Gemengde Berichten. Tegenwoordig mieaderen masseurs on massensea de massa's massaal. Mezger, die gymnastiekmeester was ge weest, haalde zijn doetorsdiploma in Enge land. Bij ingrijpend geneeskundig onder zoek en voor 't afgeven van recepten stond dr. La Cave hem ter zijde. Deze geneesheer stierf een paar jaar geleden te's Graven- ha ge, waar hij zich metterwoon had geves tigd. Nieuwe Courant. Te Winsum is in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer J. Schepel, c>ud-lid der Tweede Earner. Hij was van 1874 tot 1901 lid voor Appingedam, toen hij door den heer Schaper vervangen werd. Kapitein Christoffel. Naar aanleiding van het bericht van het dc' arkement vau kapitein Christofie! kunnen .wij mededeelen dat zijn komst in .opa nog een heei ander doel heeft dan herstel te zoeken voor zijn door velerlei ontberingen, vermoeienissen en vooral het klimaat van Indië geknakte gezondheid, n). zich in den echt begeven met een jonge dame uit Antwerpen. (N. Ct) De kosten van Staatspensionneering. Op de berekening van mr. De Meester, dat staatspensioen hier te lande 40 millioen sjaars zou kosten, in een tegenspraak gekomen. 't Is slechts 24 millioen, aldus zegt een inzender in 't N. v. d. D., en hij gaat dan voort Volgens de laatste volstelling moet het aantal van alle meer dan 65jarige Neder landers worden gesteld op 306,541. Nu zou een staatspensioen van f3 dsr week (f 156 per jaar) aan al die meer dan 75- jarigen nog geen 48 millioen kosten. Ge steld nu ik zal maar niet in mijn voor deel rekenen dat één derde van die oudjes het volle pensioen noodig hebben en één derde een aanvulling van gemiddeld het halve pensioen, en dat éóu derde het pensioen niet van noode hebber dan krijgen we juist de helft van c v-> 48 millioen. Do berekening is zóó eenvoudig, en dat ik mijn oijfers niet vlei springt zóó dui delijk in het oog, dat niemand zal durven btweren, dat een grooter bedrag dan 24 millioen gulden voor het beoogde doel noodig kan wezen." De Haagsche Crt. voert tegen deze be cijfering het volgende aan Vooreerstdat f B een volstrekt onvol doend getal iB. Maar ten tweede dat die laatste volks telling is gesohied in 1899. Toen was de bevolking 5,104,137. Nu zal zij op 31 Deoember a.s. waarschijnlijk zijn gekomen 5,900,000. Het getal der 65jarigen en ouder was in 1899 6 pCt.dat is zeker niet minder gewordener valt dus nu niet met 305,541, maar met 355,000 men sahen te rekenen waar de 24 millioen nu reeds stijgen tot 28'/i millioen. Minister Idenburg. Io de Nieuwe Arnhemsche Courant lezen v/ij het volgende merkwaardige oordeel over den tegenwoordigen minister van Koloniën De Indische speoialiteit Pook om nu eens op heel ander gebied te komen heeft wel, heel gauw, den indruk gemaakt van een, die carrière zal maken Maar de gloeiing van eerzuokt-passie lsg er te dik op. En men moest, erbij, teveel denken aan kranige pleidooien van Indischen ad vocaat, die naar de Oost getrokken is met het onverwinlijk, onuitblusehbaar verlan gen om «er te kcman''. De heer Idenburg maakte onmiddellijk een heel anderen, aparten indruk. Wie den bescheiden, subalternen officier met het eerlijke, goedige, ferme gezicht en de schrandere oogen voor 't eerst zag, voelde zich tot hem aangetrokken. Ea als hij 't woord had gevraagd en 't voerde, zoo vlot-weg, zoo gemakkelijk, zoe lenig, met zooveel kennis van zaken ook «zinnen van louter kracht", zou Hildebrand zaliger zeggen, de zaal inwerpend; zoo door en door op de, hoogte van de dingen, waarover hij 't had zoo door-en-door eerlijk zoo soberzoo ronduit; zoo zonder schijn of zweempje van //dierbaarheid" of preek- toontje, schoon men dan tooh van hem wist, dat hij, niet «voor de leus", maar echt en deugdelijk, moest gerekend tot Kuyper's beste getrouwen dan luis terde de Kamer 1 Dan begonnen de scharnieren, waarmee Van Ksrnebeek's ledematen, zij 't dan wat moeizaam en daarna klepperig, zwieperig in onderling