RECLAMES" ^ciiooigiieuws Ondragelijke pijneih Gemengde Berichten. Kerknieuws Waterval. Schoon voor 't gehoor en schoon voor het oog. Het water dat van het Erie- meer in het Ontario-meer valt heeft een val van 110 Meter (de Middelburgsche Lange Jan is 80 Mater) en vindt op zqn weg aller lei hindernissen in rotsblokken en steenen punten, en het water dat van omhoog spet terend en klaterend daalt, valt bruisend en donderend omlaag De altstem van be ven wordt geaccompagneerd door de diepe baflBtem beneden en vormt een harmonie even doordringend als eenig. Schoon ook voor het oog. Want het spattende waterstof door het zonlicht beschenen vormt een klenrentafe- reel alsof de hand des Alinachtigen daar 'n gordfjn heeft opgehangen 900 Meters breed gestoffeerd met al de kleuren van den regen boog- Dat zijn parelen in dit onvoltooids land, dat dan ook nog slechts vier eenwen oud is, en wat zijn vier eeuwen voor't leven van een volk Evenzoo is het met het geestelijk leven van Amerika, üe ziel van Amerika is nog steeds in de maak. Een Engelschman is te onderscheiden van een Fransohman, een Kas van een Duitscher, in ons eigen land een Zeeuw van 'n Fries, maar welke onder scheiding geldt voor een bewoner der Ver- eenigde Staten f Een stroom van landverhnizers richt zioh in toenemende mate zelfs naar die Nieuwe Wereld, zoo ruim en wijd van begrip, maar juisti die stroom, nooit in raste, breagt geen rust, geeft geen stempel. Maar al is het leven van den Amerikaansehan burger nog niet gestempeld door een sterk spre kende nationale onderscheiding, tooh open baart het, als bij den knaap of het jonge meisje een eigen physienomie. Daar is vooreerst de godsdienetzin. Een dun vernis, zoo ge wilt, maar dan toch een vernis, ligt over het openbare leven iu de Vereenigde Staten gespreid. Men kent daar de antithese niet. Eert de reformatie en later de revolutie stelde in Europa zoozeer de antithese dat eerst de intieme omgang tusschen Roomsch en Protestantsch en later die tnsschen rechts en links gebroken werd. Ginds waren 't de Puriteinen die de fondamenten voor het maatschappelijk leven legden, en de door hen gelegde grondslagen liggen daar nog onder 't maat schappelijk gebouw. Daar is in de tweede plaats de vrijheids zin en het help u zelven. Doordringende in iederen stand en bij aiie gelegenheden. Daar is verder een ingenomenheid met de greote, zegevierende Republiek, die niet zelden aan het bespottelijke grenst. Dat zijn karaktertrekken die dit joDge volk van andere nu reeds onderscheiden. En al heeft Amarika geen antithese en geen stembusstrijd om de religie als wij,tooh blijft het niet vr(j van hoogst moeilijke probleemen, waarbij hat negervraagstuk we! het voornaamste is. Lincoln, de bekeade President, teakende in 1863 het besluit tot vrij verklaring dar negers. Daariatd was de slavernij ten einde gekomen, gelijk een eeuw te voreu oen eiode gekomen was aan den slaven handel. Sints dien tijd is de zwarte be volking der Vereenigde Staten geklommen van 4 tot 10 millioen. Binnen 25 jaren zullen er 26, binnen 50 jaren zullen er 50 millioen zijn, zegt men. En zegt msn zuchtend, want de scheiding tusschen zwart eu blank is zoo absoluut dat men niet in dezelfde kerk of sokooi komt, niet in dezelfde tram rijdt zelfs. Alle omgang tus schen da verschillende rassen is absoluut onmogelijk. En toch heeft de zwarte dezelfde rechten en zal za eens ten volle opei8oken ook. Alleen het te samen knielen aan den voet van bet Kruis zal de oplossing kunnea brengen voor «leze diepe seheidiDg. De afgrond die gaapt tusschen deze rassen