NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, ;paard No. 132. 1909. Zaterdag 6 Maart 23e jaargang. Qieostbocte CHRISTELIJK- HISTORISCH Is iddeiburg >0P I Griypskerke (Z.) ihulp, ^haapherder de Knecht Inseint leid. ïnstbode r lersèke. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN B{j dit nummer behoort een Bijvoegsel ÏÖP ikerke (W.) maanden, Holl. feSER, Seroos- )OP gesorteerde lappelen fond gevraagd kan beslaan, by Ir. Smid, O u d- artadyk.) aan IEMIJNSE, [amperland. lei 3SER, Boschweg, n d LN DE VELDE, •land. Melkinrichting LÖRSTMANN, aan als Sub eeren van Sulker- Itation of Haven, ]im. rent" a/h Bureau is. pril of Mei. IAN - Schoonis, 3, Vlissingen. iRENTSEN Wz., rezin. 18, Middel- r. Laagwater. m. Vrm. Nam. L9 8.4 8.25 P9 8 45 9.5 56 9 24 9.41 9.55 10.11 10.27 10.43 15 11.1 11.20 >3 11.40 11.59 jehen troon, en de hulp der Serviërs bun vaderland te pze hulp bleef uit 5 sultan Mehemed Dam den Koning alhoofden. Turken alle kin- togen, die zij naar (en daar als Mo- Zoodoende had |tr man, den troon vluohtte zij over tan daar uitdeed kinderen uit de ian zij smeekte en trachtte de ewegen om haar e, zij heeft hare bekeerd waren, jige Koningin nog haar vader was ]jterfd, de vrouw t Hongarije over- voelde naderen, fen October 1478 ij het koninkrijk aakte, voor 't ge- den schoot der zouden terug- Ir is zij gestorven. |n Paus werd zij genaamd Ara N. R. C. •V? IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent. 5 Maart 1909. In een vrijzinnig te Goes verschijnend blad heeft de zich noemende «Pereoom - missie van dan Bond van Ned. Onder- wijzere" haar beklag gedaan over de ohris- telijke pers, als zou deze de openbare school vervolgen met leagenberiehten, vooral uit Frankrijk. Deze Pereootamissie haalt eenige berich ten aan met aanduiding van de bladen, waaraan zij ontleend zijn. Tot onze verbazing zien wij onder 2c een citaat, waarachter staat Zeeuw van 20 Febr."n.l. dit Een onderwijzeres had aan een kind dat nog in een God geloofde verklaard Ziedaar't volmaaktste voorbeeld van den volmaaktsten idioot. Wij herhalen, met verbazing zagen wij dit berioht ons in de schoenen geschoven. Immers bedoelde woorden komen voor in een verslag van een rede te Leiden gehouden door prof. Thomas, uit Genève, en boven welk verslag wij schreven dat 't ontleend was aan «de N. R. Ct. van 17 dezer". Het stond derhalve wel in De Zeeuw, maar was ontleend aan de N. R. Ct. (een vrijzinnig blad) die 't had opgeteekenü uit den mond van een professor die in engeren zin niet tot de onzen behoort. Hoe derhalve deze Persoommissie er toe komt, met dit oitaat in de hand te sohrij ven dat wij baar «op zulke sterk sprekende staaltjes van brutale aanranding van de nentraliteit der openbare school in Frank rijk'' onthalen, verklaren wij niet te be grijpen. Op den overigen inhoud van haar lange stuk gaan wij overigens niet in. Daaitoe. weerlegt 't ods te weinig van hetgeen door andere bladen omtrent de neutraliteit der openbare sohool in Frankrijk schijnt te zijn beweerd. Wel hebben wij over die neutraliteit, op grond van hetgeen wij vroeger daar van lazenen ook over de mogelijkheid van neutraliteit van 't staatsonderwijs in ons eigen land onze meening. Maar wij zoeken meer onze kracht in de propagee ring onzer beginselen inzake de vrije sohool al zallen wij ook, waar 't pas geeft, niet nalaten de mensohen te waarschuwen tegen de oonsekwenties der liberale beginselen gelijk die in Frankrijk al sinds meer dan een eenw zijn gezien. Een tieperd. Een moderne Remonstrantsche dominee te Waddingaveen da. Wannee heeft een open brief aan do r. k. geestelijkheid geschreven, waarin hij vraagt of de geeste lijkheid de Institutie van