verband zitten, te werken. Dan wrong en draaide Borgeaius nog erger dan anders tusschen bals en boord. Dan waren er zonderlinge trekjes van tjonge- dat is-er-eentje op verschillende gezichten. Zsker, de heer Idenburg heeft geboft. Ik heb 't meer opgemerkt. In den loop van laten-we zeggen zes i acht jaren 't te bren gen van Indisch kapitein totKamerlid, minister van Koloniën, gonvernenr van de West. nogmaals minister op het Plein 't ie geen kleinigheid. De minister Van Asch van Wijck kwam het kabinet-Kuyper te ontvallen Eu inder daad was 't niet slechts de scherpe blik van den premier in 1903, maar óók sen goed deel der publieke opinie", welke, toen, als opvolger van den overleden bewindsman, den heer Idenburg aanwees. Maar wia zal durven beweren dat bjj hem van een „geüsurpeerde reputatie" kan gesproken f Van een »bof die met de wer kelijke verdiensten in conflict raakt Ik durf te zeggen niemand Van „van Kernebeek tot Van der Zwaag toe DIT m PERS. Het «paganisten-leugentjeHierover schrijft Onze Courant Ooder de «anti-these" waar we 't on langs over hadden, loopt nog 'n leugentje rond, dat noodzakelijk onder schot dient genomen te woxden. Gelegd wordt het zeker Dat is het pa^antsien-leugentje. Ons wordt dan verweten, dat wij hst Nederlandsehe volk in tweeën deelen. Dat wij dus soheurmakers zijn. Dat wij twee dracht zaaien, waar eendracht zoo brood- noodig is Doch daar blijft het niet bij. Dat eene deel dan, zoo verwijt men ons, dat noemen wij de ware, echte zui vere christenen. En voor het andere deel heeft dr. Kuyper uifgedaoht den hsteiijken naam van paganisteneen naam, dien wij dan met wellust van hem geleerd en op onze lippen overgenomen hebben. Zoo'n eoht-krenkende soheldna.'sop. Hatelijk tot in de uitspraak toe. Die twee harde klanken van de eerste lettergrepen«pègè", hebben iets tah- aohtigs waarmee men minachting uitdrukt. En din het woord zelf: Paganisten is immers heidenen. Kan men erger, krenkender eoheldwoord bedenken dan datEn is 't niet alleszins begrijpelijk, dat de linkerzijde haar toorn over ons uitstort; over ons,die in farizeesohe zelfverheffing onszelf tot de christenen rekenen en met 'n vromen gTgns danken, dat we niet zijn gelijk die andeten, die paganisteD, die heidenen Zoo werd er rondgepraat. Zoo hoort men 't nog wel. En zoo zal ons straks, als we de stem bus naderen, met stemverheffing weer verweten worden. Wat we daarop antwoorden zullen Kort en goed, dat dit ónwaar is. Dat het is een klein, listig, giftig leu gentje, rondsluipend door onzen vader- laodschen tuin, die helaasdoor zooveef schadelijk gedierte wordt verwoest. Allereerst dat tweedraoht-zaaien. Wij ontkennen pertinent, dat wij ons volk in tweeën verdoelen. Wij doen dat niet. Is ons volk dan niet gedeeld Ja, dat weloagetwijfeld. Niet in tweetn gedeeld Ook dèt is in hoofdzaak juist. Maar dat hebben wjj niet gedaan 1 Als ik m'n huisgenooten roep en zeg Kom es ganw, een zonsverduistering dan heb ik toch de zon niet verduisterd. Ik vertel alleen, wat ik zie en wat iedereen, die niet stekeblind is, eveneens zien kan. Zoo nn is 't ook hier. Ons volk is in vele partijen gedeeld, maar in de hoofdzaken voegen deze par tijen zich weer in twee groepen aaneen. Dat veroorzaken wy niet, maar dat is zoo en wij doen niet meer, dan daarop wijzen. En waarom doen wij dat juist Omdat het óns niet vreemd is. De mond der waarheid heeft bet voor zegd. „Wie niet vóór Mij is, die is tegen Mij", sprak de Heere Jezus. Es uit dat wcord neemt de anti-these haar oorsprong. Doordat de memchen zélf op tweeërlei wijze staan tegenover den Christus, daar door ontstaat de antithese. Wij merken dat versohijnsel op. Wij zéggen, wat we zien. En wjj geven er eeu verklaring van. Meer niet 1Maar dan dat „paganisten" 1 Ja, dèt is nn het brutaalste leugentje van allewant dat ding liegt tegen beter weten in. Niemand onzer, noch dr. Kuyper, noch een der «minderen" heeft de tegenstan