is op geen andere wijze te overbruggen. Zoo liet prof. Bavinok ons een blik slaan op een land ia wording en op een volk in wording. Vllssingen. De werkzaamheden om de Bierkade en Kaaskade vol te spuiten met zand zijn bijna afgeloopen. Hierdoor heeft men groote speelplaatsen gekregen waar ziob de kinderen eiken dag lustig vera aken met in het zand te spelen dat al tamelijk droog gezakt is. Men is cu al begonnen oin langs het drogedok buizen te leggen om de Pottenkade vol te spuiten zoodat men denkt dat ook hiermede spoedig een aanvang zal gemaakt worden. lerseke. In de Maandag gehouden ge- meenteraaosvergadering, herdacht de voor zitter het pas overleden lid, den heer Muller, met een woord vau waardeeriug en hulde. Uit het ingekomen verslag der sohool- verzuimoommissie bleek o.a. dat 47 verzor gers van sohoolleerlingen voor de commis sie waren geroepen, waarvan slechts 14 rerpohenen wareo. Er werden 11 veigade- riogen gehouden, die zeur slecht werden bezocht. De ei mmissie verzacht den raad, maatregelen te nemen, dat geen leerplich tige kinderen door de werkgevers in dienst worden genomen. Tot leden derzelfde oommissie werden beco-. md de heeren C. W. Lij "gen eu D. Comrnee Jr., respectievelijk in da vaca tures W. v. Koeveringen en J. C. v. d. Burght. De heer C. Drenth, onderwjjzer aan school 2, kreeg eervol ontslag tegen 1 April. Id behandeling kwam daarna een adres van B. Korstauje, die een nieuwe woning wilde bouwen, om vrijstelling van de ver bodsbepalingen van art. 1, sub 2 der bou w- verordeniug, hetwelk verbiedt te bouwen aan wegen of sloppen, waartoe de toegsDg niet minstens 8 M. bread is. Dc aanbeste ding en de aanvoer vau materialen had reedt plaats gehad, maar dit bawrog den raad niet het verzoek in te willigen. Het wnrd met algemeene stemmen vaa >/e hand gewezen. Naar aanleiding van een sohrij ven van het geneeskundig staatstoezioht drongen B. en W. enkele belangrijke wijzigingen voor van de algeaceue politieverordeuia:.', zulks ter verbetering van den bygiörisor «a toe stand der terreinen en loodsen, bij de oesterealtuur in gebruik. Tot dia wijzigin gen behooren o.a. -. Het vuil dat bij bet sorteeren van oesters overblijft moet zoo spoedig mogelijk verwijderd worden. Voor de werklieden moet op de terreinen een gelegenheid aanwezig zijn om de handen te wassohen, alsmede een voldoend aautal privaten en urinoirs. Er mogen gc en hon den, sehapen, geiten, kippen eD de gelijke dierea op de terreinen of in de loodsen gehouden worden en de toegtD;; voor deze en andere dieren moet onmogelijk worden gemaakt. Iu de putten mag niet gebaad worden en werklieden uit gezinnen, waarin besmettelijke ziekten geheerscht hebbe*>, mogen Diet vroeger dan 14 da {en na de ontsmetting weer in dieast genomen worden. De wijzigingen werden met algemeene stemmen op een na aangenomen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mee dat het besluit, waarbij een onder wijzersbetrekking aan sohool 2 is opge heven, nadat enkele leerlingen dier sohool naar sohool 1 waren overgeplaatst, door bet ooilege van Barg. en Weth. met alge meene stemmen is genomen, en niet met één stem tegen, zooals het g<rueht had geloopen. Hoedekenskerke. In de Riad^verga dering van Maandag bij afwezigheid van den heer J. Louisse en onder voorzitter schap van den Burgemeester werd mede gedeeld dat bij de opoame van boeken en kas van den gemeenteontvanger alles in orde bevonden is. Verder dat is inge komen eeno dankbetuiging van hut haofd en den n ierwijzer aan de O. L sohoool voor de hun in de vorige vergadering toegekende gratifioatie