res NIËUWSBLAD historisch VOOR ZEELAND. ling Vaars Donderdag 11 Maart 23e jaargang. CHRISTELIJK- koop. ir. No. 136. 1909. inde, ielburg J1JS. IP ►de Ibode VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. IJK. UIT DE PROVINCIE. Goes. Men verzoekt ons mede te deelen, dat alhier opgericht is eeu //Bond van Zuid- Bevel audsehe Sohilder»patroons"welke zioh in !t lijzonder ten doel steH de wezenlijke waardeering van hun vak in de maat schappij te doen vermeerderen. Hij traobt dat doel te bereiken o. a. door medewer king te zoeken bij H.H. bestedere om bij eventueele aanbesteding het splitsen van bestekken (partieele aanbesteding) toe te passen, opdat zoodoende de schilders vrij kernen te staan tegenover den besteder en geen onderaannemer van den timmer man behoeven te zijn. Zeer vele sohilders- patroons sloten zioh reeds aan bij den bond. Het bestuur bestaat uit de heerenH. Vissers, voorz.L. G. van Vijven Jz., seer. arch.B. Ruitenbeek, penniugm.C. den Boer, alg.-seo., allen te Goes; K. L. Kramer, Kloetinge J. van IJzerloo, Krui- ningen en P. Traas, 's-Heer Arendskerke. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN lES 9 en 12 jiooie BRTJID- en RAJ AH- juist op uw ipélle. «rt, ens. |iart van haar te W e s t- 18 Maart, of .ASSER Gz., 3VAARZEN en met Mei raagd, die met Iaïtcke p«. stratiekantoor werken. iwletter N> terstond lueeht IR, Seisweg, ftgd pmperland. terstond ge- ;iiecht, Korte Kerk lede sje benoodigd Koudekerke. ran werken en |nvan goede f 100 p. jaar riftelijk aante- 5MA, Wilhel- huls. Adres lelburg. -ZIERIKZEE. |s (uitgezonderd 7,30, 's middags pan 120 en 30 -29 en 31 Maart 21 1.22 6,— 23 6,30 124 7,30 ^,25 6 30 .26 7,30 r. 27 7,30 28 7,30 ^.29 7,30 30 7,30 1.31 7,30 8,- 3,- 3,- 3,- 3- 3,~ 3,- 1,30 2,30 IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. 7,30, terug naar iaar Cortgene V~ erwest Goea. Goes, ook voor Xloetinge, Kattendijkf, 's-Heer Hendrikekiuderen eu Wissekerfe» 11, 12 en 18 Maart. Wolphaartsdijk, 16 en 17 Maart. Heinkenszand, ook voor 's-Heer Arends- kerke, 22 en 23 Maart. 's Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuw dorp 24 en 25 Maart. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum gratis. 10 Maart 1909. De volgende week hopen wjj een nieuw feuilleton te geven „Een klinkend metaal door Rum. Met onderstaande waarschuwing vau De Standaard zjju wij 't hartelijk eens. //Steeds gold het als regel dat na een stembusbeslissing als vormer van het Kabi - net optrad de man die de divisiën ter overwinning had geleid. Viel dus in Juni de uitslag zoo dat Links overwon, dan is er geen twijfel of Troelstra zou de man van het oogeublik zijn. Niet hij volgt de anderen, maar de ande ren volgen hem. Hij was, lang voor de ande ren, met den dubbelen eisoh van Algemeen Kiesrecht en Staatspensioneering aan do markt. Eerst stond hij alleen zelfs met den eersten eisch. Toen vielen inzake kies recht de vrijzinnig-democraten hem bij. En nu ook de unie-liberalen. En de Siaats- pensioneering is nog wel minder graag door de vrijzinnig-democraten dan door de unie-Liberalen geslikt, maar toeh is ook op dat punt genoegzame eenheid verkregen, om saamwerking bij de stembus, en, na de stembus, saam werking in het bewiud mogelijk te maken. Nu kunnen, staat men voor dien uitslag, zeer wel mannen nit elk der drie groepen in het Kabinet zitting nemen. Voor negen portefeuilles zou aan alle drie een drietal kunnen worden toegewezen. Den vrij liberalen zal het dan later wel berouwen dat ze niet van de partij waren. Maar dit kan bij den huidigen stand van zaken niet anders. Ook zij zullen tenslotte wel uitkomen, waar nu de drie elkander trouw zwoeren, maar langzaam verder I blijft bjj hen regel. Doch al krijgen de sooiaal-demoorateu, de vrijzinnig-democraten en de unie-libe