Czlvijn wel kent, en of zij wel weet dat dr. Kuyper van die Institntie bij v. Schenk Brill te Doesburg een herdruk heeft gegeven en ook of zij wel weet „hoe in dit boek over uwe kerk, uwe saoramonten, uwe priesters, uw ge loof gesproken wordt P" En verder neen maar het is te mooi om 't over te slaan zegt de sehr. onder meer Ik zou zwijgen, als dr. Kuyper siok niet tot bondgenoot van de roomsehen in politiois had gemaakt, hen «lieven bree der" had genoemd op grond van het stoelen op denzelfden wortel des geloofs. Ik zou ook zwijgen, als ik niet in de zuivere bedoelingen der hedendaagsohe Katholieke kerk in ons vaderland geloofde, en als de geschiedenis niet geleerd had, dat de in vloed van het Calvinisme op de staatkunde telkens opnieuw de eenheid van een volk bedreigt. Maar nu vraagt hij weet gij van welken geest uwe medestanders zijnkent gij de gedaohtensfeer, waarin zij worden opge voed, den gruwelijkes afkeer van alles wat naar Rome riekt, die het kenmerk is van het «Gereformeerde wezen Voorts noemt hij „het een misdaad, een werk als dit aan onnoozelen en boeren, aan eenvoudige schoolmeesters en huismoeders aau plaitelendsouderlingen en diakenen van achter den ploeg, in handen te geveri zonder tooliohtitig, enz. En hij eindigt zija relaas met dezen bombast «Priesreie, ik geloof in uwe eerlijkheid en uwen trots op da kerk, die gij dieut, hoelang nog zuls. gij, die ooren hebt om te hooren, voor uself en degenen, die aan uwe zorgeo zijn toevertrouwd, het zoete gefluit van den vogoiaar volgen, hoelang nog zult gy de bondgsnooten willen zjjn van henP Natuurlijk zal de geestelijkheid die door dezen jeugdigen liberaal goedmoediglijk verondersteld wordt, Cslvijos Institutie niet te kennen, op diens snorkende inter pellatie wel niet antwoorden. Maar dit zal den liberalen wel niet be lelten om in onze zwakke districten waar 'top den Roomsohen steun aankomt, en vooral in overwegend Roomsohe districten, waar men den antirevolutionair, of, om in Middelburgaehe-Courant-taal te spreken, den Calvinist-Kuyperiaan om taotisohe re denen steunen zal, gelijk met name in Enschede, Breukelen, DoeÜDobem en Hil versum, overdrukken van dezen Open Brief te verspreiden. Een poging die bereids met machteloos heid geslagen wordt door Het Centrum'. De heer Wannée is wel naïef. Naïef, indien hij meent, dat de Room sohe geestelijkheid niets zou weten van Calvin's geschriften. Naïef, indien hij gelooft met een pers- produot als dezen open brief don vrede te bevorderen, inplaats van haat en verbittering te zaaien. Naïef, ten slotte, wanneer hij veron derstelt, dat thans de geestelijkheid een campagne zal op touw zetten, om te beletteD, dat de Rechterzijde in de min derheid en liefst vèr in minderheid blijft. Aan de goede trouw van den heer Wannée willen wij gaarne gelooven, maar zijn ingenuïteit grenst dan toch aan het wonderbaarlijke. Jarenlang zijn ook de katholieken dupes geweest van de liberale over- heersehing. Jarenlang hebben ook zij hunne rechten miskend gezien, een toe stand waaraan eerst een eind kwam men denke o.m. aan de sohoolwet- Mackay toen katholieken en anti revolutionairen door hun bondgenoot schap de meerderheid der Tweede Kamer omzetten. En welke waarborgen kan de Remon- Btrantsobe predikant van Waddinxveen geven, dat de katholieken hun reeht en hun beginsel tot gelding zullen brengen, wanneer de Linkerzijde, waar thans ook de zweep van Troelstra klapt, weer het heft in handen krijgt en houdt De R. K. Geestelijkheid zal den heer Wannée, die haar zoo vriendschappelijk komt waarsohuwen tegen dr. Kuyper, ongetwijfeld dankbaar wezen voor de bezorgdheid, welke hij te haren opxiehte aan den dag legt. Maar of hij vogelaar op