eu het verslag der Commissie tot Wering van sohool verzuim voor wgk B. waarvan voorlezing geschiedt, Daarna wordt op verzoek van J. Eokhardt en G. den Dekker aangewezen de rooilijn voor to bonwen 2 woningen, ter plaatse zooals adressanten verzoeken. Daarna wor den wederom voor een jaar aangewezen de personen uit de ingezetenen, kiezers zijnde, als lid der stembureaux voor dis trict I (Hoedekenskerke) en II (Kwaden- dnmmej. De Voorzitter deelt hierop mede, dat bij de aanbesteding van de vernieu wing der beschoeiing, en vernieuwing der bestrating van Kaai- en Moolstraat, 5 Maart j.T. gehouden, de werken in één peroeel zijn gegund aan den laagsten in schrijver J. Knuist te St. Maartensdijk voor f12350, dat met bij berekening van 5 pCt. der begrooting voor kosten van opzicht, dagelijkfoh opzicht em., pl. m. f 18000 noodig zal zijn en brengt iu her innering. dat machtiging van Ged. Staten is verkregen om f14000 te leenen. Na mens B. en W. stelt hij nu voer om de volle som van f 14000 te leenen, van de dus overblijvende 11000 nog 100 M3 grint aan te koopeD, berekend met vervoer en lossen er bij op f275, en in elk geval f500 in reserve te houden om daaruit te betalen de kosten van eventueel meer- werk. Blijkt dat na afliop van bet werk dat hiervan zoo weinig is gebruikt dat er ƒ500 van de f 1000 over blijft, dan ware die te gebruiken voor schuldaflossing De Raad vereenigt zioh hiermede zonder dis cussie met algemeene stemmen. Big de gewone rondvraag informeert de heer Walraven welke wegen nu nog in be heer en onderhoud bij de gemeente blij ven, daar het Waterschap Hoedekenskerke deze alle met 1 Mei a.s. als zo -danig overneemt, met intrekking dei aan de gemeente vroeger jaarlijks gegeven bij drage per H A. Door den Voorzitter en den Wethouder Groenewege worden dë noodige inlichtingen gegeveD, waarna de vergadering gesloten wordt. De marechaussee J. H.Royen te Oost- burg is benoemd tot agent van politie te Apeldoorn. De heer J. Suheele te Neuzen is benoemd tot rijksklerk bij de administratie van 's rijks schatkist te 's Graveohage. Met 2 April worden by de marechaussee verplaatst de brigadier J. Peters vaD Neuzen naar Nieuw Namen en de brigadier L. van Eek van Nieuw Namen naar Asten. Vrederust. De leden der Vereen, tot Chr. Verz. van Krankz. iu Zeeland zullen allen eeD uituoodiging ontvangen tot bij woning der plechtige opening van 't Gesticht op 6 Mei e.k. Krabbendijke. Er is een schrijven ontvangen van het Hoofdbestuur der Maat schappij van Staatsspoorwegen, dat het personeel van weg en werken weder in de gelegenheid gesteld wordt om zooals voorheen suikerbieten te zaaieD op de gronden der Maatschappij, welk bericht tot aller blijdschap werd ontvangen. 40e Jaarverslag van de Coöperatieve Voorschotvereeniging Spaarbank Ie Goes, van 5 Febr. 1908 tot 5 Febr. 1909. Het ledenaantal bedroeg bij den aanvaDg van het boekjaar 281, In het afgeloopen jaar traden 13 leden tot de vereeniging toe, terwijl een aantal van 8 leden uit de ..reeniging trad, zoodat de vereeniging op 5 Februari 1909, 286 leden telde. Op Februari 1908 bedroeg bet kapitaal der gestorte aandeelen f20107,82. Aan stor tingen op aandeelen, daaronder begrepeD het bijgeschreven dividend ad f50,89 op de nog niet volgestorte aandeeleD, weid ontvangen eene som van 1243,68, totsa' f21351,48; terwijl aan gestorte aandeelen werd terugbetaald f825. Zoodat het aan deelenkapitaal op 5 Februari 1909 bedroeg f20526,48. Het reservefonds bedroeg op 5 Februari 1008 f 16214,92. De inkomsten gedurende het afgeloopen jaar bestonden uit het aandeel in de