ralen dan elk drie portefeuilles, één der drie groepen moet dan toeh den man leve ren, die het Kabinet zal formeeren en de verantwoordelijkheid van het geheel op zioh nemen. En dit zal in Juni alleen de sociaal democratische groep kunnen doen, omdat het haar ideeën zijn die in het gemeen schappelijk program voorop staan. Zegge dus niemand Dat kan toeh niet Verbeeld u, Troelstra President-Minister Het sou niet alleen zoo kunnen, maar het zou zoo moeten, naar aloud gebruik en billijkheid. Troelstra en niemand anders zou de aangewezen man zijn. En ook hierbij zou zijn breken met de Marxisten ham te stade komen. Hij was vroeger zoo heel rood. Nu reeds veel min- det rood Bijna al revisionist in het don kerbruin verloopend. Zoo juist de man dien men sou moeten hebben. Zij men daarom vau Reohts gewaar schuwd, en zegge niemand van aohtereD dal het ons overvalt. Als Links wint, wordt Troelstra Minister. En daarom een ieder voor wien dit tooh wat al te kras zou zijn, stemme Reohts. De remonstrantsohe predikant Wannee legt bij zijn .eigen geestverwanten geen eer in met zijn citaten uit Calvijn en dr. Kuyper, waarmee hij de Roomsche gees telijkheid wil bewegen haar steun aan de antirev. en ohr. historische oandidateu te onthouden. Land en Volk, het vrijzinnig demoera- tisch blad onder redactie van het Kamerlid rar. Merchant, constateert dat zijn oproep z/weinig kennis onzer politieke toestanden" aan den dag legten voegt er bij //dat de ondeugdelijkheid van dit middel als verkiezingswapen proefondervindelijk is gebleken". Dit ie volkomen ju;st. Alleen mag de ondeugende vraag ran Het r. k. Centrum hier worden gereleveerd z/of men ter linkerzijde niet wat meer geestdrift voor 't werk van ds. Wannee zou tooneu, indien men (ook maar) hopen kon dat het niet ondeugdelijk was en wel iets geven zou". Gedegradeerd. Bet Volk heeft de eigenaardige gewoonte alle sprekers van haar richticg te prijzen als de besten, hun uitspraken te betitelen als prachtig, krachtig, onweerlegbaar,dege lijk en het effect van hun woord of tegen spraak hemelhoog te verheffen Het woord van die partijgenooten slaat altijd in jaagt den tegenstander schrik aantreft en slaat raakwerkt uitnemend, en zoo veel meer van dat fraais. Dit gold allen partijgenooten. Laat ons goed opletten of deze qualifioa- tiën gehandhaafd zullen bly en ten aanzien van deze zelfde sprekers of debaters, wan neer zij uit de S. D. A. P. zijn getreden. Dr. Van Ravestein is alvast de eerste die door Het Volk werd gedegradeerd. Van zijn speech, deze week te Leiden voor de studenien gehouden, wordt du niet gezegd dat zij insloeg of raak was of in druk maaktemaar integendeel dat zij was ^volkomenpassieloos". Om 't effect der qua- lifioeering te verhoogen wordt er bij ge voegd dat genoemde dootor is „de leider der nieuwe partij". Er zullen daar nog wel meer oude pluimpjes door distels vervangen wordeD. Goes. Door de Vrijzinnige Kiesver- eeniging «Eendracht en Vrjjheid" te Oud- Vosseaiaer is voorloopig oandidaat gesteld jhr. R. R. L. de Mnralt te Zierikze, water bouwkundig ingenieur van het waterschap Behouwen, die waarschijnlijk de oandidaat wordt der vrijzinnige demooaten in dat district tegenover den heer Lohman. Zierikzee. De eentrale vrijzinnige kies- vereeniging op het eiland Goedereede en Ovetflakkee heeft met eenparige stemmen oandidaat gesteld sir. R. J. H. Patijn te 's-Gravenhage (aftredend lid). Door al de anti-rovol. kiesvereenigingen op Schouwen en Duiveland is met eenparige stemmen tot oandidaat voor de Tweede Kamer ge steld de heer H. Ch. Vegtei te 's-Gravec- hage. De Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Haamstede steunt bereids dezen oandidaat. CHnge. Zaterdagmorgen had v. M bij het laden eener kar guano hel ongeluk te vallen. De man viel met het