ziine wijze hoe zoet zijn gefluit zijn moge, het verder zal brengen, dan tot een «succes d'eatime" meenen wij te mogen betwij felen Dit antwoord was te verwachten. In 1888 reeds had niemand minder dan prof. Spruijt getracht deze zelfde Calvinisten van Rome af te trekken. Dooh hij werd onge makkelijk op zijn plaats gezet door üen heer De Savornin Lob man in diens „Waar om en Hoelang". Da Wannee tracht dit spelletje van 1888, natuurlijk op zijn manier, te herhalen. Hij schrijft M. i. ken een eerlijk Calvinist aan dit alternatief niet ontkomen mot de Institutie Rome haten sn een bondgenootschap roet Rome als „open- j baere afgoderij", „duyvelswerck", „de aldererghste heyligschennis" aobten I of mèt Rome verbonden de Institutie, Oalvijn, gunsch het „Gereformeerde Wezen" overboord werpen. En dacht gij. dat ooit het Calvinisme tot een dergelijke loochening van zijn stichter te vinden zou wezen f Ons antwoord hierop zou luiden Nean, want dit verbiedt Calvijn zelf «Het zou wat fraais ziju'', zegt bjj ergens, „dat ik den Paus met zijn trawan ten en dienaren naar vermogen tegen stond en inmiddels hen geworden liet, die nog veel gevaarlijker vijanden Gods zijn en zijn waarheid nog gevoeliger aanranden. Immers, het Pauslijk Rome heeft ten minste nog eenig godsdienstig aanziende Paus laat de ieer dei on sterfelijkheid onaangetast; onderwijst de vreeze Gods; neemt nog eenig absoluut verschil tussohen goed en kwaad aan eert den Christus nog in Zijn Goddelijke en menschelijke natuuren ontzegt niet alle gezag aan de Heilige Schrift. Zij daarentegen heffen elk principieel ver schil tusschen de aardeche en hemelsche dingen op ondermijnen het wezen zelf van den godsdienstdelgen elk absoluut karakter van den menschelijken geest als zoodanig uitwiegen do consiëntiën in slaap, en doen de menschelijke natuur h«ar adal verliezen op de wegen der bestialiteit". Het zal den vrijzinnigen dan ook niet gelukken deze reeds laBg afgestompte wigge te diijven in de Coalitie. Aan de linkerzijde waar men «maling" heeft aan beginselen, is men dan nu, op de oud Liberalen na, voor goed aan het station Staatspensioneering toegekomen. Het oude „por"-systeem. Het is uitgegaan van de socialisten, die uit beginsel voor Staatspensioneering zijn. Zij hebben de vrijzinnig democraten gepord. Gelijk een van dezen in de ver gadering van den Vrijzinnig Demoorati- sohen Bond zoo eerlijk was uit te spreken i «Wij moeten de Staafspensioneering als eisoh op ons program zetten of wij vis- schen achter het sooialistisoh net en ver liezen onze kiezers aan de S. D. A. P." Eu zoo «porren" de vrijzinnig demo eraten de unie liberalen,die, uit zelfbehoud, Daar Het Volk zegt, met pak en zak Daar de voorstanders der Staatspensioneering zijn overgeloopen. En dat zelfbehoud brengt mee dat ook de Vrij Liberalen, op hun beurt weer door de Unie-Liberalen gepord, niet al te ver van dezen blijven af staan. Laat ons zien, hoe zij 't er verder af brengen. De soeialist per auto, de vrijzinnig de mocraat per fiets, de unie-liberaal per rij tuig met de vierspan er voor, de vrij- Liberaal op de hondenkar, en in de kom der gemeente te voet achter zijn kar aan. Z'i gaan toch allen op 't zelfde doel af. Zij komen er allemaal aan. De laatste alleen snaar wat later. Voor een Reohtsoh Kabinet een ernsti ge waarschuwirg om niet stil te zitten. Een ministerieel laven duurt kort. En, als de werkman de ziekte-, invaliditeits- en ouderdomsverzekering niet uit de handen van Talma krijgt, krijgt hij vroeg of laat de Staatspensioneering uit de handen der Treub's en Troelstra's; als hij ze krijgt. Rijke oogst. Van liberale zijde begint men het dan tooh weer voor het Kabinet-De Meester op te