ders voor „paganisien" uitgemaakt. Zoo hebben zij zichzelf genoemd. Soms tot walgens toe, als in 1905 toen te Brielle hetLeve de heidenenuit geroepen werd. Dr. Kuyper heeft alleen gesproken van «pagani8tisohe factoren", die zioh is ocs volk begonnen te openbaren en waartegen over hij zetten wou de christelijke be ginselen. Dat is dus heel wat ènders 1 Wie zijn catechismus kent, weet dat ook de beste christen in zijn eigen zielsleven nog tegen die «paganistischefactoren" strij den moet 1 En dat deze factoren ook in de politiek zich laten voelen, kan iedereen klaar be merken. Als we maar op dat éene wjjzec, hoe men gedurig wroet en woelt, om den huwelijksband at losser te maken, waarte genover wij vasthouden aan den regel, door Christus zeil gegeven, dan ziet men in een wekend voorbeeld, hoe de paganistische on de christelijke factoren tegen elkander botsen. Maar ma personen blijven wij af. Wjj oordeelen niemands zieleleven. Dat kunnen wij eenvoudig niet. Da Heere God alleen weet, wie ware Christenen zijn en in den dag der dagen zal Hij bet openbaren. Dan zullen er zijn aangrijpende ge dachte 1 die hier voor de christelijke beginselen geijverd hebben met den mond en toch buitengesloten worden. Dan zullen er ook vija, die zieh hier bij onze tegenstanders meenden te moeten voe- geD, wijl hun de gaye des onderscheid» ont brak en die tóoh kinderen des Koninkrijks blijken te zijn. Het is God, die oordeelen zal. En daarom mogen wij geen iDdeeling maken in christenen en paganisten. Wat we ook niet doen. We strijden niet tegen «paganisten". Wel tegen „paganistisahe factoren". Dat is tegen alles, wat zioh niet schikt naar de ordinantiën van den eenigen. waren God, die zioh in Zijn Woord heeft eeopenbaard. Tot dien strijd roepen we allen op. Wie daaraan gehoor geveD, noemers we géén «christenen". Dat raakt het hart. Maar die noemen we «christelijken". Omdat ze, met ons handhaven willen de christelijke beginselen van ons volksleven. I IT DE PROVINCIE Goes. Hedenmorgen werden de beide -naapjes, dia Maandag zoo noodlottig om het leven kwameD, ter aarde besteld, te 11 uur dat van C. Oudkerk, te 12 uur dat van Air. Harinck. Bjj 't graf van eerstge noemde werd 't woord gevoerd d( or den ouderling Van Zweeden van leGereform. Gemeente van „Tnsschen twee poorten", en bjj dat van A. Harinck door ds Steinz, die een woord richtte tot de talrijke me nigte die dioht rond de groeve geschaard stond, een woord van bemoediging tot den vader richtte en ook hen gedacht die hnn leven gewaagd hadden om diens kind te redden. Ook de leider van de Jongelieden- samenkomsten van het Leger des Heils dhr. M. Harbier sprak een woord van deel neming en vermaan de kinderen der Zon dagsschool van het Lager des Heils zongen een lied. Er was groote deelneming. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand Februari '09 966 Telegrammen, ontving er 916, opge nomen en verder geseind werden 1056 totaal 2905. Gesprekken. Uitgaande 402, inkomende 328, overgenomen 1512 totaal 2242. Ver- Ont- Kantoren. zonden, vangen. Totaal. Baarland 23 24 47 Borsselen 45 61 106 Driewegen 25 17 42 Ellewoutsdijk '8-Gravenpolder 32 31 63 38 35 73 's-Heer Arendskerke. 33 58 91 's-Heerenhoek 37 44 81 s-H. Hendrikskinderen 8 3 11 Heinkenszand 27 47 74 Hoedekenskerke 30 26 56 Kapelle 73 106 179 Kloetinge 27 24 51 Kruiningen 56 54 110 Kwadendamme 13 13 26 Nieuwdorp 18 38 56 Nisse 12 17 29 Oudelande 9 19 28 Ovezande 18 33 51 Rilland 64 78 142 36 55 91 Waarde 8 22 30 W olphaartsdjjk 69 58 127 Goes. De Bond van Sui kerf abrikan tee, gisteren vergaderd, heeft den prjjs der bieten bepaald op f 12. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten der Vrijzinnig Godsdienstige Ver- eeniging „De Reservekas" te Middelburg. Met ingang van 16 Maart 1909 is de commies 3e kl. bjj 's Rijksbelastingen P. Ytema verplaatst van Rucphen (tijd.) naar IJzendijke. VHssingen. Voor de benoeming van een opzichter voor de gemeentewerken te Lei den wordt door B. en W. aldaar als no. 1 aanbevolen de heer J. H. v. Wijnen, alhier. Middelburg. In de Woensdag go- houden vergadering van de begrafenis maatschappij „Uit Voorzorg* alhier werd door den directeur-secretaris verslag uit gebracht over den stand der maatschappij in het afgeloopen jaar. Daarin werd vermeld dat de ontvangsten bedroegen 1 14690,29 en de uitgaven f 11378,285 waaronder f7779,50 aan uitkeeringen voor 170 overledenen zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f3312,00s waar mede het kapitaal vermeerderde, dat alzoo op 81 Deoember bedroeg f 483..4,385 on verminderd de loopende rente. Op 31 Deoember bedroeg het aantal leden 9203. Aan de leden volgens de regiementen van 1897 en vroeger werd, evenals vorige jaren, wr ij stelling van con tributie gedurende de maanden Januari, Februari en Deoember gegeven. De heer jhr. mr. E. A O. de Casembroot werd tot hoofd-oommissaris en de heeren I. Jongepier en J. Th. Bouff werden als commissarissen uit de leden herbenoemd. Zij nBmen hunne benoeming aan. VHssingen. Naar de M. C. verneemt is de Maandag ter taxatie aangeboden gouden ring met diamanten verleden week Don derdag door een dame in een closetin rich ting van den Berljjnschen mail trein ver loren. Vanuit Queenboro was naar den stationschef ts Vlissingen getelegrafeerd een onderzoek naar den verloren ring in te stellen. Wijl de rijtuigen 's morgens weder te half zes uit Vlissingen vertrokken waren kon de ring niet meer opgespoord worden. De betrokken dienst vrouw is voorloopig buiten dienst gesteld. Aan het postkantoor te Krabbendijke en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maar d Februari 1909, ingelegd f 6052,32, terugbetaald f 3326,46. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 933. Voorts bedroeg bet aantal verzonden tele grammen 109; ontvangen telegrammen 172; totaal 281uitgaande telefoongesprekken 90 inkomende 50 totaal 140. Biezelinge. Heden vergaderde alhier de afd. Patrimonium tevens ter herdenking van haar zesjarig bestaan. Nadat de ver gadering op de gewone wjjze was geopend door den voorzitter en de notulen waisn gelezen mochten wehooren de jaarversla gen der penningmeesters van de kas der afdeeling en van het ziekenfonds. Dat van de eerste sloot met 'n batig slot van enkele gnldens, dat van de laatste mocht op boek hebben een totaal saldo van f 282. Ook dit jaar was weder door gedane uit&eeringeo gebleken het nuttige van zoo'n fonds. De beide aftredende bestuursleden A. Siabbe- koora en P. Eversdijk werden herkozen met bijna algemeene stemmen. Door een der bestuursleden werd een sohoon opstel geleverd uit net leven van Prins Willem I den vader des vaderlands. Waar ons land zoo onafscheidbaar gebonden is aan dat voor ons aoo dierbaar Oranjehuis, en vooral in deze dageu daar zoo veel aau gedacht wordt, kwam ook dat opstel zoo goed tol zijn reoht. Ds. Postema gaf ons een zeer mooie, eenvoudige uiteenzetting van het doel van Patrimonium. Spreker verheugde sioh tegenwoordig te mogen zijn op deze jaarvergadering der afdeeling, gaf zijn beste weaschen voor de afd. in 't bijzonder eu het verbond in 't algemeen en eindigde met te zeggen, dat hij gaarne bereid is om ook hier te doen, datgene wal in zijn maoht is om te helpen tot den bloei van Patrimonium. Nog werd ons een stukje voorgelezen door een bestuurs lid uit der voorvaderen tijd en wel uit dien tjjd voorafgaande op Sinaï. Medegedeeld werd nog door den voorzitter dat op het laatst in deze maand weer vergaderd zal worden. Dat dan door dhr. J. Pottjewijd, hoofd der Chr. School alhier, een lezing zal worden gehouden, en, door de afgev. ter Bondsvergadering verslag dier vergade ringen en dat de leden tevens eens moeten denken wat te doen voor meer actie voor Patrimonium, zoo wel in onze als andere t laatsen, b.v. door een ring te trachten te vormen van afd. in ons eiland. De