hoofd op den harden grond en had zioh zoodanig gekwetst, dat terstond geneeskundige hulp moest worden iDgeroepen. Zondagmorgen is hij aan de gevolgen overleden. UITGAVE DER FIRM EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. Middelburg. Hedenmiddag ten 12 uur arriveerde per sneltrein alhier Z.Ex. de Minister van Binnaclandsche Zaken, mr. Th. Heemskerk. ZEx. reisde in een gere serveerde le klasse rijtuig. Ter begroeting aan het station waren aanwezig de Com missaris der Koningin mr. H. J. Dyck- meester, en de heer H. J. de Groot, inspec teur van het Middelbaar Onderwijs. Na eenige oogen blikken oponthoud werd gereden naar de Abdij, waar ten huize van den Commissaris der Koningin de lunch werd gebruikt, hierbij zaten aan de burge meester van Middelburg, mr. A. A. de Veer Gzvoorzitter der Ambachtschosl an de heer H. J. ds Groot. Te 21/» uur kwam Z Ex. aan het nifuwe gebouw der Ambaohis- school ea werd daar ontvangen door de heeren mr. A. A. de Veer Gin., mr. J. A. Heijne en A. C. Zouthout, oom missie van ontvangst. Hierna werden in de direo- tieksmer aan Z.Ex. voorgesteld het bestuur der school en de direoteur. Na de plechtig heid in de school, bracht Z.Ex. een bezoek aan de Koorkerk. 's Heerenhoek. Maandag was het al hier de laatste les van den oursus in paardenkennis, dezen winter gegeven door de Zeeuwsohe Laodöouw-Maatsohappij, en gevolgd door 31 leerlingen. Werden de lessen anders zoo trouw mogelijk bij gewoond, ditmaal waren bijna allen aan wezig om van hun leeraar den heer Risoh, Rjjksveearts te Goes, afscheid te nemen. Nalat de praotisohe les was geëindigd, vergaderden zij in hun gewoon lokaal en sprak de haer Riseh zijn leerlingen een woord ven dank toe voor de trouwe op komst en het aandachtig volgen der lesseD. Hij gaf als zijn vurigen wensoh te kennen dat zijne lessen hun, in hun verderen werkkring tot groot voerdeel en nut moch ten strekken, en hen mocht wapenen tegen de slechte praktijken in den paardenhandel. De heer D. v. d. Dries beantwoordde den heer Risoh namens de Commissie van toezicht. Het kon niet anders of deze zoo nuttige en gezellige lessen moesten lang in het geheugen der leerlingen bewaard worden. De heer J. v. d. Velde dankte den heer Riseh, namens de leerlingen, en bood hem als stoffelijk be wijsvan erkentelijkheid een Swan Vulpenhouder aan. Een voorstel om het volgend jaar een oursus in kennis van het rundvee te houden, vond algemeen bijval. Hoedebenskerke. In de Maandagna middag gehouden vergadering van het Waterschap Hoed ekens kerke waar 20 van de 21 stomgerechtigden tegenwoordig wa ren werd de begrooting voor 1909/10 vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 13969,87, met een post voor onvoorzien van f 3800. Verder werd afwijzend beschikt op een verzoek van het gemeentebestuur cm den grintweg naar den steiger in beheer en on derhoud bij het waterschap te nemen, en op een verzoek van den waterbouwkundigen ambtenaar om verhooging van zijn jaar wedde met éénjaarlijksche verhoogingen van f 50, tot oen maximum van f 1000. Met 10 etemxen tegen en 9 voor werd het voor stel van het bestuur verworpen, strekkende tot bsgrinting van ongeveer 10000 Meter aardeweg, waarvan de kosten plm. 20000 zonden bedragen. Wolfertsdijk. Dinsdag hield de Geref. J. V, //Samuel" alhier haar zesde jaarver gadering, tot welke ook waren uitge- noodigd den Raad der Geref. Kerk en het hoofd der Cbr. school, dhr. W. A. van Wijk. Na opening en een kort openings woord brengt de penningmeester verslag uit. Het boekjaar sluit met een flink batig saldo. Als bestuurslid wordt herkozen J. Vers chare, gekozen J. van Wuijkhuijae. A. Nagelkerke wensohte voor een herbe noeming niet meer in aanmerkingte komen. Afgevaardigden naar den Bonsdag zijn C. Versohure en J. Remijuse. Bij de regle