nemen. Dit moet ook wel, want men voelt, hoe niets zoozeer de stembus voor onze Liberalen drukt, nis de mis lukking van het Kabinet dat in 1905 optrad. Zelfs ouder de Liberalen zijn er niet weinigen die xioh afvragen, of het nu iets baten ral, zoo in 1909 een da capo van dit vroeg gestorven Kabinet komt, en waartoe dan eigenlijk een zoo hoog opzetten var. den stembusstrijd dienen moet. Oid nu dezen melanoholischen indruk te ondervangen, pakt de Arnh. Courant de zaak brutaalweg met de bewering aan, dat het Kabinet-De Meester in het minst geen mislukking was, Ant dit Kabinet hard gewerkt, en naar proportie zelfs meer dan zijn voorganger gepraesteerd heeft. De Meester, Veeg»ns en Van Raalte vooral waren in legislatieve productie- matadors. Zoo beweert de redactie. Alleen maar, ze oDthoudt zioh voorziohtiglijk zelfs vau de missie poging tot het leveren van bewijs. Zeker, het Arbeidscontract is tot slaod gekomen, maar ongelukkig was dit ontwerp van het Ministerie-Kuyper en is door Van Raalte slechts hier en daar iets omgewerkt. Veegens diende een ontwerp Ziektever zekering in, maar ook dit ontwerp was van het Ministerie-Kuyper, en is, op kleioe wijzigingen na, bijna onveranderd weer ingediend. De Meester, dit spraken we zelve uit, heeft in zeer korten tyd een verdienstelijk werk gedaan met een nieuwe fiuanoiëele regeling te ontwerpen maar, daargelaten nu, dat dit ontwerp zelfs in liberale kringen op hoogen tegenstand stuitte, is dit ééoe ontwerp dau ook feitelijk al, wat dit Kabi net aan grojie ontwerpen nieuw heeft aan de orde gesteld. Immers ook het ontwerp Zuiderzee was replatrage van wat gereed lag. Zou na de Arnh. Courant in staat zijn, dit kleine lijstje zóó aan te vullen met ontwerpen die ons ontgingen, dat ze haar stout beweren gestand kan doen P Anders tooh komt de zaak nog droever te staan Dan tooh zou blijken, dat men de eere van het Kabinet-De Meester poogt hocg te houden met een werkzaamheid, die alleen bestaat in de fantasie van den redacteur der Arnhemsche. Standaard. uit de pküs. Onze wetgevingsmachine loopt vast. Onder dit opschrift schrijft Land en Volk: De wetgevende machine in Nederland werkt steeds stroever en gebrekkiger. Terwijl de achterstand voortdurend groo- ter wordt, kost het tegelijkertijd hoe langer hoe meer moeite, eene wet van eenige beteekenis tot stand te brengen. Gelijk in den jongsten tijd meermalen geschiedde, zoo is ook dezer dagen weer de behandeling der Colleotenwet in de Tweede Kamer reeds bij het eerste artikel vastgeraakt. Het wordt hoog tijd, dat bevoegden hunne aandacht wijden aan de oorzaken der kwaal en trachten die weg te nemen. Wjj zouden besoheidenlijk op drieërlei willen wijzen. Vooreerst worden tegenwoordig aan de wetten eisehen gesteld, die nauwelijks zijn te bedwingen. Men wil alles tot in de kleinste bijzonderheden in de wet gere geld zien. Men verlangt, dat op iedere vraag, die bij de toepassing kan rijzen, het antwoord in de wet is te vinden. Er is in dit opzicht wisselwerking tussohen het publiek en degenen, die aan den wet- gevenden arbeid deelnemen. Beiden zullen die neiging moeten laten varen. Men zal moeten terugkeeren tot het inzicht, dat de wet slechts de hoofdlijnen heeft te trekken dat veel moet worden overgelaten aan de praotijk en aan het gezond verstand van heD, die de wet uitleggen en hanteeren. Een tweede oorzaak der ellende ligt in de onvoldoende wijze waarap aan de De partementen de wetsontwerpen worden bewerkt. Wij zouden veel voelen voor het denk beeld, een paar goed geschoolde, flink be taalde mannen aan te stellen, die, als oom- missie van redactie, alle wetsontwerpen in een behoorlijken vorm zonden brengen. De stof zou hun door de