wiDBt van het vorig boekjaar ad f571,77 en uit entreegelden ad f 32 60, Samen f 16819,19. De verliezen door het reservefonds geleden, bedragen f25, zoodat het reservefonds op 5 Februari 1909 bedroeg f 16794,19. Wij vingen het boekjaar aan met een bedrag aan spaar gelden, groot f 133421,69' In den loop van het jaar werd ingebraoht in 4054 posten f66623,245, samen f200044,94 en nitbetaald in 669 posten f 60351,92". Zoo dat er ap het einde ran het jaar aan spaar gelden in de bank overbleef f 18969,01'. De intrest, op spaargelden uitbetaald, be draagt f 174,81, terwjjl bij het einde vaa 't boekjaar aan versohenen intrest f 3751,08 bij het kapitaal werd bij geschreven, zoodat het nieuwe boekjaar begonnen werd met een bedrag aan spaargelden, groot f 148444,09'. Op het einde van het jaar waren 1328 boekjes in omloop, waarvan 259 tot be dragen beneden fl; 243 tot bedrageD van fl tot f9,99; 439 tot bedragen van f 10 tot f99,99; 387 tot bedragen van f100 en hooger. Bij het begin van het boekjaar, op 5 Febr. 1908 had da vereeniging geene gel den bij particulieren opgenomen. Dit ge schiedde ook in den loop van het boek jaar niet. In den aanvang van hel boekjaar was aan voorschotten uitstaande een bedrag van f129055. 239 voorfohotfen werden ver leend, tot een gezamenlijk bedrag van f188380. Zoodat de geheele voorschotre kening beliep eene som van f317435. Daarvan werd in den loop van bef boek jaar afgelost f 198985. Zoodat bij hot slui ten van het boekjaar de nog onafgeloste voorsohotten bedroegen f118450. De 239 verleende voorsohotton waren verdeeld als volgt: 0 onder f25, 41 van f25 tot f99, 45 van f 100 tot f199, 21 van ('200 tot f299, 28 van f300 tot f499, 36 van f 500 tot f999, 48 van f1000 tot f 2500, 20 van f2501 tot f5000. De bank ontving voor de in het afgeloopen boekjaar 1908/1909 ver leende voorsohotten aan interest f 6057.78. üe gereserveerde interest van voorschotten verleend in het vorig boekjaar 1907/1908 bedroeg f2285.34. Samen f 8343.12. Daar van moet afgetrokken wordeD, ais nog onversehenen, de rente, looper.de over hut nu onlangs ingetreden boekjaar f 1909/1910 ad f2192,74. Rest f6150 38 Hierbij ge voegd de intrest van effecten ad f 1755(*) de intrest van depoeitó's ad 403.46. Maakt te samen f 808.84. Door de bank werd aan int rest op uitgekeerde ipaargelden uit betaald f 174.31. Aan versohenen intrest op spaargelden werd bij het eind van bet boekjaar bijgeschreven f3751.08. Door de bank werd terugbetaald voor vóó.' den vervaldag afbetaalde voorsohotten f 58.93. Aan intrest, verschenen op aangekochte iffeoten, werd betaald f 370.28. Hat vaste salaris van het bestuur bedraagt f1500. De onkosten der vereenigiag bedroegen f406.68. Samen f6261.28. Zoodat de zui vere winst der bank bedraagt f2047.56. Van deze zuivere winst wordt ingevolge art 32 der statuieD genoten door de leden 55 pCt. f 1126.16, door het reservefonds 22Vi pCt.f 460.70, door het bestuur f 15 pCt. f 307.13, door de commissarissen 72 pCt. f 153.57. Op 5 Februari 1909, was bslegd in effec ten volgens aankoopnota's f 54151.831/, terwijl de Beurswaarde was f 54053.75 en gedepo neerd bij de Credietvereeniging f io8co. Goes. Met leedwezen vernemen wij dat heden, nog zeer onverwacht, in den ouderdom van ruim 79 jaren, is overleden de heer Benjamin Marinus den Boer, lid van de provinciale staten van Zeeland, oud lid van den gemeenteraad, jaren lang lid vau het armbestuur, en van de Com missie voor Oeeonomisehe Spijsuitdeeling, van welk ooilego hij tot voor enkele weken voorzitter was. In den laatsten tijd waren zijn krachten aan 't