mentsherziening wordt o.m. vastgesteld, dat den begunstigers een reglement en een catalogus der boeken zal worden ver strekt. In de pauze werd gf meensohappe- lijk iets genuttigd, waarbij dhr. v. Wijk voorging. Eeu inleiding over Genesis 24 gaf thans nog gelegenheid ook over deze zaken merigen goeden wenk te geven Voor af echter was het woord gegeven aan dbr. v. Wijk, die de J. V. gelukwensohte en de jongelingen met liefde en ernst wees op de toekomst. Esuige vertrekkende vrienden brengt de voorzitter nog een woord van dank, evenals de bezoekers, waarna dhr. v. Wijk het samenzijn, na psalmgezang met dankzegging eindigt. De Ned. Bond van Jongelings ver. op Geref. Grondslag heeft vijf «raadslieden". Door overlijden van prof. Piesterveld en doordien mr. S. de Vries Gz. wethouder van Amsterdam werd, zijn er twee vacatures Naar wij vernemen is door het hoofdbe stuur van het Geref. Jongelingsverbond o.a. tot candidaat gesteld (voor het tweetal in de vacature van mr. S. de Vries) dhr. mr. P. Dieleman te Middelburg. Bruinisse. De edelachtbare heeren ver gaderden Dinsdagvoormiddag. Sommige menschen meenen dat onze gemeenteraads leden geen aanspraak op dien titel mogen maken. Ik vind van wel, ondanks hunne zwakheden als mensch en hunne eigenaar digheden als bestuurders z\jn en bleven ze toch Edelachtbare Heeren. Doch ter zake. Ze vergaderden Dinsdag voormiddag te 1L uur precies onder voorzitterschap van wet houder Hage. Allen present. Notulen in orde de opname van kasgeld, het kohier van de hondenbelasting, het kohier van den hoofdelfjken omslag goedgekeurd door Ge deputeerde Staten. Ingekomen bij B. en W. een verzoek van de handelsvereeniging te Vlissingen om adhaesie te betuigen aan de eventueele oprichting van een Handels school in Zeeland. B. en W. worden ge machtigd in dezen naar eigen goedvinden te handelen. De voorzitter zegt bij de laatst gehouden aanbesteding van de gemeente werken zijn wij verplicht geweest eenige perceelen niet te gunnen. We moeten daar nu eeus over spreken.Wat denken de heeren moeten wij dat doen in openbare of ge heime vergadering. De heer BolierIk zou het maar in gesloten vergadering doen. De heer Van VessemVindt u 't noodig voorz. dat dit in geheime zitting geschiedt, de aanbesteding is toch publiek geweest. De heer BolierIk zou het in gesloten verga dering behandelen, dan kannen wij meer vrij uit spreken. De heer Van Vessem: Wat zijt ge er mee vooruit als ge een besloten vergadering houdt. De burgerij mag wel weten wat wij hier behandelen inzake de aanbesteding en ik zal mij wel uitspreken, al is de zitting openbaar. De heer Hooger- heideIk ben voor openbare behandeling. De voorzitterIk voor mij zie er ook geen bezwaar in, ik wilde alleen het oordeel van den raad maar eens hooren. De heer Elen- baasLaten wjj het maar in openbare ver gadering behandelen. Wordt aangenomen de openbare zitting te doen voortduren en we blijven zitten, al hoewel we onze hoofddeksels reeds in de hand hielden voor het geval we vertrekken moesten. De voorzitter doet medsdeeling omtrent de gnnning en niet gunning der perceelen. 7 perceelen zijn niet gegund, ze zijn f 225 boven de raming. De voorzitter gelooft dat er door de aannemers een overeenkomst is gesloten, want zoo iets is nog nooit voorge komen. Spreker heeft over het geval gecon fereerd met den gemeenteopzichter en deze hondt staande dat zjjn begrooting goed is. Op grond van zijn jarenlange ervaring als raadslid twijfelt spreker ook niet aan de deugdelijkheid van do begropting. Dhr. Van Vessem vindt het jammer dat er over zoo iets moet gesprokee worden. Dhr. Elen- baas, toegevend dat er te hoog is ingeschre ven, zegt dat er ook wel eens te laag wordt ingeschreven, wat niet aan de goede uit voering der werken ten goede komt. Dhr, Bolier