vergadering die zeer gezellig was ingericht, ook door orgelspel en versus; e- ringen was door 20 leden bezocht. Waarom nog 12 afwezig Na het zingen van Geaaog 180 1 sloot ds. Postema deze aangename leerrijke vergadering met dankzegging. LANDBOUW Waardoor eene kallbemesting mis lukken kan. II. Wij hebben aangetoond, dat er meer dan óón oorzaak is, waardoor eene kmii- bemesting mislukken kan wij willen met dezen arbeid voortgaan en wijzen in de eerste plaats op het sterke absorbtiever- mogen van sommige granden. Er sijn gronden, die de kali zoo sterk in de bovenste grondlagen vasthonden, dat deze eerst na verloop van een geruimen tijd tot de wortels kan doordringen. Zoo werd in onze omgeving in 908 een weide bemest met ksïniet en gedurende den geheelen zomer was er van de wer king van de kaïniet niets te merken maar toen de nazomer kwatn, bleek bet wel degelijk, dat deze meststof goed gewerkt had, het nagras op het kaïnietpereeel stond er heel wat beter voor dan op het perceel, dat geen kaïniet ontvangen had. Wil men op dergelijke gronden dade lijk de werking van de kalimeststcffen zien, dan moet men een groote hoeveel heid kali geven, die ,de grens van het absorbtievermogen overschrijdt, dit ver mogen toch is niet onbegrensd maar wordt door meer dan ééne oortaak beperkt. Op zandgronden zal men hiervan geen hinder ondervinden, maar op kleigronden wil hel wel eens gebeuren, dat eene kali- bemesting eerst een volgend jaar baar werking vertoont. Wij kunnen in dit geval niet spreken van een mislukking, al zouden ze zulks een ongeduldig proefnemer voorkomen. Een kalibemesting kan ook mislukken door gebrek aan bodemvocht. In droge jaren komt het wel eens voor, dat bijjv. een bemesting met pateutkali op een drogen grond eerder nadeelig dan voor- deelig werkt. Bij heerschende droogte kan 't gebeuren, dat de kalizouten slecht en onvoldoend in den bodem verdeeld worden, waardoor de zich overal in den bodem verspreidend haarwortels niet in alle richtingen de voe deade kalizouten vinden, maar op sommige plaatsen daarentegen in zoo hooge mate, dat zij een schadelijke uitwerking hebben op het teeder samenstel of organisme der gewassen. Het voedsel tocb, wordt door osmose in de planten opgenomen, d. w. z. het bodem vocht met zijn voedende bestanddeelen trekt door de celwanden de wortelcellen binnen, terwijl het celvocht uit de cellen naar buiten treedtde celwanden vormen dus bier het scheidende vlies. Nu zal een zwakkere oplossing sterker door het scheidende vlies trekken dan een sterkere oplossingkomen dan de wortel haren in aanraking met een sterke bodem oplossing, dan zal er meer vocht nit de plant trekken dan er binnenkomt. Door deze onttrekking van vocht worden de gewassen in hunnen groei belemmerd Wij hebben dit een paar malen opge merkt bij een bemesting der aardappelen met patentkali en eenmaal bij eeno keïniet- bemesting op Gerst. Dr. Salfeld nam hetzelfde verschijnsel waar op lichten zandgrond bij rogge, welke met kaïniet was bemest en wel zoo, dat de kaïaiet tegelijk met de rogge werd ondergeëgd. Dit verschijnsel treft men niet allevD eau bij de kalizouten, maar bij alle zouten, die in te sterke oplossing voorkomen. Ken te sterke bemesting met Chilisal- peter, gier enz, roept dezelfde verschijn selen te voorschijn. Wij zonden nog meer oorzaken kunnen opnoemen, waardoor een kali-bemesting mislukken kan, doch wij achten het boven staande voldoende. Wie ons betoog met aandacht gevolgd heeft, zal nu wel tot de overtuiging ge komen zijn, dat de meeste mislukkingen met kalimest een gevolg ziin van een feut bij de toepassing. De middelen tot herstel vloeien zoo rechtstreeks voort uit de ver keerde toepassing, dat wij het niet noodig achten heD san te wijzen. Wij rshreven het bovenstaande vooral roet hst oog op hcc, die na eeD enkele mislukte proefneming met kaïaiet of pa tentkali van dat „goed" niets meer wil'en weten. Men vergunne ons