minderen doch tot op begin dezer maand Bam de heer Den Boer Dog op menig gebied aan het publieke leven deel, onder anderen interesseerde hij zioh nog tot de vorige week voor de marktzettiogen. De heer Den Boer was van 1871 tot 1895 lid van den gemeenteraa van Goes en sedert 1890 onafgebroken lid der Staten van Zeeland. Hij was jarenlang ouderling der gereformeerde kerk, en was als zoo danig bij velen hartelijk geliefd. Ook als statenlid heeft hij 't district Goes waardig vertegenwoordigd en deszeifs belangen naar hij kon, behartigd. Zijn nagedach tenis zal onder ons in eere blijven. lerseke. Heden overleed in onze ge meente na een langdurig ljjden de heer C. van der Endt in den ouderdom van 73 jaren. De overledene was gedurende tal van jaren president-kerkvoogd en ouderling in de Ned. Harv. Kerk en voorzitter der Zon- dagsschoolvereeniging Eben Haezer. 's-Heerenhoek. In de vergadering van den gamennteraad, gehouden den 15 Maart j.l., waren 5 leden tegenwoordig afwezig M. van der Meulen, wegens ziekte en Werri zonder kennisgeving. Na het lezen der no- tulon kwamen de ingekomen stukken ter tafel, welke bestonden in een missive van Ged. Staten houdende goedkeuring kohier hoofdgeld en idem kohier hondenbelasting, welke voor kennisgeving werden aangeno men. Een voorstel van den voorzitter tot gratificatie aan toen nog in leven zynden veldwachter (f 20), waarover in de vorige vergadering de stommen staakten, werd nu met 3 tegen 3 stemmen aangenomen. Door het overlijden vau den Pemeenti:- veldwachter is een nieuwe noodig en be sloot de raad diens traotement te brengen op f 350 en vrije woning. Voor het s'emburean voor de S'alen- Generaal werden benoemd tot voorziller de burgemeester, plaatsvervanger F. B. Thomaes, leden Van Stee en Serrorens, laafevervangers Werri en Ramijn. Voor de gemeenteraad voorzitter de burgemees ter, plaatsverv. Thomaes, leden Werri en Rftnijn, piaatsverv. Van Stee en Van der MeuleD, 4e lid Serrarens. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ond-Voseemeer door J. J. v. d. Pol te Meeuwen,die bedankt heeft voor Ottoland. Geref Kerken. Tweetal te LeekG. H. de Jonge te Dwingeloo en N. Duursema te Pieterburen. Beroepen te Sellingen, D. Fleurke, cand. te Groningen. Vrqe Evang. Kerk. Beroepen te Vroonbosch, J. Venemate Spannum. Maandagavond werd aan de burgeravond school te Goes de uitslag der gehouden overganga- en eindexamens bekend ge maakt. Bevorderd zijn van de le naar de 2e klasse M. H. A. Pieper, J. J. de Kam, A v. d. Burght, A. M.Allewijn, M Minnaar, E. G. Lindenbargh, J. de Bad, J. Bloma&rd, A. Looijs, C. Kooman, H. v. Leerdam, J. J. v. Damme, L. Glerum, P. Zandee. Herexamen wiskunde A. C. Adriaanae. Afgewezen 4. Van de 2e naar de 3e klasse H. J. Sl*b- bekoorn, M Smijtegelt Bedet, J. Wouterso, N. C. Hootsmans, L. Vogelaar, I. Taillie, J. W. Nieuwenhuijze, A. de Kok, J. Geensen, V. G. Boe), H. G. de Bad, M. Hootsmans, J. A. Jeronimus, Th. den Boer, J. Gunst, C. Verboom, P. Crucq, A. Blomaard, J. 11a- rentse, C. Daano, C. Sinke, C. Paasse, J. den Boer. Afgewezen 9. Van de 3e naar de 4e klasse: M. A. v. d. Linde, W. v. d. Linde, J. de Kok, J. C. Weststrate, C.Th. deJongh, J. de Kater, W. A. de Jonge, H. v. d. Boom gaard, M. Schrijver, E. Dootjes, A. Klap, Th P. Verboem, E. de Bruyne, A. v. Fraaa- se», W. Heyboar. Herexamen vakteekenen C. v. Maris. Af gewezen 7. Het einddiploma werd uitgereikt aao J. Kruijsse, J. C. de Beste, J. Verboom, C. C. v. d. Does, P. P. Paul, J. Westveer, D. J Jacobs, M. Drijgers, J. W. v. d. Weert en L. F. Groosmao. De heeren A. D. F. v. d. Wart (direoteur) en A. Tukker (voorzitter der examen commissie) spraken de jongelieden toe. Geslaagd voor bet examen machinist te Rotterdam (volgens programma C) S. van Kesselen en L. M. Depuy. Hoe dikwijls zijn aambeien niet ver stoorders van Uw nachtrust geweest. Hoeveel smart veroorzaakten zij U niet gedurende den dag. Toch kant g(j ervan worden bevrijd en vragen wij Uw aan dacht voor het navolgende Mejuffrouw J. M. v. Brakei, Annastraat 12 te Rotterdam bericht ons„Ruim v(jf jaren heb ik vreeseljjk veel hinder ge had van aambeien, welke erge jeuking en stekingen veroorzaakten, zoodat ik soms niet kon zitten. De pijn die er door ontstond, belette mij ook menigmaal het loopen. Vele middelen heb ik tevergeefs toegepast, totdat ik Foster's Zalf leerde kennen. Nadat ik eenige doosjes gebruikt had, kon ik een aanmerkelijke verlichting constateeren. Ik zal nu nog een poosje met Uw geneesmiddel voortgaan teneinde geheel van mijn kwaal te worden verlost". Ruim vier maanden na bovenstaande verklaring ontvangen wij het volgende bericht: „Ik ben totaal v>n mijn euvel genezen. Foster's Zalf is een prachtig geneesmiddel en ik kan haar aan iederen lijder aan dezelfde kwaal als mijn vroegere, met vertrouwen aanbevelen". (w g.)J. M. v. Brakei. Aambeien evenals prikkelende huiduit slag en alle huidziekten veroorzaken een voortdurende onrust. Uw gtheele gestel lijdt er onder. Foster's Zalf geneest de aambeien en doet deze verdwijnen. Zij verzacht de jeukiug van elke aandoening der huid, zocals: prikkelende huiduitslag, roos, puisten, winterhanden en voeten, enz. Verzekert U, dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde soort, die mej. van Brakei gehad heeft. Ze is te Goes verkrijgbaar bij de tiras» Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlafinavkt K 157. Toezending geschiedt franco ca ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of flö.voor zes doozen. Te Gravenhage is een 4-jarig knaapje aan den Rijswijksohenweg nabij de viaduct al spelende onder de looomotief van de stoomtram geraakt, vreeselijk ver minkt en dood opgenomen. Te Zutpben werd de ladiogmeester der Hollendsohe Spoor op het spoorwegemplacement door een maohine gegrepen, waardoor hem het been boveD de knie werd afgereden. Hij ia aan do gevolgen overleden. Een 16- jarige winkeljuffrouw in een modemagazijn te Groningen viel van de trap en stierf aan de gevolgen. Een 50-jarige sokilder viel te Utrecht van boven van een ladder op de eteenen, en kwam zoodanig op het hoofd terecht.dat hij aan de gevolgen stierf. Oe moord op Laura Klinkenberg. Indertijd 'werd herhaaldelijk melding gemaakt van den moSrd op Laura Klin kenberg uit Aken wier lijk einde April 1908 werd gevonden in eon bosch nabij de Hollandsch-Duitsche gronzen. Verschil lende personen werden gearresteerd, doch hnnne gevangenneming moest wegens gebrek aan bewijs worden opgeheven. De Duitsche politie echter zat niet stil en zette met kracht haar onderzeek voort. Thans iu door haar gearresteerd te Buc kum bij Bardonburg een landbouwer, ver dacht, de 16 jarige Laura om het leven te hebben gebracht. H(j draagt den bij naam van „de Lord" en is per automo biel naar de Akensche gevangenis over gebracht. De aangehoudene is reeds met verschillende personen geeonfronteerd en Vrijdag naar de plaats overgebracht, waar het vreeselijk vermikte lijk was gevonden. Sedert Maandagnammiddag zit in een kelder van de fabriek van de firma Jarnin in de Hugo de Grootstraat te Rotterdam gevangen «en os, die hoorndol is. Het dier heeft zich op de Veemarkt losgerukt en iB dwars du markt