wenscht dat B en W. met de in schrijvers confereeren en hun vragen of ze het werk willen uitvoeren voor de raming. Dhr. Hoogerheide wil de werken splitsen en niet gecombineerd zooals tot nu toe het geval was. De voorz. zegt dat dit laatste niet kan, en vraagt wat moeten we doen. Dhr. Bolier zet zijn wensch om in een voor stel het wordt aangenomen. De voorz. vraagt namens B. enW. machtiging, waar noodig, van de begrooting af te wijken. Wordt aangenomen. De voorz. deelt mee dat er voor het havenlioht een nieuwe lan taarn is besteld. Bij de rondvraag wijst dhr. Hoogerheide er op, dat er onlangs een fatsoenlijk werk man, wien een toeval overkomen was, op een kar is thuisgebracht. De straatjeugd in de meening dat de ongelukkige dronken was, heeft gemeen met hem geleefd, nog andere kleinigheden noemt spreker op en vraagt waar is de politie als er zoo iets gebeurt? De schandaligheden die men in dezen nacht heeft uitgehaald aan de woning van onzen nieuwen burgemeester critiseert spreker scherp, ze bshooren zegt hjj thuis in een heidenland. De voorzitter is spreker dankbaar dat hij dit ter sprake brengt. Hjj heeft er de politie bereids op attent ge maakt, alhoewel, en dit geldt inzonderheid van het laatste geval, de politie niet alles ban voorkomen. De vergadering wordt ge sloten. Men schrijft ons nit Bruinisse We hebben een nieuwen Burgemeester. De onzekerhetd die er tot op hedeD, dienaangaande bestoud, heeft hiermee op gehouden. Een groot deel der ingezetenen is ech ter met de benoeming van den nieuwen titularis gausohelijk niet ingenomen. Eigenaardig is het, dat juist zij die meenen op den liefelijken naam van ver- draagzamen aanspraak te mogen maken het meest ontevreden zijn, zij die Dr. Kuy per beschuldigen van met zijn vqrfoeie- lijke antithese het volk in twee deeleu te verdoelen, zij die meenen dat de Chris telijke Scholen instituten zijn waar onver draagzaamheid wordt gekweekt, blijken met de benoeming het minst ingenomen te zijn en hunne ontevredenheid grenst bijna aan het onverdraagzame. We zouden hun aanraden ter hunner vertroosting en bemoediging te lezen «Burgemeesters op voordracht", de vriendelijke lezer gelieve dit aan te treffen bij paragraaf 122 op bladzijde 172 van Dr. Kuyper's »Ocs program". Het muziekgezelschap „Nu met Hope" bracht aan onzen nieuwen Burgemeester een serenade. Het muziekgezelschap »Exelsior" (ook wel genoemd de heeren- olub) deed dit niet, met zekerheid ver nemen wij dat èn de voorzitter èn de secre taris van genoemde muziekvereeniging beslist liberaal zijn. Of echter hunne politieke overtuiging verband houdt met het niet Crengen van een serenade aan den nienwen titularis vermag schrijver dezes niet te beoordeelen. Terwijl „Nu met Hope" eenige num mers ten gehoore bracht, waaronder „lang zal hij leven" meenden sommigen een schel gefluit te moeten doen hooren. Tweeërlei is mogelijkóf de fluiters meenden met hun stemgeluid de muziek te moeten be geleiden, of het is dat fluiten dat men wel eens hoort op politieke vergaderingen, wanneer de spreker niet naar den zin der fluiters spreekt. Er werd ook nog gezongen, en wat zongen ze? «Zij zullen het niet hebben" van DaCosta? O neen. Ze brachten hunne hulde door aan te heffen «Patijn is onze man" en „Het is Pompen of verzuipen", welbekende lie deren van zekere Juni-gebeurtenissen in 1905. Een individu of individuen hebben ge meend den burgemeester hulde te moeten brengen in den vorm vanKoolteer. 's Nachts tooh zijn op den voorgevel van 's Burgermeesters woniDg in de Oude Slraat eenige liefelijke woorden, portretten en kruizen in koolteer aangebracht. Dit laatste wordt door ieder weldenkend mensch in onze gemeente ten strengste afge keurd. Het raadslid Hoogerheide quali

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1