de opmerking, dat wij dit niet verstandig achten, en dat wij hen zeer aanraden de proefneming voort te zetten, overtuigd als wij zijn van het groote nut der kalibemesting, ook voor vele gronden, waarvan men vroeger ten onrechte meende, dat zij geen kali noodig hadden. kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg Jhr. J. L. A. Martens van Sevenhoven ie Eerbeek. Aangenomen naar Stitswerd (toez.) door J. P. v. Bruggen, oand. te Groningen. Geref. Kerken. Drietal te Westergeest G. H. de Jonge, te Dwingeloo, B. Meyer, caad. te Middel burg en O. J. de Putter, cand. te Axel. Beroepen te Opperdoes J. L. Jaspers te IJselsteinte Ambt Vollenhove A, B. Meijer, cand. te Middelburg te Kiel- windeweer D Fleurke, cand. te Groningen. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen nsar Harlingen door dr H, J. Toxopeus, Herv. predikant te Anna Pau- lowna. Sclioolnieuws Geslaagd te 's Gravenhage voor akte nuttige handwerken de dames H. Braat, Vlissingen, M. J. de Regt, Koude- kerke en C. v. d. Kreke, Middelburg. Geslaagd voor 't machinisten-examen te Rotterdam de heeren A. Domburg, I. Ponsen, W. Godron P. Madree, volgens programma A. Een R.-K. hoogere burgerschool zal met September van dit jaar teAmsterdam door de Jezuieten worden geopend. De be doeling is met één klasse te beginnen en de instelling gaandeweg tot een vijfjarigen cursus nit ts breiden. Een vrouw te Haarlem is door het omvallen van een petroleumstel in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Heerde is een 13-jarige knaap bij liet oversteken van het tweede perron door een trein gegrepen, overreden en gedood. Een werkman te Diemen die een emmer water haalde gleed door de gladheid uit, kwam met het achter hoofd op de steenen tereoht en stierf aan do gevolgen. Gisterennacht is een graanhandelaar te Maaaland gewekt door liet geschreeuw der paarden. Twee schuren stonden in brand en zijn mat den inhoud paarden, wagens, varkens, door het vuur vernietigd. Met behulp eener gemeentespuit mocht het gelukken de veraere gebouwen te behoudeD. In de gevangenis te Assen heeft Dinsdagavond een 21-jarige joegen die in voorloopige hechtenis is wegens te Barger- meer op de weduwe Koetsier gepleegden doodslag, in zijn ooi brand gesticht. Toen de cipier en een bewaarder op zijn alarm verschenen, heeft hy den eersten, terwijl de tweede water naaide, met eeu stuk ijzer van zijn krib s an het voorhoofd ver wond. Hij trachtte toen te vluchten, dooh werd in de gang gegrepen. Mod meldt uit Rheden Het behoort tot de groote. zeldzaemheden dat een geit vier voldragen en gezonde, levenskrachtige jongen werpt. Dit geval beeft zicb hier voorgedaan, en wel bij een geit, toebehoorende aan den heer Jansen, winkelier. Het moederdier is een sohoon exemplaar van Zwitsersoh ras en de jongen waren bij de geboorte in elk opzioht normaal. Voorjaar. Hoewel de wintervorst nog steeds streng blijft reegeeren, beginnen zicb nu hier dan daar tooh de eerste l^ntebcden te vertoonen eergisteren is te Hellevoetsluis de eerste kieviet gezien. Te Geervliet heeft een schaap van den landbouwer O. Lugtenburg vier flinke lamineren geworpen. Wolf. De bewoners van de «instre ken van Beetsterzwaag «ijn verontrust, omdat in de buurt een wolf gezien is. Gisteren had een 17-jarig jongmensch werkzaam b\i het leggen van een elec- trische geleiding voor een pereeal aan de Haarlemmerstraat te Lelden het on geluk te struikelen en daarbij met den rechterarm te vallen in een bak met ko kende teer. Gillend van pijn werd de arme jongen binnengebracht bij een dro gist die met een benzine-oplossing da Mee ding van den arm van den patiënt los weekte en verdere heelkundige hulp ver leende- Met zwaar verschrompelden on derarm werd de jongeling vervoerd naar bet Academisch Ziekenhuis. Een inwoner van Haarlem heeft een leelyke schadepost gehad door zjjn vrees

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1909 | | pagina 2