over en den kelder ingshold. In dien kelder etaan kisten met eieren en andere goederen, die door het woedende dier, dat niemand duift naderen, zijn beschadigd. De eigenaar wil het beest niet laten vertrekken voor door den eige naar, zekeren v. P- uit 's Gravenhage, de schade, die in den kelder is aangerisht, is vergoed. (N. R. Ct.) Te Vlagtwedde heeft 'n landbouwer bij het omwoelen van z(jn nabij den weg gelegen land nevens een steenen pot een hoeveelheid zilveren munten gevonden ter groote van een galden, w.o. eenigenmet liet jaartal 1690. Uit berichten in de Kngelsche Avond bladen blijkt dat bjj de aanvaring tnsschen da Mascot en de Margaretha aoht menschen zijn omgekomen, namelijk da kapitein met vrouw en kind en vijf man. De 9 geredde mannen van de Margaretha die te Lewestoft zijn aangekomen, hadden een boot te water geladen. De kapitein had hun nog zijn tweejarig kind aangereikt, doch zij hadden niet durven naderen om niet in de diepte te worden meegesleurd. Een uur lang roeiden z(j in het barre weer op zee rond, voordat ze een visschersschuit do Iris aantroffen die hen aan boord nam en naar Lowbstoft bracht. De aanvaring had plaats gehad onder een sneeuwstsrm. Uit Grenoble (Frankrijk) wordt ge meld, dat twee Duitschers, een officier, en Matter, een student uit Keulen, b(j de bestijging van den Fataberg in een af grond zijn gestort. Matter vond hierbij den doodde officier kon zich vastklam pen aan een boom en bracht zoo den nacht door. Den volgenden ochtend werd hij gered. Men meldt uit Caracas: Een aanklaoht is bij het hooggereahtshof ingesteld tegen Castro wegens den moord in Februari 1907 op generaal ADtonio Paredes en een aan tal revolutionaire handlangers van den aanklager. Manuel Paredes vraagt de uit levering van Castro en dat hem het maxi mum-vonnis, 15 jaar gevangenisstraf, worde opgelegd. Het dorp Glain bij Luik, is bezig langzaam weg te zinken. Onder de huizen der gemeente ziju de galerijen eener kolen mijn gelegen en op sommige plaatsen lagen de kooladeren zeer diohi bij de oppervlakte. Men trok er de kolen uit op, dooh men vergat of verzuimde de galerijen te vullen met aarde, zooals het de wet voorsehrijft. De gevolgen lieten dsn ook niet op zioh wachten. De huizen begonnen langzaam aan in de diepte te zinken en vielen ge deeltelijk in. Op tien huizen naast elkaar staande, nabij de kerk, zijn er aoht die gedeeltelijk in den grond zijn gezonken, de muren openbarstend en het dak af vallend. De oude kerk is sinds lang in gestort en de inwoners gaan nu 's Zondags mis hooren in eene hou'on barak. Overal ontwaart men verlaten huizen, in puin vallend, net alsof eene aardbeving destreek hadde geteisterd. Aan de huizen die nog bewoonbaar gebleven zijn, moet een trap aangelegd worden die van de straatnaar de diepte leidt, Men kan denken hoe bet er moet gesteld zijn bij regendagen. De koleamsalsckappij tracht het kwaad te verhelpen met al de huizen, die sohade bekwamen, aan te koopen, die zooveel mogelijk te doen heropknappen en dan te verhuren. Men verwacht, dat de aard- sohuiving met den tijd nog toemenen zei. Te New-York heeft het bericht ven den moord van den detective Petrosino te Palermo diepe ontroering teweeg ge bracht. Petrosino was de rechterhand van het hoofd van de Amerikaansche politie, generaal Bingham en toen hij commissaris van politie te New-York was werd hjj herhaaldelijk door Mac Kinley en later doer Roosevelt met bijzondere zendingen belast. Van een buitengewone durf en zeldzame werkzaamheid heeft Petrosino

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2