verschillende ministe ries worden geleverd; zij zonden hebben te zorgen voor eeuheid in de wetgeving, voor eenvoudigheid, beknoptheid en duidelijk heid van uitdrukking. En eindelijk eisoht de werkwijze der Tweede Kamer dringend hervorming. Thans loopt het de spuigaten nit. Jarenlang is op een wetsontwerp geploeterd. TJitgo- breide verslagen memoriën zijn versche nen. De openbare behandeling heet daar door, in offioieelen stijl, «genoegiaam voorbereid". Doeh nauwelijks begint de mondelinge beraadslaging, of er komt een ingrjjpend amendement, dat tot schorsing leidt. Waarom niet de methode van andere Parlementen gevolgd, waar men niet zyne krachten verspilt aan de wisseling van tal rijke lijvige schrifturen, maar veeleer door gemeenschappelijke werkzaamheid van Regeering en Commissie uit de Kamer in waarheid de openbare behandeling prepa reert Wordt niet voorziening aangebracht, dan zullen de wensohen op wetgevend gebied opde staatkundige programma's blijven prij ken, zonder ooit in deugdelijke wetten te worden omgezet. GARNIZOENEN. Bij het j.l. gehouden examen voor hoo- gere rangen bij het 3e regiment infanterie zijn geslaagd: Voorserg.-maj. administra teur de sergeanten fouriers Daane, Noord- huijzen, en de sergeanten de Wilde, Tim mermans en Kesteloo. Voor sergeant, de mil. sergeanten da Vlieger, Klap, de Pag- ter, Ego, Lamain, de korporaals Löwen- steijn, De Meester, Labruère en de korpo- raals-fourier Geelhoedt, Bokx, Meier en De Vogel. Voor serg, fourier de mil. serg. De Vlieger, Klap, De Pagter, Lamain en de korporaals Hendriks, Bimmel, De Mees ter, Labruère en Beoht. Voor korporaal de soldaten Staal,Krijnse, Hollebrandse, Kampman en Polderdijk. Voor korporaal-fourier de soldaten Staal, Krijnse en Hollebrandse. De Min. van Oorlog heeft bepaald dat voortaan bij de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands-Weerkracht, op banen waarop met soherpe patronen (no. 1) wordt geschoten, uitsluitend burgerper soneel als hulppersoneel werkzaam gesteld zal worden. Bij [het 4e bat. te Vlissingen zal bij genoegzame deelname een fanfare-korps worden opgericht bestaande uit kader en miliciens ter sterkte van pl. m. 15 man. Het benoodigde aantal daartoe geschikte miliciens zal zoo mogelijk door de vier bataljons van het 3e regiment infanterie geleverd worden. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Toen de landbouwer G. V. uit Aagtekerke ter markt reed, schrok op den Seisweg zijn paard van een langs den weg staande hondenkar, met 't gevolg, dat de veerwagen met de inzittenden in eene naastbij zijnde sloot terecht kwam. Gelukkig was men het paard spoedig mees ter, dooh aan wagen en want was nog al avery. De brigade-commandant der Kon. marechaussee Hemmebam te Sas van Gent wordt met ingang van 5 April a.s. overgeplaatst naar Boxtel en vervangen door den brigade-commandant Willems der brigade Boxtel. In de week van 24 Februari tot en met 2 Maart 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 2 gevallen van febris typhoidea, waarvan 1 te Clinge, en 1 te RUland- Bafh, 8 van roodvonk, waarvan 2 te Aar denburg, 1 te Brouwershaven, ltelJzeu- dijke, 2 te Rilland-Baih, 1 te Vlissingen, en 1 te Zaamelag, 11 van diphtheritis, waarvan 1 te Burgh, 1 te Hoatenitse, 1 te St. Jansteen, 1 te Middelburg, 6 te Neuzen en 1 te Zuiddorpe. Waarde. Donderdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier haar jaarlijksche algemeen® vergadering die door 16 leden werd bijgewoond. Do voorzitter deelde mee dat de vereeniging in hst afgeloopen jaar rechtspersoonlijkheid heeft verkregen en dat zij is aangesloten bjj de Zuid-BevelandscheGroene Kruisver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 1