nam. ds. J. Willemse- Nisse, voor- en nam ds. Pont. Oudelande, vm. half 10 en nam. ds Kloek. Ovezand, voorm. half 10 ds. De Vries. Eilland-Bath, voorm. half 10 en nam- da. Fontein. Sohore, voor- en nam. ds. Eerdbeek. Waarde, voorm-en nam. ds Snoep. Wemeldinge, voor- en nam. ds. Drost. Wilhelminadorp, voorm. ds. Boissevain, nam. geen dienst. Wissenkerke, voorm. half 10 en nam. ds. Smelt. Wolf aartsdijk, voor- en nam. ds. Stegenga- W alcberen Aagtekerke, voor- en nam- ds. Seuljjn. Arnemuiden, voor- en nam. ds. Verkerk. Biggekerke, voorm. half 10 en nam. ds. V. Empel. Domburg, voorm. ds. v. d. Hooft, avond half 7 ds. v. d. Hooft. Gapinge, voorm. half 10 ds. Warners. Grjjpskerke, voor- en nam ds. H. v. Selms, nam bediening H- D. Kleverskerke, vm. half 10 ds. H. J. Visser. Koudekerke, voorm. half 10 en nam. ds. Hjj mans. Meliskerke, voorm. half 10 de A. J. Ejjk- man Jr. N. en St. Joosland, vm. en nam. ds Lochar. Oostkapelle, nam. 2 uur ds. Warners. Eitthem, voorm. half 10 en nam. ds. Nauta. Serooskerke, voorm. half 10 en nam. ds. Müller. St. Laurens, voorm. half 10 ds. Van't Hof, nam. geen dienst. O. en W. Souburg, voorm. half 10 en nam. ds. Terneden. Veere, voorm. half 10 en nam. 2 nur ds. Wejjland. Vrouwepolder, nam. 2 uur ds. v. d. Vlugt. Westkapelle, voorm. geen dienst, nam. ds Aalders. Zoutelande, voorm. half 10 en nam. 2 uur ds. Lazonder. Zand, voorm. ds. Aalders, van Westkapelle, 's avonds ds. Steinz, van Goes. donkere gloed. Zij keek hem aan, en dacht aan het ge heimzinnig verbond, dat zij weinige uren geleden met zijn vader had gesloten. Was de glimlach, die zoo spoedig ver dween, misschien de zonneschijn, waar zij hem heen moest zian te lokken En was de ernst, die den giimiaeh verdreef, de koele schaduw, waarvan zij beloofd had, hem verwijderd te zullen bouden Deze vragen namen in hare kinderziel volstrekt geen bepaalden vorm aan, doeh bij instuïtie volgde ïjj iets vaags, iets onduidelijks in die richting. „Waar denk je aan?" vroeg de jongen. „Ben je bang voor den zonnesohrjn, Henrik »Noen, waarom zou ik dat Ik ban bang voor niets", verklaarde hij. »Werkelijk? Nu, ik ben wel bang voor onweer I" „Ja, jij bent een meisjemaar ik ben een mar), en een man moet voor niets bang xijn. Mijn vader kent geen vrees, en hij is een man". Hij zeide de laatste woorden met een bijzonderen nadruk, en zijn blik verried trols en teederheid tege lijkertijd. Zijn vader was zijn ideaal. „Herinner je je nog je eigen moeder vroeg Maj, die het portret aan den muur bekeek. De zon was nu al zoo ver onder, dat hare stralen nog slechts op het gelaat en de schouders van de jonge vrouw vielen. Heurik's oogen volgden haren blik, „Ik weet er nauwelijks meer iets van", zei hij aarzelend. „Ik stel hef mij wel eens voor, maar dat zal wel hierdoor komen, dat ik haar portret zoo lang heb gehad. Het is ook bijna onmogelijk. Ik was pas drie jaren, toen xij stierf". Wordt vervolgd.j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1